background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 

 

 

 

MINISTERSTWO EDUKACJI 

NARODOWEJ 

 

 

 

 

BoŜena Stępień 

 

 

 
Prowadzenie marketingu w agrobiznesie
  
321[04].Z5.03  

 

 

 

 

 

 

Poradnik dla nauczyciela 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Wydawca

 

Instytut Technologii Eksploatacji 

 Państwowy Instytut Badawczy 

Radom 2007  

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

1

Recenzenci: 

mgr inŜ. ElŜbieta Worobik 

mgr inŜ. Jarosław Stępień 

 

 

Opracowanie redakcyjne: 

mgr Edyta Kozieł 

 

 

Konsultacja: 

dr inŜ. Jacek Przepiórka 

 

 

 

 

 

 

Poradnik  stanowi  obudowę  dydaktyczn

 

ą

  programu  jednostki  modułowej  321[04].Z5.03, 

„Prowadzenie marketingu w agrobiznesie”, zawartego w modułowym programie nauczania dla 
zawodu technik pszczelarz. 

 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Wydawca 

Instytut Technologii Eksploatacji – Państwowy Instytut Badawczy, Radom 2007

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

2

SPIS TREŚCI

  

 

1.  Wprowadzenie 

2.  Wymagania wstępne 

3.  Cele kształcenia 

4.  Przykładowe scenariusze zajęć 

5.  Ćwiczenia 

11 

5.1.  Decyzje i systemy marketingowe w agrobiznesie 

11 

5.1.1.  Ćwiczenia 

11 

5.2.  Decyzje marketingowe w przedsiębiorstwie 

13 

5.2.1.  Ćwiczenia 

13 

5.3.  Zarządzanie marketingowe 

16 

5.3.1.  Ćwiczenia 

16 

5.4.  Rynki hurtowe i marketing międzynarodowy 

19 

5.4.1.  Ćwiczenia 

19 

6.  Ewaluacja osiągnięć ucznia 

21 

7.  Literatura 

35 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

3

1.  WPROWADZENIE

 

 

 

Przekazujemy Państwu Poradnik dla nauczyciela, który będzie pomocny w prowadzeniu 

zajęć dydaktycznych w szkole kształcącej w zawodzie technik pszczelarz. 

W poradniku zamieszczono: 

− 

wymagania  wstępne,  czyli  wykaz  niezbędnych  umiejętności  i  wiedzy,  które  uczeń 
powinien mieć opanowane, aby przystąpić do realizacji tej jednostki modułowej, 

− 

cele  kształcenia,  wykaz  umiejętności,  jakie  uczeń  ukształtuje  podczas  pracy  
z poradnikiem, 

− 

ć

wiczenia, przykładowe ćwiczenia ze wskazówkami do realizacji, zalecanymi metodami 

nauczania-uczenia oraz środkami dydaktycznymi, 

− 

ewaluacja osiągnięć ucznia, przykładowe narzędzia pomiaru dydaktycznego. 
Wskazane  jest,  aby  zajęcia  dydaktyczne  były  prowadzone  róŜnymi  metodami  ze 

szczególnym  uwzględnieniem  następujących  metod  nauczania,  np.  tekstu  przewodniego, 
ć

wiczeń praktycznych. 

Formy  organizacyjne  pracy  uczniów  mogą  być  zróŜnicowane,  począwszy  od 

samodzielnej pracy uczniów do pracy zespołowej. 

Wskazane  jest,  aby  zajęcia  dydaktyczne  były  prowadzone  róŜnymi  metodami  ze 

szczególnym  uwzględnieniem  aktywizujących  metod  nauczania,  np.:  samokształcenia 
kierowanego, tekstu przewodniego. 

Formy  organizacyjne  pracy  uczniów  mogą  być  zróŜnicowane,  począwszy  od 

samodzielnej pracy uczniów do pracy zespołowej.  

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

4

 
 
 
 
 

 
 
 
 
 
 
 
 
 

 

 
 
 
 
 

 

Schemat układu jednostek modułowych 

321[04].Z5.02 

Zarządzanie 

jednostką 

gospodarczą

 

321[04].Z5 
Ekonomika 

i zarządzanie 

w agrobiznesie 

 

321[04].Z5.03 

Prowadzenie 

marketingu  

w agrobiznesie

 

321[04].Z5.01 

Funkcjonowanie 

rolnictwa  

w systemie 

agrobiznesu

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

5

2.  WYMAGANIA WSTĘPNE

 

 

 

Przystępując do realizacji programu jednostki modułowej uczeń powinien umieć: 

− 

korzystać z róŜnych źródeł informacji, 

− 

analizować informacje zawarte róŜnych źródłach informacji, 

− 

określić miejsce rolnictwa i pszczelarstwa w agrobiznesie, 

− 

określić zasady zarządzania gospodarstwem rolniczym w tym pasiecznym, 

− 

obliczyć koszty i dochody produkcji rolniczej w tym pasiecznej, 

− 

sporządzić kalkulację opłacalności produkcji wybranego produktu, 

− 

ocenić kondycję ekonomiczną gospodarstwa rolnego i pasiecznego, 

− 

uŜytkować komputer, 

− 

współpracować w grupie. 

 
 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

6

3.  CELE KSZTAŁCENIA

  

 

W wyniku realizacji programu jednostki modułowej uczeń powinien umieć: 

− 

scharakteryzować działalność marketingową, 

− 

określić podstawowe funkcje marketingu,  

− 

scharakteryzować kategorie ekonomiczne związane z marketingiem, 

− 

określić cechy informacji i badań marketingowych, 

− 

zastosować instrumenty strategii marketingowej, 

− 

posłuŜyć się pojęciami z zakresu logistyki,  

− 

rozróŜnić  elementy  tworzące  otoczenie  przedsiębiorstwa  oraz  określić  zaleŜność  między 
nimi, 

− 

określić pojęcie i znaczenie segmentacji na rynku, 

− 

rozróŜnić dostawców środków produkcji w agrobiznesie, 

− 

wyjaśnić mechanizm kształtowania się cen produktów rolniczych i Ŝywnościowych, 

− 

scharakteryzować kanały dystrybucji produktów rolniczych i pasiecznych, 

− 

określić rolę oraz miejsce hurtu i detalu w róŜnych sektorach agrobiznesu, 

− 

określić  moŜliwości  posługiwania  się  reklamą,  promocją  sprzedaŜy  oraz  sprzedaŜą 
osobistą, 

− 

scharakteryzować  zarządzanie  marketingowe  i  jego  znaczenie  w  decyzjach 
marketingowych przedsiębiorstwa, 

− 

określić  mocne  i  słabe  strony  oraz  szanse  i  zagroŜenia  gospodarstwa  rolniczego,  w  tym 
pasiecznego, 

− 

opracować plan marketingowy gospodarstwa pasiecznego, 

− 

scharakteryzować marketing międzynarodowy i globalny, 

− 

określić  ograniczenia  i  moŜliwości  eksportu  i  importu  surowców  i  artykułów 
Ŝ

ywnościowych, 

− 

określić cel i zalety rynków hurtowych oraz giełd towarowych. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

7

4.  PRZYKŁADOWE SCENARIUSZE ZAJĘĆ

 

 

Scenariusz zajęć 1 

 

Osoba prowadząca 

.................................................................. 

