background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 

 

 

 

MINISTERSTWO EDUKACJI 

NARODOWEJ 

 

 

 

 

Dariusz Kutkowski 

 

 

 
 
Zbiór i przechowywanie owoców 
621[01].Z2.03 

 

 

 

 

 

Poradnik dla nauczyciela

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Wydawca

 

Instytut Technologii Eksploatacji 

 Państwowy Instytut Badawczy 

Radom 2007 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

1

Recenzenci: 

mgr inŜ. Alicja Kurlus 

mgr inŜ. Ewa Marciniak-Kulka 

 

 

 

Opracowanie redakcyjne: 

mgr inŜ. Krystyna Kwestarz 

 

 

 

Konsultacja: 

mgr inŜ. Marek Rudziński 

 

 

 

 

 

 

 

Poradnik  stanowi  obudowę  dydaktyczną  programu  jednostki  modułowej 621[01].Z2.03 
„Zbiór  i przechowywanie  owoców”,  zawartego  w  modułowym  programie  nauczania  dla 
zawodu ogrodnik 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Wydawca 

Instytut Technologii Eksploatacji – Państwowy Instytut Badawczy, Radom 2007 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

2

SPIS TREŚCI

 

 
1.  Wprowadzenie 

2.  Wymagania wstępne 

3.  Cele kształcenia 

4.  Przykładowe scenariusze zajęć 

5.  Ćwiczenia 

5.1.  Określanie terminu zbioru owoców 

10 

5.1.1.  Ćwiczenia 

10 

5.2.  Zbiór owoców 

12 

5.2.1.  Ćwiczenia 

12 

5.3.  Rozpoznawanie odmian owoców 

14 

5.3.1.  Ćwiczenia 

14 

5.4.  Przygotowywanie owoców do przechowywania i sprzedaŜy 

16 

5.4.1.  Ćwiczenia 

16 

5.5.  Urządzenia do przechowywania owoców 

17 

5.5.1.  Ćwiczenia 

17 

5.6.  Warunki przechowywania owoców 

19 

5.6.1.  Ćwiczenia 

19 

5.7.  Choroby przechowalnicze owoców 

21 

5.7.1.  Ćwiczenia 

21 

6.  Ewaluacja osiągnięć ucznia 

22 

7.  Literatura 

34 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

3

1.  WPROWADZENIE

 

 

Przekazujemy Państwu Poradnik dla nauczyciela, który będzie pomocny w prowadzeniu 

zajęć dydaktycznych w szkole kształcącej w zawodzie ogrodnik. 

W poradniku zamieszczono: 

−−−−    

wymagania wstępne, wykaz umiejętności, jakie uczeń powinien mieć juŜ ukształtowane, 
aby bez problemów mógł korzystać z poradnika, 

−−−−    

cele  kształcenia,  wykaz  umiejętności,  jakie  uczeń  ukształtuje  podczas  pracy 
z poradnikiem, 

−−−−    

przykładowe scenariusze zajęć, 

−−−−    

ć

wiczenia, ze wskazówkami do realizacji, zalecanymi metodami nauczania-uczenia oraz 

ś

rodkami dydaktycznymi, 

−−−−    

ewaluację osiągnięć ucznia, przykładowe narzędzia pomiaru dydaktycznego, 

−−−−    

wykaz literatury. 
Wskazane jest, aby zajęcia dydaktyczne były prowadzone róŜnymi metodami ze szczególnym 

uwzględnieniem aktywizujących metod nauczania, dyskusji dydaktycznej, tekstu przewodniego. 

Formy  organizacyjne  pracy  uczniów  mogą  być  zróŜnicowane,  począwszy  od  samodzielnej 

pracy uczniów do pracy zespołowej. 

 
 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Schemat układu jednostek modułowych 

 

621[01].Z2 

Produkcja sadownicza 

621[01].Z2.02 

Zakładanie i prowadzenie sadu 

621[01].Z2.03 

Zbiór i przechowywanie

 

owoców

 

621[01].Z2.01 

Zakładanie i prowadzenie 

szkółki sadowniczej 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

4

2.  WYMAGANIA WSTĘPNE

 

 

Przystępując do realizacji programu jednostki modułowej uczeń powinien umieć: 

− 

korzystać z róŜnych źródeł informacji, 

− 

posługiwać się podstawowym sprzętem laboratoryjnym, 

− 

posługiwać się podstawowymi pojęciami matematycznymi: średnica i promień, 

− 

stosować podstawowe wzory na pole powierzchni i objętość, 

− 

posługiwać się jednostkami miary: cięŜaru, długości, powierzchni, objętości i czasu, 

− 

rozróŜniać pojęcia transpiracji i oddychania, 

− 

określać wartość odŜywczą i znaczenie gospodarcze owoców, 

− 

charakteryzować odmiany jabłoni i grusz, 

− 

wyróŜniać elementy budowy owoców poszczególnych roślin sadowniczych. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

5

3.  CELE KSZTAŁCENIA

 

 

W wyniku realizacji programu jednostki modułowej uczeń powinien umieć: 

− 

określić termin zbioru owoców, 

− 

dobrać techniki i sposoby zbioru określonych gatunków owoców, 

− 

określić rodzaj opakowań na owoce poszczególnych gatunków drzew i krzewów, 

− 

dokonać zbioru owoców ziarnkowych, pestkowych i jagodowych, 

− 

rozpoznać odmiany jabłek i gruszek, 

− 

wykonać sortowanie i kalibrację owoców ziarnkowych, 

− 

scharakteryzować chłodnie zwykłe oraz chłodnie z kontrolowaną atmosferą, 

− 

określić warunki przechowywania owoców, 

− 

dobrać  obiekty  przechowalnicze  i  zapewnić  warunki  przechowywania  określonych 
gatunków owoców, 

− 

rozpoznać podstawowe choroby przechowalnicze owoców, 

− 

przygotować owoce do sprzedaŜy. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

6

4.  PRZYKŁADOWE SCENARIUSZE ZAJĘĆ

 

 

Scenariusz zajęć 1  

 

Osoba prowadząca 

 

 

 

 

 

 

……………………………………….…………. 

Modułowy program nauczania:   

 

 

Ogrodnik 621[01] 

Moduł:  

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Produkcja sadownicza 621[01].Z2 

Jednostka modułowa:  

 

 

 

 

 

Zbiór i przechowywanie owoców 621[01].Z2.03 

Temat: Warunki przechowywania owoców. 

Cel ogólny: opanowanie umiejętności określania warunków przechowywania poszczególnych 

gatunków owoców. 

 

Po zakończeniu zajęć edukacyjnych uczeń powinien umieć: 

− 

określić  istotne  czynniki  mikroklimatyczne  wpływające  na  długość  okresu  przechowywanych 
owoców, 

− 

ustalić wartości czynników mikroklimatycznych dla poszczególnych owoców, 

− 

obliczyć objętość komory i wydajność wentylatorów, 

− 

wyjaśnić zasady zmiany składu atmosfery w chłodniach KA. 

