background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 
 
 
 
 

MINISTERSTWO  EDUKACJI 

NARODOWEJ 

 
 
 
 
 
 
 

Alina Moczarska 

 
 
 
 
 
 
 
 
 

Stosowanie zasad racjonalnego żywienia  
321[11]Z1.04 

 
 
 
 
 
 
 
 
 

Poradnik dla nauczyciela 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

 

Wydawca 

Instytut Technologii Eksploatacji – Państwowy Instytut Badawczy 
Radom 2007

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

Recenzenci: 
dr inż. Magdalena Człapka-Matyasik 
prof. dr hab. Lidia Wądołowska 
 
 
Opracowanie redakcyjne:  
mgr inż. Ewa Superczyńska 
 
 
 
Konsultacja: 
dr hab. inż. Henryk Budzeń 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Poradnik  stanowi  obudowę  dydaktyczną  programu  jednostki  modułowej  321[11].Z1.04 
„Stosowanie  zasad  racjonalnego  żywienia”,  zawartego  w  modułowym  programie  nauczania 
dla zawodu dietetyk. 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Wydawca 

Instytut Technologii Eksploatacji – Państwowy Instytut Badawczy, Radom 2007 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

SPIS TREŚCI 
 

1.  Wprowadzenie 

2.  Wymagania wstępne 

3.  Cele kształcenia 

4.  Przykładowe scenariusze zajęć 

5.  Ćwiczenia 

12 

5.1.  Produkty pokarmowe i ich wartość odżywcza w racjonalnym żywieniu 

12 

5.1.1.  Ćwiczenia 

12 

5.2.  Normy żywienia i modelowe racje pokarmowe 

15 

5.2.1.  Ćwiczenia 

15 

5.3.  Sporządzanie i ocena jadłospisów z zastosowaniem zasady zamiany 

produktów spożywczych 

 

19 

5.3.1.  Ćwiczenia 

19 

6. 

Ewaluacja osiągnięć ucznia 

23 

7. 

Literatura 

37 

 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

1.  WPROWADZENIE 
 

Przekazujemy Państwu Poradnik dla  nauczyciela, który będzie pomocny w prowadzeniu 

zajęć dydaktycznych w szkole kształcącej w zawodzie technik dietetyk. 

W poradniku zamieszczono: 

 

wymagania wstępne – wykaz umiejętności jakie uczeń powinien mieć już ukształtowane 
aby bez problemów mógł korzystać z poradnika, 

 

cele  kształcenia  –  wykaz  umiejętności  jakie  uczeń  ukształtuje  podczas  pracy  
z poradnikiem, 

 

przykładowe scenariusze zajęć, 

 

przykładowe ćwiczenia ze wskazówkami do realizacji, zalecanymi metodami nauczania– 
uczenia się, oraz środkami dydaktycznymi, 

 

ewaluację osiągnięć ucznia – przykładowe narzędzie pomiaru dydaktycznego, 

 

literaturę uzupełniającą. 
Wskazane  jest,  aby  zajęcia  dydaktyczne  były  prowadzone  różnymi  metodami  ze 

szczególnym  uwzględnieniem  następującym  metod  nauczania,  np.  tekstu  przewodniego, 
dyskusji dydaktycznej, ćwiczeń praktycznych.  

Formy  organizacyjne  pracy  uczniów  mogą  być zróżnicowane.  Należy  wziąć  pod  uwagę 

samodzielną pracę uczniów, a także pracę zespołową.  

Jako  pomoc  w  realizacji  jednostki  modułowej  dla  uczniów  przeznaczony  jest  Poradnik 

dla ucznia. Nauczyciel powinien ukierunkować uczniów na właściwe korzystanie z poradnika 
do  nich  skierowanego.  Materiał  nauczania w  Poradniku  ucznia  podzielony  jest  na  rozdziały, 
które  zawierają  podrozdziały.  Podczas  realizacji  poszczególnych  rozdziałów  niezwykle 
istotne jest zwrócenie uwagi na następujące elementy: 

 

materiał  nauczania  który  uczniowie  powinni  przeczytać  i  przeanalizować  samodzielnie 
aby w sposób zrozumiały wybrać istotne treści, 

 

pytania sprawdzające mają wykazać na ile uczeń opanował materiał teoretyczny i czy jest 
przygotowany  do  wykonania  ćwiczeń.  W  zależności  od  tematu  należy  zalecić  uczniom 
samodzielnie  odpowiedzieć  na  pytania  lub  wspólnie  z  całą  grupą  uczniów  w  formie 
dyskusji  opracować  odpowiedzi  na  pytania.  Druga  forma  jest  korzystniejsza  ponieważ 
nauczyciel sterując dyskusją może uaktywnić wszystkich uczniów jak i również w trakcie 
dyskusji usuwać wszelkie wątpliwości, 

 

ćwiczenia  spełniające  dominującą  rolę  w  kształtowaniu  umiejętności  oraz  opanowaniu 
materiału.  W  trakcie  wykonywania  ćwiczeń  uczeń  powinien  zweryfikować  wiedzę 
teoretyczną oraz opanować nowe umiejętności. Przedstawiono propozycję ćwiczeń wraz 
ze  wskazówkami  o  sposobie  ich  przeprowadzenia,  uwzględniając  różne  możliwości  ich 
realizacji na zajęciach w szkole, 

 

sprawdzian postępów jest podsumowaniem rozdziału. Zadaniem uczniów  jest udzielenie 
odpowiedzi  na  pytania  nim  zawarte.  Uczeń  powinien  samodzielnie  czytając 
zamieszczone  w  nim  stwierdzenia  potwierdzić  lub  zaprzeczyć  opanowanie  określonego 
zakresu  materiału.  Jeżeli  występują  zaprzeczenia,  obowiązkiem  nauczyciela  jest  wrócić 
do  tych  zagadnień  i  sprawdzić  czy  braki  w  opanowaniu  materiału  są  wynikiem 
niezrozumienia  przez  ucznia  tego  zagadnienia,  czy  też  niechęcią  do  nauki.  W  tym 
momencie  ważna  jest  rola  nauczyciela.  Od  jego  postawy  i  sposobu  prowadzenia  zajęć 
zależy  poziom  nauczania.  Wśród  uczniów  należy  rozbudzić  zainteresowanie  daną 
tematyką  poprzez  realizowanie  zajęć  w  sposób  ciekawy  i  urozmaicony.  Nauczyciel 
realizując jednostkę modułową powinien zwracać uwagę na predyspozycje ucznia, ocenić 
czy  uczeń  ma  większą  zdolność  do  pozyskiwania  wiadomości  teoretycznych,  czy  też 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

wykazuje  większe  uzdolnienia  manualne,  bądź  uzdolnienia  w  zakresie  logicznego 
myślenia i rozwiązywania zagadnień problemowych, 

 

testy zamieszczone w rozdziale Ewaluacja osiągnięć ucznia  zawierają zadania z zakresu 
całej jednostki modułowej i należy je wykorzystać do oceny uczniów a wyniki osiągnięte 
przez  uczniów  powinny  stanowić  podstawę  do  oceny  pracy  własnej  nauczyciela 
realizującego  tę  jednostkę  modułową.  Każdemu  zadaniu  tekstu  przypisano  określoną 
liczbę  możliwych  do  uzyskania  punktów  (0  lub  1  punkt).  Ocena  końcowa  uzależniona 
jest  od  ilości  uzyskanych  punktów.  Nauczyciel  może  zastosować  test  według  własnego 
projektu  oraz  zaproponować  własną  skalę  ocen.  Należy  pamiętać,  żeby  tak 
przeprowadzić  proces  oceniania  ucznia,  aby  zapewnić  mu  jak  najpełniejsze  wykazanie 
swoich umiejętności. 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 
 
 
 
 

 
 
 

 

 

 

 
 

 

 
 
 

Schemat układu jednostek modułowych 

321[11].Z1.03 

Planowanie żywienia odpowiednio  

do potrzeb organizmu 

 

321[11].Z1.04 

Stosowanie zasad racjonalnego 

żywienia 

321[11].Z1.06 

Planowanie żywienia w profilaktyce 

chorób cywilizacyjnych 

321[11].Z1.05 

Określanie stanu odżywienia 

człowieka 

 

