background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 
 

 

 
 
 
 

MINISTERSTWO EDUKACJI 

NARODOWEJ 

 
 
 

 
Edyta Mika 
 
 

 

 
 
 
 

Uprawa drzew i krzewów ozdobnych 

621[01].Z4.03 

 
 
 
 

 
 

Poradnik dla nauczyciela 

 

 
 
 
 

 
 
 
 

 

 

Wydawca 

Instytut Technologii Eksploatacji  Państwowy Instytut Badawczy 
Radom 2007
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

1

Recenzenci: 

mgr inŜ. Ewa Marciniak-Kulka 

mgr inŜ. Renata Kacperska 

 

 

 

Opracowanie redakcyjne: 

mgr inŜ. Krystyna Kwestarz 

 

 

 

 

Konsultacja: 

mgr inŜ. Marek Rudziński 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Poradnik  stanowi  obudowę  dydaktyczną  programu  jednostki  modułowej  621[01].Z4.03 
„Uprawa  drzew  i  krzewów  ozdobnych”,  zawartego  w  modułowym  programie  nauczania  dla 
zawodu ogrodnik. 

 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Wydawca 
Instytut Technologii Eksploatacji – Państwowy Instytut Badawczy, Radom 2007 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

2

SPIS TREŚCI 

 
1.  Wprowadzenie 

2.  Wymagania wstępne 

3.  Cele kształcenia 

4.  Przykładowe scenariusze zajęć 

5.  Materiał nauczania 

11 

5.1.  Klasyfikacja i znaczenie roślin drzewiastych 

11 

5.1.1.  Ćwiczenia 

11 

5.2.  Prowadzenie szkółki drzew krzewów ozdobnych 

13 

5.2.1.  Ćwiczenia 

13 

5.3.  RozmnaŜanie drzew i krzewów ozdobnych 

15 

5.3.1.  Ćwiczenia 

15 

5.4.  Sadzenie drzew i krzewów ozdobnych 

17 

5.4.1.  Ćwiczenia 

17 

5.5.  Uprawa drzew i krzewów liściastych i iglastych 

19 

5.5.1.  Ćwiczenia 

19 

5.6.  Pielęgnacja drzew i krzewów ozdobnych po posadzeniu 

21 

5.6.1.  Ćwiczenia 

21 

5.7.  Choroby i szkodniki roślin ozdobnych 

23 

5.7.1.  Ćwiczenia 

23 

6.  Ewaluacja osiągnięć ucznia 

25 

7.  Literatura 

37 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

3

1. WPROWADZENIE 

 

Przekazujemy Państwu Poradnik dla nauczyciela „Uprawa drzew i krzewów ozdobnych”, 

który będzie pomocny w prowadzeniu zajęć dydaktycznych w szkole kształcącej w zawodzie 
ogrodnik. 

W poradniku zamieszczono: 

− 

wymagania wstępne, 

− 

wykaz umiejętności, jakie uczeń opanuje podczas zajęć, 

− 

przykładowe scenariusze zajęć, 

− 

propozycje  ćwiczeń,  które  mają  na  celu  ukształtowanie  u  uczniów  umiejętności 
praktycznych, 

− 

ewaluację osiągnięć ucznia, 

− 

wykaz literatury, z jakiej uczniowie mogą korzystać podczas nauki. 
Wskazane  jest,  aby  zajęcia  dydaktyczne  były  prowadzone  róŜnymi  metodami  ze 

szczególnym uwzględnieniem: aktywizujących metod nauczania, np. pokazu z objaśnieniem, 
tekstu przewodniego, metody projektów, ćwiczeń praktycznych. 

Formy organizacyjne pracy uczniów mogą być zróŜnicowane, począwszy od samodzielnej 

pracy uczniów do pracy zespołowej. 

W celu przeprowadzenia sprawdzianu wiadomości i umiejętności ucznia, nauczyciel moŜe 

posłuŜyć się zamieszczonym w rozdziale 6 zestawem zadań testowych, zawierającym róŜnego 
rodzaju zadania. 

W tym rozdziale podano równieŜ: 

− 

plan testu w formie tabelarycznej, 

− 

punktacje zadań i uczenia się, 

− 

propozycje norm wymagań, 

− 

instrukcję dla nauczyciela, 

− 

instrukcję dla ucznia, 

− 

kartę odpowiedzi, 

− 

zestaw zadań testowych. 

Jednostka  modułowa  „Uprawa  drzew  i  krzewów  ozdobnych”  zawarta  jest  w  module 

621[01].Z4.03 i jest zaznaczona na schemacie na stronie 4. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

4

 

 

 

 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

 

Schemat układu jednostek modułowych 

621[01].Z4 

Produkcja roślin ozdobnych 

621[01].Z4.01 

Uprawa roślin ozdobnych 

w gruncie 

621[01].Z4.03 

Uprawa drzew i krzewów 

ozdobnych 

621[01].Z4.02 

Uprawa roślin ozdobnych pod 

osłonami 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

5

2.  WYMAGANIA WSTĘPNE 

 

Przystępując do realizacji programu jednostki modułowej uczeń powinien umieć: 

–  klasyfikować rośliny ozdobne według określonych kryteriów, 
–  stosować róŜne sposoby rozmnaŜania roślin ozdobnych, 
–  określać walory dekoracyjne roślin, 
–  rozróŜniać rodzaje i gatunki roślin ozdobnych na podstawie cech morfologicznych, 
–  dobierać i wykonywać zabiegi pielęgnacyjne, 
–  rozpoznawać choroby i szkodniki roślin ozdobnych oraz dobierać metody i środki ich zwalczania, 
–  określać i stosować metody przerywania spoczynku roślin, 
–  dobierać technologię produkcji danego gatunku rośliny. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

6

3.

 

CELE KSZTAŁCENIA 

 

W wyniku realizacji programu jednostki modułowej uczeń powinien umieć: 

–  scharakteryzować i rozpoznać rodzaje oraz gatunki drzew i krzewów ozdobnych, 
–  określić cechy morfologiczne drzew i krzewów ozdobnych, 
–  zaplanować i załoŜyć szkółkę drzew i krzewów ozdobnych, 
–  zastosować zabiegi pielęgnacyjne w szkółce roślin ozdobnych, 
–  dobrać typ szkółki do produkcji określonych gatunków drzew i krzewów, 
–  dobrać metody i terminy rozmnaŜania drzew i krzewów, 
–  dobrać drzewa i krzewy do róŜnych typów nasadzeń, 
–  dobrać sposoby i terminy sadzenia drzew i krzewów, 
–  posadzić młode drzewa i krzewy, 
–  dobrać terminy i metody cięcia korony drzew i krzewów, 
–  rozróŜnić waŜniejsze choroby i szkodniki roślin ozdobnych, 
–  dobrać oraz zastosować metody i środki zwalczania chorób i szkodników, 
–  określić walory zdobnicze i uŜytkowe drzew i krzewów, 
–  określić wymagania uprawowe drzew i krzewów, 
–  określić koszty produkcji określonych gatunków drzew i krzewów. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

7

4. PRZYKŁADOWE SCENARIUSZE ZAJĘĆ 

 

Scenariusz zajęć 1 

 

Osoba prowadząca   

 

 

 

 

……………………………….…………………….. 

