background image

Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 
 
 

 
 

MINISTERSTWO EDUKACJI 
           NARODOWEJ 
 

 
 
 
 
Katarzyna Adamus 
Ewelina Różańska 
 
 
 
 
 
 
 
 

Charakteryzowanie działalności placówek żywieniowych 
321[11].O1.04 

 
 
 
 
 
 
 

Poradnik dla nauczyciela 

 
 
 

 
 
 
 

 

 

Wydawca 

Instytut Technologii Eksploatacji – Państwowy Instytut Badawczy 
Radom 2007 

background image

Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

Recenzenci: 
mgr inż. Magdalena Kaźmierczak 
mgr inż. Renata Danasiewicz 
 
 
Opracowanie redakcyjne: 
mgr inż. Ewa Superczyńska 
 
 
 
Konsultacja: 
dr hab. inż. Henryk Budzeń 
 
 
 
 

 
 
 

 

Poradnik  stanowi  obudowę  dydaktyczną  programu  jednostki  modułowej  321[11].O1.04 
„Charakteryzowanie  działalności  placówek  żywieniowych”,  zawartego  w  modułowym 
programie nauczania dla zawodu dietetyk. 
 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

 
 
 
 
Wydawca 

Instytut Technologii Eksploatacji – Państwowy Instytut Badawczy, Radom 2007 

background image

Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

SPIS TREŚCI                    
 

1.  Wprowadzenie 

2.  Wymagania wstępne 

3.  Cele kształcenia 

4.  Przykładowe scenariusze zajęć 

5.  Ćwiczenia 

11 

5.1.  Specyfika  działalności  gastronomicznej  i  podstawowe  rodzaje 

zakładów gastronomicznych 

11 

5.1.1. Ćwiczenia 

11 

5.2.  Podział przestrzenny zakładu gastronomicznego 

14 

5.2.1. Ćwiczenia 

14 

5.3.  Stanowisko pracy w zakładzie gastronomicznym. Zakres prac na 

poszczególnych stanowiskach 

16 

5.3.1. Ćwiczenia 

16 

5.4.  Zachowanie  i  wygląd  pracowników  placówek  żywienia  –  kultura 

osobista,  etyka,  ubiór  pracowników.  Przepisy  bhp  i  ochrony 
przeciwpożarowej 

18 

5.4.1. Ćwiczenia 

18 

6.  Ewaluacja osiągnięć ucznia 

21 

7.  Literatura 

35 

 

background image

Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

1.  WPROWADZENIE 

 
Przekazujemy  Państwu  Poradnik  dla  nauczyciela,  który  będzie  pomocny  w  prowadzeniu 

zajęć dydaktycznych w szkole kształcącej w zawodzie dietetyk. 

W poradniku zamieszczono: 

 

wymagania  wstępne  –  wykaz  umiejętności  niezbędnych  do  rozpoczęcia  realizacji 
programu jednostki modułowej, 

 

cele  kształcenia  –  wykaz  umiejętności,  jakie  uczeń  opanuje  podczas  realizacji  programu 
jednostki modułowej, 

 

przykładowe scenariusze zajęć, 

 

propozycje  ćwiczeń,  które  mają  na  celu  wykształcenie  u  uczniów  umiejętności 
praktycznych, 

 

ewaluację osiągnięć ucznia, przykłady narzędzi pomiaru dydaktycznego, 

 

wykaz literatury, z jakiej uczniowie mogą korzystać podczas nauki, 
Wskazane  jest,  aby  zajęcia  dydaktyczne  były  prowadzone  różnymi  metodami 

ze szczególnym uwzględnieniem: 

 

pokazu z objaśnieniem, 

 

ćwiczeń praktycznych. 

 

tekstu przewodniego, 

 

dyskusji dydaktycznej. 
Formy organizacyjne pracy uczniów mogą być zróżnicowane, począwszy od samodzielnej 

pracy uczniów do pracy zespołowej. 
 

 
 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

background image

Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 

 
 
 

 
 

 
 

 

 
 
 
 
 
 
 
 

 
 

 

 
 

 
 
 
 
 
 
 
 

Schemat układu jednostek modułowych 

 

 

 

 

321[11].O1 

Podstawy działalności zawodowej 

321[11].O1.02 

Przestrzeganie przepisów 

prawa i zasad ekonomiki  

w ochronie zdrowia 

321[11].O1.03 
Nawiązywanie 

i utrzymywanie kontaktów 

międzyludzkich  

 

321[11].O1.01 

Przestrzeganie przepisów bezpieczeństwa 

i higieny pracy, ochrony przeciwpożarowej 

oraz ochrony środowiska 

321[11].O1.04 

Charakteryzowanie działalności placówek 

żywieniowych 

background image

Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

2. WYMAGANIA WSTĘPNE 
 

Przystępując do realizacji programu jednostki modułowej uczeń powinien umieć: 

– 

korzystać z różnych źródeł informacji, 

– 

prowadzić proste obliczenia matematyczne, 

– 

posługiwać się podstawową terminologią z zakresu ekonomiki, 

– 

posługiwać  się  podstawową  terminologią  z  zakresu  organizacji  i  techniki  usług 
gastronomicznych, 

– 

posługiwać 

się 

podstawową 

terminologią 

zakresu  wyposażenia  zakładów 

gastronomicznych, 

– 

posługiwać się podstawową terminologią z zakresu obsługi konsumenta. 

background image

Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

3. CELE KSZTAŁCENIA  
 

W wyniku realizacji programu jednostki modułowej uczeń powinien umieć:  

– 

scharakteryzować  strukturę  organizacyjną  placówki  żywienia  typu  zamkniętego 
i otwartego, 

– 

określić zakres usług świadczonych przez placówki żywienia, 

– 

określić formy organizacyjno-prawne placówek żywieniowych, 

– 

scharakteryzować systemy zarządzania placówką żywienia typu otwartego i zamkniętego, 

– 

scharakteryzować zadania poszczególnych działów placówek żywienia 

– 

określić rodzaje stanowisk pracy w poszczególnych działach placówki żywienia, 

– 

scharakteryzować zakres prac na poszczególnych stanowiskach, 

– 

opracować dokumentację organizacyjną placówki żywienia typu zamkniętego i otwartego, 

– 

scharakteryzować  prawa  konsumenta  obowiązujące  w  placówkach  żywienia  otwartego 
i zamkniętego, 

– 

określić wymagania dotyczące zachowania i wyglądu pracowników placówek żywienia, 

– 

zastosować  przepisy  bezpieczeństwa  i  higieny  pracy,  ochrony  przeciwpożarowej  oraz 
ochrony środowiska, 

– 

skorzystać z różnych źródeł informacji. 

background image

Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

4. PRZYKŁADOWE SCENARIUSZE ZAJĘĆ 

 

Scenariusz zajęć 1 

 

Osoba prowadząca  

…………………………………….…………. 

Modułowy program nauczania:   Dietetyk 321[11] 
Moduł: 

Podstawy działalności zawodowej 321[11].O1  

Jednostka modułowa:  

Charakteryzowanie  działalności  placówek  żywieniowych 
321[11].O1.04 

Temat:   Charakterystyka zakładów gastronomicznych sieci otwartej. 