 

321[11].Z1 

Podstawy fizjologii i żywienia 

321[11].Z1.01 

Charakteryzowanie funkcji narządów 

organizmu człowieka 

321[11].Z1.02 

Zastosowanie żywności 

do zaspokajania potrzeb organizmu 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

2.  WYMAGANIA WSTĘPNE 

 

Przystępując do realizacji programu jednostki modułowej uczeń powinien umieć: 

 

organizować stanowisko pracy zgodnie z zasadami bhp i ochrony przeciwpożarowej oraz 
wymaganiami ergonomii, 

 

stosować jednostki układu SI, 

 

przeliczać jednostki, 

 

obliczać średnią arytmetyczną, 

 

rozróżniać podstawowe składniki pokarmowe, 

 

wyjaśniać, znaczenie podstawowych produktów spożywczych dla organizmu, 

 

korzystać z różnych źródeł informacji, 

 

obsługiwać komputer, 

 

współpracować w grupie. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

3.  CELE  KSZTAŁCENIA  

 

W wyniku realizacji programu jednostki modułowej uczeń powinien umieć: 

 

scharakteryzować zasady racjonalnego żywienia, 

 

zdefiniować  podstawowe  pojęcia  dotyczące  norm  żywienia  i  modelowych  racji 
pokarmowych, 

 

rozróżnić normy żywienia, 

 

zastosować  normy  żywienia  podczas oceny  oraz  planowania  żywienia  jednostki  i  grupy 
ludności, 

 

posłużyć się tabelą zamiany produktów,  

 

zaplanować żywienie zbiorowe różnych grup ludności, 

 

zaplanować  żywienie  jednostki  odpowiednio  do  jej  wieku,  aktywności  fizycznej,  stanu 
fizjologicznego, upodobań i zasad prawidłowego odżywiania. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

4.  PRZYKŁADOWE SCENARIUSZE ZAJĘĆ 

 

Scenariusz zajęć 1 

 
Osoba prowadząca:   

 

………………………………………………………. 

Modułowy program nauczania: 

Dietetyk 321[11] 

Moduł: 

 

 

 

Podstawy fizjologii i żywienia człowieka 321[11].Z1. 

Jednostka modułowa:  

 

Stosowanie zasad racjonalnego żywienia 321[11].Z1.04. 

Temat:   Podstawowe produkty spożywcze w racjonalnym żywieniu. 

Cel ogólny:  Kształtowanie umiejętności charakteryzowania produktów spożywczych.  

 

Po zakończeniu zajęć edukacyjnych uczeń powinien umieć: 

 

wyjaśnić na czym polega racjonalne żywienie, 

 

zakwalifikować produkty żywieniowe do właściwych grup, 

 

określić znaczenie wybranych produktów spożywczych dla potrzeb organizmu, 

 

rozróżnić, które produkty spożywać w większej ilości, a które mniejszej.  
 

Metody nauczania–uczenia się: 

 

wykład, 

 

dyskusja,  

 

ćwiczenia, 

 

burza mózgów. 

 
Formy organizacji pracy uczniów
  
– 

praca w 4-osobowych grupach. 

 
Czas: 2 godziny dydaktyczne. 

 

Środki dydaktyczne: 

 

kartki z nazwami podstawowych składników odżywczych, 

 

tabela wartości kalorycznej produktów, 

 

piramida żywieniowa. 

 

kolorowe kółka z nazwami posiłków do podziału dla 4 grup, 

 

szablon pustej piramidy, 

 

samoprzylepne w 4 kolorach karteczki po 90 szt. dla każdego zespołu. 
 

Przebieg zajęć: 
1.  Czynności organizacyjne, sprawdzenie listy obecności,  sprawdzenie gotowości do zajęć. 
2.  Określenie tematu zajęć. 
3.  Przedstawienie szczegółowych celów kształcenia. 
4.  Wprowadzenie do zajęć: 

 

nauczyciel  przeprowadza  wykład  informacyjny  na  temat  ogólnych  wiadomości 
z zakresu  racjonalnego  żywienia.  Przedstawia  podział  produktów  spożywczych  na 
określone grupy, 

 

nauczyciel  wyjaśnia  że  każdy  uczeń  posiada  wiele  informacji  dotyczących 
spożywanych produktów, zdrowego stylu życia, 

 

burza mózgów – uczniowie wypowiadają się na temat produktów spożywczych jakie 
uwzględniają w codziennych posiłkach, 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 

nauczyciel wyjaśnia pojęcie racjonalnego żywienia  i prezentuje poszczególne grupy 
produktów spożywczych. 

5.  Realizacja ćwiczenia: 

 

nauczyciel dzieli uczniów na 4 grupy 5 osobowe, 

 

nauczyciel prosi uczniów, aby w grupach przedyskutowali co jedli wczoraj: 
I  grupa  –  śniadanie,  II  grupa  –  II  śniadanie  i  podwieczorek,  III  grupa  –  obiad,  IV 
grupa kolacja, 

 

nauczyciel rozdaje każdej grupie karteczki samoprzylepne, aby uczniowie wpisali na 
nich  produkty  spożywcze,  które  jedli  poprzedniego  dnia  na  poszczególne  posiłki, 
(każdy produkt na innej karteczce), 

 

nauczyciel umieszcza na tablicy pusty schemat piramidy żywieniowej, 

 

nauczyciel  prosi  uczniów  o  zamieszczanie  na  schemacie  piramidy  wybranych  
i wypisanych na karteczkach produktów, 

 

każda  z  grup  uczniów  przyczepia  do  schematu  piramidy  żywieniowej  swoje 
propozycje,  

 

nauczyciel obserwuje pracę zespołów, 

 

nauczyciel kontroluj,  aby wszystkie grupy uczniów przykleiły swoje karteczki, 

 

po  zakończeniu  przyklejania,  nauczyciel  obrysowuje  figurę,  która  powstała  
z przyklejonych kartek, 

 

obok tego schematu nauczyciel pokazuje prawidłową piramidę żywieniową,  

 

nauczyciel  zachęca  uczniów  do  dyskusji  na  temat  powstałych  różnic  w  zakresie 
racjonalnego żywienia.  

6.  Podsumowanie zajęć.  

 

uczeń,  przedstawiciel  każdej  grupy  prezentuje  wykonanie  zadania  i  spostrzeżenia 
grupy, 

 

uczniowie dyskutują i wyciągają stosowne wnioski, 

 

nauczyciel ocenia pracę każdej grupy. 

 
Praca domowa 

Wypisz produkty, które spożywasz w nadmiarze. 

 
Sposób uzyskania informacji zwrotnej od ucznia po zakończonych zajęciach: 

 

anonimowa ankieta ewaluacyjna dotycząca realizacji zajęć oraz nabytych umiejętności. 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

10 

Scenariusz zajęć 2 
 

Osoba prowadząca:   

 

………………………………………………………. 

Modułowy program nauczania: 

Dietetyk 321[11] 

Moduł: 

 

 

 

Podstawy fizjologii i żywienia człowieka 321[11]Z1. 

Jednostka modułowa:  

 

Stosowanie zasad racjonalnego żywienia 321[11].Z1.04. 

Temat:   Planowanie jadłospisów. 

Cel ogólny:   Kształtowanie umiejętności planowania  jadłospisu dla określonej osoby. 
 
Po zakończeniu zajęć edukacyjnych uczeń powinien umieć: 

 

ustalić godziny  spożywania posiłków, 

 

określić w przybliżeniu wartość energetyczną poszczególnych posiłków, 

 

odczytać dobowe zapotrzebowanie energetyczne organizmu, 

 

ułożyć prawidłowy jadłospis, 

 

wybrać  posiłki,  które  zbilansują  zapotrzebowanie  na  energię  określonego  organizmu 
człowieka. 

 
Metody nauczania–uczenia się: 

 

wykład, 

 

ćwiczenia. 

 
Formy organizacji pracy uczniów: 

 

praca w 3 grupach. 

 
Czas: 2 godziny dydaktyczne. 
 
