background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 

 

 
 

MINISTERSTWO EDUKACJI 

 

NARODOWEJ 

 
 
 
 
 

 
Tomasz Kacperski 

 
 
 
 
 

Zastosowanie przepisów prawa rolnego 
621[01].Z5.01 
 

 

 

 

 

Poradnik dla nauczyciela 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Wydawca 

Instytut Technologii Eksploatacji – Państwowy Instytut Badawczy 
Radom 2007 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

1

Recenzenci: 
mgr inŜ. Maria Pajestka 
mgr inŜ. Ewa Marciniak-Kulka 
 
 
Opracowanie redakcyjne: 
mgr inŜ. Krystyna Kwestarz 

 

 
 
Konsultacja: 
mgr inŜ. Marek Rudziński 
 
 
 

 

 

 
 
 
 
 
 

 

Poradnik  stanowi  obudowę  dydaktyczną  programu  jednostki  modułowej  621[01].Z5.01 
„Zastosowanie przepisów prawa rolnego”, zawartego w modułowym programie nauczania dla 
zawodu ogrodnik. 

 

 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Wydawca 

Instytut technologii Eksploatacji – Państwowy Instytut Badawczy, Radom 2007

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

2

SPIS TREŚCI 

 

1.  Wprowadzenie 

2.  Wymagania wstępne 

3.  Cele kształcenia 

4.  Przykładowe scenariusze zajęć 

5.  Ćwiczenia 

10 

5.1.  Zasady funkcjonowania Wspólnej Polityki Rolnej 

10 

5.1.1. Ćwiczenia 

10 

5.2.  Instytucje i organizacje działające w otoczeniu rolnictwa 

12 

5.2.1. Ćwiczenia 

12 

5.3.  Bezpieczeństwo zdrowotne Ŝywności. Ochrona gleb i stosowanie środków 

ochrony roślin 

14 

5.3.1. Ćwiczenia 

14 

5.4.  Rozwój obszarów wiejskich 

16 

5.4.1. Ćwiczenia 

16 

6.  Ewaluacja osiągnięć ucznia 

18 

7.  Literatura 

30 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

3

1. WPROWADZENIE 

 

Przekazujemy  Państwu  Poradnik  dla  nauczyciela,  który  będzie  pomocny  w  prowadzeniu 

zajęć dydaktycznych w szkole kształcącej w zawodzie ogrodnik. 

W poradniku zamieszczono: 

− 

wymagania  wstępne,  wykaz umiejętności, jakie uczeń powinien mieć juŜ ukształtowane, 
aby bez problemów mógł korzystać z poradnika, 

− 

cele  kształcenia,  wykaz  umiejętności,  jakie  uczeń  ukształtuje  podczas  pracy  
z poradnikiem, 

− 

przykładowe scenariusze zajęć, 

− 

przykładowe  ćwiczenia  ze wskazówkami do realizacji, zalecanymi metodami nauczania-
uczenia oraz środkami dydaktycznymi, 

− 

ewaluację osiągnięć ucznia, przykładowe narzędzie pomiaru dydaktycznego 

− 

wykaz literatury. 

Przykładowe  scenariusze  zajęć  mogą  być  pomocne  w  doborze  odpowiedniej  metody 

przeprowadzenia  zajęć.  Wskazane  jest,  aby  zajęcia  dydaktyczne  były  prowadzone  róŜnymi 
metodami  ze  szczególnym  uwzględnieniem  aktywizujących  metod  nauczania.  Formy 
organizacyjne  pracy  uczniów  mogą  być  zróŜnicowane,  począwszy  od  samodzielnej  pracy 
uczniów do pracy zespołowej. 

Proponowane  ćwiczenia  pozwolą  sprawdzić  wiedzę  uczniów  i  wskazać  te  tematy,  które 

sprawiają uczniom najwięcej trudności. 

 

 

 

 
 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

 

Schemat układu jednostek modułowych 

 

621[01].Z5 

Ekonomika produkcji ogrodniczej 

621[01].Z5.01 

Zastosowanie przepisów  

prawa rolnego 

621[01].Z5.02 

Prowadzenie gospodarstwa 

ogrodniczego 

 

621[01].Z5.03 

Organizacja zbytu produktów 

ogrodniczych 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

4

2. WYMAGANIA WSTĘPNE 

 

Przystępując do realizacji programu jednostki modułowej uczeń powinien umieć: 

− 

posługiwać się podstawowymi pojęciami ekonomicznymi, 

− 

identyfikować podmioty gospodarki rynkowej, 

− 

interpretować przepisy prawne, 

− 

korzystać z róŜnych źródeł informacji, 

− 

korzystać z technologii informacyjnej. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

5

3. CELE KSZTAŁCENIA 

 

W wyniku realizacji programu jednostki modułowej uczeń powinien umieć: 

–  zinterpretować przepisy prawa dotyczące europejskiej integracji gospodarczej, 
–  określić zadania instytucji wspierających rolnictwo, 
–  określić korzyści i zagroŜenia dla rolnictwa i ogrodnictwa związane z integracją z Unią Europejską (UE), 
–  określić zasady wspierania rozwoju rolnictwa i ogrodnictwa krajów Unii Europejskiej, 
–  określić i scharakteryzować programy unijne wspierające działalność rolniczą, 
–  scharakteryzować instrumenty polityki rolnej, 
–  scharakteryzować  i  zinterpretować  przepisy  prawa  dotyczące  ochrony  gleby  i stosowania 

ś

rodków ochrony roślin, 

–  scharakteryzować  przepisy  prawa  dotyczące  zapewnienia  bezpieczeństwa  zdrowotnego 

Ŝ

ywności, 

–  określić procedury korzystania ze środków finansowych Unii Europejskiej, 
–  wypełnić wnioski dotyczące dopłat z funduszy strukturalnych. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

6

4.  PRZYKŁADOWE SCENARIUSZE ZAJĘĆ 

 

Scenariusz zajęć 1 

Osoba prowadząca 

 

 

………………………………………………………….. 

Modułowy program nauczania: 

Ogrodnik 621[01] 

Moduł: 

 

 

 

Ekonomika produkcji ogrodniczej 621[01].Z5 

Jednostka modułowa:  

 

Zastosowanie przepisów prawa rolnego 621[01].Z5.01 

Temat: Warunki uzyskania dopłat bezpośrednich. 

Cel  ogólny:  kształtowanie  umiejętności  korzystania  z  przepisów  prawnych  i  określenie 

warunków uzyskania dopłat bezpośrednich. 

 
Po zakończeniu zajęć edukacyjnych uczeń powinien umieć: 

− 

objaśnić definicję dopłat bezpośrednich, 

− 

wymienić rodzaje dopłat bezpośrednich, 

− 

określić warunki uzyskania dopłat bezpośrednich, 

− 

scharakteryzować warunki uzyskania dopłat bezpośrednich, 

− 

skorzystać z przepisów prawnych. 

 
Metody nauczania

−−−−

uczenia się: 

− 

wykład, 

− 

dyskusja dydaktyczna wielokrotna, 

− 

ć

wiczenia. 

 
Formy organizacyjne pracy uczniów: 

− 

praca w zespołach 2-4-osobowych. 

 
Środki dydaktyczne:
 

− 

ć

wiczenie nr 1 podrozdziału 4.3.3 poradnika dla ucznia, 

− 

literatura zgodna z rozdziałem 7, 

− 

Rozporządzenie Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi w sprawie minimalnych norm, 

− 

Rozporządzenie  w  sprawie  rodzajów  roślin  objętych  płatnością  uzupełniającą 
i szczegółowych warunków i trybu przyznawania tej płatności, 

− 

Ustawa o płatnościach do gruntów rolnych i płatności cukrowej. 

