background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 
 

 

 

 
 

MINISTERSTWO EDUKACJI 

 

NARODOWEJ 

 
 
 
 

 
 
Renata Kacperska 

 
 
 
 
 
 

Organizacja zbytu produktów ogrodniczych 
621[01].Z5.03 

 
 

 

 

 

Poradnik dla nauczyciela 
 
 
 
 
 
 
 

 
 

Wydawca 

Instytut Technologii Eksploatacji – Państwowy Instytut Badawczy 
Radom 2007 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

1

Recenzenci: 
mgr inŜ. Maria Pajetka 
mgr inŜ. Alicja Kurlus 

 
 
 
 

Opracowanie redakcyjne: 
mgr inŜ. Krystyna Kwestarz 

 
 
 
 

Konsultacja: 
mgr inŜ. Marek Rudziński 
 
 
 
 

 

 
 
 

 

Poradnik  stanowi  obudowę  dydaktyczną  programu  jednostki  modułowej  621[01].Z5.03 
„Organizacja  zbytu  produktów  ogrodniczych”,  zawartego  w  modułowym  programie 
nauczania dla zawodu ogrodnik. 

 

 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Wydawca 

Instytut technologii Eksploatacji – Państwowy Instytut Badawczy, Radom 2007 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

2

SPIS TREŚCI 

 

1.  Wprowadzenie 

2.  Wymagania wstępne 

3.  Cele kształcenia 

4.  Przykładowe scenariusze zajęć 

5.  Ćwiczenia 

10 

5.1.  Podstawy funkcjonowania rynku rolnego 

10 

5.1.1.  Ćwiczenia 

10 

5.2.  Istota marketingu w organizacji zbytu produktów ogrodniczych 

14 

5.2.1.  Ćwiczenia 

14 

5.3.  Elementy marketingu w organizowaniu zbytu produktów ogrodniczych 

17 

5.3.1.  Ćwiczenia 

17 

5.4.  Przygotowanie produktów ogrodniczych do sprzedaŜy 

22 

5.4.1.  Ćwiczenia 

22 

6.  Ewaluacja osiągnięć ucznia 

25 

7.  Literatura 

39 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

3

1. WPROWADZENIE 

 

Przekazujemy  Państwu  Poradnik  dla  nauczyciela,  który  będzie  pomocny  w  prowadzeniu 

zajęć dydaktycznych w szkole kształcącej w zawodzie ogrodnik. 

W poradniku zamieszczono: 

− 

wymagania  wstępne,  wykaz umiejętności, jakie uczeń powinien mieć juŜ ukształtowane, 
aby bez problemów mógł korzystać z poradnika, 

− 

cele  kształcenia,  wykaz  umiejętności,  jakie  uczeń  ukształtuje  podczas  pracy 
z poradnikiem, 

− 

przykładowe scenariusze zajęć, 

− 

przykładowe  ćwiczenia  ze  wskazówkami  do  realizacji,  zalecanymi  metodami 
nauczania–uczenia oraz środkami dydaktycznymi, 

− 

ewaluację osiągnięć ucznia, przykładowe narzędzie pomiaru dydaktycznego, 

− 

wykaz literatury. 

 

Przykładowe  scenariusze  zajęć  mogą  być  pomocne  w  doborze  odpowiedniej  metody 

przeprowadzenia  zajęć.  Wskazane  jest,  aby  zajęcia  dydaktyczne  były  prowadzone  róŜnymi 
metodami  ze  szczególnym  uwzględnieniem  aktywizujących  metod  nauczania.  Formy 
organizacyjne  pracy  uczniów  mogą  być  zróŜnicowane,  począwszy  od  samodzielnej  pracy 
uczniów do pracy zespołowej. 

Proponowane  ćwiczenia  pozwolą  sprawdzić  wiedzę  uczniów  i  wskazać  te  tematy,  które 

sprawiają uczniom najwięcej trudności. 

 
 
 

 

 

 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Schemat układu jednostek modułowych 

621[01].Z5.01 

Zastosowanie przepisów  

prawa rolnego

 

621[01].Z5.02 

Prowadzenie gospodarstwa

 

ogrodniczego 

621[01].Z5.03 

Organizacja zbytu produktów 

ogrodniczych 

621[01].Z5 

Ekonomika produkcji ogrodniczej 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

4

2. WYMAGANIA WSTĘPNE 

 

Przystępując do realizacji programu jednostki modułowej uczeń powinien umieć: 

− 

posługiwać się podstawowymi pojęciami ekonomicznymi, 

− 

objaśniać pojęcie produktu, towaru, asortymentu, 

− 

identyfikować podmioty gospodarki rynkowej, 

− 

określać zadania instytucji wspierających rolnictwo, 

− 

stosować przepisy prawa rolnego, 

− 

stosować przepisy prawa dotyczące bezpieczeństwa Ŝywnościowego, 

− 

korzystać z róŜnych źródeł informacji, 

− 

korzystać z technologii informacyjnej. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

5

3. CELE KSZTAŁCENIA 

 

W wyniku realizacji programu jednostki modułowej uczeń powinien umieć: 

–  posłuŜyć się terminologią: marketing, produkt, cena, dystrybucja, rynek, promocja, 
–  zastosować prawo popytu i podaŜy, 
–  określić  i  scharakteryzować  czynniki  wpływające  na  popyt  oraz  podaŜ  produktów 

ogrodniczych, 

–  dokonać 

podziału 

rynku 

według 

kryterium 

geograficznego, 

demograficznego 

i behawioralnego, 

–  zaprezentować i sprzedać produkty na rynku, 
–  przeprowadzić negocjacje z potencjalnymi klientami firmy, 
–  skorzystać z róŜnych źródeł informacji. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

6

4. PRZYKŁADOWE SCENARIUSZE ZAJĘĆ 

 

Scenariusz zajęć 1 

Osoba prowadząca 

 

 

………………………………………………………….. 

Modułowy program nauczania: 

Ogrodnik 621[01] 

Moduł: 

 

 

 

Ekonomika produkcji ogrodniczej 621[01].Z5 

Jednostka modułowa:  

 

Organizacja zbytu produktów ogrodniczych 621[01].Z5.01 

Temat: Popyt na produkty rolno-Ŝywnościowe. 

Cel ogólny: określenie czynników wpływających na popy produktów rolno-Ŝywnościowych. 
 
Po zakończeniu zajęć edukacyjnych uczeń powinien umieć: 
–  objaśnić definicję popytu na produkty rolno-Ŝywnościowe, 
–  objaśnić prawo popytu i przedstawić je graficznie, 
–  wymienić czynniki wpływające na kształtowanie się popytu na produkty rolno-Ŝywnościowe. 
 
Metody nauczaniauczenia się: 
–  wykład, 
–  dyskusja dydaktyczna, 
–  pogadanka, 
–  ćwiczenia. 
 
Formy organizacyjne pracy uczniów: 
–  praca grupowa, 
–  praca indywidualna. 
 
Środki dydaktyczne:
 
–  literatura zgodna z rozdziałem 7 poradnika, 
–  foliogramy z wykresami popytu. 
 
Czas trwania: 
1 godzina dydaktyczna. 
 
Uczestnicy:
 
–  uczniowie zasadniczej szkoły zawodowej. 
 
Środki dydaktyczne: 
–  zestaw ćwiczeń z Poradnika dla ucznia, 
–  kartki papieru, 
–  pisaki. 

 

Przebieg zajęć: 
1.  Wprowadzenie i przedstawienie celów zajęć. 
2.  Plan zajęć: 

A. Definicja popytu i prawa popytu: 

–  wstęp – nauczyciel objaśnia pojęcie popytu i prawa popytu, 
–  uczniowie  w  grupach  przedstawiają  graficznie  prawo  popytu  i  analizują  sytuacje, 

jak będzie się zmieniał popyt przy zmianie ceny. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

7

B. Czynniki wpływające na kształtowanie się popytu na produkty rolno-Ŝywnościowe: 

–  uczniowie w grupach określają, jakie czynniki mogą wpływać na kształtowanie się 

popytu na produkty rolno-Ŝywnościowe, 

–  wyniki swoich prac liderzy grup przedstawiają na forum grupy, 
–  pomysły  zapisywane  są  przez  nauczyciela  na  tablicy  i  następnie  wspólnie 

omawiane, 

–  uczniowie  wykonują  ćwiczenie  dotyczące  czynników  wpływających  na  popyt 

(ćwiczenie 2 w Poradniku dla ucznia), 

–  rozwiązania prezentowane są przez liderów grup na forum klasy. 

 

3.  Podsumowanie zajęć: 

–  uczniowie  objaśniają  zaleŜności  wielkości  popytu  od  zmiany  ceny  i  przedstawiają 

graficznie tą zaleŜność, 

–  uczniowie wymieniają czynniki wpływające na kształtowanie się popytu. 

 
4.  Ocena poziomu osiągnięć uczniów. 

Ocena  aktywności  na  zajęciach  poprzez  obserwację  pracy  uczniów  w  grupach. 
Wystawienie ocen z uwzględnieniem wkładu ucznia w pracę zespołu. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

8

Scenariusz zajęć 2 
 

Osoba prowadząca 

 

 

……………………………………………….. 

