background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 
 

 
 

 

MINISTERSTWO EDUKACJI 

NARODOWEJ 

 
 
 
 
 
 

Beata Organ 

 
 
 
 
 
 
 
 

Analizowanie  działania  maszyn  i  urządzeń  elektrycznych 
725[01].O1.06 

 
 
 
 
 
 
 
 
 

Poradnik dla nauczyciela 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Wydawca 

Instytut Technologii Eksploatacji – Państwowy Instytut Badawczy  
Radom 2007 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

Recenzenci: 

dr inż. Zdzisław Kobierski 

mgr inż. Grzegorza Śmigielskiego

 

 
 
 
Opracowanie redakcyjne: 
mgr inż. Danuta Pawełczyk 
 
 
 
Konsultacja: 
mgr inż. Gabriela Poloczek 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Poradnik  stanowi  obudowę  dydaktyczną  programu  jednostki  modułowej  725[01].O1.06 
„Analizowanie  działania  maszyn  i  urządzeń  elektrycznych”,  zawartego  w  modułowym 
programie nauczania dla zawodu monter elektronik.

 

 
 
 
 
 
 

 
 
 
 
 
 

 
 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

 
Wydawca 

Instytut Technologii Eksploatacji – Państwowy Instytut Badawczy, Radom  2007

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

SPIS TREŚCI 
 

1.  Wprowadzenie 

2.  Wymagania wstępne 

3.  Cele kształcenia 

4.  Przykładowe scenariusze zajęć 

5.  Ćwiczenia  

12 

5.1. Budowa, zasady działania maszyn elektrycznych 

12 

5.1.1. Ćwiczenia 

12 

5.2. Zasady użytkowania i obsługiwania maszyn i urządzeń elektrycznych 

14 

5.2.1. Ćwiczenia 

14 

5.3. Zasady działania i eksploatacji urządzeń grzewczych 

16 

5.3.1. Ćwiczenia 

16 

5.4. Zasady działania i eksploatacji urządzeń z napędem elektrycznym 

18 

5.4.1. Ćwiczenia 

18 

6.  Ewaluacja osiągnięć ucznia  

20 

7.  Literatura 

34 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

1.  WPROWADZENIE 
 

Przekazuję  Państwu  Poradnik  dla  nauczyciela,  który  będzie  pomocny  w  prowadzeniu 

zajęć dydaktycznych w szkole kształcącej w zawodzie monter elektronik 725[01]. 

W poradniku zamieszczono: 

 

wymagania wstępne, 

 

wykaz umiejętności, jakie uczeń opanuje podczas zajęć, 

 

przykładowe scenariusze zajęć, 

 

propozycje  ćwiczeń,  które  mają  na  celu  ukształtowanie  u  uczniów  umiejętności 
praktycznych, 

 

ewaluację osiągnięć ucznia, 

 

wykaz literatury, z jakiej można korzystać podczas zajęć. 
Wskazane  jest,  aby  zajęcia  dydaktyczne  były  prowadzone  różnymi  metodami  ze 

szczególnym uwzględnieniem: 

 

pokazu z objaśnieniem, 

 

tekstu przewodniego, 

 

metody projektów, 

 

ćwiczeń praktycznych. 
Formy  organizacyjne  pracy  uczniów  mogą  być  zróżnicowane,  począwszy  od 

samodzielnej pracy uczniów do pracy zespołowej. 

W  celu  przeprowadzenia  sprawdzianu  wiadomości  i  umiejętności  ucznia,  nauczyciel 

może  posłużyć  się  zamieszczonym  w  rozdziale  6  zestawem  zadań  testowych,  zawierającym 
różnego rodzaju zadania. 

W tym rozdziale podano również: 

 

plan testu w formie tabelarycznej, 

 

punktacje zadań, 

 

propozycje norm wymagań, 

 

instrukcję dla nauczyciela, 

 

instrukcję dla ucznia, 

 

kartę odpowiedzi, 

 

zestaw zadań testowych. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Schemat układu jednostek modułowych  

725[01].O1 

Pomiary parametrów i układów 

elektronicznych 

725[01].O1.06 

Analizowanie działania maszyn  

i urządzeń elektrycznych 

725[01].O1.03 

Badanie i pomiary obwodów prądu 

przemiennego 

 

725[01].O1.04 

Badanie i pomiary elektronicznych 

układów analogowych 

725[01].O1.05 

Badanie i pomiary elektronicznych 

układów cyfrowych  

 

725[01].O1.02 

Badanie i pomiary obwodów prądu stałego 

 

725[01].O1.01 

Przygotowanie do bezpiecznej pracy 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

2.  WYMAGANIA WSTĘPNE 
 

Przystępując do realizacji programu jednostki modułowej uczeń powinien umieć: 

 

stosować sprzęt oraz procedury w przypadku zagrożenia pożarowego, 

 

rozróżniać i przeliczać podstawowe wielkości elektryczne, 

 

rozpoznawać  podstawowe  elementy  w  obwodach  prądu  przemiennego  i  stałego  na 
podstawie ich symboli oraz wyglądu zewnętrznego, 

 

wskazywać  różnicę  pomiędzy  pracą  odbiorników  w  obwodzie  prądu  przemiennego 
i stałego, 

 

rozróżniać pracę obwodu jednofazowego i trójfazowego prądu przemiennego, 

 

stosować podstawowe przyrządy pomiarowe w obwodach prądu stałego i przemiennego, 

 

dobierać przyrządy pomiarowe do pomiarów w obwodach prądu przemiennego i stałego, 

 

wykonywać  pomiary  podstawowych  wielkości  elektrycznych  w  obwodach  prądu 
przemiennego i stałego, 

 

wykonywać obliczenia mocy odbiorników jednofazowych i trójfazowych, 

 

analizować i interpretować wyniki pomiarów oraz wyciągnąć praktyczne wnioski, 

 

lokalizować usterki w prostych układach prądu przemiennego i stałego, 

 

czytać proste schematy elektryczne, 

 

współpracować w grupie, 

 

korzystać z możliwie różnych źródeł informacji. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

3.  CELE KSZTAŁCENIA 
 

W wyniku realizacji programu jednostki modułowej uczeń powinien umieć: 

– 

rozróżnić  funkcje  oraz  określić  zastosowanie  podstawowych  maszyn  i  urządzeń 
elektrycznych, 

– 

zinterpretować  podstawowe  zjawiska  zachodzące  w  maszynach  i urządzeniach 
elektrycznych, 

– 

scharakteryzować podstawowe maszyny i urządzenia elektryczne, 

– 

rozpoznać  na  schematach  ideowych  podstawowe  bloki  funkcjonalne  urządzeń 
elektrycznych, 

– 

rozpoznać elementy i podzespoły maszyn i urządzeń na podstawie wyglądu, 

– 

zidentyfikować zaciski maszyn elektrycznych, 

– 

zinterpretować zapisy na tabliczkach znamionowych, 

– 

sporządzić wykaz przyrządów pomiarowych, 

– 

przygotować stanowisko pomiarowe,  

– 

zinterpretować wyniki pomiarów oraz sformułować wnioski praktyczne, 

– 

zademonstrować poprawne wykonanie pomiarów, 

– 

uporządkować stanowisko pomiarowe, 

– 

obsłużyć urządzenia na podstawie instrukcji, 

– 

bezpiecznie obsłużyć maszyny i urządzenia elektryczne.  

