background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 
 

 
 
 
 

 

MINISTERSTWO EDUKACJI 

NARODOWEJ 

 
 
 
 
 
 
Małgorzata Górska 
 
 
 
 
 
 

Prowadzenie gospodarstwa ogrodniczego 
621[01].Z5.02 

 
 

 

 

 

Poradnik dla nauczyciela 
 
 
 
 
 
 

 

 
 

Wydawca 

Instytut Technologii Eksploatacji  Państwowy Instytut Badawczy 
Radom 2007 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

1

Recenzenci: 
mgr inŜ. Barbara Arciszewska 
mgr inŜ. Renata Kacperska 
 
 
 
Opracowanie redakcyjne: 
mgr inŜ. Krystyna Kwestarz 
 
 
 
Konsultacja: 
mgr inŜ. Marek Rudziński 
 
 
 
 
 
 
 
 
Poradnik  stanowi  obudowę  dydaktyczną  programu  jednostki  modułowej  621[01].Z5.02 
„Prowadzenie  gospodarstwa  ogrodniczego”  zawartego  w  programie  nauczania  dla  zawodu, 
ogrodnik. 

 
 
 
 
 
 
 
 
 

 

 
 
 
 
 
 
 
 

Wydawca 

Instytut Technologii Eksploatacji – Państwowy Instytut Badawczy, Radom 2007 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

2

SPIS TREŚCI 

 

1.  Wprowadzenie 

2.  Wymagania wstępne 

3.  Cele kształcenia 

4.  Przykładowe scenariusze zajęć 

5.  Ćwiczenia 

10 

5.1.  Struktura organizacyjna przedsiębiorstwa ogrodniczego 

10 

5.1.1.Ćwiczenia 

10 

5.2.  Rodzaje 

działalności 

ogrodniczej. 

Organizacja 

działalności      

zaopatrzeniowej, produkcyjnej i usługowej. Procesy produkcji ogrodniczej 

12 

5.2.1.Ćwiczenia 

12 

5.3.  Dokumentacja 

działalności 

ogrodniczej. 

Ewidencja 

zdarzeń  

gospodarczych 

14 

5.3.1.Ćwiczenia 

14 

5.4.  Rachunek  ekonomiczny.  Kalkulacje  kosztów  produkcji  ogrodniczej. 

Wynik finansowy działalności gospodarstwa ogrodniczego 

16 

5.4.1.Ćwiczenia 

16 

6.  Ewaluacja osiągnięć ucznia 

19 

7.  Literatura 

31 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

3

1.  WPROWADZENIE 

 

Przekazujemy  Państwu  Poradnik  dla  nauczyciela,  który  będzie  pomocny  w prowadzeniu 

zajęć  dydaktycznych  z  zakresu  zagadnień  dotyczących  prowadzenia  gospodarstwa 
ogrodniczego w szkole kształcącej w zawodzie ogrodnik. 

W poradniku zamieszczono: 

−−−−    

wymagania  wstępne,  wykaz umiejętności, jakie uczeń powinien mieć juŜ ukształtowane, 
aby bez problemów mógł korzystać z poradnika, 

−−−−    

cele  kształcenia,  wykaz  umiejętności,  jakie  uczeń  ukształtuje  podczas  pracy 
z poradnikiem, 

−−−−    

przykładowe scenariusze zajęć, 

−−−−    

ć

wiczenia,  przykładowe  ćwiczenia  ze  wskazówkami  do  realizacji,  zalecanymi  metodami 

nauczania – uczenia oraz środkami dydaktycznymi, 

−−−−    

ewaluację osiągnięć ucznia, przykładowe narzędzia pomiaru dydaktycznego, 

−−−−    

wykaz literatury. 

 

Wskazane  jest,  aby  zajęcia  dydaktyczne  były  prowadzone  róŜnymi  metodami  ze 

szczególnym  uwzględnieniem  aktywizujących  metod  nauczania,  ćwiczeń,  metody  tekstu 
przewodniego. 
 

Formy  organizacyjne  pracy  uczniów  mogą  być  zróŜnicowane,  począwszy  od 

samodzielnej pracy uczniów do pracy zespołowej. 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Schemat układu jednostek modułowych 

621[01].Z5 

Ekonomika produkcji ogrodniczej 

621[01].Z5.02 

Prowadzenie gospodarstwa 

ogrodniczego 

621[01].Z5.03 

Organizowanie zbytu 

produktów ogrodniczych 

621[01].Z5.01 

Zastosowanie przepisów 

prawa rolnego 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

4

2. WYMAGANIA WSTĘPNE

 

 

Przystępując do realizacji programu jednostki modułowej uczeń powinien umieć: 

–  korzystać z róŜnych źródeł informacji, 
–  korzystać z komputera i jego oprogramowania, 
–  korzystać z Internetu, 
–  współpracować w grupie, 
–  przestrzegać  przepisów  bezpieczeństwa  i  higieny  pracy,  ochrony  przeciwpoŜarowej  oraz 

ochrony środowiska. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

5

3.

 

CELE KSZTAŁCENIA 

 

W wyniku realizacji programu jednostki modułowej uczeń powinien umieć: 

–  sporządzić schemat struktury organizacyjnej przedsiębiorstwa ogrodniczego, 
–  scharakteryzować rodzaje działalności ogrodniczej, 
–  zorganizować działalność zaopatrzeniową, produkcyjną i usługową, 
–  zaplanować i zorganizować proces produkcji ogrodniczej, 
–  sporządzić dokumentację działalności gospodarstwa, 
–  posłuŜyć się terminologią dotyczącą rachunku ekonomicznego: wpłaty, wypłaty, wydatki, 

przychody, koszty, nakłady, rozchody, zysk, 

–  sporządzić kalkulację kosztów produkcji ogrodniczej, 
–  obliczyć wynik finansowy działalności przedsiębiorstwa. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

6

 

4. PRZYKŁADOWE SCENARIUSZE ZAJĘĆ 
 

Scenariusz zajęć 1   

 

 

 

 

 

 

 

 

Osoba prowadząca:   

 

…………………………………………………………. 

Modułowy program nauczania: 

Ogrodnik 621[01] 

Moduł:  

 

 

 

Ekonomika produkcji ogrodniczej 621[01].Z5 

Jednostka modułowa:  

 

Prowadzenie gospodarstwa ogrodniczego 621[01].Z5.02 

Temat: Klasyfikowanie i sporządzanie dokumentów księgowych. 

Cel ogólny: kształtowanie umiejętności poprawnego sporządzania dokumentów. 

 

Po zakończeniu zajęć edukacyjnych uczeń powinien umieć: 
–  wyjaśnić pojęcie dokumentacji księgowej, 
–  wyjaśnić znaczenie dokumentacji księgowej w działalności firmy, 
–  sklasyfikować dowody księgowe, 
–  sporządzić  podstawowe  dokumenty  związane  z  działalnością  podmiotu  m.in.  fakturę, 

rachunek uproszczony, KP, KW, polecenie przelewu, Pz, Rw. 
 

Metody nauczania–uczenia się: 
–  wykład, 
–  ćwiczenia praktyczne, 
–  dyskusja dydaktyczna wielokrotna. 
 