Modułowy program nauczania: 

Ogrodnik 621[01] 

Moduł: 

 

 

 

Ekonomika produkcji ogrodniczej 621[01].Z5 

Jednostka modułowa:  

 

Organizacja zbytu produktów ogrodniczych 621[01].Z5.01 

Temat: Pojęcie i rodzaje kanałów dystrybucji. 

Cel ogólny: wyróŜnić róŜne kanały dystrybucji produktów ogrodniczych. 
 
Po zakończeniu zajęć edukacyjnych uczeń powinien umieć: 
–  objaśnić pojęcie dystrybucji, 
–  objaśnić pojęcie kanału dystrybucji, 
–  rozróŜnić rodzaje kanałów dystrybucji, 
–  zaplanować kanał dystrybucji dla poszczególnych produktów, 
–  wymienić zalety korzystania z bezpośredniego i pośredniego kanału dystrybucji. 
 
Metody nauczania
uczenia się: 
–  wykład, 
–  dyskusja dydaktyczna, 
–  pogadanka, 
–  ćwiczenia. 
 
Formy organizacyjne pracy uczniów: 
–  praca w zespołach 3-4-osobowych. 
 
Środki dydaktyczne:
 
–  foliogramy ze schematami kanałów dystrybucji, 
–  ćwiczenie z Poradnika dla ucznia (podrozdział 4.3.3, ćwiczenie 5), 
–  literatura zgodna z rozdziałem 7 Poradnika dla nauczyciela, 
–  schematy przykładowych kanałów dystrybucji produktów ogrodniczych. 
 
Czas trwania: 
1 godzina zajęć dydaktycznych. 
 
Uczestnicy: 
–  uczniowie zasadniczej szkoły zawodowej. 
 
Przebieg zajęć: 
1.  Wprowadzenie i przedstawienie celów zajęć. 
2.  Plan zajęć: 

A. Definicja dystrybucji i kanału dystrybucji 

–  nauczyciel wraz z uczniami określa definicję dystrybucji i kanału dystrybucji. 

 

B. Rodzaje kanałów dystrybucji 

–  nauczyciel  charakteryzuje  rodzaje  kanałów  dystrybucji  przedstawiając  schematy 

kanałów  dystrybucji  na  foliogramach  oraz  przykładowe  schematy  kanałów 
dystrybucji, 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

9

–  uczniowie  określają  zalety  korzystania  przez  producentów z bezpośrednich i pośrednich 

kanałów dystrybucji, 

–  uczniowie  podzieleni  na  trzy  grupy,  planują  kanały  dystrybucji  dla  owoców, 

warzyw i kwiatów (ćwiczenie 5 z podrozdziału 4.3.3 Poradnika dla ucznia), 

–  liderzy grup prezentują na forum klasy propozycje kanałów dystrybucji. 

3.  Podsumowanie zajęć: 

–  uczniowie wyjaśniają definicję kanału dystrybucji, 
–  uczniowie wymieniają rodzaje kanałów dystrybucji. 

4.  Ocena  poziomu  osiągnięć  uczniów.  Ocena  aktywności  podczas  zajęć  dydaktycznych 

poprzez obserwację udziału w dyskusji i pogadance oraz pracy uczniów w grupach.

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

10

5. ĆWICZENIA 

 

5.1.  Podstawy funkcjonowania rynku rolnego 

 

5.1.1. Ćwiczenia  

 
Ćwiczenie 1 

Zaproponuj  najkorzystniejsze  dla  ogrodnika  formy  sprzedaŜy  80  t  ziemniaków  wczesnych, 

500 kg jabłek róŜnych odmian, 100 kg marchwi. Wybór uzasadnij. 

 

Wskazówki do realizacji 

–  przed  przystąpieniem  do  wykonania  ćwiczenia  uczniowie  powinni  przeczytać  określony 

fragment rozdziału, 

–  nauczyciel  powinien  omówić  zakres  ćwiczenia,  sposób  wykonania  i  warunki 

bezpieczeństwa pracy, 

–  ćwiczenie powinno być wykonywane w grupach 2-osobowych. 

 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien: 

1)  przeanalizować podrozdział poradnika, 
2)  przeanalizować formy sprzedaŜy, 
3)  zaproponować formy sprzedaŜy ziemniaków wczesnych, 
4)  zaproponować formy sprzedaŜy jabłek, 
5)  zaproponować formy sprzedaŜy marchwi, 
6)  zapisać propozycje na kartkach, 
7)  uzasadnić wybór form sprzedaŜy dla poszczególnych produktów. 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

–  wykład informacyjny, 
–  ćwiczenia, 
–  dyskusja dydaktyczna wielokrotna. 

 

Ś

rodki dydaktyczne: 

–  poradnik dla ucznia, 
–  kartki papieru i pisaki. 

 

Ćwiczenie 2 

Mając  dane,  wyznacz  graficznie  krzywą  popytu.  Na  podstawie  krzywej  wyjaśnij  prawo 

popytu. 

 

Cena  jabłek 
w zł/kg 

Ilość 

jabłek, 

jaką 

konsumenci 

zakupią 

po danej cenie (w kg) 

0,80 

40 

2,00 

30 

3,00 

20 

 

 

P   

 

 

 

 

 

 

3,0   

 

 

 

 

 

 

2,5   

 

 

 

2,0   

 

 

 

 

 

 

1,5   

 

 

 

 

 

 

1,0   

 

 

 

 

 

 

 
 

 

10 

20 

30 

40 

50 

Q 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

11

Wskazówki do realizacji 

–  przed  przystąpieniem  do  wykonania  ćwiczenia  uczniowie  powinni  przeczytać  określony 

fragment rozdziału, 

–  nauczyciel  powinien  omówić  zakres  ćwiczenia,  sposób  wykonania  i  warunki 

bezpieczeństwa pracy, 

–  ćwiczenie powinno być wykonywane w grupach 2-osobowych. 
 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien: 

1)  przeanalizować podrozdział z poradnika, 
2)  wyznaczyć na wykresie punkty przecięcia cen z ilością zakupionych jabłek, 
3)  narysować linię przechodzącą przez wyznaczone punkty, 
4)  na podstawie otrzymanego wykresu objaśnić prawo popytu. 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

–  wykład informacyjny, 
–  ćwiczenia, 
–  dyskusja dydaktyczna wielokrotna. 
 

Ś

rodki dydaktyczne: 

− 

poradnik dla ucznia, 

− 

tabela z danymi, 

− 

foliogram z układem współrzędnych, 

− 

pisak do folii. 

 
Ćwiczenie 3 

Pan  Kowalski  prowadzi  sklep  owocowy,  w  którym  sprzedaje  kosze  z owocami  po  20  zł 

za  sztukę.  WskaŜ,  które  i  dlaczego  z  poniŜszych  sytuacji  będą  miały  wpływ  na  wielkość 
popytu na kosze z owocami: 
a)  w najbliŜszym czasie będą popularne imieniny, 
b)  w pobliŜu powstał nowy sklep owocowo-warzywny, 
c)  Pan Kowalski obniŜył cenę koszy o 2 zł, 
d)  Pan  Kowalski  zamieścił  kilka  reklam  swojego  sklepu  w  lokalnej  prasie  i  w  lokalnym 

radio, 

e)  okoliczna  szkoła  wraz  z  ośrodkiem  zdrowia  zorganizowała  w  mieście  kilka  spotkań 

dotyczących  zdrowego  odŜywiania,  podczas  których  informowano  o  pozytywnym 
wpływie spoŜywania owoców na zdrowie, 

f)  Pan Kowalski podwyŜszył płace swoim pracownikom, 
g)  w miasteczku zlikwidowano przedsiębiorstwo, które dawało zatrudnienie znacznej części 

mieszkańców, 

h)  Pan Kowalski rozbudował swój sklep i zaczął sprzedawać warzywa, 
i)  Pan Kowalski częściowo sfinansował festyn dla dzieci. 

 

Wskazówki do realizacji 

–  przed  przystąpieniem  do  wykonania  ćwiczenia  uczniowie  powinni  przeczytać  określony 

fragment rozdziału, 

–  nauczyciel  powinien  omówić  zakres  ćwiczenia,  sposób  wykonania  i  warunki 

bezpieczeństwa pracy, 

–  ćwiczenie powinno być wykonywane indywidualnie. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

12

Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien: 

1)  wyjaśnić pojęcie popytu i czynników wpływających na kształtowanie się popytu, 
2)  przeczytać uwaŜnie zapisane sytuacje, 
3)  przeanalizować  powyŜsze  sytuacje  (kaŜdą  sytuację  potraktuj  odrębnie)  i  określić  ich 

wpływ na kształtowanie się popytu na kosze z owocami, 

4)  uwagi do poszczególnych sytuacji wpisać do zeszytu. 

 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

–  wykład informacyjny, 
–  ćwiczenia, 
–  dyskusja dydaktyczna wielokrotna 

 

Ś

rodki dydaktyczne: 

–  poradnik dla ucznia, 
–  kartki papieru i pisaki. 
 
Ćwiczenie 4 

Mając  dane,  wyznacz  graficznie  krzywą  podaŜy.  Na  podstawie  krzywej  wyjaśnij  prawo 

podaŜy. 
  