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

4.  PRZYKŁADOWE SCENARIUSZE ZAJĘĆ

 

 
Scenariusz zajęć 1 
 

Osoba prowadząca  

………………………………………………. 

Modułowy program nauczania:  

Monter elektronik 725[01] 

Moduł: 

Pomiary 

parametrów 

elementów 

układów 

elektronicznych 725[01].O1 

Jednostka modułowa:  

Analizowanie  działania  maszyn  i  urządzeń  elektrycznych 
725[01].O1.06 

Temat: Badanie prądnicy bocznikowej prądu stałego. 

Cel ogólny: Poznać pracę i zastosowanie prądnicy prądu stałego. 
 
Po zakończeniu zajęć edukacyjnych uczeń powinien umieć: 

 

montować układy pomiarowe zgodnie z otrzymanym schematem,  

 

wskazać parametry podstawowe charakteryzujące prądnicę prądu stałego, 

 

ocenić stan techniczny badanej prądnicy prądu stałego, 

 

wykryć proste usterki w pracy zmontowanego układu.  

 
W czasie zajęć będą kształtowane następujące umiejętności ponadzawodowe: 

 

organizacja i planowanie pracy, 

 

praca w zespole, 

 

ocena wykonanej pracy. 
 

Metody nauczania–uczenia się:  

 

ćwiczenia praktyczne. 

 

Formy organizacyjne pracy uczniów: 

 

grupowa, uczniowie pracują w 2–3 osobowych grupach. 

 

Czas: 3 godziny dydaktyczne. 

 

Środki dydaktyczne: 

 

stanowisko do badania prądnicy prądu stałego, 

 

przyrządy pomiarowe, 

 

instrukcja stanowiskowa, 

 

kalkulator, papier milimetrowy do wykonania charakterystyk.  

 

Przebieg zajęć 
1.  Sprawy  organizacyjne  –  nauczyciel  zwraca  szczególną  uwagę  uczniów  na  zasady 

bezpieczeństwa pracy przy urządzeniach elektrycznych.  

2.  Nawiązanie do tematu, omówienie celów zajęć. 
3.  Zorganizowanie stanowiska pracy do wykonania ćwiczenia: 

 

wydanie instrukcji stanowiskowych,  

 

przewodów łączeniowych oraz przyrządów pomiarowych. 

4.  Realizacja tematu: 

 

Grupa  dokonuje  doboru  przyrządów  pomiarowych  stosownie  do  parametrów 
znamionowych urządzenia badanego, ustala zakresy pomiarowe przyrządów. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 

Grupa proponuje układy pomiarowe zgodnie z wymaganiami zawartymi w instrukcji 
stanowiskowej. 

 

Nauczyciel dokonuje: 

 

sprawdzenia poprawności zaproponowanych schematów pomiarowych, 

 

sprawdzenia poprawności montażu obwodu,  

 

wstępnego uruchomienia,  

 

dopuszczenia do wykonania ćwiczenia. 

 

Przy  zmianie  połączeń  układu  pomiarowego  nauczyciel  sprawdza  poprawność 
montażu, dokonuje wstępnego uruchomienia i dopuszcza uczniów do wykonywania 
pomiarów. 

 

Uczniowie 

wykonują 

pomiary 

podstawowych 

wielkości 

elektrycznych 

w zamontowanym  układzie  pomiarowym  (w  razie  trudności  korzystają  z  pomocy 
nauczyciela), wyniki pomiarów zapisują w tabelce pomiarowej. 

 

W  trakcie  realizacji  ćwiczenia  uczniowie  zachowują  zasady  bezpieczeństwa 
obowiązujące przy urządzeniach elektrycznych. 

 

Nauczyciel nadzoruje pracę uczniów i pomaga w realizacji ćwiczenia. 

 

Po  wykonaniu  wszystkich  pomiarów  uczniowie  próbują  dokonać  analizy 
wykonanego ćwiczenia, zgodnie z instrukcją stanowiskową. 

 

Uczniowie  prezentują  wykonane protokoły oraz wstępną  analizę przeprowadzonych 
pomiarów w kolejności wykonywania. 

 

Nauczyciel  analizuje  prace  uczniów  i  ocenia  poprawność  i  stopień  zaawansowania 
wykonanych pomiarów.  

 
Zakończenie zajęć 
 
Praca domowa 
Porównać  otrzymane  wyniki  pomiarów  –  charakterystyki  opracowane  z  charakterystykami 
teoretycznymi.  Wskazać  praktyczne  zastosowanie  prądnicy  prądu  stałego  w  układach 
elektrycznych. 

 

Załącznik do scenariusza 
 
Zadanie dla zespołu uczniowskiego. 
Zaplanuj i wykonaj badanie prądnicy bocznikowej prądu stałego o danych znamionowych 
P

N

 = ........... kW,  U

N

 = 230 V,  n

= ...... obr/min, napędzanej silnikiem  indukcyjnym prądu 

zmiennego. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

W pracowni masz do dyspozycji następujące przyrządy pomiarowe: 
 

amperomierze 

Woltomierze 

watomierze 

A

 

V

 

W

 

A

 

V

 

W

 

A

 

V

 

W

 

A

 

V

 

W

 

 

Harmonogram rozwiązania przedstawionego zadania: 

 

 

odpowiedzi 

1.  Zaproponuj układ pomiarowy do zrealizowania zadania   
2.  Wypisz przyrządy pomiarowe konieczne do dokonania 

pomiarów podstawowych wielkości 
charakterystycznych 

 

3.  Podaj  charakterystyki  opisujące  prace  prądnicy  prądu 

stałego, które należy zbadać. 

 

4.  Po  sprawdzeniu  zaproponowanego  układu  badań  przez  nauczyciela,  przystąp  do 

montażu obwodu pomiarowego. Nauczyciel dokonuje: 

  sprawdzenia poprawności montażu obwodu, 

  wstępnego uruchomienia, 

  dopuszczenia do wykonania ćwiczenia. 

5.  Wykonaj badania urządzenia. Wyniki pomiarów zapisz w tabelach pomiarowych.  
6.  Narysuj otrzymane charakterystyki opisujące pracę 

prądnicy obcowzbudnej prądu stałego. 

 

7.  Sformułuj wnioski z przeprowadzonego badania, oceń 

stan techniczny badanej prądnicy. 

 

8.  Przedstaw wyniki przeprowadzonych badań nauczycielowi. 
9.  Uporządkuj stanowisko pomiarowe. Zakończ ćwiczenie. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

10 

Scenariusz zajęć 2 
 

Osoba prowadząca  

………………………………………………. 