 
Metody nauczania–uczenia się:
 

− 

tekstu przewodniego. 

 
Formy organizacyjne pracy uczniów: 

− 

praca samodzielna oraz praca w grupach. 

 
Uczestnicy: uczniowie zasadniczej szkoły zawodowej. 
 
Czas:  5 godzin dydaktycznych. 
 
Środki dydaktyczne: 

− 

komora chłodnicza bez owoców, 

− 

miara, 

− 

tabele opracowane przez nauczyciela oddzielnie dla kaŜdej grupy, 

− 

kartki, 

− 

długopisy, 

− 

kalkulatory. 

 

Przebieg zajęć: 

Faza wstępna 
1.  Określenie tematu zajęć. 
2.  Wyjaśnienie uczniom tematu, szczegółowych celów kształcenia. 
3.  Wyjaśnienie uczniom zasad pracy metodą tekstu przewodniego. 
4.  Podział grupy uczniów na zespoły. 
 
Faza właściwa 

 praca metodą tekstu przewodniego 

1.  Zbieranie informacji 

− 

Jakie czynniki wpływają na długość okresu przechowywania owoców? 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

7

− 

Które z nich moŜna kontrolować w przechowalni, chłodni zwykłej i w chodni KA? 

− 

Jak długo moŜemy przechowywać owoce w poszczególnych obiektach? 

2.  Planowanie 

− 

Uczniowie proponują wartości poszczególnych parametrów charakteryzujące warunki 
przechowywania dla poszczególnych owoców. 

− 

Określają minimalne okresy przechowywania owoców w tych warunkach. 

3.  Ustalenie 

− 

Uczniowie dobierają wartości poszczególnych parametrów właściwe dla przechowywania 
poszczególnych owoców. 

4.  Wykonanie 

− 

Uczniowie wypełniają tabelę. 

5.  Sprawdzenie 

− 

Grupy przedstawiają efekty swoich prac. 

− 

Sprawdzają wzajemnie ich poprawność. 

− 

Nauczyciel kontroluje poprawność wypełnienia tabeli oceniając poszczególne grupy. 

6.  Analiza końcowa 

Uczniowie wraz z nauczycielem wskazują, które etapy wykonania zadań sprawiły im trudności. 

Nauczyciel powinien podsumować całe ćwiczenie, wskazać, jakie umiejętności były ćwiczone, jakie 
wystąpiły nieprawidłowości i jak ich unikać na przyszłość. 
 
Zakończenie zajęć 

− 

Uczniowie  dokonują  podsumowania  wykonanego  zadania,  wskazują  elementy  ćwiczeń, 
które sprawiły im najwięcej problemów. 

− 

Formułują wnioski do dalszej pracy i nauki. 

 
Praca domowa 

Określić, które owoce powinny być przechowywane w chłodni KA. 

 

Sposób uzyskania informacji zwrotnej od ucznia po zakończonych zajęciach: 

− 

ankieta anonimowa dotycząca przebiegu zajęć. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

8

Scenariusz zajęć 2  

 
Osoba prowadząca 

 

 

 

 

 

 

……………………………………….…………. 

Modułowy program nauczania:   

 

 

Ogrodnik 621[01] 

Moduł:  

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Produkcja sadownicza 621[01].Z2 

Jednostka modułowa:  

 

 

 

 

 

Zbiór i przechowywanie owoców 621[01].Z2.03 

Temat: Rozpoznawanie odmian jabłek i gruszek. 

Cel ogólny: uczeń potrafi rozpoznać owoce róŜnych odmian jabłoni i grusz. 

 

Po zakończeniu zajęć edukacyjnych uczeń powinien umieć: 

− 

scharakteryzować róŜnice odmianowe wśród jabłek i gruszek, 

− 

określić róŜnice między odmianami jabłek, 

− 

przyporządkować wskazane owoce do odmian jabłoni, 

− 

określić róŜnice między odmianami gruszek, 

− 

przyporządkować wskazane typowe owoce do odmian grusz. 

 
Metody nauczania–uczenia się: 

− 

tekstu przewodniego. 

 

Formy organizacyjne pracy uczniów: 

− 

praca samodzielna. 

 

Czas: 5 godzin dydaktycznych. 

 

Środki dydaktyczne: 

− 

jabłka róŜnych odmian lub ich modele, 

− 

gruszki róŜnych odmian lub ich modele, 

− 

atlasy pomologiczne, 

− 

zdjęcia owoców róŜnych odmian, 

− 

talerzyk i nóŜ, gdy są rozpoznawane owoce. 

 

Przebieg zajęć: 

Faza wstępna 
1.  Określenie tematu zajęć. 
2.  Wyjaśnienie uczniom tematu, szczegółowych celów kształcenia. 
3.  Wyjaśnienie uczniom zasad pracy metodą tekstu przewodniego. 
4.  Podział grupy uczniów na zespoły. 
 
Faza właściwa - Praca metodą tekstu przewodniego 
1.  Zbieranie informacji 

− 

Jakie są cechy owoców róŜnych odmian jabłoni? 

− 

Jakie są cechy owoców róŜnych odmian grusz? 

2.  Planowanie 

− 

Uczniowie  określają,  na  jakie  cechy  będą  zwracali  uwagę  podczas  rozpoznawania 

otrzymanych owoców. 

3.  Ustalenie 

− 

Uczniowie określają cechy poszczególnych owoców. 

4.  Wykonanie 

− 

Uczniowie określają nazwę odmiany kaŜdego owocu. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

9

5.  Sprawdzenie. 

− 

Uczniowie  prezentują  efekty  pracy.  Pozostali  uczniowie  i  nauczyciel  kontrolują 

poprawność wykonanego zadania. 

6.  Analiza końcowa 

Uczniowie  wraz  z  nauczycielem  wskazują,  które  etapy  wykonania  zadań  sprawiły  im 

trudności.  Nauczyciel  podsumowuje  ćwiczenie,  wskazując  umiejętności,  które  nabyli 
uczniowie. 

 

Zakończenie zajęć 

Nauczyciel ocenia pracę kaŜdego ucznia. 

 
Praca domowa 

Określ jakie odmiany jabłek i gruszek są obecnie najczęściej oferowane do sprzedaŜy na 

targowisku lub w sklepach w Twojej okolicy?. 
 
Sposób uzyskania informacji zwrotnej od ucznia po zakończonych zajęciach: 

− 

ankieta anonimowa dotycząca przebiegu zajęć. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

10

5. ĆWICZENIA

 

 

5.1.  Określanie terminu zbioru owoców 

 

5.1.1. Ćwiczenia

 

 

Ćwiczenie 1 

Określ dojrzałość owoców metodą testu skrobiowego. 

 

Wskazówki do realizacji

 

Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres  

i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy. 
Roztwór  jodu  w  jodku  potasu  szybko  zmienia  swoje  właściwości  pod  wpływem  światła, 
dlatego  zalecane  jest  częsta  zmiana  odczynnika  i  przechowywanie  go  w  miejscu  osłoniętym 
od światła. 
 

Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  określić zasady bezpieczeństwa i higieny pracy podczas wykonywania ćwiczenia, 
2)  przygotować wszystkie pomoce, 
3)  podzielić owoce według wielkości i wybarwienia, 
4)  przekroić owoce największe i najlepiej wybarwione (wzdłuŜ płaszczyzny równikowej), 
5)  trzymając za szypułkę zanurzyć owoc w jodku potasu na 2-3 minuty, 
6)  po kilku minutach porównać powstałe przebarwienie z wzorcem danej odmiany, 
7)  wybrać ten wzorzec, który najdokładniej odwzorowuje otrzymane przebarwienie, 
8)  odczytać i zapisać wartość indeksu skrobiowego dla tego owocu, 
9)  powtórzyć czynności punkt 4-7 dla owoców najmniejszych i najsłabiej wybarwionych, 
10)  porównać wyniki i zapisać wnioski. 

 
Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

− 

pokaz z objaśnieniem, 

− 

ć

wiczenie laboratoryjne. 

 

Ś

rodki dydaktyczne: 

− 

kilka jabłek lub gruszek jednej odmiany, 

− 

roztwór jodu w jodku potasu (10 g jodku potasu + 5 g jodu + 1,5 dm³ wody), 

− 

tabele wzorców do próby skrobiowej, 

− 

nóŜ, 

− 

talerzyk. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

11

Ćwiczenie 2 

Określ jędrność owoców za pomocą jędrnościomierza. 

 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres 

i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy. 
JeŜeli jędrnościomierze nie są wyskalowane w kilogramach, wskazane by było podać uczniom 
przeliczniki z tych jednostek na kilogramy. NaleŜy zwrócić uwagę na właściwy sposób uŜycia 
tych przyrządów przez uczniów. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  określić zasady bezpieczeństwa i higieny pracy podczas wykonywania ćwiczenia, 
2)  podzielić owoce ze względu na wielkość i wybarwienie, 
3)  wbić trzpień jędrnościomierza w owoc na określoną głębokość, ścinając uprzednio 

skórkę, 

4)  odczytać i zapisać wynik pomiaru ze skali, 
5)  określić, czy owoc był w fazie dojrzałości zbiorczej, 
6)  powtórzyć czynności dla kaŜdej wybranej przez siebie w punkcie 2 grupy owoców, 
7)  sprawdzić, czy wszystkie owoce miały tą samą jędrność, 
8)  porównać wyniki testu skrobiowego i jędrności zapisując wnioski. 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

– 

pokaz z objaśnieniem, 

− 

ć

wiczenie praktyczne. 

 

Ś

rodki dydaktyczne: 

− 

kilka owoców jabłek lub gruszek, 

− 

jędrnościomierz, 

− 

nóŜ i talerz na owoce. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

12

5.2.  Zbiór owoców 

 
5.2.1. Ćwiczenia 
 

Ćwiczenie 1 

Wykonaj zbiór jabłek. 

 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres 

i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy. 
Zalecane  jest  przeprowadzenie  zajęć  lub  ich  części  w  sadzie,  gdzie  uczniowie  będą określać 
dojrzałość  owoców  oraz  wykonają  ich  zbiór.  NaleŜy  zwrócić  szczególną  uwagę  na  sposób 
chwytania owoców, ich trzymania i opróŜniania zbieraczy. 
 

Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  określić zasady bezpieczeństwa i higieny pracy podczas wykonywania ćwiczenia, 
2)  załoŜyć zbieracz, 
3)  wskazać owoce w fazie dojrzałości zbiorczej, 
4)  dokonać zbioru owoców, 
5)  po napełnieniu zbieracza umieścić owoce w skrzynce lub skrzyniopalecie, 
6)  czynności powtarzać, aŜ do zakończenia zbioru ze wskazanych drzew, 
7)  omówić wykonywaną pracę. 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

– 

pokaz z objaśnieniem, 

− 

ć

wiczenia praktyczne. 

 

Ś

rodki dydaktyczne: 

− 

zbieracz do owoców metalowy lub foliowy z odpinanym dnem, 

− 

skrzynki uniwersalne lub skrzyniopalety, 

− 

kwatera jabłoni z owocami w fazie dojrzałości zbiorczej. 

 
Ćwiczenie 2 

Wykonaj zbiór gruszek. 

 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres 

i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy. 
Zalecane  jest  przeprowadzenie  zajęć  lub  ich  części  w  sadzie,  gdzie  uczniowie  będą 
wykonywali zbiór. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

13

Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  określić zasady bezpieczeństwa i higieny pracy podczas wykonywania ćwiczenia, 
2)  załoŜyć zbieracz, 
3)  wskazać owoce w fazie dojrzałości zbiorczej, 
4)  wykorzystując opanowane wiadomości, zebrać wybrane wcześniej owoce z drzewa, 
5)  po napełnieniu zbieracza umieść owoce w skrzynce lub skrzyniopalecie, 
6)  czynności powtarzać, aŜ do zakończenia zbioru ze wskazanych drzew, 
7)  omówić wykonywana pracę. 

 
Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

– 

pokaz z objaśnieniem, 

− 

ć

wiczenie praktyczne. 

 
Ś

rodki dydaktyczne: 

− 

zbieracz do owoców, 

− 

skrzynki uniwersalne lub skrzyniopalety, 

− 

kwatera grusz  z owocami w fazie dojrzałości zbiorczej. 

 

Ćwiczenie 3 

Dobierz pojemniki i skrzynki do zbioru owoców. 

 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres 

i sposób wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  określić zasady bezpieczeństwa i higieny pracy podczas wykonywania ćwiczenia, 
2)  rozpoznać otrzymane owoce, 
3)  określić nazwy pojemników i skrzynek przeznaczonych na owoce, 
4)  dobrać pojemniki i skrzynki do poszczególnych owoców, 
5)  zaprezentować wyniki ćwiczenia. 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

– 

pokaz z objaśnieniem, 

− 

tekstu przewodniego. 

 

Ś

rodki dydaktyczne: 

− 

owoce kilku gatunków (np.: jabłka, śliwki, wiśnie, truskawki, maliny, porzeczki), 

− 

pojemniki  na  owoce:  skrzynki  uniwersalne,  skrzynki  uniwersalne  połówki,  wytłaczanki 
0,25 kg, łubianki róŜnej wielkości. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

14

5.3.  Rozpoznawanie odmian owoców 

 

5.3.1. Ćwiczenia 

 
Ćwiczenie 1 

Rozpoznaj odmiany jabłek. 
 
Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres 

i sposób  wykonania  ćwiczenia  z  uwzględnieniem  przepisów  bezpieczeństwa  i higieny pracy. 
Wskazane  jest  zmotywowanie  uczniów  do  wykonywania  ćwiczeń  akcentując  korzyści 
z umiejętności rozpoznawania odmian. 
 

Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  określić zasady bezpieczeństwa i higieny pracy podczas wykonywania ćwiczenia, 
2)  określić wielkość owocu, 
3)  rozpoznać jego kształt, 
4)  określić jego barwę oraz cechy rumieńca, 
5)  podzielić owoc na ćwiartki, 
6)  określić smak, 
7)  na podstawie tych danych nazwać odmianę, 
8)  zapisać wyniki, 
9)  powtórzyć czynność dla kaŜdej odmiany, 
10)  zaprezentować wyniki ćwiczenia. 

 
Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

– 

pokaz z objaśnieniem, 

− 

metoda tekstu przewodniego. 

 

Ś

rodki dydaktyczne: 

− 

owoce róŜnych odmian jabłoni, 

− 

charakterystyki owoców poszczególnych odmian jabłoni, 

− 

nóŜ, 

− 

talerzyk. 

 

Ćwiczenie 2 

Rozpoznaj odmiany gruszek. 
 
Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres 

i sposób wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

15

Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  określić zasady bezpieczeństwa i higieny pracy podczas wykonywania ćwiczenia, 
2)  określić wielkość owocu, 
3)  rozpoznać jego kształt, 
4)  określić jego barwę, cechy rumieńca oraz skontrolować występowanie ordzawienia, 
5)  podzielić owoc na ćwiartki określając cechy miąŜszu, 
6)  określić smak, 
7)  na podstawie tych danych nazwać odmianę, 
8)  zapisać wyniki i powtórzyć czynność dla kaŜdej odmiany, 
9)  zaprezentować wyniki ćwiczenia. 

 
Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

– 

pokaz z objaśnieniem, 

− 

tekstu przewodniego. 

 

Ś

rodki dydaktyczne: 

− 

owoce róŜnych odmian grusz, 

− 

charakterystyka owoców poszczególnych odmian grusz, 

− 

nóŜ i talerzyk. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

16

5.4.  Przygotowanie owoców do przechowywania i sprzedaŜy 

 

5.4.1. Ćwiczenia 

 

Ćwiczenie 1 

Wykonaj kalibrowanie jabłek za pomocą kalibrownicy pierścieniowej. 

 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres 

i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy. 

 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien: 

1)  określić zasady bezpieczeństwa i higieny pracy podczas wykonywania ćwiczenia, 
2)  podzielić owoce ze względu na wielkość, wykorzystując kalibrownicę, 
3)  przedstawić wyniki swojej pracy. 

 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

– 

pokaz z objaśnieniem, 

− 

ć

wiczenie praktyczne. 

 

Ś

rodki dydaktyczne: 

− 

skrzynki lub inne opakowania na owoce, 

− 

jabłka, 

− 

kalibrownica pierścieniowa. 

 

Ćwiczenie 2 

Wykonaj kalibrowanie owoców za pomocą szablonu kołeczkowego. 

 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres 

i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy. 

 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien: 

1)  określić zasady bezpieczeństwa i higieny pracy podczas wykonywania ćwiczenia, 
2)  przygotować stanowisko pracy, 
3)  podzielić owoce ze względu na ich średnicę, 
4)  przedstawić efekty swojej pracy. 

 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

– 

pokaz z objaśnieniem, 

− 

ć

wiczenie praktyczne. 

 

Ś

rodki dydaktyczne: 

− 

jabłka, 

− 

stół do sortowania owoców, 

− 

kalibrownica kołeczkowa, 

− 

opakowania na owoce. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

17

5.5.  Urządzenia do przechowywania owoców 

 
5.5.1. Ćwiczenia 
 

Ćwiczenie 1 

Przygotuj roztwór absorpcyjny do analizatora Orsata. 
 
Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres 

i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy.  
 

Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  określić zasady bezpieczeństwa i higieny pracy podczas wykonywania ćwiczenia, 
2)  przygotować stanowisko pracy, 
3)  postawić zlewkę na wadze, 
4)  wytarować wagę z naczyniem, 
5)  połoŜyć odwaŜniki 60 g na drugiej szali, 
6)  pipetą pobrać zasadę potasową i powoli wpuszczać do naczynia do czasu, aŜ szale będą 

w równowadze, 

7)  zdjąć zlewkę z wagi, 
8)  drugie naczynie postawić na szali i wytarować wagę, 
9)  odwaŜyć 150 g wody, 
10)  ostroŜnie  przelać  zawartość  zlewki  do  naczynia  (uzyskałeś  roztwór  do  pierwszego 

naczynia w analizatorze), 

11)  odwaŜyć ponownie 60 g zasady potasowej (tak jak w punktach 3-6), 
12)  odmierzyć 100 g wody, 
13)  rozpuścić zasadę w wodzie (bardzo ostroŜnie), 
14)  odwaŜyć 4 g pirogallolu i rozpuścić w 17 g wody, 
15)  po ostygnięciu połączyć otrzymane roztwory w punktach 13 i 14, 
16)  otrzymaną mieszaninę ostroŜnie wlać do drugiego naczynia w analizatorze, 
17)  zapisać wnioski z wykonanego ćwiczenia. 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

– 

pokaz z objaśnieniem, 

− 

ć

wiczenie laboratoryjne. 

 

Ś

rodki dydaktyczne: 

− 

woda destylowana, 

− 

zasada potasowa (co najmniej 120 g), 

− 

pirogallol (co najmniej 4 g), 

− 

waga laboratoryjna, 

− 

pipeta, 

− 

zlewki. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

18

Ćwiczenie 2 

Określ zawartości tlenu i dwutlenku węgla za pomocą analizatora Orsata. 
 
Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres 

i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy. 
Zalecane  jest  połoŜenie  szczególnego  nacisku  na  dokładność  podczas  wykonywania  tego 
ć

wiczenia. Po pomiarach wskazana jest wymiana odczynników w naczyniach. Do określenia 

zawartości  tlenu  w  powietrzu  konieczne  są  tylko  dwa  naczynia,  jednak  w  sprzedawanych 
urządzeniach jest ich więcej (3–4). NaleŜy je traktować jako dodatkowe. 
 

Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  określić zasady bezpieczeństwa i higieny pracy podczas wykonywania ćwiczenia, 
2)  przeanalizować schemat analizatora Orsata, 
3)  podnieść butelkę 3 wprowadzając zabarwiony płyn do biurety 1, 
4)  opuścić butelkę w dół do czasu, aŜ poziom cieczy w biurecie na podziałce wskaŜe 0, 
5)  zamknąć zawór dwudrogowy 12 (pobrano 100 cm

3

 powietrza z komory do analizy), 

6)  określić poziomy płynów w naczyniach 4-7, 
7)  otworzyć zawór jednodrogowy 8 przy pierwszym naczyniu, 
8)  podnieść butelkę, aby powietrze dostało się do naczynia, 
9)  obniŜyć butelkę, 
10)  kilkakrotnie  powtórzyć  podnoszenie  i  opuszczanie  butelki,  aby  cały  dwutlenek  węgla 

połączył się z cieczą, 

11)  ustawić  poziom  cieczy  w  pierwszym  naczyniu  4  na  tym  samym  poziomie,  co  przed 

pomiarem, 

12)  odczytać i zapisać wynik otrzymany na skali biurety, jest to zawartość dwutlenku węgla 

w powietrzu, 

13)  powtórzyć działania z punktów 6-12 dla zaworu jednodrogowego 8 przy drugim naczyniu 

5, otrzymany wynik stanowi zawartość łączną tlenu i dwutlenku węgla, 

14)  odjąć wynik pierwszy od drugiego, aby obliczyć stęŜenie tlenu w komorze, 
15)  zapisać wyniki. 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

– 

pokaz z objaśnieniem, 

− 

ć

wiczenia praktyczne. 