Modułowy program nauczania:  

Technik pszczelarz 321[04] 

Moduł: 

Ekonomika i zarządzanie w agrobiznesie 321[04].Z5 

Jednostka modułowa: 

Prowadzenie marketingu w agrobiznesie 321[04].Z5.03 

Temat:  Tworzymy reklamy. 

Cel ogólny:  Poznanie  procesu  tworzenia  reklamy  oraz  wdroŜenie  do  oceny  skuteczności 

reklamy. 

 

Po zakończeniu zajęć edukacyjnych uczeń powinien umieć: 

− 

omówić kolejne etapy procesu tworzenia reklamy, 

− 

zaprojektować poszczególne elementy procesu tworzenia reklamy, 

− 

opracować prostą reklamę zgodną z ustalonymi zasadami (kryteriami), 

− 

dokonać oceny skuteczności reklamy według ustalonych kryteriów 

 
Metody nauczania–uczenia się:  

− 

metoda projektu, 

− 

praca w grupach, 

 
Formy organizacyjne pracy uczniów: 

− 

Zajęcia  odbywają  się  w  formie  warsztatu,  uczniowie  pracują  w  grupach  i  projektują 
reklamę. KaŜde kolejne zadanie jest uzaleŜnione od wyniku poprzedniego. 

 
Czas trwania zajęć: 2 godziny dydaktyczne. 
 
Środki dydaktyczne: 

− 

foliogram, 

− 

arkusze papieru, 

− 

flamastry, masa mocująca, 

− 

koperty z ćwiczeniami dla grup. 

 

Przebieg zajęć: 
1.  Grupy losują firmę, dla której będą przygotowywać reklamę. Od tej pory kaŜdy następny 

etap pracy będzie uzaleŜniony od wylosowanego rodzaju działalności. 

2.  Nauczyciel prezentuje foliogram „Tworzenie reklamy”. 
3.  Uczniowie  dokonują  wyboru  celów,  wykorzystując  karty  z  celami  marketingowymi, 

medialnymi i reklamowymi. 

4.  Uczniowie  wybierają  adresatów  projektowanej  reklamy,  dokonują  segmentacji  rynku, 

wyznaczają  kryteria  wyboru,  a  następnie  na  ich  podstawie  określają  adresatów,  czyli 
grupy docelowe. Nauczyciel rozdaje kartki „Segmentacja rynku”. 

5.  Uczniowie wybierają metodę pomocną przy określeniu wysokości wydatków na reklamę. 

Grupy  otrzymują  karty  z  charakterystyką  poszczególnych  metod  oraz  przykładowe  ceny 
reklam w róŜnych mediach. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

8

6.  Nauczyciel  rozdaje  kartki  z  cechami  dobrego  hasła  reklamowego,  uczniowie  dobierają 

treści przekazu reklamowego. 

7.  Uczniowie  dokonują  wyboru  mediów,  pomocą  w  tym  etapie  są  karty  z  charakterystyką 

reklamy  prasowej,  telewizyjnej,  radiowej  zewnętrznej  oraz  reklamy  w  mediach 
wspomagających. 

8.  Po  wybraniu  mediów  uczniowie  przygotowują  własną  reklamę.  W  zaleŜności  od 

wybranych  mediów:  opracowują  i  rysują  projekt  reklamy  prasowej,  zewnętrznej  lub 
internetowej, przygotowując tekst reklamy radiowej. 

9.  Nauczyciel rozdaje im arkusze ocen reklamy i omawia sposób oceniania. 
10.  Uczniowie odgrywają przygotowane spoty reklamowe. 
11.  Uczniowie  oceniają  przedstawione  kampanie  reklamowe  w  skali  od  0  do  2,  gdzie:  

0 – nieakceptowane, 1 – poprawne, 2 – bardzo dobre. 

 

Tabela 1. Arkusz oceny reklamy [opracowanie własne] 

 Nazwa firmy 

 

Kryteria 

 

.................. 

 

.................... 

 

....................... 

 

..................... 

Wybór celów 

 

 

 

 

 

Wybór adresatów 

 

 

 

 

 

BudŜet 

 

 

 

 

 

Dobór 
przekazywanej 
treści 

 

 

 

 

Dobór mediów 

 

 

 

 

 

Suma punktów 

 

 

 

 

 

Proszę ocenić przedstawione kampanie reklamowe w skali od 0 do 2, gdzie: 
0 – nieakceptowane, 
1 – poprawne, 
2 – bardzo dobre. 
 

Zakończenie zajęć 
Po  prezentacjach  nauczyciel  zbiera  wypełnione  arkusze  oceny  i  sumuje  punkty 
poszczególnych  zespołów  na  swoim  arkuszu.  Wygrywa  grupa,  która  otrzyma  największą 
liczbę punktów. 
 
Praca domowa 
Zaprojektować reklamę dla własnego gospodarstwa pasiecznego. 
 
Sposób uzyskania informacji zwrotnej od ucznia po zakończonych zajęciach: 

− 

uczeń potrafi zaprojektować prostą reklamę zgodna z zasadami. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

9

Scenariusz zajęć 2   

 
Osoba prowadząca 

.................................................................. 

Modułowy program nauczania:  

Technik pszczelarz 321[04] 

Moduł: 

Ekonomika i zarządzanie w agrobiznesie 321[04].Z5 

Jednostka modułowa: 

Prowadzenie marketingu w agrobiznesie 321[04].Z5.03 

Temat:  Przeprowadzenie analizy SWOT przedsiębiorstwa rolnego. 

Cel ogólny:  Sporządzanie  analizy  otoczenia  i  wewnętrznych  warunków  działania, 

przewidywanie zmian, jakie zajdą w przyszłości, i określeniu, które z tych zmian 
stwarzają szanse, a które są źródłem zagroŜeń dla działalności przedsiębiorstwa. 

 

Po zakończeniu zajęć edukacyjnych uczeń potrafi: 

− 

określić  mocne  i  słabe  strony  oraz  szanse  i  zagroŜenia  gospodarstwa  rolnego, 
w tym pasiecznego, 

− 

analizować zachowania firm na rynku rolno-spoŜywczym,  

− 

prognozować zachodzące zmiany na rynku rolno spoŜywczym, 

− 

przewidywać działania firm konkurencyjnych. 

 

Metody nauczania–uczenia się:  

− 

ć

wiczenia 

− 

tekst przewodni. 

 

Formy organizacyjne pracy uczniów: 

− 

uczniowie pracują w grupach z tekstem przewodnim i poradnikiem dla ucznia. 

 

Czas trwania zajęć: 2 godziny dydaktyczne. 

 

Środki dydaktyczne: 

− 

tekst przewodni (załącznik nr 1), 

− 

foliogram z przykładową analizą SWOT, 

− 

poradnik dla ucznia, 

− 

arkusze papieru, 

− 

flamastry, masa mocująca. 

 

Przebieg zajęć: 
1.   Nauczyciel wyjaśnia sposób planowania marketingowego w oparciu o tak zwaną analizę 

SWOT.  Prezentuje  foliogram  z  analizą  SWOT  Majątku  Rogalin,  uczniowie  sporządzają 
krótką notatkę na ten temat. 

2.   Uczniowie  zapoznają  się  w  grupach  z  tekstem  przewodnim,  przeprowadzają  analizę 

SWOT firmy M, dzielą arkusze papieru na cztery części, zaznaczają mocne i słabe strony, 
szanse i zagroŜenia. 