Cena jabłek 

w zł/kg 

Ilość jabłek, jaką 
producent chciałby 
sprzedać po danej 
cenie (w kg) 

0,80 

20 

2,00 

30 

3,00 

50 

 

 

 

 

 

 

 

 

3,0 

 

 

 

 

 

 

 

2,5 

 

 

 

 

2,0 

 

 

 

 

 

 

 

1,5 

 

 

 

 

 

 

 

1,0 

 

 

 

 

 

 

 
 
 

 

10 

20 

30 

40 

50 

60 

Q 

Wskazówki do realizacji 

–  przed  przystąpieniem  do  wykonania  ćwiczenia  uczniowie  powinni  przeczytać  określony 

fragment rozdziału, 

–  nauczyciel  powinien  omówić  zakres  ćwiczenia,  sposób  wykonania  i  warunki 

bezpieczeństwa pracy, 

–  ćwiczenie powinno być wykonywane indywidualnie. 

 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien: 

1)  przeanalizować podrozdział z poradnika dla ucznia, 
2)  wyznaczyć na wykresie punkty przecięcia cen z ilością sprzedawanych jabłek, 
3)  wykreślić linię przechodzącą przez wyznaczone punkty, 
4)  na podstawie otrzymanego wykresu objaśnić prawo podaŜy. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

13

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

–  wykład informacyjny, 
–  ćwiczenia, 
–  dyskusja dydaktyczna wielokrotna. 

 

Ś

rodki dydaktyczne: 

–  poradnik dla ucznia, 
–  tabela z danymi, 
–  foliogram z układem współrzędnych, 
–  pisak do folii. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

14

5.2.  Istota 

marketingu 

organizacji 

zbytu 

produktów 

ogrodniczych 

 

5.2.1. Ćwiczenia 

 

Ćwiczenie 1 

Na podstawie dostępnych informacji wtórnych, sporządź notatkę na temat rynku owoców 

i warzyw dotyczącą prognozy wielkości produkcji cen owoców i warzyw. 

 

Wskazówki do realizacji 

–  przed  przystąpieniem  do  wykonania  ćwiczenia  uczniowie  powinni  przeczytać  określony 

fragment rozdziału, 

–  nauczyciel  powinien  omówić  zakres  ćwiczenia,  sposób  wykonania  i  warunki 

bezpieczeństwa pracy, 

– 

ć

wiczenie powinno być wykonywane indywidualnie.

 

 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien: 

1)  zapoznać się z informacjami wtórnymi na temat rynku owoców i warzyw, 
2)  sporządzić notatkę dotyczącą prognozy wielkości produkcji owoców i warzyw, 
3)  sporządzić notatkę dotyczącą prognozy cen owoców i warzyw. 
 

Zalecane metody nauczania-uczenia się: 

–  wykład informacyjny, 
–  ćwiczenia, 
–  dyskusja dydaktyczna wielokrotna. 
 

Ś

rodki dydaktyczne: 

–  raporty rynkowe, 
–  kartki papieru, pisaki. 

 

Ćwiczenie 2 

Dla podanych produktów, wymień po trzy moŜliwe segmenty rynku nabywców: 
 

− 

papaja 

− 

banany 

− 

jabłka 

− 

 truskawki 

 

− 

rukola 

− 

sałata lodowa 

− 

ksiąŜki 

− 

samochody 

 

− 

komputer 

− 

produkty spoŜywcze pakowane w duŜe opakowania 

− 

gotowe pierogi 

− 

wycieczki turystyczne 

 

 

 

 
Wskazówki do realizacji 

–  przed  przystąpieniem  do  wykonania  ćwiczenia  uczniowie  powinni  przeczytać  określony 

fragment rozdziału, 

–  nauczyciel  powinien  omówić  zakres  ćwiczenia,  sposób  wykonania  i  warunki 

bezpieczeństwa pracy, 

– 

ć

wiczenie powinno być wykonywane indywidualnie.

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

15

Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien: 

1)  do  kaŜdego  wymienionego  produktu  w  tabeli  przyporządkować  po  trzy  potencjalne 

segmenty rynku, 

2)  zapisać przykłady na kartkach papieru. 

 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

− 

wykład informacyjny, 

− 

ć

wiczenia, 

− 

dyskusja dydaktyczna wielokrotna. 

 

Ś

rodki dydaktyczne: 

− 

tabele z przykładami produktów, 

− 

papier, 

− 

kolorowe pisaki. 

 
Ćwiczenie 3 

Na 

osiedlu 

mieszkaniowym 

zamierzasz 

otworzyć 

sklep 

owocowo-warzywny. 

Potrzebujesz  informacji,  które  pomogą  Ci  ocenić  szansę  powodzenia  tego  przedsięwzięcia. 
Do poniŜszej tabeli wpisz, jakie informacje musisz uzyskać i w jaki sposób tego dokonasz. 

 

Rodzaj informacji 

Sposób uzyskania informacji 

 
 
 
 
 
 
 

 
 
 
 
 
 
 

 

Wskazówki do realizacji 

–  przed  przystąpieniem  do  wykonania  ćwiczenia  uczniowie  powinni  przeczytać  określony 

fragment rozdziału, 

–  nauczyciel  powinien  omówić  zakres  ćwiczenia,  sposób  wykonania  i  warunki 

bezpieczeństwa pracy, 

– 

ć

wiczenie powinno być wykonywane indywidualnie.

 

 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien: 

1)  w  kolumnie  „Rodzaj  informacji”  wypisać,  jakie  informacje  są  potrzebne,  aby  mieć  zbyt 

towarów w swoim sklepie, 

2)  w  kolumnie  „Sposób  uzyskania  informacji”  wpisać  w  jaki  sposób  zamierzasz  powyŜsze 

informacji zdobyć. 

 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

− 

wykład informacyjny, 

− 

ć

wiczenia, 

− 

dyskusja dydaktyczna wielokrotna. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

16

Ś

rodki dydaktyczne: 

− 

wzór tabeli, 

− 

papier, 

− 

kolorowe pisaki. 

 
Ćwiczenie 4 

Zamierzasz  otworzyć  sklep  owocowo-warzywny  na  osiedlu  mieszkaniowym.  Jednym  ze 

sposobów  pozyskania  informacji  na  temat  potencjalnych  klientów  i  ich  preferencji  jest 
przeprowadzenie 

badania 

ankietowego. 

Mając 

na 

uwadze 

zasady 

sporządzania 

kwestionariusza ankiety, skonstruuj taki kwestionariusz. 

 

Wskazówki do realizacji 

–  przed  przystąpieniem  do  wykonania  ćwiczenia  uczniowie  powinni  przeczytać  określony 

fragment rozdziału, 

–  nauczyciel  powinien  omówić  zakres  ćwiczenia,  sposób  wykonania  i  warunki 

bezpieczeństwa pracy, 

– 

ć

wiczenie powinno być wykonywane indywidualnie.

 

 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien: 

1)  uwaŜnie przeczytać zasady sporządzania kwestionariusza ankiety, 
2)  sporządzić kwestionariusz ankiety. 

 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

− 

wykład informacyjny, 

− 

ć

wiczenia, 

− 

dyskusja dydaktyczna wielokrotna. 

 

Ś

rodki dydaktyczne: 

− 

przykładowe kwestionariusze ankiet, 

− 

poradnik dla ucznia. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

17

5.3.  Elementy  marketingu  w  organizowaniu  zbytu  produktów 

ogrodniczych 

 

5.3.1. Ćwiczenia 

 
Ćwiczenie 1 

Uwzględniając  trzy  poziomy  produktu,  dopisz  do  rdzenia  produktu  przykłady  produktu 

rzeczywistego i poszerzonego. 

Rdzeń produktu 

Produkt rzeczywisty 

Produkt poszerzony 

ogórki konserwowe 
sok owocowy 
opryskiwacz 
ciągnik sadowniczy 
sałata lodowa 
drzewka owocowe 
deszczownia 
nawozy mineralne 
nasiona 
jabłka 

 

 

 

Wskazówki do realizacji 

–  przed  przystąpieniem  do  wykonania  ćwiczenia  uczniowie  powinni  przeczytać  określony 

fragment rozdziału, 

–  nauczyciel  powinien  omówić  zakres  ćwiczenia,  sposób  wykonania  i  warunki 

bezpieczeństwa pracy, 

– 

ć

wiczenie powinno być wykonywane indywidualnie.

 

 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien: 

1)  przeanalizować podrozdział poradnika dla ucznia, 
2)  do wymienionych produktów dopisać występujące elementy produktu rzeczywistego, 
3)  do wymienionych produktów dopisać występujące elementy produktu poszerzonego. 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

–  wykład informacyjny, 
–  ćwiczenia, 
–  dyskusja dydaktyczna. 
 

Ś

rodki dydaktyczne: 

–  wzór tabeli, 
–  poradnik dla ucznia, 
–  papier, 
–  pisaki. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

18

Ćwiczenie 2 

Sklasyfikuj  wymienione  produkty  na  produkty  trwałe,  nietrwałe,  usługi,  produkty 

powszechnego zakupu, wybieralne i epizodycznego zakupu. 