 
Czas trwania: 2 godziny zajęć dydaktycznych. 
 
Uczestnicy:
 

− 

uczniowie zasadniczej szkoły zawodowej. 

 
Przebieg zajęć: 
1  Wprowadzenie 

− 

określenie tematu zajęć, 

− 

wyjaśnienie szczegółowych celów kształcenia, 

− 

podział uczniów na zespoły i wyjaśnienie zasad pracy. 

1.  Plan zajęć: 

A.  Definicja i rodzaje dopłat bezpośrednich: 

− 

nauczyciel objaśnia pojęcie oraz rodzaje dopłat bezpośrednich, 

B.  Zasady przyznawania dopłat bezpośrednich: 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

7

− 

uczniowie  w  grupach,  mając  do  dyspozycji  ustawę  o  płatnościach  do  gruntów 
rolnych  i płatności  cukrowej  oraz  rozporządzenie  w  sprawie  rodzajów  roślin 
objętych płatnością uzupełniającą i szczegółowych warunków i trybu przyznawania 
tej płatności, określają zasady przyznawania dopłat bezpośrednich, 

C.  Wymagania w przypadku gruntów rolnych, w celu otrzymania dopłat bezpośrednich: 

− 

uczniowie rozwiązują ćwiczenie 1 podrozdziału 4.3.3 poradnika dla ucznia, 

− 

rozwiązanie ćwiczenia prezentowane jest na forum klasy. 

2.  Podsumowanie zajęć: 

− 

uczniowie wymieniają zasady i warunki udzielania płatności bezpośrednich. 

3.  Ocena poziomu osiągnięć uczniów. Ocena aktywności na lekcji poprzez obserwację pracy 

uczniów  w  czteroosobowych  grupach.  Wystawienie  ocen  w  oparciu  o  wkład  ucznia 
w pracę zespołu. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

8

Scenariusz zajęć 2 

Osoba prowadząca 

 

 

………………………………………………………….. 

Modułowy program nauczania: 

Ogrodnik 621[01] 

Moduł: 

 

 

 

Ekonomika produkcji ogrodniczej 621[01].Z5 

Jednostka modułowa:  

 

Zastosowanie przepisów prawa rolnego 621[01].Z5.01 

Temat: Wypełnianie wniosku o dopłaty bezpośrednie. 

Cel ogólny: kształtowanie umiejętności korzystania z przepisów prawnych i wypełniania 

wniosku o przyznanie płatności bezpośredniej. 

 
Po zakończeniu zajęć edukacyjnych uczeń powinien umieć: 

− 

skorzystać z instrukcji wypełniania wniosku o przyznanie dopłaty bezpośredniej, 

− 

wypełnić wniosek o dopłaty bezpośrednie, 

− 

korzystać ze źródeł prawa. 

 
Metody nauczania

−−−−

uczenia się: 

− 

wykład, 

− 

dyskusja dydaktyczna, 

− 

instruktaŜ, 

− 

ć

wiczenia. 

 
Formy organizacyjne pracy uczniów: 

− 

praca grupowa, 

− 

praca indywidualna. 

 
Środki dydaktyczne:
 

− 

literatura zgodnie z rozdziałem 7, 

− 

druk wniosku o przyznanie płatności bezpośredniej, 

− 

instrukcja wypełniania wniosku o przyznanie płatności bezpośredniej, 

− 

przykładowe dane gospodarstwa wraz z mapkami, 

− 

ustawa o płatnościach do gruntów rolnych i płatności cukrowej, 

− 

rozporządzenie  w  sprawie  rodzajów  roślin  objętych  płatnością  uzupełniającą 
i szczegółowych warunków i trybu przyznawania tej płatności, 

− 

elektroniczna wersja edytowalna wniosku o dopłaty bezpośrednie, 

− 

rzutnik multimedialny. 

 
Czas trwania: 
4 godziny dydaktyczne. 
 
Uczestnicy:
 

− 

uczniowie zasadniczej szkoły zawodowej. 

 
Przebieg zajęć: 
1.  Wprowadzenie:  

− 

określenie tematu zajęć, 

− 

wyjaśnienie szczegółowych celów kształcenia, 

− 

podział uczniów na grupy i wyjaśnienie zasad pracy. 

2.  Plan zajęć: 

A. Wypełnianie wniosku o dopłaty bezpośrednie 

− 

nauczyciel  udziela  instruktaŜu  wypełniania  wniosku  o  dopłaty  bezpośrednie, 
prezentując kolejne etapy na elektronicznej wersji edytowalnej wniosku, 

− 

uczniowie jednocześnie z nauczycielem wypełniają wniosek. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

9

3.  Podsumowanie zajęć: 

− 

uczniowie wymieniają zasady przyznawania dopłat bezpośrednich. 

4.  Praca  domowa.  Uczniowie  mając  do  dyspozycji  przykładowe  dane  gospodarstwa,  druk 

wniosku  oraz  instrukcję  wypełniania  wniosku,  wypełniają  wniosek  o  płatności 
bezpośrednie. 

5.  Ocena poziomu osiągnięć uczniów.  

Ocena  aktywności  na  zajęciach  poprzez  obserwację  pracy  uczniów.  Wystawienie  ocen 
z uwzględnieniem wkładu ucznia w pracę zespołu. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

10

4. ĆWICZENIA 

 

5.1.  Zasady funkcjonowania Wspólnej Polityki Rolnej 

 

5.1.1.

Ćwiczenia 

 
Ćwiczenie 1 

Przyporządkuj  wymienione  instrumenty  polityki  rolnej  odpowiednio  do  instrumentów 

polityki  rynkowej  i  strukturalnej.  Określ,  w  jaki  sposób  poszczególne  instrumenty  polityki 
rolnej będą wpływały na kształtowanie się rynku rolnego oraz struktur rolnych? 
–  cła, 
–  dopłaty bezpośrednie, 
–  dopłaty do konsumpcji produktów rolnych, 
–  dopłaty eksportowe, 
–  dopłaty z tytułu przechowywania produktów rolnych, 
–  inwestycje w gospodarstwach rolnych, 
–  kontyngenty ilościowe,. 
–  limitowanie produkcji rolnej, 
–  odbudowa produkcji zniszczonej przez klęski, 
–  poprawa przetwórstwa i marketingu produktów rolnych, 
–  programy rolno

ś

rodowiskowe i zalesianie, 

–  rozwój i poprawa infrastruktury związanej z rolnictwem, 
–  rozwój turystyki i rzemiosła, 
–  system interwencyjnego skupu produktów rolnych, 
–  środki pomocy dla młodych rolników, 
–  wcześniejsze emerytury, 
–  wsparcie gospodarstw połoŜonych na obszarach o niekorzystnych warunkach 

gospodarowania, 

–  wspólne ceny rolne, 
–  zachowanie dziedzictwa wsi, 
–  zróŜnicowanie działalności gospodarczej na wsi. 
 

Wskazówki do realizacji 

–  przed  przystąpieniem  do  wykonania  ćwiczenia  uczniowie  powinni  przeczytać  określony 

fragment rozdziału, 

–  nauczyciel  powinien  omówić  zakres  ćwiczenia,  sposób  wykonania  i  warunki 

bezpieczeństwa pracy, 

–  ćwiczenie powinno być wykonywane w grupach 2 osobowych. 
 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien: 

1)  przeanalizować podrozdział poradnika dla ucznia, 
2)  przyporządkować poszczególne instrumenty polityki rolnej odpowiednio do instrumentów 

polityki rynkowej i strukturalnej, 

3)  określić,  w  jaki  sposób  poszczególne  instrumenty  polityki  rolnej  będą  wpływały 

na kształtowanie się rynku rolnego oraz struktur rolnych. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

11

Zalecane metody nauczania

uczenia się: 

–  wykład informacyjny, 
–  ćwiczenia, 
–  dyskusja dydaktyczna. 