Modułowy program nauczania:  

Monter elektronik 725[01] 

Moduł: 

Pomiary parametrów elementów i układów 
elektronicznych 725[01].O1 

Jednostka modułowa:  

Analizowanie  działania  maszyn  i  urządzeń  elektrycznych 
725[01].O1.06 

Temat: Badanie silnika indukcyjnego pierścieniowego. 

Cel ogólny: Poznanie właściwości użytkowych silnika indukcyjnego pierścieniowego. 
 
Po zakończeniu zajęć edukacyjnych uczeń powinien umieć: 

 

zmontować układ do badania silnika indukcyjnego pierścieniowego, 

 

dokonać pomiaru napięć przy rozwartym uzwojeniu wirnika, 

 

zbadać bieg jałowy silnika, 

 

wyznaczyć charakterystyki obciążenia silnika, 

 

zorganizować stanowisko pracy zgodnie z zasadami bezpieczeństwa i higieny pracy, 

 

zinterpretować otrzymane wyniki. 
 

Metody nauczania–uczenia się:  

 

ćwiczenia praktyczne,  

 

metoda projektów. 

 
Formy organizacyjne pracy uczniów: 

 

w zespołach dwuosobowych. 

 
Czas:  3 godziny dydaktyczne. 
 
Środki dydaktyczne: 
– 

silnik pierścieniowy, 

– 

amperomierz magnetoelektryczny, 

– 

mierniki uniwersalne, 

– 

woltomierz elektromagnetyczny, 

– 

watomierz, 

– 

rezystor regulacyjny, 

– 

wyłącznik trójbiegunowy, 

– 

katalogi silników, 

– 

instrukcje, karty katalogowe urządzeń, 

– 

papier, 

– 

przybory do pisania i rysowania, 

– 

literatura podana przez nauczyciela.

 

 

Przebieg zajęć: 
1.  Sprawy organizacyjne. 
2.  Nawiązanie  do  tematu,  omówienie  celów  zajęć  i  sposobu  wykonania  ćwiczenia 

z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy. 

3.  Zorganizowanie stanowiska pracy do wykonania ćwiczenia. 
4.  Realizacja tematu: 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

11 

 

zespół  otrzymuje  rysunek  ze  schematem  badanego  układu  wraz  z  listą  zadań  do 
wykonania (analiza wstępna treści zadania – 10 min.), 

 

zespół zapoznaje się z dostępnymi urządzeniami i przyrządami, 

 

zespół  po  uszczegółowieniu  wymagań  zadania  uzgadnia  strategię  realizacji  badania  
(w razie trudności korzystają z pomocy nauczyciela), 

 

zespół montuje układ zgodnie z podanym schematem, 

 

przez  cały  czas  trwania  ćwiczenia  (90  min.)  uczniowie  zgodnie  z  instrukcja 
wykonują pomiary, 

 

nauczyciel  nadzoruje pracę uczniów  i pomaga w  montowaniu układu pomiarowego, 
zwraca szczególną uwagę uczniom na przepisy BHP. 

5.  Po wykonaniu pomiarów zespół wykonuje sprawozdanie w formie pisemnej zawierające: 

 

harmonogram badań silnika pierścieniowego, 

 

wyniki pomiarów, 

 

sformułowanie poprawnych wniosków. 

6.  Nauczyciel analizuje pracę zespołu podczas przygotowywanej prezentacji. 
7.  Zespół prezentuje efekty swoich badań. 
8.  Uczniowie wspólnie z nauczycielem dokonują oceny prac. 
 
Zakończenie zajęć 
 
Praca domowa 
Jak zastosowanie mają silniki pierścieniowe w życiu codziennym? 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

12 

5.  ĆWICZENIA 

 
5.1.  Budowa i zasady działania maszyn elektrycznych 

 
5.1.1.  Ćwiczenia 

 

Ćwiczenie 1 

Silnik  z  wirnikiem  tarczowym  ma  następujące  dane  znamionowe:  24  V;  2,2  A;  33  W; 

3500 obr/min, cos

ϕ = 1. Ile wynosi jego sprawność i jaka jest wartość momentu obrotowego 

silnika? 

 
Wskazówki do realizacji 
Uczniowie  pracują  samodzielnie.  Pięciu  uczniów,  którzy  najszybciej  wykonają  zadanie, 

oddaje  zeszyty  do  sprawdzenia  nauczycielowi.  Otrzymują  oceny  za  poprawnie  rozwiązane 
zadanie. Czas wykonania zadania 15 minut.  

 

Uwaga:  Jeśli  proponowane  przez  ucznia  rozwiązanie  jest  błędne,  nie  otrzymuje  on  oceny 

negatywnej.  Po  upływie  wyznaczonego  czasu  na  wykonanie  ćwiczenia  pozostali 
uczniowie przedstawiają rozwiązanie zadania. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  skorzystać ze wzoru na sprawność, 
2)  obliczyć wartość momentu obrotowego silnika na wale. 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się:  

 

ćwiczenia rachunkowe. 

 

Środki dydaktyczne: 

 

poradnik dla ucznia, 

 

zeszyt, kalkulator, przybory do pisania, 

 

literatura wskazana przez nauczyciela. 

 
Ćwiczenie 2 

Silnik  indukcyjny  jednofazowy  prądu  zmiennego  z  fazą  pomocniczą  rezystancyjną  ma 

następujące dane znamionowe: P

= 550 W; U

= 230 V; f = 50 Hz I

= 4,2 A; n = 1380 obr/min; 

cosφ = 0,73. Oblicz sprawność, poślizg oraz ile biegunów ma te silnik?  

 
Wskazówki do realizacji 
Uczniowie  pracują  samodzielnie.  Pięciu  uczniów,  którzy  najszybciej  wykonają  zadanie, 

oddaje zeszyty do sprawdzenia nauczycielowi. Otrzymują oceny za rozwiązane zadanie. Czas 
wykonania zadania 15 minut.  

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  skorzystać z wzoru na sprawność, 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

13 

2)  skorzystaj z wzoru na poślizg, 
3)  obliczyć sprawność i poślizg wyrażony w %. 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się:  

 

ćwiczenia rachunkowe. 

 

Środki dydaktyczne: 

 

poradnik dla ucznia, 

 

zeszyt, kalkulator, przybory do pisania, 

 

literatura wskazana przez nauczyciela. 

 

Ćwiczenie 3 

Badanie silników elektrycznych małej mocy.  
 
Wskazówki do realizacji 
Uczniowie  pracują  w  3–4  osobowych  grupach.  Przed  przystąpieniem  do  realizacji 

ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres  i  techniki  wykonania  oraz  zapoznać 
uczniów z zasadami bezpiecznej pracy. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  zapoznać się z instrukcją wykonania ćwiczenia,  
2)  zorganizować stanowisko pracy do wykonania ćwiczenia, 
3)  zastosować się do poleceń zawartych w instrukcji, 
4)  połączyć układ pomiarowy do badania silnika prądu stałego, 
5)  przeprowadzić  badania  zwracając  szczególną  uwagę  na  dokładność  pomiarów  (w  razie 

trudności skorzystać z pomocy nauczyciela), 

6)  sporządzić  charakterystyki  badanej  maszyny  na  podstawie  otrzymanych  wyników 

pomiarowych, zgodnie z instrukcją, 

7)  zaprezentować wykonane ćwiczenie. 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się:  

 

ćwiczenia praktyczne. 