Modułowy program nauczania:   

 

Ogrodnik 621[01] 

Moduł: 

 

 

Produkcja roślin ozdobnych 621[01].Z4 

Jednostka modułowa:  

   

 

Uprawa drzew i krzewów ozdobnych 621[01].Z4.03 

Temat: Rozpoznawanie chorób i szkodników krzewów iglastych

Cel ogólny: Rozpoznanie chorób i szkodników na iglakach. 
 
Po zakończeniu zajęć edukacyjnych uczeń powinien umieć: 

−−−−    

rozpoznać choroby i szkodniki występujące na iglakach, 

−−−−    

określić sposoby zwalczania chorób i szkodników, 

−−−−    

przeprowadzić zabiegi pielęgnacyjne na iglakach. 

 
Metody nauczania–uczenia się: 

− 

wykład, 

− 

dyskusja dydaktyczna wielokrotna, 

− 

ć

wiczenia. 

 
Formy organizacyjne pracy uczniów
uczniowie pracują w grupach 3-4-osobowych 
 
Czas trwania zajęć: 2 godziny dydaktyczne. 
 
Uczestnicy: uczniowie kształcący się w zawodzie ogrodnik. 
 
Środki dydaktyczne: 

−−−−    

poradnik dla ucznia, 

−−−−    

wzór tabeli, 

−−−−    

atlasy chorób i szkodników roślin iglastych, 

−−−−    

okazy roślin z objawami uszkodzeń, 

−−−−    

film dydaktyczny przedstawiający uszkodzenia roślin wywołane przez szkodniki i choroby, 

−−−−    

magnetowid, telewizor. 

 
Przebieg zajęć: 
1)  Określenie tematu zajęć. 
2)  Nawiązanie do tematu, omówienie celów i przebieg zajęć. 
3)  Podział grupy uczniów na zespoły. 
4)  Wprowadzenie do tematu: 

− 

nauczyciel  przeprowadza  wykład  na  temat  ochrony  iglaków  przed  chorobami 
i szkodnikami, nauczyciel określa zagadnienia prezentowane w filmie, zadaje pytanie: Jakie 
są objawy uszkodzeń roślin przez choroby i szkodniki i w jaki sposób im zapobiegać? 

− 

„burza mózgów” – uczniowie udzielają róŜnych odpowiedzi, wszystkie są zapisane na 
tablicy, nauczyciel weryfikuje odpowiedzi. 

5)  Realizacja tematu: 

praca w grupach 3-4-osobowych: 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

8

− 

nauczyciel objaśnia cel ćwiczeń, ich zakres i sposób wykonania, 

− 

uczniowie analizują

 

treść przydzielonego zadania, 

− 

uczniowie oglądają uszkodzenia, jakie powstały na organach roślin w wyniku choroby 
lub Ŝerowania szkodników, 

− 

uczniowie  dyskutują  podczas  rozpoznawania  uszkodzeń,  korzystają  z  atlasu  chorób 
i szkodników roślin iglastych, 

− 

uczniowie rozpoznają choroby lub szkodniki, uzasadniają rozpoznanie, 

− 

sporządzają tabelę i uzupełniają ją, 

− 

nauczyciel obserwuje prace uczniów i podpowiada najlepsze rozwiązania, udziela rad 
i wskazówek. 

6)  Podsumowanie zajęć: 

–  uczeń, przedstawiciel grupy, prezentuje wykonane zadanie przez swoją grupę. 
–  uczniowie dyskutują na forum klasy na temat sposobu uzupełnienia tabeli. 
–  nauczyciel ocenia pracę kaŜdej grupy. 

 
Zakończenie zajęć 
 
Praca domowa 

Narysuj objawy rozpoznanych choroby i szkodników. 

 
Sposób uzyskania informacji zwrotnej od ucznia po zakończonych zajęciach: 

− 

anonimowe ankiety ewaluacyjne dotyczące sposobu prowadzenia zajęć i zdobytych 

umiejętności. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

9

Scenariusz zajęć 2 

 
Osoba prowadząca   

 

 

 

 

…….……………………………………………….. 

Modułowy program nauczania:   

 

Ogrodnik 621[01] 

Moduł:   

 

 

 

 

 

 

 

Produkcja roślin ozdobnych 621[01].Z4 

Jednostka modułowa: 

 

 

 

 

Uprawa drzew i krzewów ozdobnych 621[01].Z4.03 

Temat: RozmnaŜanie iglaków. 

Cel ogólny: Określenie sposobów rozmnaŜania iglaków. 

 

Po zakończeniu zajęć uczeń powinien umieć: 

−−−−    

scharakteryzować sposoby rozmnaŜania iglaków, 

−−−−    

scharakteryzować metody rozmnaŜania określonych gatunków, 

−−−−    

sporządzać sadzonki pędowe z iglaków, 

−−−−    

przestrzegać zasad przygotowywania sadzonek. 

 
Metody nauczania–uczenia się: 

− 

metoda przewodniego tekstu, 

− 

ć

wiczenia przedmiotowe. 

 
Formy organizacyjne pracy uczniów: 

− 

uczniowie pracują w grupach 3-4-osobowych 

 
Czas trwania zajęć: 2 godziny dydaktyczne. 
 
Uczestnicy: uczniowie kształcący się w zawodzie ogrodnik 
 
Środki dydaktyczne: 

− 

film dotyczący rozmnaŜania iglaków, 

− 

telewizor, magnetowid, 

− 

przybory do pisania. 

 
Zadanie dla ucznia 

Przedmiotem zadania jest określenie roślin o róŜnych terminach i sposobach rozmnaŜania. 
 

Przebieg zajęć: 

 

Faza wstępna: 
1)  określenie tematu zajęć. 
2)  wyjaśnienie uczniom tematu i szczegółowych celów kształcenia. 
3)  wyjaśnienie uczniom zasad pracy metoda tekstu przewodniego. 
4)  podział grupy uczniów na zespoły. 
 
Faza właściwa: 
praca metodą tekstu przewodniego. 
 
Faza I . Informacje: 
pytania prowadzące: 
1)  jak rozmnaŜamy iglaki? 
2)  jakie są terminy pobierania sadzonek pędowych? 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

10

3)  kiedy wykonujemy szczepienie iglaków? 
4)  jak wykonujemy szczepienie? 
5)  jak naleŜy postępować z sadzonkami? 
 
Faza II. Planowanie: 
1)  ustal termin pobierania sadzonek pędowych dla roślin wskazanych przez nauczyciela. 
2)  ustal technikę pobierania sadzonek pędowych. 
3)  ustal termin wykonywania szczepienia iglaków. 
4)  zaplanuj kolejność czynności podczas wykonania ćwiczenia. 
 
Faza III Ustalenie: 
1)  omów wszystkie punkty z fazy planowania z nauczycielem. 
2)  odnieś się do uwag i propozycji nauczyciela. 
 
Faza IV Wykonanie: 
1)  zapoznaj się z roślinami podanymi przez nauczyciela. 
2)  dobierz terminy rozmnaŜania do poszczególnych iglaków. 
3)  dobierz technikę sporządzania sadzonek pędowych. 
4)  dobierz rośliny do terminów oraz sposoby rozmnaŜania. 
5)  zwróć uwagę na estetykę i dokładność twojej pracy. 
6)  przygotuj się do zaprezentowania swojej pracy. 
 
Faza V Sprawdzanie: 
1)  czy  prawidłowo  zostały  dobrane  terminy  pobierania  sadzonek  pędowych  dla  poszczególnych 

gatunków? 