 

Ś

rodki dydaktyczne: 

–  poradnik dla ucznia, 
–  literatura zgodna z rozdziałem 7, 
–  komputer z dostępem do Internetu. 
 
Ćwiczenie 2 

Wypełnij wniosek o przyznanie płatności bezpośrednich dla wybranego gospodarstwa. 

 

Wskazówki do realizacji 

–  przed  przystąpieniem  do  wykonania  ćwiczenia  uczniowie  powinni  przeczytać  określony 

fragment rozdziału, 

–  nauczyciel  powinien  omówić  zakres  ćwiczenia,  sposób  wykonania  i  warunki 

bezpieczeństwa pracy, 

–  ćwiczenie powinno być wykonywane indywidualnie. 
 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien: 

1)  przeanalizować instrukcję wypełniania wniosku o przyznanie płatności bezpośrednich, 
2)  przeanalizować wniosek o przyznanie płatności bezpośrednich, 
3)  wypełnić wniosek o przyznanie płatności bezpośrednich. 
 

Zalecane metody nauczania

uczenia się: 

–  wykład informacyjny, 
–  ćwiczenia, 
–  dyskusja dydaktyczna. 
 

Ś

rodki dydaktyczne: 

–  druk wniosku o przyznanie płatności bezpośrednich, 
–  instrukcja wypełniania wniosku o przyznanie płatności bezpośrednich, 
–  przykładowe dane gospodarstwa wraz z mapkami. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

12

5.2.  Instytucje i organizacje działające w otoczeniu rolnictwa 

 

5.2.1. Ćwiczenia 

 

Ćwiczenie 1 

Określ rolę Agencji Rynku Rolnego, Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, 

Agencji Nieruchomości Rolnych? 

 

Wskazówki do realizacji 

–  przed  przystąpieniem  do  wykonania  ćwiczenia  uczniowie  powinni  przeczytać  określony 

fragment rozdziału, 

–  nauczyciel  powinien  omówić  zakres  ćwiczenia,  sposób  wykonania  i  warunki 

bezpieczeństwa pracy, 

–  ćwiczenie powinno być wykonywane indywidualnie. 

 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien: 

1)  przeczytać podrozdział poradnika dla ucznia, 
2)  przeanalizować  informacje  na  temat  funkcjonowania  Agencji  Rynku  Rolnego,  Agencji 

Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, Agencji Nieruchomości Rolnych, 

3)  określić rolę Agencji Rynku Rolnego w sektorze rolnym, 
4)  określić rolę Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa w sektorze rolnym, 
5)  określić rolę Agencji Nieruchomości Rolnych w sektorze rolnym. 
 

Zalecane metody nauczania

uczenia się: 

–  wykład informacyjny, 
–  ćwiczenia, 
–  dyskusja dydaktyczna wielokrotna. 
 

Ś

rodki dydaktyczne: 

–  poradnik dla ucznia, 
–  broszury informacyjne, 
–  komputer z dostępem do Internetu. 

 

Ćwiczenie 2 

WskaŜ    instrumenty  wspólnej  polityki  rolnej  wdraŜane  przez  Agencję  Rynku  Rolnego 

oraz przez Agencję Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. 

 

Wskazówki do realizacji 

–  przed  przystąpieniem  do  wykonania  ćwiczenia  uczniowie  powinni  przeczytać  określony 

fragment rozdziału poradnika dla ucznia, 

–  nauczyciel  powinien  omówić  zakres  ćwiczenia,  sposób  wykonania  i  warunki 

bezpieczeństwa pracy, 

–  ćwiczenie powinno być wykonywane indywidualnie. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

13

Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien: 

1)  przeanalizować  podrozdział

 

poradnika  dla  ucznia  dotyczący  zasad  wdraŜania  wspólnej 

polityki rolnej, 

2)  przeanalizować  podrozdział  dotyczący  instytucji  i  organizacji  działających  w  otoczeniu 

rolnictwa, 

3)  określić instrumenty wspólnej polityki rolnej wdraŜane przez Agencję Rynku Rolnego, 
4)  określić  instrumenty  wspólnej  polityki  rolnej  wdraŜane  przez  Agencję  Restrukturyzacji 

i Modernizacji Rolnictwa. 

 

Zalecane metody nauczania

uczenia się: 

–  wykład informacyjny, 
–  ćwiczenia, 
–  dyskusja dydaktyczna wieokrotna. 

 

Ś

rodki dydaktyczne: 

–  poradnik dla ucznia, 
–  literatura zgodna z rozdziałem 7 poradnika dla nauczyciela, 
–  komputer z dostępem do Internetu. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

14

5.3.  Bezpieczeństwo 

zdrowotne 

Ŝywności. 

Ochrona 

gleb 

i stosowanie środków ochrony roślin 

 

5.3.1. Ćwiczenia 

 
Ćwiczenie 1 

 

Określ  wymagania  jakie  naleŜy  spełnić  w  przypadku  gruntów  rolnych,  chcąc  otrzymać 

dopłaty bezpośrednie. 

 

Wskazówki do realizacji 

–  przed  przystąpieniem  do  wykonania  ćwiczenia  uczniowie  powinni  przeczytać  określony 

fragment rozdziału, 

–  nauczyciel  powinien  omówić  zakres  ćwiczenia,  sposób  wykonania  i  warunki 

bezpieczeństwa pracy, 

–  ćwiczenie powinno być wykonywane indywidualnie. 
 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien: 

1)  przeanalizować poradnik dla ucznia, 
2)  przeanalizować  Rozporządzenie  Ministra  Rolnictwa  i  Rozwoju  Wsi  w  sprawie 

minimalnych norm, 

3)  przeanalizować Ustawę o płatnościach do gruntów rolnych i płatności cukrowej,  
4)  określić  wymagania  stawiane  przed  producentem  rolnym  dotyczące  gruntów  rolnych 

w celu otrzymania płatności bezpośrednich. 

 

Zalecane metody nauczania

uczenia się: 

–  wykład informacyjny, 
–  ćwiczenia, 
–  dyskusja dydaktyczna wielokrotna. 
 

Ś

rodki dydaktyczne: 

–  poradnik dla ucznia, 
–  Rozporządzenie Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi w sprawie minimalnych norm, 
–  Ustawa o płatnościach do gruntów rolnych i płatności cukrowej. 
 
Ćwiczenie 2 

Określ wymagania, jakich naleŜy przestrzegać stosując środki ochrony roślin. 

 

Wskazówki do realizacji 

–  przed  przystąpieniem  do  wykonania  ćwiczenia  uczniowie  powinni  przeczytać  określony 

fragment rozdziału, 

–  nauczyciel  powinien  omówić  zakres  ćwiczenia,  sposób  wykonania  i  warunki 

bezpieczeństwa pracy, 

–  ćwiczenie powinno być wykonywane indywidualnie. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

15

Sposób wykonania ćwiczenia

 

 
Uczeń powinien: 

1)  przeanalizować podrozdział poradnika dla ucznia, 
2)  przeanalizować ustawę o ochronie roślin, 
3)  przeanalizować Kodeks Dobrej Praktyki Rolniczej, 
4)  określić zasady, jakich naleŜy przestrzegać stosując środki ochrony roślin. 
 

Zalecane metody nauczania

uczenia się: 

–  wykład informacyjny, 
–  ćwiczenia, 
–  dyskusja dydaktyczna. 
 

Ś

rodki dydaktyczne: 

–  poradnik dla ucznia, 
–  ustawa o ochronie roślin, 
–  Kodeks Dobrej Praktyki Rolniczej. 
 
Ćwiczenie 3  

Określ wymagania, jakich naleŜy przestrzegać stosując nawozy. 