Formy organizacyjne pracy uczniów: 
–  praca w grupach. 
 
Czas:  2 godziny dydaktyczne. 
 
Uczestnicy: 
–  uczniowie szkoły zasadniczej. 
 
Środki dydaktyczne: 
–  klasyfikacja dowodów księgowych – foliogram, 
–  formularze druków. 

 

Przebieg zajęć: 

1.  Czynności organizacyjne: sprawdzenie listy obecności, sprawdzenie gotowości do zajęć. 
2.  Wyjaśnienie tematu, uświadomienie celów zajęć. 
3.  Wprowadzenie do tematu: 

–  nauczyciel wyjaśnia pojęcie dokumentacji działalności, a w szczególności dowodu 

księgowego oraz prezentuje foliogram przedstawiający klasyfikację dowodów 
księgowych, 

–  nauczyciel prosi uczniów, aby wymienili znane im dokumenty związane 

z prowadzeniem działalności firmy, 

–  uczniowie wymieniają znane im dokumenty dotyczące działalności firmy, nauczyciel 

koryguje i uzupełnia odpowiedzi uczniów, 

–  nauczyciel prezentuje podstawowe dokumenty i omawia ich elementy. 

 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

7

4.  Realizacja ćwiczenia: 

Praca w grupach 2-3-osobowych: 
–  nauczyciel  przydziela  zadanie  do  wykonania  kaŜdej  grupie,  wyjaśnia  cel  ćwiczenia, 

jego zakres i sposób wykonania, 

–  uczniowie zapoznają się z treścią zadania, 
–  uczniowie otrzymują druki dokumentów i dane do zadania, 
–  uczniowie klasyfikują otrzymane dokumenty, 
–  uczniowie wypełniają dokumenty na podstawie danych z zadania, 
–  uczniowie określają znaczenie dokumentacji dla działalności podmiotu. 
Nauczyciel obserwuje pracę uczniów, udziela rad i wskazówek oraz kontroluje: 
–  czy uczniowie prawidłowo wykonują ćwiczenia, 

5.  Podsumowanie zajęć: 

–  przedstawiciele poszczególnych grup prezentują wykonane przez swoją grupę zadanie, 

przedstawiają dokonane zapisy i wyjaśniają ewentualne obliczenia, 

–  uczniowie dyskutują na temat znaczenia dokumentacji w działalności podmiotu, 
–  nauczyciel ocenia pracę kaŜdej grupy. 

6.  Ewaluacja osiągnięć uczniów. 

Nauczyciel  ocenia  metodą  obserwacji  indywidualnie  ucznia  i  grupę,  na  bieŜąco  podczas 

dyskusji, wykonywania ćwiczenia oraz końcowe efekty pracy. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

8

Scenariusz zajęć 2 
 

Osoba prowadząca:   

 

…………………………….……………………………. 

Modułowy program nauczania: 

Ogrodnik 621[01] 

Moduł:  

 

 

 

Ekonomika produkcji ogrodniczej 621[01].Z5 

Jednostka modułowa:  

 

Prowadzenie gospodarstwa ogrodniczego 621[01].Z5.02 

Temat: Pojęcie i klasyfikacja kosztów. 

Cel ogólny: sklasyfikować koszty według róŜnych kryteriów. 

 

Po zakończeniu zajęć edukacyjnych uczeń powinien umieć: 
– 

wyjaśnić pojęcie kosztu i podać przykłady kosztów, 

– 

sklasyfikować koszty według rodzaju, 

– 

sklasyfikować koszty według układu kalkulacyjnego, 

– 

sklasyfikować koszty według ich zaleŜności od rozmiarów produkcji. 

 
Metody nauczania–uczenia się: 
– 

wykład, 

– 

ć

wiczenia praktyczne, 

– 

dyskusja dydaktyczna wielokrotna. 

 

Formy organizacyjne pracy uczniów: 
– 

praca indywidualna. 

 
Czas:  2 godziny dydaktyczne. 
 
Uczestnicy: 
– 

uczniowie szkoły zasadniczej. 

 
Środki dydaktyczne: 
– 

rodzajowy układ kosztów – foliogram, 

– 

kalkulacyjny układ kosztów – foliogram, 

– 

wykresy kosztów stałych, zmiennych i całkowitych – foliogram. 

 

Przebieg zajęć: 

1.  Czynności organizacyjne: sprawdzenie listy obecności, sprawdzenie gotowości do zajęć. 
2.  Wyjaśnienie tematu, uświadomienie celów zajęć. 
3.  Wprowadzenie do tematu: 

–  nauczyciel prosi uczniów o wymienienie przykładowych kosztów ponoszonych przez 

podmiot gospodarczy, 

–  uczniowie podają przykłady kosztów, 
–  nauczyciel podsumowuje wypowiedzi uczniów, 
–  nauczyciel wyjaśnia pojęcie kosztu, 
–  nauczyciel prezentuje rodzajowy układ kosztów i omawia jego elementy, 
–  nauczyciel prezentuje kalkulacyjny układ kosztów, 
–  nauczyciel wyjaśnia pojęcia koszty stałe, koszty zmienne i koszty całkowite. 

4.  Realizacja ćwiczenia  

–  nauczyciel prezentuje treść zadania, wyjaśnia jego cel, zakres i sposób wykonania, 
–  uczniowie zapoznają się z treścią zadania, 
–  uczniowie obliczają poszczególne pozycje kosztów oraz rysują ich wykresy, 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

9

–  na podstawie sporządzonych wykresów odczytują zaleŜności między poszczególnymi 

pozycjami kosztów oraz tendencje w ich kształtowaniu się wraz ze zmianą wielkości 
produkcji. 

Nauczyciel obserwuje pracę uczniów, udziela rad i wskazówek oraz kontroluje: 
–  czy uczniowie prawidłowo wykonują ćwiczenia. 

5.  Podsumowanie zajęć: 

–  przedstawiciele poszczególnych grup prezentują wykonane przez swoją grupę zadanie, 

przedstawiają wyniki i wyjaśniają sposób obliczania kosztów, 

–  nauczyciel prezentuje foliogram – kosztów stałych, zmiennych i całkowitych, 
–  uczniowie dyskutują na temat kształtowania się poszczególnych rodzajów kosztów i ich 

kształtowania się pod wpływem zmian w wielkości produkcji,  

–  nauczyciel ocenia pracę kaŜdej grupy. 

6.  Praca domowa: 

Sklasyfikuj  poszczególne  pozycje  kosztów  według  układu  rodzajowego  i  według  układu 

kalkulacyjnego. 
7.  Ewaluacja osiągnięć uczniów. 

Nauczyciel  ocenia  metodą  obserwacji  indywidualnie  ucznia  i  grupę,  na  bieŜąco  podczas 

dyskusji, wykonywania ćwiczenia oraz końcowe efekty pracy. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

10

5. ĆWICZENIA 

 

5.1.  Ćwiczenia 

 

5.1.1. Struktura organizacyjna przedsiębiorstwa ogrodniczego 
 

Ćwiczenie 1 

Porównaj cechy spółek osobowych i kapitałowych. 