Cel ogólny:  Zapoznanie  z  rodzajami  i  działalnością  zakładów  gastronomicznych  sieci 

otwartej. 

 
Po zakończeniu zajęć edukacyjnych uczeń powinien umieć: 

 

dokonać podziału zakładów gastronomicznych sieci otwartej, 

 

scharakteryzować poszczególne zakłady gastronomiczne sieci otwartej, 

 

podać przykłady zakładów gastronomicznych sieci otwartej. 

 
Metody nauczania–uczenia:  

 

pogadanka, 

 

ćwiczenia praktyczne. 

 
Formy organizacyjne pracy uczniów: 

 

praca indywidualna, 

 

praca w grupach. 

 
Czas:  4 godziny dydaktyczne 
 
Środki dydaktyczne: 

 

poradnik dla ucznia, 

 

komputer z oprogramowaniem, dostępem do Internetu i drukarką, 

 

rzutnik multimedialny, 

 

kolorowe elementy do losowania na grupy. 

 
Przebieg zajęć: 
1.  Czynności organizacyjne. 
2.  Nawiązanie do tematu, omówienie celów zajęć. 
3.  Omówienie  rodzajów  i  działalności  zakładów  gastronomicznych  sieci  otwartej  – 

pogadanka. 

4.  Zorganizowanie stanowiska pracy do wykonania ćwiczenia. 
5.  Podział uczniów na grupy–losowanie. 
6.  Objaśnienie treści ćwiczeń zawartych w Poradniku dla ucznia. 
7.  Wykonanie ćwiczenia 1 z rozdziału 4.1.3 Poradnika dla ucznia

:

 

 

uczniowie  zapoznają  się  z  materiałem  dotyczącym  tematu  zawartą  w  Poradniku  dla 
ucznia, 

 

uczniowie w grupach wykonują polecenia do ćwiczenia, 

 

uczniowie zapisują i interpretują wyniki, 

background image

Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

8.  Prezentacja wyników i ich omówienie na forum grupy. 
9.  Ocena prezentacji (załącznik 1). 
 
Zakończenie zajęć 

Nauczyciel  podsumowuje  przebieg  zajęć  wskazując  na  zaangażowanie  uczniów  w  ich 

realizację 

i uzyskane 

efekty, 

szczególnie 

przydatność 

realizowanych 

zadań 

w charakteryzowaniu działalności zakładów gastronomicznych sieci otwartej 
 
Praca domowa 

Dokonaj podziału i charakterystyki zakładów gastronomicznych. Sporządź notatkę. 

 
Sposób uzyskania informacji zwrotnej od ucznia po zakończonych zajęciach: 

 

ankieta ewaluacyjna  dotycząca realizacji zajęć i nabytych umiejętności. 

 
Załącznik 1 
Kwestionariusz – ocena prezentacji 
 
1. Czy prezentacja miała wstęp, rozwinięcie i zakończenie? 

 

tak                                                              nie 

6         5         4         3         2        1 

 

2. Czy prezentacja była zrozumiała? 

 

tak                                                              nie 

6         5         4         3         2        1 

 

3. Czy prezentacja była ciekawa? 

 

tak                                                              nie 

6         5         4         3         2        1 

 

4. Czy prezentacja była poprawna? 

 

tak                                                              nie 

6         5         4         3         2        1 

 

5. Czy prezenterzy swobodnie korzystali z przygotowanych przez siebie pomocy? 

 

tak                                                              nie 

6         5         4         3         2        1 

 

Ogólna liczba punktów ……………………… 

background image

Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

Scenariusz zajęć 2 

 
Osoba prowadząca  

…………………………………….…………. 

Modułowy program nauczania:   Dietetyk 321[11] 
Moduł: 

Podstawy działalności zawodowej 321[11].O1  

Jednostka modułowa:  

Charakteryzowanie  działalności  placówek  żywieniowych 
321[11].O1.04 

Temat:  

Podstawowe zasady bhp w zakładach gastronomicznych. 

Cel ogólny:  

Zapoznanie  ucznia  z  podstawowymi  zasadami  bhp  w  zakładach 
gastronomicznych. 

 
Po zakończeniu zajęć edukacyjnych uczeń powinien umieć: 

 

określić podstawowe zasady bhp stosowane w zakładach gastronomicznych, 

 

zastosować podstawowe zasady bhp stosowane w zakładach gastronomicznych, 

 

określić obowiązki pracownika i pracodawcy dotyczących stosowania przepisów bhp. 

 
Metody nauczania–uczenia:  
– 

wykład, 

– 

pogadanka, 

– 

ćwiczenie. 
 

Formy organizacyjne pracy uczniów: 

 

praca w grupach. 
 

Czas:  2 godziny dydaktyczne 

 

Środki dydaktyczne: 

 

prezentacja multimedialna, 

 

kolorowe flamastry, 

 

papier formatu A4, 

 

poradnik dla ucznia, 

 

kolorowe elementy do losowania na grupy. 

 
Przebieg zajęć: 
1.  Czynności organizacyjne. 
2.  Nawiązanie do tematu, omówienie celów zajęć. 
3.  Omówienie podstawowych zasad bhp przy wykorzystaniu pokazu multimedialnego. 
4.  Zorganizowanie stanowiska pracy do wykonania ćwiczenia. 
5.  Podział uczniów na grupy–losowanie. 
6.  Objaśnienie treści ćwiczeń zawartych w Poradniku dla ucznia. 
7.  Rozdanie środków dydaktycznych. 
8.  Wykonanie ćwiczenia 4 z rozdziału 4.4.3 Poradnika dla ucznia:  

 

uczniowie zapoznają się z informacjami dotyczącymi tematu zawartą w Poradniku dla 
ucznia, 

 

uczniowie w grupach wykonują polecenia do ćwiczenia, 

 

uczniowie zapisują i interpretują wyniki. 

9.  Prezentacja wyników i ich omówienie na forum grupy. 

background image

Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

10 

Zakończenie zajęć 

Nauczyciel  podsumowuje  przebieg  zajęć  wskazując  na  zaangażowanie  uczniów 

w ich realizację i uzyskane efekty.  
 
Sposób uzyskania informacji zwrotnej od ucznia po zakończonych zajęciach: 

 

anonimowe ankiety ewaluacyjne dotyczące realizacji zajęć i nabytych umiejętności. 

 

background image

Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

11 

5.  ĆWICZENIA 
 

5.1.   Specyfika  działalności  gastronomicznej  i  podstawowe 

rodzaje zakładów gastronomicznych 

 
5.1.1.   Ćwiczenia  

 

Ćwiczenie 1 

Na podstawie Małego Rocznika Statystycznego odpowiedz na pytanie: 

1.  Ile placówek  gastronomicznych  sektora  prywatnego  i publicznego funkcjonuje w Polsce? 

Odpowiedzi  udziel  na  podstawie  trzech  lat,  wybranych  dowolnie  z  Małego  Rocznika 
Statystycznego.  Wskaż  placówki,  których  liczba  wzrosła  oraz  placówki,  których  liczba 
zmalała na przełomie badanych lat. 
Uszereguj zakłady gastronomiczne wg częstości występowania (zacznij od największej). 

 

Wskazówki do realizacji 
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczeń nauczyciel powinien omówić sposób realizacji 

ćwiczenia.  