2)  czy poprawnie zostały dobrane sposoby rozmnaŜania? 
3)  czy poprawnie zostały dobrane rośliny do terminów i sposobów rozmnaŜania? 
 
Faza VI Analiza 

Uczniowie  wskazują  etapy  ćwiczenia,  które  sprawiły  im  najwięcej  trudności,  nauczyciel 

podsumowuje  ćwiczenie,  określa  jakie  nowe  umiejętności  zostały  ukształtowane,  jakie  wystąpiły 
nieprawidłowości i proponuje sposoby ich unikania w przyszłości. 
 
Faza końcowa 
 
Zakończenie zajęć 
 
Praca domowa 

Na  podstawie  poznanych  iglaków  podczas  zajęć  dydaktycznych,  sporządź  tabelę, 

wpisując  nazwę  gatunkową  rośliny,  termin  pobierania  sadzonek  pędowych,  metodę 
rozmnaŜania. 

 

Sposób uzyskania informacji zwrotnej od ucznia po zakończonych zajęciach: 

− 

anonimowe ankiety ewaluacyjne dotyczące sposobu prowadzenia zajęć, trudności podczas 
realizowania zadania i nabytych umiejętności. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

11

5.  ĆWICZENIA 

 

5.1.  Klasyfikacja i znaczenie roślin drzewiastych 

 
5.1.1. Ćwiczenia 
 

Ćwiczenie 1 

Określ kształt koron następujących roślin drzewiastych: topoli czarnej, świerka kłującego, 

kasztanowca, wierzby płaczącej, jarzębiny, dębu czerwonego, wiązu i buka. 
 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres 

i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy. 

 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien: 

1)  przypomnieć typy koron, 
2)  określić typy koron dla poszczególnych roślin, 
3)  narysować na arkuszu papieru typy koron do poszczególnych gatunków roślin, 
4)  zaprezentować wyniki ćwiczenia. 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

− 

dyskusja dydaktyczna wielokrotna, 

− 

ć

wiczenia. 

 

Ś

rodki dydaktyczne: 

− 

kolekcja zdjęć lub barwnych tablic z gatunkami drzew i krzewów, 

− 

materiały do pisania, 

− 

kartki papieru. 

 
Ćwiczenie 2 

Rozpoznaj pędy drzew liściastych na podstawie cech morfologicznych. 
 
Wskazówki do realizacji 
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres 

i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy. 

 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien: 

1)  zorganizować stanowisko pracy, 
2)  dokładnie obejrzeć pędy drzew liściastych, 
3)  wpisać do tabeli rozpoznane rośliny, 
4)  zaprezentować wyniki ćwiczenia. 
 
 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

12

Rodzaj 

Gatunek 

Liście 

Rodzina 

Rysunek 

rośliny 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

− 

dyskusja dydaktyczna wielokrotna, 

− 

pokaz z objaśnieniem, 

− 

ć

wiczenia przedmiotowe. 

 

Ś

rodki dydaktyczne: 

− 

okazy roślin, 

− 

kartki papieru, materiały do pisania, 

− 

karta pracy, 

− 

atlasy roślin ozdobnych. 

 
Ćwiczenie 3 

Rozpoznaj drzewa i krzewy w stanie bezlistnym. 
 
Wskazówki do realizacji 
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres 

i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy. 

 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 
Uczeń powinien: 

1)  obejrzeć dokładnie bezlistne pędy, 
2)  rozpoznać rodzaje i gatunki drzew i krzewów, 
3)  określić termin ich kwitnienia, 
4)  zapisać w zeszycie rozpoznane gatunki i termin kwitnienia, 
5)  zaprezentować wyniki ćwiczenia. 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

− 

dyskusja dydaktyczna wielokrotna, 

− 

ć

wiczenia praktyczne. 

 

Ś

rodki dydaktyczne: 

− 

bezlistne pędy drzew i krzewów, 

− 

zeszyt, materiały do pisania. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

13

5.2.  Prowadzenie szkółki drzew i krzewów ozdobnych 

 

5.2.1. Ćwiczenia 
 

Ćwiczenie 1 

Zaplanuj szkółkę roślin ozdobnych na podstawie filmu. 
 
Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres 

i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 

Uczeń powinien: 

1)  obejrzeć film, dotyczący zakładania szkółki, 
2)  określić warunki klimatyczno-glebowe właściwe dla szkółki, 
3)  określić typ szkółki i asortyment szkółkarski, 
4)  określić kwatery dla poszczególnych roślin, 
5)  ułoŜyć harmonogram prac związanych z załoŜeniem szkółki, 
6)  zapiać w zeszycie harmonogram, 
7)  określić zabiegi pielęgnacyjne dla wybranych gatunków prowadzonych w szkółce, 
8)  zaprezentować swoje wyniki ćwiczenia. 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

− 

dyskusja dydaktyczna wielokrotna, 

− 

ć

wiczenia praktyczne. 

 

Ś

rodki dydaktyczne; 

− 

telewizor, magnetowid, 

− 

film dotyczący zakładania szkółki, 

− 

zeszyt, 

− 

materiały do pisania. 

 
Ćwiczenie 2 

Wysadź sadzonki Ŝywotnika do doniczek. 

 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres 

i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 

Uczeń powinien: 

1)  dobrać doniczki do sadzonek Ŝywotnika, 
2)  dobrać podłoŜe do sadzenia Ŝywotnika, 
3)  napełnić doniczki podłoŜem, 
4)  wykonać selekcję sadzonek Ŝywotnika, 
5)  posadzić sadzonki do doniczek, 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

14

6)  rozmieścić w odpowiedniej rozstawie doniczki z Ŝywotnikiem, 
7)  zaprezentować wyniki ćwiczenia. 

 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

− 

dyskusja dydaktyczna wielokrotna, 

− 

pokaz, 

− 

ć

wiczenia praktyczne. 

 

Ś

rodki dydaktyczne: 

− 

doniczki róŜnej średnicy, 

− 

podłoŜe, 

− 

rękawiczki,  

− 

materiał do sadzenia (sadzonki Ŝywotnika), 

− 

łopata, konewka. 

 
Ćwiczenie 3 

Uformuj z pędów bocznych przewodnik u lipy. 

 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres 

i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 

Uczeń powinien: 

1)  określić termin i wysokość cięcia po posadzeniu siewki lipy, 
2)  określić zabiegi związane z wyprowadzeniem przewodnika, 
3)  określić sposób wyboru pędu na przewodnik, 
4)  przywiązać pęd do czopa, 
5)  określić termin i sposób cięcia czopa, 
6)  zaprezentować wyniki ćwiczenia. 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

− 

pokaz, 

− 

ć

wiczenia praktyczne. 

 

Ś

rodki dydaktyczne: 

−−−−    

siewki lip, 

−−−−    

okulizak, szczepak, sekator, nóŜ, 

−−−−    

rafa, paski folii. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

15

5.3.  RozmnaŜanie drzew i krzewów ozdobnych

 

 

5.3.1. Ćwiczenia 
 

Ćwiczenie 1 

Sporządź sadzonki z jałowca. 
 
Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres 

i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy. 
 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien: 

1)  naciąć pędy jałowca, 
2)  określić rodzaj sadzonek, 
3)  sporządzić sadzonki z jałowca, 
4)  przygotować podłoŜe do sadzonkowania, 
5)  ukorzenić sadzonki, 
6)  zaprezentować wyniki ćwiczeń. 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

− 

dyskusja dydaktyczna wielokrotna, 

− 

pokaz, 

− 

ć

wiczenia praktyczne. 