 

Ś

rodki dydaktyczne: 

− 

analizator Orsata, 

− 

schemat analizatora. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

19

5.6.  Warunki przechowywania owoców 

 
5.6.1. Ćwiczenia 
 
Ćwiczenie 1 

Oblicz minimalną wydajność wentylatorów w komorze chłodniczej. 
 
Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres 

i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy. 
 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  określić zasady bezpieczeństwa i higieny pracy podczas wykonywania ćwiczenia, 
2)  przygotować wszystkie pomoce, 
3)  zmierzyć wymiary komory (długość, szerokość, wysokość) zapisując wyniki, 
4)  obliczyć objętość komory, 
5)  określić,  ile  wymian  powietrza  w  ciągu  godziny  powinny  zapewnić  wentylatory 

w chłodni, w czasie schładzania i w czasie przechowywania, 

6)  obliczyć wydajność wentylatora, mnoŜąc objętość przez wielokrotność wymiany w ciągu 

godziny, 

7)  zapisać wynik. 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

– 

tekstu przewodniego, 

– 

pokaz z objaśnieniem. 

 

WyposaŜenie stanowiska pracy: 

− 

komora chłodnicza, 

− 

kalkulator, 

− 

miara, 

− 

artykuły papiernicze. 

 
Ćwiczenie 2 

Dobierz obiekty przechowalnicze do poszczególnych gatunków owoców. 
 
Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres 

i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  określić zasady bezpieczeństwa i higieny pracy podczas wykonywania ćwiczenia, 
2)  rozpoznać otrzymane owoce, 
3)  określić terminy ich zbioru, 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

20

4)  określić okres ich przechowywania, 
5)  ustalić właściwe warunki przechowywania, 
6)  określić rodzaj budynku, w którym muszą być przechowywane te owoce, 
7)  zapisać wyniki w formie tabeli. 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

– 

tekstu przewodniego, 

− 

metoda projektów. 

 

Ś

rodki dydaktyczne

:

 

− 

owoce  kilku  gatunków,  ich  fotografie  lub  rysunki  np.:  jabłka,  śliwki,  wiśnie,  maliny, 
porzeczki, 

− 

wzór tabeli. 

 

Lp.  Gatunek 

Termin 

zbioru 

Okres 

przechowywania 

Warunki 

przechowywania 

Rodzaj obiektu 

przechowalniczego 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

21

5.7.  Choroby przechowalnicze owoców 

 

5.7.1. Ćwiczenia 
 

Ćwiczenie 1 

Rozpoznaj choroby fizjologiczne owoców w czasie przechowywania. 

 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres 

i sposób wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy. 

 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien: 

1)  określić zasady bezpieczeństwa i higieny pracy podczas wykonywania ćwiczenia, 
2)  przygotować pomoce, 
3)  opisać objawy występujące na owocu lub jego atrapie, 
4)  rozpoznać chorobę, 
5)  zapisać wnioski. 

 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

– 

tekstu przewodniego, 

− 

pokaz z objaśnieniem. 

 

Ś

rodki dydaktyczne: 

− 

atlas chorób i szkodników, 

− 

owoce lub ich atrapy z objawami chorób fizjologicznych, 

− 

nóŜ, 

− 

talerzyk. 

 

Ćwiczenie 2 

Rozpoznaj na owocach choroby grzybowe w czasie przechowywania. 

 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien: 

1)  określić zasady bezpieczeństwa i higieny pracy podczas wykonywania ćwiczenia, 
2)  przygotować pomoce, 
3)  opisać objawy występujące na okazie lub atrapie owocu, 
4)  rozpoznać chorobę, 
5)  zapisać wnioski. 

 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

– 

tekstu przewodniego, 

− 

pokaz z objaśnieniem. 

 

Ś

rodki dydaktyczne: 

− 

atlas chorób i szkodników, 

− 

okazy lub atrapy owoców z objawami chorób grzybowych, 

− 

nóŜ 

− 

talerzyk. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

22

6.  EWALUACJA OSIĄGNIĘĆ UCZNIA 

 

Przykłady narzędzi pomiaru dydaktycznego 

Test 1 
Test  dwustopniowy  do  jednostki  modułowej

  „

Zbiór  i  przechowywanie 

owoców” 

Test składa się z 20 zadań wielokrotnego wyboru, z których: 

− 

zadania 1, 2, 3, 5, 6, 7, 8, 9, 11, 13, 15, 16, 20 są z poziomu podstawowego, 

− 

zadania 4, 10, 12, 17, 18, 19 są z poziomu ponadpodstawowego. 

 

Punktacja zadań: 0 lub 1 punkt 
 

Za kaŜdą prawidłową odpowiedź uczeń otrzymuje 1 punkt. Za złą odpowiedź lub jej brak 

uczeń otrzymuje 0 punktów. 

 

Proponuje  się  następujące  normy  wymagań  –  uczeń  otrzyma  następujące 
oceny szkolne:

 

− 

dopuszczający – za rozwiązanie co najmniej 6 zadań z poziomu podstawowego, 

− 

dostateczny – za rozwiązanie co najmniej 10 zadań z poziomu podstawowego,  

− 

dobry – za rozwiązanie 15 zadań, w tym co najmniej 4 z poziomu ponadpodstawowego,  

− 

bardzo  dobry  –  za  rozwiązanie  18  zadań,  w  tym  co  najmniej  5  z  poziomu 
ponadpodstawowego, 

 

Klucz odpowiedzi: 1. d, 2. a, 3. c, 4. b, 5. d, 6. d, 7. c, 8. d, 9. a, 10. d, 11. c, 12. d, 
13. c, 14. b, 15. c, 16. b, 17. b, 18. c, 19. b, 20. d. 

 

Plan testu 1 

Nr 

zadania 

Cel operacyjny 

(mierzone osiągnięcia ucznia) 

Kategoria 

celu 

Poziom 

wymagań 

Poprawna 

odpowiedź 

Określić pojęcie dojrzałości 
zbiorczej. 

Scharakteryzować sposoby 
określania dojrzałości zbiorczej. 

Określić techniki i sposoby zbioru 
określonych gatunków owoców. 

Ustalić termin zbioru owoców. 

PP 

Określić techniki i sposoby zbioru 
określonych gatunków owoców. 

Określić techniki i sposoby zbioru 
określonych gatunków owoców. 

Określić rodzaj opakowań dla 
róŜnych owoców.  

Określić

 

techniki i sposoby zbioru 

określonych gatunków owoców. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

23

Zdefiniować pojęcie sortowania 
owoców. 

10 

Ustalić zasady sortowania owoców. 

PP 

11 

Scharakteryzować odmiany jabłek. 