 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien: 

1)  zapoznać się z odpowiednim fragmentem materiału nauczania z poradnika dla ucznia, 
2)  zapoznać się z danymi z Rocznika Statystycznego, 
3)  zobrazować wyniki w formie graficznej, 
4)  zaprezentować wyniki pracy na forum grupy. 

 
Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

ćwiczenia praktyczne. 

 

Środki dydaktyczne: 

 

materiały piśmiennicze (arkusze papieru format A1 i A4, kolorowe pisaki), 

 

komputer z oprogramowaniem, 

 

rzutnik multimedialny, 

 

Rocznik Statystyczny, 

 

literatura z rozdziału 7 dotycząca placówek gastronomicznych. 

 

Ćwiczenie 2 

Scharakteryzuj działalność jednego z zakładów gastronomicznych w Twoim mieście. 
 
Wskazówki do realizacji 
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczeń nauczyciel powinien omówić sposób realizacji 

ćwiczenia. 

background image

Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

12 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien: 

1)  zapoznać się z odpowiednim fragmentem materiału nauczania z poradnika dla ucznia, 
2)  wybrać odpowiedni zakład gastronomiczny, 
3)  zebrać informacje od pracowników i klientów dotyczące charakteru usług, 
4)  zapisać uzyskane informacje, 
5)  zaprezentować wyniki pracy na forum grupy. 

 
Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

– 

ćwiczenia praktyczne, 

– 

dyskusja. 
 
Środki dydaktyczne: 

 

poradnik dla ucznia,  

 

literatura z rozdziału 7 dotycząca placówek gastronomicznych, 

 

materiały piśmiennicze (arkusze papieru format A1 i A4, kolorowe pisaki), 

 

komputer z dostępem do Internetu. 

 

Ćwiczenie 3 

Na  podstawie  informacji  znalezionych  w  Internecie  opisz  usługi  świadczone  w  dwóch 

wybranych  restauracjach.  Określ,  jakie  elementy  i  w  jaki  sposób  wpływają  na  standard 
zakładów. 

 
Wskazówki do realizacji 
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczeń nauczyciel powinien omówić sposób realizacji 

ćwiczenia.  

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  wyszukać w Internecie dwie restauracje, 
2)  opisać usługi świadczone w tych lokalach, 
3)  porównać te zakłady w zależności od świadczonych w nich usług, 
4)  porównać standard obu zakładów, 
5)  zapisać uzyskane informacje, 
6)  zaprezentować wyniki pracy na forum grupy. 

 
Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

– 

ćwiczenia praktyczne. 
 
Środki dydaktyczne: 

 

materiały piśmiennicze (arkusze papieru format A1 i A4, kolorowe pisaki), 

 

komputer z dostępem do Internetu, 

 

rzutnik multimedialny, 

 

literatura dotycząca placówek gastronomicznych. 

background image

Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

13 

Ćwiczenie 4 

Na  przykładzie  wybranego  zakładu  gastronomicznego  określ,  czy  spełnia  on  kryteria 

nowoczesnej placówki gastronomicznej. 

 
Wskazówki do realizacji 
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczeń nauczyciel powinien omówić sposób realizacji 

ćwiczenia. Proponuje się, aby uczniowie pracowali w grupach kilku osobowych.  

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  określić kryteria nowoczesnej placówki gastronomicznej, 
2)  wybrać odpowiedni zakład gastronomiczny, 
3)  opisać charakter tego lokalu, 
4)  zinterpretować uzyskane informacje, 
5)  zaprezentować wyniki pracy na forum grupy. 

 
Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

– 

ćwiczenia praktyczne, 

– 

dyskusja. 
 
Środki dydaktyczne: 

 

poradnik dla ucznia,  

 

materiały piśmiennicze (arkusze papieru format A1 i A4, kolorowe pisaki), 

 

komputer z dostępem do Internetu, 

 

rzutnik multimedialny. 
 

 

background image

Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

14 

5.2.   Podział przestrzenny zakładu gastronomicznego 
 

5.2.1. Ćwiczenia  

 

Ćwiczenie 1 

Narysuj  plan  układu  funkcjonalnego  pomieszczeń  wybranego  zakładu  gastronomicznego 

sieci otwartej. 

 
Wskazówki do realizacji 
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczeń nauczyciel powinien omówić sposób realizacji 

ćwiczenia. Proponuje się, aby uczniowie pracowali w grupach 2 osobowych.  

 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien: 

1)  wybrać rodzaj zakładu gastronomicznego i określić jego cechy charakterystyczne, 
2)  narysować  układ  funkcjonalny  pomieszczeń  wybranego  zakładu  gastronomicznego  sieci 

otwartej, 

3)  dokonać oceny poprawności wykonanego zadania, 
4)  przedstawić schemat na forum grupy. 

 
Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

– 

ćwiczenia praktyczne. 

 

Środki dydaktyczne: 

 

poradnik dla ucznia, 

 

 

materiały piśmiennicze (arkusze papieru format A1 i A4, ołówek, gumka, linijka, cyrkiel).

 

 

Ćwiczenie 2 

Dokonaj  analizy  układu  funkcjonalnego  części  handlowej  wybranego  zakładu 

gastronomicznego sieci otwartej.  

 
Wskazówki do realizacji 
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczeń nauczyciel powinien omówić sposób realizacji 

ćwiczenia. Proponuje się, aby uczniowie pracowali w grupach 2–3 osobowych.  

 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien: 

1)  zapoznać  się  z  układem  funkcjonalnym  części  handlowej  i  ekspedycyjnej  zakładu 

gastronomicznego sieci otwartej, 

2)  wykonać szkic układu funkcjonalnego zakładu, 
3)  opisać układ funkcjonalny części handlowej wybranego zakładu gastronomicznego, 
4)  wyniki omówić na forum grupy. 

 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

– 

ćwiczenia praktyczne. 

background image

Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

15 

Środki dydaktyczne: 

 

poradnik dla ucznia, 

 

materiały piśmiennicze (arkusze papieru format A1 i A4, ołówek, gumka, linijka, cyrkiel). 

 

Ćwiczenie 3 

Narysuj  plan  układu  funkcjonalnego  pomieszczeń  wybranego  zakładu  gastronomicznego 

sieci zamkniętej. Na rysunku oznacz: 

 

drogi surowców, półproduktów oraz gotowych wyrobów kulinarnych, 

 

drogi naczyń czystych i brudnych, 

 

drogę odpadów pokonsumpcyjnych i poprodukcyjnych, 

 

drogi konsumentów, 

 

drogi personelu. 
 
Wskazówki do realizacji 
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczeń nauczyciel powinien omówić sposób realizacji 

ćwiczenia. Proponuje się, aby uczniowie pracowali w grupach 2–3 osobowych.  

 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien: 

1)  narysować  układ  funkcjonalny  pomieszczeń  wybranego  zakładu  gastronomicznego  sieci 

zamkniętej, 

2)  oznaczyć: 

 

drogi surowców, półproduktów oraz gotowych wyrobów kulinarnych, 

 

drogi naczyń czystych i brudnych, 

 

drogę odpadów pokonsumpcyjnych i poprodukcyjnych, 

 

drogi konsumentów, 

 

drogi personelu, 

3)  dokonać oceny poprawności wykonanego zadania, 
4)  zaprezentować wyniki na forum grupy. 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

– 

ćwiczenia praktyczne. 