Środki dydaktyczne: 
– 

tabela dobowych norm zapotrzebowania na energię, 

– 

rozkład posiłków w ciągu dnia  z uwzględnieniem ich wartości energetycznej, 

– 

5 kartek papieru A4 z napisaną liczbą posiłków spożywanych w ciągu dnia: 1, 2, 3, 4, 5, 

– 

kredki, długopisy, 

– 

3 arkusze papieru A4 dla każdej grupy. 
 

Przebieg zajęć: 
1.  Czynności organizacyjne, sprawdzenie listy obecności i gotowości do zajęć. 
2.  Określenie tematu zajęć. 
3.  Przedstawienie szczegółowych celów kształcenia. 
4.  Wprowadzenie do zajęć: 

 

nauczyciel przeprowadza wykład na temat planowania posiłków, 

 

omawia  model  żywienia  w  wieku  dorastania  z  uwzględnieniem  regularności 
spożywanych posiłków, 

 

charakteryzuje  wartość  kaloryczną  poszczególnych  posiłków  i  zapotrzebowanie 
energetyczne organizmu młodego człowieka. 

5.  Realizacja ćwiczenia: 

 

nauczyciel rozkłada na podłodze 5 kartek z wypisaną ilością posiłków w ciągu dnia,  

 

prosi  uczniów  o  podejście  do  takiej,  która  jest  zgodna  z  liczba  posiłków 
spożywanych przez każdego z nich w ostatnim tygodniu, 

 

nauczyciel dzieli uczniów na 3 grupy, 

 

każda grupa otrzymuje arkusz papieru A4, kredki, długopis, 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

11 

 

zadaniem każdej grupy  jest ułożenie jadłospisu, jedna grupa śniadanie, druga obiad, 
trzecia kolację, 

 

uczniowie  z  każdej  grupy  dyskutują  na  temat  spożywanych  posiłków  i  układają 
wspólny jadłospis, 

 

przedstawiciel  grupy  wpisuje  na  otrzymanej  kartce  wybrany  zestaw  produktów 
stanowiący jego posiłek i rysuje podstawowy produkt tego posiłku, 

 

na odwrocie kartki uczeń oblicza wartość energetyczną ułożonego posiłku, 

 

nauczyciel dzieli tablicę na dwie części, 

 

uczniowie w lewej części tablicy wpisują wyniki swojej grupy, 

 

nauczyciel  dokonuje  zsumowania  wartości  energetycznych  wszystkich  trzech 
posiłków, 

 

nauczyciel  w  prawej  części  tablicy  wpisuje  dzienne  zapotrzebowanie  energetyczne  
młodzieży  w  wieku  szkolnym,  procentowy  podział  kalorii  na  trzy  posiłki,  zalecaną 
normę kaloryczną dla każdego z posiłków. 

6.  Podsumowanie zajęć: 

 

uczniowie porównują swoje wyniki z przyjętymi normami, 

 

uczniowie wyciągają wnioski w odniesieniu do sposobu odżywiania się, 

 

nauczyciel  zaleca,  jeśli  wyniki  są  zaniżone  uzupełnienie  jadłospisu,  jeśli  są 
zawyżone stosowanie większej aktywności ruchowej. 

 
Praca domowa 

Wymień co najmniej 5 produktów przeciwwskazanych w jadłospisie młodzieży w wieku 

szkolnym. 
 
Sposób uzyskania informacji zwrotnej od ucznia po zakończonych zajęciach: 

 

anonimowa ankieta ewaluacyjna dotycząca realizacji zajęć oraz nabytych umiejętności. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

12 

5. ĆWICZENIA 
 

5.1.   Produkty 

pokarmowe 

ich 

wartość 

odżywcza 

w racjonalnym żywieniu 

 

5.1.1.   Ćwiczenia 

 

Ćwiczenie 1 

Wpisz  do  tabeli  nazwy  produktów  spożywczych  i  przyporządkuj  je  do  podanych, 

wybranych grup żywności. Omów krótko grupę suchych nasion roślin strączkowych. 

 
Wskazówki do realizacji 
Przed przystąpieniem  do realizacji ćwiczenia uczniowie powinni przeczytać odpowiedni 

fragment  rozdziału  Materiał  nauczania.  Nauczyciel  powinien  omówić  zakres  ćwiczenia 
i sposób  wykonania.  Uczeń  powinien  zwrócić  uwagę  na  dokładność  w  przyporządkowaniu 
produktów  spożywczych  do  właściwych  grup.  Ćwiczenie  powinno  być  wykonywane 
indywidualnie. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  określić grupy żywności, 
2)  wypisać nazwy produktów spożywczych, 
3)  przygotować tabelę wg niżej podanego wzoru, 
 

Lp.  Grupy produktów żywnościowych 

Nazwy produktów żywnościowych 

1. 

 

1. 
2. 
3. 

2. 

 

1. 
2. 
3. 

3. 

 

1. 
2. 
3. 

4. 

 

1. 
2. 
3. 

 
4)  wpisać  do  tabeli  nazwy  produktów  żywnościowych,  wykorzystując  następujące  grupy 

produktów  żywnościowych:  produkty  zbożowe,  mleko  i  przetwory  mleczne,  warzywa 
obfitujące w witaminę C, suche nasiona roślin strączkowych, 

5)  zaprezentować tabelę na forum grupy, 
6)  scharakteryzować grupę suchych nasion roślin strączkowych. 

 
Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

dyskusja, 

 

ćwiczenie. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

13 

Środki dydaktyczne: 

 

tabela podstawowych grup produktów spożywczych, 

 

tabela wartości odżywczych produktów spożywczych, 

 

papier format A4, długopis, 

 

poradnik dla ucznia, 

 

literatura z rozdziału 7 poradnika dla nauczyciela. 
 

Ćwiczenie 2 

Scharakteryzuj zasady racjonalnego żywienia. 
 
Wskazówki do realizacji 
Przed przystąpieniem  do realizacji ćwiczenia uczniowie powinni przeczytać odpowiedni 

fragment  rozdziału  Materiał  nauczania.  Nauczyciel  powinien  omówić  zakres  ćwiczenia 
i sposób wykonania.  Uczeń  powinien  zwrócić  uwagę  na  istotę zasad  racjonalnego  żywienia. 
Ćwiczenie powinno być wykonywane indywidualnie. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  zapoznać się z zasadami racjonalnego żywienia przedstawionymi w materiale nauczania, 
2)  dokonać zapisu i charakterystyki tych zasad, 
3)  zaprezentować charakterystykę na forum grupy. 

 
Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

tekstu przewodniego, 

 

ćwiczenie. 
 
Środki dydaktyczne: 

– 

arkusz papieru, 

– 

przybory do pisania, 

– 

poradnik dla ucznia, 

– 

literatura z rozdziału 7 poradnika dla nauczyciela. 
 

Ćwiczenie 3 

Uzasadnij  dlaczego  tak  ważne  dla  organizmu  jest  codzienne  spożywanie  warzyw  

i owoców. 

 
Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  uczniowie  powinni  przeczytać  fragment 

rozdziału  Materiał  nauczania.  Należy  zwrócić  uwagę  na  znaczenie  warzyw  i  owoców 
w codziennej diecie. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  przeczytać odpowiedni fragment Materiału nauczania, 
2)  określić znaczenie owoców i warzyw w żywieniu, 
3)  uzasadnić potrzebę codziennego spożywania warzyw i owoców. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

14 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

dyskusja, 

 

ćwiczenie. 
 
Środki dydaktyczne: 

– 

arkusz papieru, 

 

przybory do pisania, 

 

poradnik dla ucznia, 

 

literatura z rozdziału 7 poradnika dla nauczyciela. 

 

Ćwiczenie 4 

Oceń  swój  sposób  żywienia  (swoją  piramidę  żywieniową)  i  porównaj  go  z  zasadami 

sformułowanymi na 6 piętrach piramidy żywieniowej. Wyciągnij stosowne wnioski. 

 
Wskazówki do realizacji 
Przed przystąpieniem  do realizacji ćwiczenia uczniowie powinni przeczytać odpowiedni 

fragment  rozdziału  Materiał  nauczania.  Należy  zwrócić  uwagę  na  prawidłowy  schemat 
piramidy żywieniowej. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  narysować  własną  piramidę  żywieniową  wykorzystując  podane  rodzaje  produktów  

w zależności od częstotliwości  ich spożywania: produkty zbożowe, owoce, mięso, ryby, 
jaja, mleko, słodycze, napoje gazowane, chipsy, 

2)  narysować prawidłową piramidę żywieniową do tych samych produktów, 
3)  porównać swoją piramidę żywieniową i prawidłową, 
4)  zapisać wnioski, 
5)  zaprezentować pracę. 