 

Środki dydaktyczne: 

 

silnik prądu stałego małej mocy przystosowany do badania, 

 

instrukcja stanowiskowa, 

 

przyrządy pomiarowe, przewody łączeniowe, 

 

przygotowany  przez  ucznia  protokół  pomiarowy,  papier  milimetrowy,  przybory  do 
pisania, 

 

literatura wskazana przez nauczyciela. 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

14 

5.2.  Zasady  użytkowania  i  obsługiwania  maszyn  i  urządzeń 

elektrycznych 

 
5.2.1.  Ćwiczenia 

 
Ćwiczenie 1 

Odczytując z tabliczki symbol SNg90 określ jaki to rodzaj maszyny. 
 

Wskazówki do realizacji 
Uczniowie  pracują  samodzielnie.  Pięciu  uczniów,  którzy  najszybciej  wykonają  zadanie, 

oddaje  zeszyty  do  sprawdzenia  nauczycielowi.  Otrzymują  oceny  za  poprawne  rozwiązane 
zadanie. Czas wykonania zadania 15 minut.  
 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien: 

1)  przejrzeć oznaczenia maszyn elektrycznych w katalogu, 
2)  zidentyfikować rodzaj silnika wg. oznaczeń, 
3)  krótko scharakteryzować rodzaj silnika.

 

 

Zalecane metody nauczania–uczenia się:  

 

ćwiczenia opisowe. 

 

Środki dydaktyczne: 

– 

tabliczka znamionowa, 

– 

katalogi, 

– 

podręcznik, 

– 

literatura wskazana przez nauczyciela, 

– 

materiały i przybory do pisania. 

 
Ćwiczenie 2 

Zaplanuj  tabliczkę  znamionową  dowolnego  urządzenia  elektrycznego  na  podstawie 

danych katalogowych. 

 
Wskazówki do realizacji 
Uczniowie  pracują  w  dwuosobowych  zespołach  Po  zakończeniu  ćwiczenia  uczniowie 

prezentują swoją pracę. Czas wykonania 25 minut. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  zapoznać się z danymi katalogowymi wybranego urządzenia,  
2)  zaprojektować tabliczkę znamionową wybranego urządzenia,  
3)  odczytać dane z katalogu urządzenia, 
4)  zaprezentować wykonane ćwiczenie. 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

ćwiczenia opisowe. 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

15 

Środki dydaktyczne: 

– 

katalogi, 

– 

podręczniki, 

– 

literatura wskazana przez nauczyciela, 

– 

materiały i przybory do pisania. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

16 

5.3.  Zasady działania i eksploatacji urządzeń grzewczych 

 
5.3.1.  Ćwiczenia 

 
Ćwiczenie 1 

Ile energii elektrycznej potrzeba na ogrzanie w warniku 60 dm

3

 wody od 10ºC do 85ºC, 

jeżeli sprawność η = 0,80? 

 
Wskazówki do realizacji 
Uczniowie  pracują  samodzielnie.  Podczas  pracy  ucznia  nauczyciel  zwraca  uwagę  na 

zastosowanie odpowiednich wzorów do treści zadania. Czas wykonania ćwiczenia 15 min. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  obliczyć  ciepło  potrzebne  do  ogrzania  wody  mnożąc  masę  m  =  60  kg  wody  przez 

ciepłowłaściwe c = 1 kcal/(kg*  ºC) i przez przyrost temperatury T

– T

= 75ºC, 

2)  policzyć ciepło użyteczne Q

 = mc(T

– T

1

), 

3)  policzyć ciepło wytworzone w elemencie grzejnym warnika Q

uż 

η

Q

Zalecane metody nauczania–uczenia się:  

 

ćwiczenia rachunkowe. 

 

Środki dydaktyczne: 

 

podręcznik, 

 

zeszyt, kalkulator, przybory do pisania, 

 

literatura wskazana przez nauczyciela. 

 
Ćwiczenie 2 

Obliczyć  czas  potrzebny  do  zagotowania  wody  1  dm

wody  o  temperaturze  T

1

=10ºC 

grzałką o mocy 750 W, jeżeli sprawność η = 0,90. 

 
Wskazówki do realizacji 
Uczniowie pracują samodzielnie. Trzech uczniów, którzy  najszybciej wykonają  zadanie, 

oddaje  zeszyty  do  sprawdzenia  nauczycielowi.  Otrzymują  oceny  za  poprawne  rozwiązane 
zadanie. Czas wykonania zadania 15 minut.  

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  obliczyć ciepło potrzebne do ogrzania wody obliczyć mnożąc masę m=60 kg wody przez 

ciepłowłaściwe c = 1 kcal/(kg· °C) i przez przyrost temperatury T

– T

1

=75ºC, 

2)  policzyć ciepło użyteczne Q

 = mc(T

– T

1

), 

3)  policzyć ciepło wytworzone w elemencie grzejnym warnika Q

uż 

η

Q

4)  obliczyć czas korzystając ze wzoru Q

c

 = Q

c

 = 860 P t

, czyli t = ? (przekształcić wzór). 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

17 

Zalecane metody nauczania–uczenia się:  

 

ćwiczenia rachunkowe. 

 

Środki dydaktyczne: 

 

poradnik dla ucznia, 

 

zeszyt, kalkulator, przybory do pisania, 

 

literatura wskazana przez nauczyciela. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

18 

5.4.  Zasady  działania  i  eksploatacji  urządzeń  z  napędem 

elektrycznym 

 
5.4.1.  Ćwiczenia 

 
Ćwiczenie 1 

Określ podstawowe uszkodzenia silników prądu stałego ich objawy i sposoby usuwania. 
 
Wskazówki do realizacji 
Uczniowie pracują w grupach dwuosobowych. Czas wykonania ćwiczenia 20 minut. 
 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  przypomnieć sobie jakiego rodzaju uszkodzenia występują w silnikach prądu stałego, 
2)  określić  rodzaj  uszkodzenia,  możliwe  przyczyny  i  niektóre  sposoby  wykrywania 

i usuwania. 

 

Zalecane metody nauczania–uczenia się:  

– 

ćwiczenia opisowe. 
 
Środki dydaktyczne: 

 

poradnik dla ucznia, 

 

katalog, 

 

literatura wskazana przez nauczyciela, 

 

materiały i przybory do pisania. 

 
Ćwiczenie 2 

Dokonaj pomiarów napięcia, mocy czynnej, sprawności w transformatorze niskich napięć 

za pomocą różnych przyrządów.