 

Środki dydaktyczne: 

 

poradnik dla ucznia,  

 

materiały  piśmiennicze  (arkusze  papieru  format  A1  i A4,  ołówek,  gumka,  linijka, cyrkiel, 
kolorowe flamastry).

 

 

background image

Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

16 

5.3.  Stanowisko  pracy  w  zakładzie  gastronomicznym.  Zakres 

prac na poszczególnych stanowiskach 

 

5.3.1. Ćwiczenia  

 
Ćwiczenie 1   

Wykonaj  prezentację  multimedialną  przedstawiającą  zakres  czynności  i  obowiązki  trzech 

wybranych stanowisk pracy w zakładzie gastronomicznym. 

 
Wskazówki do realizacji 
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczeń nauczyciel powinien omówić sposób realizacji 

ćwiczenia. Proponuje się, aby uczniowie pracowali w grupach 2–4 osobowych.  

 
Sposób wykonania ćwiczenia  
 
Uczeń powinien:  

1)  określić zakres czynności i obowiązki wybranych stanowisk, 
2)  wykonać prezentację multimedialną, 
3)  ocenić formę i treść wykonanej prezentacji,  
4)  zaprezentować wyniki pracy na forum grupy. 

 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

– 

ćwiczenia praktyczne. 
 
Środki dydaktyczne: 

 

poradnik dla ucznia,  

 

komputer z odpowiednim oprogramowaniem (np. program Power Point),  

 

rzutnik multimedialny. 

 
Ćwiczenie 2 

Zainscenizuj  zakres  czynności  osób  na  wybranych  stanowiskach  pracy  w  zakładzie 

gastronomicznym. Inscenizację wykonaj przy użyciu wyłącznie technik niewerbalnych.  

 
Wskazówki do realizacji 
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczeń nauczyciel powinien omówić sposób realizacji 

ćwiczenia. Proponuje się, aby uczniowie pracowali w grupach 2–4 osobowych.  

 
Sposób wykonania ćwiczenia  
 

 

Uczeń powinien:  

1)  określić czynności na wybranych stanowiskach pracy, 
2)  przygotować  scenki  zawierające  zakres  czynności  i  obowiązki  osób  na  poszczególnych 

stanowiskach pracy w zakładzie gastronomicznym 

3)  zaprezentować scenki na forum grupy. 

 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

– 

ćwiczenia praktyczne, 

– 

inscenizacja. 

background image

Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

17 

Środki dydaktyczne: 

 

poradnik dla ucznia,  

 

materiały potrzebne do inscenizacji. 

 

Ćwiczenie 3 

Wypisz  stanowiska  pracy  w  zakładzie  gastronomicznym,  a  następnie  wskaż  zasady 

współpracy  pomiędzy  poszczególnymi  stanowiskami.  Wyniki  pracy  zaprezentuj  w  formie 
prezentacji multimedialnej. 

 
Wskazówki do realizacji 
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczeń nauczyciel powinien omówić sposób realizacji 

ćwiczenia. Proponuje się, aby uczniowie pracowali w grupach 2-osobowych.  

 
Sposób wykonania ćwiczenia  
 
Uczeń powinien:  

1)  wypisać stanowiska pracy w zakładzie gastronomicznym, 
2)  określić zasady współpracy między poszczególnymi stanowiskami, 
3)  przygotować prezentację multimedialną, 
4)  zaprezentować wyniki pracy na forum grupy. 

 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

– 

ćwiczenia praktyczne. 
 
Środki dydaktyczne: 

 

poradnik dla ucznia, 

 

komputer z odpowiednim oprogramowaniem (np. program Power Point),  

 

rzutnik multimedialny. 
 

background image

Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

18 

5.4.  Zachowanie  i  wygląd  pracowników  placówek  żywienia  – 

kultura  osobista,  etyka,  ubiór  pracowników.  Przepisy  bhp 
i ochrony przeciwpożarowej 

 

5.4.1. Ćwiczenia  

 

Ćwiczenie 1   

Wykonaj  prezentację  multimedialną  przedstawiającą  wizerunek  kelnerów  i  kelnerek 

w różnych zakładach gastronomicznych. Wskaż wady i zalety poszczególnych strojów. 

 

Wskazówki do realizacji 
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczeń nauczyciel powinien omówić sposób realizacji 

ćwiczenia. Proponuje się, aby uczniowie pracowali w grupach 2-osobowych. 

 

 

Sposób wykonania ćwiczenia  

 

Uczeń powinien:  

1)  określić wygląd pracowników zakładów gastronomicznych, 
2)  odszukać  w  Internecie  zdjęcia  kelnerów  i  kelnerek  w  różnych  zakładach 

gastronomicznych, 

3)  wykonać prezentację multimedialną, 
4)  określić wady i zalety poszczególnych strojów, 
5)  zaprezentować wyniki pracy na forum grupy. 

 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

– 

ćwiczenia praktyczne. 

 

Środki dydaktyczne: 

 

poradnik dla ucznia,  

 

komputer z odpowiednim oprogramowaniem i dostępem do Internetu,  

 

rzutnik multimedialny. 

 

Ćwiczenie 2 

Określ elementy stroju pracowników działu produkcji, wypisz czynniki, przed, którymi te 

elementy chronią. 

 

Wskazówki do realizacji 
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczeń nauczyciel powinien omówić sposób realizacji 

ćwiczenia. Proponuje się, aby uczniowie pracowali w grupach 2-osobowych.  

 

Sposób wykonania ćwiczenia  

 

Uczeń powinien:  

1)  określić wymagania dotyczące stroju pracowników działu produkcji, 
2)  określić elementy stroju pracowników działu produkcji, 
3)  wypisać czynniki, przed którymi mają te elementy chronić, 
4)  zaprezentować wyniki pracy na forum grupy. 

background image

Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

19 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

– 

ćwiczenia praktyczne. 
 
Środki dydaktyczne: 

 

poradnik dla ucznia, 

 

 

materiały  piśmiennicze  (arkusze  papieru format A1  i  A4,  ołówek,  gumka,  linijka, cyrkiel, 
kolorowe flamastry),

 

 

elementy stroju pracowników działu produkcji.

 

 

Ćwiczenie 3 

Określ standardy zachowań oraz cechy dobrego kelnera. 
 
Wskazówki do realizacji 
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczeń nauczyciel powinien omówić sposób realizacji 

ćwiczenia. Proponuje się, aby uczniowie pracowali w grupach 2-osobowych.  

 
Sposób wykonania ćwiczenia  

 

 

Uczeń powinien:  

1)  zapoznać się z odpowiednim fragmentem materiału nauczania z poradnika dla ucznia, 
2)  określić standardy zachowań kelnera, 
3)  wypisać cechy dobrego kelnera, 
4)  zaprezentować wyniki pracy na forum grupy. 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

– 

ćwiczenia praktyczne, 

– 

dyskusja. 