 
Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

dyskusja, 

 

ćwiczenie. 
 
Środki dydaktyczne: 

 

arkusz papieru, 

 

przybory do pisania, przybory kreślarskie: linijka, ołówek, gumka, 

 

wzór piramidy żywieniowej. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

15 

5.2.   Normy żywienia i modelowe racje pokarmowe 

 
5.2.1. Ćwiczenia 

 

Ćwiczenie 1 

Na  podstawie  tabeli  1  „Normy  żywieniowe  na energię  i  składniki  podstawowe  (białko  i 

tłuszcz)”  z  materiału  nauczania  wypisz  swoje  oraz  dotyczące  Twoich  rodziców  dzienne 
normy na energię, białko i tłuszcz. 

 
Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres 

oraz  sposób  wykonywania.  Uczniowie  powinni  przeczytać  fragment  materiału  nauczania. 
Szczególną uwagę powinni zwrócić na umiejętność korzystania z danych zawartych w tabeli  
i właściwy dobór tych norm zgodnie z wiekiem, płcią, stanem aktywności fizycznej. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  odszukać  w  materiałach  dydaktycznych  tabelę  „dobowe  normy  na  energię  i  składniki 

podstawowe”, 

2)  dokonać analizy danych zawartych w tabeli, 
3)  wypisać  stosowne  normy  zwracając  uwagę  na  wiek,  płeć  i  aktywność  fizyczną  danej 

osoby. 
 
Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

tekstu przewodniego, 

 

ćwiczenie. 
 
Środki dydaktyczne: 

 

papier formatu A4, długopis, 

 

poradnik dla ucznia, 

 

literatura z rozdziału 7  poradnika dla nauczyciela. 
 

Ćwiczenie 2 

Oblicz średnioważoną normę na energię oraz składniki podstawowe (białko i tłuszcz) dla 

licznej  rodziny,  która  wszystkie  posiłki  spożywa  wspólnie  w  domu.  Rodzina  składa  się  
z 7 osób: 

 

matka – wiek 40 lat, gospodyni domowa, 

 

ojciec – wiek 50 lat, pracownik fizyczny w hucie szkła, 

 

czworo dzieci: syn 10 lat, córki 14,16 i 23 lata, 

 

babcia 74 lata. 
 
Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres, 

sposób wykonywania. Uczniowie powinni przeczytać fragment Materiału nauczania. Podczas 
wykonywania  ćwiczenia  uczeń  powinien  skupić  się  na  zasadach  obliczania  średnioważonej 
normy na energię i składniki podstawowe. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

16 

Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  zaplanować sposób realizacji ćwiczenia, 
2)  przygotować tabelę wg niżej podanego wzoru, 
 
 

Energia 

Białko 

Tłuszcz ogółem 

Osoby 

kcal 

Matka – praca umiarkowanie 
ciężka (40 lat) 

 

 

 

Ojciec – praca ciężka (50 lat) 

 

 

 

Dzieci: 
Syn  10 lat 
Córka 14 lat 
Córka 16 lat 
Córka 23 lata 

 

 

 

Babcia 74 lata 

 

 

 

Norma  średnia,  tzw.  średnia 
ważona dla 1 osoby 

 

 

 

 
3)  spisać odpowiednie normy dotyczące wszystkich członków rodziny na podstawie tabeli 1 

z    poradnika  dla  ucznia  „Normy żywieniowe  na energię  i  składniki  podstawowe  (białko 
i tłuszcz)”, 

4)  dokonać obliczeń i analizy danych, 
5)  zapisać wnioski. 

 
Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

dyskusja, 

 

ćwiczenie. 
 
Środki dydaktyczne: 

– 

arkusz papieru, 

– 

przybory do pisania, przybory kreślarskie: linijka, ołówek, gumka, 

– 

tabela: dobowe normy na energię, białko i tłuszcz. 

 

literatura z rozdziału 7 poradnika dla nauczyciela. 
 

Ćwiczenie 3 

Oblicz  jaki  będzie procentowy udział  białka w racji pokarmowej 11  letniej dziewczynki  

o  zapotrzebowaniu  energetycznym  2300  kcal/dzień,  która  zgodnie  z  zaleceniami  norm 
powinna spożywać 75 g białka w ciągu dnia. 

 
Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  uczniowie  powinni  przeczytać  fragment 

rozdziału  Materiał nauczania. Należy zwrócić uwagę na poprawność obliczeń. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  odszukać w materiale nauczania informacje potrzebne do wykonania ćwiczenia, 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

17 

2)  wykonać obliczenia, 
3)  dokonać analizy obliczeń, 
4)  zaprezentować wyniki na forum grupy. 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

tekstu przewodniego, 

 

ćwiczenie. 
 
Środki dydaktyczne: 

 

tabele: dobowe normy na energię, białko, tłuszcz, 

 

poradnik ucznia, 

 

literatura z rozdziału 7 poradnika dla nauczyciela.  
 

Ćwiczenie 4 

Oblicz  wg  wzoru  średnioważoną  rację  pokarmową  na  pieczywo  pszenne  w  stołówce 

przyzakładowej.  Ze  stołówki  przyzakładowej  korzysta:  30  mężczyzn w  wieku  od  26–60  lat, 
oraz 20 kobiet w wieku od 26–60 lat. 

 
Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  uczniowie  powinni  przeczytać  fragment 

rozdziału  Materiał  nauczania.  Muszą  zapamiętać  wzór  na  obliczanie  średnioważonej  racji 
pokarmowej. Należy zwrócić uwagę na poprawność obliczeń. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  odszukać informacje potrzebne do wykonania ćwiczenia, 
2)  zapisać wzór na obliczanie średnioważonej racji pokarmowej, 
3)  dokonać obliczeń,  
4)  przeprowadzić analizę ćwiczenia, 
5)  wyciągnąć stosowne wnioski. 

 
Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

– 

tekstu przewodniego, 

– 

ćwiczenie. 
 
Środki dydaktyczne: 

– 

tabela 4  i 5  „Proponowane dzienne racje pokarmowe wyrażone w produktach dla kobiet  
w wieku 26–60 lat oraz dla mężczyzn w wieku 26–60 lat”, 

– 

poradnik ucznia, 

 

arkusz papieru, 

 

przybory do pisania,  

– 

literatura z rozdziału 7 poradnika dla nauczyciela. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

18 

Ćwiczenie 5 

Scharakteryzuj  założenia  najczęściej  przyjmowane  przy  opracowywaniu  modelowych 

racji pokarmowych. 

 
Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  uczniowie  powinni  przeczytać  fragment 

rozdziału Materiał  nauczania. Należy zwrócić uwagę  na  istotne założenia przyjmowane przy 
ustalaniu modelowych racji pokarmowych. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  odszukać  w  materiale  nauczania  fragment  poświęcony  modelowym  racjom 

pokarmowym, 

2)  zapisać założenia uwzględniane przy opracowywaniu modelowych racji pokarmowych. 

 
Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

tekstu przewodniego, 

 

ćwiczenie. 
 
Środki dydaktyczne: 

 

papier formatu A4, 

 

poradnik dla ucznia. 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

19 

5.3.   Sporządzanie  i  ocena  jadłospisów  z  zastosowaniem  zasady 

zamiany produktów spożywczych 

 

5.3.1. Ćwiczenia 

 
Ćwiczenie 1 

Scharakteryzuj żywienie dzieci i młodzieży szkolnej. 
 
Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  uczniowie  powinni  przeczytać  fragment 

rozdziału  Materiał  nauczania.  Należy  zwrócić  uwagę  na  specyfikę  żywienia  dzieci  
i młodzieży. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  odszukać  w  materiale  nauczania  charakterystyki  sposobu  żywienia  dzieci  i  młodzieży 

szkolnej, 

2)  zapisać najważniejsze uwarunkowania w zakresie żywienia dzieci i młodzieży szkolnej. 