 

Wskazówki do realizacji 

–  przed  przystąpieniem  do  wykonania  ćwiczenia  uczniowie  powinni  przeczytać  określony 

fragment rozdziału, 

–  nauczyciel  powinien  omówić  zakres  ćwiczenia,  sposób  wykonania  i  warunki 

bezpieczeństwa pracy, 

–  ćwiczenie powinno być wykonywane indywidualnie. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien: 

1)  przeanalizować podrozdział poradnika dla ucznia, 
2)  przeanalizować ustawę o nawozach i nawoŜeniu, 
3)  przeanalizować Kodeks Dobrej Praktyki Rolniczej, 
4)  określić zasady, jakich naleŜy przestrzegać stosując nawozy. 
 

Zalecane metody nauczania

uczenia się: 

–  wykład informacyjny, 
–  ćwiczenia przedmiotowe, 
–  dyskusja dydaktyczna wielokrotna. 
 

Ś

rodki dydaktyczne: 

–  poradnik dla ucznia, 
–  ustawa o nawozach i nawoŜeniu, 
–  Kodeks Dobrej Praktyki Rolniczej. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

16

5.4.  Rozwój obszarów wiejskich 

 

5.4.1. Ćwiczenia 

 
Ćwiczenie 1 
 

Dokonaj  analizy  działań  w  ramach  Programu  Rozwoju  Obszarów  Wiejskich  i  określ,  na 

jaką  pomoc  finansową  z  funduszy  unijnych  moŜe  liczyć  rolnik  rozpoczynający  działalność 
rolniczą. 

 

Wskazówki do realizacji 

–  przed  przystąpieniem  do  wykonania  ćwiczenia  uczniowie  powinni  przeczytać  określony 

fragment rozdziału, 

–  nauczyciel  powinien  omówić  zakres  ćwiczenia,  sposób  wykonania  i  warunki 

bezpieczeństwa pracy, 

–  ćwiczenie powinno być wykonywane w grupach 3-4-osobowych. 
 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien: 

1)  przeanalizować podrozdział poradnika dla ucznia, 
2)  przeanalizować Program Rozwoju Obszarów Wiejskich, 
3)  określić moŜliwości wsparcia finansowego rolnika rozpoczynającego działalność rolniczą, 
4)  określić, jakie warunki powinien spełnić rolnik, aby mógł otrzymać pomoc finansową. 

 

Zalecane metody nauczania

uczenia się: 

–  wykład informacyjny, 
–  ćwiczenia przedmiotowe, 
–  dyskusja dydaktyczna wielokrotna. 
 

Ś

rodki dydaktyczne: 

–  poradnik dla ucznia, 
–  Program Rozwoju Obszarów Wiejskich. 
 
Ćwiczenie 2 

Na  podstawie  rozporządzenia w sprawie szczegółowych warunków i trybu przyznawania 

pomocy  finansowej  w  ramach  działania  „Grupy  producentów  rolnych”,  określ  procedurę 
ubiegania  się  o  środki  finansowe  oraz  zobowiązania  wynikające  z  uzyskania  pomocy 
finansowej. 

 

Wskazówki do realizacji 

–  przed  przystąpieniem  do  wykonania  ćwiczenia  uczniowie  powinni  przeczytać  określony 

fragment rozdziału poradnika dla ucznia, 

–  nauczyciel  powinien  omówić  zakres  ćwiczenia,  sposób  wykonania  i  warunki 

bezpieczeństwa pracy, 

–  ćwiczenie powinno być wykonywane w grupach 3-4-osobowych. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

17

Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien: 

1)  przeanalizować Program Rozwoju Obszarów Wiejskich, 
2)  przeanalizować  rozporządzenie  w  sprawie  szczegółowych  warunków  i  trybu 

przyznawania pomocy finansowej w ramach działania „Grupy producentów rolnych”, 

3)  wypisać kolejne kroki postępowania podczas ubiegania się o środki finansowe, 
4)  wypisać  zobowiązania,  jakimi  są  objęte  grupy  producentów  rolnych  po  otrzymaniu 

pomocy finansowej. 

 

Zalecane metody nauczania

uczenia się: 

–  wykład informacyjny, 
–  ćwiczenia, 
–  dyskusja dydaktyczna wielokrotna. 
 

Ś

rodki dydaktyczne: 

–  Program Rozwoju Obszarów Wiejskich, 
–  rozporządzenie  w  sprawie  szczegółowych  warunków  i  trybu  przyznawania  pomocy 

finansowej w ramach działania „Grupy producentów rolnych”. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

18

6.  EWALUACJA OSIĄGNIĘĆ UCZNIA 

 

Przykłady narzędzi pomiaru dydaktycznego 

 

Test 1  
Test  dwustopniowy test do jednostki modułowej „Zastosowanie przepisów 
prawa rolnego” 

Test składa się z 20 pytań, z których: 

− 

zadania: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 8, 9, 10, 12, 14, 17, 18, 19, 20 są z poziomu podstawowego, 

− 

zadania: 7, 11, 13, 15, 16 są z poziomu ponadpodstawowego. 

 

Punktacja zadań: 0 lub 1 punkt 

Za kaŜdą prawidłową odpowiedź uczeń otrzymuje 1 punkt, za złą odpowiedź lub jej brak 

uczeń otrzymuje 0 punktów. 
 

Proponuje  się  następujące  normy  wymagań  –  uczeń  otrzyma  następujące 
oceny szkolne: 

− 

dopuszczający – za odpowiedź na co najmniej 9 pytań z poziomu podstawowego, 

− 

dostateczny – za odpowiedź na co najmniej 12 pytań z poziomu podstawowego,  

− 

dobry  –  za  odpowiedź  na  co  najmniej  15  pytań,  w  tym  co  najmniej  2  z  poziomu 
ponadpodstawowego,  

− 

bardzo  dobry  –  za  odpowiedź  na  co  najmniej  18  pytań,  w  tym co najmniej 4 z poziomu 
ponadpodstawowego. 

 

Klucz odpowiedzi: 1. c, 2. a, 3. b, 4. a, 5. b, 6. d, 7. d, 8. a, 9. c, 10. d, 11. a, 
12. 
c, 13. d, 14. b, 15. d, 16. c, 17. a, 18. a, 19. b, 20. b 
 
Plan testu 

Nr 
zad. 

Cel operacyjny (mierzone osiągnięcia ucznia) 

Kategoria 

celu 

Poziom 

wymagań

 

Poprawna 

odpowiedź 

Zdefiniować pojęcie wspólnej polityki rolnej. 

Wyjaśnić zasadę wspólnego rynku. 

Scharakteryzować dopłaty bezpośrednie. 

Scharakteryzować kwoty produkcyjne. 

Scharakteryzować system interwencyjnego skupu 
produktów. 

Zdefiniować pojęcie cła. 

Dokonać analizy funkcjonowania instytucji 
działających na rzecz rolnictwa. 

PP 

Scharakteryzować działalność instytucji 
działających w obszarze rolnictwa. 

Scharakteryzować działalność instytucji 
działających w obszarze rolnictwa. 

10 

Zdefiniować pojęcie bezpieczeństwa 
Ŝ

ywnościowego. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

19

11 

Analizować przepisy prawne dotyczące 
bezpieczeństwa Ŝywnościowego. 

PP 

12 

Scharakteryzować działalność instytucji 
działających w obszarze rolnictwa. 

13 

Zastosować przepisy prawne dotyczące 
stosowania nawozów. 

PP 

14  RozróŜnić rodzaje dopłat bezpośrednich. 

15 

Zastosować przepisy prawne dotyczące zabiegów 
ochrony roślin. 

PP 

16 

Zastosować przepisy prawne dotyczące ochrony 
gleb. 