 

Ś

rodki dydaktyczne: 

− 

matecznik z roślinami, 

− 

piasek, perlit, torf, 

− 

sekator, nóŜ, łopatka, 

− 

ukorzeniacz, 

− 

konewka. 

 
Ćwiczenie 2
 

Zbierz nasiona róŜy pomarszczonej i przygotuj do stratyfikacji. 

 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres 

i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy. 
 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien: 

1)  zgromadzić materiał, narzędzia do wykonania ćwiczenia, 
2)  określić zasady zbioru i wydobywania nasion, 
3)  zebrać owoce róŜy, 
4)  oczyścić nasiona, 
5)  przygotować poletko do wysiewu róŜy, 
6)  określić sposób siewu, 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

16

7)  wysiać nasiona róŜy, 
8)  przykryć nasiona, 
9)  zaprezentować wyniki ćwiczenia. 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

− 

dyskusja dydaktyczna wielokrotna, 

− 

pokaz, 

− 

ć

wiczenia praktyczne. 

 

Ś

rodki dydaktyczne: 

–  matecznik z róŜą, 
–  wiadra, sita, rękawice gumowe, 
–  wyznaczone poletko, 
–  znacznik, sznurek, 
–  szpadel, grabie, 
–  etykiety, flamaster. 

 

Ćwiczenie 3  

RozmnóŜ sosnę przez szczepienie. 

 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres 

i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy. 
 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 
Uczeń powinien: 

1)  przygotować podkładkę dla sosny, 
2)  przygotować zraz, 
3)  wybrać sposób szczepienia, 
4)  wykonać szczepienie sosny, 
5)  związać paskiem foliowym miejsce szczepienia, 
6)  umieścić szczepy w wybranym miejscu, 
7)  nałoŜyć na szczepy cienką folie, 
8)  zaprezentować wyniki ćwiczenia. 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

− 

dyskusja dydaktyczna wielokrotna, 

− 

pokaz, 

− 

ć

wiczenia praktyczne. 

 

Ś

rodki dydaktyczne: 

–  podkładki dla sosny, zrazy, 
–  okulizak, szczepak, scyzoryk, 
–  łatki gumowe, paski foliowe. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

17

5.4.  Sadzenie drzew i krzewów ozdobnych 

 

5.4.1.  Ćwiczenia 

 
Ćwiczenie 1 

Dobierz drzewa i krzewy do róŜnych typów nasadzeń na podstawie filmu. 

 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres 

i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien: 

1)  obejrzeć film, dotyczący zastosowania roślin drzewiastych, 
2)  określić typy nasadzeń roślin, 
3)  dobrać gatunki roślin do poszczególnych nasadzeń, 
4)  zaprezentować swoje wyniki ćwiczenia. 

 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

− 

dyskusja dydaktyczna wielokrotna, 

− 

ć

wiczenia praktyczne. 

 

Ś

rodki dydaktyczne:

 

− 

telewizor, magnetowid, 

− 

film dotyczący zastosowania roślin drzewiastych, 

− 

zeszyt, 

− 

materiały do pisania. 

 
Ćwiczenie 2 

Wysadź drzewa wskazane przez nauczyciela (lip, klonów). 

 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres 

i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien: 

1)  wykopać dołek o odpowiedniej wielkości, 
2)  obejrzeć korzenie (w razie uszkodzeń przyciąć), 
3)  wbić palik, 
4)  ustawić drzewko na dnie dołka, 
5)  zasypać korzenie ziemią i mocno ugnieść, 
6)  uformować wgłębienie (miskę), 
7)  podlać i wyściółkować, 
8)  zaprezentować wyniki ćwiczenia. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

18

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

− 

pokaz, 

− 

ć

wiczenia praktyczne. 

 

Ś

rodki dydaktyczne: 

− 

drzewka lip, klonów, 

− 

paliki, obejmy, 

− 

rękawice, 

− 

łopata, sekator, 

− 

konewka, 

− 

kora, trociny. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

19

5.5.  Uprawa drzew i krzewów liściastych i iglastych

 

 

5.5.1.  Ćwiczenia  

 

Ćwiczenie 1 

Sporządź harmonogram prac związanych z uprawą krzewów iglastych (na podstawie filmu). 

 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres 

i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy. 
 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien: 

1)  obejrzeć film, dotyczący uprawy krzewów iglastych, 
2)  określić zabiegi związane z uprawą krzewów, 
3)  ułoŜyć harmonogram prac dla krzewów iglastych, 
4)  zaprezentować swoje wyniki ćwiczenia. 

 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

− 

wykład informacyjny, 

− 

ć

wiczenia praktyczne. 

 

Ś

rodki dydaktyczne:

 

− 

telewizor, magnetowid, 

− 

film dotyczący uprawy krzewów iglastych, 

− 

zeszyt i materiały do pisania. 

 
Ćwiczenie 2 

Określ walory dekoracyjne krzewów wskazanych przez nauczyciela. 
 
Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres 

i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy. 
 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien: 

1)  obejrzeć rośliny wskazane przez nauczyciela, 
2)  określić krzewy o ozdobnych owocach, liściach i kwiatach, 
3)  określić zastosowanie krzewów, 
4)  wykonać tabele według wzoru: 

Gatunek 

krzewy o 
dekoracyjnych 
owocach 

krzewy o 
dekoracyjnych 
liściach 

krzewy o 
dekoracyjnych 
kwiatach 

zastosowanie 
krzewów 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

20

5)  zaprezentować wyniki ćwiczeń. 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

− 

wykład informacyjny, 

− 

ć

wiczenia praktyczne. 

 

Ś

rodki dydaktyczne: 

− 

foldery z krzewami ozdobnymi, slajdy, 

− 

okazy roślin, 

− 

zeszyt, 

− 

materiały do pisania. 

 
Ćwiczenie 3 

Określ wymagania świetlne i glebowe gatunków roślin drzewiastych. 

 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres 

i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy. 
 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien: 

1)  sporządzić tabelę według wzoru: 

 

Lp. 

Gatunek 

Wymagania świetlne 

(stanowisko) 

Wymagania glebowe 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

2)  wpisać podane przez nauczyciela gatunki roślin do właściwej kolumny, 
3)  określić  wymagania  świetlne  i  glebowe  kaŜdego  gatunku,  zapisując  we  właściwej 

kolumnie, 

4)  zaprezentować wyniki ćwiczenia. 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

− 

wykład informacyjny, 

− 

ć

wiczenia praktyczne. 

 

Ś

rodki dydaktyczne: 

− 

foldery z roślinami, 

− 

atlasy roślin, 

− 

arkusze papieru, 

− 

przybory do rysowania. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

21

5.6.  Pielęgnacja drzew i krzewów ozdobnych po posadzeniu

 

 

5.6.1. Ćwiczenia 

 
Ćwiczenie 1 

Wykonaj cięcie krzewów kwitnących wczesną wiosną. 

 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres 

i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy. 
 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien:

 

1)  określić, które gatunki kwitną wczesną wiosną, 
2)  dobrać sprzęt do cięcia, 
3)  dobrać rodzaj cięcia do poszczególnych gatunków krzewów, 
4)  przestrzegać zasad bezpieczeństwa i higieny pracy podczas wykonywania cięcia, 
5)  wykonać cięcie, 
6)  zaprezentować wyniki ćwiczenia. 