 

 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  sposób  

i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy. 
Uczniowie pracują w dwuosobowych zespołach. Czas wykonania 40 minut. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  odczytać wskazania przy różnych zakresach pomiarowych, 
2)  obsłużyć przyrządy zarówno cyfrowe jak i analogowe, 
3)  dobrać zakresy pomiarowe na podstawie danych znamionowych urządzeń badanych, 
4)  stosować  bezpieczne  metody  pomiarowe  z  zastosowaniem  środków  ochrony 

przeciwporażeniowej. 

 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

– 

ćwiczenia praktyczne. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

19 

Środki dydaktyczne: 

 

treść zadania dla pary uczniów, 

 

różne  typy  przyrządów  pomiarowych (tablicowe, laboratoryjne,  serwisowe  –  analogowe  
i cyfrowe), 

 

rezystor suwakowy, 

 

transformator, 

 

zasilanie (komplet elektronarzędzi), 

 

katalogi, zdjęcia, makiety, eksponaty przydatne do pomiarów, 

 

literatura wskazana przez nauczyciela, 

 

materiały i przybory do pisania. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

20 

6.  EWALUACJA OSIĄGNIĘĆ UCZNIA 

 

 

Przykłady narzędzi pomiaru dydaktycznego 

 

Test 1 
Test  dwustopniowy  do  jednostki  modułowej  „Analizowanie  działania 
maszyn i urządzeń elektrycznych”

 

Test składa się z 20 zadań, z których: 

 

zadania 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16 są z poziomu podstawowego, 

 

zadania 17, 18, 19, 20 są z poziomu ponadpodstawowego. 

 

Punktacja zadań 0 lub 1 punkt 

 

Za każdą prawidłową odpowiedź uczeń otrzymuje 1 punkt. Za złą odpowiedź lub jej brak 

uczeń otrzymuje 0 punktów. 

 

Proponuje  się  następujące  normy  wymagań  –  uczeń  otrzyma  następujące 
oceny szkolne: 

-

  dopuszczający – za rozwiązanie co najmniej 8 zadań,  

-

  dostateczny – za rozwiązanie co najmniej 10 zadań, 

-

  dobry – za rozwiązanie 15 zadań, w tym co najmniej 2 z poziomu ponadpodstawowego, 

-

  bardzo  dobry  –  za  rozwiązanie  18  zadań,  w  tym  co  najmniej  3  z  poziomu 

ponadpodstawowego. 

 
Klucz  odpowiedzi1. a, 2. a, 3. c, 4. d, 5. a, 6. b, 7. b, 8. c, 9. b, 10. a, 11. b, 
12. a, 13. b, 14. b, 15. c, 16. c, 17. b, 18. c, 19. b, 20. c. 
 
Plan testu 
 

Nr 

zad.

 

Cel operacyjny 
(mierzone osiągnięcia ucznia) 

Kategoria 

celu 

Poziom 

wymagań 

Poprawna 

odpowiedź 

Określić zastosowanie urządzeń grzejnych 

Rozpoznać oznaczenia stosowane w 
urządzeniach 

P

 

Sklasyfikować rodzaj fal ultradźwiękych 
(fale sprężyste) 

P

 

Określić do czego służy nagrzewnica 
pojemnościowa 

Określić zalety układów napędowych 

P

 

Określić, który sposób regulacji prędkości 
obrotowej może doprowadzić do 
rozbiegania się maszyny 

P

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

21 

Określić zasady poprawnej eksploatacji 
urządzeń elektrycznych

 

P

 

Rozróżnić, które urządzenie zamienia 
energię elektryczną na mechaniczną 

P

 

Rozróżnić elementy znajdujące się 
w wirniku

 

P

 

10 

Rozróżnia rodzaje maszyn prądu stałego 

P

 

11 

Określić zastosowanie silnika 
indukcyjnego jednofazowego 

P

 

12 

Określić ile wynosi częstotliwość sieciowa 
w Europie 

P

 

13 

Określić symbol na tabliczce 
znamionowej 

14 

Określić co zawiera instrukcja 
eksploatacyjna 

15 

Rozróżnić zjawiska występujące 
w piecach indukcyjnych 

16 

Określić napięcie w procesie elektrolizy 
aluminium 

17 

Analizować pracę maszyny elektrycznej 
w oparciu o równania matematyczne  

PP 

18 

Obliczyć maksymalny błąd względny 

PP 

19 

Rozpoznać charakterystykę  

PP 

20 

Analizować poprawność pracy układu na 
podstawie schematu elektrycznego 

PP 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

22 

Przebieg testowania 

 
Instrukcja dla nauczyciela 

1.  Ustal z uczniami termin przeprowadzenia sprawdzianu z co najmniej jednotygodniowym 

wyprzedzeniem. 

2.  Omów z uczniami cel stosowania pomiaru dydaktycznego. 
3.  Zapoznaj uczniów z rodzajem zadań podanych w zestawie oraz z zasadami punktowania. 
4.  Przeprowadź  z  uczniami  próbę  udzielania  odpowiedzi  na  typy  zadań  testowych,  jakie 

będą w teście. 

5.  Omów z uczniami sposób udzielania odpowiedzi (karta odpowiedzi). 
6.  Zapewnij uczniom możliwość samodzielnej pracy. 
7.  Rozdaj uczniom zestawy zadań testowych  i karty  odpowiedzi, określ czas przeznaczony 

na udzielanie odpowiedzi. 

8.  Postaraj  się  stworzyć  odpowiednią  atmosferę  podczas  przeprowadzania  pomiaru 

dydaktycznego (rozładuj niepokój, zachęć do sprawdzenia swoich możliwości). 

9.  Kilka  minut  przed  zakończeniem  sprawdzianu  przypomnij  uczniom  o  zbliżającym  się 

czasie zakończenia udzielania odpowiedzi. 

10.  Zbierz karty odpowiedzi oraz zestawy zadań testowych. 
11.  Sprawdź wyniki i wpisz do arkusza zbiorczego. 
12.  Przeprowadź  analizę  uzyskanych  wyników  sprawdzianu  i  wybierz  te  zadania,  które  

sprawiły uczniom największe trudności. 

13.  Ustal przyczyny trudności uczniów w opanowaniu wiadomości i umiejętności. 
14.  Opracuj  wnioski  do  dalszego  postępowania,  mającego  na  celu  uniknięcie  niepowodzeń 

dydaktycznych – niskich wyników przeprowadzonego sprawdzianu. 

 

Instrukcja dla ucznia 

1.  Przeczytaj uważnie instrukcję. 
2.  Podpisz imieniem i nazwiskiem kartę odpowiedzi. 
3.  Zapoznaj się z zestawem zadań testowych. 
4.  Test  zawiera  20  zadań  o  różnym  stopniu  trudności.  Wszystkie  zadania  są  zadaniami 

wielokrotnego wyboru i tylko jedna odpowiedź jest prawidłowa. 