 

Środki dydaktyczne: 

 

poradnik dla ucznia,  

 

materiały piśmiennicze (arkusze papieru format A1 i A4, ołówek, kolorowe flamastry), 

 
Ćwiczenie 4 

Zainscenizuj  scenkę,  dotyczącą  przeprowadzenia  instruktażu  z  zakresu  organizacji 

stanowiska  pracy  dla  pracownika  zatrudnionego  przy  produkcji  żywności.  Zwróć  uwagę  na 
zakres obowiązków, strój, bhp, higienę osobistą. 

 
Wskazówki do realizacji 
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczeń nauczyciel powinien omówić sposób realizacji 

ćwiczenia. Proponuje się, aby uczniowie pracowali w grupach 2–4 osobowych.  

 
Sposób wykonania ćwiczenia  
 
Uczeń powinien:  

1)  przeczytać odpowiedni fragment materiału nauczania z poradnika dla ucznia,  
2)  zaplanować przeprowadzenie instruktażu, 
3)  przygotować scenki,  
4)  zaprezentować scenki na forum grupy. 

background image

Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

20 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

– 

ćwiczenia praktyczne, 

– 

inscenizacja. 
 
Środki dydaktyczne: 

 

poradnik dla ucznia,  

 

materiały piśmiennicze (arkusze papieru format A1 i A4, ołówek, kolorowe flamastry), 

 

materiały potrzebne do inscenizacji. 

background image

Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

21 

6. EWALUACJA OSIĄGNIĘĆ UCZNIA 
 

Przykłady narzędzi pomiaru dydaktycznego    

 

Test 

dwustopniowy 

do 

jednostki 

modułowej 

„Charakteryzowanie 

działalności placówek żywieniowych” 

Test składa się z 20 zadań wielokrotnego wyboru, z których  

 

zadania  1,  2,  3,  4,  5,  6,  9,  10,  11,  12,  13,  14,  15,  16,  17,  18,  19  są  z  poziomu 
podstawowego, 

 

zadania 7, 8, 20 są z poziomu ponadpodstawowego. 

 

Punktacja zadań: 0 lub 1 punkt 

 

Za każdą prawidłową odpowiedź uczeń otrzymuje 1 punkt, za złą odpowiedź lub jej brak 

uczeń otrzymuje 0 punktów. 

 

Proponuje  się  następujące  normy  wymagań  –  uczeń  otrzyma  następujące 
oceny szkolne: 

 

dopuszczający – za rozwiązanie co najmniej 10 zadań z poziomu podstawowego, 

 

dostateczny – za rozwiązanie co najmniej 13 zadań z poziomu podstawowego,  

 

dobry – za rozwiązanie 16 zadań, w tym co najmniej 1 z poziomu ponadpodstawowego, 

 

bardzo  dobry  –  za  rozwiązanie  18  zadań,  w  tym  co  najmniej  2  z  poziomu 
ponadpodstawowego.

 

 

Klucz  odpowiedzi:  1.  c,  2.  b,  3.  a,  4. d, 5. a, 6. b, 7. a, 8. c, 9. d, 10. c, 11. d, 
12. 
a, 13. c, 14. b, 15. a, 16. d, 17. a, 18. d, 19. a, 20. b. 

 

Plan testu 

 

Nr 

zad. 

Cel operacyjny 
(mierzone osiągnięcia ucznia) 

Kategoria 

celu 

Poziom 

wymagań 

Poprawna 

odpowiedź 

Określić funkcjonalność pomieszczeń zakładu 
gastronomicznego 

Wymienić pomieszczenia poszczególnych 
działów w zakładzie gastronomicznym 

Określić obowiązki kierownika placówki 
żywieniowej 

Określić obowiązki pracowników placówki 
żywieniowej (kelnera) 

Dokonać podziału zakładów gastronomicznych 

Wymienić rodzaje zakładów gastronomicznych 

Scharakteryzować zakłady gastronomiczne 
z obsługą kelnerską 

PP 

Scharakteryzować nowoczesne zakłady 
gastronomiczne 

PP 

background image

Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

22 

Określić grupę konsumentów w zakładach typu 
zamkniętego 

10 

Scharakteryzować usługi zakładów 
gastronomicznych 

11 

Określić grupę konsumentów w zakładach typu 
(„fast food”) 

12 

Scharakteryzować strój roboczy pracownika 
obsługi 

13 

Scharakteryzować strój roboczy kucharza 

14 

Określić funkcje kierownika zakładu 

15 

Wskazać stanowiska pracy dla różnych 
pracowników 

16 

Określić funkcje na poszczególnych 
stanowiskach pracy 

17 

Określić obowiązki pomocy bufetowej 

18 

Określić wymagania sanitarno-higieniczne dla 
pracowników  

19 

Określić wymagania sanitarno-higieniczne dla 
pracowników  

20 

Zastosować przepisy ochrony 
przeciwpożarowej 

PP 

 

background image

Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

23 

Przebieg testowania 

 
Instrukcja dla nauczyciela 

1.  Ustal  z  uczniami  termin  przeprowadzenia  sprawdzianu,  z  co najmniej  jednotygodniowym 

wyprzedzeniem. 

2.  Omów z uczniami cel stosowania pomiaru dydaktycznego. 
3.  Zapoznaj uczniów z rodzajem zadań podanych w zestawie oraz z zasadami punktowania. 
4.  Przeprowadź z uczniami próbę udzielania odpowiedzi na takie typy zadań testowych, jakie 

będą w teście. 

5.  Omów z uczniami sposób udzielania odpowiedzi (karta odpowiedzi). 
6.  Zapewnij uczniom możliwość samodzielnej pracy. 
7.  Rozdaj  uczniom  zestawy  zadań  testowych  i  karty  odpowiedzi,  podaj  czas  przeznaczony 

na udzielanie odpowiedzi. 

8.  Postaraj  się  stworzyć  odpowiednią  atmosferę  podczas  przeprowadzania  pomiaru 

dydaktycznego (rozładuj niepokój, zachęć do sprawdzenia swoich możliwości). 

9.  Kilka  minut  przed  zakończeniem  sprawdzianu  przypomnij  uczniom  o  zbliżającym  się 

czasie zakończenia udzielania odpowiedzi. 

10.  Zbierz karty odpowiedzi oraz zestawy zadań testowych. 
11.  Sprawdź wyniki i wpisz do arkusza zbiorczego. 
12.  Przeprowadź  analizę  uzyskanych  wyników  sprawdzianu  i  wybierz  te  zadania,  które 

sprawiły uczniom największe trudności. 

13.  Ustal przyczyny trudności uczniów w opanowaniu wiadomości i umiejętności. 
14.  Opracuj  wnioski  do  dalszego  postępowania,  mającego  na  celu  uniknięcie  niepowodzeń 

dydaktycznych – niskie wyniki przeprowadzonego sprawdzianu. 

 
Instrukcja dla ucznia 

1.  Przeczytaj uważnie instrukcję. 
2.  Podpisz imieniem i nazwiskiem kartę odpowiedzi. 
3.  Zapoznaj się z zestawem zadań testowych. 
4.  Test  zawiera  20  zadań  dotyczących  charakteryzowania  działalności  placówek 

żywieniowych. Wszystkie pytania są wielokrotnego wyboru i tylko jedna odpowiedź jest 
prawidłowa. 