 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

− 

pokaz, 

− 

ć

wiczenia praktyczne. 

 

Ś

rodki dydaktyczne:

 

− 

sekatory róŜnej długości, piłki, noŜe, maść ogrodnicza, 

− 

rękawice, 

− 

rośliny do cięcia drzewa, krzewy. 

 
Ćwiczenie 2 

Zabezpiecz drzewa ozdobne przed mrozem. 
 
Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres 

i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy. 
 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien: 

1)  wybrać rośliny przeznaczone do zabezpieczenia na zimę, 
2)  określić wielkość tych roślin, 
3)  dobrać materiały ochronne do roślin, 
4)  zabezpieczyć rośliny na zimę, 
5)  zaprezentować wyniki ćwiczenia. 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

− 

pokaz, 

− 

ć

wiczenia praktyczne. 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

22

Ś

rodki dydaktyczne: 

− 

róŜne materiały do osłonięcia na zimę, 

− 

rękawice, 

− 

rośliny do zabezpieczenia na zimę. 

 
Ćwiczenie 3 

Określ zabiegi pielęgnacyjne wykonywane po posadzeniu drzew liściastych (na podstawie 

filmu). 
 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres 

i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy. 
 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien: 

1)  obejrzeć film o uprawie roślin liściastych, 
2)  określić zabiegi pielęgnacyjne wykonywane po posadzeniu drzew liściastych, 
3)  określić sposób wykonania zabiegów pielęgnacyjnych, 
4)  zaprezentować swoje wyniki ćwiczenia. 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

− 

wykład informacyjny, 

− 

ć

wiczenia praktyczne. 

 

Ś

rodki dydaktyczne 

− 

film prezentujący uprawę roślin liściastych, 

− 

magnetowid, 

− 

poradnik dla ucznia, 

− 

arkusze papieru, 

− 

literatura zgodna z punktem 6 poradnika dla ucznia. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

23

5.7.  Choroby i szkodniki roślin ozdobnych

 

 

5.7.1. Ćwiczenia 
 

Ćwiczenie 1 

Rozpoznaj choroby i szkodniki na krzewach liściastych. 
 
Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres 

i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy. 
 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien: 

1)  wyszukać informacji na temat szkodników i chorób w poradniku dla ucznia, 
2)  opisać objawy uszkodzeń w zeszycie, 
3)  rozpoznać szkodnika lub chorobę, 
4)  wykonać rysunek z uszkodzeniami w zeszycie, 
5)  zaprezentować swoje wyniki. 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

− 

pokaz, 

− 

ć

wiczenia praktyczne. 

 

Ś

rodki dydaktyczne: 

− 

dostęp do Internetu, 

− 

okazy roślinne z uszkodzeniami, 

− 

kartki papieru, zeszyt, 

− 

materiały do pisania, 

− 

lupa, 

− 

atlasy chorób i szkodników roślin ozdobnych, 

− 

literatura zgodna z punktem 6 poradnika dla ucznia. 

 
Ćwiczenie 2 

Zaplanuj program ochrony cisów. 

 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres 

i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy. 
 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien: 

1)  zaplanować uprawę dla cisów, 
2)  dobrać odpowiednie zabiegi pielęgnacyjne, 
3)  dobrać odpowiednie środki ochrony roślin w czasie wegetacji, 
4)  podać środki chemiczne do zwalczania chorób i szkodników, 
5)  zaprezentować swoje wyniki. 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

24

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

− 

dyskusja dydaktyczna wielokrotna, 

− 

ć

wiczenia praktyczne. 

 

Ś

rodki dydaktyczne: 

− 

program ochrony roślin ozdobnych, 

− 

arkusze papieru, 

− 

przybory do pisania. 

 
Ćwiczenie 3 

Scharakteryzuj środki ochrony stosowane w uprawach roślin ozdobnych. 

 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres 

i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy. 
 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien: 

1)  przestrzegać zasad bhp, 
2)  przeczytać treść etykiet na opakowaniach, 
3)  uzupełnić tabelę, 
4)  zaprezentować wyniki ćwiczenia. 
 

nazwa 

preparatu 

substancja 

aktywna 

toksyczność 

forma 

uŜytkowa 

zastosowanie 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

− 

pokaz, 

− 

dyskusja dydaktyczna wielokrotna, 

− 

ć

wiczenia praktyczne. 

 

Ś

rodki dydaktyczne: 

− 

ś

rodki ochrony roślin (opakowania), 

− 

karta pracy, 

− 

materiały do pisania. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

25

6. EWALUACJA OSIĄGNIĘĆ 

 

Przykłady narzędzi pomiaru dydaktycznego

 

Test 1 
Test  dwustopniowy  do  jednostki  modułowej  „Uprawa  drzew  i  krzewów 
ozdobnych” 

Test składa się z zadań wielokrotnego wyboru, z których: 

−−−−    

zadania 1, 2, 3,4, 5, 6,7, 8, 9, 10, 12, 13, 18, 19 są poziomu podstawowego, 

−−−−    

zadania 11, 14, 15, 16, 17 20 są poziomu ponadpodstawowego 

 

Punktacja zadań: 0 lub 1 punkt 

 

Za kaŜdą prawidłową odpowiedź uczeń otrzymuje 1 punkt. Za złą odpowiedź lub jej brak 

uczeń otrzymuje 0 punktów. 

 

Proponuje się następujące normy wymagań – uczeń otrzymuje następujące 
oceny szkolne: 

–  dopuszczający – za rozwiązanie co najmniej 8 zadań z poziomu podstawowego, 
–  dostateczny – za rozwiązanie co najmniej 10 zadań z poziomu podstawowego, 
–  dobry – za rozwiązanie 14 zadań, w tym co najmniej 3 z poziomu ponadpodstawowego, 
–  bardzo dobry – za rozwiązanie 18 zadań, w tym 5 z poziomu ponadpodstawowego. 
 

Klucz odpowiedzi: 1. b, 2. b, 3.c, 4. a , 5. c , 6. c 7. b, 8. c, 9. d, 10. b, 11. c, 
12. b, 13. a, 14. b, 15. b, 16. b, 17.b , 18. d, 19. c, 20. d  
 
Plan testu 

 

Nr 

zad.

 

Cel operacyjny  

(mierzone osiągnięcia ucznia) 

Kategoria 

celu 

Poziom 

wymagań 

Poprawna 

odpowiedź 

Określić kolor kwiatów hortensji na glebach 
zasadowych.

 

Zdefiniować pojęcie krzewinki. 

Określić wysokość formowania korony. 

Określić pędy występujące na roślinach 
drzewiastych. 

Ustalić ilość igieł zebranych w pęczkach sosny. 

c

 

WyróŜnić rośliny rozmnaŜanie z siewu nasion do 
gruntu. 

Zdefiniować pojęcie ”sadzonki z piętką”. 

Określić organy powstające na długopędach. 

Wyjaśnić, na czym polega podkrzesywanie. 

10  Określić przyczyny zamierania pędów. 

11  Scharakteryzować cięcie Ŝywopłotów 

formowanych. 

PP 

c

 

12  Wyjaśnić przyczynę występowania galasów. 

13  Określić rośliny stosowane na Ŝywopłoty 

formowane. 

14  Scharakteryzować szkodnika. 

PP 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

26

15  Ustalić termin cięcia krzewów kwitnących latem 

i jesienią. 