PP 

17 

Określić korzyści dla polskiego rolnictwa 
wynikające z integracji z Unią Europejską. 

18 

Określić koszty polskiego rolnictwa wynikające 
z integracji z Unią Europejską. 

19 

Określić warunki ubiegania się o pomoc 
finansową z funduszy unijnych. 

20  Scharakteryzować instrumenty polityki rolnej. 

 

Przebieg testowania 

 

Instrukcja dla nauczyciela

 

1.  Ustal  z  uczniami  termin  przeprowadzenia  sprawdzianu  z  wyprzedzeniem,  co  najmniej 

jednotygodniowym. 

2.  Przygotuj odpowiednią liczbę testów. 
3.  Zapewnij samodzielność podczas rozwiązywania zadań. 
4.  Przed rozpoczęciem testu przeczytaj uczniom instrukcję dla ucznia. 
5.  Zapytaj, czy uczniowie wszystko zrozumieli. Wszelkie wątpliwości wyjaśnij. 
6.  Nie przekraczaj przeznaczonego czasu na test. 
 

Instrukcja dla ucznia 

1.  Przeczytaj uwaŜnie instrukcję. 
2.  Podpisz imieniem i nazwiskiem kartę odpowiedzi. 
3.  Zapoznaj się z zestawem zadań testowych.  
4.  Test  pisemny  zawiera  20  zadań.  Do  kaŜdego  zadania  dołączone  są  4  moŜliwości 

odpowiedzi. Tylko jedna jest prawidłowa. 

5.  Udzielaj  odpowiedzi  tylko  na  załączonej  karcie  odpowiedzi  stawiając  w  odpowiedniej 

rubryce  znak  X.  W  przypadku  pomyłki  błędną  odpowiedź  zaznacz  kółkiem,  a następnie 
ponownie zakreśl odpowiedź prawidłową. 

6.  Pracuj samodzielnie, bo tylko wtedy będziesz miał satysfakcję z wykonanego zadania. 
7.  Na rozwiązanie testu masz 40 minut. 

 

Powodzenia! 

 

Materiały dla ucznia: 

− 

instrukcja, 

− 

zestaw zadań testowych, 

− 

karta odpowiedzi. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

20

ZESTAW ZADAŃ TESTOWYCH 

 
1.  Działania  podejmowane  przez  Wspólnotę  Europejską  w  sektorze  rolnictwa  dla 

zrealizowania określonych zadań, to 
a)  wspólna polityka zagraniczna. 
b)  współpraca w zakresie spraw wewnętrznych. 
c)  wspólna polityka rolna. 
d)  wspólna polityka bezpieczeństwa. 

 
2.  Zasada wspólnego rynku oznacza 

a)  swobodny przepływ produktów rolnych między państwami członkowskimi. 
b)  pierwszeństwo  zbytu  na  rynku  Wspólnoty  dla  produktów  rolnych  wytworzonych  na 

jej terenie i ochronę rynku wewnętrznego przed importem. 

c)  zobowiązująca  wszystkie  kraje  członkowskie  do  partycypowania  w  kosztach  polityki 

rolnej. 

d)  swobodny przepływ produktów rolnych między państwami Europy. 

 
3.  Dopłaty bezpośrednie 

a)  ustalane  są  na  wysokim  poziomie,  z  reguły  wyŜszym  niŜ  ceny  światowe,  co 

gwarantuje rolnikom odpowiednio wysokie dochody. 

b)  słuŜą  zabezpieczeniu  odpowiedniego  poziomu  dochodów  rolników  bez  potrzeby 

podwyŜszania cen dla konsumentów. 

c)  stosowane  są  zamiast  wydatków  na  skup  nadwyŜek  produkcyjnych  i  kosztów  ich 

przechowywania. 

d)  mają na celu wspomaganie promocji spoŜycia określonych produktów. 

 
4.  Kwoty produkcyjne 

a)  polegają  na ustaleniu  w  trybie  administracyjnym  dla  poszczególnych  producentów 

rolnych górnego pułapu produkcji przeznaczonej do zbycia w roku gospodarczym. 

b)  słuŜą  zabezpieczeniu  odpowiedniego  poziomu  dochodów  rolników  bez  potrzeby 

podwyŜszania cen dla konsumentów. 

c)  ustalane  są  na  wysokim  poziomie,  z  reguły  wyŜszym  niŜ  ceny  światowe,  co 

gwarantuje rolnikom odpowiednio wysokie dochody. 

d)  stosowane  są  w  celu  wyrównania  róŜnicy  między  cenami  wspólnotowymi  a  cenami 

ś

wiatowymi. 

 

5.  System interwencyjnego skupu produktów rolnych 

a)  słuŜy  zabezpieczeniu  odpowiedniego  poziomu  dochodów  rolników  bez  potrzeby 

podwyŜszania cen dla konsumentów. 

b)  słuŜy utrzymywaniu cen rolnych na z góry załoŜonym poziomie w okresie zwiększone 

podaŜy produktów rolnych. 

c)  stosowane  są  zamiast  wydatków  na  skup  nadwyŜek  produkcyjnych  i  kosztów  ich 

przechowywania. 

d)  polega  na ustaleniu  w  trybie  administracyjnym  dla  poszczególnych  producentów 

rolnych górnego pułapu produkcji przeznaczonej do zbycia w roku gospodarczym. 

 

6.  Opłata przy przewoŜeniu produktów do kraju, pobierana przez państwo na granicy, to 

a)  płatności bezpośrednie. 
b)  płatności cukrowe. 
c)  dopłaty eksportowe. 
d)  cło. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

21

7.  Obsługą dopłat bezpośrednich zajmuje się 

a)  Agencja Rynku Rolnego. 
b)  Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego. 
c)  Agencja Nieruchomości Rolnej. 
d)  Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. 

 
8.  Do zadań Agencji Rynku Rolnego naleŜy m.in. 

a)  prowadzenie interwencyjnego skupu i sprzedaŜy produktów rolnych. 
b)  poprawa struktury obszarowej gospodarstw rodzinnych. 
c)  zabezpieczenie majątku Skarbu Państwa. 
d)  dopłacanie do oprocentowania kredytów bankowych. 

 
9.  Nadzorem nad zdrowiem roślin, obrotem i stosowaniem środków ochrony roślin zajmuje 

się 
a)  Inspekcja Jakości Handlowej Artykułów Rolno-SpoŜywczych. 
b)  Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego. 
c)  Państwowa Inspekcja Ochrony Roślin i Nasiennictwa. 
d)  Agencja Rynku Rolnego. 

 
10. Ogół  warunków,  które  muszą  być  spełnione  i  dotyczą  stosowanych  substancji 

dodatkowych  i  aromatów,  poziomów  substancji  zanieczyszczających,  pozostałych 
pestycydów,  warunków  napromieniowania  Ŝywności,  cech  organoleptycznych  i działań, 
które  muszą  być  podejmowane  na  wszystkich  etapach  produkcji  lub  obrotu  Ŝywnością 
w celu zapewnienia zdrowia i Ŝycia człowieka, to definicja 
a)  dobrej praktyki higienicznej. 
b)  dobrej praktyki produkcyjnej. 
c)  obrotu Ŝywnością. 
d)  bezpieczeństwa Ŝywnościowego. 

 
11. Ustawa dotycząca bezpieczeństwa Ŝywności i Ŝywienia określa 

a)  wymagania zdrowotne i znakowanie Ŝywności. 
b)  dopuszczanie środków ochrony roślin do obrotu. 
c)  organizację Państwowej Inspekcji Ochrony Roślin i Nasiennictwa. 
d)  zapobieganie  zagroŜeniom  dla  człowieka,  które  mogą  powstać  w  wyniki  stosowania 

ś

rodków ochrony roślin. 