5.  Udzielaj  odpowiedzi  tylko  na  załączonej  karcie  odpowiedzi  –  zaznacz  prawidłową 

odpowiedź  znakiem  X  (w  przypadku  pomyłki  należy  błędną  odpowiedź  zaznaczyć 
kółkiem, a następnie ponownie zakreślić odpowiedź prawidłową). 

6.  Pracuj samodzielnie, bo tylko wtedy będziesz miał satysfakcję z wykonanego zadania. 
7.  Kiedy  udzielenie  odpowiedzi  będzie  Ci  sprawiało  trudność,  wtedy  odłóż  jego 

rozwiązanie  na  później  i  wróć  do  niego,  gdy  zostanie  Ci  czas  wolny.  Trudności  mogą 
przysporzyć  Ci  zadania:  17–20,  gdyż  są  one  na  poziomie  trudniejszym  niż  pozostałe. 
Przeznacz na ich rozwiązanie więcej czasu. 

8.  Na rozwiązanie testu masz 90 minut. 

Powodzenia 

 
Materiały dla ucznia: 

 

instrukcja, 

 

zestaw zadań testowych, 

 

karta odpowiedzi. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

23 

ZESTAW ZADAŃ TESTOWYCH 

 
1.  Laser znalazł zastosowanie w urządzeniach grzewczych 

a)  fotonowych. 
b)  plazmowych. 
c)  mikrofalowych. 
d)  ultradźwiękowych. 
 

2.  Symbol 

oznacza, że 

 

a)  urządzenie posiada zacisk ochronny do przyłączenia przewodu PE lub PEN. 
b)  urządzenia 

można 

stosować 

we 

wszystkich 

warunkach 

wszystkich 

pomieszczeniach.  

c)  urządzenia instalowane są tak, że nie ma możliwości dotknięcia jednocześnie dwóch 

różnych części przewodzących. 

d)  urządzenie posiada przewód N. 
 

3.  Fale ultradźwiękowe są to fale sprężyste o częstotliwościach 

a)  10 kHz do 16 kHz. 
b)  11 kHz do 15 kHz. 
c)  16 kHz do 1 GHz. 
d)  15 MHz do 16 GHz. 

 
4.  Nagrzewnice pojemnościowe służą do 

a)  do topienia metali kolorowych. 
b)  rozmrażania rurociągów. 
c)  lutować w trudno dostępnych miejscach. 
d)  obróbki cieplnej dielektryków. 

 
5.  Do zalet układów napędowych z zastosowaniem silników elektrycznych zaliczamy 

a)  łatwy sposób doprowadzenia energii. 
b)  niską ceną. 
c)  prostą konstrukcją. 
d)  niezawodność. 

 

6.  Ze  sposobów  regulacji  prędkości  obrotowej  w  silniku  prądu  stałego  może  doprowadzić 

do rozbiegania się maszyny 
a)  przez zmianę napięcia zasilania twornika.  
b)  przez zmianę strumienia wzbudzenia. 
c)  przez zmianę rezystancji w obwodzie. 
d)  przez zmianę częstotliwości. 
 

7.  Podczas wykonywania oględzin urządzeń elektroenergetycznych o napięciu do 1 kV nie 

jest zabronione 
a)  zdejmowanie ogrodzeń i osłon lub przechodzenie przez nie. 
b)  wymiana wkładek bezpiecznikowych w nieuszkodzonych gniazdach. 
c)  wchodzenie na konstrukcje. 
d)  korzystanie z urządzeń II klasy ochronności. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

24 

8.  Energię elektryczną na mechaniczną przetwarza urządzenie, którym jest 

a)  prądnica. 
b)  transformator. 
c)  silnik. 
d)  przetwornica. 
 

9.  W skład wirnika wchodzi 

a)  kadłub. 
b)  wał. 
c)  tarcze łożyskowe i łożysko. 
d)  jarzmo. 
 

10.  Rodzaj maszyny prądu stałego przedstawia rysunek 

a)  obcowzbudnej. 
b)  bocznikowej. 
c)  szeregowej. 
d)  szeregowo-bocznikowej. 

 
 
 

 
 
 
 
 
 
 
 

11.  Silniki indukcyjne jednofazowe stosuje się 

a)  w przemyśle. 
b)  w sprzęcie gospodarstwa domowego. 
c)  w elektrowniach. 
d)  w trakcji. 
 

12.  Częstotliwość sieciowa w Europie wynosi 

a)  50 Hz. 
b)  55 Hz. 
c)  60 Hz. 
d)  65 Hz. 
 

13.  W symbolu SZJe – 12a, trzecia litera oznacza 

a)  silnik indukcyjny. 
b)  budową wirnika, jednoklatkowego. 
c)  wielkość mechaniczną. 
d)  budowę zamkniętą. 

 
14.  Instrukcja eksploatacyjna powinna zawierać 

a)  książki i raporty. 
b)  ogólną charakterystykę urządzenia (np. moc, napięcie). 
c)  dokumenty dotyczące oględzin. 
d)  karty gwarancyjne. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

25 

15.  Zjawiska, które wykorzystują piece indukcyjne to 

a)  zjawiska elektromagnetyczne. 
b)  zjawiska cieplne. 
c)  zjawisko powstawania  prądów wirowych. 
d)  zjawisko akustyczne. 
 

16.  Proces elektrolizy aluminium odbywa się przy napięciu 

a)  od 0,9 do 2 V. 
b)  od 4,5 do 5,5 V. 
c)  około 7 V. 
d)  około 7,5 V. 

 
17.  Jeżeli  maszyna  prądu  stałego  pracuje  jako  silnik,  to  obowiązuje  dla  niej  następujące 

równanie napięć: 
a)  U = E – R

tc

 I

t

b)  U = E + R

tc

 I

t

c)  E = U + R

tc

 I

t

d)  R = R

+ R

k

 + R

+ R

sz.

 

 
18.  Woltomierz  o  zakresie  pomiarowym  100  V  i  klasie  dokładności  1  wskazuje  50  V. 

Maksymalny błąd względny pomiaru wynikającego z klasy miernika wynosi 
a)  0,5 %. 
b)  1,0 %. 
c)  2 %. 
d)  5 %. 
 

19.  Rysunek przedstawia 

a)  charakterystykę biegu jałowego prądnicy obcowzbudnej. 
b)  charakterystykę sterowania symetrycznego i niesymetrycznego. 
c)  charakterystykę biegu jałowego prądnicy samowzbudnej. 
d)  charakterystykę mechaniczną silników. 
 
 
 
 
 
 
 

20.  Zaproponowany sposób połączenia źródła światła do obwodu zasilającego jest 

a)  poprawny i bezpieczny. 
b)  niepoprawny ze względu na zasadę pracy.  
c)  niepoprawny ze względu na niebezpieczeństwo eksploatacji. 
d)  niepoprawny ze względu na brak zabezpieczenia. 

 
 
 

 

 

 
 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

26 

KARTA ODPOWIEDZI 

 

Imię i nazwisko …………………………………………………….. 

 

Analizowanie działania maszyn i urządzeń elektrycznych 

 

 

Zakreśl poprawną odpowiedź. 

