background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 
 

 
 

 

MINISTERSTWO EDUKACJI 

NARODOWEJ 

 
 
 
 
 
 

Beata Organ 

 
 
 
 
 
 
 
 

Badanie i pomiary obwodów prądu przemiennego

 

725[01].O1.03 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Poradnik dla nauczyciela 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Wydawca 

Instytut Technologii Eksploatacji – Państwowy Instytut Badawczy 
Radom 2007 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

Recenzenci: 
dr inż. Jan Diaczuk 
dr inż. Zbigniew Kobierski 
 
 
 
Opracowanie redakcyjne: 
mgr inż. Beata Organ 
 
 
 
Konsultacja: 
mgr inż. Danuta Pawełczyk 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Poradnik  stanowi  obudowę  dydaktyczną  programu  jednostki  modułowej  725[01].O1.03 
„Badanie  i  pomiary  obwodów  prądu  przemiennego”,  zawartego  w  modułowym  programie 
nauczania dla zawodu monter elektronik. 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Wydawca 

Instytut Technologii Eksploatacji – Państwowy Instytut Badawczy, Radom 2007

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

SPIS TREŚCI 

 

1.  Wprowadzenie 

2.  Wymagania wstępne 

3.  Cele kształcenia 

4.  Przykładowe scenariusze zajęć 

5.  Ćwiczenia  

11 

5.1. Pole elektryczne i kondensator 

11 

5.1.1. Ćwiczenia 

11 

5.2. Pole magnetyczne i elektromagnetyczne 

13 

5.2.1. Ćwiczenia 

13 

5.3. Właściwości i parametry charakterystyczne dla prądu przemiennego 

jednofazowego i trójfazowego 

16 

5.3.1. Ćwiczenia 

16 

5.4. Filtry częstotliwościowe 

20 

5.4.1. Ćwiczenia 

20 

5.5. Transformator  

22 

5.5.1. Ćwiczenia 

22 

6.  Ewaluacja osiągnięć ucznia 

24 

7.  Literatura  

40 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

1.  WPROWADZENIE 
 

Przekazuję  Państwu  Poradnik  dla  nauczyciela,  który  będzie  pomocny  w  prowadzeniu 

zajęć dydaktycznych w szkole kształcącej w zawodzie monter elektronik 725[01]. 

W poradniku zamieszczono: 

 

wymagania wstępne, 

 

wykaz umiejętności, jakie uczeń opanuje podczas zajęć, 

 

przykładowe scenariusze zajęć, 

 

propozycje  ćwiczeń,  które  mają  na  celu  ukształtowanie  u  uczniów  umiejętności 
praktycznych, 

 

ewaluację osiągnięć ucznia, 

 

wykaz literatury, z jakiej można korzystać podczas zajęć, 
Wskazane  jest,  aby  zajęcia  dydaktyczne  były  prowadzone  różnymi  metodami  ze 

szczególnym uwzględnieniem: 

  pokazu z objaśnieniem, 

  tekstu przewodniego, 

  metody projektów, 

 

ćwiczeń praktycznych. 

Formy  organizacyjne  pracy  uczniów  mogą  być  zróżnicowane,  począwszy  od 

samodzielnej pracy uczniów do pracy zespołowej. 

W  celu  przeprowadzenia  sprawdzianu  wiadomości  i  umiejętności  ucznia,  nauczyciel 

może  posłużyć  się  zamieszczonym  w  rozdziale  6  zestawem  zadań  testowych,  zawierającym 
różnego rodzaju zadania. 

W tym rozdziale podano również: 

 

plan testu w formie tabelarycznej, 

 

punktacje zadań, 

 

propozycje norm wymagań, 

 

instrukcję dla nauczyciela, 

 

instrukcję dla ucznia, 

 

kartę odpowiedzi, 

 

zestaw zadań testowych. 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

725[01].O1 

Pomiary parametrów elementów  

i układów elektronicznych 

725[01].O1.06 

Analizowanie działania maszyn i urządzeń 

elektrycznych  

725[01].O1.04 

Badanie i pomiary elektronicznych 

układów analogowych  

 

725[01].O1.01 

Przygotowanie do bezpiecznej pracy 

725[01].O1.03 

Badanie i pomiary obwodów prądu 

przemiennego 

 725[01].O1.05 

Badanie i pomiary elektronicznych 

układów cyfrowych  

 

725[01].O1.02 

Badanie i pomiary obwodów prądu stałego 

 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

 

Schemat układu jednostek modułowych  

 
 
 
 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

2.  WYMAGANIA WSTĘPNE 
 

Przystępując do realizacji programu jednostki modułowej uczeń powinien umieć: 

 

klasyfikować materiały ze wzglądu na właściwości elektryczne, 

 

rozróżniać podstawowe wielkości elektryczne, 

 

rozróżniać podstawowe materiały stosowane w elektrotechnice, 

 

porównywać  właściwości  materiałów  stosowanych  w  konstrukcjach  maszyn  i  urządzeń 
elektrycznych, 

 

stosować i przeliczać podstawowe jednostki wielkości elektrycznych w układzie SI, 

 

stosować podstawowe prawa elektrotechniki, 

 

posługiwać się symbolami graficznymi elementów elektrycznych, 

 

rozróżniać  połączenia  szeregowe,  równoległe  i  mieszane  elementów  obwodu 
elektrycznego, 

 

rozróżniać elementy struktury obwodu elektrycznego, 

 

obliczać parametry zastępcze źródeł napięcia połączonych szeregowo i równolegle, 

 

określać stany pracy źródła energii elektrycznej, 

 

określać warunki dopasowania odbiornika do źródła, 

 

obsługiwać woltomierz, amperomierz, omomierz i miernik uniwersalny, 

 

stosować metody pomiaru podstawowych wielkości elektrycznych, 

 

planować pomiary w obwodzie elektrycznym, 

 

organizować stanowisko pomiarowe, 

 

stosować różne sposoby połączeń elektrycznych, 

 

łączyć obwód elektryczny zgodnie ze schematem, 

 

przedstawiać wyniki pomiarów w formie tabel i wykresów, 

 

odczytywać informację z tabeli i wykresu, 

 

oceniać dokładność pomiarów,  

 

współpracować w grupie, 

 

korzystać z różnych źródeł informacji, 

 

stosować przepisy bezpieczeństwa i higieny pracy, ochrony przeciwpożarowej i ochrony 
stanowiska pracy. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

3.  CELE KSZTAŁCENIA 
 

W wyniku realizacji programu jednostki modułowej uczeń powinie umieć: 

– 

rozróżnić parametry charakteryzujące przebieg prądu przemiennego, 

– 

rozróżnić różne typy kondensatorów i cewek, 

– 

narysować wykresy wektorowe dla zadanego elementu R, L, C, 

– 

przeanalizować proste układy prądu przemiennego, 

– 

obliczyć i oszacować podstawowe wielkości elektryczne w układach prądu przemiennego,  

– 

zinterpretować podstawowe zjawiska z zakresu elektrotechniki, 

– 

określić warunki rezonansu napięć i prądów, 

– 

sklasyfikować i scharakteryzować filtry, 

– 

sklasyfikować i scharakteryzować transformatory, 

– 

rozróżnić stany pracy transformatora, 

– 

obsłużyć oscyloskop, 

– 

dobrać  przyrządy  pomiarowe  do  pomiaru  wielkości  elektrycznych  w obwodach  prądu 
przemiennego  i  połączyć  układ  do  pomiaru  podstawowych  wielkości  w  układach  prądu 
przemiennego, 

– 

dokonać  pomiarów  podstawowych  wielkości  elektrycznych  w układach  prądu 
przemiennego,  

– 

zlokalizować zwarcia i przerwy w prostych układach, 

– 

przedstawić wyniki w formie tabeli i wykresu, 

– 

przeanalizować i zinterpretować wyniki pomiarów oraz sformułować wnioski praktyczne, 

– 

zademonstrować poprawność wykonywania pomiarów, 

– 

przewidzieć  zagrożenia  dla  życia  i  zdrowia  w  czasie  realizacji  ćwiczeń  z  prądem 
przemiennym, 

– 

dokonać pomiarów w układach prądu przemiennego w sposób bezpieczny, 

– 

zastosować procedurę postępowania w sytuacji zagrożenia. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

4.  PRZYKŁADOWE SCENARIUSZE ZAJĘĆ 

 
Scenariusz zajęć 1 
 

Osoba prowadząca  

………………………………………………. 

Modułowy program nauczania:  

Monter elektronik 725[01] 

Moduł: 

Pomiary 

parametrów 

elementów 

układów 

elektronicznych 725[01].O1 

Jednostka modułowa:  

Badanie i pomiary obwodów prądu przemiennego 
725[01].O1.03 

Temat: Lokalizacja uszkodzenia w transformatorze jednofazowym. 