 

Wskazówki do realizacji 

–  przed przystąpieniem do wykonania ćwiczenia uczniowie powinni przeczytać odpowiedni 

rozdział Materiału nauczania, 

–  nauczyciel  powinien  omówić  zakres  ćwiczenia,  sposób  wykonania  i  warunki 

bezpieczeństwa pracy, 

–  ćwiczenie powinno być wykonywane indywidualnie. 

 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien: 

1)  zgromadzić materiały i przybory potrzebne do wykonania ćwiczenia, 
2)  zorganizować stanowisko pracy zgodnie z zasadami bhp i ergonomii pracy, 
3)  zaplanować tok postępowania, 
4)  wyszukać  w  literaturze  informacje  dotyczące  spółki  jawnej  i  spółki  akcyjnej  oraz 

uzupełnić poniŜszą tabelę, 

 

Forma 

organizacyjno-

prawna spółki 

Rodzaj 

spółki 

Minimalny 

kapitał 

załoŜycielski 

Odpowiedzialność za zobowiązania 

spółki, (kto ponosi odpowiedzialność 

i w jakim zakresie?) 

Kierujący 

spółką 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 
5)  wskazać główne róŜnice między spółkami na podstawie sporządzonej charakterystyki, 
6)  zapisać wnioski w zeszycie (porównać spółki osobowe i kapitałowe), 
7)  zaprezentować pracę na forum klasy. 
 

 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

–  ćwiczenia. 
 

Ś

rodki dydaktyczne: 

–  Kodeks spółek handlowych, 
–  poradnik dla ucznia, 
–  materiały do pisania, 
–  literatura zgodna z wykazem w poradniku dla nauczyciela. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

11

Ćwiczenie 2

 

Określ  rodzaj  struktury  organizacyjnej  przedsiębiorstwa  na  podstawie  jej  schematu  oraz 

omów wady i zalety tej struktury organizacyjnej. 

 

Schemat struktury organizacyjnej przedsiębiorstwa 

 

Wskazówki do realizacji 

–  przed przystąpieniem do wykonania ćwiczenia uczniowie powinni przeczytać odpowiedni 

rozdział Materiału nauczania, 

–  nauczyciel  powinien  omówić  zakres  ćwiczenia,  sposób  wykonania  i  warunki 

bezpieczeństwa pracy, 

–  ćwiczenie powinno być wykonywane indywidualnie. 

 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien: 

1)  zgromadzić materiały i przybory potrzebne do wykonania ćwiczenia, 
2)  zorganizować stanowisko pracy zgodnie z zasadami bhp i ergonomii pracy, 
3)  zaplanować tok postępowania, 
4)  wyszukać  w  literaturze  informacje  dotyczące  rodzajów  struktur  organizacyjnych 

przedsiębiorstwa i ich cech, 

5)  wskazać  rodzaj  przestawionej  na  schemacie  struktury  organizacyjnej  struktury 

organizacyjnej, 

6)  omówić wady i zalety określonej struktury organizacyjnej,  
7)  zapisać informacje w zeszycie, 
8)  zaprezentować pracę. 

 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

–  ćwiczenia przedmiotowe. 
 

Ś

rodki dydaktyczne:  

–  poradnik dla ucznia, 
–  karty przedstawiające strukturę organizacyjną przedsiębiorstwa, 
–  materiały piśmiennicze, 
–  literatura zgodna z wykazem w poradniku. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

12

5.2.1. Rodzaje  działalności  ogrodniczej.  Organizacja  działalności 

zaopatrzeniowej, 

produkcyjnej 

i usługowej. 

Procesy 

produkcji ogrodniczej 

 

5.2.1. 

Ćwiczenia 

 

Ćwiczenie 1 

Oblicz zapotrzebowanie na sadzonki truskawek, potrzebnych do obsadzenia 1,5 ha areału 

uprawy, wiedząc, Ŝe sadzonki truskawek mają być posadzone w rozstawie  0,8 m x 0,3 m. 

 

Wskazówki do realizacji 

–  przed przystąpieniem do wykonania ćwiczenia uczniowie powinni przeczytać odpowiedni 

rozdział Materiału nauczania, 

–  nauczyciel  powinien  omówić  zakres  ćwiczenia,  sposób  wykonania  i  warunki 

bezpieczeństwa pracy, 

–  ćwiczenie powinno być wykonywane indywidualnie. 
 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien: 

1)  przeczytać rozdział 4.2 poradnika dla ucznia, 
2)  obliczyć ilość potrzebnych sadzonek truskawek. 

 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

–  ćwiczenia przedmiotowe. 
 

Ś

rodki dydaktyczne: 

–  poradnik dla ucznia, 
–  kalkulator, 
–  przybory do pisania. 
 
Ćwiczenie 2 

Oblicz zapotrzebowanie na nawozy mineralne do nawoŜenia upraw na podstawie danych: 

–  P

2

O

5

  – 250 kg/ha stosując 46% superfosfat potrójny granulowany, 

–  NH

4

NO

3

  –150 kg/ha stosując 34% saletrę amonową, 

–  w  magazynie  znajduje  się  zapas  nawozów  w  ilości:  100  kg  superfosfatu  potrójnego 

granulowanego i 100 kg saletry amonowej. 

 

Wskazówki do realizacji 

–  przed  przystąpieniem  do  wykonania  ćwiczenia  uczniowie  powinni  przeczytać  rozdział 

materiału nauczania zawartym w poradniku dla ucznia, 

–  nauczyciel  powinien  omówić  zakres  ćwiczenia,  sposób  wykonania  i  warunki 

bezpieczeństwa pracy, 

–  ćwiczenie powinno być wykonywane indywidualnie. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

13

Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  przeczytać rozdział 4.2 poradnika dla ucznia, 
2)  obliczyć ilość potrzebnych nawozów. 

 
Zalecane metody nauczania – uczenia się: 

– 

ć

wiczenia. 

 

Ś

rodki dydaktyczne: 

− 

poradnik dla ucznia, 

− 

kalkulator, 

– 

przybory do pisania. 

 
Ćwiczenie 3 

Wyszukaj  w  Internecie  gospodarstwa  szkółkarskie,  specjalizujące  się  w produkcji 

sadzonek  truskawek.  Na  podstawie  informacji  znajdujących  się  w  ofercie  handlowej, 
sporządź zamówienie na druku zamówienia dotyczące zakupu 7 500 szt. sadzonek truskawek 
odmiany

 

„Honeoye”. 

 
Wskazówki do realizacji 

– 

przed  przystąpieniem  do  wykonania  ćwiczenia  uczniowie  powinni  przeczytać 
odpowiedni rozdział materiału nauczania zawarty w poradniku dla ucznia, 

– 

nauczyciel  powinien  omówić  zakres  ćwiczenia,  sposób  wykonania  i  warunki 
bezpieczeństwa pracy, 

– 

ć

wiczenie powinno być wykonywane indywidualnie. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  wynotować  informacje  dotyczące  kontrahenta,  u  którego  zdecydowałeś  się  dokonać 

zakupu, niezbędne do sporządzenia zamówienia, 

2)  sporządzić  zamówienie  dotyczące  zakupu  7 500  szt.  sadzonek  truskawek  odmiany 

„Honeoye”, 

3)  obliczyć koszt zakupionych sadzonek, 
4)  uzasadnić wybór kontrahenta, 
5)  przedstawić wyniki pracy na forum klasy, 
6)  wypełnić druk zamówienia. 