12 

Scharakteryzować odmiany gruszek. 

PP 

13 

Wyjaśniać przeznaczenie analizatora 
Orsata. 

14 

Scharakteryzować wyposaŜenie 
chłodni. 

15 

Scharakteryzować chłodnie zwykłe 
oraz chłodnie z kontrolowaną 
atmosferą. 

16 

Określić warunki przechowywania 
owoców. 

17 

Ustalić właściwe warunki 
przechowywania określonych 
gatunków owoców. 

PP 

18 

Ustalić choroby przechowalnicze 
owoców. 

PP 

19 

Ustalić choroby przechowalnicze 
owoców. 

PP 

20 

Określić zasady przygotowania 
owoców do sprzedaŜy. 

 
Przebieg testowania 

 
Instrukcja dla nauczyciela

 

1.  Ustal  z  uczniami  termin  przeprowadzenia  sprawdzianu  z  wyprzedzeniem  co  najmniej 

jednotygodniowym. 

2.  Omów z uczniami cel stosowania pomiaru dydaktycznego. 
3.  Zapoznaj uczniów z rodzajem zadań podanych w zestawie oraz z zasadami punktowania. 
4.  Przygotuj odpowiednią liczbę testów oraz kart odpowiedzi i instrukcji dla ucznia. 
5.  Zapewnij samodzielność podczas rozwiązywania zadań. 
6.  Przed rozpoczęciem testu przeczytaj uczniom instrukcję dla ucznia. 
7.  Zapytaj, czy uczniowie wszystko zrozumieli. Wszelkie wątpliwości wyjaśnij. 
8.  Określ czas pisania testu i nie przekraczaj go. 
9.  Kilka  minut  przed  zakończeniem  testu  przypomnij  uczniom  o  zbliŜającym  się  czasie 

zakończenia udzielania odpowiedzi. 

 

Instrukcja dla ucznia 

1.  Przeczytaj uwaŜnie instrukcję. 
2.  Podpisz imieniem i nazwiskiem kartę odpowiedzi. 
3.  Zapoznaj się z zestawem zadań testowych. 
4.  Udzielaj odpowiedzi tylko na załączonej karcie odpowiedzi. 
5.  Właściwe odpowiedzi zaznaczaj znakiem X na karcie odpowiedzi. 
6.  W  razie  pomyłki  błędną  odpowiedź  zakreśl  kółkiem  i  zakreśl  poprawną  odpowiedź 

znakiem X. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

24

7.  Pracuj samodzielnie. 
8.  Czas na udzielenie odpowiedzi wynosi 30 minut. 

Powodzenia! 

Materiały dla ucznia:

 

– 

instrukcja, 

– 

zestaw zadań testowych, 

– 

karta odpowiedzi. 

 

ZESTAW ZADAŃ TESTOWYCH

 

 

1.  Dojrzałość zbiorcza jabłek odmian zimowych oznacza 

a)  gotowość do spoŜycia. 
b)  brak wybarwienia owoców. 
c)  dojrzałość nasion do siewu. 
d)  najlepszy termin do zbioru owoców. 
 

2.  Test skrobiowy wykonywany jest do określania dojrzałości owoców 

a)  jabłoni i grusz. 
b)  wiśni i śliw. 
c)  truskawki i poziomki. 
d)  porzeczki i agrestu. 
 

3.  Zbiór mechaniczny porzeczki 

a)  wielokrotnie. 
b)  dwa razy. 
c)  jednorazowo. 
d)  trzy razy. 
 

4.  Podczas określania dojrzałości zbiorczej brzoskwini, renklody i czereśni najwaŜniejszym 

miernikiem jest 
a)  próba etylenowa. 
b)  barwa. 
c)  test jędrności. 
d)  opadanie owoców. 
 

5.  Jabłka deserowe zbierane są w sadach 

a)  mechanicznie. 
b)  automatycznie. 
c)  kombajnem. 
d)  ręcznie. 
 

6.  Zbiór jednorazowy ma największe zastosowanie przy zbiorze 

a)  truskawek. 
b)  ręcznym zbiorze porzeczki czarnej. 
c)  letnich odmian gruszek. 
d)  zimowych odmian jabłek. 
 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

25

7.  Do przechowywania brzoskwiń słuŜą 

a)  skrzyniopalety. 
b)  skrzynki uniwersalne. 
c)  skrzynki uniwersalne połówki. 
d)  pojemniki wytłaczane po 0,25 kg. 

 
8.  Zbiór mechaniczny owoców ma największe zastosowanie 

a)  do owoców deserowych, zbieranych wielofazowo. 
b)  do owoców deserowych, zbieranych jednorazowo. 
c)  do owoców na przetwory, zbieranych wielofazowo. 
d)  do owoców na przetwory, zbieranych jednorazowo. 
 

9.  Sortowanie to 

a)  podział owoców na wybory (klasy). 
b)  podział owoców ze względu na wielkość. 
c)  usuwanie owoców poraŜonych przez choroby. 
d)  podział owoców ze względu na zdrowotność. 

 
10.  Sortowanie owoców zalecane jest przed przechowywaniem, gdy 

a)  owoce są róŜnej wielkości i będą one przechowywane w komorach KA. 
b)  część owoców jest uszkodzona. 
c)  owoce są w róŜnych fazach dojrzałości. 
d)  owoce są róŜnej wielkości i będą one przechowywane w komorach KA, część z nich 

jest uszkodzona, owoce są w róŜnych fazach dojrzałości. 

 
11.  Idared to odmiana jabłoni: 

a)  letnia. 
b)  jesienna. 
c)  zimowa. 
d)  wczesnojesienna. 

 
12. Komisówka to odmiana grusz, owoce której zbiera się 

a)  w lipcu. 
b)  w sierpniu. 
c)  we wrześniu. 
d)  w październiku. 

 
13.  Analizator Orsata słuŜy do 

a)  badania wilgotności powietrza. 
b)  analizy temperatury w ciągu doby. 
c)  pomiaru zawartości tlenu i dwutlenku węgla w komorach KA. 
d)  określenia jędrności owoców. 

 
14.  Płuczki mają zastosowanie do 

a)  zmniejszenia zawartości tlenu. 
b)  zmniejszenia zawartości dwutlenku węgla. 
c)  zmniejszenia wilgotności. 
d)  przyśpieszenia dojrzewania owoców. 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

26

15.  Chłodnie tradycyjne są wyposaŜone w 

a)  komory gazoszczelne izolowane termicznie. 
b)  komory  gazoszczelne  izolowane  termicznie,  a  takŜe  aparaturę  do  sterowania 

temperaturą oraz zawartością tlenu i dwutlenku węgla. 

c)  komory izolowane termicznie oraz agregaty chłodnicze. 
d)  komory do przechowywania owoców bez agregatów chłodniczych. 

 
16.  Wilgotność powietrza powyŜej 90% powoduje 

a)  zwiększenie fotosyntezy w owocach. 
b)  obniŜenie transpiracji. 
c)  zwiększenie produkcji etylenu w gniazdach nasiennych. 
d)  obniŜenie oddychania. 

