background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 
 

 
 
 

MINISTERSTWO EDUKACJI 

NARODOWEJ 

 
 
 
 
 
 
 

Alicja Jędrzejczyk 

 
 
 
 
 
 
 
 
 

Prowadzenie dokumentacji administracyjnej  
322[01].Z4.02  

 
 
 
 
 
 
 
 

Poradnik dla nauczyciela 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Wydawca 

Instytut Technologii Eksploatacji  Państwowy Instytut Badawczy 
Radom 2007
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

Recenzenci: 
dr n. med. Małgorzata Figurska 
mgr Katarzyna Zarębska 
 
 
Opracowanie redakcyjne: 
mgr Alicja Jędrzejczyk 
 
 
 
Konsultacja: 
mgr inż. Halina Śledziona 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Poradnik  stanowi  obudowę  dydaktyczną  programu  jednostki  modułowej  322[01].Z4.02 
„Prowadzenie  dokumentacji  administracyjnej”,  zawartego  w  modułowym  programie 
nauczania dla zawodu asystentka stomatologiczna. 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Wydawca 

Instytut Technologii Eksploatacji – Państwowy Instytut Badawczy, Radom 2007

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

SPIS TREŚCI 
 

1.  Wprowadzenie 

2.  Wymagania wstępne 

3.  Cele kształcenia 

4.  Przykładowe scenariusze zajęć 

5.  Ćwiczenia 

11 

5.1. Zasady prowadzenia ewidencji pacjentów 

11 

5.1.1. Ćwiczenia 

11 

5.2. Dokumentacja sprawozdawcza i finansowa 

15 

5.2.1. Ćwiczenia 

15 

6.  Ewaluacja osiągnięć ucznia 
7.  Literatura
 

18 
33 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

1.  WPROWADZENIE 
 

Przekazujemy Państwu Poradnik dla  nauczyciela, który  będzie pomocny w prowadzeniu 

zajęć dydaktycznych w szkole kształcącej w zawodzie

 

technik masażysta.  

W poradniku zamieszczono: 

 

wymagania wstępne, wykaz umiejętności, jakie uczeń powinien mieć już ukształtowane, 
aby bez problemów mógł korzystać z poradnika,  

 

cele  kształcenia,  wykaz  umiejętności,  jakie  uczeń  ukształtuje  podczas  pracy 
z poradnikiem, 

 

przykładowe scenariusze zajęć, 

 

przykładowe ćwiczenia ze wskazówkami do realizacji, zalecanymi metodami nauczania–
uczenia się oraz środkami dydaktycznymi, 

 

ewaluację osiągnięć ucznia, przykładowe narzędzie pomiaru dydaktycznego, 

 

literaturę uzupełniającą. 
Wskazane  jest,  aby  zajęcia  dydaktyczne  były  prowadzone  różnymi  metodami  ze 

szczególnym uwzględnieniem aktywizujących metod nauczania. 

Formy  organizacyjne  pracy  uczniów  mogą  być  zróżnicowane,  począwszy  od 

samodzielnej pracy uczniów do pracy zespołowej. 

Jako  pomoc  w  realizacji  jednostki  modułowej  dla  uczniów  przeznaczony  jest  Poradnik 

dla ucznia. Nauczyciel powinien ukierunkować uczniów na właściwe korzystanie z poradnika 
do nich adresowanego. 

Materiał  nauczania  w  Poradniku  dla  ucznia  podzielony  jest  na  rozdziały.  Podczas 

realizacji  poszczególnych  rozdziałów  wskazane  jest  zwrócenie  uwagi  na  następujące 
elementy: 

 

materiał  nauczania  –  w  miarę  możliwości  uczniowie  powinni  przeanalizować 
samodzielnie, 

 

pytania  sprawdzające,  które  mają  wykazać,  na  ile  uczeń  opanował  materiał  teoretyczny 
oraz czy jest przygotowany do wykonania ćwiczeń, 

 

ćwiczenia  -  w  trakcie  wykonywania  ćwiczeń  uczeń  powinien  zweryfikować  wiedzę 
teoretyczną  oraz  opanować  umiejętności  praktyczne,  przedstawiono  różne  propozycje 
ćwiczeń  wraz  ze  wskazówkami  o  sposobie  ich  wykonania,  uwzględniając  różne 
możliwości ich realizacji w szkole, 

 

sprawdzian  postępów  -  stanowi  podsumowanie  rozdziału,  zadaniem  uczniów  jest 
udzielenie odpowiedzi  na pytania w nim zawarte, uczeń powinien samodzielnie czytając 
zamieszczone  w  nim  stwierdzenia  potwierdzić  lub  zaprzeczyć  co  będzie  stanowić 
o stopniu opanowania określonego zakresu materiału, 

 

testy zamieszczone w rozdziale Ewaluacja osiągnięć ucznia  zawierają zadania z zakresu 
całej  jednostki  modułowej,  sugeruje  się,  aby  wykorzystać  zaproponowane  narzędzia  do 
oceny  uczniów,  wyniki  osiągnięte  przez uczniów  powinny  stanowić  podstawę  do oceny 
pracy  własnej  nauczyciela  realizującego  tę  jednostkę  modułową,  nauczyciel  może 
zastosować  narzędzie  pomiaru  według  własnego  projektu  oraz  zaproponować  własną 
skalę  ocen,  należy  pamiętać,  żeby  tak  przeprowadzić  proces  oceniania  ucznia,  aby 
umożliwić mu jak najpełniejsze wykazanie swoich umiejętności.  

 

Metody  polecane  do  stosowania  podczas  kształcenia  modułowego  to  dyskusja 

dydaktyczna, ćwiczenia praktyczne, metoda projektów, metoda przewodniego tekstu.  

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Schemat układu jednostek modułowych 

 

322[01].Z4 

Dokumentacja usług 

medycznych 

 

322[01].Z4.01 

Prowadzenie dokumentacji 

stomatologicznej 

 

322[01].Z4.02 

Prowadzenie dokumentacji 

administracyjnej 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

2.  WYMAGANIA WSTĘPNE 
 

Przystępując do realizacji programu jednostki modułowej uczeń powinien umieć:  

 

czytać ze zrozumieniem teksty przepisów prawa, 

 

korzystać z różnych źródeł informacji, 

 

identyfikować stanowiska pracy, 

 

wykonywać prace zgodnie z zasadami bhp, 

 

prowadzić dokumentacje medyczną, 

 

obsługiwać urządzenia techniczne, 

 

obsługiwać komputer na poziomie podstawowym, 

 

korzystać z wyszukiwarek internetowych, 

 

planować i organizować własną pracę, 

 

współpracować samodzielnie i w grupie. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

3.  CELE KSZTAŁCENIA 
 

W wyniku realizacji programu jednostki modułowej uczeń powinien umieć:  