5.  Udzielaj odpowiedzi tylko na załączonej karcie odpowiedzi. 
6.  Zaznacz  prawidłową  odpowiedź  X  (w  przypadku  pomyłki  należy  błędną  odpowiedź 

zaznaczyć kółkiem, a następnie ponownie zakreślić odpowiedź prawidłową). 

7.  Pracuj samodzielnie, bo tylko wtedy będziesz miał satysfakcję z wykonanego zadania. 
8.  Kiedy udzielenie odpowiedzi będzie Ci sprawiało trudność, wtedy odłóż jego rozwiązanie 

na później i wróć do niego, gdy zostanie Ci wolny czas. 

9.  Na rozwiązanie testu masz 40 minut. 

 

Powodzenia! 

 
Materiały dla ucznia: 

 

instrukcja, 

 

zestaw zadań testowych, 

 

karta odpowiedzi. 

background image

Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

24 

ZESTAW ZADAŃ TESTOWYCH

 

 

1.  Ekspedycja nazywana jest powszechnie 

a)  zmywalnią. 
b)  bufetem. 
c)  rozdzielnią kelnerską. 
d)  hallem. 

 
2.  Część handlowa zakładu gastronomicznego obejmuje 

a)  przedsionek, ekspedycję, magazyn, hall. 
b)  przedsionek,  hall  z  zespołem  sanitarnym  dla  konsumentów,  szatnię,  salę 

konsumencką. 

c)  salę  konsumencką,  hall  zespołem  sanitarnym  dla  konsumentów,  ekspedycję, 

zmywalnię. 

d)  zmywalnię, magazyn, hall zespołem sanitarnym dla konsumentów, salę konsumencką. 

 
3.  Kierownik zakładu odpowiada za 

a)  powierzone  mu  mienie, wykonanie planu produkcji oraz obrotu jak również sprawną 

pracę personelu. 

b)  powierzone mu mienie, wykonanie planu produkcji, przygotowywanie posiłków. 
c)  wykonanie 

planu 

produkcji, 

przygotowywanie 

posiłków, 

dekorację 

sali 

konsumenckiej. 

d)  przygotowywanie kawy i herbaty, wykonanie planu produkcji oraz obrotu jak również 

sprawną pracę personelu. 

 

4.  Do obowiązków kelnera nie należy 

a)  przestrzeganie dyscypliny pracy. 
b)  wykonywanie prac zgodnie z obowiązującymi zasadami. 
c)  rozliczenie się z pobranych z kuchni potraw i napojów. 
d)  zaopatrzenie zakładu w towar. 
 

5.  Zakłady sieci otwartej to 

a)  restauracje, bary, kawiarnie. 
b)  restauracje, stołówki, bary. 
c)  kawiarnie, piwiarnie, stołówki. 
d)  restauracje, kantyny, cukiernie. 

 
6.  Punkty gastronomiczne to 

a)  pijalnie, kawiarnie, jadłodajnie. 
b)  smażalnie, pijalnie, lodziarnie. 
c)  bufety, bistro, restauracje. 
d)  cukiernie, piwiarnie, lodziarnie. 

 
7.  Zakłady z obsługą kelnerską to 

a)  restauracje. 
b)  stołówki szkolne. 
c)  piwiarnie. 
d)  bary szybkiej obsługi. 

background image

Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

25 

8.  Nowoczesne zakłady żywienia zbiorowego oferują 

a)  potrawy regionalne. 
b)  owoce morza i drinki. 
c)  pizze, hamburgery, frytki. 
d)  potrawy różnych narodów. 

 
9.  Kuracjusze są konsumentami 

a)  szpitali. 
b)  zakładów karnych. 
c)  stołówek wojskowych. 
d)  sanatoriów. 

 
10.  W herbaciarniach można serwować napoje o zawartości alkoholu 

a)  do 6%. 
b)  do 10%. 
c)  do 18%. 
d)  do 45%. 

 
11.  Głównymi konsumentami barów fast food są 

a)  kuracjusze. 
b)  osoby starsze. 
c)  wczasowicze. 
d)  osoby młode. 

 
12.  Podstawowe elementy ubioru pracownika obsługi 

a)  biała koszula, muszka, czarne, długie spodnie. 
b)  zielona koszula, krótkie spodnie, „glany”. 
c)  czerwony podkoszulek, muszka, czarne spodnie. 
d)  biała koszula, muszka, krótkie spodenki. 

 
13.  Strój roboczy kucharza to 

a)  biały nylonowy fartuch, furażerka, zapaska. 
b)  biały płócienny fartuch, furażerka, sandały. 
c)  biały płócienny fartuch, czepek, zapaska. 
d)  zapaska, furażerka, białe buty. 
 

14.  Kierownik zakładu gastronomicznego pełni w nim funkcję 

a)  produkcyjną. 
b)  administracyjno-gospodarczą. 
c)  usługową. 
d)  socjalną. 

 
15.  W dziale ekspedycyjnym pracują  

a)  kierownik sali, kelner, bufetowa. 
b)  szef kuchni, cukiernik, zmywaczka. 
c)  szatniarz, bufetowa, kierownik zakładu 
d)  kucharz, kelner, cukiernik. 

background image

Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

26 

16.  Zaopatrzenie zakładu w towary i surowce należy do obowiązków 

a)  szefa kuchni, 
b)  kierownika sali. 
c)  księgowej. 
d)  kierownika zakładu gastronomicznego. 

 
17.  Do obowiązków pomocy bufetowej należy 

a)  mycie i polerowanie naczyń. 
b)  dekoracja potraw. 
c)  przyrządzanie napojów gorących. 
d)  sporządzanie drinków. 

 
18.  Książeczkę zdrowia z aktualnymi badaniami winni posiadać 

a)  tylko kelnerzy. 
b)  tylko pracownicy działu produkcji. 
c)  tylko kierownik zakładu. 
d)  wszyscy pracownicy. 

 
19.  Badania pracowników branży spożywczej dotyczą 

a)  prześwietlenia klatki piersiowej, WR, nosicielstwa. 
b)  prześwietlenia klatki piersiowej, badania moczu. 
c)  badań moczu i krwi. 
d)  WR, nosicielstwa, badań stomatologicznych. 

 
20.  Zapewnienie ochrony przeciwpożarowej w zakładzie gastronomicznym spoczywa na  

a)  Straży Pożarnej. 
b) kierowniku lub właścicielu zakładu. 
c)  kelnerze. 
d) pracownikach działu produkcji. 

background image

Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

27 

KARTA ODPOWIEDZI 

 
Imię i nazwisko ……..............................……………………………………………….. 
 

Charakteryzowanie działalności placówek żywieniowych 

 
Zakreśl poprawną odpowiedź. 
 

Nr 

zadania 

Odpowiedź 

Punkty 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

10   

 

11   

 

12   

 

13   

 

14   

 

15   

 

16   

 

17   

 

18   

 

19   

 

20   

 

Razem:

background image

Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

28 

TEST 2  

 

Test 

dwustopniowy 

do 

jednostki 

modułowej 

„Charakteryzowanie 

działalności placówek żywieniowych” 

Test składa się z 20 zadań wielokrotnego wyboru, z których: 

 

zadania  1,  2,  3,  4,  6,  7,  8,  10,  11,  12,  13,  14,  15,  17,  18,  19,  20  są z poziomu 
podstawowego, 

 

zadania 5, 9, 16 są z poziomu ponadpodstawowego. 