Cel ogólny: Kształtowanie umiejętności lokalizacji uszkodzeń występujących w transformatorze. 
 
Po zakończeniu zajęć edukacyjnych uczeń powinien umieć: 
– 

zorganizować  stanowisko  pracy  zgodnie  z  zasadami  BEZPIECZEŃSTWA  I  HIGIENY 
PRACY, 

– 

omówić budowę i zasadę działania transformatora, 

– 

zmierzyć napięcie strony pierwotnej i wtórnej, 

– 

zmierzyć i ocenić rezystancję uzwojenia pierwotnego i wtórnego wykrywając zwarcie, 

– 

określić przyczynę niskiego napięcia strony wtórnej, 

– 

zasilić transformator właściwym napięciem, 

– 

zaprezentować zrealizowane zadanie, 

– 

sformułować wnioski. 

 
Metody nauczania–uczenia się:  
– 

ćwiczenia praktyczne. 

 
Formy organizacyjne pracy uczniów:
 

 

2–3 osobowe zespoły. 

 
Czas: 2 godziny dydaktyczne. 

 

Środki dydaktyczne: 
– 

stanowisko zasilające (pomiarowo–kontrolne), 

– 

transformator, 

– 

woltomierz, omomierz (mostek) 

– 

literatura (podręcznik, katalogi), 

– 

materiały i przybory do pisania. 

 
Uczestnicy

 

uczniowie zasadniczej szkoły zawodowej kształcącej w zawodzie monter elektronik. 

 
Przebieg zajęć: 
 
Zadanie dla ucznia 
Przedmiotem zadania jest zlokalizowanie uszkodzenia transformatora jednofazowego. 
Badany  transformator  ma  zbyt  niskie  napięcie  po  stronie  wtórnej.  Zlokalizuj  przyczynę 
niskiego napięcia w uzwojeniu wtórnym.  

Dokonaj  pomiarów  napięcia  uzwojenia  strony  pierwotnej  i  wtórnej  transformatora. 

Zmierz rezystancję uzwojeń transformatora i porównaj wynik pomiaru z katalogiem. Zmierz 
pobór mocy i prądu w stanie jałowym transformatora. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

Określ przyczynę zbyt niskich napięć uzwojenia wtórnego. 
 
Instrukcja do wykonania zadania: 
1.  Przeanalizuj dokładnie treść zadania. 
2.  Opracuj  kolejność  czynności  przy 

lokalizacji  uszkodzeń  w  transformatorze 

jednofazowym. 

3.  Podłącz transformator do sieci, dokonaj pomiaru napięć (U), prądów (I) i mocy (S). 
4.  Zmierz rezystancję uzwojeń transformatora. 
5.  Oceń przyczynę zbyt niskiego napięcia uzwojenia wtórnego. 
6.  Przedstaw sprawozdanie w formie pisemnej zawierające: 

 

harmonogram badań transformatora, 

 

wyniki pomiarów, 

 

przyczynę niskich napięć uzwojenia wtórnego, 

 

sformułowanie poprawnych wniosków, 

 

sposób (propozycja) usunięcia uszkodzeń. 

 

Zakończenie zajęć 
 
Praca domowa 
Jakie są inne przyczyny uszkodzeń transformatorów? 
 
Sposób uzyskania informacji zwrotnej od ucznia po zakończonych zajęciach: 

 

anonimowe  ankiety  ewaluacyjne  dotyczące  sposobu  prowadzenia  zajęć  i  opanowanych 
umiejętności. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

Scenariusz zajęć 2 
 

Osoba prowadząca  

………………………………………………. 

Modułowy program nauczania:  

Monter elektronik 725[01] 

Moduł: 

Pomiary 

parametrów 

elementów 

układów 

elektronicznych 725[01].O1 

Jednostka modułowa:  

Badanie  i  pomiary  obwodów  prądu  przemiennego 
725[01].O1.03 

Temat: Badanie obwodu zawierającego R i L. 

Cel ogólny:

 

Poznanie właściwości obwodu zawierającego elementy R i L. 

 
Po zakończeniu zajęć edukacyjnych uczeń powinien umieć: 

 

zorganizować  stanowisko  pracy  zgodnie  z  zasadami  bezpieczeństwa  i  higieny  pracy 
zmontować układ do badania obwodu zawierającego elementy R i L, 

 

zmierzyć opór czynny cewki metodą techniczną przy zasilaniu prądem stałym, 

 

wykonać pomiar oporu pozornego cewki metodą techniczną, 

 

wykonać pomiar parametrów cewki bez rdzenia 

 

wyznaczyć charakterystyki prądowo–napięciowe cewki, 

 

sformułować wnioski. 

W czasie zajęć będą kształtowane następujące umiejętności ponadzawodowe: 

 

organizowania i planowania pracy, 

 

pracy w zespole, 

 

oceny pracy zespołu. 

 

Metody nauczania–uczenia się:  

 

ćwiczenie praktyczne. 

 
Formy organizacyjne pracy uczniów 

 

2 – 3 osobowe zespoły. 

 
Czas
: 3 godziny dydaktyczne. 

 

Środki dydaktyczne: 

 

2 amperomierze magnetoelektryczne, 

 

2 woltomierze magnetoelektryczne, 

 

częstościomierz, 

 

przełącznik biegunowy, 

 

rezystor suwakowy, 

 

źródło prądu przemiennego i stałego, 

 

cewka z wymiennym rdzeniem, 

 

literatura wskazana przez nauczyciela, 

 

materiały i przybory do pisania. 

 
Uczestnicy:  

 

uczniowie zasadniczej szkoły zawodowej kształcącej w zawodzie monter elektronik. 
 

Przebieg zajęć: 
1.  Sprawy organizacyjne. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

10 

2.  Nawiązanie  do  tematu,  omówienie  celów  zajęć  i  sposobu  wykonania  ćwiczenia 

z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy. 

3.  Zorganizowanie stanowiska pracy do wykonania ćwiczenia. 
4.  Realizacja tematu: 

 

zespół  otrzymuje  rysunek  ze  schematem  badanego  układu  wraz  z  listą  zadań  do 
wykonania  (analiza wstępna treści zadania – 20 min.), 

 

zespół zapoznaje się z dostępnymi urządzeniami i przyrządami, 

 

zespół  po  uszczegółowieniu  wymagań  zadania  uzgadnia  sposób  realizacji  badania 
(w razie trudności korzysta z pomocy nauczyciela), 

 

zespół montuje układ zgodnie z podanym schematem, 

 

przez cały czas trwania ćwiczenia uczniowie zgodnie z instrukcja wykonują pomiary, 

 

nauczyciel  nadzoruje pracę uczniów  i pomaga w  montowaniu układu pomiarowego. 
Zwraca szczególną uwagę, czy zespół przestrzega przepisy bezpieczeństwa i higieny 
pracy. 

5.  Po wykonaniu pomiarów zespół wykonuje dokumentację ćwiczenia. 
6.  Nauczyciel  analizuje pracę zespołu podczas przygotowywanej prezentacji. 
7.  Zespół prezentuje efekty swoich badań. 
8.  Uczniowie wspólnie z nauczycielem dokonują oceny prac. 
 
Sposób uzyskania informacji zwrotnej od ucznia po zakończonych zajęciach: 

 

anonimowe  ankiety  ewaluacyjne  dotyczące  sposobu  prowadzenia  zajęć  i  opanowanych 
umiejętności. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

11 

5.  ĆWICZENIA 

 
5.1.  Pole elektryczne i kondensator  

 
5.1.1.  Ćwiczenia 

 
Ćwiczenie 1 

Trzy kondensatory o pojemności C

1

 = 6 μF, C

= 18 μF, C

3

 = 9 μF włączono w szereg na 

napięcie U = 6000 V. Oblicz ładunek Q i napięcie na poszczególnych kondensatorach. 

 
Wskazówki do realizacji 
Uczniowie pracują samodzielnie. Trzech uczniów, którzy  najszybciej wykonają  zadanie, 

oddaje zeszyty do sprawdzenia nauczycielowi. Otrzymują oceny za rozwiązane zadanie. Czas 
wykonania zadania 15 minut.  

Uwaga: Jeśli proponowane przez ucznia rozwiązanie jest błędne, nie otrzymuje on oceny 

negatywnej.  Po  upływie  wyznaczonego  czasu  na  wykonanie  ćwiczenia  pozostali  uczniowie 
przedstawiają rozwiązanie zadania. 
 

Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  obliczyć pojemność zastępczą, 
2)  obliczyć ładunek Q, 
3)  następnie obliczyć napięcie na poszczególnych kondensatorach. 