 

określić zasady prowadzenia dokumentacji medycznej zbiorczej, 

 

określić rodzaje i zasady prowadzenia ewidencji pacjentów, 

 

scharakteryzować zasady prowadzenia ewidencji alfabetycznej, 

 

scharakteryzować zasady prowadzenia ewidencji cyfrowej, 

 

scharakteryzować zasady prowadzenia ewidencji chronologicznej, 

 

scharakteryzować zasady prowadzenia ewidencji terytorialnej, 

 

scharakteryzować zasady prowadzenia ewidencji środowiskowej, 

 

scharakteryzować zasady prowadzenia ewidencji komputerowej, 

 

wypełnić druk dziennej ewidencji pacjentów, 

 

scharakteryzować dokumentację sprawozdawczą,  

 

sporządzić zestawienia miesięczne, 

 

przygotowywać sprawozdania roczne, 

 

wypełnić dokumentację finansową, 

 

scharakteryzować niestandardową dokumentację stomatologiczną, 

 

określić zasady prowadzenia dokumentacji kontroli urządzeń sterylizacyjnych i lampy UV, 

 

określić zasady prowadzenia dokumentacji konserwacji i naprawy sprzętu, 

 

określić zasady prowadzenia dokumentacji pracy urządzeń do badań radiologicznych, 

 

uzasadnić konieczność prowadzenia pomocniczej dokumentacji zewnętrznej,  

 

wykorzystać  umiejętności  posługiwania  się  oprogramowaniem  komputerowym  podczas 
obsługi pacjentów, 

 

posłużyć się bazą danych pacjentów, 

 

posłużyć  się  programami  komputerowymi  podczas  prowadzenia  dokumentacji 
administracyjnej. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 

4.  PRZYKŁADOWE SCENARIUSZE ZAJĘĆ 

 
Scenariusz zajęć 1 
 

Osoba prowadząca 

…………………………………….…………. 

Modułowy program nauczania:  Asystentka stomatologiczna 322[01] 
Moduł: 

Dokumentacja usług medycznych 322[01].Z4 

Jednostka modułowa: 

Prowadzenie dokumentacji administracyjnej 322[01].Z4.02

 

Temat:   System komputerowy w gabinecie stomatologicznym. 

Cel ogólny:   Określenie  wad  i  zalet  systemów  komputerowych  mających  zastosowanie 

w gabinecie stomatologicznym. 

 
Po zakończeniu zajęć edukacyjnych uczeń powinien umieć:  

 

rozróżniać systemy komputerowe, z którymi można się spotkać w poradni stomatologicznej, 

 

określić wady takiego systemu, 

 

określić zalety takiego systemu. 

 
W czasie zajęć będą kształtowane następujące umiejętności ponadzawodowe:  

 

organizowanie i planowanie zajęć, 

 

pracy samodzielnej i w zespole, 

 

oceny pracy, 

 

pozyskiwanie informacji z różnych źródeł. 

 
Metody nauczania–uczenia się: 

 

dyskusja dydaktyczna, 

 

elementy wykładu, 

 

metoda ćwiczeniowa. 

 
Czas: 
1 godzina dydaktyczna. 
 
Środki dydaktyczne: 

 

poradnik dla ucznia, 

 

literatura z rozdziału 7, 

 

papier formatu A4, pisaki. 

 
Formy organizacyjne pracy uczniów: 

 

uczniowie pracują w 2 grupach

 
Zadanie dla ucznia
 

Pracując w 2 grupach zastanówcie się nad: 

 

Gr. A – wadami systemów komputerowych, 

 

Gr. B – zaletami systemów komputerowych.  
Spostrzeżenia swoje zanotujcie, poprzyjcie odpowiednimi argumentami.  

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

Przebieg zajęć: 
 
Faza wstępna 
1.  Określenie tematu zajęć. 
2.  Wyjaśnienie uczniom tematu, szczegółowych celów kształcenia. 
3.  Podział klasy na 2 grupy. 
 
Faza właściwa 

Praca metodą ćwiczeniową. 

 
Faza I Informacje 
1.  Nauczyciel  informuje o sposobie realizacji tematu zajęć, każda grupa  ma  zastanowić się 

nad wadami i zaletami systemów komputerowych.  

 

Faza II Przygotowanie  
1.  Uczniowie  zastanawiają  się  nad  wadami  i  zaletami  systemów  komputerowych,  zapisują 

swoje spostrzeżenia i argumentują je odpowiednio. 

 
Faza III Prezentacja osiągniętych wyników 
1.  Uczniowie przedstawiają efekty własnej pracy. 
2.  Każdy zespół zostaje oceniony przez nauczyciela. 
 
Faza IV Analiza końcowa 
1.  Uczniowie  wskazują,  które  etapy  wykonywania  ćwiczenia  sprawiły  im  najwięcej 

trudności i uzasadniają dlaczego. 

2.  Uczniowie wskazują korzyści realizacji takich zajęć. 
3.  Nauczyciel ocenia poziom osiągnięć uczniów i ich aktywność. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

Scenariusz zajęć 2 
 

Osoba prowadząca 

…………………………………….…………. 

Modułowy program nauczania:  Asystentka stomatologiczna 322[01] 
Moduł: 

Dokumentacja usług medycznych 322[01].Z4 

Jednostka modułowa: 

Prowadzenie dokumentacji administracyjnej 322[01].Z4.02

 

Temat:   Kontrola stanu materiałowego. 

Cel ogólny:   Przygotowanie spisu potrzebnych materiałów i składanie zamówień dla potrzeb 

gabinetu stomatologicznego.  

 
Po zakończeniu zajęć edukacyjnych uczeń powinien umieć:  

 

określić jakie materiały są niezbędne w gabinecie stomatologicznym, 

 

spisać potrzebne materiały,  

 

złożyć zamówienie, 

 

uzupełnić druki dotyczące ww. informacji.  

 
W czasie zajęć będą kształtowane następujące umiejętności ponadzawodowe:  

 

organizowanie i planowanie zajęć, 

 

pracy indywidualnej i grupowej, 

 

pozyskiwanie informacji z różnych źródeł. 

 
Metody nauczania–uczenia się: 

 

ćwiczenie praktyczne, 

  elementy wykładu, 

  metoda ćwiczeniowa. 

 
Czas: 2 godziny dydaktyczne. 
 
Środki dydaktyczne
  

 

poradnik dla ucznia, 

 

literatura z rozdziału 7, 

 

druki, 

 

papier formatu A4, pisaki. 

 
Formy organizacyjne pracy uczniów: 

 

uczniowie pracują w grupach 6 osobowych

 
Zadanie dla ucznia
 

Pracując  w  grupach  zastanówcie  się  jakie  materiały  są  niezbędne  w  gabinecie 

stomatologicznym.  Na  podstawie  przemyśleń  stwórzcie  ich  listę,  spiszcie  potrzebne  ilości 
danych materiałów i złóżcie zamówienie. 
 
