Scenariusz zajęć


Klasa; II

Czas trwania: 3,5 godziny


Temat zajęć; "Poznajemy ważne daty listopada"


Usytuowanie tematu w podstawie programowej;

- obdarza uwagą dzieci i dorosłych, słucha ich wypowiedzi i chce zrozumieć co przekazują; komunikuje w jasny sposób swoje spostrzeżenia, potrzeby, odczucia;

- rozumie sens kodowania oraz dekodowania informacji; odczytuje uproszczone rysunki, piktogramy, znaki informacyjne i napisy;

- recytuje wierszyki i rymowanki, śpiewa piosenki z repertuaru dziecięcego;

- wie, jakiej jest narodowości, że mieszka w Polsce, a Polska znajduje się w Europie; zna symbole narodowe (flaga, godło, hymn narodowy), rozpoznaje flagę i hymn Uni Europejskiej;

- zapisuje rozwiązanie zadania z treścią przedstawionego słownie w konkretnej sytuacji, stosując zapis cyfrowy i znaki działań;

- zna zagrożenia wynikające z niewłaściwego używania narzędzi i urządzeń technicznych;

- uczestniczy w zajęciach rozwijających sprawność fizyczną, zgodnie z regułami.


Miejsce tematu programie pracy klasy;

Kształtowanie uczuć patriotycznych:

Człowiek i jego emocje:

Prawa i obowiązki człowieka:

Cele zajęć


Cele ogólne;


Cele operacyjne;

Uczeń:

Obszary edukacji;


Procedury realizacji celów


Materiał nauczania;

Wiedza na temat świąt obchodzonych w listopadzie, wiedza na temat Święta Odzyskania Niepodległości i jego znaczenia, poznanie symbolów narodowych, postaci szczególnie czczonych i zasłużonych dla Polski, wykonanie chorągiewki biało – czerwonej, poznanie rzeczownika i jego rodzajów w liczbie pojedyńczej, dodawanie do 7 z przekroczeniem progu dziesiątkowego, recytacja wiersza.

Strategie nauczania;

Środki i materiały wykorzystywane na zajęciach;

Metody uczenia się;

Zadanie

Obszar edukacji

Czynności nauczyciela

Czynności ucznia

Środki i materiały

Samodzielne rezultaty

Uwagi o realizacji

1. Pogadanka na temat świąt obchodzonych w listopadzie.

Polonistyczno- społeczny

Nauczyciel zachęcając uczniów do rozmowy na temat świąt obchodzonych w listopadzie prezentuje zdjęcia, albumy i ilustracje związane z przeszłością Polski, wydarzeniami z 11 listopada 1918 r.

Zadaje uczniom pytanie;

- Jakie święta są w listopadzie?

Aby wprowadzić uczniów w tematykę zajęć puszcza kasetę z nagraniem pieśni legionowych.

Uczeń uważnie przygląda się materiałom przedstawionym przez nauczyciela.





Chętnie zgłasza się do odpowiedzi.

Słucha nagrań pieśni legionowych.

Zdjęcia, albumy, ilustracje związane z przeszłością Polski i wydarzeniem z 11 listopada 1918 roku, kaseta z nagraniem pieśni legionowych, magnetofon.

Uczeń;

* wypowie się na temat świąt w listopadzie,

* pozna znaczenie świątecznych uroczystości narodowych,

* wzbudzi w sobie patriotyzm,

* wysłucha pieśni ludowej prezentując swoją postawą obywatela Polski,

* uważnie oglądnie ilustracje dotyczące przeszłości Polski.


2. Czytanie tekstu pt. "Co się wydarzyło 11 listopada?"

Rozmowa na temat przeczytanej czytanki.

Polonistyczno - społeczny

Nauczyciel czyta głośno tekst pt. "Co się wydarzyło 11 listopada?"


Zaprasza uczniów do wypowiadania się na temat wysłuchanego tekstu. Zadaje pytania;

- Dlaczego 11 listopada obchodzimy Narodowe Święto Niepodległości?

- W jaki sposób obecnie świętujemy ten dzień?

Nauczyciel opowiada o wydarzeniach z 11 listopada 1918r. Wspomina o dziejach Józefa Piłsudskiego.

Uczeń słucha tekstu czytanego przez nauczyciela.