 

Zalecane metody nauczania–uczenia się:  

 

ćwiczenia. 

 

Środki dydaktyczne: 

 

zeszyt, przybory do pisania, 

 

kalkulator, 

 

literatura wskazana przez nauczyciela. 
 

Ćwiczenie 2 

Reaktancja  pojemnościowa  kondensatora  o  pojemności  4,7  μF,  przy  określonej 

częstotliwości doprowadzonego napięcia, wynosi 10 Ω. Oblicz wartość tej częstotliwości. 

 
Wskazówki do realizacji 
Uczniowie pracują indywidualnie. Trzech uczniów, którzy najszybciej wykonają zadanie, 

oddaje  zeszyty  do  sprawdzenia  nauczycielowi.  Otrzymują  oceny  za  poprawne  rozwiązane 
zadanie. Czas wykonania zadania 15 minut.  
 

Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  skorzystać ze wzoru X

C

 = 

C

f

1

2)  obliczyć częstotliwość. 

 

Zalecane metody nauczania–uczenia się:  

 

ćwiczenia. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

12 

Środki dydaktyczne: 

 

zeszyt, przybory do pisania, 

 

kalkulator, 

 

literatura wskazana przez nauczyciela. 

 

Ćwiczenie 3 

Wykonaj  pomiar  pojemności  metodą  techniczną  elementów  zaproponowanych  przez 

nauczyciela. 
 
 
 
 
 
 
 

 

Rysunek do ćwiczenia 3. Układ do pomiaru pojemności metodą techniczną 

 
Tabela wyników pomiarów i obliczeń. 

Lp.  U[V] 

I [mA] 

X

c

[

]  f

x

[Hz]  C [nF lub 

µ

F] 

 

 

 

 

100 

 

 

 

 

 

100 

 

 

Wskazówki do realizacji 
Uczniowie pracują w dwuosobowych zespołach. Czas wykonania ćwiczenia 90 min 

 

Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  zanalizować schemat pomiarowy,  
2)  skompletować potrzebną aparaturę i elementy,  
3)  połączyć  obwód  elektryczny  i  zasilić  go  sygnałem  sinusoidalnie  zmiennym 

o U = 5 V i f = 100 Hz, 

4)  wykonać pomiary wartości skutecznych prądu oraz napięcia, 
5)  obliczyć wartości pojemności na podstawie wzorów:    

I

U

X

=

c

Xc

f

π

2

1

C

=

6)  porównać obliczone wartości pojemności z oznaczeniami na wybranych elementach,  
7)  oszacować dokładność pomiarów i sformułować wnioski. 

 
Zalecane metody nauczania–uczenia się:  

 

ćwiczenia praktyczne. 
 
Środki dydaktyczne: 

 

częstościomierz,  

 

generator funkcyjny, 

 

multimetr cyfrowy i analogowy,  

 

kondensatory: C = 10 nF, C = 0,22 

µ

F, C = 0,47 

µ

F, C = 22 nF, C = 0,1 

µ

F, 

 

literatura wskazana przez nauczyciela, 

 

materiały i przybory do pisania. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

13 

5.2.  Pole magnetyczne i elektromagnetyczne 

 
5.2.1.  Ćwiczenia 

 
Ćwiczenie 1 

Oblicz  natężenie  pola  magnetycznego  w  odległości  a  =  15  cm  od  przewodu 

prostoliniowego o prądzie I = 30 A. 

 
Wskazówki do realizacji 
Uczniowie  pracują  samodzielnie.  Podczas  pracy  ucznia  nauczyciel  zwraca  uwagę  na 

zastosowanie odpowiednich wzorów do treści zadania. Czas wykonania ćwiczenia 15 min. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  skorzystać z wzoru, H=

a

I

π

2

2)  obliczyć natężenie pola magnetycznego. 

 

Zalecane metody nauczania–uczenia się:  

 

ćwiczenia przedmiotowe. 

 

Środki dydaktyczne: 

– 

poradnik dla ucznia, 

– 

kalkulator, 

– 

zeszyt, przybory do pisania, 

– 

literatura wskazana przez nauczyciela. 

 
Ćwiczenie 2 

Wykonaj pomiar rezystancji cewek cyfrowym multimetrem. 
 

 

Rysunek do ćwiczenia 2. Układ do pomiaru rezystancji cewek multimetrem cyfrowym 

 
Tabela wyników pomiarów  

 

L

1

 = 10 mH 

L

2

 = 33 mH 

L

3

 = 100 mH 

L

4

 = 220 mH 

R [

 

 

 

 

 
Wskazówki do realizacji 

Uczniowie  pracują  w  grupach  dwuosobowych.  Czas  wykonania  ćwiczenia  ustala 

nauczyciel:  15  min.  Podczas  pracy  zespołów  nauczyciel  zwraca  uwagę  na:  prawidłowe 
wykonanie połączeń w układzie pomiarowym, zapis pomiarów oraz trafność sformułowanych 
wniosków po wykonaniu ćwiczenia. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

14 

Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  zanalizować schemat pomiarowy,  
2)  skompletować potrzebną aparaturę i elementy,  
3)  połączyć obwód elektryczny,  
4)  wykonać pomiar rezystancji cewek omomierzem, 
5)  oszacować dokładność pomiarów i sformułować wnioski. 

 

Zalecane metody nauczania–uczenia się:  

 

ćwiczenia praktyczne. 
 
Wyposażenie stanowiska pracy:  

 

cyfrowy multimetr, 

 

cewki: L = 10 mH, L = 33 mH, L =100 mH, L =200 mH, 

 

literatura wskazana przez nauczyciela, 

 

materiały i przybory do pisania. 

 

Ćwiczenie 3 

Wykonaj  pomiar  indukcyjności  metodą  rezonansową,  elementów  zaproponowanych 

przez nauczyciela.  

 

 

 

Rysunek do ćwiczenia 3. Układ do pomiaru indukcyjności metodą rezonansową 

 
Tabela wyników pomiarów i obliczeń. 
 

Lp.  f

r

[Hz] 

L [mH] 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 
Wskazówki do realizacji 
Uczniowie pracują w grupach dwuosobowych. Czas wykonania ćwiczenia 90 min. 
 
Sposób wykonania ćwiczenia  
 
Uczeń powinien: 

1)  zanalizować schemat pomiarowy,  
2)  skompletować potrzebną aparaturę i elementy,  
3)  połączyć obwód elektryczny i zasilić go sygnałem sinusoidalnie zmienny o U = 1V,  
4)  zmieniając częstotliwość od 100 Hz do 100 kHz, 
5)  określić  częstotliwość  rezonansową  f

r,

  przy  której  wskazanie  woltomierza  jest 

największe, 

6)  obliczyć wartość indukcyjności każdej z badanych cewek na podstawie wzoru: 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

15 

C

f

4

1

L

2

2

=

r

π

 

7)  oszacować dokładność pomiarów i sformułować wnioski

 
Zalecane metody nauczania–uczenia się:  

 

ćwiczenie praktyczne. 
 
Wyposażenie stanowiska pracy: 

 

generator funkcyjny,  

 

częstościomierz,  

 

multimetr analogowy,  

 

kondensator C = 22 nF,  

 

cewki L = 10 mH, L = 33 mH, L = 100 mH, L = 220 mH,  

 

rezystor R = 100 

/2 W, 

 

literatura wskazana przez nauczyciela, 

 

materiały i przybory do pisania. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

16 

5.3.  Właściwości  i  parametry  charakterystyczne  dla  prądu 

przemiennego jednofazowego i trójfazowego 

 
5.3.1.  Ćwiczenia 

 

Ćwiczenie 1 

Oblicz częstotliwość rezonansową obwodu, w którym wystąpił rezonans równoległy, jeśli 

dane są następujące wielkości: C = 1 μF, L = 10 H. 

 
Wskazówki do realizacji 
Uczniowie  pracują  samodzielnie.  Podczas  pracy  ucznia  nauczyciel  zwraca  uwagę  na 

zastosowanie prawidłowych wzorów. Czas wykonania zadania 15 minut.  

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  skorzystać z wzoru f

r

 = 

C

L

1

2)  obliczyć częstotliwość rezonansową f

r

 

Zalecane metody nauczania–uczenia się:  

 

ćwiczenie. 
 
Wyposażenie stanowiska pracy 

– 

poradnik dla ucznia, 

– 

kalkulator, 

– 

zeszyt, przybory do pisania, 

– 

literatura wskazana przez nauczyciela. 