Przebieg zajęć: 
 
Faza wstępna 
1.  Określenie tematu zajęć. 
2.  Wyjaśnienie uczniom tematu, szczegółowych celów kształcenia. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

10 

Faza właściwa 

Praca metodą praktyczno-projektową. 

 
Faza I Informacje 
1.  Nauczyciel  informuje o sposobie realizacji tematu zajęć- każda grupa  ma zastanowić się 

jakie materiały są niezbędne w gabinecie stomatologicznym.  

 
Faza II Planowanie i wykonanie 
1.  Uczniowie pracują w grupach. Na podstawie przemyśleń tworzą własną listę potrzebnych 

materiałów. Składają zamówienie.  

 

Materiał 

Wielkość 

opakowania 

Ilość 

posiadana 

Kiedy 

zamówić 

Firma 

Ilość do 

zamówienia 

Amalgamat 

 

 

 

 

 

Leki 
przeciwbólo
we 

 

 

 

 

 

Waciki 

 

 

 

 

 

Igły 
jednorazowe 

 

 

 

 

 

Klisze 
rentgenowski

 

 

 

 

 

 

Materiał 

Cena 

Data 

zamówienia 

Nadejście 

zamówienia, 

data 

Data 

otrzymania 

Uwagi 

Amalgamat 

 

 

 

 

 

Leki 
przeciwbólowe 

 

 

 

 

 

Waciki 

 

 

 

 

 

Igły 
jednorazowe 

 

 

 

 

 

Klisze 
rentgenowskie 

 

 

 

 

 

 
Faza V Prezentacja  
1.  Uczniowie przedstawiają efekty prac. 
 
Faza VI Analiza końcowa 

Uczniowie  wraz  z  nauczycielem  wskazują,  które  etapy  zadania  sprawiły  im  trudności. 

Nauczyciel powinien podsumować całe zadanie, wskazać, jakie umiejętności były ćwiczone, 
jakie  wystąpiły  nieprawidłowości  i  jak  ich  unikać  na  przyszłość.  Uczniowie  wskazują 
korzyści z realizacji tego projektu. Nauczyciel ocenia uczniów. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

11 

 

5.  ĆWICZENIA

 

 

5.1.  Zasady prowadzenia ewidencji pacjentów 

 

5.1.1.  Ćwiczenia 

 
Ćwiczenie 1 

Umów  20  pacjentów  jednego  dnia  na  wizytę  do  lekarza  stomatologa  zgodnie 

z poznanymi zasadami. 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

12 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  uczniowie  powinni  przeczytać  fragment 

rozdziału „Materiał nauczania”.  

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien:  

1)  zorganizować stanowisko pracy do wykonania ćwiczenia,  
2)  przeanalizować odpowiedni materiał w Poradniku dla ucznia,  
3)  zaplanować wizyty pacjentów,  
4)  uzupełnić kartę dziennej ewidencji pacjentów, 
5)  sprawdzić  poprawność  wykonania  zadania  przez  porównanie  z  pozostałymi 

kolegami/koleżankami w grupie.  

 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

tekstu przewodniego, 

 

ćwiczenia praktyczne. 

 

Środki dydaktyczne:  

– 

zeszyt,  

– 

materiały do pisania, 

– 

karta dziennej ewidencji pacjentów, 

– 

poradnik dla ucznia. 

 
Ćwiczenie 2 

Uzupełnij  arkusz  ćwiczeniowy,  dotyczący  systemów  dokumentacji  ewidencyjnej 

pacjentów, charakteryzując poszczególne systemy. 
 
Arkusz A  
 

Układ alfabetyczny 

 
 
 
 
 
 
 

Układ terytorialny 

 
 
 
 
 
 
 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

13 

Arkusz B  
 

Układ chronologiczny 

 
 
 
 
 
 

Układ cyfrowy 

 
 
 
 
 
 

 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  uczniowie  powinni  przeczytać  fragment 

rozdziału  „Materiał  nauczania”.  Nauczyciel  dokonuje  podziału  na  grupy  2-osobowe. 
Uczniowie losują po jednym z arkuszy ćwiczeniowych. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien:  

1)  zapoznać się z materiałem nauczania, 
2)  przeczytać uważnie zdanie zawarte w arkuszu ćwiczeniowym, 
3)  uzupełnić arkusz ćwiczeniowy, 
4)  dokonać oceny poprawności wykonanego ćwiczenia. 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

ćwiczenie praktyczne, 

 

tekstu przewodniego. 
 
Środki dydaktyczne:  

 

poradnik dla ucznia 

 

zeszyt lub arkusz pracy 

 

materiały piśmiennicze 

 
Ćwiczenie 3 

Uzupełnij  arkusz  ćwiczeniowy  wpisując  w  tabelę  ogólne  zasady  sporządzania 

i prowadzenia dokumentacji medycznej. 
 

ogólne zasady sporządzania  i prowadzenia 
dokumentacji medycznej 


 

 

 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

14 

 

 

 

 
Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  uczniowie  powinni  przeczytać  fragment 

rozdziału „Materiał nauczania”.  

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien:  

1)  zapoznać się z materiałem nauczania, 
2)  przeczytać uważnie zdanie zawarte w arkuszu ćwiczeniowym, 
3)  uzupełnić arkusz ćwiczeniowy, 
4)  zaprezentować wykonane ćwiczenie, 
5)  dokonać oceny poprawności wykonanego ćwiczenia. 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

ćwiczenie praktyczne. 

 

Środki dydaktyczne:  

– 

poradnik dla ucznia, 

– 

zeszyt lub arkusz pracy, 

– 

materiały piśmiennicze. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

15 

5.2.  Dokumentacja sprawozdawcza i finansowa

 

 
5.2.1.  Ćwiczenia 

 
Ćwiczenie 1  

Na podstawie zdobytej wiedzy uzupełnij poniższy arkusz ćwiczeniowy. W puste miejsca 

wpisz wzory druków (Mz/ST) dokumentacji sprawozdawczej. 
 

Dokumentacja sprawozdawcza: 

Wzory druków (Mz/ST): 

bieżącą (wewnętrzną) dzienna ewidencja 
pacjentów 

 
 
 
 
 

miesięczne zestawienie (wewnętrzne) 

 
 
 
 
 
 

roczne sprawozdanie poradni 
stomatologicznej 

 
 
 
 
 
 

roczne sprawozdanie szkolnej poradni 
ortodontycznej 

 
 
 
 
 
 

roczne sprawozdanie pracowni protetycznej 

 
 
 
 
 
 

roczne sprawozdanie poradni ortodontycznej 

 
 
 
 
 

roczne sprawozdanie poradni chirurgii 
stomatologicznej 

 
 
 
 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

16 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  uczniowie  powinni  przeczytać  fragment 

rozdziału „Materiał nauczania”.  

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien  

1)  zapoznać się z materiałem nauczania, 
2)  przeczytać uważnie zdanie zawarte w arkuszu ćwiczeniowym, 
3)  uzupełnić arkusz ćwiczeniowy, 
4)  zaprezentować wykonane ćwiczenie, 
5)  dokonać oceny poprawności wykonanego ćwiczenia. 