 

Nr 

zadania 

Odpowiedź 

Punkty 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

10 

 

11 

 

12 

 

13 

 

14 

 

15 

 

16 

 

17 

 

18 

 

19 

 

20 

 

Razem: 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

27 

Test 2 
Test  dwustopniowy  do  jednostki  modułowej  „Analizowanie  działania 
maszyn i urządzeń elektrycznych ”

 

Test składa się z 20 zadań, z których: 

 

zadania 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16 są z poziomu podstawowego, 

 

zadania 17, 18, 19, 20 są z poziomu ponadpodstawowego. 

 

Punktacja zadań 0 lub 1 punkt 

 

Za każdą prawidłową odpowiedź uczeń otrzymuje 1 punkt. Za złą odpowiedź lub jej brak 

uczeń otrzymuje 0 punktów. 

 

Proponuje  się  następujące  normy  wymagań  –  uczeń  otrzyma  następujące 
oceny szkolne: 

-

  dopuszczający – za rozwiązanie co najmniej 8 zadań,  

-

  dostateczny – za rozwiązanie co najmniej 10 zadań, 

-

  dobry – za rozwiązanie 15 zadań, w tym co najmniej 2 z poziomu ponadpodstawowego, 

-

  bardzo  dobry  –  za  rozwiązanie  18  zadań,  w  tym  co  najmniej  3  z  poziomu 

ponadpodstawowego. 

 
Klucz  odpowiedzi
1. b, 2. d, 3. d, 4. b, 5. b, 6. c, 7. a, 8. b, 9. d, 10. a, 11. d, 
12. b, 13. a, 14. b, 15. b, 16. a, 17. c, 18. b, 19. a, 20. b. 
 
Plan testu   
 

Nr 

zad.

 

Cel operacyjny 
(mierzone osiągnięcia ucznia) 

Kategoria 

celu 

Poziom 

wymagań 

Poprawna 

odpowiedź 

Określić rozruch silnika klatkowego 

Określić co zawiera dokumentacja 
fabryczna  

Rozróżniać rodzaje maszyn prądu stałego 

Określić, jak oznaczamy straty biegu 
jałowego 

Zdefiniować pojęcie stan graniczny 

Rozróżnić oznaczenia we wzorze 

Określić symbol na tabliczce 
znamionowej

 

P

 

Rozróżnić metody pomiarowe

 

P

 

Określić temperaturę elektrolitu przy 
produkcji aluminium 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

28 

10 

Określa zastosowanie nagrzewania 
indukcyjnego 

11 

Rozróżnić zakresy częstotliwości 
mikrofalowych 

12 

Określić, jaki napis powinien być 
umieszczony na urządzeniu grzejnym 

13 

Rozróżnić elementy maszyny 

14 

Określić gdzie stosujemy 
serwomechanizmy 

15 

Określić, jaki typ silnika stosujemy 
w trakcji 

16 

Wymienić wady układu rozruchowego 
silnika klatkowego przy rozruchu 
gwiazda–trójkąt  

17 

Rozróżniać poszczególne pola 
magnetyczne 

PP 

18 

Analizować poprawność wykonanych 
pomiarów 

PP 

19 

Określić błąd pomiarowy 

PP 

20 

Rozróżniać sposób połączenia  

PP 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

29 

Przebieg testowania 

 
Instrukcja dla nauczyciela 

1.  Ustal z uczniami termin przeprowadzenia sprawdzianu z co najmniej jednotygodniowym 

wyprzedzeniem. 

2.  Omów z uczniami cel stosowania pomiaru dydaktycznego. 
3.  Zapoznaj uczniów z rodzajem zadań podanych w zestawie oraz z zasadami punktowania. 
4.  Przeprowadź  z  uczniami  próbę  udzielania  odpowiedzi  na  takie  typy  zadań  testowych, 

jakie będą w teście. 

5.  Omów z uczniami sposób udzielania odpowiedzi (karta odpowiedzi). 
6.  Zapewnij uczniom możliwość samodzielnej pracy. 
7.  Rozdaj  uczniom  zestawy  zadań  testowych  i karty odpowiedzi, podaj  czas  przeznaczony 

na udzielanie odpowiedzi. 

8.  Postaraj  się  stworzyć  odpowiednią  atmosferę  podczas  przeprowadzania  pomiaru 

dydaktycznego (rozładuj niepokój, zachęć do sprawdzenia swoich możliwości). 

9.  Kilka  minut  przed  zakończeniem  sprawdzianu  przypomnij  uczniom  o  zbliżającym  się 

czasie zakończenia udzielania odpowiedzi. 

10.  Zbierz karty odpowiedzi oraz zestawy zadań testowych. 
11.  Sprawdź wyniki i wpisz do arkusza zbiorczego. 
12.  Przeprowadź  analizę  uzyskanych  wyników  sprawdzianu  i  wybierz  te  zadania,  które  

sprawiły uczniom największe trudności. 

13.  Ustal przyczyny trudności uczniów w opanowaniu wiadomości i umiejętności. 
14.  Opracuj  wnioski  do  dalszego  postępowania,  mającego  na  celu  uniknięcie  niepowodzeń 

dydaktycznych – niskie wyniki przeprowadzonego sprawdzianu. 

 

Instrukcja dla ucznia 

1.  Przeczytaj uważnie instrukcję. 
2.  Podpisz imieniem i nazwiskiem kartę odpowiedzi. 
3.  Zapoznaj się z zestawem zadań testowych. 
4.  Test  zawiera  20  zadań  o  różnym  stopniu  trudności.  Wszystkie  zadania  są  zadaniami 

wielokrotnego wyboru i tylko jedna odpowiedź jest prawidłowa. 

5.  Udzielaj  odpowiedzi  tylko  na  załączonej  karcie  odpowiedzi  –  zaznacz  prawidłową 

odpowiedź  znakiem  X  (w  przypadku  pomyłki  należy  błędną  odpowiedź  zaznaczyć 
kółkiem, a następnie ponownie zakreślić odpowiedź prawidłową). 

6.  Pracuj samodzielnie, bo tylko wtedy będziesz miał satysfakcję z wykonanego zadania. 
7.  Kiedy  udzielenie  odpowiedzi  będzie  Ci  sprawiało  trudność,  wtedy  odłóż  jego 

rozwiązanie  na  później  i  wróć  do  niego,  gdy  zostanie  Ci  czas  wolny.  Trudności  mogą 
przysporzyć  Ci  zadania:  17–20,  gdyż  są  one  na  poziomie  trudniejszym  niż  pozostałe. 
Przeznacz na ich rozwiązanie więcej czasu. 

8.  Na rozwiązanie testu masz 90 minut. 

Powodzenia 

 

Materiały dla ucznia: 

 

instrukcja, 

 

zestaw zadań testowych, 

 

karta odpowiedzi. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

30 

ZESTAW ZADAŃ TESTOWYCH 

 
1.  Do rozruchu silnika klatkowego nie można stosować 

a)  przełącznik gwiazda – trójkąt. 
b)  rozrusznik. 
c)  rezystancja dodatkowa w obwód stojan. 
d)  za pomocą autotransformatora. 