 

Ćwiczenie 2 

Cewkę  o  indukcyjności  L  =  0,127  H  i  rezystancji  R

=  5  Ω  włączono  w  szereg 

z rezystorem  o  rezystancji  R

2

  =  25  Ω  na  napięcie  sinusoidalne  o  wartości  skutecznej 

U = 230 V i częstotliwości f = 50 Hz. Obliczyć prąd pobierany z sieci moce: czynną i pozorną 
oraz współczynnik mocy danego układu szeregowego. 

 
Wskazówki do realizacji 
Uczniowie pracują samodzielnie. Trzech uczniów, którzy  najszybciej wykonają  zadanie, 

oddaje zeszyty do sprawdzenia nauczycielowi. Otrzymują oceny za rozwiązane zadanie. Czas 
wykonania zadania 15 minut.  

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  obliczyć rezystancję całkowitą, 
2)  obliczyć reaktancję indukcyjną, 
3)  obliczyć impedancję układu szeregowego, 
4)  obliczyć wartość skuteczną prądu, 

5)  obliczyć współczynnik mocy cosφ = 

Z

R

6)  obliczyć moc: czynną, bierną i pozorną. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

17 

Zalecane metody nauczania–uczenia się:  

 

ćwiczenia. 
 
Wyposażenie stanowiska pracy 

 

poradnik dla ucznia, 

 

kalkulator, 

 

zeszyt, 

 

literatura wskazana przez nauczyciela. 

 

Ćwiczenie 3 

Wykonaj pomiar częstotliwości oraz okresu napięcia sinusoidalnie zmiennego za pomocą 

oscyloskopu i częstościomierza. 

 

 

 

Rysunek do ćwiczenia 3. Układ do pomiaru częstotliwości i okresu napięcia sinusoidalnie zmiennego 

oscyloskopem i częstościomierzem 

 
Tabela wyników pomiarów i obliczeń. 

Lp.  L

x

[działki]  C

x

 [ms/działki]  T

x

[ms]  f

x

[Hz]  Wskazanie częstościomierza [Hz] 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 
L

x

 wartość okresu z oscylogramu; C

x

 współczynnik odchylania poziomego oscyloskopu. 

 
Wskazówki do realizacji 
Uczniowie  pracują  w  dwuosobowych  zespołach.  Czas  wykonania  ćwiczenia  ustala 

nauczyciel:  20  min.  Podczas  pracy  zespołów  nauczyciel  zwraca  uwagę  na:  prawidłowe 
wykonanie połączeń w układzie pomiarowym, odczyt wartości oscyloskopu, zapisy wyników 
pomiarów,  obliczenia  wartości  okresu  i  częstotliwości  oraz  trafności  sformułowanych 
wniosków  po  wykonaniu  ćwiczenia.  Istotny  jest  właściwy  dobór  mierników  i  zakresów 
pomiarowych  oraz  prawidłowy  odczyt  ich  wskazań.  Szczególną  uwagę  należy  zwrócić  na 
przestrzeganie  przepisów  BHP  podczas  pracy.  Połączony  układ  pomiarowy  musi  sprawdzić 
nauczyciel, zanim zostanie włączone zasilanie. 
 

Sposób wykonania ćwiczenia  
 
Uczeń powinien: 

1)  zanalizować schemat pomiarowy, 
2)  skompletować potrzebną aparaturę,  
3)  połączyć obwód elektryczny i zasilić go napięciem sinusoidalnie zmiennym, 
4)  wykonać pomiary częstotliwości napięcia sinusoidalnie zmiennego, częstościomierzem,  
5)  przerysować zaobserwowane oscylogramy, a wyniki pomiarów zapisać w tabeli, 
6)  obliczyć wartości T

x

, f

x

 na podstawie wzorów: 

x

x

x

C

L

T

=

          

x

x

T

1

f

=

 

7)  porównać obliczone wartości częstotliwości U ze wskazaniami częstościomierza,  
8)  oszacować dokładność pomiarów i sformułować wnioski. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

18 

Zalecane metody nauczania–uczenia się:  

 

ćwiczenia praktyczne. 
 
Wyposażenie stanowiska pracy  

 

generator funkcyjny,  

 

częstościomierz,  

 

oscyloskop, 

 

literatura wskazana przez nauczyciela, 

 

materiały i przybory do pisania. 

 
Ćwiczenie 4 

Zbadaj obwód szeregowy RLC. 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Rysunek do ćwiczenia 4. Układ do badania obwodu szeregowego RLC 

 

Tabela wyników pomiarów i obliczeń 
 

f[kHz] 

0,1 

0,5 

I [mA] 

 

 

 

 

 

 

 

U

R

[V] 

 

 

 

 

 

 

 

U

C

[V] 

 

 

 

 

 

 

 

U

L

[V] 

 

 

 

 

 

 

 

X

L

[

 

 

 

 

 

 

 

X

C

[

 

 

 

 

 

 

 

Z[

 

 

 

 

 

 

 

 

Wskazówki do realizacji 
Uczniowie  pracują  w  zespołach  dwuosobowych.  Czas  wykonania  ćwiczenie  135  min. 

Podczas  pracy  zespołów  nauczyciel  zwraca  uwagę  na:  prawidłowe  wykonanie  połączeń 
w układzie  pomiarowym,  zapisy  wyników  pomiarów,  obliczenia  wartości  częstotliwości 
rezonansowej fr, reaktancji pojemnościowej X

C

, indukcyjnej X

L

 i impedancji Z oraz trafność 

sformułowanych  wniosków  po  wykonaniu  ćwiczenia.  Kluczowe  w  ćwiczeniu  jest 
wyznaczenie  charakterystyk  impedancji  Z,  reaktancji  pojemnościowej  X

C

  i  indukcyjnej  X

L

 

oraz  napięcia  U

R

  na  rezystorze,  napięcia  U

C

  na  kondensatorze  i  napięcia  U

L

  na  cewce 

w funkcji częstotliwości.  

Istotny jest właściwy dobór mierników i zakresów pomiarowych oraz prawidłowy odczyt 

ich wskazań. Szczególną uwagę, należy zwrócić na przestrzeganie przepisów bezpieczeństwa 
i  higieny  pracy  podczas  pracy  oraz  zaangażowanie  w  wykonywanie  ćwiczenia  wszystkich 
członków  zespołu.  Połączony  układ  pomiarowy  musi  sprawdzić  nauczyciel,  zanim  zostanie 
włączone napięcie zasilania. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

19 

 

Sposób wykonania ćwiczenia  
 
Uczeń powinien:  

1)  zanalizować schemat pomiarowy, 
2)  skompletować potrzebną aparaturę, 
3)  połączyć obwód elektryczny i zasilić go, 
4)  wykonać  pomiary  prądu  I,  napięcia  U

R

  na  rezystorze,  U

C

  na  kondensatorze  i  U

L

  na 

cewce, 

5)  obliczyć wartości reaktancji pojemnościowej X

C

, reaktancji: indukcyjnej X

L

 i impedancji 

z obwodu z zależności:  

 

C

f

2

1

X

=

π

C

,            

L

f

2

X

=

π

L

,               

2

2

)

X

(X

R

Z

C

L

+

=

 
6)  wyznaczyć charakterystyki impedancji Z, reaktancji pojemnościowej X

C

, indukcyjnej X

L

oraz  napięć  U

R

  na  rezystorze,  U

C

  na  kondensatorze  i  U

L

  na  cewce  w  funkcji 

częstotliwości, 

7)  odczytać z otrzymanych wykresów wartość częstotliwości rezonansowej fr,  
8)  obliczyć wartość częstotliwości rezonansowej f

r

 na podstawie zależności: 

LC

2

1

f

=

π

r

 

9)  porównać wartości f

r

 otrzymane z wykresów i obliczeń, 

10)  oszacować dokładność pomiarów i sformułować wnioski. 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się:  

 

ćwiczenie praktyczne. 

 

Wyposażenie stanowiska pracy: 

 

generator funkcyjny,  

 

częstościomierz, 

 

2 multimetry cyfrowe i multimetr analogowy,  

 

rezystor R = 470 

/2 W,  

 

cewka L = 33 mH ,  

 

kondensator C = 47 nF/250 V, 

 

literatura wskazana przez nauczyciela, 

 

materiały i przybory do pisania.  

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

20 

5.4.  Filtry częstotliwościowe 

 
5.4.1.  Ćwiczenia 

 
Ćwiczenie 1 

Filtr  dolnoprzepustowy  RL  o  rezystancji  równej  2,2  kΩ  ma  częstotliwość  graniczną  

f

g

 = 500 Hz. Oblicz wartość indukcyjności cewki filtra. 

 
Wskazówki do realizacji 
Uczniowie  pracują  indywidualnie.  Trzech  pierwszych  uczniów,  którzy  najszybciej 

wykonają  zadanie,  oddaje  zeszyty  do  sprawdzenia  nauczycielowi.  Otrzymują  oceny  za 
rozwiązane zadanie. Czas wykonania zadania 15 minut.  