3.   Uczniowie  prezentują  wyniki  pracy  w  grupach,  przyklejając  arkusze  papieru  na  tablicy, 

jeden uczeń z grupy prezentuje rozwiązanie oraz uzasadnienie. 

 

Zakończenie zajęć 
Nauczyciel  sprawdza  poprawność  przeprowadzonej  analizy,  dokonując  oceny  pracy  grup, 
przedstawia poprawne rozwiązanie. 
Uczniowie zapisują poprawne rozwiązanie do zeszytów. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

10

Praca domowa 
Sporządzić analizę SWOT własnego gospodarstwa pasiecznego z uwzględnieniem warunków 
ekonomiczno przyrodniczych. 
 
Sposób uzyskania informacji zwrotnej od ucznia po zakończonych zajęciach: 

− 

uczeń potrafi sporządzić analizę SWOT gospodarstwa rolnego, w tym pasiecznego. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

11

5. ĆWICZENIA

  

 

5.1. Decyzje i systemy marketingowe w agrobiznesie 

 

5.1.1. Ćwiczenia 

 

 

Ćwiczenie 1 

Wyszukaj  i  porównaj  definicje  marketingu  zawarte  w  dostępnych  źródłach  informacji 

(szkolny słownik ekonomiczny, Internet, ksiąŜki i podręczniki do marketingu). 

 

Wskazówki do realizacji

 

Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres  

i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem moŜliwości posługiwania się Internetem, 

 

Sposób wykonania ćwiczenia  

 

Uczeń powinien: 

1)  zgromadzić potrzebne ksiąŜki i podręczniki,  
2)  sprawdzić dostępność do Internetu, 
3)  wyszukać definicje w ksiąŜkach, wypisać je na kartce papieru formatu A4, 
4)  wyszukać definicje w Internecie, wydrukować, 
5)  przeanalizować odczytane definicje, 
6)  wychwycić róŜnice w analizowanych definicjach, 
7)  zapisać wnioski, 
8)  zaprezentować wyniki. 

 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

– 

pokaz z objaśnieniem, 

– 

dyskusja dydaktyczna. 

 

Ś

rodki dydaktyczne: 

− 

ksiąŜki i podręczniki dostępne w bibliotece szkolnej,  

− 

stanowisko komputerowe z dostępem do Internetu i drukarką, 

− 

arkusze papieru formatu A4, flamastry, 

− 

poradnik dla ucznia, 

− 

magnesy do tablicy lub masa mocującą. 

 

Ćwiczenie 2 

Na  podstawie  własnych  doświadczeń  podaj  i  omów  przykłady  przedsiębiorstw,  które  są 

nastawione na zaspokojenie określonych potrzeb klientów. 

 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  hierarchię 

potrzeb według piramidy Abrahama Maslowa 

 

Sposób wykonania ćwiczenia  

 

Uczeń powinien: 

1)  wypisać znane przedsiębiorstwa, 
2)  wymienić potrzeby, które zaspokajają, 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

12

3)  ułoŜyć  przedsiębiorstwa  w  ustalonej  hierarchii  potrzeb,  które  zaspokajają  (od 

najistotniejszej do najmniej istotnej), 

4)  zaprezentować wyniki. 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

– 

pogadanka wstępna, 

– 

dyskusja. 
 
Ś

rodki dydaktyczne: 

− 

panorama firm dla danego województwa, 

− 

poradnik dla ucznia, 

− 

papier formatu A4, flamastry. 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

13

5.2. Decyzje marketingowe w przedsiębiorstwie 

 

5.2.1. Ćwiczenia 

 

Ćwiczenie 1 

WskaŜ  10  produktów  występujących  na  rynku,  których  opakowanie  Twoim  zdaniem 

ułatwia uŜytkowanie. Jakie podstawowe informacje powinno zawierać oznakowanie kaŜdego 
produktu?  Zapoznaj  się  z  rozporządzeniem  Ministra  Rolnictwa  i  Gospodarki  śywnościowej 
z 15 lipca 1994 r (z późniejszymi zmianami), w sprawie znakowania środków spoŜywczych, 
uŜywek  i  substancji  dodatkowych  dozwolonych,  przeznaczonych  do  obrotu.  Oceń  czy 
oznakowanie  10  oferowanych  do  sprzedaŜy  produktów  w  sklepie  połoŜonym  w  pobliŜu 
Twojej szkoły spełnia wymogi tego rozporządzenia. 

 
Wskazówki do realizacji.

 

Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres 

i technikę  wykonania  ćwiczenia  z  uwzględnieniem  moŜliwości  posługiwania  się  Internetem, 
przygotować rozporządzenie MRiGś z 15 lipca 1994 r. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia:  
 
Uczeń powinien: 

1)  wymienić 10 produktów, których opakowanie ułatwia uŜytkowanie, 
2)  uzasadnić wybór tych produktów, 
3)  zapoznać się z rozporządzeniem MRiGś,  
4)  wypisać  podstawowe  informacje,  które  powinny  znaleźć  się  na  opakowaniu  produktów 

spoŜywczych,  

5)  porównać z informacjami na istniejących opakowaniach, 
6)  wypisać brakujące informacje, ocenić ich przydatność, znaczenie dla konsumenta, 
7)  zaprezentować wyniki. 

 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

– 

pokaz z objaśnieniem, 

– 

praca z tekstem (rozporządzenie). 

 

Ś

rodki dydaktyczne: 

− 

rozporządzenie MRiGś, 

− 

przykładowe opakowania produktów spoŜywczych powszechnego zakupu (15 szt.), 

− 

arkusze papieru formatu A4, flamastry. 

 

Ćwiczenie 2 

Sprzedawca miodu określił swoim klientom następujące warunki skonta: 

− 

okres skonta 20 dni, 

− 

kwota skonta 10%, 

− 

termin zapłaty dla nabywców, którzy nie chcą skorzystać ze skonta 60 dni. 
Jaka kwotę powinien uiścić nabywca 500 kg miodu w cenie 18 zł za kilogram, jeŜeli: 

a)  dokona zapłaty gotówką w momencie odbioru towaru, 
b)  dokona zapłaty po upływie 10 dni od momentu otrzymania miodu, 
c)  dokona zapłaty po upływie 25 dni od dnia dostawy, 
d)  dokona zapłaty po upływie 60 dni od dnia dostawy. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

14

Wskazówki do realizacji

 

Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres 

i technikę wykonania ćwiczenia. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia  
 
Uczeń powinien: 

1)  odszukać definicję skonta, 
2)  obliczyć kwotę do zapłaty, 
3)  obliczyć kwotę skonta, 
4)  przedstawić i zinterpretować wynik. 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

– 

pokaz z objaśnieniem, 

– 

ć

wiczenia

.

 

 

Ś

rodki dydaktyczne: 

– 

poradnik dla ucznia, 

– 

arkusze papieru do obliczeń. 

 
Ćwiczenie 3 

Podaj  po  3  przykłady  wytwórców  środków  produkcji  dla  rolnictwa  i  pszczelarstwa 

w pobliŜu Twojego miejsca zamieszkania, które stosują: dystrybucje intensywną, dystrybucję 
wyłączną, dystrybucję selektywną. 
 

Wskazówki do realizacji

 

Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres 

i technikę wykonania ćwiczenia, wcześniej zapoznając uczniów z rodzajami dystrybucji. 
 