Wypowiada się na temat przeczytanego tekstu. Z zainteresowaniem wysłuchuje opowieści nauczyciela.

P. cz. 1 s. 58

Uczeń;

* dowie się co wydarzyło się 11 listopada 1918r.i zrozumie znaczenie tych wydarzeń dla narodu polskiego

* wypowie się na temat treści przeczytanego tekstu,

* powie jak obecnie świętujemy Święto Niepodległości,

* pozna postać Józefa Piłsudskiego.


3. Rozpoznawanie zilustrowanych wydarzeń ważnych dla dziejów Polski.

Polonistyczno - społeczny

Nauczyciel prosi o otworzenie podręczników na stronie 58 i oglądnięcie zamieszczonych ilustracji.

Prosi o poprawne skojarzenie ich z danymi wydarzeniami Polski.

Uczeń ogląda ilustracje zamieszczone w podręczniku. Rozpoznaje zilustrowane obrazki z ważnymi wydarzeniami Polski. Poprawnie odpowiada na pytanie nauczyciela.

P. cz. 1 s. 58

Uczeń;

* rozpozna ilustracje w podręczniku i skojarzy je z ważnymi wydarzeniami Polski,

* poprawnie odpowie na pytanie nauczyciela.


4. Ćwiczenia w czytaniu i pisaniu.

Polonistyczny

Nuczyciel wskazuje danego ucznia i prosi o głośne indywidualne czytanie tekstu z podręcznika.

Nauczyciel zachęca do otworzenia ćwiczeń na stronie 101, zadaje uczniom zadanie 1 do rozwiązania. Wyjaśnia polecenie – zapisanie odpowiedzi na pytanie "Jakie Święto obchodzimy 11 listopada?"

Uczeń czyta, pozostali słuchają śledząc tekst w książce.



Uczeń otwiera ćwiczenia na podanej stronie. Samodzielnie zapisuje odpowiedź w 1 zadaniu. Gotowy do odpowiedzi podnosi rękę do góry.

P. cz. 1 s. 58,

Ćw. cz.1 z.1 s. 101

Uczeń;

* samodzielnie przeczyta wskazany tekst w podręczniku,

* zapisze odpowiedż na pytanie przestrzegając zasad pisowni gramatycznej,

* utrawali wiadomości na temat obchodów Święta Niepodległości.


5. Zabawa ruchowa – "Parada wojskowa".

Ruchowy

Nauczyciel zaprasza uczniów do koła. Wyjaśnia zasady zabawy. Proponuje uczniom marsz w kole w różnych kierunkach w rytm uderzeń bębenka. Nauczyciel sugeruje uczniom sposób maszerowania rytmem wystukiwanym na bębenku. Głośno dyktuje kierunek ruchu. Powtarza zabawę zmieniając zasady – marsz z zamkniętymi oczami, marsz po wyznaczonej lini.

Uczeń maszeruje po obwodzie koła w lewo, w prawo, do wewnątrz. Tworzy czwórki i maszeruje na wprost, w lewo, w prawo, po skosie. Następnie wykonuje marsz po wyznaczonej lini z zamkniętymi oczami.

Bębenek.

Uczeń;

* przestrzega zasad panujących podczas zabawy,

* współdziała w grupie rówieśniczej,

* wykonuje polecenia nauczyciela.


6. Wysłuchanie wiersza L. Wiszniewskiego pt. "11 listopada".

Polonistyczno - społeczny

Nauczyciel głośno recytuje wiersz. Zachęca do uważnego słuchania i wypowiadania się na temat treści wiersza.

Prosi o indywidualną recytacje.

Uczeń słucha recytowanego wiersza, wypowiada się na temat treści. Chętny zgłasza się do samodzielnej recytacji.

"Wybór wierszy okolicznościowych dla klas I-III"

Uczeń;

* chętnie i sprawnie

recytuje wiersz,

* wypowie się na temat treści wiersza.


7. Ćwiczenie w rozpoznawaniu rodzajów rzeczowników w liczbie pojedynczej.

Polonistyczny

Nauczyciel prosi uczniów o otworzenie ćwiczeń na stronie 101 i wykonanie zadania 2. Wyjaśnia polecenie – ustalenie rodzaju rzeczowników podanych w ramce, następnie prosi o przepisanie ich w wyznaczone miejsce w ćwiczeniach.