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  skorzystać z wzoru L = 

g

f

R

2)  obliczyć indukcyjność cewki. 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się:  

 

ćwiczenia. 
 
Wyposażenie stanowiska pracy 

– 

poradnik dla ucznia, 

– 

kalkulator, 

– 

zeszyt, przybory do pisania, 

– 

literatura wskazana przez nauczyciela. 

 
Ćwiczenie 2 

Zbadaj filtr dolnoprzepustowy RC. 
 

 

 

Rysunek do ćwiczenia 2. Układ do badania filtra dolnoprzepustowego RC 

 

Tabela wyników pomiarów i obliczeń 
 

f[Hz] 

40 

80 

100 

200 

400 

800 

1 k 

2 k 

4 k 

8 k 

10 k  20 k 

U

we

 [V] 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

U

wy

 [V] 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 
Wskazówki do realizacji 
Uczniowie pracują w grupach po 2-3 osobowych. Czas wykonania ćwiczenia 90 min. 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

21 

Sposób wykonania ćwiczenia  
 
Uczeń powinien: 

1)  zanalizować schemat pomiarowy,  
2)  skompletować potrzebną aparaturę i elementy,  
3)  połączyć  obwód  elektryczny  i  zasilić  go  sygnałem  napięcie  sinusoidalnie  zmiennym 

o U = 1 V i częstotliwościach zmienianych w zakresie od 40 Hz do 20 kHz, 

4)  wykonać pomiarów napięcia U

we

 na wejściu układu i U

wy

 na jego wyjściu, 

5)  wyznaczyć charakterystykę częstotliwościową badanego filtra,  
6)  określić wartość częstotliwości granicznej f

0

 oraz pasmo przepustowe filtra.  

7)  obliczyć  stałą  czasową 

τ  badanego  obwodu  z  zależności: 

C

R

=

τ

  i  na  jej  podstawie 

ponownie określają częstotliwość graniczną f

g

τ

π

2

1

=

 
8)  porównać obie wartości częstotliwości granicznej f

 

9)  oszacować dokładność pomiarów i sformułować wnioski. 

 
Zalecane metody nauczania–uczenia się:  

 

ćwiczenia praktyczne. 
 
Wyposażenie stanowiska pracy 

 

generator funkcyjny, 

 

dwa multimetry cyfrowe, 

 

częstościomierz, 

 

dwa rezystory R = 470 Ω/2 W, 

 

kondensator C = 0,22μF/400 V, 

 

materiały i przybory do pisania. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

22 

5.5.  Transformator 

 
5.5.1.  Materiał nauczania 

 

Ćwiczenie 1 

Moc znamionowa transformatora na napięcie 5000/400 V wynosi 4 kVA.Współczynniki 

mocy  mają  wartość:  cosφ

1

=  0,85  i  cosφ

2

  =0,81.  Sprawność  transformatora  wynosi  93  %. 

Oblicz moc czynną po stronie wtórnej transformatora oraz straty mocy.  

 
Wskazówki do realizacji 
Uczniowie pracują samodzielnie. Trzech uczniów, którzy  najszybciej wykonają  zadanie, 

oddaje  zeszyty  do  sprawdzenia  nauczycielowi.  Otrzymują  oceny  za  poprawne  rozwiązane 
zadanie. Czas wykonania zadania 15 minut.  

Uwaga: Jeśli proponowane przez ucznia rozwiązanie jest błędne, nie otrzymuje on oceny 

negatywnej.  Po  upływie  wyznaczonego  czasu  na  wykonanie  ćwiczenia  pozostali  uczniowie 
przedstawiają rozwiązanie zadania. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  obliczyć moc czynną po stronie wtórnej P

2

2)  obliczyć straty mocy ΔP. 
 

Zalecane metody nauczania-uczenia się:  

 

ćwiczenia. 
 
Wyposażenie stanowiska pracy 

– 

poradnik dla ucznia, 

– 

kalkulator, 

– 

zeszyt, przybory do pisania, 

– 

literatura wskazana przez nauczyciela. 

 

Ćwiczenie 2 

Wykonaj badania transformatora jednofazowego. 
 

 

 

Rysunek do ćwiczenia 2. Układ do badania transformatora jednofazowego 

 
Tabele wyników pomiarów i obliczeń 
 

U

1SS 

[V] 

U

2SS 

[V] 

I

[mA] 

I

[mA] 

N

N

R

[k

P

[mW] 

P

[mW] 

η

υ

 

 

 

 

 

1700  1700 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

1700  1700 

0,1 

 

 

 

 

 

 

 

 

1700  1700 

 

 

 

 

 

 

 

 

1700  1700 

4,7 

 

 

 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

23 

 

 

 

 

1700 

850 

 

 

 

 

 

 

 

 

850 

1700 

 

 

 

 

 
Wskazówki do realizacji 
Uczniowie  pracują  w  dwuosobowych  zespołach.  Czas  wykonania  ćwiczenia  ustala 

nauczyciel:  60  min.  Podczas  pracy  zespołów  nauczyciel  zwraca  uwagę  na:  prawidłowe 
wykonanie  połączeń  w  układzie  pomiarowym,  obliczenia  mocy  pobranej  przez  uzwojenie 
pierwotne  transformatora  P

1,

oddanej  przez  uzwojenie  wtórne  P

2

,  sprawność  transformatora, 

przekładni  zwojowej  oraz  trafności  sformułowanych  wniosków  po  wykonaniu  ćwiczenia. 
Istotny jest właściwy dobór mierników i zakresów pomiarowych oraz prawidłowy odczyt ich 
wskazań. Szczególną uwagę należy zwrócić na przestrzeganie przepisów BHP podczas pracy. 
Połączony układ pomiarowy musi sprawdzić nauczyciel, zanim zostanie włączone zasilanie. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia  
 
Uczeń powinien: 

1)  zanalizować schemat pomiarowy,  
2)  dobrać (skompletować) potrzebną aparaturę i elementy,  
3)  połączyć  obwód  elektryczny  i  zasilić  go  sygnałem  sinusoidalnie  zmiennym  wartości 

międzyszczytowej U

ss 

= 6 V i f = 1 kHz,  

4)  wykonać  pomiary  napięcia  i  prądu  po  stronie  pierwotnej  układu  i  po  stronie  wtórnej 

zmieniając  liczbę  uzwojeń  N

1

  i  N

2   

oraz  wartość  rezystancji  obciążenia  R

0

  powtórzyć 

pomiary po włożeniu między rdzeń transformatora izolatora (kawałka papieru), 

5)  obliczyć  moc  pobraną  przez  uzwojenie  pierwotne  transformatora  P

1

,  moc  oddana  przez 

uzwojenie  wtórne  P

2

,  sprawność  transformatora 

η

%

  i  przekładnię  zwojową 

υ

  według 

zależności: 

1

1

1

U

I

P

=

2

2

2

U

I

P

=

η

%

100

P

P

1

2

=

;    

υ

1

2

N

N

=

6)  oszacować dokładność pomiarów i sformułować wnioski

 
Zalecane metody nauczania–uczenia się:  

 

ćwiczenia praktyczne. 

 

Wyposażenie stanowiska pracy 

 

multimetr analogowy i cyfrowy, 

 

generator funkcyjny, 

 

oscyloskop dwukanałowy, 

 

cewki  z  rdzeniem  ferromagnetycznym  L  =  70  mH  o  liczbie  zwojów  N

1

  =  850, 

L = 140 mH o liczbie zwojów N

2

 = 1700, 

 

rezystor R = 100 Ω/2 W, R = 4,7 kΩ/1 W, R = 1 kΩ/1 W, 

 

literatura wskazana przez nauczyciela, 

 

materiały i przybory do pisania. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

24 

6. EWALUACJA OSIĄGNIĘĆ UCZNIA 

 

 

Przykłady narzędzi pomiaru dydaktycznego 
 

Test 1 
Test  dwustopniowy  do  jednostki  modułowej  „Badanie  i  pomiary  obwodów 
prądu przemiennego”

 

Test składa się z 20 zadań, z których: 

 

zadania 1–16 są z poziomu podstawowego, 

 

zadania 17–20 są z poziomu ponadpodstawowego. 

 

Punktacja zadań 0 lub 1 punkt 

 

Za każdą prawidłową odpowiedź uczeń otrzymuje 1 punkt. Za złą odpowiedź lub jej brak 

uczeń otrzymuje 0 punktów. 