 
Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

– 

ć

wiczenia. 

 

Ś

rodki dydaktyczne: 

− 

poradnik dla ucznia, 

− 

kalkulator, 

− 

druk zamówienia, 

– 

przybory do pisania. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

14

5.3.  Dokumentacja  działalności  ogrodniczej.  Ewidencja  zdarzeń 

gospodarczych 

 

5.3.1. Ćwiczenia 

 
Ćwiczenie 1 

Wypełnij 

polecenie 

przelewu 

wystawione 

przez 

właściciela 

Przedsiębiorstwa 

Produkcyjno  –  Usługowego  „RóŜyczka”  –  Jan  Kowalski,  26–600  Radom,  ul.  Kwiatowa 5 
posiadającego rachunek bankowy w PKO BP, nr konta:  25 8963 2589 6547 8596 2523 6589 , 
w celu zapłaty za f – rę VAT nr 182, w wysokości 180,00zł, na rachunek banku PBK O/Łódź, 
nr konta:12 8585 5214 7885 5117 4855 2545 . 

 

Wskazówki do realizacji 

–  przed przystąpieniem do wykonania ćwiczenia uczniowie powinni przeczytać odpowiedni 

rozdział Materiału nauczania, 

–  nauczyciel  powinien  omówić  zakres  ćwiczenia,  sposób  wykonania  i  warunki 

bezpieczeństwa pracy, 

–  ćwiczenie powinno być wykonywane indywidualnie. 
 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien: 

1)  wypełnić druk polecenia przelewu, 
2)  sprawdzić poprawność wypełnienia dokumentu. 

 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

–  ćwiczenia praktyczne. 
 

Ś

rodki dydaktyczne: 

–  poradnik dla ucznia, 
–  druk dokumentu, 
–  przybory do pisania. 
 
Ćwiczenie 2 

Wystaw fakturę VAT. 

Przedsiębiorstwo  Produkcyjno  –  Usługowe  „Bratek”  ul.  Modra 4,  26–600  Radom,  będące 
płatnikiem 

podatku 

VAT, 

NIP: 

7968882027, 

posiadające 

konto 

nr 12 12345 8969 7961 1897 1111 7896,  sprzedało  na  podstawie  faktury  VAT  nr  17  z  dnia 
18.01.2006r.  Przedsiębiorstwu  Produkcyjnemu  „Listek”  ul.  Jesienna  13,  26–600  Radom, 
 NIP:7969993050  –  3000  szt.  sadzonek  po  0,50  zł/szt.  Stawka  podatku  VAT  22%,  transport 
własny, zapłata nastąpi po 7 dniach. 

 

Wskazówki do realizacji 

–  przed przystąpieniem do wykonania ćwiczenia uczniowie powinni przeczytać odpowiedni 

rozdział Materiału nauczania, 

–  nauczyciel  powinien  omówić  zakres  ćwiczenia,  sposób  wykonania  i  warunki 

bezpieczeństwa pracy, 

–  ćwiczenie powinno być wykonywane indywidualnie. 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

15

 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien: 

1)  przeczytać załoŜenia do ćwiczenia, 
2)  sporządzić fakturę VAT ręcznie, 
3)  sprawdzić dokument pod względem merytorycznym, formalnym i rachunkowym, 
4)  przedstawić wykonane ćwiczenie na forum klasy. 

 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

–  ćwiczenia. przedmiotowe. 
 

Ś

rodki dydaktyczne: 

–  poradnik dla ucznia, 
–  ustawa o rachunkowości, 
–  kalkulator, 
–  druki formularzy: faktura VAT, 
–  literatura zgodna z wykazem w poradniku, 
–  przybory do pisania. 
 
Ćwiczenie 3 

Wystaw rachunek. 
Przedsiębiorstwo  Produkcyjne  „KARO”  57–200  Wrocław,  ul.  Kasztanowa  123,  nie 

będące  podatnikiem  VAT,  sprzedało  na  podstawie  rachunku  nr  1  z  dnia  30.11.2006r. 
Przedsiębiorstwu  Handlowemu  „Katarzyna”  53–200  Wrocław  ul.  Krótka  16,  100  szt. 
krzewów ozdobnych po 12 zł/szt. 

 

Wskazówki do realizacji 

–  przed przystąpieniem do wykonania ćwiczenia uczniowie powinni przeczytać odpowiedni 

rozdział Materiału nauczania, 

–  nauczyciel  powinien  omówić  zakres  ćwiczenia,  sposób  wykonania  i  warunki 

bezpieczeństwa pracy, 

–  ćwiczenie powinno być wykonywane indywidualnie. 
 

Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  przeczytać załoŜenia do ćwiczenia, 
2)  wypełnić formularz rachunku zgodnie z danymi zawartymi w ćwiczeniu, 
3)  sprawdzić dokument pod względem merytorycznym, formalnym i rachunkowym, 
4)  przedstawić wykonane ćwiczenie na forum klasy. 

 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

–  ćwiczenia przedmiotowe. 
 

Ś

rodki dydaktyczne: 

–  poradnik dla ucznia, 
–  formularz rachunku, 
–  kalkulator, 
–  literatura zgodna z wykazem w poradniku, 
–  przybory do pisania. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

16

5.4. Rachunek  ekonomiczny.  Kalkulacja  kosztów  produkcji 

ogrodniczej.  Wynik  finansowy  działalności  gospodarstwa 
ogrodniczego 

 

5.4.1. Ćwiczenia 

 

Ćwiczenie 1 

Oblicz  wynik  finansowy  wiedząc,  Ŝe  wybrane  konta  przedsiębiorstwa  usługowego 

wykazują: 

 
Przychody ze sprzedaŜy usług

 

75 000zł 

Amortyzacja

 

5 000zł 

ZuŜycie materiałów

 

20 000zł 

Wynagrodzenia

 

25 000zł 

Ubezpieczenia społeczne

 

6 000zł 

Usługi obce

 

5 000zł 

Pozostałe przychody operacyjne

 

2 000zł 

Przychody finansowe

 

1 000zł 

Koszty finansowe

 

3 000zł 

Pozostałe koszty operacyjne

 

4 000zł 

Straty nadzwyczajne

 

1 500zł 

ZuŜycie energii

 

6 000zł 

Zyski nadzwyczajne 

500zł 

 

Wskazówki do realizacji 

–  przed przystąpieniem do wykonania ćwiczenia uczniowie powinni przeczytać odpowiedni 

rozdział Materiału nauczania, 

–  nauczyciel  powinien  omówić  zakres  ćwiczenia,  sposób  wykonania  i  warunki 

bezpieczeństwa pracy, 

–  ćwiczenie powinno być wykonywane indywidualnie. 
 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien: 

1)  obliczyć wynik ze sprzedaŜy, 
2)  obliczyć wynik z działalności operacyjnej, 
3)  obliczyć wynik z działalności gospodarczej, 
4)  obliczyć wynik brutto. 