Sposób wykonania ćwiczenia  
 
Uczeń powinien: 

1)  wypisać  wytwórców  środków  produkcji  dla  rolnictwa  i  pszczelarstwa  znajdujących  się 

w pobliŜu jego miejsca zamieszkania, 

2)  wypisać produkty lub usługi jakie oferują owe przedsiębiorstwa, 
3)  wymienić rodzaje strategii dystrybucji, które stosują wymienione przedsiębiorstwa, 
4)  pogrupować przedsiębiorstwa według rodzajów strategii dystrybucji, 
5)  dokonać analizy sporządzonych zestawień, 
6)  zaprezentować wyniki. 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

– 

pogadanka dydaktyczna, 

– 

ć

wiczenia. 

 

Ś

rodki dydaktyczne: 

– 

poradnik dla ucznia, 

– 

papier formatu A4, flamastry. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

15

Ćwiczenie 4 

Utwórz reklamę dla losowo wybranej grupy absolwentów szkoły średniej uwzględniając 

wszystkie  etapy  procesu  tworzenia  reklamy:  a)  wybór  celów  reklamy,  b)  identyfikacja 
odbiorców,  dokonanie  segmentacji  rynku,  określenie  grupy  docelowej,  c)  ustalenie  budŜetu, 
d) dobór treści przekazu reklamowego, e) wybór mediów. 

 
Wskazówki do realizacji

 

Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  podzielić uczniów na 

grupy,  grupy  losują  firmę,  dla  której  będą  przygotowywać  reklamę,  przechodząc  przez 
wszystkie etapy tworzenia reklamy. Nauczyciel prezentuje foliogram „Tworzenie reklamy”  

 
Sposób wykonania ćwiczenia  
 
Uczeń powinien: 

1)  zapoznać się z poszczególnymi etapami procesu tworzenia reklamy, 
2)  zaprojektować poszczególne elementy procesu tworzenia reklamy, 
3)  opracować prostą reklamę zgodną z ustalonymi zasadami (kryteriami), 
4)  dokonać prezentacji swojej reklamy, 
5)  dokonać oceny skuteczności reklamy według ustalonych kryteriów, 
6)  zaprezentować wyniki. 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

– 

pokaz z objaśnieniem, 

– 

metoda projektów. 

 

Ś

rodki dydaktyczne: 

− 

poradnik dla ucznia, 

− 

arkusze papieru formatu A4, flamastry,  

− 

zestawy  zagadnień,  karty;  z  celami  reklamy;  segmentacją  rynku;  budŜetem; 
z charakterystyką reklamy w określonych mediach, 

− 

arkusz oceny reklamy, 

− 

arkusze z przykładowymi cenami reklam w róŜnych mediach. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

16

5.3. Zarządzanie marketingowe 

 

5.3.1. Ćwiczenia

 

 
Ćwiczenie 1 

Zapoznaj się z tekstem przewodnim (załącznik nr 1), a następnie: 

− 

dokonaj analizy SWOT firmy „M”, 

− 

zinterpretuj  działania  marketingowe  dostaw  surowca  do  firmy.  WskaŜ  rozwiązania  na  
przyszłość, 

− 

oceń dystrybucję produktów firmy,  

− 

zaproponuj działania promocyjne produktów firmy. 

 

Wskazówki do realizacji

 

Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  przedstawić 

przykładową analizę SWOT i omówić zakres i technikę wykonania ćwiczenia. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia  
 
Uczeń powinien: 

1)  przeczytać uwaŜnie tekst przewodni ćwiczenia, 
2)  podzielić  kartkę  papieru  na  cztery  części,  zaznaczyć  mocne  i  słabe  strony,  szanse 

i zagroŜenia, 

3)  wpisać w odpowiednie miejsca mocne i słabe strony, szanse i zagroŜenia firmy M, 
4)  ocenić sytuację firmy na rynku, 
5)  zapisać wyniki, 
6)  zaprezentować wyniki. 

 
Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

– 

pogadanka z objaśnieniem, 

– 

metoda projektów. 

 

Ś

rodki dydaktyczne:

 

− 

tekst przewodni (załącznik nr 1), 

− 

papier formatu A4, 

− 

poradnik dla ucznia. 

 
Ćwiczenie 2 
 

Sporządź prosty plan marketingowy dla własnego gospodarstwa pasiecznego.  

 

Wskazówki do realizacji

 

Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  zaprezentować 

przykładowy plan marketingowy oraz omówić zakres i technikę wykonania ćwiczenia. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia  
 
Uczeń powinien: 

1)  sporządzić opis warunków ekonomiczno przyrodniczych gospodarstwa, 
2)  przeprowadzić analizę SWOT dla własnego gospodarstwa pasiecznego, 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

17

3)  opisać bieŜącą sytuację firmy z analizą rynków docelowych, 
4)  wyznaczyć cele działalności marketingowej, 
5)  sprecyzować problemy i moŜliwości działania firmy, 
6)  określić strategie marketingowe, 
7)  zaprezentować wyniki. 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

– 

pogadanka z objaśnieniem, 

– 

metoda projektów. 

 

Ś

rodki dydaktyczne:

 

− 

tekst przewodni (załącznik nr 1), 

− 

papier formatu A4, 

− 

poradnik dla ucznia. 

 

Załącznik nr 1 

Zakłady  Przemysłu  Owocowo-Warzywnego  „M”  mają  pięćdziesięcioletnią  tradycję. 

Zatrudniają  wielu  pracowników,  dla  których  godzina  zakończenia  pracy  jest  czasem 
rozpoczęcia pracy w gospodarstwach rolnych, przy uprawach warzyw i owoców, na większą 
skalę,  których  odbiorcą  jest  zakład,  w  którym  pracują.  Tworzy  to  atmosferę  swoistej  więzi, 
którą  odczuwa  się  w  firmie.  Do  niedawna  był  to  zakład  państwowy  z  zarobkami  poniŜej 
ś

redniej  krajowej,  chociaŜ  wydaje  się,  Ŝe  wynagrodzenie  nie  jest  w  tym  wypadku 

najistotniejszym  czynnikiem  motywującym.  Istotne  są  pochodne  zatrudnienia:  mieszkanie 
z małym czynszem, emerytura itp. Doskonale wyczuwa tę atmosferę dyrektor firmy. Pomimo 
trudnej  sytuacji  po  1990  r.,  firma  „M”  przetrwała,  osiągnęła  pewne  sukcesy:  nie  było 
zwolnień,  protestów  związkowych.  Podstawowe  produkty  „M”  to:  koncentrat  pomidorowy, 
soki  warzywno-owocowe,  dŜemy,  napoje  niegazowane  na  bazie  owoców  i  warzyw,  wina 
sprzedawane  wyłącznie  na  rynku  krajowym  oraz  miody  i  miody  pitne  przedniej  jakości. 
PowaŜny  udział  w  sprzedaŜy  zakładu  ma  sok  jabłkowy,  sprzedawany  innym  firmom  do 
produkcji róŜnych napojów. Firma gwarantuje wysoką jakość swoich produktów i reaguje na 
zapotrzebowanie  rynku,  czego  przykładem  moŜe  być  cieszący  się  uznaniem  konsumentów 
dŜem dla diabetyków.  