 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

ćwiczenie. 

 

Środki dydaktyczne:  

 

zeszyt lub arkusz ćwiczeniowy, 

 

materiały piśmiennicze, 

 

poradnik dla ucznia. 

 
Ćwiczenie 2  

Na  podstawie  zdobytej  wiedzy  uzupełnij  poniższy  arkusz  ćwiczeniowy,  scharakteryzuj 

właściwy system przechowywania materiałów.  

 

Lp. 

Wymień najważniejsze według ciebie elementy właściwego systemu 

przechowywania materiałów 

 
 
 

 
 
 

 
 
 

 
 
 

 
 
 

 
 
 

 
Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  uczniowie  powinni  przeczytać  fragment 

rozdziału „Materiał nauczania”. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

17 

Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien:  

1)  zapoznać się z materiałem nauczania, 
2)  przeczytać uważnie zdanie zawarte w arkuszu ćwiczeniowym, 
3)  uzupełnić arkusz ćwiczeniowy, 
4)  zaprezentować wykonane ćwiczenie, 
5)  dokonać oceny poprawności wykonanego ćwiczenia. 

 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

metoda tekstu przewodniego, 

 

ćwiczenie. 

 

Środki dydaktyczne:  

– 

zeszyt lub arkusz ćwiczeniowy, 

– 

materiały piśmiennicze, 

– 

poradnik dla ucznia. 

 
Ćwiczenie 3  

Na  podstawie  zdobytej  wiedzy  wyjaśnij,  na  czym  polega  prowadzenie  dokumentacji 

finansowej w gabinecie stomatologicznym.  

 
Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  uczniowie  powinni  przeczytać  fragment 

rozdziału „Materiał nauczania”. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia  
 
Uczeń powinien: 

1)  zapoznać się z materiałem nauczania, 
2)  zastanowić się nad zdaniem zawartym w poleceniu, 
3)  w zeszycie  lub  na kartce zapisać  na czym polega  prowadzenie dokumentacji finansowej 

w gabinecie stomatologicznym, 

4)  zaprezentować wykonane ćwiczenie, 
5)  dokonać oceny poprawności wykonanego ćwiczenia. 

 
Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

metoda tekstu przewodniego. 
 
Środki dydaktyczne: 

– 

zeszyt lub arkusz ćwiczeniowy, 

– 

materiały piśmiennicze, 

– 

poradnik dla ucznia. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

18 

6.  EWALUACJA OSIĄGNIĘĆ UCZNIA 

 
Przykłady narzędzi pomiaru dydaktycznego 

 
Test  dwustopniowy  do  jednostki  modułowej  „Prowadzenie  dokumentacji 
administracyjnej” 

Test składa się z 20 zadań wielokrotnego wyboru, z których: 

− 

zadania 2, 3, 4, 5, 6, 7, 9, 10, 12, 14, 16, 17, 18, 19, 20, 21 są z poziomu podstawowego, 

− 

zadania 1, 8, 11, 13, 15 są z poziomu ponadpodstawowego. 

 

Punktacja zadań: 0 lub 1 punkt 

 

Za każdą prawidłową odpowiedź uczeń otrzymuje 1 punkt. Za złą odpowiedź lub jej brak 

uczeń otrzymuje 0 punktów. 
 

Proponuje się następujące normy wymagań – uczeń otrzymuje następujące 
oceny szkolne: 

 

dopuszczający – za rozwiązanie co najmniej 7 zadań z poziomu podstawowego, 

 

dostateczny – za rozwiązanie co najmniej 11 zadań z poziomu podstawowego, 

 

dobry – za rozwiązanie 14 zadań, w tym co najmniej 2 z poziomu ponadpodstawowego, 

 

bardzo dobry – za rozwiązanie 17 zadań, w tym 4 z poziomu ponadpodstawowego. 

 
Klucz  odpowiedzi: 1. d, 2. b, 3. c, 4. a, 5. d, 6. d, 7. c, 8. d, 9. c, 10. d, 11. a, 
12. d, 13. c, 14. b, 15. a, 16. d, 17. c, 18. a, 19. d, 20. c, 21. b. 
 
Plan testu 
 

Nr 

zad.

 

Cel operacyjny  
(mierzone osiągnięcia ucznia) 

Kategoria 

celu 

Poziom 

wymagań 

Poprawna 

odpowiedź 

Prowadzić dokumentację administracyjną 

PP 

Stosować dokumentację ewidencyjną pacjentów  

Określić wady komputerowego systemu 
prowadzenia dokumentacji medycznej 

Wymienić dokumentację ewidencyjną  

Stosować system umawiania wizyt 

Określić rodzaje książek zapisowych 

Określić zalety systemu terytorialnego  

Stosować systemy ewidencyjne 

PP 

Określić zasady przechowywania informacji 

 

10  Prowadzić dokumentacje zbiorczą 

d

 

11  Określić rodzaje kartotek 

PP 

12 

Określić sposób zakładania karty choroby 
w poradni stomatologicznej 

13  Analizować dokumentację profilaktyczną 

PP 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

19 

14 

Określić dokumenty wewnętrzne prowadzone 
na potrzeby organów kontrolnych bądź w celu 
usprawnienia funkcjonowania poradni 

b

 

15  Analizować dokumentację – książka zamówień 

PP 

16  Określić obowiązki asysty stomatologicznej 

17 

Prowadzić dokumentację sprawozdawczo-
profilaktyczną 

18  Stosować sposoby ewidencji pacjentów 

19 

Charakteryzować dokumenty pomocnicze 
zewnętrzne  

20  Określić obowiązki asystentki stomatologicznej 

21  Określić sposób przechowywania materiałów 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

20 

Przebieg testowania

 

 

 
Instrukcja dla nauczyciela 

1.  Ustal  z  uczniami  termin  przeprowadzenia  sprawdzianu  z  wyprzedzeniem,  co  najmniej 

jednotygodniowym. 

2.  Omów z uczniami cel stosowania pomiaru dydaktycznego. 
3.  Zapoznaj uczniów z rodzajem zadań zawartych w zestawie oraz z zasadami punktowania. 
4.  Przygotuj odpowiednią liczbę testów. 
5.  Zapewnij samodzielność podczas rozwiązywania zadań. 
6.  Przed rozpoczęciem testu przeczytaj uczniom instrukcję dla ucznia. 
7.  Zapytaj, czy uczniowie wszystko zrozumieli. Wszelkie wątpliwości wyjaśnij. 
8.  Nie przekraczaj czasu przeznaczonego na test. 
9.  Kilka  minut  przed  zakończeniem  testu  przypomnij  uczniom  o  zbliżającym  się  czasie 

zakończenia udzielania odpowiedzi. 