 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

–  ćwiczenia przedmiotowe. 
 

Ś

rodki dydaktyczne: 

–  poradnik dla ucznia, 
–  przybory do pisania, 
–  kalkulator. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

17

Ćwiczenie 2 

Przeprowadź  klasyfikację  niŜej  wymienionych  kosztów  przedsiębiorstwa  w układzie 

rodzajowym i kalkulacyjnym.  
a)  zuŜycie materiałów, 
b)  paliwo, 
c)  amortyzacja, 
d)  materiały bezpośrednie, 
e)  koszty sprzedaŜy, 
f)  koszty wydziałowe, 
g)  wynagrodzenia, 
h)  koszty zakupu, 
i)  płace bezpośrednie, 
j)  energia. 

 

Wskazówki do realizacji 

–  przed przystąpieniem do wykonania ćwiczenia uczniowie powinni przeczytać odpowiedni 

rozdział Materiału nauczania, 

–  nauczyciel  powinien  omówić  zakres  ćwiczenia,  sposób  wykonania  i  warunki 

bezpieczeństwa pracy, 

–  ćwiczenie powinno być wykonywane indywidualnie. 
 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien: 

1)  zapisać pozycje kosztów w układzie rodzajowym, 
2)  dokonać klasyfikacji kosztów w układzie kalkulacyjnym. 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

–  ćwiczenia przedmiotowe. 
 

Ś

rodki dydaktyczne: 

–  poradnik dla ucznia, 
–  materiały do pisania. 
 
Ćwiczenie 3 

Na  podstawie  danych,  oblicz  wartość  nadwyŜki  bezpośredniej  w  gospodarstwie 

szkółkarskim zajmującym się produkcją krzewów ozdobnych – róŜ: 
–  średni plon z hektara krzewów wyniósł 45 000 sztuk, 
–  cena zbytu krzewów wynosi 3,50 zł/szt., 
–  nakłady pracy ręcznej przy produkcji krzewów wynoszą – 4 700 rbh/ha, 
–  koszty pracy ręcznej wynoszą – 4,5 zł/h, 
–  praca ciągnika przy produkcji krzewów wynosi – 126 cnh/ha, 
–  koszt pracy ciągnika wynosi 60 zł/godz., 
–  pozostałe  koszty  bezpośrednie  związane  z  produkcją  krzewów  róŜ  tj.(zakup  podkładek, 

nawozów,  środków  ochrony  roślin,  oczek  odmian  szlachetnych  itp.),  stanowią  kwotę 
40 000 zł. 

 

Wskazówki do realizacji 

–  przed przystąpieniem do wykonania ćwiczenia uczniowie powinni przeczytać odpowiedni 

rozdział materiału nauczania zawarty w poradniku dla ucznia, 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

18

–  nauczyciel  powinien  omówić  zakres  ćwiczenia,  sposób  wykonania  i  warunki 

bezpieczeństwa pracy, 

–  ćwiczenie powinno być wykonywane indywidualnie. 
 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien: 

1)  obliczyć kwotę nadwyŜki bezpośredniej. 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

–  ćwiczenia. 
 

Ś

rodki dydaktyczne: 

–  poradnik dla ucznia, 
–  kalkulator, 
–  materiały do pisania. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

19

6. EWALUACJA OSIĄGNIĘĆ UCZNIA 

 

Przykłady narzędzi pomiaru dydaktycznego 

 

Test 1 
Test  dwustopniowy  do  jednostki  modułowej:  „Prowadzenie  gospodarstwa 
ogrodniczego” 

Test składa się z zadań wielokrotnego wyboru, z których: 

−−−−    

zadania 1, 3, 4, 5, 7, 8, 9, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 18, 19, są poziomu podstawowego, 

−−−−    

zadania 2, 6, 10, 17, 20 są poziomu ponadpodstawowego. 

−−−−    

 

Punktacja zadań: 0 lub 1 punkt 

 

Za kaŜdą prawidłową odpowiedź uczeń otrzymuje 1 punkt. Za złą odpowiedź lub jej brak 

uczeń otrzymuje 0 punktów. 
 

Proponuje się następujące normy wymagań – uczeń otrzymuje następujące 
oceny szkolne: 

−−−−    

dopuszczający – za rozwiązanie co najmniej 8 zadań z poziomu podstawowego, 

−−−−    

dostateczny – za rozwiązanie co najmniej 10 zadań z poziomu podstawowego, 

−−−−    

dobry – za rozwiązanie 14 zadań, w tym co najmniej 2 z poziomu ponadpodstawowego, 

−−−−    

bardzo dobry – za rozwiązanie 18 zadań, w tym 4 z poziomu ponadpodstawowego. 

 

Klucz odpowiedzi1. b, 2. b, 3. c, 4. c, 5. b, 6. c, 7. a, 8. d, 9. c, 10. b, 11. a, 
12. a, 13. a, 14. c, 15. d, 16. c 17. b, 18. a, 19. b, 20. b 

 

Plan testu 

 

Nr 

zad.

 

Cel operacyjny  

(mierzone osiągnięcia ucznia) 

Kategoria 

celu 

Poziom 

wymagań 

Poprawna 

odpowiedź 

Określić, jakie ujemne elementy składają się na 
wynik finansowy. 

Scharakteryzować, co obejmują koszty 
działalności operacyjnej. 

PP 

Określić, na czym polega kalkulacja 

RozróŜnić wydatek od kosztu. 

Określić, co jest kosztem przedsiębiorstwa. 

Zaklasyfikować koszty do odpowiednich grup 
kosztów. 

PP 

Określić, co to są czynniki produkcji. 

Zidentyfikować dokumenty związane ze 
sprzedaŜą. 

RozróŜnić dokumenty magazynowe. 

10  Scharakteryzować, czym jest zakup materiałów. 

PP 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

20

11  Zidentyfikować dokumenty związane 

z operacjami gotówkowymi.

 

12  Zidentyfikować dokumenty związane 

z operacjami bezgotówkowymi.

 

13  Określić, co to jest norma zapasu. 

14  Określić, nazwę zapasów, których gospodarstwo 

nie moŜe juŜ wykorzystać w swojej działalności.  

15  RozróŜnić dokumenty magazynowe.

 

16  RozróŜnić rodzaje produkcji. 

17  Scharakteryzować rodzaje norm. 

PP 

18  Określić, czym jest wynik na działalności 

operacyjnej. 

19  Określić, czym są materiały niezbędne do 

prowadzenia działalności gospodarczej.

 

20  Scharakteryzować, kiedy ustalamy wynik 

finansowy metodą statyczną.

 

PP 

Przebieg testowania 

 

Instrukcja dla nauczyciela 

1.  Ustal  z  uczniami  termin  przeprowadzenia  sprawdzianu  z  wyprzedzeniem,  co  najmniej 

jednotygodniowym. 