 

Proponuje  się  następujące  normy  wymagań  –  uczeń  otrzyma  następujące 
oceny szkolne: 

 

dopuszczający – za rozwiązanie co najmniej 9 zadań z poziomy podstawowego,  

 

dostateczny – za rozwiązanie co najmniej 11 zadań z poziomy podstawowego, 

 

dobry – za rozwiązanie 16 zadań, w tym co najmniej 2 z poziomu ponadpodstawowego, 

 

bardzo  dobry  –  za  rozwiązanie  18  zadań,  w  tym  co  najmniej  3  z  poziomu 
ponadpodstawowego, 

 
Klucz  odpowiedzi1. c, 2. b,  3. a, 4. c, 5. c, 6. c, 7. c, 8. a, 9. b, 10. b, 11. b, 
12. c, 13. c, 14. d, 15. c, 16. b, 17. c, 18. d, 19. b, 20. b. 
 
Plan testu 
 

Nr 

zad.

 

Cel operacyjny 
(mierzone osiągnięcia ucznia) 

Kategoria 

celu 

Poziom 

wymagań 

Poprawna 

odpowiedź 

Rozpoznać charakterystykę 
częstotliwościową filtra zaporowego 

Rozpoznać rodzaj układu trójfazowego, 
sposób połączenia 

P

 

Rozróżnić poszczególne stany pracy 
w transformatorze 

P

 

Wyjaśnić oznaczenia transformatora 

Rozróżnić symbol transformatora 
stosowanego w schemacie jednoliniowym 

P

 

Zinterpretować przebiegi obserwowane na 
oscyloskopie i obliczyć częstotliwość 
przebiegu sinusoidalnie zmiennego 

P

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

25 

Rozpoznać schemat filtra zaporowego 

P

 

Znać oznaczenie ε

r

 

P

 

Określić wpływ obecności rdzenia w cewce 
na jej indukcyjność 

P

 

10 

Rozpoznać wykres zależności wartości 
natężenia prądu i częstotliwości 
w obwodzie równoległym RLC

 

P

 

11 

Obliczyć ładunek zgromadzony na 
kondensatorach 

P

 

12 

Oszacować wartość reaktancji indukcyjnej 

P

 

13 

Rozróżnić urządzenia elektryczne 

14 

Objaśnić zależności w stanie rezonansu 
obwodu zawierającego elementy 
R, L i C 

15 

Określić wzór mocy czynnej 

16 

Określić maksymalny błąd względny 
pomiaru 

17 

Określić ile wynosi indukcyjność cewki 

PP 

18 

Określić jaką moc czynną pobiera ten układ 

PP 

19 

Wyznaczyć jaka jest amplituda napięcia 
zasilającego ten obwód 

PP 

20 

Określić jakie jest wskazanie woltomierza 
V

2

 

PP 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

26 

Przebieg testowania 

 
Instrukcja dla nauczyciela 

1.  Ustal z uczniami termin przeprowadzenia sprawdzianu, z co najmniej jednotygodniowym 

wyprzedzeniem. 

2.  Omów z uczniami cel stosowania pomiaru dydaktycznego. 
3.  Zapoznaj uczniów z rodzajem zadań podanych w zestawie oraz z zasadami punktowania. 
4.  Przeprowadź  z  uczniami  próbę  udzielania  odpowiedzi  na  typy  zadań  testowych,  jakie 

będą w teście. 

5.  Omów z uczniami sposób udzielania odpowiedzi (karta odpowiedzi). 
6.  Zapewnij uczniom możliwość samodzielnej pracy. 
7.  Rozdaj uczniom zestawy zadań testowych  i karty  odpowiedzi, określ czas przeznaczony  

na udzielanie odpowiedzi. 

8.  Postaraj  się  stworzyć  odpowiednią  atmosferę  podczas  przeprowadzania  pomiaru 

dydaktycznego (rozładuj niepokój, zachęć do sprawdzenia swoich możliwości). 

9.  Kilka  minut  przed  zakończeniem  sprawdzianu  przypomnij  uczniom  o  zbliżającym  się 

czasie zakończenia udzielania odpowiedzi. 

10.  Zbierz karty odpowiedzi oraz zestawy zadań testowych. 
11.  Sprawdź wyniki i wpisz do arkusza zbiorczego. 
12.  Przeprowadź  analizę  uzyskanych  wyników  sprawdzianu  i  wybierz  te  zadania,  które  

sprawiły uczniom największe trudności. 

13.  Ustal przyczyny trudności uczniów w opanowaniu wiadomości i umiejętności. 
14.  Opracuj  wnioski  do  dalszego  postępowania,  mającego  na  celu  uniknięcie  niepowodzeń 

dydaktycznych – niskich wyników przeprowadzonego sprawdzianu. 

 

Instrukcja dla ucznia 

1.  Przeczytaj uważnie instrukcję. 
2.  Podpisz imieniem i nazwiskiem kartę odpowiedzi. 
3.  Zapoznaj się z zestawem zadań testowych. 
4.  Test  zawiera  20  zadań  o  różnym  stopniu  trudności.  Wszystkie  zadania  są  zadaniami 

wielokrotnego wyboru i tylko jedna odpowiedź jest prawidłowa. 

5.  Udzielaj  odpowiedzi  tylko  na  załączonej  karcie  odpowiedzi  –  zaznacz  prawidłową 

odpowiedź  znakiem  X  (w  przypadku  pomyłki  należy  błędną  odpowiedź  zaznaczyć 
kółkiem, a następnie ponownie zakreślić odpowiedź prawidłową). 

6.  Pracuj samodzielnie, bo tylko wtedy będziesz miał satysfakcję z wykonanego zadania. 
7.  Kiedy  udzielenie  odpowiedzi  będzie  Ci  sprawiało  trudność,  wtedy  odłóż  jego 

rozwiązanie  na  później  i  wróć  do  niego,  gdy  zostanie  Ci  czas  wolny.  Trudności  mogą 
przysporzyć  Ci  zadania:  17–20,  gdyż  są  one  na  poziomie  trudniejszym  niż  pozostałe. 
Przeznacz na ich rozwiązanie więcej czasu. 

8.  Na rozwiązanie testu masz 90 minut. 

Powodzenia 

 

Materiały dla ucznia: 

 

instrukcja, 

 

zestaw zadań testowych, 

 

karta odpowiedzi. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

27 

ZESTAW ZADAŃ TESTOWYCH 

 
1.  Rysunek przedstawia charakterystykę częstotliwościową filtra 

a)  górnoprzepustowego. 
b)  zaporowego. 
c)  pasmowego. 
d)  dolnoprzepustowego. 
 

 
 
 
 
2.  Rysunek przedstawia układ połączeń 

a)  w gwiazdę. 
b)  w trójkąt. 
c)  w zygzak. 
d)  w trójkąt–gwiazdę. 

 
 
 
3.  Schemat przedstawia 

a)  transformator w stanie jałowym. 
b)  transformator w stanie zwarcia. 
c)  transformator w stanie obciążenia. 
d)  schemat zastępczy transformatora.  

 
 

4.  Uzwojenie strony wtórnej oznaczamy 

a)  U

2.

 

b)  I

2.

 

c)  N

2.

 

d)  P

2.

 

 
5.  Symbol przedstawiający transformator na schemacie jednoliniowym to 

 
 
 
 
 

 

 

 

a) 

b)  

c) 

d) 

 
6.  Z  ekranu  oscyloskopu  odczytano  wartość  odpowiadającą  okresowi  przebiegu 

sinusoidalnie  zmiennego,  która  wynosi  4  działek.  Współczynnik  odchylania  poziomego 
C

wynosi 200 ms/działkę, częstotliwość f badanego przebiegu wynosi 

a)  125 Hz. 
b)  250 Hz. 
c)  1250 Hz. 
d)  2500 Hz. 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

28 

7.  Rysunek przedstawia schemat filtra 

a)  górnoprzepustowego. 
b)  pasmowego LC. 
c)  aktywnego. 
d)  dolnoprzepustowego

 

 

 

8.  ε

r

 oznacza 

a)  przenikalność elektryczna względna środowiska. 
b)  przenikalność elektryczna próżni. 
c)  przenikalność elektryczna. 
d)  ładunek elektryczny. 
 

9.  Obecność rdzenia ferromagnetycznego wewnątrz cewki powoduje: 

a)  spadek wartości indukcyjności cewki. 
b)  wzrost wartości indukcyjności cewki. 
c)  wzrost wartości natężenia prądu w obwodzie.  
d)  spadek wartości natężenia prądu w obwodzie. 
 