 

mięso  drobiowe,  jabłka,  truskawki,  woda  mineralna,  ciągnik  sadowniczy,  naprawa  ciągnika 
sadowniczego,  bułki,  samochód,  podróŜ  poślubna,  bandaŜe,  czekoladki,  komputer,  sok 
owocowy, nasiona warzyw, deszczownia. 

 

Wskazówki do realizacji 

–  przed  przystąpieniem  do  wykonania  ćwiczenia  uczniowie  powinni  przeczytać  określony 

fragment rozdziału, 

–  nauczyciel  powinien  omówić  zakres  ćwiczenia,  sposób  wykonania  i  warunki 

bezpieczeństwa pracy, 

– 

ć

wiczenie powinno być wykonywane indywidualnie.

 

 

Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  z podanych przykładów produktów wybrać te, które zaliczane są do produktów trwałych, 
2)  z  podanych  przykładów  produktów  wybrać  te,  które  zaliczane  są  do  produktów 

nietrwałych, 

3)  z podanych przykładów produktów wybrać te, które zaliczane są do usług, 
4)  z  podanych  przykładów  produktów  wybrać  te,  które  zaliczane  są  do  produktów 

powszechnego zakupu, 

5)  z  podanych  przykładów  produktów  wybrać  te,  które  zaliczane  są  do  produktów 

wybieralnych, 

6)  z  podanych  przykładów  produktów  wybrać  te,  które  zaliczane  są  do  produktów 

epizodycznego zakupu. 

 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

–  wykład informacyjny, 
–  ćwiczenia, 
–  dyskusja dydaktyczna. 
 

Ś

rodki dydaktyczne: 

− 

poradnik dla ucznia, 

− 

papier, 

− 

pisaki. 

 
Ćwiczenie 3  

Ustal cenę jednostkową na jabłka, pomidory, marchew znanymi ci metodami. 

 

Wskazówki do realizacji 

–  przed  przystąpieniem  do  wykonania  ćwiczenia  uczniowie  powinni  przeczytać  określony 

fragment rozdziału, 

–  nauczyciel  powinien  omówić  zakres  ćwiczenia,  sposób  wykonania  i  warunki 

bezpieczeństwa pracy, 

– 

ć

wiczenie powinno być wykonywane indywidualnie.

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

19

Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien: 

1)  przeanalizować podrozdział poradnika dla ucznia, 
2)  przeanalizować raporty rynkowe, 
3)  ustalić cenę jednostkową na jabłka, pomidory i marchew. 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

–  wykład informacyjny, 
–  ćwiczenia, 
–  dyskusja dydaktyczna wielokrotna. 
 

Ś

rodki dydaktyczne: 

–  poradnik dla ucznia, 
–  raporty rynkowe, 
–  kalkulator. 
 
Ćwiczenie 4 

Jesteś  właścicielem  sklepu  owocowo-warzywnego.  ZaleŜy  Ci  na  tym,  aby  dostawcy 

dostarczali wysokiej jakości owoce i warzywa, ale po konkurencyjnych cenach. Przeprowadź 
negocjacje z potencjalnymi dostawcami wykorzystując znane Ci techniki negocjacji. 
 

Wskazówki do realizacji 

–  przed  przystąpieniem  do  wykonania  ćwiczenia  uczniowie  powinni  przeczytać  określony 

fragment rozdziału, 

–  nauczyciel  powinien  omówić  zakres  ćwiczenia,  sposób  wykonania  i  warunki 

bezpieczeństwa pracy, 

–  ćwiczenie powinno być wykonywane w grupach dwuosobowych.  

 
Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien: 

1)  przeanalizować podrozdział poradnika dla ucznia, 
2)  ustalić warunki, jakie, chciałbyś osiągnąć po negocjacjach, 
3)  przeprowadzić negocjacje. 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

− 

wykład informacyjny, 

− 

ć

wiczenia, 

− 

dyskusja dydaktyczna. 

 

Ś

rodki dydaktyczne: 

− 

poradnik dla ucznia. 

 
Ćwiczenie 5 

Zaplanuj  kanały  dystrybucji,  przez  który  przepływają  warzywa,  owoce  i  kwiaty  od 

producenta do ostatecznego nabywcy. 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

20

Wskazówki do realizacji 

–  przed  przystąpieniem  do  wykonania  ćwiczenia  uczniowie  powinni  przeczytać  określony 

fragment rozdziału, 

–  nauczyciel  powinien  omówić  zakres  ćwiczenia,  sposób  wykonania  i  warunki 

bezpieczeństwa pracy, 

– 

ć

wiczenie powinno być wykonywane indywidualnie.

 

 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien: 

1)  przeanalizować podrozdział poradnika dla ucznia, 
2)  zaplanować kanał dystrybucji, przez który przepływają warzywa, 
3)  zaplanować kanał dystrybucji, przez który przepływają owoce, 
4)  zaplanować kanał dystrybucji, przez który przepływają kwiaty. 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

–  wykład informacyjny, 
–  ćwiczenia, 
–  dyskusja dydaktyczna. 
 

Ś

rodki dydaktyczne: 

–  poradnik dla ucznia, 
–  papier, 
–  pisaki. 
 
Ćwiczenie 6 

Do  wymienionych  produktów/usług  zaplanuj  sposób  komunikacji  marketingowej,  który, 

Twoim  zdaniem,  najlepiej  będzie  informował  konsumenta  o  produktach/usługach 
występujących na rynku. Wybór uzasadnij. 

 

Produkty/usługi 

Sposób komunikacji marketingowej 

− 

prowadzenie gospodarstwa agroturystycznego 

− 

szkółka drzew i krzewów 

− 

soki owocowe 

− 

produkty z gospodarstwa ekologicznego 

− 

maszyny i narzędzia ogrodnicze 

− 

nawozy mineralne, nasiona i sadzonki 

− 

telewizja 
regionalna 

− 

telewizja 
ogólnopolska 

− 

radio 

− 

radio lokalne 

− 

gazeta lokalna 

− 

gazeta 
ogólnopolska 

− 

prasa branŜowa 

− 

reklama kinowa 

− 

reklama 
pocztowa 

− 

sprzedaŜ osobista  

− 

akwizycja 

− 

prasa kobieca 

− 

reklama na środkach 
komunikacji 
miejskiej 

− 

plakaty 

− 

billboardy 

− 

ulotki 

− 

inne 

 

Wskazówki do realizacji 

–  przed  przystąpieniem  do  wykonania  ćwiczenia  uczniowie  powinni  przeczytać  określony 

fragment rozdziału, 

–  nauczyciel  powinien  omówić  zakres  ćwiczenia,  sposób  wykonania  i  warunki 

bezpieczeństwa pracy, 

– 

ć

wiczenie powinno być wykonywane indywidualnie.

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

21

Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien: 

1)  do kaŜdego wymienionego produktu i usługi, zaplanować, które ze sposobów komunikacji 

marketingowej będą najlepiej informowały o dostępności na rynku produktów i usług, 

2)  zapisać propozycje rozwiązania ćwiczenia, 
3)  uzasadnić,  dlaczego  Twoim  zdaniem,  zaproponowane przez Ciebie sposoby komunikacji 

będą najlepiej informowały klienta o danym produkcie/usłudze. 
 
Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

–  wykład informacyjny, 
–  ćwiczenia, 
–  dyskusja dydaktyczna wielokrotna. 

 

Ś

rodki dydaktyczne: 

–  wzór tabeli, 
–  papier, 
–  pisaki. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

22

5.4.  Przygotowanie produktów ogrodniczych do sprzedaŜy 

 

5.4.1. Ćwiczenia 

 
Ćwiczenie 1 

Sklasyfikuj  produkty  ogrodnicze  (cebula,  jabłka,  kalafiory,  marchew,  ogórki,  pomidory, 

sałata) na spełniające i niespełniające minimalne wymagań jakościowych. 
 

Wskazówki do realizacji 

–  przed  przystąpieniem  do  wykonania  ćwiczenia  uczniowie  powinni  przeczytać  określony 

fragment rozdziału, 

–  nauczyciel  powinien  omówić  zakres  ćwiczenia,  sposób  wykonania  i  warunki 

bezpieczeństwa pracy, 

– 

ć

wiczenie powinno być wykonywane indywidualnie.

 

 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien: 

1)  określić zasady bezpiecznej pracy, 
2)  dokładnie obejrzeć produkty (fotografie), 
3)  zapoznać  się  ze  szczegółowymi  wymaganiami  jakościowymi  produktów  dopuszczonych 

do obrotu, 

4)  zgodnie  z  wymaganiami  podzielić  produkty  na  te,  które  spełniają  minimalne  wymagania 

jakościowe i na te, które tych wymagań nie spełniają. 

 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

–  wykład informacyjny, 
–  ćwiczenia, 
–  dyskusja dydaktyczna wielokrotna. 
 

Ś

rodki dydaktyczne: 

–  wymagania  handlowe  dla  świeŜych  owoców  i  warzyw  wprowadzonych  do  obrotu. 

Broszura interpretacyjna do standardu jakości handlowej. IJHARS Warszawa 2003, 

–  owoce  i  warzywa  (lub  fotografie  owoców  i  warzyw)  spełniające  i  nie  spełniające 

wymagania jakościowe, 

– 

papier i pisaki.