PP 

16  Ustalić rodzaje cięć. 

PP 

17  Ustalić sposób podnoszenia pH gleby 

PP 

18  Określić występowanie roślin soliterowych. 

19  RozróŜnić podkładki dla roślin iglastych. 

20  Ustalić długość cięcia krzewów wczesno 

kwitnących. 

PP 

 

Instrukcja dla nauczyciela 

1.  Ustal  z  uczniami  termin  przeprowadzenia  sprawdzianu  co  najmniej  jednotygodniowym 

wyprzedzeniem. 

2.  Omów z uczniami cel stosowania pomiaru dydaktycznego. 
3.  Omów z uczniami rodzaje zadań zawartych w zestawie oraz z zasadami punktowania. 
4.  Omów z uczniami sposób udzielania odpowiedzi (karta odpowiedzi). 
5.  Zapewnij uczniom moŜliwość samodzielnej pracy. 
6.  Rozdaj uczniom zestawy zadań testowych i karty odpowiedzi, określ czas przeznaczany 

na udzielanie odpowiedzi. 

7.  Postaraj się stworzyć odpowiednią atmosferę podczas przeprowadzania pomiaru 

dydaktycznego (rozładuj niepokój, zachęć do sprawdzenia swoich moŜliwości). 

8.  Kilka minut przed zakończeniem sprawdzianu przypomnij uczniom o zbliŜającym się 

czasie zakończenia udzielania odpowiedzi. 

9.  Zbierz karty odpowiedzi oraz zestawy zadań testowych. 
10. Sprawdź wyniki i wpisz do arkusza zbiorowego. 
11. Przeprowadź analizę uzyskanych wyników sprawdzianu i wybierz te zadania, które 

sprawiły uczniom największe trudności. 

12. Ustal przyczyny trudności uczniów w opanowaniu wiadomości i umiejętności. 
13. Opracuj wnioski do dalszego postępowania, mające na celu uniknięcia niepowodzeń 

dydaktycznych 

 niskie wyniki przeprowadzonego sprawdzianu. 

 

Instrukcja dla ucznia 

1.  Przeczytaj uwaŜnie instrukcję. 
2.  Podpisz imieniem i nazwiskiem kartę odpowiedzi. 
3.  Zapoznaj się z zestawem zadań testowych. 
4.  Test zawiera 20 zadań o róŜnym stopniu trudności. Są to zadania wielokrotnego wyboru. 
5.  Za kaŜdą poprawną odpowiedź moŜesz uzyskać 1 punkt. 
6.  Udzielaj odpowiedzi tylko na załączonej karcie odpowiedzi. Dla kaŜdego zadania podane 

są cztery moŜliwe odpowiedzi: a, b, c, d. Tylko jedna odpowiedź jest poprawna; wybierz 
ją i zaznacz kartkę z odpowiadającą jej literą znakiem X. 

7.  Staraj  się  wyraźnie  zaznaczyć  odpowiedzi.  JeŜeli  się  pomylisz  i  błędnie  zaznaczysz 

odpowiedź, otocz ją kółkiem i zaznacz ponownie odpowiedź, którą uwaŜasz za poprawną. 

8.  Pracuj samodzielnie, bo tylko wtedy będziesz miał satysfakcję wykonanego zadania. 
9.  Kiedy  udzielenie  odpowiedzi  będzie  sprawiało  Ci  trudność,  wtedy  odłóŜ  rozwiązanie 

zadania na później i wróć do niego, gdy zostanie Ci czas wolny. 

10. Po  rozwiązaniu  testu  sprawdź  czy  zaznaczyłeś  wszystkie  odpowiedzi  na  karcie 

odpowiedzi. 

11. Na rozwiązanie testu masz 35 min. 
 

Powodzenia! 

 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

27

Materiały dla ucznia: 

−−−−    

instrukcja, 

−−−−    

zestaw zadań testowych, 

−−−−    

karta odpowiedzi. 

 

ZESTAW ZADAŃ TESTOWYCH 

 

1.  Kwiaty hortensji na glebach zasadowych mają kwiaty 

a)  fioletowe. 
b)  niebieskie. 
c)  Ŝółte. 
d)  róŜowe. 
 

2.  Krzewinki to rośliny wysokości 

a)  2-3 m. 
b)  10-20 m. 
c)  20-30 cm. 
d)  50-80 cm. 

 
3.  Koronę formujemy, kiedy przewodnik osiągnie wysokość

 

a)

 

100-150 cm. 

b)  250-300 cm. 
c)  350-400 cm. 
d)  800-850 cm. 

 

4.  U roślin drzewiastych występują pędy

 

a)

 

silnie rosnące i wolno rosnące. 

b)  długopędy i silnie rosnące. 
c)  kolce i krótkopędy. 
d)  długopędy i krótkopędy. 

 

5.  Igły u sosen zebrane są w pęczki po 

a)  2, 3, 5. 
b)  5, 10, 20. 
c)  3, 8, 10. 
d)  3, 5, 15. 

 
6.  Bezpośrednio po zbiorze wysiewa się nasiona 

a)  ałyczy, róŜy pomarszczonej, grabu. 
b)  buka, dębu, grabu. 
c)  buka, lipy, róŜy pomarszczonej. 
d)  brzozy, sosny czarnej, Ŝywotnika zachodniego. 

 

7.  Sadzonka z „piętką” jest to 

a)  jednoroczny pęd z tarczką okulizacyjną. 
b)  dwuletni pęd z fragmentem drewna. 
c)  wieloletni pęd z miazgą. 
d)  dwuletni okulant. 

 
 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

28

8.  Na długopędach tworzą się 

a)  kwiaty. 
b)  liście. 
c)  pędy. 
d)  owoce. 
 

9.  Podkrzesywanie jest to 

a)  nacinanie kory. 
b)  formowanie korony. 
c)  rozmnaŜanie przez odkłady. 
d)  usuwanie pędów z pnia. 
 

10. Zamieranie pędów drzew i krzewów spowodowane jest 

a)  nadmiarem nawoŜenia. 
b)  brakiem światła. 
c)  niedoborem wody. 
d)  niedoborem składników pokarmowych. 

 

11. śywopłoty formowane z krzewów liściastych przycinamy 

a)  zimą i w sierpniu. 
b)  w kwietniu i w październiku. 
c)  na przedwiośniu i w lipcu. 
d)  w lutym i w listopadzie. 

 

12. Występujące na pędach roślin galasy sygnalizują obecność 

a)  misecznika tujowego. 
b)  ochojnika 
c)  wełnowca. 
d)  przędziorka. 
 

13  Pod załoŜenie szkółki najlepsza jest gleba 

a)  torfowo-wapienna. 
b)  piaszczysto-gliniasta. 
c)  gliniasto-ilasta. 
d)  ilasto-piaszczysta. 
 

14. Rysunek przedstawia 

a)  młode ananasy. 
b)  galas ochojnika. 
c)  rozwijające się szyszki. 
d)  kwiaty jodły. 

 

 

 
15. Cięcie krzewów kwitnących latem i jesienią wykonujemy 

a)  w okresie zimowym. 
b)  wczesna wiosną. 
c)  latem, tuŜ po przekwitnięciu. 
d)  na jesieni, przed przymrozkami. 

 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

29

16. Rysunek przedstawia cięcie 

a)  regeneracyjne. 
b)  sanitarne. 
c)  prześwietlające. 
d)  na obrączkę. 