10.  Wykres  który  przedstawia  zależność  wartości  natężenia  prądu  od  częstotliwości 

w obwodzie szeregowym RLC to 

 
 
 
 
 
 
 

a) 

b) 

c) 

d) 

 
11.  Układ szeregowy kondensatorów o pojemnościach C

1

=1,5 μF i C

2

 = 4,7 μF jest ładowany 

w  czasie  t  =  1,2s  prądem  o  natężeniu  3  mA.  Ładunek  zgromadzony  na  kondensatorach 
wynosi 
a)  2,6 mAs. 
b)  3,6 mAs. 
c)  3,9 mAs. 
d)  4,6 mAs. 
 

12.  Reaktancja indukcyjna wraz ze wzrostem częstotliwości 

a)  maleje. 
b)  oscyluje. 
c)  rośnie. 
d)  nie zmienia się. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

29 

13.  Urządzenie, które zamienia energię elektryczną na elektryczną to 

a)  prądnica. 
b)  silnik. 
c)  transformator. 
d)  generator. 

 
14.  W  stanie  rezonansu  obwodu  zawierającego  elementy  R,  L  i  C  zachodzi  następująca 

zależność 
a)  obwód ma charakter indukcyjny i pojemnościowy. 
b)  napięcia na wszystkich elementach są jednakowe. 
c)  prądy płynące przez wszystkie elementy są jednakowe. 
d)  odwód ma charakter czysto rezystancyjny. 

 
15.  Moc czynną prądu jednofazowego określa wzór 

a)  Q = U

ϕ

sin

I

 

b)  P =  3 U

ϕ

cos

I

 

c)  P = 

ϕ

cos

I

U

 

d)  Q =  3 U

ϕ

sin

I

 

 
16.  Woltomierz  o  zakresie  pomiarowym  100  V  i  kasie  dokładności  1  wskazuje  50  V. 

Maksymalny błąd względny pomiaru wynikający z klasy miernika wynosi 
a)  5%. 
b)  2%. 
c)  1,0%. 
d)  0,5%. 

 
Rysunek do zadania od 17 do 20. 
Oblicz obwód i na jego podstawie rozwiąż zadania: 

  
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

 

17.  Indukcyjność cewki zastosowanej w podanym obwodzie wynosi 

a)  5 H. 
b)  15 H. 
c)  200 mH. 
d)  500 mH. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

30 

18.  Układ pobiera moc czynną 

a)  150 W. 
b)  199 W. 
c)  250 W. 
d)  281 W. 

 
19.  Amplituda napięcia zasilającego obwód wynosi 

a)  150,1 V. 
b)  311,1 V. 
c)  156,5 V. 
d)  355,4 V. 

 
20.  Wskazanie woltomierza V

2

 wynosi 

a)  17,7 V. 
b)  53 V. 
c)  38,5 V. 
d)  60 V. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

31 

KARTA ODPOWIEDZI 

 

Imię i nazwisko …………………………………………………….. 

 
Badanie i pomiary obwodów prądu przemiennego

 

 

 
Zakreśl poprawną odpowiedź. 

 

Nr 

zadania 

Odpowiedź 

Punkty 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

10 

 

11 

 

12 

 

13 

 

14 

 

15 

 

16 

 

17 

 

18 

 

19 

 

20 

 

Razem: 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

32 

Test 2 
Test  dwustopniowy  do  jednostki  modułowej  „Badanie  i  pomiary  obwodów 
prądu przemiennego” 

Test składa się z 20 zadań, z których: 

 

zadania 1–16 są z poziomu podstawowego, 

 

zadania 17–20 są z poziomu ponadpodstawowego. 

 

Punktacja zadań 0 lub 1 punkt 

 

Za każdą prawidłową odpowiedź uczeń otrzymuje 1 punkt. Za złą odpowiedź lub jej brak 

uczeń otrzymuje 0 punktów. 

 

Proponuje  się  następujące  normy  wymagań  –  uczeń  otrzyma  następujące 
oceny szkolne: 

 

dopuszczający – za rozwiązanie co najmniej 9 zadań z poziomu podstawowego,  

 

dostateczny – za rozwiązanie co najmniej 11 zadań z poziomu podstawowego, 

 

dobry – za rozwiązanie 16 zadań, w tym co najmniej 2 z poziomu ponadpodstawowego, 

 

bardzo  dobry  –  za  rozwiązanie  18  zadań,  w  tym  co  najmniej  3  z  poziomu 
ponadpodstawowego, 

 
Klucz  odpowiedzi
:  1.  b,  2.  c,  3.  a,  4.  a,  5.  c,  6.  d,7.  c,  8.  a,  9.  d,  10.  d,  11.  c, 
12. b, 13. c, 14. a, 15. b, 16. b, 17. a, 18. c 19. d, 20. a 
 
Plan testu   

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Nr 

zad.

 

Cel operacyjny 
(mierzone osiągnięcia ucznia) 

Kategoria 

celu 

Poziom 

wymagań 

Poprawna 

odpowiedź 

Zinterpretować przebiegi obserwowane na 
oscyloskopie i obliczyć wartość skuteczną 
napięcia 

Rozróżnić poszczególne stany pracy 
w transformatorze 

Określić wzór mocy biernej 

Rozpoznać rodzaj układu trójfazowego, 
sposób połączenia 

Rozróżnić metody uzyskania stanu 
rezonansu w obwodzie 

Rozpoznać charakterystykę 
częstotliwościową filtra zaporowego 

Obliczyć pojemność zastępczą 
kondensatorów 

P

 

Rozpoznać schemat filtra 
górnoprzepustowego 

P

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

33 

Rozpoznać rodzaj urządzenia 

10 

Dobrać przyrząd pomiarowy do pomiaru 
rezystancji cewek 

11 

Rozpoznać wykres zależności wartości 
natężenia prądu i częstotliwości w obwodzie 
równoległym RLC 

12 

Wyjaśnić oznaczenia literowe transformatora 

13 

Rozpoznać (schemat) układu do pomiaru 
indukcyjności wzajemnej cewek 
sprzężonych magnetycznie 

14 

Scharakteryzować jednostkę natężenia pola 
elektrycznego 

15 

Obliczyć natężenie prądu 

16 

Określić wskazania mierników w układzie 
do pomiaru pojemności metodą rezonansową 

17 

Określić wskazanie amperomierza 

PP 

18 

Obliczyć ile wynosi moc czynna pobierana 
przez układ 

PP 

19 

Obliczyć pojemność kondensatora 

PP 

20 

Określić przy jakiej częstotliwości napięcia 
w gałęzi wystąpi rezonans 

PP 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

34 

Przebieg testowania 

 
Instrukcja dla nauczyciela 

1.  Ustal z uczniami termin przeprowadzenia sprawdzianu, z co najmniej jednotygodniowym 

wyprzedzeniem. 

2.  Omów z uczniami cel stosowania pomiaru dydaktycznego. 
3.  Zapoznaj uczniów z rodzajem zadań podanych w zestawie oraz z zasadami punktowania. 
4.  Przeprowadź  z  uczniami  próbę  udzielania  odpowiedzi  na  takie  typy  zadań  testowych, 

jakie będą w teście. 

5.  Omów z uczniami sposób udzielania odpowiedzi (karta odpowiedzi). 
6.  Zapewnij uczniom możliwość samodzielnej pracy. 
7.  Rozdaj  uczniom  zestawy  zadań  testowych  i karty odpowiedzi, podaj  czas  przeznaczony 

na udzielanie odpowiedzi. 

8.  Postaraj się stworzyć odpowiednią atmosferę podczas przeprowadzania pomiaru  

dydaktycznego (rozładuj niepokój, zachęć do sprawdzenia swoich możliwości). 

9.  Kilka  minut  przed  zakończeniem  sprawdzianu  przypomnij  uczniom  o  zbliżającym  się 

czasie zakończenia udzielania odpowiedzi. 

10.  Zbierz karty odpowiedzi oraz zestawy zadań testowych. 
11.  Sprawdź wyniki i wpisz do arkusza zbiorczego. 
12.  Przeprowadź  analizę  uzyskanych  wyników  sprawdzianu  i  wybierz  te  zadania,  które  

sprawiły uczniom największe trudności. 

13.  Ustal przyczyny trudności uczniów w opanowaniu wiadomości i umiejętności. 
14.  Opracuj  wnioski  do  dalszego  postępowania,  mającego  na  celu  uniknięcie  niepowodzeń 

dydaktycznych – niskie wyniki przeprowadzonego sprawdzianu. 

 

Instrukcja dla ucznia 

1.  Przeczytaj uważnie instrukcję. 
2.  Podpisz imieniem i nazwiskiem kartę odpowiedzi. 
3.  Zapoznaj się z zestawem zadań testowych. 
4.  Test  zawiera  20  zadań  o  różnym  stopniu  trudności.  Wszystkie  zadania  są  zadaniami 

wielokrotnego wyboru i tylko jedna odpowiedź jest prawidłowa. 