 
Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

tekstu przewodniego, 

 

ćwiczenie. 
 
Środki dydaktyczne: 

 

papier formatu A4, 

 

materiały piśmiennicze, 

 

poradnik ucznia, 

 

literatura z rozdziału 7 poradnika dla nauczyciela. 

 
Ćwiczenie 2 

Ułóż  i  oceń  wartość  odżywczą  jadłospisu  dziennego  dla  mężczyzny  w  wieku 

produkcyjnym o dużej aktywności fizycznej w sezonie jesiennym. 

 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  uczniowie  powinni  przeczytać  fragment 

rozdziału  Materiał  nauczania.  Należy  zwrócić  uwagę  na  zapotrzebowanie  i  właściwy  dobór 
produktów spożywczych dla mężczyzny w wieku produkcyjnym. 

 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien: 

1)  odszukać informacje potrzebne do wykonania ćwiczenia, 
2)  wyszczególnić wszystkie potrawy na śniadanie, obiad, kolację, 
3)  obliczyć wartość odżywczą produktów spożywczych wchodzących w skład zestawionych 

posiłków, 

4)  dokonać analizy ćwiczenia, 
5)  zapisać stosowne wnioski. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

20 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

tekstu przewodniego, 

 

ćwiczenie. 
 
Środki dydaktyczne: 

 

arkusz papieru, 

 

przybory do pisania, 

 

tabela „Dobowe normy na energię, białko, tłuszcz”, 

 

tabele składu i wartości odżywczej produktów spożywczych, 

 

poradnik dla ucznia, 

 

literatura z rozdziału 7 poradnika dla nauczyciela. 

 
Ćwiczenie 3 

Wyjaśnij na czym polega metoda oceny jadłospisów wg Bielińskiej. 
 
Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  uczniowie  powinni  przeczytać  fragment 

rozdziału materiał nauczania. Należy zwrócić uwagę na sposób oceny jadłospisu. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  odszukać w materiale nauczania klasyfikację metod oceny jadłospisów, 
2)  przedstawić w punktach na czym polega istota metody oceny jadłospisów wg Bielińskiej, 
3)  zapisać stosowne wnioski. 

 
Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

tekstu przewodniego, 

 

ćwiczenie. 
 
Środki dydaktyczne: 

 

papier formatu A4, 

 

poradnik dla ucznia, 

 

literatura z rozdziału 7 poradnika dla nauczyciela. 
 

Ćwiczenie 4 

Zaplanuj jadłospis dekadowy dla wychowanków Państwowego Domu Dziecka i dokonaj 

jego oceny wykorzystując metodę punktową wg Bielińskiej. 

 
Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  uczniowie  powinni  przeczytać  fragment 

rozdziału materiał nauczania. Należy wziąć pod uwagę prawidłowość planowania jadłospisów 
dla tej grupy wiekowej. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien: 

1)  odszukać  w  materiale  nauczania  omówienia  jadłospisów  dla  poszczególnych  grup 

ludności oraz metod ich oceny, 

2)  przygotować tabelę wg wzoru. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

21 

Lp. 

Dni tygodnia 

Śniadanie 

Obiad 

Kolacja 

Poniedziałek 

 

 

 

Wtorek 

 

 

 

Środa 

 

 

 

Czwartek 

 

 

 

Piątek 

 

 

 

Sobota 

 

 

 

Niedziela 

 

 

 

Poniedziałek 

 

 

 

Wtorek 

 

 

 

10  Środa 

 

 

 

 
3)  wpisać odpowiednie zestawy posiłków, 
4)  dokonać analizy jadłospisu metodą punktową, 
5)  zaprezentować wyniki wykonanego ćwiczenia. 

 
Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

tekstu przewodniego, 

 

ćwiczenie. 
Środki dydaktyczne: 

 

arkusz papieru, 

– 

przybory do pisania ołówek, linijka, długopis, 

 

poradnik ucznia, 

 

literatura z rozdziału 7 poradnika dla nauczyciela. 

 
Ćwiczenie 5 

Zmodyfikuj  podany  jadłospis  dzienny    młodego  20  letniego  mężczyzny  do  potrzeb 

organizmu osoby starszej. 

 
Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  uczniowie  powinni  przeczytać  fragment 

rozdziału  materiał  nauczania.  Należy  zwrócić  uwagę  na  wymagania  żywieniowe  osób 
starszych. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  wpisać zgodnie ze wzorem właściwy jadłospis dla osoby w starszym wieku, 
 

Jadłospis dla 20-latka 

Jadłospis dla osób starszych 

Śniadanie:  Manna  na  mleku,  pieczywo              
z masłem, boczek, sałata zielona, herbata 

 

Obiad: Zupa grochowa z ziemniakami, stek 
wieprzowy,  ziemniaki,  kiszona  kapusta, 
kompot, porcja sernika 

 
 

Kolacja:  Kaszanka  na  gorąco  z  cebulą, 
frytki, sałatka z pomidorów, herbata ziołowa 

 

                                                          

2)  dokonać porównania jadłospisów, 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

22 

3)  zapisać wyniki, 
4)  zaprezentować pracę na forum grupy. 

 
Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

tekstu przewodniego, 

 

ćwiczenie. 
 
Środki dydaktyczne: 

 

arkusz papieru, 

 

przybory do pisania, 

 

tabele przykładowych jadłospisów dla osób dorosłych, 

 

poradnik dla ucznia, 

 

literatura z rozdziału 7 poradnika dla nauczyciela. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

23 

6.  EWALUACJA OSIĄGNIĘĆ UCZNIA 

 

Przykłady narzędzi pomiaru dydaktycznego 

 

 
Test 

dwustopniowy 

do 

jednostki 

modułowej 

„Stosowanie 

zasad 

racjonalnego żywienia” 

Test składa się z 25 zadań wielokrotnego wyboru, z których: 

 

zadania 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 12, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 24 są z poziomu 
podstawowego, 

 

zadania 11, 13, 23, 25 są z poziomu ponadpodstawowego. 

 
Punktacja zadań: 0 lub 1 punkt 

 
Za każdą prawidłową odpowiedź uczeń otrzymuje 1 punkt. Za złą odpowiedź lub jej brak 

uczeń otrzymuje 0 punktów. 

 

Proponuje się następujące normy wymagań – uczeń otrzymuje następujące 
oceny szkolne: 

 

dopuszczalny – za rozwiązanie co najmniej 10 zadań z poziomu podstawowego, 

 

dostateczny – za rozwiązanie co najmniej 14 zadań z poziomu podstawowego, 

 

dobry – za rozwiązanie 18 zadań, w tym co najmniej 2 z poziomu ponadpodstawowego, 

 

bardzo dobry – za rozwiązanie 23 zadań, w tym 3 z poziomu ponadpodstawowego. 
 

Klucz  odpowiedzi: 1. c, 2. a, 3. d, 4. b, 5. c, 6. a, 7. b, 8. c, 9. c, 10. b, 11. c, 
12. a, 13. b, 14. b, 15. c, 16. d, 17. c, 18. d, 19. c, 20. b, 21. b, 22. d, 23. b, 24. d, 
25. a. 

 

Plan testu 
 

Nr 

zad. 