 
12. Nadzorem  nad  obrotem  produktów  rolno-spoŜywczych,  kontrolą  jakości  rynkowej 

owoców i warzyw zajmuje się 
a)  Inspekcja Jakości Handlowej Artykułów Rolno-SpoŜywczych. 
b)  Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego. 
c)  Państwowa Inspekcja Ochrony Roślin i Nasiennictwa. 
d)  Agencja Rynku Rolnego. 
e)   

13. Stosowanie nawozów 

a)  jest dopuszczalne na glebach zalanych wodą. 
b)  jest dopuszczalne na glebach przykrytych śniegiem. 
c)  naturalnych w postaci płynnej jest dopuszczalne na glebach bez okrywy śnieŜnej. 
d)  naturalnych nie powinno przekraczać dawki 170 kg azotu w czystym składniku na 1ha 

uŜytków rolnych. 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

22

14. W ramach dopłat bezpośrednich, producent rolny moŜe uzyskać 

a)  dopłaty do przechowywania produktów rolnych. 
b)  płatność do upraw roślin energetycznych. 
c)  dopłaty do konsumpcji produktów rolnych. 
d)  dopłaty eksportowe. 

 
15. Zabiegi ochrony roślin 

a)  mogą wykonywać osoby nie przeszkolone w tym zakresie. 
b)  naleŜy wykonywać przy wietrze powyŜej 3 m/s. 
c)  moŜna wykonywać 5 m od budynków mieszkalnych i inwentarskich. 
d)  wykonuje się środkami wyłącznie dopuszczonymi do obrotu. 

 
16. Ochrona gleb polega na 

a)  utrzymywaniu gleby bez okrywy roślinnej przez moŜliwie najdłuŜszy okres w roku. 
b)  zadarnianiu gruntów o nachyleniu poniŜej 20%. 
c)  stosowaniu płodozmianów przeciwerozyjnych. 
d)  likwidowaniu pasów zadrzewień śródpolnych. 

 
17.  Do korzyści dla polskiego rolnictwa wynikających z integracji z Unią Europejską, naleŜy 

a)  przyspieszenie  procesu  restrukturyzacji  polskiego  rolnictwa  i  rozwoju  nowoczesnej 

gospodarki Ŝywnościowej. 

b)  rezygnacja części polskich rolników i przedsiębiorstw przemysłu rolno

spoŜywczego 

z powodu malej siły przebicia pod względem ceny i jakości w stosunku do produktów 
UE. 

c)  wyeliminowanie  części  krajowych  producentów  na  rzecz  dostawców  z  Unii 

Europejskiej. 

d)  wzrost kosztów dostosowania i modernizacji polskiego sektora Ŝywnościowego. 

 
18.  Do kosztów polskiego rolnictwa wynikających z integracji z Unią Europejską, naleŜy 

a)  trudność w dostosowywaniu polskiego prawa do przepisów UE. 
b)  rozwój infrastruktury gospodarczej na obszarach wiejskich. 
c)  pozyskanie nowych technologii niezbędnych do modernizacji niektórych branŜ. 
d)  dopływ kapitału inwestycyjnego z krajów UE do polskiej gospodarki Ŝywnościowej. 

 
19. Pomoc  finansowa  z  funduszy  unijnych  w  ramach  Programu  Rozwoju  Obszarów 

Wiejskich przyznawana jest 
b)  wszystkim osobom, które złoŜą wniosek o przyznanie pomocy. 
c)  osobom, które złoŜą wniosek oraz spełniają wymagane warunki. 
d)  gospodarstwom rolnym mającym odpowiednie wyniki produkcyjne. 
e)  wyłącznie gospodarstwom rolnym mającym szansę konkurować na rynku rolnym. 
 

20. Dopłaty do konsumpcji produktów rolnych 

a)  prowadzone są przez Inspekcję Jakości Handlowej Artykułów Rolno-SpoŜywczych. 
b)  mają na celu wspomaganie promocji spoŜycia określonych produktów. 
c)  słuŜą  utrzymywaniu  cen  rolnych  na  z  góry  załoŜonym  poziomie  w  okresie 

zwiększonej podaŜy produktów rolnych. 

d)  naleŜą do instrumentów polityki strukturalnej. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

23

 

KARTA ODPOWIEDZI 

 
Imię i nazwisko.......................................................................................... 
 

Zastosowanie przepisów prawa rolnego 

 
Zakreśl poprawną odpowiedź 
 

Nr zadania 

Odpowiedź 

Punkty 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

10 

 

11 

 

12 

 

13 

 

14 

 

15 

 

16 

 

17 

 

18 

 

19 

 

20 

 

Razem   

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

24

Test 2  
Test  dwustopniowy  do  jednostki  modułowej:  „Zastosowanie  przepisów 
prawa rolnego” 

 

Test składa się z 20 pytań, z których: 

− 

zadania: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 8, 9, 10, 12, 14, 17, 18, 19, 20 są z poziomu podstawowego, 

− 

zadania: 7, 11, 13, 15, 16 są z poziomu ponadpodstawowego. 

 

Punktacja zadań: 0 lub 1 punkt 

Za kaŜdą prawidłową odpowiedź uczeń otrzymuje 1 punkt, za złą odpowiedź lub jej brak 

uczeń otrzymuje 0 punktów. 
 

Proponuje  się  następujące  normy  wymagań  –  uczeń  otrzyma  następujące 
oceny szkolne: 

− 

dopuszczający – za odpowiedź na co najmniej 9 pytań z poziomu podstawowego, 

− 

dostateczny – za odpowiedź na co najmniej 12 pytań z poziomu podstawowego, 

− 

dobry  –  za  odpowiedź  na  co  najmniej  15  pytań,  w  tym  co  najmniej  2  z  poziomu 
ponadpodstawowego,  

− 

bardzo  dobry  –  za  odpowiedź  na  co  najmniej  18  pytań,  w  tym  co  najmniej  4  z  poziomu 
ponadpodstawowego. 

 

Klucz odpowiedzi: 1. c, 2. a, 3. c, 4. a, 5. b, 6. b, 7. a, 8. a, 9. c, 10. d, 11. d
12. 
c, 13. b, 14. b, 15. d, 16. c, 17. a, 18. a, 19. b, 20. b 

 

Plan testu 

 

Nr 
zad. 

Cel operacyjny (mierzone osiągnięcia ucznia) 

Kategoria 

celu 

Poziom 

wymagań

 

Poprawna 

odpowiedź 

Zdefiniować pojęcie wspólnej polityki rolnej. 

Wyjaśnić zasadę preferencji wspólnoty. 

Scharakteryzować dopłaty do bezpośredniego 
przechowywania produktów rolnych. 

Scharakteryzować wspólne ceny rolne. 

Scharakteryzować dopłaty do konsumpcji. 

Zdefiniować pojęcie cła. 

Dokonać analizy funkcjonowania instytucji 
działających na rzecz rolnictwa. 

PP 

Scharakteryzować działalność instytucji 
działających w obszarze rolnictwa. 

Scharakteryzować działalność instytucji 
działających w obszarze rolnictwa. 

10 

Zdefiniować pojęcie bezpieczeństwa 
Ŝ

ywnościowego. 

11 

Analizować przepisy prawne dotyczące 
ochrony roślin. 

PP 

12 

Scharakteryzować działalność instytucji 
działających w obszarze rolnictwa. 

13 

Zastosować przepisy prawne dotyczące 
stosowania nawozów. 

PP 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

25

14  RozróŜnić rodzaje dopłat bezpośrednich. 

15 

Zastosować przepisy prawne dotyczące 
zabiegów ochrony roślin. 

PP 

16 

Zastosować przepisy prawne dotyczące 
ochrony gleb. 