Uczeń otwiera ćwiczenia na podanej stronie, uważnie słucha wskazówek nauczyciela, gotowy do odpowiedzi zgłasza się i przepisuje poprawne rzeczowniki w wskazane miejsce.

Ćw. cz. 1 z. 2 s. 101

Uczeń;

* utrwali wiadomości na temat rzeczownika i jego rodzaju,

* przepisze w wyznaczone miejsce poprawne rzeczowniki.


8. Ćwiczenia matematyczne - Dodawanie do 7 z przekroczeniem progu dziesiątkowego.

Matematyczny

Nauczyciel rozdaje każdemu z uczniów liczydło kolarowe. Proponuje wykonanie obliczeń z dodawania typu 7+4=, 7+5=, 7+9=

Uczeń dokonuje wskazanych obliczeń na liczydle kolarowym. Wspólnie głośno odczytują wyniki działań.

Liczydło kolarowe.

Uczeń;

* samodzielnie wykona działania z dodawania do 7 z przekroczeniem progu dziesiątkowego,

* prawidłowo posłuży się liczydłem kolarowym.


9. Rozwiązywanie zadań tekstowych.

Matematyczny

Nauczyciel zachęca uczniow do otworzenia ćwiczeń do matematyki na stronie 70-71. Prosi o samodzielne rozwiązywanie zadań tekstowych. Nadzoruje pracę uczniów.

Uczeń otwiera ćwiczenia na podanych stronach. Idywidualnie rozwiązuje zadania tekstowe. Zgłasza się do odpowiedzi.

M. cz. 1 s. 70-71

Uczeń;

* poćwiczy czytanie tekstu ze zrozumieniem,

* samodzielnie rozwiąze wskazane zadanie tekstowe.


10. Wykonanie pracy plastyczno – technicznej "Biało-czerwone chorągiewki.

Plastyczno - techniczny

Nauczyciel wyjaśnia uczniom znaczenie flagi biało-czerwonej dla Polaków. Zachęca do stworzenia chorągiewki biało-czerwonej. Prezentuje wykonane już wcześniej przykłady prac przez innych uczniów . Narzuca technikę pracy plastycznej rozdając potrzebne materiały.

Nauczyciel organizuję wystawę prac uczniów dekorując salę. Zachęca do samooceny i oceny innych uczniów.

Uczeń uważnie słucha nauczyciela. Ogląda przykłady przedstawionych prac.Starannie wykonuje pracę plastyczno techniczną "Biało-czerwone chorągiewki" narzuconą techniką.



Uczniowie przyglądają się wszystkim wykonanym pracą. Dokonują samooceny i oceny pracy swoich kolegów.

Wcześniej przygotowane przykłady prac, biała i czerwona bibuła lub kolorowy papier, nożyce, klej, patyczki.

Uczeń;

* pozna znaczenie symboli narodowych,

* uważnie oglądnie przedstawione prace plastyczno-techniczne,

* starannie wykona własną chorągiekę biało czerwoną,

* wypowie się na temat prac swoich kolegów i dokona oceny.



Podsumowanie


Zadanie

Czynności nauczyciela

Czynności ucznia

1. " Jak obchodzone jest Święto Niepodległości w mojej miejscowości?" - spacer po najbliższej okolicy.

Nauczyciel zaprasza wszystkich uczniów na spacer po okolicy. Tłumaczy cel tej pieszej wycieczki – szukanie oznak i symboli dotyczących obchodów święta.

Zachęca do rozmowy na temat Święta Niepodległości.

Uczniowie uczestniczą w wycieczce uważnie obserwując swoje otoczenie. Aktywnie uczestniczą w rozmowie.

2. Ocena zajęć.

Nauczyciel pyta uczniów;

- Jak podobały się wam dzisiejsze zajęcia?

- Co zapamiętaliście z zajęć?

Nagradza aktywnych uczniów plusami. Wyraża swoją opinię na temat zaangażowania klasy w zajęcia.

Dziękuje za uwagę.

Uczniowie odpowiadają na pytania nauczyciela.






Dziękują na wiadomości zdobyte na lekcjach.







........................................

Podpis opiekuna praktyk