 

 
Ćwiczenie 2 

Zakwalifikuj produkty ogrodnicze (cebula, jabłka, kalafiory, marchew, ogórki, pomidory, 

sałata) spełniające minimalne wymagania jakościowe do klasy Ekstra, klasy I i II, które będą 
eksportowane do Niemiec. 

 

Wskazówki do realizacji 

–  przed  przystąpieniem  do  wykonania  ćwiczenia  uczniowie  powinni  przeczytać  określony 

fragment rozdziału, 

–  nauczyciel  powinien  omówić  zakres  ćwiczenia,  sposób  wykonania  i  warunki 

bezpieczeństwa pracy, 

– 

ć

wiczenie powinno być wykonywane indywidualnie.

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

23

Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  określić zasady bezpiecznej pracy, 
2)  dokładnie obejrzeć produkty (fotografie), 
3)  zapoznać się ze szczegółowymi wymaganiami klas jakości produktów ogrodniczych, 
4)  zgodnie z wymaganiami zakwalifikować produkty do klasy Ekstra, klasy I i II. 

 
Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

–  wykład informacyjny, 
–  ćwiczenia, 
–  dyskusja dydaktyczna wielokrotna. 
 

Ś

rodki dydaktyczne: 

–  wymagania  handlowe  dla  świeŜych  owoców  i  warzyw  wprowadzonych  do  obrotu. 

Broszura interpretacyjna do standardu jakości handlowej. IJHARS Warszawa 2003, 

–  owoce  i  warzywa  (lub  fotografie  owoców  i  warzyw)  spełniające  wymagania  dla  klasy 

Ekstra, klasy I i II. 

 

Ćwiczenie 3 

Zaplanuj,  jakiego  rodzaju  opakowania  są  Ci  potrzebne  w  celu  przygotowania  do 

sprzedaŜy cebuli, jabłek, kalafiorów, marchwi, ogórków, pomidorów, sałaty. 

 

Wskazówki do realizacji 

–  przed  przystąpieniem  do  wykonania  ćwiczenia  uczniowie  powinni  przeczytać  określony 

fragment rozdziału, 

–  nauczyciel  powinien  omówić  zakres  ćwiczenia,  sposób  wykonania  i  warunki 

bezpieczeństwa pracy, 

– 

ć

wiczenie powinno być wykonywane indywidualnie.

 

 

Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  określić zasady bezpiecznej pracy, 
2)  określić szczegółowe wymagania dotyczące opakowań produktów ogrodniczych, 
3)  dobrać opakowania do poszczególnych owoców i warzyw. 

 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

–  wykład informacyjny, 
–  ćwiczenia, 
–  dyskusja dydaktyczna wielokrotna. 
 

Ś

rodki dydaktyczne: 

–  wymagania  handlowe  dla  świeŜych  owoców  i  warzyw  wprowadzonych  do  obrotu. 

Broszura interpretacyjna do standardu jakości handlowej. IJHARS Warszawa 2003, 

–  opakowania. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

24

 

Ćwiczenie 4 

Zaplanuj  sposób  prezentacji  owoców  i  warzyw  (cebuli,  jabłek,  kalafiorów,  marchwi, 

ogórków, pomidorów, sałaty) przeznaczonych do sprzedaŜy. 
 

Wskazówki do realizacji 

–  przed  przystąpieniem  do  wykonania  ćwiczenia  uczniowie  powinni  przeczytać  określony 

fragment rozdziału, 

–  nauczyciel  powinien  omówić  zakres  ćwiczenia,  sposób  wykonania  i  warunki 

bezpieczeństwa pracy, 

– 

ć

wiczenie powinno być wykonywane indywidualnie.

 

 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien: 

1)  określić zasady bezpiecznej pracy, 
2)  określić  wymagania  dotyczące  prezentacji  produktów  ogrodniczych  przeznaczonych  do 

sprzedaŜy, 

3)  przygotować zgodnie z wymaganiami owoce i warzywa do sprzedaŜy. 

 

Zalecane metody nauczania

uczenia się: 

–  wykład informacyjny, 
–  ćwiczenia, 
–  dyskusja dydaktyczna wielokrotna. 
 

Ś

rodki dydaktyczne: 

–  wymagania  handlowe  dla  świeŜych  owoców  i  warzyw  wprowadzonych  do  obrotu. 

Broszura interpretacyjna do standardu jakości handlowej. IJHARS Warszawa 2003, 

–  owoce  i  warzywa  (lub  fotografie  owoców  i  warzyw)  spełniające  wymagania  dla  klasy 

Ekstra, klasy I i II. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

25

6. EWALUACJA OSIĄGNIĘĆ UCZNIA 

 

Przykłady narzędzi pomiaru dydaktycznego 

 

Test 1 
Test dwustopniowy do jednostki modułowej „Organizacja zbytu produktów 
ogrodniczych” 

Test składa się z 20 pytań, z których: 

− 

zadania: 1, 2, 3, 4, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 15, 16, 19, 20 są z poziomu podstawowego, 

− 

zadania: 5, 12, 13, 14, 17, 18 są z poziomu ponadpodstawowego. 

 

Punktacja zadań: 0 lub 1 punkt 
 

Za kaŜdą prawidłową odpowiedź uczeń otrzymuje 1 punkt, za złą odpowiedź lub jej brak 

uczeń otrzymuje 0 punktów. 
 

Proponuje  się  następujące  normy  wymagań  –  uczeń  otrzyma  następujące 
oceny szkolne: 

− 

dopuszczający – za odpowiedź na co najmniej 9 pytań z poziomu podstawowego, 

− 

dostateczny – za odpowiedź na co najmniej 12 pytań z poziomu podstawowego, 

− 

dobry  –  za  odpowiedź  na  co  najmniej  15  pytań,  w  tym  co  najmniej  2  z  poziomu 
ponadpodstawowego, 

− 

bardzo  dobry  –  za  odpowiedź  na  co  najmniej  18  pytań,  w  tym co najmniej 5 z poziomu 
ponadpodstawowego. 

 

Klucz odpowiedzi: 1.c, 2. b, 3. a, 4.a, 5. c, 6.a, 7. a, 8. d, 9. c, 10. d, 11. b, 12. d
13.
b, 14. d, 15. c, 16. a, 17. d, 18. a, 19. b, 20. d 

 

Plan testu  

 

Nr 
zad. 

Cel operacyjny (mierzone osiągnięcia ucznia) 

Kategoria 

celu 

Poziom 

wymagań

 

Poprawna 

odpowiedź 

Określić prawo podaŜy. 

RozróŜnić czynniki wpływające na popyt. 

Przedstawić graficznie prawo popytu . 

Zdefiniować pojęcie giełdy towarowej. 

Scharakteryzować przykłady dóbr 
charakteryzujące się popytem sztywnym, 
elastycznym, nieelastycznym. 

PP 

c  

Zdefiniować pojęcie rynku rolnego. 

a  

Zdefiniować pojęcie segmentacji rynku. 

Wskazać źródła informacji. 

RozróŜnić przykłady informacji pierwotnych, 
wtórnych, wewnętrznych i zewnętrznych. 

10 

RozróŜnić warstwy produktu w ujęciu 
marketingowym. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

26

11 

Zakwalifikować produkty do odpowiednich 
kategorii. 

12 

Dobrać odpowiedni sposób prezentowania 
i pakowania marchwi. 

PP 

13 

Dobrać nieprawidłowy sposób prezentowania 
pomidorów przeznaczonych do sprzedaŜy 
detalicznej. 

PP 

14  Zaplanować kanał dystrybucji produktów. 

PP 

15  RozróŜnić narzędzia działalności promocyjnej. 

16 

Określić wymagania jakościowe produktów 
ogrodniczych. 

17 

Scharakteryzować produkty spełniające 
minimalne wymagania jakościowe. 

PP 

18 

Scharakteryzować produkty spełniające 
wymagania jakościowe dla poszczególnych klas 
produktów. 

PP 

19 

Wyjaśnić rodzaje informacji, które powinny 
znajdować się na opakowaniach produktów 
ogrodniczych. 

20  Objaśnić metody ustalania cen za produkty. 

 

Przebieg testowania 

 

Instrukcja dla nauczyciela

 

1.  Ustal  z  uczniami  termin  przeprowadzenia  sprawdzianu  z  wyprzedzeniem,  co  najmniej 

jednotygodniowym. 

2.  Przygotuj odpowiednią liczbę testów. 
3.  Zapewnij samodzielność podczas rozwiązywania zadań. 
4.  Przed rozpoczęciem testu przeczytaj uczniom instrukcję dla ucznia. 
5.  Zapytaj, czy uczniowie wszystko zrozumieli. Wszelkie wątpliwości wyjaśnij. 
6.  Nie przekraczaj przeznaczonego czasu na test.  
 

Instrukcja dla ucznia 

1.  Przeczytaj uwaŜnie instrukcję. 
2.  Podpisz imieniem i nazwiskiem kartę odpowiedzi. 
3.  Zapoznaj się z zestawem zadań testowych.  
4.  Test  pisemny  zawiera  20  zadań.  Do  kaŜdego  zadania  dołączone  są  4  moŜliwości 

odpowiedzi. Tylko jedna jest prawidłowa. 

