Scenariusz zajęć klasa II

V Zespół Edukacyjno – Terapeutyczny.


Data: 16. 01. 2012r.

Prowadząca: Agnieszka Bełdycka

Blok tematyczny: Moja babcia i mój dziadek.

Temat dnia: Kim są dziadkowie?


Cele-uczeń:


Metody pracy:


Formy pracy:


Środki dydaktyczne:


Przebieg zajęć.


1. Zajęcia wstępne

Zajęcia organizacyjno – porządkowe:

- ilustrowanie ruchem treści wiersza – dzieci stoją w kole wraz z nauczycielem i pomocą:

Do Ośrodka przychodzimy – maszerują w miejscu

Mamy bardzo dziarskie miny – pokazują sobie wesołe miny

Bo kolegów tutaj mamy – wskazują palcem osoby w kole

Których chętnie przywitamy – kłaniają się sobie

- Przywitanie się z dziećmi piosenką:

„witaj (imię) x2 wszyscy Cię witamy x2

jak się masz, x2 bądź wśród nas” x2 (na melodię piosenki „Panie Janie”

przywitanie indywidualnie każdego dziecka przez zaśpiewanie mu piosenki i podanie dłoni.

Każde dziecko wita się ze sobą przez podanie ręki.

- Zaznaczenie swojej obecności na liście;

Uczniowie kolejno rozpoznają się na zdjęciu i zaznaczają obecność znaczkiem odpowiedniego koloru.

- Ustalenie stanu pogody;

Uczniowie wychodzą przed budynek Ośrodka i obserwują stan pogody.

Wybierają etykiety symbolizujące określoną pogodę.

- Zapoznanie uczniów z tematyką zajęć:

Nauczyciel pokazuje uczniom tablicę demonstracyjną przedstawiającą drzewo genealogiczne na podstawie której, ustala więzi pokrewieństwa.

Kim są wasze babcie dla waszych mam i tatusiów? (mama)

Kim są wasi dziadkowie dla waszych mam i tatusiów? (tata)

Kim wy jesteście dla waszych babć i dziadków? (wnuki)

Następnie nauczyciel zachęca do uważnego wysłuchania wiersza Moi dziadkowie.


2. Rozwinięcie

- Uczniowie słuchają treści wiersza. Do wiersza są przygotowane portrety dziadków i babć, które dzieci wskazują podczas czytanego tekstu.

- rozmowa na temat wiersza.

Dzieci wskazują na ilustracje w odpowiedzi na pytania nauczyciela;

Co robi babcia Gosia? (ciasta, torty)

Co robi babcia Krysia? (czapka, szalik)

Co robi dziadek Rysio? (majsterkuje)

Co robi dziadek Józek? (warzywa hoduje)

Rozpoznawanie portretów babć i dziadków? – Dzieci kiwają głową – tak lub nie (w zależności od postawionego pytania).

- zabawa ruchowa: Co robią babcia i dziadek? Dzieci poruszają się po Sali w rytm tamburynu. Gdy dźwięki milkną nauczyciel podaje hasło: Babcia! lub Dziadek!, a dzieci naśladują czynności jakie mogą oni wykonywać. Babcie: ucierają ciasto wałkiem, robią na drutach. Dziadkowie: wbijają gwoździe młotkiem, kopią ziemię.


- porównywanie i porządkowanie trójkątów:

Porządkowanie trójkątów małych i dużych ( ),


Porządkowanie trójkątów dużych i małych ( ),


Układanie trójkątów: małe – duże ( ),


Układanie trójkątów: duże – małe ( ).


Układanie dowolnych kształtów z trójkątów.


- karta pracy: kolorowanie wyróżnionych na obrazku trójkątów według polecenia: duże na czerwono, małe na niebiesko


- zabawa z wierszem E. Śnieżkowskiej – Bielak Popołudnie z babcią. Nauczyciel mówi wiersz i pokazuje odpowiednie ruchy, a dzieci słuchają wiersza i naśladują ruchy nauczyciela.


Tekst: Popołudnie z babcią

Dzieci

Zima za oknem, mróz trzyma srogi,

- naśladują padający śnieg,

- krzyżują ręce na piersiach,

- kołyszą się na boki,

a ja tu z babcią lepię pierogi.


Z kapustą, z serem lub z rodzynkami,

to jest mój przysmak nad przysmakami.

- wskazują na siebie,

- naśladują lepienie pierogów,

- klaszczą w ręce i uderzają o uda,

- głaszczą brzuch,

Wszystkie frykasy, sami to wiecie,

babcia przyrządza najlepiej w świecie.

- zataczają koła przed sobą, najpierw jednym palcem wskazującym, a potem drugim,

Z babcią gotuję, piosenki śpiewam,

gdy jestem z babcią,

świat śmiechem rozbrzmiewa.

- jedną ręką tworzą garnek,

- drugą ręką naśladują mieszanie w nim,

- obracają się wokół własnej osi.


- Nauczyciel pokazuje dzieciom kalendarz z zaznaczonymi datami Dniem Babci i Dniem Dziadka i mówi, że w Ośrodku będzie wspólna impreza dla babć i dziadków i wręcza zaproszenia.


- Puzzle 3 elementowe babcia i dziadek. Dzieci kolorują, układają i przyklejają do zeszytu.


- Zabawy muzyczno – ruchowe. Zabawa przy piosence Piosenka o dziadku. Dzieci tańczą swobodnie przy piosence.


- zabawa z rymowanką. Dzieci maszerują w kole, nauczyciel mówi rymowankę:

Babcia i dziadek kochają nas,

babcia i dziadek mają dla nas czas.

Przy słowach nas i czas zatrzymują się, odwracają do środka kola i klaszczą w ręce.


3. Zakończenie

Ocena pracy uczniów – uczniowie dostają ocenę w formie ustnej.

Czynności organizacyjno – porządkowe:

- porządkowanie miejsca pracy

- pożegnanie uczniów.