 

2.  Dokumentacja fabryczna nie zawiera 

a)  rysunki konstrukcyjne, montażowe i zestawieniowe. 
b)  karty gwarancyjne. 
c)  fabryczne instrukcje obsługi. 
d)  projektu technicznego. 

 

3.  Rysunek przedstawia maszynę prądu stałego 

a)  obcowzbudną.  
b)  szeregową. 
c)  bocznikową.

 

d)  szeregowo – bocznikową. 

 

 
 

 
4.  Straty biegu jałowego w maszyny oznaczamy 

a)  Δ P

obc.

 

b)  Δ P

m

c)  Δ P.  
d)  Δ P

Fe

 

5.  Stan graniczny w eksploatacji maszyn oznacza 

a)  stan nagrzewania się maszyny 
b)  stan przy, którym dalsza eksploatacja nie jest możliwa lub nie jest wskazana. 
c)  utrzymanie urządzeń w należytym stanie czystości. 
d)  stan stygnięcia maszyny. 
 

6.  Symbol „B” oznacza 

a)  długość uzwojenia. 
b)  siłę elektromagnetyczną. 
c)  indukcję magnetyczną. 
d)  indukcję własną. 

 

7.  W symbolu PZBb22b, druga litera oznacza 

a)  rodzaj obudowy maszyny (zamknięta). 
b)  maszyna prądu stałego. 
c)  sposób wzbudzenia (bocznikowy). 
d)  długość pakietu blach wirnika. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

31 

8.  Metoda pośrednia stosowana jest do pomiaru 

a)  prędkości przez pomiar drgań i czasu. 
b)  temperatury termometrem cieczowym. 
c)  masy. 
d)  rezystancji. 

 
9.  Optymalna temperatura elektrolitu przy produkcji aluminium zwiera się w granicach 

a)  440 

÷

 460ºC. 

b)  540 

÷

 560ºC. 

c)  740 

÷

 760ºC. 

d)  940 

÷

 960ºC. 

 
10.  Nagrzewania indukcyjnego nie stosuje się przy 

a)  hartowaniu szkła. 
b)  hartowaniu stali. 
c)  wyżarzaniu. 
d)  lutowaniu. 

 

11.  Zakres częstotliwości mikrofalowych obejmuje przedział 

a)  100 MHz do 150 MHz. 
b)  200 MHz do 270 MHz. 
c)  270 MHz do 290 MHz. 
d)  300 MHz do 300 GHz. 
 

12.  Na urządzeniach grzejnych powinien być umieszczony napis: 

a)  rok produkcji urządzenia. 
b)  symbole zacisków ochronnych. 
c)  sposób połączenia stojanu. 
d)  ostrzeżenie o nagrzewaniu.  
 

13.  Rysunek przedstawia 

a)  wirnik silnika pierścieniowego. 
b)  wirnik silnika klatkowego. 
c)  wirnik silnika synchronicznego. 
d)  wirnik silnika prądu stałego. 

 

14.  Serwomechanizmy stosujemy w 

a)  tokarkach. 
b)  obrabiarkach sterowanych numerycznie. 
c)  silnikach synchronicznych. 
d)  wiertarkach stołowych.  
 

15.  W napędach trakcyjnych powszechne zastosowanie znajduje silnik prądu stałego 

a)  bocznikowy. 
b)  szeregowy. 
c)  szeregowo-bocznikowy. 
d)  obcowzbudny. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

32 

16.  Wadą silnika klatkowego przy rozruchu gwiazda–trójkąt jest 

a)  trzykrotnie zmniejszony moment rozruchowy. 
b)  trzykrotnie zwiększony moment rozruchowy. 
c)  prąd pobierany jest trzy razy większy. 
d)  prąd pobierany przy rozruchu jest niewiele większy od znamionowego. 
 

17.  Uzwojenie  1-  fazowe  umieszczone  w  stojanie  silnika  indukcyjnego  i  zasilane  prądem 

przemiennym wytwarza w silniku pole magnetyczne 
a)  przemienne.  
b)  wirujące kołowe.  
c)  wirujące eliptyczne.

 

d)  stałe.

 

 
18.  W  obwodzie  prądu  sinusoidalnego  wykorzystano  woltomierze  V1,  V2,  V3  mierzące 

wartości skuteczne napięć. Gdy U

V2 

= 30 V, U

V3 

= 50 V – V1 wskazuje wartość

 

a)  20 V.

 

b)  40 V.

 

c)  60 V.

 

d)  80 V. 

 
 
 
 
 
 
 
 

 
 

 
19.  Maksymalny  błąd  bezwzględny  amperomierza  o  zakresie  pomiarowym  2,5  A  wynosi 

0,0125. Klasa tego amperomierza to 
a)  0,5. 
b)  1. 
c)  1,5. 
d)  2,5. 
 

20.  Rysunek przedstawia 

a)  połączenie w trójkąt. 
b)  połączenie w gwiazdę. 
c)  połączenie w zygzak. 
d)  schemat połączeń akumulatora. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

33 

KARTA ODPOWIEDZI 

 

Imię i nazwisko …………………………………………………….. 

 

Analizowanie działania maszyn i urządzeń elektrycznych 

 

 

Zakreśl poprawną odpowiedź. 

 

Nr 

zadania 

Odpowiedź 

Punkty 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

10 

 

11 

 

12 

 

13 

 

14 

 

15 

 

16 

 

17 

 

18 

 

19 

 

20 

 

Razem: 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

34 

7.  LITERATURA 

 

1.  Goźlińska E.: Maszyny elektryczne. WSiP Warszawa, 1995 
2.  Markiewicz H.: Bezpieczeństwo w elektroenergetyce. WNT, Warszawa 2002 
3.  Marusak A.: Urządzenia elektroniczne część I i II. WSiP Warszawa, 2000 
4.  Orlik W.: Egzamin kwalifikacyjny elektryka. Wydawnictwo „KaBe”S.C., Krosno 1999 
5.  Praca zbiorowa – Elektrotechnika i elektronika dla nieelektryków. WNT Warszawa, 1991 
6.  Praca zbiorowa – Poradnik elektryka. WSiP Warszawa 1999 
7.  Stein Z.: Maszyny elektryczne dla zasadniczej szkoły. WSiP Warszawa, 1995 
8.  www.elektroda.pl 
 
 
Literatura metodyczna 
1.  Krogulec-Sobowiec M., Rudziński M.: Poradnik dla autorów pakietów edukacyjnych. 

KOWEZiU, Warszawa 2003 

2.  Niemierko B.: Pomiar wyników kształcenia zawodowego. Biuro Koordynacji Kształcenia 

Kadr, Fundusz Współpracy, Warszawa 1997 

3.  Szlosek  F.:  Wstęp  do  dydaktyki  przedmiotów  zawodowych.  Instytut  Technologii 

Eksploatacji, Radom 1998