5.  Udzielaj  odpowiedzi  tylko  na  załączonej  karcie  odpowiedzi  –  zaznacz  prawidłową 

odpowiedź  znakiem  X  (w  przypadku  pomyłki  należy  błędną  odpowiedź  zaznaczyć 
kółkiem, a następnie ponownie zakreślić odpowiedź prawidłową). 

6.  Pracuj samodzielnie, bo tylko wtedy będziesz miał satysfakcję z wykonanego zadania. 
7.  Kiedy  udzielenie  odpowiedzi  będzie  Ci  sprawiało  trudność,  wtedy  odłóż  jego 

rozwiązanie  na  później  i  wróć  do  niego,  gdy  zostanie  Ci  czas  wolny.  Trudności  mogą 
przysporzyć  Ci  zadania:  17–20,  gdyż  są  one  na  poziomie  trudniejszym  niż  pozostałe. 
Przeznacz na ich rozwiązanie więcej czasu. 

8.  Na rozwiązanie testu masz 90 minut. 

Powodzenia 

 

Materiały dla ucznia: 

 

instrukcja, 

 

zestaw zadań testowych, 

 

karta odpowiedzi. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

35 

ZESTAW ZADAŃ TESTOWYCH 

 
1.  Z  ekranu  oscyloskopu  odczytano  wartość  odpowiadającą  napięciu  maksymalnemu, 

przebiegu  sinusoidalnie  zmiennego,  która  wynosi  3  działki.  Współczynnik  odchylania 
pionowego C

wynosi 0,5 V/działkę, napięcie skuteczne U badanego przebiegu wynosi 

a) 

2

3

2

[V].            

b) 

2

2

3

 [V]. 

c) 

2

3

[V]. 

d) 

2

6

[V]. 

 

2.  Rysunek przedstawia schemat zastępczy transformatora 

a)  w dowolnym stanie pracy.        
b)  w stanie obciążenia. 
c)  w stanie zwarcia. 

 

d)  w stanie jałowym.      

 

3.  Który z poniższych wzorów określa moc bierną prądu trójfazowego 

a)  Q =  3

ϕ

sin

I

U

b)  Q = 3U

f

 I

f

c)  P =  3

ϕ

cos

I

U

d)  S =  3

I

U

 
4.  Rysunek przedstawia układ połączeń 

a)  w gwiazdę. 
b)  w trójkąt. 

 

 

 

 

 

c)  w zygzak. 
d)  w trójkąt – gwiazdę. 

 
 
 

5.  Która z podanych metod uzyskania stanu rezonansu w obwodzie jest nieskończona 

a)  zmiana wartości częstotliwości napięcia zasilającego. 
b)  zmiana wartości pojemności w obwodzie. 
c)  zmiana wartości indukcyjności w obwodzie. 
d)  zmiana wartości rezystancji w obwodzie. 
 

6.  Rysunek przedstawia charakterystykę częstotliwościową filtra 

a)  górnoprzepustowego.

 

b)  zaporowego.     

 

 

 

 

c)  pasmowego.     
d)  dolnoprzepustowego. 

 

 
 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

36 

7.  Trzy kondensatory, każdy o pojemności C = 22  nF, są połączone szeregowo. Ile wynosi 

pojemność zastępcza tego układu 
a)  9 nF. 
b)  8,33 nF. 
c)  7,33 nF. 
d)  3,5 nF. 
 

8.  Rysunek przedstawia schemat filtra

 

 

 

a)  górnoprzepustowego. 
b)  zaporowego. 
c)  pasmowego. 
d)  dolnoprzepustowego. 
 
 

9.  Co to za urządzenie? 

a)  transformator bezpieczeństwa. 
b)  transformator spawalniczy.   
c)  transformator sieciowy. 
d)  transformator energetyczny. 
 
 

10.  Pomiar rezystancji cewek można dokonać za pomocą 

a)  amperomierz. 
b)  woltomierz. 
c)  watomierz. 
d)  omomierz. 

 
11.  Który  z  wykresów  przedstawia  zależność  wartości  natężenia  prądu  od  częstotliwości  w 

obwodzie równoległym RLC 

 
 
 
 
 
 
 
 

a) 

b) 

c) 

d) 

 
12.  Jak oznaczamy liczbę zwojów w uzwojeniu pierwotnym? 

a)  I

1.

 

b)  N

1.

 

c)  U

1

d)  E

1.

 

 

13.  Schemat z rysunku przedstawia układ do pomiaru 

a)  rezystancji cewki.  
b)  indukcyjności metodą techniczną. 
c)  indukcyjności wzajemnej cewek sprzężonych. 
d)  indukcyjności metodą rezonansową.  

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

37 

14.  Jednostką natężenia pola elektrycznego jest 

a) 

1

m

V

.

   

b)  1 A. 
c)  1 Ω.    
d)  1 V.

 

 

15.  Jaki  jest  prąd  pierwotny  transformatora,  jeśli  po  stronie  wtórnej  wynosi  on  17  A. 

Uzwojenie pierwotne N

= 1080 zwojów, a uzwojenie wtórne N

2

 = 52 zwoje. 

a)  0,5 A. 
b)  0,82 A. 
c)  1 A. 
d)  1,25 A. 
 

16.  Rysunek przedstawia schemat układu do pomiaru pojemności metodą rezonansową. Przy 

rezonansie woltomierz wskaże: 
a)  wartość minimalną.       
b)  wartość maksymalną.      
c)  0 V.        
d)  2,5 V. 
 

 
 
Przeanalizuj obwód i na jego podstawie rozwiąż zadania: 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
17.  Jakie jest wskazanie amperomierza A

1

 

a)  1 A. 
b)  0,9 A. 
c)  0,7 A. 
d)  0,5 A. 

 
18.  Ile wynosi moc czynna pobierana przez powyższy układ 

a)  300 W. 
b)  156 W. 
c)  100 W. 
d)  56 W. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

38 

19.  Jaką  pojemność  musiałby  mieć  kondensator  C

1

,  aby  moc  pozorna  układu  była  równa 

mocy czynnej tego układu 
a)  1671 μF. 
b)  888 μF. 
c)  53 μF. 
d)  6,4 μF. 

 

20.  Przy  jakiej  częstotliwości  napięcia  zasilającego  w  gałęzi  z  elementami  L

2

,  C

2

  wystąpi 

rezonans 
a)  60,2 Hz. 
b)  100 Hz. 
c)  150,8 Hz. 
d)  387,2 Hz. 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

39 

KARTA ODPOWIEDZI 

 

Imię i nazwisko …………………………………………………….. 

 
Badanie i pomiary obwodów prądu przemiennego

 

 

 
Zakreśl poprawną odpowiedź. 

 

Nr 

zadania 

Odpowiedź 

Punkty 

1.   

 

2.   

 

3.   

 

4.   

 

5.   

 

6.   

 

7.   

 

8.   

 

9.   

 

10.  

 

11.  

 

12.  

 

13.  

 

14.  

 

15.  

 

16.  

 

17.  

 

18.  

 

19.  

 

20.  

 

Razem: 

 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

40 

7.  LITERATURA 

 

1.  Bolkowski S.: Podstawy elektrotechniki. WSiP, Warszawa 1995 
2.  Goźlińska E.: Maszyny elektryczne. WSiP, Warszawa 1995 
3.  Kurdziel R.: Elektrotechnika dla ZSZ, cz. I i II. WSiP, Warszawa 1995 
4.  Kuźniarki A.: Pracownia elektryczna dla ZSZ. PWSZ, Włocławek 1972 
5.  Morusek A.: Urządzenia elektroniczne dla ZSZ, cz. II. WSiP, Warszawa  
6.  Nowicki J.: Podstawy elektrotechniki i elektroniki dla ZSZ. WSiP, Warszawa 1999 
7.  Orlik W.: Egzamin kwalifikacyjny elektryka. Wydawnictwo „KABe”, Krosno 1999 
8.  Praca zbiorowa: Poradnik elektryka. WSiP, Warszawa 1995 
9.  Stein Z.: Maszyny elektryczne. WSiP, Warszawa 1995 
10.  www.pl.wikipedia.org 
 
 
Literatura metodyczna 
1.  Krogulec-Sobowiec  M.,  Rudziński  M.:  Poradnik  dla  autorów  pakietów  edukacyjnych. 

KOWEZiU, Warszawa 2003 

2.  Niemierko B.: Pomiar wyników kształcenia zawodowego. Biuro Koordynacji Kształcenia 

Kadr, Fundusz Współpracy, Warszawa 1997 

3.  Szlosek  F.:  Wstęp  do  dydaktyki  przedmiotów  zawodowych.  Instytut  Technologii 

Eksploatacji, Radom 1998