 

Instrukcja dla ucznia 

1.  Przeczytaj uważnie instrukcję. 
2.  Podpisz imieniem i nazwiskiem kartę odpowiedzi. 
3.  Zapoznaj się z zestawem zadań testowych. 
4.  Test  zawiera  21  zadań.  Do  każdego  zadania  dołączone  są  4  możliwości  odpowiedzi. 

Tylko jedna jest prawidłowa. 

5.  Udzielaj odpowiedzi na załączonej karcie odpowiedzi, stawiając w odpowiedniej rubryce 

znak X. W przypadku pomyłki należy błędną odpowiedź zaznaczyć kółkiem, a następnie 
ponownie zakreślić odpowiedź prawidłową. 

6.  Pracuj samodzielnie, bo tylko wtedy będziesz miał satysfakcję z wykonanego zadania. 
7.  Jeśli udzielenie odpowiedzi  będzie Ci sprawiało trudność, wtedy odłóż  jego rozwiązanie 

na później i wróć do niego, gdy zostanie Ci wolny czas. 

8.  Na rozwiązanie testu masz 40 minut. 

 

Powodzenia! 

 

Materiały dla ucznia: 

− 

instrukcja, 

− 

zestaw zadań testowych, 

− 

karta odpowiedzi. 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

21 

ZESTAW ZADAŃ TESTOWYCH 

 
1.  Podstawą ewidencji pacjentów jest ich rejestracja, polegająca na założeniu dokumentacji 

medycznej indywidualnej pacjenta, w skład której wchodzą 
a)  koperta poradni (stomatologicznej). 
b)  karta choroby poradni stomatologicznej. 
c)  skorowidz, wykaz pacjentów danej poradni. 
d)  wszystkie odpowiedzi są poprawne. 

 
2.  Dokumentacja ewidencyjna pacjentów nie może być prowadzona w systemie 

a)  alfabetycznym. 
b)  punktowym. 
c)  terytorialnym. 
d)  komputerowym. 

 
3.  Wadą komputerowego systemu prowadzenia dokumentacji medycznej jest 

a)  możliwość prowadzenia dokumentacji niemedycznej. 
b)  możliwością korekt bez skreśleń. 
c)  koszt zakupu i wdrożenia sieci komputerowej w skali zakładu opieki zdrowotnej. 
d)  czas sporządzania dokumentacji medycznej zarówno indywidualnej jak i zbiorczej. 

 

4.  Dokumentację ewidencyjną nie gromadzi się i nie przechowuje w postaci 

a)  kartoteki punktowej. 
b)  kartoteki biernej. 
c)  kartotek archiwum. 
d)  kartotek zbiorczych. 

 
5.  Niewłaściwy system umawiania wizyt w gabinecie lekarskim powoduje 

a)  nieprzekraczanie liczby godzin pracy w ciągu dnia. 
b)  przyjmowanie pacjentów o czasie. 
c)  uniknięcie pośpiechu, zminimalizowanie stresu. 
d)  powstanie nieproduktywnego czasu pracy. 
 

6.  Do książek zapisowych należą 

a)  książki w formie notesu w twardej oprawie. 
b)  książki z luźnymi kartkami pokazujące cały tydzień pracy. 
c)  książki w komputerowych systemach planowania. 
d)  wszystkie odpowiedzi są prawidłowe. 

 

7.  Do zalet systemu terytorialnego nie należy 

a)  łatwość, prostota sporządzania i prowadzenia z jednoczesną łatwością weryfikacji.  
b)  możliwość  oceny  epidemiologicznej  z  wdrożeniem  skutecznych  procedur 

zapobiegawczych.  

c)  zmienność kryteriów – zmienne adresy zamieszkania.  
d)  dostępność  terytorialna  środowiska  w  działaniach  oświatowych,  promocyjnych, 

profilaktycznych. 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

22 

8.  Wskaż odpowiedź poprawną dotyczącą systemów ewidencyjnych 

a)  układ alfabetyczny to układ wg daty urodzenia, w systemie PESEL. 
b)  układ chronologiczny to tzw. układ książki telefonicznej. 
c)  układ cyfrowy jest to układ wg wg daty urodzenia, w systemie PESEL. 
d)  układ  terytorialny  to  układ  wg  miejsca  zamieszkania,  jest  to  tzw.  układ  książki 

meldunkowej. 

 
9.  Prawdą jest, że 

a)  dokumentacja  wewnętrzna,  w  postaci  zleceń  lub  skierowań  pozostaje  w  zakładzie, 

który zrealizował zlecone świadczenie zdrowotne. 

b)  dokumentacja  zewnętrzna  przechowywana  w  zakładzie,  w  którym  została 

sporządzona. 

c)  kierownik  zakładu  jest  odpowiedzialny  za  stworzenie  warunków  organizacyjnych 

i technicznych przechowywania dokumentacji. 

d)  sposób  i  miejsce  przechowywania  bieżącej  dokumentacji  wewnętrznej  określa 

ustawa. 

 

10.  Dokumentacja medyczna zbiorcza zawiera 

a)  numer kolejny wpisu. 
b)  datę wpisu. 
c)  identyfikatory pacjenta. 
d)  wszystkie powyższe odpowiedz są poprawne. 

  

11.  Wskaż, która odpowiedź jest poprawna 

a)  kartoteka bierna dotyczy pacjentów którzy zmienili rejon, miejsce zamieszkania. 
b)  kartoteka zbiorcza dotyczy pacjentów którzy zmienili rejon, miejsce zamieszkania. 
c)  kartoteka  archiwum  dotyczy  pacjentów  zgłaszających  się  do  zakładu  leczniczego,  

np. po pomoc doraźną. 

d)  kartoteka  rejonów  przechowywanych  przez  10  lat  od  chwili  ich  przekazania 

z poradni. 

 
12.  Karta choroby poradni stomatologicznej powinna zawierać 

a)  identyfikatory poradni. 
b)  identyfikatory pacjenta. 
c)  porady ambulatoryjne. 
d)  wszystkie odpowiedzi są poprawne. 

 
13.  Do  właściwej  dokumentacji  profilaktycznej,  w  której  zapisuje  się  profilaktyczne 

działania zespołu stomatologicznego zaliczamy 
a)  kartę fluoryzacji – Mz/St-15. 
b)  wykaz  uczniów  objętych  planowym  leczeniem  –  Mz/St-1,  załączniki  –  informacje 

o lakowanych zębach stałych i lakierowaniu zębów stałych. 

c)  odpowiedzi a i b są poprawne. 
d)  żadna z wymienionych odpowiedzi nie jest poprawna. 

 
14.  Do  dokumentów  wewnętrznych  prowadzonych  na  potrzeby  organów  kontrolnych  bądź 

w celu usprawnienia funkcjonowania poradni nie należy 
a)  zeszyt pracy lampy UV biosterylizacyjnej. 
b)  opinia lekarska. 
c)  zeszyt sterylizacji materiałów i bielizny operacyjnej. 
d)  książka pracy aparatu rtg. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

23 

15.  Na  jakie  cztery  grupy  powinna  być  podzielona  książka  służąca  do  zamawiania 

materiałów 
a)  gabinet, laboratorium, biuro, różne. 
b)  gabinet, laboratorium, biuro, dom. 
c)  gabinet,

 

poczekalnia, biuro, różne. 

a)  gabinet, laboratorium, poczekalnia, dom. 