Bazą  surowcową  dla  zakładów  „M”  są  okoliczne  wsie  –  dostawcą  jest  co  drugie 

gospodarstwo  rolne  lub  pasieczne.  W  sezonie  funkcjonuje  około  40  punktów  skupu,  które 
prowadzą pracownicy oddelegowani. Dział zaopatrzenia surowcowego prowadzi kontraktację 
wielu gatunków owoców i warzyw i gwarantuje odbiór surowca pomimo róŜnej koniunktury 
w  poszczególnych  latach.  Taka  polityka  zaopatrzenia  pozwala  dyktować  ceny  skupu 
w regionie.  Ceny  te  są  stosunkowo  mało  atrakcyjne,  ale  gwarantują  producentowi  zbyt.  Do 
niedawna  marketing  w  firmie  nie  miał  naleŜnego  miejsca,  główną  funkcją  była  funkcja 
sprzedaŜowa.  Marketing  wkraczał  do  firmy  w  sposób  improwizowany,  wykorzystując 
dotychczasowych  pracowników  firmy.  Trzy  osoby  pracujące  w  komórce  marketingu 
doskonale  pojmują  zadania  stojące  przed  marketingiem  w  nowoczesnej  firmie.  Obecne 
usytuowanie  marketingu  w  strukturze  organizacyjnej  wyklucza  wpływ  na  wydział 
zaopatrzenia,  transportu,  kadr,  finansów,  produkcji.  Niezbędna  komunikacja  pomiędzy  tymi 
działami  odbywa  się  na  płaszczyźnie  półprywatnej,  polega  teŜ  na  częstych  naradach  pod 
przewodnictwem dyrektora.  

Pomimo  tych  trudności  w  zarządzaniu  marketingiem  kierownik  działu  zbytu  i  osoby 

z działu marketingu zorganizowały sieć dystrybutorów w skali kraju opierając się na własnych 
pracownikach. Odbyło się kilka podstawowych szkoleń z marketingu dla osób wytypowanych 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

18

do  pracy  w  dystrybucji.  Po  kilku  miesiącach  pracy  w  terenie  nie  ma  Ŝadnych  kłopotów  ze 
zbytem  produktów,  bywają  nawet  sytuacje  odwrotne,  pomimo  Ŝe  akwizytorzy  nie  mają 
wielkich moŜliwości „przebicia” ofert konkurencji.  
 

Napoje  gazowane  „M”  są  wypierane  przez  regionalnych  producentów  napojów  i  wód 

mineralnych.  W  produktach  niegazowanych  butelkowych  0,33  l  –  soki  oraz  napoje  na  bazie 
owoców i warzyw – główny konkurent to „T”, który przewyŜsza „M” warunkami handlowymi 
i  dystrybucją.  W  zakresie  soków  owocowo-warzywnych  jest  łatwiej  z  powodu 
rozbudowanego asortymentu; soki na bazie marchwi, porzeczki i jabłka są w fazie nasycania 
cyklu Ŝycia produktu, a na bazie moreli, banana i jabłka we wzroście. Sytuacja z dŜemami jest 
bardzo trudna, gdyŜ na półkach sklepowych spotyka się towary nawet 30 dostawców. 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

19

5.4. Rynki hurtowe i marketing międzynarodowy  

 

5.4.1. Ćwiczenia

 

 
Ćwiczenie 1 

Na  podstawie  zgromadzonych  źródeł  informacji  dokonaj  analizy  eksportu  i  importu 

następujących produktów spoŜywczych: sera, szynki oraz miodu. 
 

Wskazówki do realizacji

 

Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  podzielić uczniów na 

grupy, omówić zakres i technikę wykonania ćwiczenia. 
 

Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  sprawdzić dostępność do Internetu, 
2)  wyszukać danych w roczniku statystycznym i innych dostępnych źródłach, wypisać je na 

kartce papieru formatu A4, 

3)  usystematyzować zebrane dane,  
4)  przeanalizować dane, 
5)  wyciągnąć wnioski, 
6)  zaprezentować wyniki. 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

– 

dyskusja dydaktyczna, 

– 

ć

wiczenia. 

 

Ś

rodki dydaktyczne: 

− 

rocznik statystyczny,  

− 

biuletyn informacyjny MRiRW,  

− 

stanowisko komputerowe z dostępem do Internetu i drukarką, 

− 

arkusze papieru formatu A4,  

− 

flamastry, 

− 

poradnik dla ucznia, 

− 

magnesy do tablicy lub masa mocująca. 

 
Ćwiczenie 2 

Wykonaj  projekt  promocji  polskiej  szynki  wieprzowej  na  rynkach  zagranicznych.  

W  projekcie  połóŜ  zwłaszcza  nacisk  na  „tańsze”  formy  promocji  takie  jak:  public  relations, 
publicity,  promocja  sprzedaŜy,  opakowanie.  Wybierz  odpowiednie  kanały  dystrybucji  na  
rynku międzynarodowym.  
 

Wskazówki do realizacji.

 

Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  podzielić uczniów na 

grupy, omówić zakres i technikę wykonania ćwiczenia. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

20

Sposób wykonania ćwiczenia. 
 
Uczeń powinien: 

1)  wykorzystać zgromadzone dane dotyczące wielkości eksportu szynki,  
2)  zebrać informacje o odbiorcach, 
3)  przypomnieć wiadomości dotyczące narzędzi promocji, 
4)  dobrać narzędzia do projektu promocji, 
5)  wykonać projekt. 

 
Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

– 

dyskusja dydaktyczna, 

– 

ć

wiczenia. 

 
Ś

rodki dydaktyczne: 

− 

rocznik statystyczny, 

− 

stanowisko komputerowe z dostępem do Internetu i drukarką, 

− 

arkusze papieru formatu A4,  

− 

flamastry, 

− 

poradnik dla ucznia, 

− 

magnesy do tablicy lub masa mocującą. 

 
 
 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

21

6.  EWALUACJA OSIĄGNIĘĆ UCZNIA

  

 

Przykłady narzędzi pomiaru dydaktycznego 

 
TEST 1 
Test  dwustopniowy  do  jednostki  modułowej

 

„Prowadzenie  marketingu  

w agrobiznesie” 
 

Test składa się z 20 zadań wielokrotnego wyboru, z których: 

− 

zadania 1, 2, 3, 4, 7, 9, 10, 12, 13, 14, 15, 16, są z poziomu podstawowego, 

− 

zadania 5, 6, 8, 11,17, 18, 19, 20, są z poziomu ponadpodstawowego. 

 

Punktacja zadań: 0 lub 1 punkt 
 

Za kaŜdą prawidłową odpowiedź uczeń otrzymuje 1 punkt. Za złą odpowiedź lub jej brak 

uczeń otrzymuje 0 punktów. 

 

Proponuje  się  następujące  normy  wymagań  –  uczeń  otrzyma  następujące 
oceny szkolne:

 

− 

dopuszczający – za rozwiązanie co najmniej 9 zadań z poziomu podstawowego, 

− 

dostateczny  –  za  rozwiązanie  co  najmniej  10  zadań,  w  tym  co  najmniej  2  z  poziomu 
ponadpodstawowego, 

− 

dobry – za rozwiązanie 16 zadań, w tym co najmniej 4 z poziomu ponadpodstawowego,  

− 

bardzo  dobry  –  za  rozwiązanie  18  zadań,  w  tym  co  najmniej  6  z  poziomu 
ponadpodstawowego. 

 

Klucz odpowiedzi:  1. b, 2. a, 3. d, 4. c, 5. a, 6. c, 7. a, 8. c, 9. a, 10. d, 11. d, 

12. b, 13. b, 14. b, 15. d, 16. c, 17. c, 18. b, 19. d, 20. c. 

 

Plan testu  

 

Nr 

zad. 