 
17.  Jabłka w chłodni są przechowywane w temperaturze 

a)  –2°C. 
b)  +1°C. 
c)  +6°C. 
d)  +10°C. 

 
18.  Warunkiem infekcji mokrą zgnilizną jest 

a)  stosowanie nie odkaŜonych skrzynek. 
b)  mała zawartości potasu. 
c)  zranienie owocu. 
d)  nadmiar azotu. 

 
19.  Owoce pękają, gdy są poraŜone przez 

a)  rozpad chłodniczy. 
b)  rozpad mączysty. 
c)  szklistość miąŜszu. 
d)  plamistość Jonatana. 

 
20.  Przygotowanie jabłek do sprzedaŜy obejmuje 

a)  sortowanie i waŜenie. 
b)  sortowanie, kalibrowanie, etykietowanie, mycie, suszenie i polerowanie. 
c)  sortowanie, kalibrowanie, waŜenie, mycie, suszenie i polerowanie. 
d)  sortowanie, kalibrowanie, waŜenie, etykietowanie, mycie, suszenie i polerowanie. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

27

KARTA ODPOWIEDZI 

 
Imię i nazwisko.......................................................................................... 

 
Zbiór i przechowywanie owoców  

 
Zakreśl poprawną odpowiedź
 

 

Nr 

zadania 

Odpowiedź 

Punkty 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

10 

 

11 

 

12 

 

13 

 

14 

 

15 

 

16 

 

17 

 

18 

 

19 

 

20 

 

Razem:   

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

28

Test 2  

Test  dwustopniowy  do  jednostki  modułowej

  „

Zbiór  i  przechowywanie 

owoców” 

Test składa się z 20 zadań wielokrotnego wyboru, z których: 

− 

zadania 1, 2, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 15, 16, 17, 18, 19, 20 są z poziomu podstawowego, 

− 

zadania 3, 11, 12, 13, 14 są z poziomu ponadpodstawowego. 

 

Punktacja zadań: 0 lub 1 punkt 
 

Za kaŜdą prawidłową odpowiedź uczeń otrzymuje 1 punkt. Za złą odpowiedź lub jej brak 

uczeń otrzymuje 0 punktów. 

 

Proponuje  się  następujące  normy  wymagań  –  uczeń  otrzyma  następujące 
oceny szkolne:

 

− 

dopuszczający – za rozwiązanie co najmniej 6 zadań z poziomu podstawowego, 

− 

dostateczny – za rozwiązanie co najmniej 10 zadań z poziomu podstawowego,  

− 

dobry – za rozwiązanie 15 zadań, w tym co najmniej 3 z poziomu ponadpodstawowego,  

− 

bardzo  dobry  –  za  rozwiązanie  18  zadań,  w  tym  co  najmniej  4  z  poziomu 
ponadpodstawowego, 

− 

celujący – za rozwiązanie wszystkich zadań 

 

Klucz odpowiedzi: 1. a, 2. a, 3. d, 4. b, 5. a, 6. a, 7. d, 8. d, 9. d, 10. b, 11. c, 12. a, 
13. a, 14. b, 15. c, 16. c, 17. a, 18. c, 19. b, 20. b. 

 

Plan testu 2 

Nr 

zadania 

Cel operacyjny 

(mierzone osiągnięcia ucznia) 

Kategoria 

celu 

Poziom 

wymagań 

Poprawna 

odpowiedź 

Zdefiniować pojęcie dojrzałości 
konsumpcyjnej. 

Wyjaśniać znaczenie próby 
etylowej. 

Scharakteryzować procesy 
zachodzące podczas dojrzewania 
owoców. 

PP 

Określić termin zbioru owoców. 

Określić rodzaj opakowań na owoce 
poszczególnych gatunków drzew 
i krzewów. 

Ustalić techniki i sposoby zbioru 
określonych gatunków owoców. 

Określić rodzaj opakowań. 

Wyjaśniać zasady zbioru owoców. 

Scharakteryzować chłodnie zwykłe 
oraz chłodnie z kontrolowaną 
atmosferą. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

29

10 

Określić

 

urządzenia do sortowania. 

11 

Scharakteryzować jakość owoców. 

PP 

12 

Scharakteryzować odmiany jabłek. 

PP 

13 

Scharakteryzować odmiany gruszek. 

PP 

14 

Dobrać obiekty przechowalnicze do 
przechowywania określonych 
gatunków owoców. 

PP 

15 

Wyjaśnić zastosowanie analizatora 
Orsata. 

16 

Określić wpływ warunków 
przechowywania na jakość owoców. 

17 

Rozpoznać podstawowe choroby 
przechowalnicze owoców. 

18 

Określić objawy chorobowe. 

19 

Wyjaśnić pojęcie etykietowania. 

20 

Określić zasady przygotowania 
owoców do sprzedaŜy. 

 

Przebieg testowania 

 
Instrukcja dla nauczyciela

 

10.  Ustal  z  uczniami  termin  przeprowadzenia  sprawdzianu  z  wyprzedzeniem  co  najmniej 

jednotygodniowym. 

11.  Omów z uczniami cel stosowania pomiaru dydaktycznego. 
12.  Zapoznaj uczniów z rodzajem zadań podanych w zestawie oraz z zasadami punktowania. 
13.  Przygotuj odpowiednią liczbę testów oraz kart odpowiedzi i instrukcji dla ucznia. 
14.  Zapewnij samodzielność podczas rozwiązywania zadań. 
15.  Przed rozpoczęciem testu przeczytaj uczniom instrukcję dla ucznia. 
16.  Zapytaj, czy uczniowie wszystko zrozumieli. Wszelkie wątpliwości wyjaśnij. 
17.  Określ czas pisania testu i nie przekraczaj go. 
18.  Kilka  minut  przed  zakończeniem  testu  przypomnij  uczniom  o  zbliŜającym  się  czasie 

zakończenia udzielania odpowiedzi. 

 

Instrukcja dla ucznia 

9.  Przeczytaj uwaŜnie instrukcję. 
10.  Podpisz imieniem i nazwiskiem kartę odpowiedzi. 
11.  Zapoznaj się z zestawem zadań testowych. 
12.  Udzielaj odpowiedzi tylko na załączonej karcie odpowiedzi. 
13.  Właściwe odpowiedzi zaznaczaj znakiem X na karcie odpowiedzi. 
14.  W  razie  pomyłki  błędną  odpowiedź  zakreśl  kółkiem  i  zakreśl  poprawną  odpowiedź 

znakiem X. 

15.  Pracuj samodzielnie. 
16.  Czas na udzielenie odpowiedzi wynosi 30 minut. 
 

Powodzenia! 

 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

30

Materiały dla ucznia:

 

– 

instrukcja, 

– 

zestaw zadań testowych, 

– 

karta odpowiedzi. 

 

ZESTAW ZADAŃ TESTOWYCH 

 

1.  Dojrzałość konsumpcyjna jabłek odmian zimowych oznacza 

a)  gotowość do spoŜycia. 
b)  właściwe wybarwienie owoców. 
c)  dojrzałość nasion do siewu. 
d)  najlepszy termin do zbioru owoców. 