 
16.  Asysta stomatologiczna może być zobowiązana do 

a)  zarządzania przekazywaniem otrzymanych pieniędzy.  
b)  przekazywania szacunkowych kosztów i sposobów płatności. 
c)  wystawiania rachunków pacjentom. 
d)  wszystkie powyższe odpowiedzi są poprawne. 

 
17.  Do dokumentacji sprawozdawczo-profilaktycznej należą 

a)  sprawozdanie z lakowania na terenie ZOZ. 
b)  informacja dotycząca lakierowania zębów u dzieci na terenie województwa. 
c)  żadna odpowiedź nie jest poprawna. 
d)  wszystkie powyższe odpowiedzi są poprawne. 

 
18.  Ewidencja pacjentów to 

a)  uporządkowany,  według  określonego  kryterium,  rejestr  dokumentacji  medycznej 

indywidualnej  prowadzony  w  systemie  centralnym  (dla  całego  zakładu  opieki 
zdrowotnej) lub wewnętrznym (oddzielnie na potrzeby każdej poradni i gabinetu). 

b)  uporządkowany,  według  określonego  kryterium,  rejestr  dokumentacji  medycznej 

indywidualnej prowadzony tylko i wyłącznie w systemie centralnym. 

c)  uporządkowany,  według  określonego  kryterium,  rejestr  dokumentacji  medycznej 

indywidualnej prowadzony tylko i wyłącznie w systemie wewnętrznym. 

d)  dowolny rejestr pacjentów, który niszczony jest co roku. 

 
19.  Do  najczęściej  sporządzanych  dokumentów  pomocniczych  zewnętrznych  w  praktyce 

stomatologicznej nie należą 
a)  skierowania, np. konsultacyjne. 
b)  skierowania na badania diagnostyczne. 
c)  wezwania. 
d)  wywiady. 

 
20.  Obowiązki asystentki stomatologicznej związane z rachunkami nie dotyczą 

a)  odnotowywanie wizyt i opłat po każdym etapie leczenia. 
b)  odnotowywanie kredytów na rachunkach. 
c)  odpowiedź a i b jest poprawna. 
d)  asystentka stomatologiczna nie może wykonywać powyższych czynności. 

 
21.  Wskaż odpowiedź poprawną 

a)  nie  ma  potrzeby  sprawdzania  instrukcji  producenta  dotyczącej  przechowywania 

materiałów ponieważ wszystkie materiały mają taką samą datę ważności. 

b)  antybiotyki  i  klisze  rentgenowskie  są  zazwyczaj  oznaczone  datą  przydatności 

i najlepiej jest przechowywać je w lodówce. 

c)  kiedy  pojawia  się  nowy  materiał  powinien  on  być  wyjęty  z  opakowania 

i umieszczony przed innymi materiałami. 

d)  umowa zawierana z pracodawcą może być ustna. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

24 

KARTA ODPOWIEDZI 

 

Imię i nazwisko ................................................................................................ 
 

Prowadzenie dokumentacji administracyjnej 

 
Zakreśl poprawną odpowiedź. 
 

Nr 

zadania 

Odpowiedź 

Punkty 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

10 

 

11 

 

12 

 

13 

 

14 

 

15 

 

16 

 

17 

 

18 

 

19 

 

20 

 

21. 

 

Razem: 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

25 

Test 2  
 
Test  dwustopniowy  do  jednostki  modułowej  „Prowadzenie  dokumentacji 
administracyjnej” 

Test składa się z 22 zadań wielokrotnego wyboru, z których:  

– 

zadania 1, 2, 3, 4, 5, 7, 9, 10, 12, 15, 16, 18, 19, 20, 21 są z poziomu podstawowego, 

– 

zadania 6, 8, 11, 13, 14, 17 są z poziomu ponadpodstawowego. 

 

Punktacja zadań: 0 lub 1 punkt 

 
Za każdą prawidłową odpowiedź uczeń otrzymuje 1 punkt. Za złą odpowiedź lub jej brak 

uczeń otrzymuje 0 punktów. 

 

Proponuje  się  następujące  normy  wymagań  –  uczeń  otrzyma  następujące 
oceny szkolne:  

 

dopuszczający – za rozwiązanie co najmniej 7 zadań z poziomu podstawowego, 

 

dostateczny – za rozwiązanie co najmniej 11 zadań z poziomu podstawowego,  

 

dobry  –  za  rozwiązanie  14  zadań,  w  tym  12  z  poziomu  podstawowego  i  co  najmniej 
2 z poziomu ponadpodstawowego,  

 

bardzo  dobry  –  za  rozwiązanie  17  zadań,  w  tym  14  z  poziomu  podstawowego  i  co 
najmniej 4 z poziomu ponadpodstawowego. 

 
Klucz  odpowiedzi: 1. 
c, 2. d, 3. c, 4. d, 5. b, 6. a, 7. d, 8. c, 9. b, 10. c, 11. d, 
12. a, 13. c, 14. d, 15. b, 16. b, 17. b, 18. b, 19. d, 20. a, 21. d. 
 
Plan testu  
 

Nr 

zad. 

Cel operacyjny 
(mierzalne osiągnięcia ucznia) 

Kategoria 

celu 

Poziom 

wymagań 

Poprawna 

odpowiedź 

Scharakteryzować dokumentację ewidencyjną 
pacjentów  

Wymienić zalety ewidencji i prowadzenia 
dokumentacji w systemie komputerowym 

Określić zasady i sposób przechowywania 
dokumentów  

Określić zalety systemu terytorialnego  

Wskazać sposoby przechowywania 
dokumentacji medycznej 

Określić systemy ewidencyjne 

PP 

Rozróżnić systemy ewidencji  

Zastosować zasady sporządzania i prowadzenia 
dokumentacji medycznej zbiorczej 

PP 

Rozróżnić rodzaje dokumentacji medycznej 

10 

Określać dokumentację tradycyjną 

11 

Analizować dokumentację medyczną 

PP 

12 

Określić rodzaje kartotek 

13 

Identyfikować dokumenty wewnętrzne poradni  

PP 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

26 

14 

Określić dokumentację sprawozdawczo-
profilaktyczną 

PP 

15 

Zastosować zdobytą wiedzę w odniesieniu do 
dokumentacji 

16 

Określić dokumenty pomocnicze zewnętrzne 
w praktyce stomatologicznej 

17 

Określić zasady przechowywania dokumentacji 

PP 

18 

Rozróżnić niestandardową dokumentację 
stomatologiczną  

19 

Prowadzić dokumentacje pomocniczą  

20 

Prowadzić dokumentację medyczną 

21 

Prowadzić dokumentację finansową 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

27 

Przebieg testowania   

 
Instrukcja dla nauczyciela 
 

1.  Ustal  z  uczniami  termin  przeprowadzenia  sprawdzianu  z  wyprzedzeniem,  co  najmniej 

jednotygodniowym. 