 

Punktacja zadań: 0 lub 1 punkt 

 

Za każdą prawidłową odpowiedź uczeń otrzymuje 1 punkt, za złą odpowiedź lub jej brak 

uczeń otrzymuje 0 punktów.  
 

Proponuje  się  następujące  normy  wymagań  –  uczeń  otrzyma  następujące 
oceny szkolne: 

 

dopuszczający – za rozwiązanie co najmniej 10 zadań z poziomu podstawowego, 

 

dostateczny – za rozwiązanie co najmniej 13 zadań z poziomu podstawowego,  

 

dobry  –  za  rozwiązanie  co  najmniej  16  zadań,  w  tym  co  najmniej  1  z  poziomu 
ponadpodstawowego, 

 

bardzo  dobry  –  za  rozwiązanie  co  najmniej  18  zadań,  w  tym  co  najmniej  2  z  poziomu 
ponadpodstawowego

 

Klucz  odpowiedzi:  1.  a,  2.  d, 3. b, 4. d, 5. a, 6. c, 7. a, 8. d, 9. b, 10. a, 11. d, 
12. 
a, 13. a, 14. c, 15. b, 16. c, 17. c, 18. b, 19. d, 20. a. 

 

Plan testu 

 

Nr 

zad. 

Cel operacyjny 
(mierzone osiągnięcia ucznia) 

Kategoria 

celu 

Poziom 

wymagań 

Poprawna 

odpowiedź 

Scharakteryzować strój roboczy pracowników 
w gastronomii 

Scharakteryzować usługi zakładów 
gastronomicznych 

Wymienić poszczególne rodzaje zakładów 
gastronomicznych 

Określić działalność zakładów 
gastronomicznych 

Scharakteryzować zakłady gastronomiczne 
z obsługą kelnerską 

PP 

Scharakteryzować strój roboczy kucharza 

Wskazać stanowiska pracy dla różnych 
pracowników 

Określić wymagania sanitarno-higieniczne dla 
pracowników  

background image

Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

29 

Zastosować przepisy ochrony 
przeciwpożarowej 

PP 

10 

Określić obowiązki pomocy bufetowej 

11 

Określić obowiązki kelnera 

12 

Określić obowiązki kierownika zakładu 

13 

Dokonać podziału zakładów gastronomicznych 

14 

Określić funkcje pomieszczeń zakładu 
gastronomicznego 

15 

Wymienić pomieszczenia poszczególnych 
działów w zakładzie gastronomicznym 

16 

Scharakteryzować nowoczesne zakłady 
gastronomiczne 

PP 

17 

Określić grupę konsumentów w zakładach typu 
zamkniętego 

18 

Określić funkcje kierownika zakładu 

19 

Określić funkcje na poszczególnych 
stanowiskach pracy 

20 

Określić wymagania sanitarno-higieniczne dla 
pracowników  

 

 

background image

Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

30 

Przebieg testowania 

 

Instrukcja dla nauczyciela 

1.  Ustal  z  uczniami  termin  przeprowadzenia  sprawdzianu,  z  co najmniej  jednotygodniowym 

wyprzedzeniem. 

2.  Omów z uczniami cel stosowania pomiaru dydaktycznego. 
3.  Zapoznaj uczniów z rodzajem zadań podanych w zestawie oraz z zasadami punktowania. 
4.  Przeprowadź z uczniami próbę udzielania odpowiedzi na takie typy zadań testowych, jakie 

będą w teście. 

5.  Omów z uczniami sposób udzielania odpowiedzi (karta odpowiedzi). 
6.  Zapewnij uczniom możliwość samodzielnej pracy. 
7.  Rozdaj  uczniom  zestawy  zadań  testowych  i  karty  odpowiedzi,  podaj  czas  przeznaczony 

na udzielanie odpowiedzi. 

8.  Postaraj  się  stworzyć  odpowiednią  atmosferę  podczas  przeprowadzania  pomiaru 

dydaktycznego (rozładuj niepokój, zachęć do sprawdzenia swoich możliwości). 

9.  Kilka  minut  przed  zakończeniem  sprawdzianu  przypomnij  uczniom  o  zbliżającym  się 

czasie zakończenia udzielania odpowiedzi. 

10.  Zbierz karty odpowiedzi oraz zestawy zadań testowych. 
11.  Sprawdź wyniki i wpisz do arkusza zbiorczego. 
12.  Przeprowadź  analizę  uzyskanych  wyników  sprawdzianu  i  wybierz  te  zadania,  które 

sprawiły uczniom największe trudności. 

13.  Ustal przyczyny trudności uczniów w opanowaniu wiadomości i umiejętności. 
14.  Opracuj  wnioski  do  dalszego  postępowania,  mającego  na  celu  uniknięcie  niepowodzeń 

dydaktycznych – niskie wyniki przeprowadzonego sprawdzianu. 

 

Instrukcja dla ucznia 

1.  Przeczytaj uważnie instrukcję. 
2.  Podpisz imieniem i nazwiskiem kartę odpowiedzi. 
3.  Zapoznaj się z zestawem zadań testowych. 
4.  Test  zawiera  20  zadań  dotyczących  charakteryzowania  działalności  placówek 

żywieniowych. Wszystkie

 

pytania  są  wielokrotnego  wyboru i  tylko  jedna  odpowiedź  jest 

prawidłowa. 

5.  Udzielaj odpowiedzi tylko na załączonej Karcie odpowiedzi. 
6.  Zaznacz  prawidłową  odpowiedź  X  (w  przypadku  pomyłki  należy  błędną  odpowiedź 

zaznaczyć kółkiem, a następnie ponownie zakreślić odpowiedź prawidłową). 

7.  Pracuj samodzielnie, bo tylko wtedy będziesz miał satysfakcję z wykonanego zadania. 
8.  Kiedy udzielenie odpowiedzi będzie Ci sprawiało trudność, wtedy odłóż jego rozwiązanie 

na później i wróć do niego, gdy zostanie Ci wolny czas. 

9.  Na rozwiązanie testu masz 40 minut. 

 

Powodzenia! 

 
Materiały dla ucznia: 

  instrukcja, 

  zestaw zadań testowych, 

  karta odpowiedzi. 

background image

Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

31 

ZESTAW ZADAŃ TESTOWYCH  

 

1. 

Podstawowe elementy ubioru pracownika obsługi 
a)  biała koszula, muszka, czarne, długie spodnie. 
b)  zielona koszula, krótkie spodnie, „glany”. 
c)  czerwony podkoszulek, muszka, czarne spodnie. 
d)  biała koszula, muszka, krótkie spodenki. 

 
2. 

W herbaciarniach można serwować napoje o zawartości alkoholu

 

a)  do 5%. 
b)  do 10%. 
c)  do 50%. 
d)  do 18%. 

 
3. 

Punkty gastronomiczne to 
a)  pijalnie, kawiarnie, jadłodajnie. 
b)  smażalnie, pijalnie, lodziarnie. 
c)  bufety, bistro, restauracje. 
d)  cukiernie, piwiarnie, lodziarnie. 