Cel operacyjny 
(mierzone osiągnięcia ucznia) 

Kategoria 

celu 

Poziom 

wymagań 

Poprawna 

odpowiedź 

Rozpoznać składniki budulcowe organizmu 

Określić produkty zawierające najwięcej 
węglowodanów 

Rozpoznać tłuszcze pochodzenia 
zwierzęcego 

Określić witaminy rozpuszczalne                
w tłuszczach 

Rozpoznać warzywa bogate w karoten 

Wyjaśnić który z produktów zawiera łatwo 
przyswajalny wapń 

Rozróżnić zasady racjonalnego żywienia 

Wymienić produkty codziennie spożywane 
zgodnie z piramidą żywieniową 

Określić zależność norm żywienia 

10  Rozróżnić poziomy występowania norm 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

24 

11  Scharakteryzować znaczenie 

równoważników netto Atwatera 

PP 

12  Podać ilość energii uzyskaną z tłuszczu 

13  Obliczyć zapotrzebowanie na tłuszcz  dla 

mężczyzny umiarkowanie pracującego 

PP 

14  Określić przeznaczenie docelowych racji 

pokarmowych 

15  Wymienić ilość posiłków w prawidłowym 

jadłospisie 

16  Przedstawić na czym polega zasada 

zamiany produktów 

17  Zapisać ilość uzyskanego pieczywa  

z podanej ilości mąki 

18  Wyliczyć podstawowe posiłki 

19  Określić podstawę każdego śniadania 

20  Rozróżnić poziom zapotrzebowania 

energetycznego 

21  Określić zawartość witaminy C  w napojach 

22  Rozróżnić potrawy mogące być posiłkiem 

jednodaniowym 

23  Ustalić prawidłowy zestaw śniadaniowy dla 

ucznia 

PP 

24  Rozróżnić zakłady żywienia typu otwartego 

25  Zastosować właściwą ustawę dotyczącą 

zasad racjonalnego żywienia 

PP 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

25 

Przebieg testowania 

 
Instrukcja dla nauczyciela 

1.  Ustal  z  uczniami  termin  przeprowadzenia  sprawdzianu  z  wyprzedzeniem  co  najmniej 

jednotygodniowym. 

2.  Omów z uczniami cel stosowania pomiaru dydaktycznego. 
3.  Zapoznaj uczniów z rodzajem zadań zawartych w zestawie oraz z zasadami punktowania. 
4.  Przygotuj odpowiednią liczbę testów. 
5.  Zapewnij samodzielność podczas rozwiązywania zadań. 
6.  Przed rozpoczęciem testu przeczytaj uczniom instrukcję dla ucznia. 
7.  Zapytaj, czy uczniowie wszystko zrozumieli. Ewentualne wątpliwości wyjaśnij. 
8.  Nie przekraczaj czasu przeznaczonego na test. 
9.  Kilka  minut  przed  zakończeniem  testu  przypomnij  uczniom  o  zbliżającym  się  czasie 

zakończenia udzielania odpowiedzi. 
 

Instrukcja dla ucznia 

1.  Przeczytaj uważnie instrukcję. 
2.  Podpisz imieniem i nazwiskiem kartę odpowiedzi. 
3.  Zapoznaj się z zestawem zadań testowych. 
4.  Test zawiera 25 zadań. Do każdego zadania dołączone są 4 odpowiedzi.  
5.  Zadania testowe są jednokrotnego wyboru tzn. tylko jedna odpowiedź jest prawidłowa. 
6.  Udzielaj odpowiedzi na załączonej karcie odpowiedzi, stawiając w odpowiedniej rubryce 

znak X. W przypadku pomyłki należy błędną odpowiedź zaznaczyć kółkiem, a następnie 
ponownie zakreślić odpowiedź prawidłową. 

7.  Pracuj samodzielnie, bo wtedy będziesz miał satysfakcję z wykonywanego zadania. 
8.  Jeśli udzielenie odpowiedzi  będzie Ci  sprawiało trudność, wtedy odłóż jego rozwiązanie 

na później i wróć do niego, gdy zostanie Ci wolny czas. 

9.  Na rozwiązanie testu masz 45 minut. 

 

Powodzenia! 

 

Materiały dla ucznia: 

 

instrukcja, 

 

zestaw zadań testowych, 

 

karta odpowiedzi. 
 

ZESTAW ZADAŃ TESTOWYCH  

 

1.  Źródłem składników budulcowych dla organizmu człowieka są 

a)  ziemniaki. 
b)  słodycze. 
c)  mięso. 
d)  owoce. 
 

2.  Najwięcej węglowodanów zawierają 

a)  przetwory zbożowe. 
b)  wędliny. 
c)  mleko. 
d)  cukier. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

26 

3.  Tłuszcze pochodzenia zwierzęcego to 

a)  olej słonecznikowy. 
b)  margaryna. 
c)  olej rzepakowy. 
d)  smalec. 

 

4.  Witaminy rozpuszczalne w tłuszczach to 

a)  witamina B

1

b)  witamina A. 
c)  witamina C. 
d)  witamina PP. 
 

5.  Do warzyw bogatych w karoten należą 

a)  buraki. 
b)  kapusta. 
c)  marchew. 
d)  kalafiory. 

 
6.  Produkty  zawierające najwięcej wapnia to 

a)  mleko. 
b)  jajka. 
c)  fasola. 
d)  jabłka. 
 

7.  Do zasad racjonalnego żywienia nie należy 

a)  urozmaicanie spożywanych posiłków. 
b)  właściwa technika przyrządzania potraw. 
c)  unikanie otyłości. 
d)  unikanie słodyczy z wyjątkiem miodu. 

 

8.  Zgodnie z piramidą żywienia powinieneś codziennie spożywać 

a)  mięso. 
b)  ryby. 
c)  pieczywo. 
d)  jaja. 

 

9.  Normy żywienia zależą od 

a)  wyglądu. 
b)  miejsca zamieszkania. 
c)  wieku. 
d)  tradycji. 

 
10.  Na poziomie średniego zapotrzebowania grupy opracowane są normy na  

a)  białko. 
b)  energię. 
c)  składniki mineralne. 
d)  witaminy. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

27 

11.  Równoważniki netto Atwatera służą do 

a)  wyznaczania normy na składniki mineralne. 
b)  obliczania modelowych racji pokarmowych. 
c)  obliczania wartości energetycznej. 
d)  określenia zawartości witamin w określonym produkcie. 

 

12.  1 g tłuszczu dostarcza 

a)  9 kcal. 
b)  4 kcal. 
c)  7 kcal. 
d)  2 kcal. 

 

13.  W  racji  pokarmowej  mężczyzny  umiarkowanie  ciężko  pracującego  o  zapotrzebowaniu 

3200  kcal,  udział  energii  z  tłuszczu  powinien  wynosić  nie  więcej  niż  30%.  Mężczyzna 
ten powinien spożywać tłuszcz w ilości nie przekraczającej 
a)  200 g. 
b)  107 g. 
c)  153 g. 
d)  95 g. 

 

14.  Racje pokarmowe docelowe proponowane są dla 

a)  osób dorosłych. 
b)  dzieci i młodzieży do 15 roku życia. 
c)  osób chorych. 
d)  niemowląt. 
 

15.  Racjonalny jadłospis dla młodzieży zawiera 

a)  2 posiłki. 
b)  od 6 do 7 posiłków. 
c)  od 3 do 5 posiłków. 
d)  1 posiłek. 

 

16.  Zasada zamiany produktów polega na 

a)  zamianie produktów mlecznych na zbożowe. 
b)  zamianie produktów pochodzenia roślinnego na produkty pochodzenia zwierzęcego. 
c)  zamianie jednej grupy produktów na dowolnie inną grupę produktów. 
d)  zamianie  produktu  na  inny  w  obrębie  tej  samej  grupy  produktów  spożywczych 

charakteryzujących się zbliżoną wartością odżywczą. 

 

17.  Ze 100 g mąki uzyskuje się pieczywo w ilości 

a)  145 g. 
b)  120 g. 
c)  135 g. 
d)  150 g. 

 

18.  Do podstawowych posiłków należą 

a)  I śniadanie, II śniadanie, obiad. 
b)  II śniadanie, obiad, kolacja. 
c)  I śniadanie, podwieczorek, kolacja. 
d)  I śniadanie, obiad, kolacja. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

28 

19.  Niezależnie od pory roku podstawą śniadania powinno być 

a)  mięso i wędliny. 
b)  warzywa i owoce. 
c)  mleko i jego przetwory. 
d)  ryby i ziemniaki. 

 

20.  Najmniejsze zapotrzebowanie energetyczne mają 

a)  młodzież szkoły średniej. 
b)  osoby starsze. 
c)  dzieci i młodzież w szkole podstawowej i gimnazjum. 
d)  osoby dorosłe. 

 

21.  Najwięcej witaminy C zawiera 

a)  napój cytrynowy. 
b)  sok z czarnej porzeczki. 
c)  herbata. 
d)  sok z marchwi. 

 

22.  Zupa, która może być posiłkiem jednodaniowym 

a)  grzybowa z makaronem. 
b)  owocowa z makaronem. 
c)  pomidorowa czysta z ryżem. 
d)  barszcz ukraiński z mięsem. 