 
2.  Próba etylenowa wykonywana jest do określania dojrzałości owoców 

a)  jabłoni. 
b)  wiśni. 
c)  truskawki. 
d)  porzeczki. 

 
3.  W czasie dojrzewania w owocach zachodzą następujące zmiany 

a)  zawartość skrobi zwiększa się i jędrność rośnie. 
b)  zawartość skrobi zwiększa się, a jędrność maleje. 
c)  zawartość skrobi zmniejsza się, a jędrność rośnie. 
d)  zawartość skrobi zmniejsza się i jędrność maleje. 

 
4.  Owoce truskawek przeznaczone na eksport lub do dalekiego transportu zbierane są, gdy 

a)  są w pełni wybarwione. 
b)  co najmniej ¾ owocu jest całkowicie wybarwione. 
c)  ½ owocu jest całkowicie wybarwione. 
d)  owoce stają się miękkie. 

 
5.  Maliny do konsumpcji zbiera się do 

a)  pojemników po 0,25 kg. 
b)  łubianek po 2 kg. 
c)  wiader po 3 kg. 
d)  skrzynek z tworzyw sztucznych. 

 
6.  Zbiór jednorazowy jest stosowany przy zbiorze 

a)  późnych odmian jabłek. 
b)  truskawek. 
c)  wczesnych odmian gruszek. 
d)  brzoskwini. 

 

7.  Do przechowywania odmian zimowych jabłek słuŜą 

a)  worki foliowe. 
b)  łubianki. 
c)  skrzynki uniwersalne połówki. 
d)  skrzyniopalety. 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

31

8.  Podczas zbioru jabłek 

a)  owoce chwytamy delikatnie dwoma rękami i ciągniemy w dół. 
b)  owoce chwytamy jedną ręką i pociągamy delikatnie do dołu. 
c)  owoc  chwytamy  jedną  ręką  tak,  aby  palec  wskazujący  znalazł  się  przy  szypułce, 

a następnie ciągniemy delikatnie owoc do dołu. 

d)  owoc  chwytamy  jedną  ręką  tak,  aby  palec  wskazujący  znalazł  się  przy  szypułce, 

a następnie naciskamy palcem na szypułkę, skręcając owoc w stronę pędu. 

 
9.  Wchodząc do komory KA naleŜy 

a)  wchodzić szybko, Ŝeby nie wdychać powietrza z duŜą ilością CO

2

b)  opasać się liną, aby druga osoba mogła nas wyciągnąć. 
c)  załoŜyć aparat tlenowy. 
d)  wchodzić  wtedy,  gdy  my  i  druga  osoba  pozostająca  w  progu  komory  ma  załoŜony 

aparat tlenowy. 

 
10.  Urządzenia do sortowania, kalibrowania, pakowania to 

a)  kombajny przechowalnicze. 
b)  linie technologiczne. 
c)  kalibrownice. 
d)  sortownice. 

 
11.  Jabłka I wyboru mają wielkość średnicy 

a)  do 4 cm. 
b)  4-5 cm. 
c)  5,5 6,5 cm. 
d)  powyŜej 8 cm. 
 

12.  Early Geneva to 

a)  wczesna odmiana jabłoni. 
b)  zimowa odmiana jabłoni. 
c)  letnia odmiana grusz. 
d)  odmiana wiśni. 
 

13.  Odmiana  gruszek,  o  owocach  Ŝółto  –  zielonkawych,  bardzo smacznych, które zbiera się 

po 15 sierpnia to 
a)  Faworytka. 
b)  Generał Leeclerc. 
c)  Komisówka. 
d)  Lukasówka. 
 

14.  Przechowywanie  porzeczek  przez  okres  do  2  tygodni  powinno  odbywać  się 

w następujących warunkach 
a)  –2°C i 80% wilgotności. 
b)  0°C i 90% wilgotności. 
c)  +5°C i 80% wilgotności. 
d)  +5°C i 90% wilgotności. 

 
 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

32

15.  Analizator Orsata moŜe być wykorzystywany 

a)  w przechowalni. 
b)  w chłodni tradycyjnej. 
c)  w chłodni z kontrolowana atmosferą (KA). 
d)   we wszystkich przypadkach. 

 
16.  ObniŜony poziom tlenu i podwyŜszony dwutlenku węgla powoduje 

a)  pękanie owoców. 
b)  zwiększenie szybkości oddychania. 
c)  zmniejszenie szybkości oddychania. 
d)  wzrost transpiracji. 

 
17.  Gorzka plamistość podskórna powstaje na skutek 

a)  niedoboru wapnia. 
b)  niedoboru azotu. 
c)  niedoboru potasu. 
d)  ściskania owoców przy zbiorze. 

 
18.  Mumie tworzą się przy poraŜeniu owoców przez 

a)  parcha przechowalniczego. 
b)  mokrą zgniliznę. 
c)  brunatna zgniliznę. 
d)  szarą pleśń. 

 
19.  Etykietowaniu podlegają 

a)  tylko duŜe opakowania zbiorcze. 
b)  duŜe opakowania zbiorcze i opakowania jednostkowe. 
c)  tylko opakowania jednostkowe. 
d)  poszczególne owoce. 

 
20.  Podział owoców ze względu na wielkość to 

a)  sortowanie. 
b)  kalibrowanie. 
c)  uśrednianie. 

d) 

pomiar.

 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

33

KARTA ODPOWIEDZI 

 
Imię i nazwisko.......................................................................................... 

 
Zbiór i przechowywanie owoców  

 
Zakreśl poprawną odpowiedź
 

 

Nr 

zadania 

Odpowiedź 

Punkty 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

10 

 

11 

 

12 

 

13 

 

14 

 

15 

 

16 

 

17 

 

18 

 

19 

 

20 

 

Razem:   

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

34

7.  LITERATURA

 

 
1.  Gładych J.: Sadownictwo i szkółkarstwo ćwiczenia. Hortpress, Warszawa 1999 
2.  Hasło Ogrodnicze 
3.  Klimek G.: Sadownictwo. WSiP, Warszawa 2000 
4.  Lange E., Ostrowski W.: Przechowalnictwo owoców. PWRiL, Warszawa 1992 
5.  Mika A., praca zbiorowa: Sadownictwo. Hortpress, Warszawa 1997 
6.  PieniąŜek S.: Sadownictwo. PWRiL, Warszawa 1988 
7.  Program Ochrony Roślin Sadowniczych. Hortpress, Warszawa 2007 
 
Czasopisma specjalistyczne

− 

Hasło ogrodnicze 

− 

Owoce warzywa kwiaty 

− 

Sad nowoczesny 

− 

Sad 

 
Literatura metodyczna
1.  Okoń W., Wprowadzenie do dydaktyki ogólnej, PWN Warszawa 1987 
2.  Ornatowski T,. Figurski J., Praktyczna nauka zawodu. ITE, Radom, 2000