2.  Omów z uczniami cel stosowania pomiaru dydaktycznego. 
3.  Zapoznaj uczniów z rodzajem zadań podanych w zestawie oraz z zasadami punktowania. 
4.  Przygotuj odpowiednią liczbę testów. 
5.  Zapewnij samodzielność podczas rozwiązywania zadań. 
6.  Przed rozpoczęciem testu przeczytaj uczniom instrukcję dla ucznia. 
7.  Zapytaj, czy uczniowie wszystko zrozumieli. Wszelkie wątpliwości wyjaśnij. 
8.  Nie przekraczaj czasu przeznaczonego na test. 
9.  Kilka  minut  przed  zakończeniem  testu  przypomnij  uczniom  o  zbliŜającym  się  czasie 

zakończenia udzielania odpowiedzi. 

 

Instrukcja dla ucznia 

1.  Przeczytaj uwaŜnie instrukcję. Podpisz imieniem i nazwiskiem kartę odpowiedzi. 
2.  Zapoznaj się z zestawem zadań testowych. 
3.  Test  zawiera  20  zadań.  Do  kaŜdego  zadania  dołączone  są  4  moŜliwości  odpowiedzi. 

Tylko jedna jest prawidłowa. 

4.  Udzielaj odpowiedzi na załączonej karcie odpowiedzi, stawiając w odpowiedniej rubryce 

znak X. W przypadku pomyłki naleŜy błędną odpowiedź zaznaczyć kółkiem, a następnie 
ponownie zakreślić odpowiedź prawidłową. 

5.  Zadania  wymagają  prostych  obliczeń,  które  powinieneś  wykonać  przed  wskazaniem 

poprawnego wyniku. 

6.  Pracuj samodzielnie.. 
7.  Jeśli udzielenie odpowiedzi będzie Ci sprawiało trudność, wtedy odłóŜ jego rozwiązanie 

na później i wróć do niego, gdy zostanie Ci wolny czas. 

8.  Na rozwiązanie testu masz 35 min. 

Powodzenia! 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

21

Materiały dla ucznia: 

−−−−    

instrukcja, 

−−−−    

zestaw zadań testowych, 

−−−−    

karta odpowiedzi. 

 

ZESTAW ZADAŃ TESTOWYCH 

 

1.  Elementy ujemne wyniku finansowego to 

a) 

pozostałe przychody operacyjne i finansowe. 

b) 

koszty układu rodzajowego i koszty finansowe. 

c) 

zyski nadzwyczajne i straty nadzwyczajne. 

d) 

naleŜności i zobowiązania. 

 

2.  Koszty działalności operacyjnej obejmują 

a) 

koszty finansowe. 

b) 

koszty według rodzaju. 

c) 

straty nadzwyczajne. 

d) 

pozostałe koszty operacyjne. 

 

3.  Kalkulacja polega na 

a) 

rejestracji  zdarzeń  gospodarczych  wywołujących  zmiany  w  składnikach  majątku 
i kapitałach jednostki. 

b) 

sporządzaniu sprawozdań. 

c) 

ustalaniu kosztu jednostkowego wytworzenia wyrobu gotowego. 

d) 

ustalaniu przeciętnych kosztów jednostki. 

 

4.  Kupno samochodu dla potrzeb firmy stanowi 

a) 

koszt bezpośredni. 

b) 

koszt zmienny. 

c) 

wydatek firmy. 

d) 

koszt uzyskania przychodu. 

 

5.  Kosztem przedsiębiorstwa jest 

a) 

wypłata gotówki z kasy na zakup materiałów. 

b) 

opłacony podatek od nieruchomości. 

c) 

otrzymanie odszkodowanie od ubezpieczyciela. 

d) 

otrzymane odsetki od środków pienięŜnych ulokowanych w banku. 

 

6.  Operacje  gospodarcze:  zapłata  za  transport,  prowizja  za  prowadzenie  rachunku 

bankowego,  opłaty  pocztowe,  zapłata  rachunku  telefonicznego,  naleŜy  zaliczyć  do 
kosztów 
a) 

zuŜycia materiałów. 

b) 

podatków i opłat. 

c) 

usług obcych. 

d) 

pozostałych kosztów. 

 
 
 
 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

22

7.  Czynniki produkcji to 

a) 

materialne i niematerialne środki niezbędne do prowadzenia procesu produkcji. 

b) 

nakłady finansowe. 

c) 

koszty finansowe. 

d) 

przychody produkcyjne. 

 

8.  Dokumenty związane ze sprzedaŜą w jednostkach będących podatnikami VAT to 

a) 

faktura VAT i Pz. 

b) 

faktura VAT i Rw. 

c) 

faktura VAT i Pw. 

d) 

faktura VAT i Wz. 

 

9.  Dokument „Rw” naleŜy do dokumentów 

a) 

sprzedaŜy. 

b) 

bankowych. 

c) 

magazynowych. 

d) 

kasowych. 

 

10. Zakup materiałów niezbędnych do prowadzenia działalności gospodarczej stanowi 

a) 

koszt bezpośredni. 

b) 

koszt zmienny. 

c) 

wydatek firmy. 

d) 

koszt uzyskania przychodów. 

 

11. Dokument KP naleŜy do dokumentów 

a) 

Kasowych. 

b) 

bankowych. 

c) 

sprzedaŜy. 

d) 

magazynowych. 

 

12. Formą rozliczeń bezgotówkowych jest 

a) 

polecenie przelewu. 

b) 

czek gotówkowy. 

c) 

wyciąg bankowy. 

d) 

dowód wpłaty KP. 

 

13. Norma zapasu to 

a) 

suma zapasu rezerwowego i połowy zapasu bieŜącego. 

b) 

suma zapasu minimalnego i bieŜącego. 

c) 

suma zapasu bieŜącego i połowy zapasu rezerwowego. 

d) 

suma zapasu bieŜącego i minimalnego. 

 
14. Zapasy, których gospodarstwo nie moŜe juŜ wykorzystać w swojej działalności to 

a) 

zapasy bieŜące. 

b) 

zapasy minimalne. 

c) 

zapasy zbędne. 

d) 

zapasy nadmierne. 

 
 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

23

15. „Rw” to symbol dowodu księgowego potwierdzającego 

a) 

przyjęcie wyrobów gotowych z produkcji. 

b) 

zakup materiałów. 

c) 

przyjęcie materiałów do magazynu. 

d) 

wydanie materiału z magazynu. 

 
16. Wytwarzanie duŜej liczby jednorodnych wyrobów w nieprzerwanym ciągu to 

a) 

produkcja seryjna. 

b) 

produkcja jednostkowa. 

c) 

produkcja masowa. 

d) 

produkcja potokowa. 

 

17. Ilość produktów, która powinna być wykonana w określonym czasie to 

a) 

norma pracochłonności. 

b) 

norma ilościowa. 

c) 

norma czasu. 

d) 

norma materiałochłonności. 

 

18. Wynik z działalności operacyjnej jest róŜnicą 

a) 

przychodów ze sprzedaŜy i kosztów. 

b) 

przychodów z operacji finansowych i kosztów operacji finansowych. 

c) 

zysków nadzwyczajnych i strat nadzwyczajnych. 

d) 

wyniku finansowego brutto i netto. 