 

23.  Poniżej wymieniono zestawy I śniadania dla ucznia.  Kierując się zasadami racjonalnego 

żywienia przy planowaniu jadłospisu prawidłowym zestawem jest 
a)  drożdżówka z herbatą, cukierki czekoladowe. 
b)  zupa mleczna, pieczywo mieszane z masłem, jajkiem, kawa z mlekiem, jabłko. 
c)  chleb z masłem, dżemem, herbata. 
d)  bułka z margaryną, wędliną, kawa naturalna. 
 

24.  Do zakładów żywienia typu otwartego zaliczamy 

a)  internaty. 
b)  stołówki szkolne. 
c)  przedszkola. 
d)  bary. 

 

25.  Podstawowym  aktem  prawnym  w  zakresie  żywności  i  żywienia  obowiązującym  

w Polsce jest ustawa 
a)  o bezpieczeństwie żywności i żywienia. 
b)  o racjonalnym żywieniu. 
c)  o produkcji żywności. 
d)  o prawie żywnościowym. 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

29 

KARTA ODPOWIEDZI 

 

Imię i nazwisko …………………................................................................……………… 
 

Stosowanie zasad racjonalnego żywienia 

 
Zakreśl poprawną odpowiedź. 
 

Nr 

zadania 

Odpowiedź 

Punkty 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

10 

 

11 

 

12 

 

13 

 

14 

 

15 

 

16 

 

17 

 

18 

 

19 

 

20 

 

21 

 

22 

 

23 

 

24 

 

25 

 

Razem: 

 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

30 

TEST 2 
 

Przykłady narzędzi pomiaru dydaktycznego 

 

 
Test 

dwustopniowy 

do 

jednostki 

modułowej 

„Stosowanie 

zasad 

racjonalnego żywienia” 

Test składa się z 25 zadań wielokrotnego wyboru, z których : 

 

zadania 1, 2, 3, 4, 5, 6, 8, 9, 11, 12, 14, 15, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25 są z poziomu 
podstawowego, 

 

zadania 7, 10, 13, 16 są z poziomu ponadpodstawowego. 

 
Punktacja zadań: 0 lub 1 punkt 

 
Za każdą prawidłową odpowiedź uczeń otrzymuje 1 punkt. Za złą odpowiedź lub jej brak 

uczeń otrzymuje 0 punktów. 

 

Proponuje się następujące normy wymagań – uczeń otrzymuje następujące 
oceny szkolne: 

 

dopuszczalny – za rozwiązanie co najmniej 10 zadań z poziomu podstawowego, 

 

dostateczny – za rozwiązanie co najmniej 14 zadań z poziomu podstawowego, 

 

dobry – za  rozwiązanie 18 zadań, w tym co najmniej 2 z poziomu ponadpodstawowego, 

 

bardzo dobry – za rozwiązanie 23 zadań, w tym 3 z poziomu ponadpodstawowego. 
 

Klucz  odpowiedzi: 1. c, 2. b, 3. d, 4. c, 5. c, 6. b, 7. c, 8. b, 9. b, 10. c, 11. c, 
12. b, 13. c, 14. b, 15. c, 16. a, 17. d, 18. d, 19. d, 20. c, 21. c, 22. a, 23. c, 24. c, 
25. b. 

 

Plan testu 
 

Nr 

zad. 

Cel operacyjny 
(mierzone osiągnięcia ucznia) 

Kategoria 

celu 

Poziom 

wymagań 

Poprawna 

odpowiedź 

Rozpoznać pojęcie racjonalnego żywienia 

Rozpoznać warzywa zasobne w witaminę 

Określić, która z witamin ma działanie 
przeciwkrzywiczne 

Wyjaśnić, co powoduje niedobór wapnia 
w organizmie 

Określić znaczenie błonnika dla potrzeb 
organizmu 

Wyjaśnić zalecaną częstotliwość 
spożywania ryb 

Uzasadnić wybór właściwego 
makroskładnika uwzględnianego 
w normach na składniki mineralne 

PP 

Określić normę spożycia tłuszczu  
w dziennej racji pokarmowej 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

31 

Wskazać ilość poziomów norm na białko 

10 

Obliczyć średnie zapotrzebowanie na 
energię w danej rodzinie. 

PP 

11 

Rozpoznać pojęcie modelowych racji 
pokarmowych 

12 

Podać liczbę grup przy stosowaniu 
modelowych racji pokarmowych. 

13 

Obliczyć procentową zawartość białka 12 
letniego chłopca 

PP 

14 

Wskazać przeznaczenie warunkowo 
dostatecznych norm wyżywienia 

15 

Określić, jak podaje się jaja w racjach 
pokarmowych 

16 

Uzasadnić, jaka powinna być wielkość 
całodziennej normy na energię przy 
podanym rozkładzie na posiłki w ciągu 
dnia 

PP 

17 

Podać okres w którym zasadne jest 
podawanie posiłków 
wysokoenergetycznych 

18 

Rozróżnić zakłady żywienia typu 
zamkniętego 

19  Określić zasadę zamiany produktów 

20 

Wymienić zupę o najwyższej wartości 
odżywczej 

21 

Scharakteryzować zasadność spożywania 
produktów smażonych przez wybrane 
grupy ludności 

22 

Wskazać który z posiłków należy do 
najbardziej obfitych 

23 

Określić na czym polega urozmaicenie 
jadłospisu. 

24 

Przedstawić prawidłowość planowania 
jadłospisów pod kątem odstępów między 
posiłkami  

25 

Rozróżnić metody oceny jadłospisów  
w placówkach żywienia zbiorowego 
zamkniętego 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

32 

Przebieg testowania 

 
Instrukcja dla nauczyciela 

1.  Ustal  z  uczniami  termin  przeprowadzenia  sprawdzianu  z  wyprzedzeniem  co  najmniej 

jednotygodniowym. 

2.  Omów z uczniami cel stosowania pomiaru dydaktycznego. 
3.  Zapoznaj uczniów z rodzajem zadań zawartych w zestawie oraz z zasadami punktowania. 
4.  Przygotuj odpowiednią liczbę testów. 
5.  Zapewnij samodzielność podczas rozwiązywania zadań. 
6.  Przed rozpoczęciem testu przeczytaj uczniom instrukcję dla ucznia. 
7.  Zapytaj, czy uczniowie wszystko zrozumieli. Ewentualne wątpliwości wyjaśnij. 
8.  Nie przekraczaj czasu przeznaczonego na test. 
9.  Kilka  minut  przed  zakończeniem  testu  przypomnij  uczniom  o  zbliżającym  się  czasie 

zakończenia udzielania odpowiedzi. 

 
Instrukcja dla ucznia 

1.  Przeczytaj uważnie instrukcję. 
2.  Podpisz imieniem i nazwiskiem kartę odpowiedzi. 
3.  Zapoznaj się z zestawem zadań testowych. 
4.  Test zawiera 25 zadań. Do każdego zadania dołączone są 4 możliwości odpowiedzi.  
5.  Zadania testowe są jednokrotnego wyboru tzn. tylko jedna odpowiedź jest prawidłowa. 
6.  Udzielaj odpowiedzi na załączonej karcie odpowiedzi, stawiając w odpowiedniej rubryce 

znak X. W przypadku pomyłki należy błędną odpowiedź zaznaczyć kółkiem, a następnie 
ponownie zakreślić odpowiedź prawidłową. 

7.  Pracuj samodzielnie, bo wtedy będziesz miał satysfakcję z wykonywanego zadania. 
8.  Jeśli udzielenie odpowiedzi  będzie Ci sprawiało trudność, wtedy odłóż  jego rozwiązanie 

na później i wróć do niego, gdy zostanie Ci wolny czas. 

9.  Na rozwiązanie testu masz 45 minut. 

 

Powodzenia! 

 

Materiały dla ucznia: 

 

instrukcja, 

 

zestaw zadań testowych, 

 

karta odpowiedzi. 

 

ZESTAW ZADAŃ TESTOWYCH  

 
1.  Racjonalne żywienie polega na 

a)  zapewnieniu organizmowi dużej ilości płynów. 
b)  dostarczeniu organizmowi niezbędnych witamin. 
c)  systematycznym dostarczaniu organizmowi potrzebnych składników odżywczych. 
d)  zapewnieniu organizmowi dużej ilości tłuszczów zwierzęcych. 
 