PP 

17 

Określić korzyści dla polskiego rolnictwa 
wynikające z integracji z Unią Europejską. 

18 

Określić koszty polskiego rolnictwa wynikające 
z integracji z Unią Europejską. 

19 

Określić warunki ubiegania się o pomoc 
finansową z funduszy unijnych. 

20  Scharakteryzować instrumenty polityki rolnej. 

 

Przebieg testowania 

 

Instrukcja dla nauczyciela

 

1.  Ustal  z  uczniami  termin  przeprowadzenia  sprawdzianu  z  wyprzedzeniem,  co  najmniej 

jednotygodniowym. 

2.  Przygotuj odpowiednią liczbę testów. 
3.  Zapewnij samodzielność podczas rozwiązywania zadań. 
4.  Przed rozpoczęciem testu przeczytaj uczniom instrukcję dla ucznia. 
5.  Zapytaj, czy uczniowie wszystko zrozumieli. Wszelkie wątpliwości wyjaśnij. 
6.  Nie przekraczaj przeznaczonego czasu na test. 

 

Instrukcja dla ucznia 

1.  Przeczytaj uwaŜnie instrukcję. 
2.  Podpisz imieniem i nazwiskiem kartę odpowiedzi. 
3.  Zapoznaj się z zestawem zadań testowych.  
4.  Test  pisemny  zawiera  20  pytań.  Do  kaŜdego  pytania  dołączone  są  4  moŜliwości 

odpowiedzi. Tylko jedna jest prawidłowa. 

5.  Udzielaj  odpowiedzi  tylko  na  załączonej  karcie  odpowiedzi  stawiając  w  odpowiedniej 

rubryce  znak  X.  W  przypadku  pomyłki  błędną  odpowiedź  zaznacz  kółkiem,  a następnie 
ponownie zakreśl odpowiedź prawidłową. 

6.  Pracuj samodzielnie, bo tylko wtedy będziesz miał satysfakcję z wykonanego zadania. 
7.  Kiedy udzielenie odpowiedzi będzie Ci sprawiało trudność, wtedy odłóŜ jego rozwiązanie 

na później i wróć do niego, gdy zostanie Ci wolny czas. 

8.  Na rozwiązanie testu masz 40 minut. 

Powodzenia! 

 

Materiały dla ucznia: 

− 

instrukcja, 

− 

zestaw zadań testowych, 

− 

karta odpowiedzi. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

26

ZESTAW ZADAŃ TESTOWYCH 

 
1.  Działania podejmowane przez Wspólnotę Europejską w sektorze rolnictwa dla osiągnięcia 

określonych zadań, to 
a)  współpraca w zakresie spraw wewnętrznych. 
b)  wspólna polityka bezpieczeństwa. 
c)  wspólna polityka rolna. 
d)  wspólna polityka zagraniczna. 

 
2.  Zasada preferencji Wspólnoty oznacza 

a)  swobodny przepływ produktów rolnych między państwami członkowskimi. 
b)  pierwszeństwo  zbytu  na  rynku  Wspólnoty  dla  produktów  rolnych  wytworzonych  na 

jej terenie i ochronę rynku wewnętrznego przed importem. 

c)  zobowiązanie  wszystkich  krajów  członkowskich  do  partycypowania  w  kosztach 

polityki rolnej. 

d)  swobodny przepływ produktów rolnych między państwami Europy. 

 
3.  Dopłaty do prywatnego przechowywania produktów rolnych 

a)  ustalane  są  na  wysokim  poziomie,  z  reguły  wyŜszym  niŜ  ceny  światowe,  co  gwarantuje 

rolnikom odpowiednio wysokie dochody. 

b)  słuŜą  zabezpieczeniu  odpowiedniego  poziomu  dochodów  rolników  bez  potrzeby 

podwyŜszania cen dla konsumentów. 

c)  stosowane  są  zamiast  wydatków  na  skup  nadwyŜek  produkcyjnych  i  kosztów  ich 

przechowywania. 

d)  mają na celu wspomaganie promocji spoŜycia określonych produktów. 

 
4.  Wspólne ceny rolne 

a)  ustalane są na wysokim poziomie, z reguły wyŜszym niŜ ceny światowe. 
b)  słuŜą  zabezpieczeniu  odpowiedniego  poziomu  dochodów  rolników  bez  potrzeby 

podwyŜszania cen dla konsumentów. 

c)  polegają  na ustaleniu  w  trybie  administracyjnym  dla  poszczególnych  producentów 

rolnych górnego pułapu produkcji przeznaczonej do zbycia w roku gospodarczym. 

d)  stosowane  są  w  celu  wyrównania  róŜnicy  między  cenami  wspólnotowymi  a  cenami 

ś

wiatowymi. 

 
5.  Dopłaty do konsumpcji produktów rolnych 

a)  słuŜą  zabezpieczeniu  odpowiedniego  poziomu  dochodów  rolników  bez  potrzeby 

podwyŜszania cen dla konsumentów. 

b)  mają  na  celu  wspomaganie  promocji  spoŜycia  określonych  produktów,  jak  teŜ 

częściowe zagospodarowanie nadwyŜek produkcyjnych. 

c)  stosowane  są  zamiast  wydatków  na  skup  nadwyŜek  produkcyjnych  i  kosztów  ich 

przechowywania. 

d)  polegają  na ustaleniu  w  trybie  administracyjnym  dla  poszczególnych  producentów 

rolnych górnego pułapu produkcji przeznaczonej do zbycia w roku gospodarczym. 

 
6.  Opłata pobierana przez państwo na granicy przy przewoŜeniu produktów do kraju, to 

a)  dopłaty eksportowe. 
b)  cło. 
c)  limitowanie produkcji rolnej. 
d)  system interwencyjnego skupu produktów rolnych. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

27

7.  Obsługą dopłat z tytułu prywatnego przechowywania produktów zajmuje się 

a)  Agencja Rynku Rolnego. 
b)  Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego. 
c)  Agencja Nieruchomości Rolnej. 
d)  Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. 

 
8.  Do zadań Agencji Rynku Rolnego naleŜy m.in. 

a)  prowadzenie interwencyjnego skupu i sprzedaŜy produktów rolnych. 
b)  dopłacanie do oprocentowania kredytów bankowych. 
c)  zabezpieczenie majątku Skarbu Państwa. 
d)  poprawa struktury obszarowej gospodarstw rodzinnych. 

 
9.  Nadzorem nad zdrowiem roślin, obrotem i stosowaniem środków ochrony roślin zajmuje 

się 
a)  Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. 
b)  jednostki doradztwa rolniczego. 
c)  Państwowa Inspekcja Ochrony Roślin i Nasiennictwa. 
d)  Inspekcja Jakości Handlowej Artykułów Rolno-SpoŜywczych. 

 
10. Ogół  warunków,  które  muszą  być  spełnione  i  dotyczą  stosowanych  substancji 

dodatkowych  i  aromatów,  poziomów  substancji  zanieczyszczających,  pozostałych 
pestycydów,  warunków  napromieniowania  Ŝywności,  cech  organoleptycznych  i działań, 
które  muszą  być  podejmowane  na  wszystkich  etapach  produkcji  lub  obrotu  Ŝywnością 
w celu zapewnienia zdrowia i Ŝycia człowieka, to definicja 
a)  dobrej praktyki produkcyjnej. 
b)  obrotu Ŝywnością. 
c)  dobrej praktyki higienicznej. 
d)  bezpieczeństwa Ŝywnościowego. 

 
11. Ustawa dotycząca ochrony roślin określa 

a)  wymagania zdrowotne i znakowanie Ŝywności. 
b)  urzędowe kontrole Ŝywności. 
c)  zasady stosowania dobrej praktyki higienicznej. 
d)  zasady dopuszczania środków ochrony roślin do obrotu. 