Cel operacyjny  

(mierzone osiągnięcia ucznia) 

Kategoria 

celu 

Poziom 

wymagań 

Poprawna 

odpowiedź 

RozróŜnić dobra komplementarne 

RozróŜnić dobra substytucyjne 

Wyjaśnić pojęcie marketingu 

Wymienić instrumenty marketingu mix 

Analizować fazy cyklu Ŝycia produktu 

PP 

Scharakteryzować strategie cenowe 

PP 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

22

RozróŜnić rodzaje rabatów 

Scharakteryzować metody ustalania cen 

PP 

Wyjaśnić proces dystrybucji 

10  Ocenić znaczenie kanałów dystrybucji 

11  Scharakteryzować pojecie logistyki 

PP 

12 

Wybrać kanały dystrybucji dla 
poszczególnych produktów 

13  Wymienić rodzaje reklam 

14  Zdefiniować public relations 

15 

Zastosować rodzaje reklam 
w gospodarstwie pasiecznym 

16  Zdefiniować merchandising 

17  Przeprowadzić analizę SWOT 

PP 

18  Scharakteryzować plan strategiczny 

PP 

19  Stworzyć plan marketingowy 

PP 

20  Analizować marketing globalny 

PP 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

23

Przebieg testowania 

 
Instrukcja dla nauczyciela

 

1.  Ustal  z  uczniami  termin  przeprowadzenia  sprawdzianu  z  wyprzedzeniem  co  najmniej 

jednotygodniowym. 

2.  Przygotuj odpowiednią liczbę testów 
3.  Zapewnij samodzielność podczas rozwiązywania zadań. 
4.  Przed rozpoczęciem testu przeczytaj uczniom instrukcję dla ucznia 
5.  Zapytaj czy uczniowie wszystko zrozumieli.  
6.  Wszelkie wątpliwości wyjaśnij. 
7.  Nie przekraczaj przeznaczonego czasu na test. 
 

Instrukcja dla ucznia 

1.  Przeczytaj uwaŜnie instrukcję. 
2.  Podpisz imieniem i nazwiskiem kartę odpowiedzi. 
3.  Zapoznaj się z zestawem zadań testowych.  
4.  Udzielaj odpowiedzi tylko na załączonej karcie odpowiedzi, wstawiając w odpowiedniej 

rubryce  znak  X.  W  przypadku  pomyłki  naleŜy  błędną  odpowiedź  zaznaczyć  kółkiem,  
a następnie ponownie zaznaczyć odpowiedź prawidłową. 

5.  Test  zawiera  20  zadań,  do  kaŜdego  zadania  dołączone  są  4  moŜliwości  odpowiedzi. 

Tylko jedna jest prawdziwa.  

6.  Pracuj samodzielnie, bo tylko wtedy będziesz miał satysfakcję z wykonanego zadania. 
7.  Kiedy udzielanie odpowiedzi będzie Ci sprawiało trudność, wtedy odłóŜ jego rozwiązanie 

na później i wróć do niego kiedy zostanie Ci wolny czas. 

8.  Na rozwiązanie testu masz 50 minut. 

Powodzenia! 

 

Materiały dla ucznia:

 

– 

instrukcja, 

– 

zestaw zadań testowych, 

– 

karta odpowiedzi. 

 
ZESTAW ZADAŃ TESTOWYCH

 

 
1.  Spośród wymienionych par produktów wybierz te, które są komplementarne 

a)  zeszyt i papier. 
b)  dyskietka i komputer. 
c)  bułka i chleb. 
d)  benzyna i olej napędowy. 
 

2.  Spośród wymienionych par produktów wybierz te, które są substytucyjne 

a)  masło i margaryna. 
b)  samochód i benzyna. 
c)  ksiąŜka i zeszyt. 
d)  czapka i rękawiczki. 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

24

3.  Marketing to 

a)  filozofia działania firmy. 
b)  analizowanie. 
c)  planowanie. 
d)  wszystkie odpowiedzi są poprawne. 

 
4.  Do instrumentów marketingu mix nie naleŜy 

a)  promocja. 
b)  cena. 
c)  gwarancja. 
d)  dystrybucja. 
 

5.  Największa sprzedaŜ produktu występuje w fazie 

a)  wzrostu. 
b)  spadku. 
c)  wprowadzenia. 
d)  dojrzałości. 
 

6.  Najkorzystniejszą strategią cen dla klienta jest 

a)  strategia „zbierania śmietanki”. 
b)  strategia przeładowania. 
c)  strategia wysokiej wartości. 
d)  strategia średniej wartości. 
 

7.  Forma premiująca odbiorców opłacających szybko to 

a)  skonto. 
b)  rabat przestrzenny. 
c)  rabat funkcjonalny. 
d)  rabat ilościowy. 
 

8.  Metoda popytowa ustalania cen polega na tym, Ŝe 

a)  decyzje 

dotyczące 

ceny 

są 

podejmowane  po  analizie  cen  produktów 

konkurencyjnych. 

b)  cena  powstaje  przez  dodanie  kosztów  jakie  firma  poniosła  w  związku 

z wytworzeniem danego produktu. 

c)  ustalanie  cen  polega  na  tym,  Ŝe  podstawą  wyznaczenia  ceny  jest  istniejący  lub 

przewidywany popyt. 

d)  firma ustala cenę na swój produkt, na poziomie wyŜszym od ceny przewodniej. 
 

9.  Dystrybucja obejmuje wszelkie czynności związane z 

a)  pokonywaniem  przestrzennych,  czasowych  i  ilościowych  róŜnic  występujących 

pomiędzy producentem a konsumentem. 

b)  zaspokajaniem gustów i preferencji konsumentów. 
c)  koniecznością magazynowania produktów. 
d)  przemieszczaniem  produktów  przy  wykorzystaniu  róŜnych  moŜliwości  sortowania 

i pakowania. 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

25

10.  Zaletą kanału bezpośredniego w sprzedaŜy miodu jest 

a)  szybki przepływ informacji. 
b)  bezpośredni kontakt klienta z producentem. 
c)  moŜliwość negocjowania ceny. 
d)  wszystkie wyŜej wymienione. 
 

11.  Logistyka zajmuje się 

a)  pakowaniem i magazynowaniem produktów. 
b)  kształtowaniem strategii cenowej w firmie. 
c)  prowadzeniem negocjacji w kanałach dystrybucji. 
d)  fizycznym przepływem towarów miedzy przedsiębiorstwami i wewnątrz nich. 
 

12.  Który z poniŜszych kanałów dystrybucji zastosowałbyś przy detalicznej sprzedaŜy jabłek 

przez producenta 
a)  producent – konsument. 
b)  producent – detalista – konsument. 
c)  producent – hurtownik – detalista – konsumentów. 
d)  producent – importer – hurtownik – detalista – konsument. 
 

13.  Promując środki ochrony roślin zastosowałbyś reklamę 

a)  satysfakcjonującą. 
b)  informacyjną. 
c)  emocjonalną. 
d)  tworzącą nawyk. 
 

14.  Public relations to 

a)  rozmowa handlowa. 
b)  kształtowanie pozytywnego wizerunku firmy. 
c)  oferowanie nabywcom dodatkowych korzyści. 
d)  forma kontaktowania się przedsiębiorstwa z rynkiem. 
 

15.  Najlepszą formą promocji w małym gospodarstwie pasiecznym jest 

a)  reklama. 
b)  sponsoring. 
c)  marketing bezpośredni. 
d)  sprzedaŜ bezpośrednia. 
 