2.  Do warzyw zasobnych w witaminę C należą 

a)  dynia. 
b)  brokuły. 
c)  ogórek. 
d)  sałata. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

33 

3.  Działanie przeciwkrzywiczne w organizmie człowieka wykazuje witamina 

a)  A. 
b)  K. 
c)  PP. 
d)  D. 
 

4.  Niedobór wapnia w organizmie prowadzi do 

a)  anemii. 
b)  kurzej ślepoty. 
c)  łamliwości kości. 
d)  marskości wątroby. 
 

5.  Zawarty w pieczywie ciemnym błonnik 

a)  zwiększa krzepliwość krwi. 
b)  zapobiega odwapnieniu się kości. 
c)  chroni jelita przed chorobami nowotworowymi. 
d)  poprawia wzrok. 
 

6.  Ryby należy spożywać 

a)  1 raz w miesiącu. 
b)  3 razy w tygodniu. 
c)  1 raz w tygodniu. 
d)  3 razy w miesiącu. 
 

7.  Normy na składniki mineralne (makroskładniki) dotyczą 

a)  żelaza 
b)  miedzi 
c)  magnezu 
d)  cynku 
 

8.  Normy spożycia tłuszczu wskazują na to, żeby dzienne spożycie tłuszczu wynosiło 

a)  5–10% całkowitej energii dostarczonej w dziennej racji pokarmowej. 
b)  25–33% całkowitej energii dostarczonej w dziennej racji pokarmowej. 
c)  35–40% całkowitej energii dostarczonej w dziennej racji pokarmowej. 
d)  powyżej 40% całkowitej energii dostarczonej w dziennej racji pokarmowej. 
 

9.  Normy na białko ustala się na  

a)  jednym poziomie. 
b)  na dwóch poziomach. 
c)  na trzech poziomach. 
d)  na czterech i więcej. 
 

10.  Średnie  zapotrzebowanie  na  energię  w  rodzinie,  w  której  matka  potrzebuje  2000  kcal, 

ojciec 2800 kcal, córka 2200 kcal, syn 2400 kcal wynosi 
a)  2700 kcal. 
b)  2400 kcal. 
c)  2350 kcal. 
d)  2550 kcal. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

34 

 

11.  Modelowe racje pokarmowe to 

a)  zapotrzebowanie na energię dla 1 osoby. 
b)  zapotrzebowanie na białko i witaminy dla grupy osób w ciągu doby. 
c)  zestawy  produktów  z  różnych  grup wyrażone  w  gramach,  które  powinna  spożywać 

jedna osoba w ciągu 1 dnia. 

d)  nawyki i tradycje żywieniowe występujące w danej rodzinie. 
 

12.  Przy opracowywaniu modelowych racji pokarmowych stosuje się najczęściej podział na  

a)  5 grup produktów. 
b)  12 grup produktów. 
c)  10 grup produktów. 
d)  7 grup produktów. 
 

13.  Procentowy  udział  białka  w  diecie  12-letniego  chłopca  o  zapotrzebowaniu 

energetycznym  2350  kcal/  dzień,  który  zgodnie  z  zaleceniem  norm  powinien  spożywać 
80 g białka w ciągu dnia wynosi 
a)  14%. 
b)  12%. 
c)  20%. 
d)  10%. 
 

14.  Normy wyżywienia warunkowo dostateczne proponowane są dla 

a)  osób starszych i chorych. 
b)  zdrowych osób dorosłych. 
c)  niemowląt. 
d)  młodzieży szkolnej. 
 

15.  W racjach pokarmowych jaja podaje się  

a)  w gramach. 
b)  w dag. 
c)  w sztukach. 
d)  w litrach. 
 

16.  Przy rozkładzie posiłków na 3 w ciagu dnia, obiad powinien dostarczyć  

a)  35–40% całodziennej normy na energię. 
b)  5–10% całodziennej normy na energię. 
c)  25–30% całodziennej normy na energię. 
d)  15–20% całodziennej normy na energię. 
 

17.  Posiłki wysokoenergetyczne powinno podawać się 

a)  w okresie wiosennym. 
b)  w okresie letnim. 
c)  w okresie jesiennym. 
d)  w okresie zimowym. 
 

18.  Do zakładów żywienia typu zamkniętego zaliczamy 

a)  restauracje. 
b)  bary. 
c)  jadłodajnie. 
d)  stołówki zakładowe. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

35 

19.  Zamiast 10 dag mleka można spożywać 

a)  7,5 dag mąki. 
b)  13 dag ziemniaków. 
c)  12,5 dag słodyczy. 
d)  1,5 dag sera białego. 
 

20.  Największą wartość odżywczą posiada zupa  

a)  grzybowa. 
b)  rosół. 
c)  barszcz ukraiński. 
d)  pomidorowa. 
 

21.  Produktów smażonych powinny unikać  

a)  osoby dorosłe. 
b)  mężczyźni w wieku produkcyjnym. 
c)  osoby starsze. 
d)  dzieci w wieku szkolnym. 
 

22.  Do najbardziej obfitych posiłków powinny należeć 

a)  I śniadanie. 
b)  II śniadanie. 
c)  podwieczorek. 
d)  kolacja. 
 

23.  Urozmaicenie jadłospisu polega na 

a)  wprowadzeniu dużej ilości napojów. 
b)  stosowanie różnych dodatków smakowych. 
c)  uwzględnianie produktów z każdej grupy. 
d)  stosowanie wielu przypraw do przyrządzanych potraw. 
 

24.  Prawidłowy jadłospis planuje się w odstępach 

a)  3–5 godzin. 
b)  co godzinę. 
c)  co 8 godzin. 
d)  1–2 godzin. 
 

25.  W  zakładach  żywienia  zbiorowego  zamkniętego  najbardziej  rozpowszechnioną  metodą 

oceny jadłospisu jest metoda 
a)  ankietowa. 
b)  punktowa. 
c)  wagowa. 
d)  szacunkowa. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

36 

KARTA ODPOWIEDZI 

 

Imię i nazwisko ………...............................................................………………………… 
 

Stosowanie zasad racjonalnego żywienia 

 
Zakreśl poprawną odpowiedź. 

 

Nr 

zadania 

Odpowiedź 

Punkty 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

10 

 

11 

 

12 

 

13 

 

14 

 

15 

 

16 

 

17 

 

18 

 

19 

 

20 

 

21 

 

22 

 

23 

 

24 

 

25 

 

Razem:   

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

37 

7.  LITERATURA 
 

1.  Gawęcki  J.,  Hryniewiecki  L.:  Żywienie  człowieka.  Podstawy  nauki  o  żywieniu.  PWN, 

Warszawa 2000 

2.  Gertig  H.,  Przysławski  J.:  Bromatologia.  Zarys  nauki  o  żywności  i  żywieniu.  PZWL, 

Warszawa 2006 

3.  Kuchnatowicz  H.,  Czarnowska-Misztal  E.,  Turlejska  H.:  Zasady  żywienia  człowieka. 

Wydawnictwo WSiP 2004 

4.  Poradnik  gospodyni,  wydanie  IV  poprawione  i  zmienione.  Państwowe  Wydawnictwo 

Rolnicze i Leśne 1987 

5.  Kunachowicz  H.,  Nadolna  I.,  Przygoda  B.,  Iwanow  K.:  Tabele  składu  i  wartości 

odżywczej żywności. PZWL, Warszawa 2005 

6.  Turlejska  H.,  Pilzner  U.,  Szponar  L.,  Konecka-Matyjek  E.:  Zasady  racjonalnego 

żywienia, zalecane racje pokarmowe dla wybranych grup ludności w zakładach żywienia 
zbiorowego. ODDK, Gdańsk 2004 

7.  Ziemiański  Ś.  (red):  Normy  żywienia  człowieka.  Fizjologiczne  podstawy.  PZWL, 

Warszawa 2001 

8.  Ziemiański  Ś.:  Podstawy  prawidłowego  żywienia  człowieka.  Zalecenia  żywieniowe  dla 

ludności w Polsce. Wydaw. Instytut Danone, Warszawa 1998