 

 

17. Do podniesienia odczynu gleby stosujemy mączkę 

a)  fosforytową. 
b)  dolomitową. 
c)  superfosfatową. 
d)  azotową. 

 

18. Rośliny soliterowe to takie, które prezentowane są 

a)  w grupach z innymi roślinami. 
b)  w szpalerze z roślinami iglastymi. 
c)  jako rośliny przeznaczone na kwiat cięty. 
d)  samotnie. 

 
19. Podkładkami u roślin iglastych są siewki 

a)  2-3 letnie. 
b)  5-8 letnie. 
c)  3-4 letnie. 
d)  7-9 letnie. 

 
20. U krzewów  wczesno kwitnących skracamy pędy na długość 

a)  od 3/4 do 1/3 długości. 
b)  od 1/2 do 1/3 długości. 
c)  od 1/3 do 2/3 długości. 
d)  od 1/2 do 1/4 długości. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

30

KARTA ODPOWIEDZI 

 

Imię i nazwisko ............................................................................... 

 
Uprawa drzew i krzewów ozdobnych 
 

Zakreśl poprawną odpowiedź 
 

Nr zadania 

Odpowiedzi 

Punkty 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

10 

 

11 

 

12 

 

13 

 

14 

 

15 

 

16 

 

17 

 

18 

 

19 

 

20 

 

Razem: 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

31

Test 2 
Test  dwustopniowy  do  jednostki  modułowej  „Uprawa  drzew  i  krzewów 
ozdobnych” 

Test składa się z zadań wielokrotnego wyboru, z których: 

−−−−    

zadania 1 

÷

 14, są poziomu podstawowego, 

−−−−    

zadania 15 

÷

20, są poziomu ponadpodstawowego  

 

Punktacja zadań: 0 lub 1 punkt 

 

Za kaŜdą prawidłową odpowiedź uczeń otrzymuje 1 punkt. Za złą odpowiedź lub jej brak 

uczeń otrzymuje 0 punktów. 

 

Proponuje się następujące normy wymagań – uczeń otrzymuje następujące 
oceny szkolne: 

−−−−    

dopuszczający – za rozwiązanie co najmniej 8 zadań z poziomu podstawowego, 

−−−−    

dostateczny – za rozwiązanie co najmniej 10 zadań z poziomu podstawowego, 

−−−−    

dobry – za rozwiązanie 14 zadań, w tym co najmniej 3 z poziomu ponadpodstawowego, 

−−−−    

bardzo dobry – za rozwiązanie 18 zadań, w tym 5 z poziomu ponadpodstawowego. 

 

Klucz odpowiedzi1. b, 2. c, 3. b, 4. d, 5. b, 6. d, 7. b, 8. b, 9. d, 10. a, 11. c, 
12. c, 13. b, 14. a, 15. c, 16. b, 17. a, 18. c, 19. c, 20. b. 
 
Plan testu 

 

Nr 

zad.

 

Cel operacyjny 

(mierzone osiągnięcia ucznia) 

Kategoria 

Celu 

Poziom 

wymagań 

Poprawna 

odpowiedź 

Określić sposób przyśpieszenia kiełkowania nasion. 

Określić rośliny rozmnaŜane przez sadzonki 
zdrewniałe. 

Ustalić, z jakich części roślin pobierane są zrazy. 

Określić termin wycięcia czopa. 

Określić rośliny wymagające kwaśnego podłoŜa. 

WyróŜnić krzewy o ozdobnych liściach. 

Określić kolor kwiatów hortensji na glebach 
zasadowych. 

Określić termin nawoŜenia roślin posadzonych jesienią. 

Ustalić dawkę nawozów pod młode roślinyozdobne. 

10  WyróŜnić preparaty stosowane do smarowania ran 

po cięciu. 

11  Określić termin cięcia Ŝywopłotów formowanych 

liściastych. 

c

 

12  RozróŜnić materiały stosowane do okrywania 

krzewów karłowych. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

32

13  Rozpoznać chorobę. 

14  WyróŜnić rośliny kwasolubne. 

15  Scharakteryzować rodzaj cięcia stosowanego 

w celu  zagęszczenia dolnych partii krzewów. 

PP 

16  Ustalić cięcia krzewów wcześnie kwitnących. 

PP 

17  Wyjaśnić sposób zabezpieczania ran drzew po 

cięciu. 

PP 

18  Ustalić sposób cięcia starszych drzew. 

PP 

19  Scharakteryzować szkodnika. 

PP 

20  Ustalić rośliny o wysokich wymaganiach wodnych. 

PP 

 
Instrukcja dla nauczyciela 

1.  Ustal z uczniami termin przeprowadzenia sprawdzianu co najmniej jednotygodniowym 

wyprzedzeniem. 

2.  Omów z uczniami cel stosowania pomiaru dydaktycznego. 
3.  Omów z uczniami rodzaje zadań zawartych w zestawie oraz z zasadami punktowania. 
4.  Omów z uczniami sposób udzielania odpowiedzi (karta odpowiedzi). 
5.  Zapewnij uczniom moŜliwość samodzielnej pracy. 
6.  Rozdaj uczniom zestawy zadań testowych i karty odpowiedzi, określ czas przeznaczany 

na udzielanie odpowiedzi. 

7.  Postaraj się stworzyć odpowiednią atmosferę podczas przeprowadzania pomiaru 

dydaktycznego (rozładuj niepokój, zachęć do sprawdzenia swoich moŜliwości). 

8.  Kilka minut przed zakończeniem sprawdzianu przypomnij uczniom o zbliŜającym się 

czasie zakończenia udzielania odpowiedzi. 

9.  Zbierz karty odpowiedzi oraz zestawy zadań testowych. 
10. Sprawdź wyniki i wpisz do arkusza zbiorowego. 
11. Przeprowadź analizę uzyskanych wyników sprawdzianu i wybierz te zadania, które 

sprawiły uczniom największe trudności. 

12. Ustal przyczyny trudności uczniów w opanowaniu wiadomości i umiejętności. 
13. Opracuj wnioski do dalszego postępowania, mające na celu uniknięcia niepowodzeń 

dydaktycznych 

 niskie wyniki przeprowadzonego sprawdzianu. 

 

Instrukcja dla ucznia 

1.  Przeczytaj uwaŜnie instrukcję. 
2.  Podpisz imieniem i nazwiskiem kartę odpowiedzi. 
3.  Zapoznaj się z zestawem zadań testowych. 
4.  Test zawiera 20 zadań o róŜnym stopniu trudności. Są to zadania wielokrotnego wyboru. 
5.  Za kaŜdą poprawną odpowiedź moŜesz uzyskać 1 punkt. 
6.  Udzielaj odpowiedzi tylko na załączonej karcie odpowiedzi. Dla kaŜdego zadania podane 

są cztery moŜliwe odpowiedzi: a, b, c, d. Tylko jedna odpowiedź jest poprawna; wybierz 
ją i zaznacz kartkę z odpowiadającą jej literą znakiem X. 

7.  Staraj się wyraźnie zaznaczyć odpowiedzi. JeŜeli się pomylisz i błędnie zaznaczysz 

odpowiedź, otocz ją kółkiem i zaznacz ponownie odpowiedź, którą uwaŜasz za poprawną. 