5.  Udzielaj  odpowiedzi  tylko  na  załączonej  karcie  odpowiedzi  stawiając  w  odpowiedniej 

rubryce  znak  X.  W  przypadku  pomyłki  naleŜy  błędną  odpowiedź  zaznaczyć  kółkiem 
a następnie ponownie zakreślić odpowiedź prawidłową. 

6.  Pracuj samodzielnie, bo tylko wtedy będziesz miał satysfakcję z wykonanego zadania. 
7.  Kiedy udzielenie odpowiedzi będzie Ci sprawiało trudność, wtedy odłóŜ jego rozwiązanie 

na później i wróć do niego, gdy zostanie Ci wolny czas. 

8.  Na rozwiązanie testu masz 35 minut. 
 

Powodzenia! 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

27

Materiały dla ucznia: 

− 

instrukcja, 

− 

zestaw zadań testowych, 

− 

karta odpowiedzi. 

 
ZESTAW ZADAŃ TESTOWYCH  

 
1.  ZaleŜność  ilości  dobra  oferowanego  na  rynku  od  wysokości  ceny  na  dane  dobro, 

nazywamy 
a)  prawem popytu. 
b)  pojęciem rynku. 
c)  prawem podaŜy. 
d)  pojęciem popytu. 

 
2.  Zmiana popytu na jabłka moŜe być efektem 

a)  moŜliwości pozyskania kapitału przez producentów rolnych. 
b)  zmiany ceny jabłek. 
c)  cen środków do produkcji rolnej. 
d)  moŜliwości pozyskania kapitału przez producentów. 

 
3.  Wykres przedstawia 

a)  prawo popytu. 
b)  cykl Ŝycia produktu. 
c)  prawo podaŜy. 
d)  schemat bezpośredniego kanału dystrybucji. 

 


 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 Q   

 

4.  Giełda towarowa jest miejscem, na którym odbywa się handel 

a)  w  ściśle  określonym  czasie,  ujednoliconymi  towarami,  ale  bez  fizycznej  obecności 

towaru przy zawieraniu transakcji. 

b)  w  ściśle  określonym  czasie,  ujednoliconymi  towarami,  gdzie  oferowany  towar  jest 

fizycznie dostępny podczas zawierania transakcji. 

c)  według zwyczajów handlowych, bez ustalonego regulaminu. 
d)  towarami niestandaryzowanymi lub trudnymi do standaryzowania. 

 
5.  Które z poniŜszych twierdzeń dotyczące popytu na chleb jest prawdziwe 

a)  wzrost dochodu konsumenta, spowoduje duŜy wzrost popytu na chleb. 
b)  obniŜka cen chleba, spowoduje duŜy wzrost popytu na chleb. 
c)  popyt na chleb nie zwiększy się pod wpływem wzrostu dochodu konsumenta. 
d)  popyt na chleb zwiększa dwukrotnie w stosunku do zmiany ceny chleba. 

 

6.  Ogół  stosunków  wymiennych  towarowo-pienięŜnych  między  producentami  rolnymi 

sprzedającymi  produkty  rolne  oraz  nabywającymi  środki  do  produkcji  rolnej  i  dobra 
inwestycyjne  a przedsiębiorstwami  realizującymi  skup  produktów  rolnych  i  zaopatrzenie 
w  środki do produkcji rolnej, określa pojęcie 
a)  rynku rolnego. 
b)  marketingu. 
c)  marketingu produkcji rolno-Ŝywnościowej. 
d)  kanału dystrybucji. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

28

7.  Segmentacja rynku to 

a)  wyodrębnienie  jednorodnych  grup  konsumentów  według  róŜnych  kryteriów,  które 

upodabniają ich postępowanie na rynku. 

b)  świadome  działanie  podmiotu  gospodarczego  polegające  na  osiąganiu  zamierzonych 

celów rynkowych, poprzez prowadzenie skutecznych działań. 

c)  działania przedsiębiorstwa zaangaŜowanego w przepływ produktów i usług z miejsca 

wytworzenia do miejsca konsumpcji. 

d)  droga, jaką przebywa produkt od producenta do konsumenta. 

 
8.  Wywiad, obserwacja, badania ankietowe to źródła informacji 

a)  wtórnej. 
b)  wtórnej wewnętrznej. 
c)  wtórnej zewnętrznej. 
d)  pierwotnej. 

 
9.  Dane  dotyczące  wielkości  sprzedaŜy  produktów  ogrodniczych  w  gospodarstwie  moŜna 

uzyskać z 
a)  badań ankietowych wśród mieszkańców danego regionu. 
b)  publikacji Głównego Urzędu Statystycznego. 
c)  zapisów dotyczących sprzedaŜy prowadzonych przez właściciela gospodarstwa. 
d)  księgi skarg i wniosków. 

 
10. Produktem poszerzonym w przypadku ciągnika sadowniczego są (jest) 

a)  nazwa  wraz  z  symbolem,  która  jest  stosowana  w  celu  oznaczenia  ciągnika 

sadowniczego i odróŜnienia go od oferowanych przez konkurencję. 

b)  informacje dotyczące nazwy produktu i producenta. 
c)  informacje dotyczące daty produkcji i sposobu obsługi. 
d)  moŜliwość zakupu ciągnika sadowniczego na raty. 

 
11. Jabłka zakupione przez cukiernię z przeznaczeniem na szarlotkę, zaliczane są do produktów 

a)  konsumpcyjnych. 
b)  zaopatrzeniowych. 
c)  trwałych. 
d)  nagłej potrzeby. 

 

12. Marchew przygotowana do sprzedaŜy, jej korzenie 

a) 

powinny być w pęczkach

b) 

powinny  być  w  pęczkach,  mieć  świeŜą,  zieloną  i  zdrową  nać,  korzenie  w  jednym 
pęczku nie muszą być jednolite pod względem wielkości

c) 

powinny być bez naci

d) 

mogą  być  bez  naci  mogą  być  pakowane  w  małe  opakowania,  ułoŜone  w  kilku 
warstwach lub w sposób nieuporządkowany, ładowane luzem (bezpośrednio do środka 
transportu)

 
 
 
 
 
 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

29

13. Nieprawidłowy  sposób  prezentacji  pomidorów  przeznaczonych  do  sprzedaŜy  detalicznej 

jest na rysunku 

a) 

 

b) 

 

 

c) 

 

 

d) 

 

 
14. Na  rynku  konkuruje  trzech  producentów  specjalistycznych  maszyn  ogrodniczych.  Ich 

produkty  sprzedawane  są  do  kilku  dystrybutorów  w  kraju,  u  których  mogą  nabyć 
te maszyny producenci rolni. Podany przykład obrazuje kanał dystrybucji 
a)  bezpośredni. 
b)  pośredni długi. 
c)  pośredni szeroki. 
d)  pośredni wąski. 

 
15. Zorganizowanie degustacji róŜnych odmian jabłek, to 

a)  sprzedaŜ osobista. 
b)  reklama. 
c)  promocja sprzedaŜy. 
d)  sponsoring. 

 
16. Wymagania jakościowe dla produkcji ogrodniczej w klasie Ekstra określają, Ŝe produkty  

a) powinny  być  najwyŜszej  jakości,  posiadać  cechy  charakterystyczne  dla  danej  odmiany 

i/lub  typu  handlowego,  być  wolne  od  wad  z  wyjątkiem  bardzo  niewielkich  wad 
powierzchniowych,  pod  warunkiem,  Ŝe  nie  wpływają  one  ujemnie  na  ogólny  wygląd 
produktów, ich jakość, utrzymanie jakości oraz prezentację w opakowaniu. 

b) powinny być dobrej jakości, powinny mieć cechy charakterystyczne dla danej odmiany 

i/lub  typu  handlowego,  mogą  mieć  niewielkie  wady, pod warunkiem, Ŝe nie wpływają 
one  ujemnie  na  ogólny  wygląd  produktów,  ich  jakość,  utrzymanie  jakości  oraz 
prezentację w opakowaniu. 

c) nie  mogą  być  zakwalifikowane  do  wyŜszych  klas,  ale  spełniają  wyŜej  określone 

wymagania  minimalne,  dopuszczalne  jest  występowanie  wad,  pod  warunkiem,  Ŝe 
produkty  zachowają  swoje  cechy  charakterystyczne,  co  do  jakości,  utrzymania  jakości 
oraz prezentacji. 

d) powinny  być  najwyŜszej  jakości,  posiadać  cechy  charakterystyczne  dla  danej  odmiany 

i/lub  typu  handlowego,  mogą  mieć  niewielkie  wady, pod warunkiem, Ŝe nie wpływają 
one  ujemnie  na  ogólny  wygląd  produktów,  ich  jakość,  utrzymanie  jakości  oraz 
prezentację w opakowaniu. 