16.  Merchandising zajmuje się 

a)  analizą gustów konsumentów. 
b)  projektowaniem wystaw i targów. 
c)  sposobem prezentacji towarów w sklepach. 
d)  przepływem towarów. 
 

17.  Analiza SWOT to analiza 

a)  badań marketingowych. 
b)  gustów i preferencji konsumentów. 
c)  mocnych i słabych stron, szans i zagroŜeń.  
d)  skuteczności promocji.  
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

26

18.  Plan strategiczny opracowuje się na 

a)  1–2 lata. 
b)  3–5 lata. 
c)  6–8 lat. 
d)  powyŜej 10 lat. 
 

19.  Plan marketingowy gospodarstwa rolnego powinien obejmować 

a)  analizę głównych czynników zewnętrznych mających wpływ na działalność. 
b)  ogólne cele i strategię marketingową. 
c)  koszty realizacji planu marketingowego. 
d)  wszystkie wyŜej wymienione. 
 

20.  Marketing globalny nie obejmuje 

a)  kursu walut. 
b)  stawek podatkowych. 
c)  planu marketingowego. 
d)  kosztów siły roboczej. 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

27

 

KARTA ODPOWIEDZI 

 

Imię i nazwisko.......................................................................................... 

 
Prowadzenie marketingu w agrobiznesie. 

 
Zakreśl poprawną odpowiedź.
 

 

Nr 

zadania 

Odpowiedź 

Punkty 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

10   

 

11   

 

12   

 

13   

 

14   

 

15   

 

16   

 

17   

 

18   

 

19   

 

20   

 

Razem:   

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

28

TEST 2 
Test  dwustopniowy  do  jednostki  modułowej

 

„Prowadzenie  marketingu  

w agrobiznesie” 

 

Test składa się z 20 zadań wielokrotnego wyboru, z których: 

− 

zadania 1, 2, 3, 4, 7, 8, 9, 11, 12, 13, 14, 16, są z poziomu podstawowego, 

− 

zadania 5, 6, 10,15, 17, 18, 19, 20, są z poziomu ponadpodstawowego. 

 
Punktacja zadań: 0 lub 1 punkt 
 

Za kaŜdą prawidłową odpowiedź uczeń otrzymuje 1 punkt. Za złą odpowiedź lub jej brak 

uczeń otrzymuje 0 punktów. 

 

Proponuje  się  następujące  normy  wymagań  –  uczeń  otrzyma  następujące 
oceny szkolne:

 

− 

dopuszczający – za rozwiązanie co najmniej 9 zadań z poziomu podstawowego, 

− 

dostateczny  –  za  rozwiązanie  co  najmniej  10  zadań,  w  tym  co  najmniej  2  z  poziomu 
ponadpodstawowego, 

− 

dobry – za rozwiązanie 16 zadań, w tym co najmniej 4 z poziomu ponadpodstawowego,  

− 

bardzo  dobry  –  za  rozwiązanie  18  zadań,  w  tym  co  najmniej  6  z  poziomu 
ponadpodstawowego. 

 

Klucz odpowiedzi:  1. b, 2. c, 3. b, 4. d, 5. a, 6. a, 7. c, 8. a, 9. c, 10. a, 11. b, 

12. c, 13. a, 14. c, 15. d, 16. d, 17. a, 18. b, 19. d, 20. c,  

 

Plan testu  

 

Nr 

zad. 

Cel operacyjny  

(mierzone osiągnięcia ucznia) 

Kategoria 

celu 

Poziom 

wymagań 

Poprawna 

odpowiedź 

Sklasyfikować potrzeby  

Dobrać metody badań do określonej 
dziedziny gospodarki 

Określić specyfikę płodów rolnych 

Wymienić funkcje opakowania 

Scharakteryzować strategie cenowe 

PP 

Scharakteryzować strategie dystrybucji 

PP 

Wymienić zalety kanałów 
bezpośrednich dystrybucji 

Dobrać kanały dystrybucji dla miodu 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

29

Wyjaśnić funkcje promocji 

10  Analizować fazy cyklu Ŝycia produktu 

PP 

11  Wymienić etapy tworzenia reklamy 

 

12 

Zastosować metody tworzenia budŜetu 
reklamy 

13  Zdefiniować pojęcie publicity 

14  Zdefiniować pojęcie sponsoringu 

15 

Podkreślić korzyści wynikające 
z posiadania silnej marki 

PP 

16  RozróŜnić elementy zarządzania 

17  Scharakteryzować plan operacyjny 

PP 

18 

Analizować marketing 
międzynarodowy 

PP 

19 

Analizować korzyści i mankamenty 
eksportu 

PP 

20 

Ocenić skuteczność badań 
marketingowych  

PP 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

30

Przebieg testowania 

 
Instrukcja dla nauczyciela

 

1.  Ustal  z  uczniami  termin  przeprowadzenia  sprawdzianu  z  wyprzedzeniem  co  najmniej 

jednotygodniowym. 

2.  Przygotuj odpowiednią liczbę testów 
3.  Zapewnij samodzielność podczas rozwiązywania zadań. 
4.  Przed rozpoczęciem testu przeczytaj uczniom instrukcję dla ucznia 
5.  Zapytaj czy uczniowie wszystko zrozumieli.  
6.  Wszelkie wątpliwości wyjaśnij. 
7.  Nie przekraczaj przeznaczonego czasu na test. 
 

Instrukcja dla ucznia 

1.  Przeczytaj uwaŜnie instrukcję. 
2.  Podpisz imieniem i nazwiskiem kartę odpowiedzi. 
3.  Zapoznaj się z zestawem zadań testowych.  
4.  Udzielaj odpowiedzi tylko na załączonej karcie odpowiedzi, wstawiając w odpowiedniej 

rubryce  znak  X.  W  przypadku  pomyłki  naleŜy  błędną  odpowiedź  zaznaczyć  kółkiem,  
a następnie ponownie zaznaczyć odpowiedź prawidłową. 

5.  Test  zawiera  20  zadań,  do  kaŜdego  zadania  dołączone  są  4  moŜliwości  odpowiedzi. 

Tylko jedna jest prawdziwa.  

6.  Pracuj samodzielnie, bo tylko wtedy będziesz miał satysfakcję z wykonanego zadania. 
7.  Kiedy udzielanie odpowiedzi będzie Ci sprawiało trudność, wtedy odłóŜ jego rozwiązanie 

na później i wróć do niego kiedy zostanie Ci wolny czas. 

8.  Na rozwiązanie testu masz 50 minut. 

Powodzenia! 

 

Materiały dla ucznia:

 

– 

instrukcja, 

– 

zestaw zadań testowych, 

– 

karta odpowiedzi. 

 
ZESTAW ZADAŃ TESTOWYCH

 

 
1.  Pięć grup potrzeb według A Maslow to potrzeby 

a)  fizjologiczne, bezpieczeństwa, pracowania, samokształcenia, zabawy. 
b)   fizjologiczne, bezpieczeństwa, afiliacji, uznania, samorealizacji. 
c)  bezpieczeństwa, samokształcenia, uznania, pragnienia, samorealizacji. 
d)  fizjologiczne, samorealizacji, kształcenia, pracowania, odpoczywania. 
 

