Scenariusz zajęć klasa II

V Zespół Edukacyjno – Terapeutyczny.


Data: 27. 10. 2011r.

Prowadząca: Agnieszka Bełdycka

Blok tematyczny: Zwierzęta domowe.

Temat dnia: Jakie są koty?


Cele-uczeń:


Metody pracy:


Formy pracy:


Środki dydaktyczne:


Przebieg zajęć.


1. Zajęcia wstępne

Zajęcia organizacyjno - porządkowe:

- ilustrowanie ruchem treści wiersza – dzieci stoją w kole wraz z nauczycielem i pomocą:

Do Ośrodka przychodzimy – maszerują w miejscu

Mamy bardzo dziarskie miny – pokazują sobie wesołe miny

Bo kolegów tutaj mamy – wskazują palcem osoby w kole

Których chętnie przywitamy – kłaniają się sobie

- Przywitanie się z dziećmi piosenką:

„witaj (imię) x2 wszyscy Cię witamy x2

jak się masz, x2 bądź wśród nas” x2 (na melodię piosenki „Panie Janie”

przywitanie indywidualnie każdego dziecka przez zaśpiewanie mu piosenki i podanie dłoni.

Każde dziecko wita się ze sobą przez podanie ręki.

- Zaznaczenie swojej obecności na liście;

Uczniowie kolejno rozpoznają się na zdjęciu i zaznaczają obecność znaczkiem odpowiedniego koloru.

- Ustalenie stanu pogody;

Uczniowie wychodzą przed budynek Ośrodka i obserwują stan pogody.

Wybierają etykiety symbolizujące określoną pogodę.

- Zapoznanie uczniów z tematyką zajęć:

Nauczyciel pokazuje uczniom ilustracje przedstawiające różne rasy kotów. Podaje nazwy ras kotów: kot perski, kot syjamski, kot europejski. Uczniowie próbują wskazywać wymienione rasy kotów. Następnie nauczyciel zachęca do uważnego wysłuchania opowiadania A. Onichimowskiej „Zasypianka – niespodzianka”.


2. Rozwinięcie

- Uczniowie słuchają treści opowiadania

- przedstawiają ruchem jakie zwyczaje ma kot: przeciąga się, śpi, pije mleko, pręży grzbiet, łowi myszy – czynności te pokazuje wcześniej nauczyciel.

- zabawa muzyczno – ruchowa przy piosence Niegrzeczna myszka.

- karta pracy:

uczniowie wskazują zwierzęta, które występują w opowiadaniu i obrysowują rysunki tych zwierząt według wzoru.

Oglądają ilustracje z kotkami i kolorują górną część okienka, jeśli to prawda, że tak się zachowuje kot, oraz dolną – jeśli to fałsz, czyli kot tak się nie zachowuje.

Kolorują na brązowo koty zwrócone w lewą stronę. Liczą ile ich jest – 2.

Kolorują na żółto koty zwrócone w prawą stronę. Liczą ile ich jest – 1.

Kolorują na pomarańczowo koty siedzące przodem. Liczą ile ich jest – 1.

Kolorują na pomarańczowo koty siedzące tyłem. Liczą ile ich jest – 1.

Więcej jest kotów czy psów? Sprawdzają bez liczenia łączą ze sobą kota i psa – tyle samo.

- zabawy ruchowe: kocie zabawy

kot wspina się na drabinę – z przysiadu podpartego wykonują powolny wyprost tułowia, ręce wykonują naprzemienne ruchy, naśladujące chwytanie szczebli drabiny

koci grzbiet – z przysiadu podpartego podnoszą w górę biodra i prostują nogi w kolanach, a następnie znów wracają do przysiadu podpartego.

- składanka z papieru – Kotek

omówienie i pokazanie sposobu składania papieru (nauczyciel demonstruje sposób składania na większym modelu niż mają dzieci). Z jednego kwadratu robi się głowę, a z drugiego – tułów.

Dzieci wykonuję wszystkie czynności składania papieru z pomocą nauczyciela.

Dorysowanie oczu, nosa i wąsów.

Połączenie tułowia z głową za pomocą kleju.

- zabawy dowolne z wykorzystaniem wykonanych kotków.

- kształcenie rozumienia różnic między pojęciami: większy, więcej.

Dzieci ustawiają w rządku swoje składanki – kotki. Nauczyciel pyta:

co powiecie o ich wielkościach? (są takiej samej)

powiedzcie bez liczenia, po ile jest dzieci i maskotek? (po tyle samo)

kto ma większego kotka: ja czy każdy z was? (wskazują nauczyciela)

kto ma więcej kotków: ja czy wy razem? (wskazują siebie)

- karta pracy:

Narysuj większą miskę na mleko niż we wzorze.

Narysuj więcej misek na mleko niż we wzorze.

Pokoloruj koty w tym okienku, w którym jest ich mniej niż we wzorze.

Pokoloruj kota, który jest mniejszy od tego na obrazku w czerwonej ramce.

- zabawa ze śpiewem: uciekaj myszko do dziury.

- praca z laptopem: używanie myszki w programie Rysowanie.

- ilustracja ruchowa rymowanki z wykorzystaniem składanki – kotek.

Bywam czarny, szary, bury.

Wydeptuję własne ścieżki.

Na mój widok – myk do dziury!

Wszystkie przerażone myszki.


3. Zakończenie

Ocena pracy uczniów – uczniowie dostają ocenę w formie ustnej.

Czynności organizacyjno – porządkowe:

- porządkowanie miejsca pracy

- pożegnanie uczniów.