 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

30

17. Marchew spełniającą minimalne wymagania jakościowe: przedstawia fotografia 
 

a) 

 

b) 

 

 

c) 

 

d) 

 

 
18. Sposób pakowania jabłek dla klasy Ekstra przedstawia fotografia 
 

a) 

 

b) 

 

 

 

c) 

 

d) 

 

 
19. Na  etykiecie  podczas  sprzedaŜy  detalicznej  owoców  i  warzyw  sprzedawanych  bez 

opakowania powinny być zawarte  następujące informacje 
a)  cena. 
b)  nazwa produktu, odmiana, pochodzenie produktu, klasa jakości. 
c)  nazwa produktu, odmiana, pochodzenie produktu, rejon uprawy, klasa jakości. 
d)  nazwa  produktu,  odmiana,  pochodzenie  produktu,  rejon  uprawy,  klasa  jakości,  masa 

netto. 

 
20. Metoda kosztowa polega na tym, Ŝe 

a)  podstawą wyznaczenia ceny jest istniejący lub przewidywany popyt. 
b)  podstawą wyznaczenia ceny są ceny produktów konkurencyjnych. 
c)  ustala się cenę przewodnią na nowy produkt. 
d)  cena  jest  sumą  kosztów  (stałych  i  zmiennych),  jakie  przedsiębiorstwo  poniosło 

w związku z wytworzeniem określonego produktu i poŜądanego zysku. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

31

KARTA ODPOWIEDZI 

 
Imię i nazwisko.......................................................................................... 

 
Organizacja zbytu produktów ogrodniczych 

 
Zakreśl poprawną odpowiedź 
 

Nr zadania 

Odpowiedź 

Punkty 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

10 

 

11 

 

12 

 

13 

 

14 

 

15 

 

16 

 

17 

 

18 

 

19 

 

20 

 

Razem   

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

32

Test  2 
Test dwustopniowy do jednostki modułowej „Organizacja zbytu produktów 
ogrodniczych” 

Test składa się z 20 pytań, z których: 

− 

zadania: 1, 2, 4, 5, 6, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 16, 19, 20 są z poziomu podstawowego, 

− 

zadania: 3, 7, 14, 15, 17, 18 są z poziomu ponadpodstawowego. 

 

Punktacja zadań: 0 lub 1 punkt 
 

Za kaŜdą prawidłową odpowiedź uczeń otrzymuje 1 punkt, za złą odpowiedź lub jej brak 

uczeń otrzymuje 0 punktów. 
 

Proponuje  się  następujące  normy  wymagań  –  uczeń  otrzyma  następujące 
oceny szkolne: 

− 

dopuszczający – za odpowiedź na co najmniej 9 pytań z poziomu podstawowego, 

− 

dostateczny – za odpowiedź na co najmniej 12 pytań z poziomu podstawowego, 

− 

dobry  –  za  odpowiedź  na  co  najmniej  15  pytań,  w  tym  co  najmniej  2  z  poziomu 
ponadpodstawowego,  

− 

bardzo  dobry  –  za  odpowiedź  na  co  najmniej  18  pytań,  w  tym co najmniej 5 z poziomu 
ponadpodstawowego. 

 

Klucz odpowiedzi: 1. c, 2. c, 3. a, 4. a, 5. b, 6. a, 7. c, 8. b, 9. c, 10. b, 11. a,  
12. 
c, 13. a, 14. d, 15. d, 16. b, 17. c, 18. b, 19. c, 20. b 

 

Plan testu  

 

Nr 
zad. 

Cel operacyjny (mierzone osiągnięcia ucznia) 

Kategoria 

celu 

Poziom 

wymagań

 

Poprawna 

odpowiedź 

Zakwalifikować rodzaje produktów do 
odpowiednich kategorii. 

Przedstawić graficznie prawo podaŜy. 

Scharakteryzować produkty spełniające 
wymagania jakościowe dla poszczególnych klas 
produktów. 

PP 

Zdefiniować pojęcie giełdy towarowej. 

Określić minimalne wymagania jakościowe dla 
produktów ogrodniczych. 

Określić prawo popytu 

Scharakteryzować przykłady dóbr 
charakteryzujące się popytem sztywnym, 
elastycznym, nieelastycznym. 

PP 

Zdefiniować pojęcie segmentacji rynku. 

Wskazać źródła informacji. 

10 

RozróŜnić przykłady informacji pierwotnych, 
wtórnych, wewnętrznych i zewnętrznych. 

11 

Zdefiniować prawo popytu i przedstawić 
graficznie. 

12 

RozróŜnić sposoby przeprowadzania badań 
marketingowych. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

33

13 

RozróŜnić warstwy produktu w ujęciu 
marketingowym. 

14 

Dobrać odpowiedni sposób prezentowania  
i pakowania marchwi. 

PP 

15  Zaplanować kanał dystrybucji produktów. 

PP 

16 

Określić wymagania jakościowe produktów 
ogrodniczych. 

17 

Dobrać nieprawidłowy sposób prezentowania 
pomidorów przeznaczonych do sprzedaŜy 
detalicznej. 

PP 

18 

Scharakteryzować narzędzia działalności 
promocyjnej. 

PP 

19 

Objaśnić metody ustalania cen na produkty 
ogrodnicze. 

20 

Określić rodzaje informacji, które powinny 
znajdować się na opakowaniach produktów 
ogrodniczych. 

 

Przebieg testowania 

 

Instrukcja dla nauczyciela

 

1.  Ustal  z  uczniami  termin  przeprowadzenia  sprawdzianu  z  wyprzedzeniem,  co  najmniej 

jednotygodniowym. 

2.  Przygotuj odpowiednią liczbę testów. 
3.  Zapewnij samodzielność podczas rozwiązywania zadań. 
4.  Przed rozpoczęciem testu przeczytaj uczniom instrukcję dla ucznia. 
5.  Zapytaj, czy uczniowie wszystko zrozumieli. Wszelkie wątpliwości wyjaśnij. 
6.  Nie przekraczaj przeznaczonego czasu na test.  

 

Instrukcja dla ucznia 

1.  Przeczytaj uwaŜnie instrukcję. 
2.  Podpisz imieniem i nazwiskiem kartę odpowiedzi. 
3.  Zapoznaj się z zestawem zadań testowych.  
4.  Test  pisemny  zawiera  20  pytań.  Do  kaŜdego  pytania  dołączone  są  4  moŜliwości 

odpowiedzi. Tylko jedna jest prawidłowa. 

5.  Udzielaj  odpowiedzi  tylko  na  załączonej  karcie  odpowiedzi  stawiając  w  odpowiedniej 

rubryce  znak  X.  W  przypadku  pomyłki  naleŜy  błędną  odpowiedź  zaznaczyć  kółkiem 
a następnie ponownie zakreślić odpowiedź prawidłową. 

6.  Pracuj samodzielnie, bo tylko wtedy będziesz miał satysfakcję z wykonanego zadania. 
7.  Kiedy udzielenie odpowiedzi będzie Ci sprawiało trudność, wtedy odłóŜ jego rozwiązanie 

na później i wróć do niego, gdy zostanie Ci wolny czas. 

8.  Na rozwiązanie testu masz 35 minut. 
 

Powodzenia! 
 

Materiały dla ucznia: 

− 

instrukcja, 

− 

zestaw zadań testowych, 

− 

karta odpowiedzi. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

34

ZESTAW ZADAŃ TESTOWYCH  

 

1.  Wykonanie naprawy ciągnika sadowniczego przez osobę posiadającą kwalifikacje, to 

a)  produkt zaopatrzeniowy. 
b)  dobro trwałe. 
c)  usługa. 
d)  dobro nagłej potrzeby. 

 

2.  Wykres przedstawia 

a)  prawo popytu. 
b)  cykl Ŝycia produktu. 
c)  prawo podaŜy. 
d)  schemat bezpośredniego kanału dystrybucji. 

 


 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 Q   

 

 

3.   Sposób pakowania jabłek dla klasy Ekstra przedstawia fotografia: 

a) 

 

b) 

 

 

 

c) 

 

d) 

 

 

4.  Giełda towarowa jest miejscem, w którym odbywa się handel 

a)  w  ściśle  określonym  czasie,  ujednoliconymi  towarami,  ale  bez  fizycznej  obecności 

towaru przy zawieraniu transakcji. 

b)  towarem fizycznie dostępnym podczas zawierania transakcji. 
c)  według zwyczajów handlowych. 
d)  towarami  niestandaryzowanymi. 

 

5.  Wymagania jakościowe dla produkcji ogrodniczej w klasie I określają, Ŝe produkty  

a)  powinny  spełniać  określone  wymagania  minimalne,  dopuszczalne  jest  występowanie 

wad. 

b)  powinny  być  dobrej  jakości,  powinny  mieć  cechy  charakterystyczne  dla  danej 

odmiany i/lub typu handlowego, mogą mieć niewielkie wady, pod warunkiem, Ŝe nie 
wpływają  one  ujemnie  na  ogólny  wygląd  produktów,  ich  jakość,  utrzymanie  jakości 
oraz prezentację w opakowaniu. 

c)  powinny być najwyŜszej jakości, mogą mieć niewielkie wady, pod warunkiem, Ŝe nie 

wpływają  one  ujemnie  na  wygląd  produktów,  utrzymanie  jakości  oraz  prezentację 
w opakowaniu. 

d)  powinny być najwyŜszej jakości, posiadać cechy charakterystyczne dla danej odmiany 

i/lub  typu  handlowego,  być  wolne  od  wad  z  wyjątkiem  bardzo  niewielkich  wad 
powierzchniowych. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

35

6.  ZaleŜność  ilości  zakupywanego  na  rynku  dobra  od  wysokości  ceny  na  dane  dobro, 

nazywamy 
a)  prawem popytu. 
b)  pojęciem rynku. 
c)  prawem podaŜy. 
d)  pojęciem popytu. 