2.  Omów z uczniami cel stosowania pomiaru dydaktycznego. 
3.  Zapoznaj uczniów z rodzajem zadań zawartych w zestawie oraz z zasadami punktowania. 
4.  Przygotuj odpowiednią liczbę testów. 
5.  Zapewnij samodzielność podczas rozwiązywania zadań. 
6.  Przed rozpoczęciem testu przeczytaj uczniom instrukcję dla ucznia. 
7.  Zapytaj, czy uczniowie wszystko zrozumieli. Wszelkie wątpliwości wyjaśnij. 
8.  Nie przekraczaj czasu przeznaczonego na test. 
9.  Kilka  minut  przed  zakończeniem  testu  przypomnij  uczniom  o  zbliżającym  się  czasie 

zakończenia udzielania odpowiedzi. 

 

Instrukcja dla ucznia  

1.  Przeczytaj uważnie instrukcję. 
2.  Podpisz imieniem i nazwiskiem kartę odpowiedzi. 
3.  Zapoznaj się z zestawem zadań testowych. 
4.  Zestaw zawiera 21 zadań. 
5.  Do  każdego  zadania  przyporządkowane  są  4  możliwości  odpowiedzi,  jedna  odpowiedź 

jest prawdziwa. 

6.  Udzielaj  odpowiedzi  na  załączonej  karcie  odpowiedzi  stawiając  znak  X.  W  przypadku 

pomyłki zakreśl błędną odpowiedź kółkiem i zaznacz x odpowiedź prawidłową. 

7.  Za  każdą  prawidłową  odpowiedź  otrzymujesz  1  punkt,  za  złą  odpowiedź  lub  jej  brak 

0 punktów.  

8.  Rozwiązuj zadania samodzielnie. 
9.  Na rozwiązanie testu masz 40 minut. 

 

Powodzenia! 

 

Materiały dla ucznia: 

– 

instrukcja, 

– 

zestaw zadań testowych, 

– 

karta odpowiedzi. 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

28 

ZESTAW ZADAŃ TESTOWYCH

 

 

1.  Dokumentacja ewidencyjna pacjentów nie może być prowadzona w systemie 

a)  książki telefonicznej, 
b)  bibliotecznym, 
c)  punktowym, 
d)  środowiskowym. 

 
2.  Zaletą ewidencji i prowadzenia dokumentacji w systemie komputerowym nie jest 

a)  łatwa i szybka dostępność dokumentacji na każdym szczeblu organizacyjnym. 
b)  szybka i łatwa odtwarzalność dokumentacji w jej fragmentach i w całości. 
c)  czytelność,  przejrzystość  dokumentacji  komputerowej  z  możliwością  korekt  bez 

skreśleń. 

d)  konieczność  przygotowania  personelu  medycznego  do  obsługi  sieci  komputerowej 

i urządzeń peryferyjnych.  

 
3.  Wskaż odpowiedź prawdziwą 

a)  kartotekę  bierną  pacjentów,  którzy  zmienili  rejon,  miejsce  zamieszkania 

przechowuje się przez 15 lat od ostatniego wpisu. 

b)  kartotekę  archiwum  przechowuje  się  przez  3  lata  od  chwili  ich  przekazania 

z poradni. 

c)  kartoteki  zbiorcze  przeznaczone  są  dla  poszczególnych  grup  ewidencyjnych, 

z wykazem osób w grupie. 

d)  zakłady opieki zdrowotnej nie są zobowiązane są do prowadzenia i przechowywania 

kartotek pacjentów. 

 

4.  Do zalet systemu terytorialnego należą 

a)  dostępność  terytorialna  środowiska  w  działaniach  oświatowych,  promocyjnych, 

profilaktycznych. 

b)  powiązanie systemu z warunkami życia pacjentów  i środowiskiem wpływającym  na 

zdrowie. 

c)  stabilność kryteriów. 
d)  wszystkie odpowiedzi są prawidłowe. 

 
5.  Wskaż odpowiedź fałszywą 

a)  czas  przechowywania  należy  liczyć  od  31  grudnia  roku,  w  którym  dokument 

sporządzono, przekazano i umieszczono w odpowiedniej kartotece. 

b)  dokumentację kardiologiczną pacjenta przechowuje się przez 1 rok. 
c)  dokumentację radiologiczną pacjenta przechowuje się przez 5 lat. 
d)  dokumentację pacjentów nieżyjących należy przechowywać w archiwum przez 20 lat. 

 
6.  Wskaż odpowiedź fałszywą dotyczącą systemów ewidencyjnych 

a)  układ chronologiczny to układ dokumentacji wg nazwiska pacjenta. 
b)  układ  alfabetyczny  to  układ  dokumentacji  wg  nazwiska  pacjenta,  jest to tzw.  układ 

książki telefonicznej

c)  układ  cyfrowy  jest  to  układ  wg  kolejności  rejestru  inaczej  nazywany  systemem 

bibliotecznym. 

d)  układ  terytorialny  to  układ  wg  miejsca  zamieszkania,  jest  to  tzw.  układ  książki 

meldunkowej. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

29 

7.  System terytorialny charakteryzuje się: 

a)  brakiem  powiązania  systemu  z  warunkami  życia  pacjentów  i  środowiskiem 

wpływającym na zdrowie. 

b)  brakiem  możliwość  dokładnej  charakterystyki  zdrowotnej  populacji  danego 

terytorium, środowiska. 

c)  brakiem możliwość oceny epidemiologicznej. 
d)  dostępnością  terytorialną  środowiska  w  działaniach  oświatowych,  promocyjnych, 

profilaktycznych. 

 
8.  Ogólne zasady sporządzania i prowadzenia dokumentacji medycznej nie dotyczą

 

a)  zgodności  przeznaczenia  i  treści  dokumentu  z  przepisami,  rozporządzeniami, 

instrukcjami i wytycznymi. 

b)  czytelności i przejrzystości prowadzonej dokumentacji. 
c)  informacji  medycznych  niezbędnych  do  prawidłowego  przeprowadzenia  badań  lub 

konsultacji oraz mających wpływ na postępowanie profilaktyczne. 

d)  aktualności prowadzonej dokumentacji. 
 

9.  Wśród rodzajów dokumentacji medycznej nie wyróżniamy 

a)  dokumentacji profilaktycznej. 
b)  dokumentacji zapobiegawczej. 
c)  dokumentacji informacyjnej. 
d)  dokumentacji orzeczniczej. 

 

10.  System komputerowy  nie  eliminuje konieczności prowadzenia dokumentacji tradycyjnej 

do której należą 
a)  tylko druki L-4. 
b)  tylko recepty. 
c)  odpowiedzi a i b są poprawne. 
d)  żadna z wymienionych odpowiedź nie jest poprawna. 