 
12. Nadzór  nad  obrotem  produktów  rolno-spoŜywczych,  kontrolą  jakości  rynkowej  owoców 

i warzyw prowadzi 
a)  Inspekcja Jakości Handlowej Artykułów Rolno-SpoŜywczych. 
b)  Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. 
c)  Państwowa Inspekcja Ochrony Roślin i Nasiennictwa. 
d)  Agencja Nieruchomości Rolnych. 

 
13. Stosowanie nawozów 

a)  jest dopuszczalne na glebach zalanych wodą. 
b)  naturalnych nie powinno przekraczać dawki 170 kg azotu w czystym składniku na 1ha 

uŜytków rolnych. 

c)  naturalnych w postaci płynnej jest dopuszczalne na glebach bez okrywy śnieŜnej. 
d)  jest dopuszczalne na glebach przykrytych śniegiem. 

 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

28

14. W ramach dopłat bezpośrednich, producent rolny moŜe uzyskać 

a)  dopłaty do konsumpcji produktów rolnych. 
b)  płatność cukrową. 
c)  dopłaty eksportowe. 
d)  dopłaty do przechowywania produktów rolnych. 

 
15. Zabiegi ochrony roślin 

a)  moŜna wykonywać 2 m od budynków mieszkalnych i inwentarskich. 
b)  naleŜy wykonywać w gorące i bezwietrzne dni. 
c)  naleŜy wykonywać tuŜ przed spodziewanym deszczem. 
d)  wykonuje się środkami wyłącznie dopuszczonymi do obrotu. 

 
16. Ochrona gleb polega na 

a)  likwidowaniu pasów zadrzewień śródpolnych. 
b)  zadarnianiu gruntów o nachyleniu poniŜej 20%. 
c)  stosowaniu płodozmianów przeciwerozyjnych. 
d)  utrzymywaniu gleby bez okrywy roślinnej przez moŜliwie najdłuŜszy okres w roku. 

 
17. Do korzyści dla polskiego rolnictwa wynikających z integracji z Unią Europejską, naleŜy 

a)  przyspieszenie  procesu  restrukturyzacji  polskiego  rolnictwa  i  rozwoju  nowoczesnej 

gospodarki Ŝywnościowej. 

b)  wyeliminowanie  części  krajowych  producentów  na  rzecz  dostawców  z  Unii 

Europejskiej. 

c)  wzrost kosztów dostosowania i modernizacji polskiego sektora Ŝywnościowego. 
d)  rezygnacja  części  polskich  rolników  i  przedsiębiorstw  przemysłu  rolno-spoŜywczego 

z powodu malej siły przebicia pod względem ceny i jakości w stosunku do produktów UE. 

 
18. Do kosztów polskiego rolnictwa wynikających z integracji z Unią Europejską, naleŜy 

a)  trudność w dostosowywaniu polskiego prawa do przepisów UE. 
b)  dopływ kapitału inwestycyjnego z krajów UE do polskiej gospodarki Ŝywnościowej. 
c)  pozyskanie nowych technologii niezbędnych do modernizacji niektórych branŜ. 
d)  rozwój infrastruktury technicznej na obszarach wiejskich. 

 
19. Pomoc  finansowa  z  funduszy  unijnych  w  ramach  Programu  Rozwoju  Obszarów 

Wiejskich przyznawana jest 
a)  wyłącznie gospodarstwom rolnym mającym szansę konkurować na rynku rolnym. 
b)  osobom, które złoŜą wniosek oraz spełniają wymagane warunki. 
c)  gospodarstwom rolnym osiągającym duŜe nadwyŜki bezpośrednie. 
d)  wszystkim osobom, które złoŜą wniosek o przyznanie pomocy. 

 
20. Interwencyjny skup produktów rolnych 

a)  prowadzony jest przez Inspekcję Jakości Handlowej Artykułów Rolno-SpoŜywczych. 
b)  słuŜy  utrzymywaniu  cen  rolnych  na  z  góry  załoŜonym  poziomie  w  okresie 

zwiększonej podaŜy produktów rolnych. 

c)  ma na celu  wspomaganie promocji spoŜycia określonych produktów. 
d)  ma na celu ograniczenie spoŜycia określonych produktów. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

29

KARTA ODPOWIEDZI 

 
Imię i nazwisko.......................................................................................... 
 

Zastosowanie przepisów prawa rolnego 

 
Zakreśl poprawną odpowiedź 
 

Nr zadania 

Odpowiedź 

Punkty 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

10 

 

11 

 

12 

 

13 

 

14 

 

15 

 

16 

 

17 

 

18 

 

19 

 

20 

 

Razem   

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

30

7.  LITERATURA 

 
1.  Chmielewska-Gill  W.,  Czapla  J.,  Dąbrowski  J.,  Guba  W.:  Wspólna  Polityka  Rolna, 

zasady funkcjonowania i ich reforma. MRiRW, FAPA, Warszawa 2003 

2.  Integrowana produkcja rolnicza. WODR w Lublinie, Rejowiec 2002 
3.  Jurewicz  A.  (red.):  Wspólna  polityka  rolna.  Zagadnienia  prawne.  Wydawnictwo 

Prawnicze LexisNexis, Warszawa 2007 

4.  Kodeks Dobrej Praktyki Rolniczej. MRiRW, Warszawa 2002 
5.  Rozporządzenie Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z 12.03.2007 w sprawie minimalnych 

norm Dz. U. 2007 nr 46, poz. 305 i 306 

6.  Rozporządzenie  Ministra  Rolnictwa  i  Rozwoju  Wsi)  z  dnia  26  lipca  2004  r.  w  sprawie 

integrowanej produkcji Dz. U. nr 178, poz. 1834 

7.  Rozporządzenie  Rady  (WE)  nr  2200/96  z  dnia  28  października  1996  r.  w  sprawie 

wspólnej organizacji rynku owoców i warzyw 

8.  Stelmachowski  A.  (red.):  Prawo  rolne.  Wydawnictwo  Prawnicze  LexisNexis,  Warszawa 

2006 

9.  Ustawa o ochronie roślin Dz. U. 2004 nr 11, poz, 94 ze zm. 
10. Ustawa z 25. 08. 2006r. o bezpieczeństwie Ŝywności i Ŝywienia (Dz. U. 2006 nr 171, poz. 

1225) 

11. Ustawa z 3.02.1995r. o ochronie gruntów rolnych i leśnych Dz. U. nr 16, poz. 78 ze zm. 
12. Ustawa  z  7.03.2007  o  wspieraniu  rozwoju  obszarów  wiejskich  z  udziałem  środków 

Europejskiego Funduszu Rolnego na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich Dz.U. 2007 nr 
64, poz. 427 

13. Ustawa  z  dnia  21  grudnia  2000r.  o  jakości  handlowej  artykułów  rolno

spoŜywczych 

Dz.U. 2001 Nr 5 poz. 44 

14. Ustawa z 26 lipca 2000r. o nawozach i nawoŜeniu Dz. U. 2000 nr 89, poz. 991 
15. Ustawa  z  26.01.2007r.  o  płatnościach  do  gruntów  rolnych  i  płatności  cukrowej 

Dz.U. 2007 nr 35, poz. 217 

 

Literatura metodyczna 

1.  Dretkiewicz-Więch  J.:  ABC  nauczyciela  przedmiotów  zawodowych.  Operacyjne  cele 

kształcenia. Zeszyt 32. CODN, Warszawa 1994 

2.  Ornatowski T., Figurski J.: Praktyczna nauka zawodu. ITeE, Radom, 2000 
3.  Plewka  Cz.:  Metodyka  nauczania  teoretycznych  przedmiotów  zawodowych.  Cz.  1  i  2. 

ITeE, Radom 1999