2.  Jedną z metod badań w rolnictwie, w tym w pszczelarstwie moŜe być 

a)  losowanie. 
b)  wywiad. 
c)  obserwacja. 
d)  testy. 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

31

3.  Specyficzne cechy wpływające na marketing płodów rolnych to 

a)  łatwość pozyskiwania. 
b)  krotka trwałość. 
c)  długi okres przechowywania. 
d)  mała wartość. 
 

4.  Opakowanie produktu spełnia następującą funkcję 

a)  zabezpiecza przed uszkodzeniem. 
b)  reklamuje towar. 
c)   informuje o zawartości. 
d)  wszystkie wyŜej wymienione odpowiedzi są poprawne. 
 

5.  Narzędzia wykorzystywane w kształtowaniu strategii cenowych to 

a)  rabat funkcjonalny. 
b)  promocje. 
c)  sprzedaŜ „po kosztach”. 
d)  dodatkowe korzyści dla klientów. 
 

6.  Strategia dystrybucji selektywnej polega na 

a)  oferowaniu produktu w ograniczonej liczbie miejsc. 
b)  grupowaniu produktów. 
c)  dotarciu do ograniczonej liczby klientów. 
d)  segmentacji rynku. 
 

7.  Do zalet bezpośrednich kanałów dystrybucji zalicza się 

a)  dotarcie do duŜej liczby klientów. 
b)  moŜliwość szerokiej promocji firmy. 
c)  moŜliwość ustalania niskich (konkurencyjnych) cen. 
d)  mała konkurencyjność firmy. 
 

8.  Który  z  poniŜszych  kanałów  dystrybucji  zastosowałbyś  przy  sprzedaŜy  miodu  przez 

pszczelarza prosto z pasieki 
a)  producent – konsument. 
b)  producent – detalista – konsument. 
c)  producent – hurtownik – detalista – konsumentów. 
d)  producent – importer – hurtownik – detalista – konsument. 
 

9.  Funkcja pobudzająca promocji to 

a)  informowanie klientów o wprowadzeniu produktu na rynek. 
b)  tworzenie zestawu pozacenowych instrumentów rywalizacji na rynku. 
c)  wywołania określonych zachowań rynkowych nabywcy skłaniających go do zakupu. 
d)  skłonienie do penetracji rynku. 
 

10.  W której fazie cyklu Ŝycia produktu zastosowałbyś najintensywniejszą reklamę 

a)  wprowadzenia. 
b)  wzrostu. 
c)  dojrzałości. 
d)  spadku. 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

32

11.  Pierwszym etapem tworzenia reklamy jest 

a)  ustalenie budŜetu. 
b)  wybór celów. 
c)  wybór treści. 
d)  wybór adresatów. 
 

12.  Metoda ustalania budŜetu w reklamie „Wszystko, na co stać firmę” polega na 

a)  poznaniu budŜetu konkurencji. 
b)  określaniu celu, rodzaju komunikatów, mediów i zasad ich wykorzystywania. 
c)  stosowaniu tej metody przez firmy w trudnej sytuacji finansowej. 
d)  określeniu stałego poziom wydatków na reklamę jako ustalony procent od sprzedaŜy. 

 
13.  Publicity jest to 

a)  kaŜda  informacja  na  temat  firmy  lub  jej  oferty,  ukazująca  się  w  mediach 

nieodpłatnie. 

b)  tworzenie, utrzymywanie lub odzyskiwanie dobrego imienia. 
c)  działanie mające na celu wytworzenie sprzyjającej atmosfery wokół produktu. 
d)  przekazywanie informacji o produkcie poprzez jego reklamowanie. 
 

14.  Sponsoring polega na 

a)  stosowaniu okresowych obniŜek cen. 
b)  nagradzaniu stałych klientów. 
c)  subsydiowanie osób, instytucji w zamian za promowanie firmy, marki. 
d)  przepychanie produktu przez kanał dystrybucji. 
 

15.  Korzyści wynikające z posiadania silnej marki to 

a)  umoŜliwienie osiągnięcia wyŜszego udziału w rynku. 
b)  obniŜenia elastyczności cenowej popytu. 
c)  ułatwianie wprowadzania nowych produktów na rynek. 
d)  wszystkie wymienione odpowiedzi są poprawne. 
 

16.  Zarządzanie obejmuje następujące elementy 

a)  kalkulację kosztów. 
b)  prowadzenie działań konkurencyjnych. 
c)  analizę rynku. 
d)  planowanie, organizowanie i kierowanie. 
 

17.  Plan operacyjny opracowuje się na 

a)  1–2 lata. 
b)  3–5 lata. 
c)  6–8 lat. 
d)  powyŜej 10 lat. 

 

18.  Przyczyny dla których firmy angaŜują się w marketing międzynarodowy to 

a)  nadwyŜka finansowa w firmie. 
b)  moŜliwość  uzyskania  większych  zysków  na  rynkach,  na  których  istnieje  luka 

asortymentowa. 

c)  nadwyŜka produkcyjna w firmie. 
d)  zbyt duŜa konkurencja na rynku krajowym. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

33

 

19.  Główne mankamenty firm eksportowych 

a)  moŜliwość utraty kontroli nad rynkiem. 
b)  prowadzenie sprzedaŜy równieŜ produktów konkurencyjnych. 
c)  brak informacji z pierwszej ręki o rynku zagranicznym. 
d)  wszystkie wyŜej wymienione odpowiedzi są poprawne. 
 

20.  Firma wprowadzając produkt na rynek powinna prowadzić badania marketingowe 

a)  w momencie wprowadzania produktu na rynek. 
b)  po jego wprowadzeniu a przed wycofaniem z rynku. 
c)  przed wprowadzenie produktu na rynek. 
d)  po wycofaniu produktu z rynku. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

34

 

KARTA ODPOWIEDZI 

 

Imię i nazwisko.......................................................................................... 

 
Prowadzenie marketingu w agrobiznesie. 

 
Zakreśl poprawną odpowiedź.
 

 

Nr 

zadania 

Odpowiedź 

Punkty 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

10   

 

11   

 

12   

 

13   

 

14   

 

15   

 

16   

 

17   

 

18   

 

19   

 

20   

 

Razem:   

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

35

7.  LITERATURA

  

 

1.  Cholewicka-Goździk  K.:  Marketing  produktów  rolno-Ŝywnościowych.  Fundacja 

Programów Pomocy dla Rolnictwa, Warszawa 1997 

2.  Kotler  Ph.:  Marketing,  analiza,  planowanie,  wdraŜanie  i  kontrola.  Gebethner  &  Ska, 

Warszawa 1994 

3.  Musiałkiewicz J.: Marketing. Ekonomik, Warszawa 2003 
4.  Niemierko B.: Ocenianie szkolne bez tajemnic. WSiP, Warszawa 2002 
5.  Niemierko B.: Pomiar wyników kształcenia. WSiP, Warszawa 1999 
6.  Przybyłowski K. i in.: Marketing”. Dom Wydawniczy ABC, Warszawa 1998 
7.  Szymoniuk  B.:  Promocja  i  reklama.  Wydawnictwo  Uczelniane  Politechniki  

Lubelskiej, Lublin 1998 

8.  Wilde J.: Pszczelarstwo, to moŜe być biznes. Sądecki Bartnik, Nowy Sącz 1999 
9.  Wiśniewski A.: Marketing. Wydawnictwo Szkolne i Pedagogiczne, Warszawa 2000 

 

Czasopisma  
Marketing przy kawie 
Pasieka  
Pszczelarstwo 
Pszczelarz Polski