 

19. Materiały wykorzystywane w działalności gospodarczej są 

a) 

kosztem jednostkowym. 

b) 

kosztem zmiennym. 

c) 

wydatkiem firmy. 

d) 

przychodem. 

 

20. Ustalenie wyniku finansowego metodą statyczną stosuje się 

a) 

na początku roku obrotowego. 

b) 

w ciągu roku obrotowego. 

c) 

na zakończenie działalności jednostki. 

d) 

Ŝ

adna z odpowiedzi. 

.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

24

 

KARTA ODPOWIEDZI 

 
Imię i nazwisko ............................................................................... 
 

Prowadzenie gospodarstwa ogrodniczego 

 
Zakreśl poprawną odpowiedź. 
 

Nr zadania 

Odpowiedź 

Punkty 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

10 

 

11 

 

12 

 

13 

 

14 

 

15 

 

16 

 

17 

 

18 

 

19 

 

20 

 

Razem: 

 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

25

Test 2 
Test  dwustopniowy  do  jednostki  modułowej  „Prowadzenie  gospodarstwa 
ogrodniczego” 

Test składa się z zadań wielokrotnego wyboru, z których: 

−−−−    

zadania 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 14, 17, 18, 19, 20 są poziomu podstawowego, 

−−−−    

zadania 1, 12, 13, 15, 16, są poziomu ponadpodstawowego. 

 

Punktacja zadań: 0 lub 1 punkt 

 

Za kaŜdą prawidłową odpowiedź uczeń otrzymuje 1 punkt. Za złą odpowiedź lub jej brak 

uczeń otrzymuje 0 punktów. 
 

Proponuje się następujące normy wymagań – uczeń otrzymuje następujące 
oceny szkolne: 

−−−−    

dopuszczający – za rozwiązanie co najmniej 8 zadań z poziomu podstawowego, 

−−−−    

dostateczny – za rozwiązanie co najmniej 10 zadań z poziomu podstawowego, 

−−−−    

dobry – za rozwiązanie 14 zadań, w tym co najmniej 2 z poziomu ponadpodstawowego, 

−−−−    

bardzo dobry – za rozwiązanie 18 zadań, w tym 4 z poziomu ponadpodstawowego. 

 

Klucz  odpowiedzi:  1.  a,  2.  a,  3.  b,  4.  b,  5.  c, 6. 7. a, 8. a, 9. d, 10. a, 11. d, 
12. a, 13. a, 14. b, 15. a, 16. a, 17. a, 18. a, 19. a, 20. a 
 
Plan testu 

Nr 

zad.

 

Cel operacyjny  

(mierzone osiągnięcia ucznia) 

Kategoria 

celu 

Poziom 

wymagań 

Poprawna 

odpowiedź 

Obliczyć koszt jednostkowy produktu. 

PP 

Zinterpretować zasadę ustalania wyniku 
z działalności operacyjnej. 

Określić, czym są niezbędne materiały 
w działalności gospodarczej. 

Określić zakres stosowania metody 
statystycznej ustalania wyniku. 

Określić wynik netto w rachunku zysków i strat. 

Określić zaleŜność kosztów zmiennych. 

Określić, jaka jest podstawa prawna 
działalności spółki cywilnej. 

Określić, na jakie rodzaje grup dzielą się 
wspólnicy spółki komandytowej. 

Określić, kto moŜe prowadzić działalność 
gospodarczą w formie spółki partnerskiej 

10  Określić kwotę kapitału spółki z o.o. 

11  Określić kwotę kapitału zakładowego spółki 

akcyjnej. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

26

12  Scharakteryzować zapas maksymalny. 

PP 

13  Scharakteryzować magazyny otwarte. 

PP 

14  RozróŜnić dokumenty gospodarki 

magazynowej. 

15  Scharakteryzować, na czym polega działalność 

usługowa. 

PP 

16  Scharakteryzować, jaką produkcją jest 

produkcja kapitałochłonna. 

PP 

17  Określić, kiedy robotnik wykonuje procesy 

ręczne. 

18  Określić produkcję jednostkową. 

19  Określić, co to jest norma ilościowa. 

20  RozróŜnić formy rozliczeń bezgotówkowych. 

Przebieg testowania 

 

Instrukcja dla nauczyciela 

1.  Ustal  z  uczniami  termin  przeprowadzenia  sprawdzianu  z  wyprzedzeniem,  co  najmniej 

jednotygodniowym. 

2.  Omów z uczniami cel stosowania pomiaru dydaktycznego. 
3.  Zapoznaj uczniów z rodzajem zadań podanych w zestawie oraz z zasadami punktowania. 
4.  Przygotuj odpowiednią liczbę testów. 
5.  Zapewnij samodzielność podczas rozwiązywania zadań. 
6.  Przed rozpoczęciem testu przeczytaj uczniom instrukcję dla ucznia. 
7.  Zapytaj, czy uczniowie wszystko zrozumieli. Wszelkie wątpliwości wyjaśnij. 
8.  Nie przekraczaj czasu przeznaczonego na test. 
9.  Kilka  minut  przed  zakończeniem  testu  przypomnij  uczniom  o  zbliŜającym  się  czasie 

zakończenia udzielania odpowiedzi. 

 

Instrukcja dla ucznia 

1.  Przeczytaj uwaŜnie instrukcję. 
2.  Podpisz imieniem i nazwiskiem kartę odpowiedzi. 
3.  Zapoznaj się z zestawem zadań testowych. 
4.  Test  zawiera  20  zadań.  Do  kaŜdego  zadania  dołączone  są  4  moŜliwości  odpowiedzi. 

Tylko jedna jest prawidłowa. 

5.  Udzielaj odpowiedzi na załączonej karcie odpowiedzi, stawiając w odpowiedniej rubryce 

znak X. W przypadku pomyłki naleŜy błędną odpowiedź zaznaczyć kółkiem, a następnie 
ponownie zakreślić odpowiedź prawidłową. 

6.  Zadania  wymagają  prostych  obliczeń,  które  powinieneś  wykonać  przed  wskazaniem 

poprawnego  wyniku.  Tylko  wskazanie  odpowiedzi  nawet  poprawnej  bez  uzasadnienia, 
nie będzie uznane. 

7.  Pracuj samodzielnie. 
8.  Jeśli  udzielenie  odpowiedzi  będzie  Ci  sprawiało  trudność,  wtedy  odłóŜ  jego  rozwiązanie 

na później i wróć do niego, gdy zostanie Ci wolny czas. 

9.  Na rozwiązanie testu masz 35 min. 

Powodzenia! 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

27

Materiały dla ucznia: 

−−−−    

instrukcja, 

−−−−    

zestaw zadań testowych, 

−−−−    

karta odpowiedzi. 

 

ZESTAW ZADAŃ TESTOWYCH  

 
1.  JeŜeli  wytworzono  150  szt  wyrobów,  których  całkowite  koszty  produkcji  wynoszą 

1 875 zł, to jednostkowy koszt wytworzenia produktu wynosi 
a)  12,50 zł. 
b)  10,50 zł. 
c)  25,00 zł. 
d)  13,50 zł. 
 