 
11.  W części dotyczącej porad ambulatoryjnych i zabiegów leczniczych zapisuje się 

a)  zwięzłe dane z badania podmiotowego. 
b)  skrócony opis badania przedmiotowego. 
c)  informacje o zleconych w leczeniu lekach. 
d)  wszystkie powyższe odpowiedzi są poprawne. 

 
12.  Wskaż odpowiedź fałszywą 

a)  kartoteka bierna dotyczy pacjentów zgłaszających się do zakładu leczniczego, np. po 

pomoc doraźną. 

b)  kartoteka  archiwum  przechowywana  jest  przez  10  lat  od  chwili  jej  przekazania 

z poradni. 

c)  kartoteka bierna dotyczy pacjentów, którzy zmienili rejon, miejsce zamieszkania. 
d)  kartoteka  rejonów  dotyczy  pacjentów  spoza  rejonu  poradni,  zgłaszających  się  do 

zakładu leczniczego, np. po pomoc doraźną. 

 
13.  Do  dokumentów  wewnętrznych  prowadzonych  na  potrzeby  organów  kontrolnych  bądź 

w celu usprawnienia funkcjonowania poradni nie należą 
a)  zeszyt wydawanych druków L-4 (statystyka). 
b)  książka konserwacji i napraw sprzętu oraz urządzeń stomatologicznych.  
c)  karty informacyjne. 
d)  zeszyt sterylizacji materiałów i bielizny operacyjnej (poradnie chirurgiczne). 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

30 

14.  Do dokumentacji sprawozdawczo-profilaktycznej należą 

a)  sprawozdanie z lakowania na terenie ZOZ 
b)  informacja dotycząca lakowania zębów stałych trzonowych u dzieci na terenie ZOZ, 

województwa 

c)  dodatkowe informacje o opiece stomatologicznej nad dziećmi, młodzieżą i studentami 
d)  wszystkie powyższe odpowiedz są poprawne  

 
15.  Wskaż odpowiedź fałszywą dotyczącą udostępniania dokumentacji medycznej 

a)  przekazywanie  dokumentów  medycznych,  w  jakiejkolwiek  sytuacji,  może  nastąpić 

wyłącznie przez lub na polecenie lekarza. 

b)  fakt przekazania dokumentów musi zostać odnotowany w dokumentacji wewnętrznej, 

ale osoba odbierająca nie musi się wylegitymować żadnym dokumentem tożsamości. 

c)  każdy  fakt  przekazania  dokumentów  musi  zostać  odnotowany  w  dokumentacji 

wewnętrznej. 

d)  przekazujący  dokumenty  medyczne  zobowiązany  jest  do  sprawdzenia  tożsamości 

i uprawnienia osoby odbierającej. 

 

16.  Do  najczęściej  sporządzanych  dokumentów  pomocniczych  zewnętrznych  w  praktyce 

stomatologicznej nie należą: 
a)  opinie lekarskie. 
b)  wywiady. 
c)  zaświadczenia, opinie lekarskie. 
d)  orzeczenia lekarskie. 

 

17.  Fałszywą odpowiedzią jest 

a)  dokumentacja  wewnętrzna  jest  przechowywana  w  zakładzie,  w  którym  została 

sporządzona. 

b)  sposób  i  miejsce  przechowywania  bieżącej  dokumentacji  wewnętrznej  określa 

ustawa. 

c)  kierownik  zakładu  jest  odpowiedzialny  za  stworzenie  warunków  organizacyjnych 

i technicznych przechowywania dokumentacji. 

d)  dokumentacja  zewnętrzna,  w  postaci  zleceń  lub  skierowań,  pozostaje  w  zakładzie, 

który zrealizował zlecone świadczenie zdrowotne. 

 
18.  Do niestandardowej dokumentacji stomatologicznej zaliczamy 

a)  kartę choroby poradni stomatologicznej. 
b)  stomatologiczną  historię  choroby  pacjenta  klinicznej  poradni  stomatologii 

zachowawczej i chorób przyzębia. 

c)  formularze i druki pomocnicze. 
d)  ewidencję i przebieg leczenia pacjentów. 

 
19.  Najczęściej 

sporządzane 

dokumenty 

pomocnicze 

zewnętrzne 

praktyce 

stomatologicznej to 
a)  karty informacyjne, wezwania, potwierdzenia. 
b)  skierowania, np. konsultacyjne, na badania diagnostyczne. 
c)  orzeczenia, zaświadczenia, opinie lekarskie. 
d)  wszystkie powyższe odpowiedz są poprawne. 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

31 

20.  Wskaż odpowiedź poprawną 

a)  dokumentacja  medyczna  zbiorcza  jest  sporządzana  i  prowadzona  w  formie  ksiąg, 

rejestrów lub kartotek.  

b)  dokumentacja  medyczna  indywidualna  jest  sporządzana  i  prowadzona  w  formie 

ksiąg, rejestrów lub kartotek. 

c)  dokumentacja medyczna zbiorcza odnosi się do oznaczonych osób korzystających ze 

świadczeń zdrowotnych zakładu. 

d)  dokumentacja  medyczna  indywidualna  odnosi  się  do  ogółu  osób  korzystających  ze 

świadczeń zdrowotnych zakładu lub określonych grup tych osób. 

 
21.  Wszystkie rachunki powinny zawierać 

a)  nazwisko i adres pacjenta. 
b)  jak została dokonana płatność. 
c)  podpis osoby wystawiającej rachunek. 
d)  wszystkie powyższe odpowiedzi są poprawne. 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

32 

KARTA ODPOWIEDZI 

 

Imię i nazwisko ................................................................................................ 
 

Prowadzenie dokumentacji administracyjnej 

 
Zakreśl poprawną odpowiedź. 
 

Nr 

zadania 

Odpowiedź 

Punkty 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

10 

 

11 

 

12 

 

13 

 

14 

 

15 

 

16 

 

17 

 

18 

 

19 

 

20 

 

21. 

 

Razem: 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

33 

7.  LITERATURA 
 

1.  Jańczuk  Z.:  Podręcznik  dla  asystentek  i  higienistek  stomatologicznych.  Wydawnictwo 

Lekarskie PZWL, Warszawa 1999 

2.  Leah  Vern  Burnett:  Asystowanie  w  stomatologii.  Podręcznik  dla  asyst  i  higienistek 

stomatologicznych. Wydawnictwo Medyczne Urban&Partner, Wrocław 2005 

3.  www.3bsoftware.pl/gs40.html 
4.  www.dentalshop.com.pl/index.php?action=details&pid=556&cid=137 
5.  www.finus.com.pl/siop.htm 
6.  www.qbs.com.pl/programy/q-stomatologia/index.html 
7.  www.system-i5.pl/do.php?mediqus 
8.  www.wssd.olsztyn.pl/szpital/prawo/dokumentacja.htm