 
7.  WskaŜ, które z poniŜszych twierdzeń dotyczące popytu na sól jest prawdziwe 

a)  wzrost dochodu konsumenta, spowoduje duŜy wzrost popytu na sól. 
b)  obniŜka cen soli spowoduje duŜy wzrost popytu na sól. 
c)  popyt na sól nie zwiększy się pod wpływem wzrostu dochodu konsumenta. 
d)  popyt na sól zwiększa się dwukrotnie w stosunku do zmiany ceny soli. 

 
8.  Segmentacja rynku to 

a)  wyodrębnienie  w  przedsiębiorstwie  komórek  organizacyjnych,  zajmujących  się 

analizą rynku. 

b)  wyodrębnienie  jednorodnych  grup  konsumentów  według  róŜnych  kryteriów,  które 

upodabniają ich postępowanie na rynku. 

c)  przemieszczanie  produktów  z  miejsca  wytworzenia  do  miejsca  końcowego 

przeznaczenia. 

d)  działanie  przedsiębiorstwa  polegające  na  osiąganiu  zamierzonych  celów  rynkowych, 

poprzez prowadzenie skutecznych działań. 

 
9.  Dane z publikacji rządowych, publikacji GUS i raportów agencji badań marketingowych, 

to źródła informacji 
a)  pierwotnych. 
b)  wewnętrznych. 
c)  wtórnych zewnętrznych. 
d)  wtórnych wewnętrznych. 

 

10.  Dane  dotyczące  wielkości  sprzedaŜy  produktów  ogrodniczych  w  gospodarstwie  moŜna 

uzyskać z 
a)  księgi skarg i wniosków. 
b)  zapisów dotyczących sprzedaŜy prowadzonych przez właściciela gospodarstwa. 
c)  badań ankietowych wśród mieszkańców danego regionu. 
d)  publikacji Głównego Urzędu Statystycznego. 

 
11.  Ogół  stosunków  wymiennych  towarowo-pienięŜnych  między  producentami  rolnymi 

sprzedającymi  produkty  rolne  oraz  nabywającymi  środki  do  produkcji  rolnej  i  dobra 
inwestycyjne  a przedsiębiorstwami  realizującymi  skup  produktów  rolnych  i  zaopatrzenie 
w  środki do produkcji rolnej, określa pojęcie 
a)  rynku rolnego. 
b)  marketingu. 
c)  marketingu produkcji rolno-Ŝywnościowej. 
d)  kanału dystrybucji. 

 
 
 
 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

36

12.  MoŜliwość  uzyskania  przez  badacza  dodatkowych  wyjaśnień  od  respondenta  podczas 

przeprowadzania badań marketingowych, występuje w przypadku 
a)  badań ankietowych. 
b)  eksperymentu. 
c)  wywiadu. 
d)  obserwacji. 

 
13.  Produktem rzeczywistym w przypadku ciągnika sadowniczego jest 

a)  nazwa  wraz  z  symbolem,  która  jest  stosowana  w  celu  oznaczenia  ciągnika 

sadowniczego i odróŜnienia go od oferowanych przez konkurencję. 

b)  moŜliwość zakupu ciągnika sadowniczego na raty. 
c)  moŜliwości wykonania napraw w ramach gwarancji. 
d)  ciągnik sadowniczy. 

 

14.  WskaŜ właściwy sposób przygotowania marchwi do sprzedaŜy 

a) 

marchew w pęczkach jest nie dopuszczalna do sprzedaŜy

b) 

marchew w pęczkach powinna mieć świeŜą, zieloną i zdrową nać, korzenie w jednym 
pęczku nie muszą być jednolite pod względem wielkości

c) 

marchew przeznaczona do sprzedaŜy powinna być bez naci

d) 

korzenie marchwi bez naci mogą być pakowane w małe opakowania, ułoŜone w kilku 
warstwach lub w sposób nieuporządkowany, ładowane luzem (bezpośrednio do środka 
transportu)

 
15.  Producent  rolny  sprzedaje  warzywa  do  miejscowej  przetwórni  owoców  i  warzyw, 

ta z kolei przetworzone warzywa sprzedaje do hurtowni. Hurtownia zaopatruje w artykuły 
spoŜywcze okoliczne sklepy detaliczne. Podany przykład obrazuje kanał dystrybucji 
a)  bezpośredni. 
b)  pośredni krótki. 
c)  bezpośredni długi. 
d)  pośredni długi. 

 
16.  Jabłka spełniające minimalne wymagania jakościowe przedstawia fotografia 

a) 

 

b) 

 

 

c) 

 

d) 

 

 
 
 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

37

17.  Nieprawidłowy  sposób  prezentacji  pomidorów  przeznaczonych  do  sprzedaŜy  detalicznej 

przedstawia fotografia 

a) 

 

b) 

 

 

c) 

 

 

d) 

 

 
18.  KaŜdy  konsument,  który  zakupi  cztery  opakowania  soku  z  marchwi  otrzyma  maskotkę 

w prezencie. Takie działanie na rynku zalicza się do 
a)  sprzedaŜy osobistej. 
b)  promocji sprzedaŜy. 
c)  sponsoringu. 
d)  public relations. 

 
19.  Metoda kosztowa polega na tym, Ŝe 

a)  ustala się cenę najniŜszą na nowy produkt. 
b)  podstawą wyznaczenia ceny jest istniejąca lub przewidywana podaŜ. 
c)  podstawą wyznaczenia ceny są ceny produktów komplementarnych. 
d)  cena  jest  sumą  kosztów  (stałych  i  zmiennych),  jakie  przedsiębiorstwo  poniosło 

w związku z wytworzeniem określonego produktu, i poŜądanego zysku. 

 
20.  Na  etykiecie  podczas  sprzedaŜy  detalicznej  owoców  i  warzyw  sprzedawanych  bez 

opakowania powinny być zamieszczone 
a)  cena. 
b)  nazwa produktu, odmiana, pochodzenie produktu, klasa jakości. 
c)  tylko nazwa produktu. 
d)  nazwa produktu, waga i odmiana. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

38

KARTA ODPOWIEDZI 

 
Imię i nazwisko.......................................................................................... 

 
Organizacja zbytu produktów ogrodniczych 

 
Zakreśl poprawną odpowiedź 
 

Nr zadania 

Odpowiedź 

Punkty 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

10 

 

11 

 

12 

 

13 

 

14 

 

15 

 

16 

 

17 

 

18 

 

19 

 

20 

 

Razem   

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

39

7. LITERATURA 

 

1.  Bliźniak  D.,  Gontarski  L.:  Giełda  towarowa.  Fundacja  na  rzecz  Giełdy  ZboŜowo-

Paszowej, Warszawa 1997 

2.  Cholewicka-Goździk  K.  (red.):  Marketing  produktów  rolno

Ŝ

ywnościowych.  FAPA, 

Warszawa 1997 

3.  Iwan B., Zalewski A., Chabiera J.: Rynek rolny. FAPA, Warszawa 1998 
4.  Jaska E.: Organizacja gospodarstw rolniczych. WSiP, Warszawa 1997 
5.  Jerzak  M.  A.:  Giełda  towarowa  na  rynku  rolnym.  Fundacja  na  rzecz  Giełdy  ZboŜowo-

Paszowej, Warszawa 1998 

6.  Klepacki B.:Ekonomika i organizacja rolnictwa. WSiP, Warszawa 1999 
7.  KoŜuch A., Mirończuk A.: Podstawy ekonomiki agrobiznesu Cz. I. WSiP, Warszawa 2000 
8.  KoŜuch A.: Ekonomika i organizacja obrotu rolnego. WSiP, Warszawa 1998 
9.  Musiałkiewicz J.: Marketing. Ekonomik, Warszawa 2001 
10.  Raporty rynkowe. IERiGś, ARR, MRiRW 
11.  Sznajder M, Przepióra A., Trębacz A.: Marketing produktów rolno-spoŜywczych. Poznań 

1997 

12.  Ustawa  z  dnia  21  grudnia  2000r.  o  jakości  handlowej  artykułów  rolno-spoŜywczych, 

(Dz.U. z 2001r. Nr 5, poz.44) 

13.  Wiśniewski A.: Marketing. WSiP, Warszawa 2001 
14.  Wymagania  handlowe  dla  świeŜych  owoców  i  warzyw  wprowadzonych  do  obrotu.

 

Broszura interpretacyjna do standardu jakości handlowej. IJHARS, Warszawa 2003

 

 

Literatura metodyczna 

1.  Dretkiewicz-Więch J.: ABC nauczyciela przedmiotów zawodowych. Operacyjne cele 

kształcenia. Zeszyt 32. CODN, Warszawa 1994 

2.  Ornatowski T., Figurski J.: Praktyczna nauka zawodu. ITeE, Radom, 2000