8.  Pracuj samodzielnie, bo tylko wtedy będziesz miał satysfakcję wykonanego zadania. 
9.  Kiedy udzielenie odpowiedzi będzie sprawiało Ci trudność, wtedy odłóŜ rozwiązanie 

zadania na później i wróć do niego, gdy zostanie Ci czas wolny. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

33

10. Po rozwiązaniu testu sprawdź czy zaznaczyłeś wszystkie odpowiedzi na karcie 

odpowiedzi. 

11. Na rozwiązanie testu masz 35 min. 
 

Powodzenia! 

 

 

Materiały dla ucznia: 

−−−−    

instrukcja, 

−−−−    

zestaw zadań testowych, 

−−−−    

karta odpowiedzi. 

 

ZESTAW ZADAŃ TESTOWYCH 

 

1.  Wysiewając owoce dębu naleŜy 

a)  moczyć w ciepłej wodzie. 
b)  naciąć ostrym noŜem. 
c)  potrzeć papierem. 
d)  rozgnieść. 

 

2.  Przez sadzonki zdrewniałe rozmnaŜamy

 

a)

 

lipy, jesiony, tamaryszki. 

b)  sosny, jarzębiny, derenie. 
c)  tamaryszki, derenie, wierzby. 
d)  aksamitki, derenie, jałowce. 

 

3.  Zrazy pobrane do szczepienia roślin iglastych powinny pochodzić z pędów

 

a)

 

bocznych. 

b)  pionowych. 
c)  środkowych. 
d)  zewnętrznych. 

 

4)  Czop wycina się w okresie 

a)  IV-V. 
b)  X-XI. 
c)  II-III. 
d)  VII-VIII. 

 

5.  Drzew liściaste, które nie lubią wapnia w podłoŜu to 

a)  klon polny. 
b)  dąb czerwony. 
c)  buk pospolity. 
d)  jałowiec chiński. 

 
6.  Do krzewów o dekoracyjnych liściach naleŜą 

a)  ogniki, kaliny, berberysy. 
b)  derenie białe, trzmieliny, ogniki. 
c)  berberysy, hortensje, forsycje. 
d)  berberysy, derenie białe, trzmieliny. 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

34

7.  Kwiaty hortensji na glebach zasadowych mają kwiaty 

a)  fioletowe. 
b)  niebieskie. 
c)  Ŝółte. 
d)  róŜowe. 

 

8.  Rośliny wysadzane jesienią nawozimy 

a)  jesienią po przyjęciu się roślin. 
b)  wiosną i IV-V. 
c)  latem i VII-VIII. 
d)  wczesną wiosną i II-III. 

 
9.  Nawozy o spowolnionym działaniu pod rośliny młode dajemy w dawce 

a)  3 g/roślinę. 
b)  80 g/roślinę. 
c)  25 g/roślinę. 
d)  10 g/roślinę. 

 

10. Rany powstałe po cięciu smarujemy preparatami 

a)  Santar SM, Funaben 4, Miedzian 50. 
b)  Miedzian 50, Randup, Chwastox. 
c)  Pielik, Apollo, Santar SM. 
d)  farbą emulsyjną, Funaben 3, Mospilan. 

 
11. śywopłoty formowane z drzew i krzewów liściastych tniemy 

a)  zimą i V 

 VI. 

b)  I 

 II. 

c)  na przedwiośniu i VII 

 VIII. 

d)  IX 

 XI. 

 

12. Krzewy karłowe na zimę zabezpieczamy 

a)  okopując ziemią. 
b)  okrywając płótnem. 
c)  okrywając stroiszem. 
d)  związując drutem. 

 
13  Do najgroźniejszych chorób igieł naleŜą 

a)  osnutka wełnowa. 
b)  osutka sosny. 
c)  wełnowce. 
d)  czerwce. 

 
14. Do krzewów liściastych lubiących odczyn kwaśny naleŜą 

a)  hortensje, róŜaneczniki. 
b)  lilaki, tamaryszki. 
c)  sosny, jałowce. 
d)  forsycje, róŜaneczniki. 

 
 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

35

15. Przy zagęszczeniu niŜszych partii krzewów stosujemy cięcie 

a)  sanitarne. 
b)  korygujące. 
c)  formujące. 
d)  prześwietlające. 

 
16. Krzewy, które zawiązują kwiaty na tegorocznych pędach tniemy 

a)  latem. 
b)  wczesną wiosną. 
c)  po przekwitnięciu. 
d)  późnym latem. 
 

17. Rany powstałe po usunięciu grubych gałęzi naleŜy zabezpieczyć 

a)  na brzegu środkiem grzybobójczym, a wewnątrz środkiem impregnującym. 
b)  wewnątrz środkiem owadobójczym. 
c)  na brzegu środkiem owadobójczym, a wewnątrz grzybobójczym. 
d)  środkami impregnującymi. 

 
18. U drzew starszych celem pobudzenia wytworzenia nowych silnych pędów stosuje się cięcie 

a)  pielęgnacyjne. 
b)  sanitarne. 
c)  odmładzające. 
d)  prześwietlające. 
 

19. Rysunek przedstawia 

a)  kolonię mszyc. 
b)  galasy. 
c)  misecznika. 
d)  tarcznika. 

 

 

 

20. Rośliny iglaste wymagające gleby zlewnych i podmokłych to 

a)  jałowce i świerki. 
b)  metasekwoje chińskie, cyprysiki błotne. 
c)  cyprysiki groszkowe, choiny kanadyjskie. 
d)  Ŝywotniki zachodnie, jodły. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

36

KARTA ODPOWIEDZI 

 

Imię i nazwisko ............................................................................... 

 
Uprawa drzew i krzewów ozdobnych 

 
Zakreśl poprawną odpowiedź 
 

Nr zadania 

Odpowiedzi 

Punkty 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

10 

 

11 

 

12 

 

13 

 

14 

 

15 

 

16 

 

17 

 

18 

 

19 

 

20 

 

Razem: 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

37

7. LITERATURA 

 
1  Dąbski M.: Cięcie krzewów ozdobnych i pnączy. Działkowiec Sp. z.o.o, Warszawa 2003 
2  Kosmala M.: Pielęgnacja drzew i krzewów ozdobnych. PWRiL, Warszawa 2000 
3  Lachota P.: Rośliny ozdobne w kształtowaniu krajobrazu cz. III i IV. Hortpress Sp. z.o.o, 

Warszawa 2006 

4  Mynett M., TomŜyńska M.: Krzewy i drzewa ozdobne. Multico, Warszaw 1997 
5  Praca zbiorowa.: Rośliny ozdobne. WSiP, Warszawa 1984 
6  Remesova D., Oswald Z.: Leksykon krzewów liściastych. Mulico, Warszawa 1993 
7  Startek L. Mynett K.: Rośliny ozdobne. Hortpress Sp. z.o.o, Warszawa 1996 
8  Steller G.: Choroby szkodniki roślin ozdobnych w ogrodzie. Mulico, Warszawa 1993 
9  Vrestiak P., Oswald Z.: Leksykon iglaków. Mulico, Warszawa 1994 
 
Czasopisma: 
–  
Działkowiec 
–  Kwietnik 
–  Ogrody 

 

Literatura metodyczna 
1.  Dretkiewicz-Więch  J.:  ABC  nauczyciela  przedmiotów  zawodowych.  Operacyjne  cele 

kształcenia. Zeszyt 32. CODN, Warszawa 1994 

2.  Ornatowski T., Figurski J.: Praktyczna nauka zawodu. ITeE, Radom, 2000