 
4. 

Kuracjusze są konsumentami 
a)  szpitali. 
b)  zakładów karnych. 
c)  stołówek wojskowych. 
d)  sanatoriów. 

 
5. 

Zakłady z obsługą kelnerską to 
a)  restauracje. 
b)  stołówki szkolne. 
c)  piwiarnie. 
d)  bary szybkiej obsługi. 

 

6. 

Strój roboczy kucharza to 
a)  biały nylonowy fartuch, furażerka, zapaska. 
b)  biały płócienny fartuch, furażerka, sandały. 
c)  biały płócienny fartuch, czepek, zapaska. 
d)  zapaska, furażerka, białe buty. 

 

7. 

W dziale ekspedycyjnym pracują  
a)  kierownik Sali, kelner, bufetowa. 
b)  szef kuchni, cukiernik, zmywaczka. 
c)  szatniarz, bufetowa, kierownik zakładu. 
d)  kucharz, kelner, cukiernik. 

 

8. 

Książeczkę zdrowia z aktualnymi badaniami winni posiadać 
a)  tylko kelnerzy. 
b)  tylko pracownicy działu produkcji. 
c)  tylko kierownik zakładu. 
d)  wszyscy pracownicy. 

background image

Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

32 

9. 

Zapewnienie ochrony przeciwpożarowej w zakładzie gastronomicznym spoczywa na  
a)  Straży Pożarnej. 
b)  kierowniku lub właścicielu zakładu. 
c)  kelnerze. 
d)  pracownikach działu produkcji. 

 
10.  Do obowiązków pomocy bufetowej należy 

a)  mycie i polerowanie naczyń. 
b)  dekoracja potraw. 
c)  przyrządzanie napojów gorących. 
d)  sporządzanie drinków. 

 

11.  Do obowiązków kelnera nie należy 

a)  przestrzeganie dyscypliny pracy. 
b)  wykonywanie prac zgodnie z obowiązującymi zasadami. 
c)  rozliczenie się z pobranych z kuchni potraw i napojów. 
d)  zaopatrzenie zakładu w towar. 

 

12.  Kierownik zakładu odpowiada za 

a)  powierzone mu mienie, wykonanie planu produkcji oraz obrotu jak również sprawną 

pracę personelu. 

b)  powierzone mu mienie, wykonanie planu produkcji, przygotowywanie posiłków. 
c)  wykonanie 

planu 

produkcji, 

przygotowywanie 

posiłków, 

dekorację 

sali 

konsumenckiej. 

d)  przygotowywanie  kawy  i  herbaty,  wykonanie  planu  produkcji  oraz  obrotu  jak 

również sprawną pracę personelu. 

 

13.  Zakłady sieci otwartej to 

a)  restauracje, bary, kawiarnie. 
b)  restauracje, stołówki, bary. 
c)  kawiarnie, piwiarnie, stołówki. 
d)  restauracje, kantyny, cukiernie. 

 

14.  Ekspedycja nazywana jest powszechnie 

a)  zmywalnią. 
b)  bufetem. 
c)  rozdzielnią kelnerską. 
d)  hallem. 

 

15.  Część handlowa zakładu gastronomicznego obejmuje 

a)  przedsionek, ekspedycję, magazyn, hall 
b)  przedsionek,  hall  z  zespołem  sanitarnym  dla  konsumentów,  szatnię,  salę 

konsumencką. 

c)  salę  konsumencką,  hall  zespołem  sanitarnym  dla  konsumentów,  ekspedycję, 

zmywalnie. 

d)  zmywalnię, magazyn, hall zespołem sanitarnym dla konsumentów, salę konsumencką. 

background image

Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

33 

16.  Nowoczesne zakłady żywienia zbiorowego oferują 

a)  potrawy regionalne. 
b)  owoce morza i drinki. 
c)  pizze, hamburgery, frytki. 
d)  potrawy różnych narodów. 

 

17.  Głównymi konsumentami barów fast food są 

a)  kuracjusze. 
b)  osoby starsze. 
c)  osoby młode

d)  wczasowicze. 

 

18.  Kierownik zakładu gastronomicznego pełni w nim funkcję 

a)  produkcyjną. 
b)  administracyjno-gospodarczo. 
c)  usługową. 
d)  socjalną. 

 

19.  Zaopatrzenie zakładu w towary i surowce należy do obowiązków 

a)  szefa kuchni, 
b)  kierownika sali. 
c)  księgowej. 
d)  kierownika zakładu gastronomicznego. 

 

20.  Badania pracowników branży spożywczej dotyczą 

a)  prześwietlenia klatki piersiowej, WR, nosicielstwa. 
b)  prześwietlenia klatki piersiowej, badania moczu. 
c)  badania moczu i krwi. 
d)  WR, nosicielstwa, badania stomatologiczne. 

background image

Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

34 

KARTA ODPOWIEDZI 

 
Imię i nazwisko ……..............................……………………………………………….. 
 

Charakteryzowanie działalności placówek żywieniowych 

 
Zakreśl poprawną odpowiedź. 
 

Nr 

zadania 

Odpowiedź 

Punkty 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

10   

 

11   

 

12   

 

13   

 

14   

 

15   

 

16   

 

17   

 

18   

 

19   

 

20   

 

Razem:

background image

Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

35 

7.  LITERATURA 

 

1.  Czerwińska  D.,  Kołlajtis-Dołowy  A.,  Kozłowska  K.,  Pietruszka  B.:  Podstawy  żywienia 

człowieka, Format – AB, Warszawa 2001 

2.  Dłużewski M., Chuchlowa J., Krajeński K., Kamieński W.: Technologia żywności. WSiP, 

Warszawa 2000 

3.  Hoszek W.: Urządzanie zakładów gastronomicznych i gospodarstw domowych. Format – 

AB, Warszawa 2005 

4.  Jargoń R.: Obsługa konsumenta cz.1. WSiP, Warszawa 2000 
5.  Koziorowska  B.:  Projektowanie  technologiczne  zakładów  gastronomicznych.  SGGW, 

Warszawa 1998 

6.  Mielczarczyk  Z.,  Urbańska  B.:  Gospodarka  i  rachunkowość  w  gastronomii.  WSiP, 

Warszawa 2002 

7.  Mikuta  B.:  Technologia  gastronomiczna  z  obsługą  konsumenta  cz.  1.  Format  –  AB, 

Warszawa 1998 

8.  Pietraszewski M.,: Ekonomika przedsiębiorstw. Wydawnictwo eMPi

2

, Poznań 1996 

9.  Żabicki W.: Higiena zawodowa dla szkół gastronomicznych. WSiP, Warszawa 1970 
10.  www.hotelarze.pl 
11.  www.straz.gov.pl 

 
Literatura metodyczna: 

1.  Figurski J., Symela K. (red.): Modułowe programy nauczania w kształceniu zawodowym. 

Wyd. ITeE, Radom 2001 

2.  Niemierko B.: Pomiar wyników kształcenia. WSiP S.A., Warszawa 1999 
3.  Okoń W.:  Wprowadzenie  do  dydaktyki  ogólnej.  Wydawnictwo  Akademickie  „Żak”, 

Warszawa 2003