2.  Wynik z działalności operacyjnej jest róŜnicą 

a)  przychodów ze sprzedaŜy i kosztów. 
b)  przychodów z operacji finansowych i kosztów operacji finansowych. 
c)  zysków nadzwyczajnych i strat nadzwyczajnych. 
d)  wyniku finansowego brutto i netto. 
 

3.  Materiały niezbędne do prowadzenia działalności gospodarczej są 

a)  kosztem jednostkowym. 
b)  kosztem zmiennym. 
c)  wydatkiem firmy. 
d)  przychodem. 
 

4.  Ustalenie wyniku finansowego metodą statyczną stosuje się 

a)  na początku roku obrotowego. 
b)  w ciągu roku obrotowego. 
c)  na zakończenie działalności jednostki. 
d)  Ŝadna z odpowiedzi. 
 

5.  Zysk brutto w rachunku zysków i strat pomniejsza się o 

a)  straty nadzwyczajne. 
b)  koszty finansowe. 
c)  podatek dochodowy. 
d)  pozostałe koszty operacyjne. 
 

6.  Koszty zmienne, to te rodzaje kosztów, które 

a)  zaleŜą od zmian w wielkości produkcji. 
b)  od rozmiaru dochodów. 
c)  od środków finansowych na koncie. 
d)  od wysokości kredytów 
 

7.  Spółka cywilna działa na podstawie 

a)  prawa cywilnego. 
b)  prawa karnego. 
c)  prawa handlowego. 
d)  prawa umownego. 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

28

8.  Wspólnicy spółki komandytowej dzielą się na 

a)  komplementariuszy i komandytariuszy. 
b)  akcjonariuszy i udziałowców. 
c)  udziałowców i spółdzielców. 
d)  rzemieślników i spółdzielców. 
 

9.  Spółka partnerska to forma spółki osobowej przeznaczona dla osób wykonujących 

a)  wszystkie zawody. 
b)  niebezpieczne zawody. 
c)  bezpieczne zawody. 
d)  wolne zawody. 

 
10.  Minimalny kapitał zakładowy spółki z o.o. to 

a)  50 000 zł. 
b)  25 000 zł. 
c)  30 000 zł. 
d)  55 000 zł. 

 
11.  Minimalny kapitał zakładowy spółki akcyjnej wynosi 

a)  100 000 zł. 
b)  250 000 zł. 
c)  300 000 zł. 
d)  500 000 zł. 
 

12.  Zapas maksymalny jest sumą 

a)  zapasów bieŜącego i minimalnego. 
b)  zapasów bieŜącego i przyszłego. 
c)  zapasów minimalnego i przeszłego. 
d)  normy zapasów i zapasów bieŜących. 
 

13.  Magazyny otwarte są to ogrodzone place składowe, gdzie 

a)  przechowuje  się  materiały  nie  wymagające  zabezpieczenia  przed  wpływami 

atmosferycznymi. 

b)  przechowuje 

się 

materiały 

wymagające 

zabezpieczenia 

przed  wpływami 

atmosferycznymi. 

c)  nie przechowuje się tam materiałów. 
d)  nie występują takie rodzaje magazynów. 

 
14.  Dokumentem gospodarki magazynowej jest 

a)  KW. 
b)  WZ. 
c)  polecenie przelewu. 
d)  rachunek. 
 

15.  Działalność usługowa polega na wykonywaniu czynności 

a)  które zaspokajają potrzeby ludzkie. 
b)  które trudno przewidzieć. 
c)  które muszą być dochodowe. 
d)  które wymagają duŜych nakładów finansowych. 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

29

16.  Produkcją kapitałochłonną nazywana jest produkcja 

a)  wymagająca  duŜych  nakładów  rzeczowych  składników  majątkowych  (maszyn, 

urządzeń, wyposaŜenia itp.). 

b)  wymagająca zuŜycia duŜej ilości materiałów. 
c)  wymagająca duŜych nakładów pracy ludzkiej. 
d)  róŜnorodna. 

17.  Procesy ręczne pracy wykonuje robotnik 

a)  wyposaŜony w proste narzędzia bez napędu. 
b)  posługujący się maszynami. 
c)  sterujący elementami maszyny. 
d)  śledzący procesu pracy maszyny. 
 

18.  Produkcja jednostkowa charakteryzuje się 

a)  wytwarzaniem pojedynczych wyrobów lub kilku wyrobów jednego rodzaju. 
b)  ilością. 
c)  pracochłonnością. 
d)  materiałochłonnością 
 

19.  Norma ilościowa oznacza ilość produktów 

a)  wyraŜoną w jednostkach naturalnych, wyznaczoną do wykonania w określonym czasie. 
b)  do zakupu. 
c)  do sprzedaŜy 
d)  do oddania. 

 
20.  Formą rozliczeń bezgotówkowych jest 

a)  czek rozrachunkowy. 
b)  czek gotówkowy. 
c)  wyciąg bankowy. 
d)  dowód wpłaty KP. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

30

KARTA ODPOWIEDZI 

 

Imię i nazwisko ............................................................................... 
 

Prowadzenie gospodarstwa ogrodniczego 
 

Zakreśl poprawną odpowiedź. 
 

Nr zadania 

Odpowiedź 

Punkty 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

10 

 

11 

 

12 

 

13 

 

14 

 

15 

 

16 

 

17 

 

18 

 

19 

 

20 

 

Razem: 

 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

31

7.  LITERATURA 

 
1.  Grontkowska A.: Organizacja gospodarstw rolnych. Cz. 1. WSiP, Warszawa 1997 
2.  Grontkowska A.: Podstawy ekonomiki agrobiznesu. Cz.2. WSiP, Warszawa 2000 
3.  Jaska E.: Organizacja gospodarstw rolnych. Cz. 2. WSiP, Warszawa 1997 
4.  Klepacki B.: Ekonomika i organizacja rolnictwa. WSiP, Warszawa 1997 
5.  KoŜuch A.: Ekonomika i organizacja obrotu rolnego. WSiP, Warszawa 1998 
6.  KoŜuch  A.,  Mrończuk  A.:  Podstawy  ekonomiki  agrobiznesu.  Cz.1.  WSiP,  Warszawa 

2000 

7.  KoŜuch A. i inni: Podstawy rachunkowości: WSiP, Warszawa 2003 
8.  Kubiak  K.:  Ekonomika  i organizacja  gospodarstw  ogrodniczych.  Cz.  1  i 2.  WSiP, 

Warszawa 1998 

9.  Marzec-Wołczyńska T.: Marketing produktów ogrodniczych. Hortpress, Warszawa 1997 
10.  Zwykła Dobra Praktyka Rolnicza. FAPA, Warszawa 2003 
11.  www.empi2.pl/ 
12.  www.wizard.ae.krakow.pl/ 
 
 
Literatura metodyczna: 
1.  Okoń W.: Wprowadzenie do dydaktyki ogólnej. PWN, Warszawa 1987 
2.  Ornatowski T., Figurski J.: Praktyczna nauka zawodu. ITE, Radom, 2000