background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 

 

 
 
 

MINISTERSTWO EDUKACJI 
              NARODOWEJ

 

 
 
 
 
 
 
Grzegorz Pośpiech 
 
 
 
 
 
 
 
 

Czyszczenie trzonów kuchennych i pieców domowych 
714[02].Z2.03 
 
 

 
 
 
 
 

Poradnik dla nauczyciela 

 
 
 
 
 
 
 
Wydawca 

Instytut Technologii Eksploatacji – Państwowy Instytut Badawczy 
Radom 2006 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

1

Recenzenci:  
mgr inż. Halina Gołąb 
mgr inż. Lucja Zegadło 
 
 
 
 
Opracowanie redakcyjne: 
mgr inż. Barbara Olech 
 
 
 
 
 
Konsultacja:  
 
 
 
 
 
 
Korekta:  
 
 
 
 
 
Poradnik stanowi obudowę dydaktyczną programu jednostki modułowej 714[02].Z2.03 
,,Czyszczenie trzonów kuchennych i pieców domowych’’ zawartej w modułowym programie 
nauczania dla zawodu kominiarz 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Wydawca 
Instytut Technologii Eksploatacji – Państwowy Instytut Badawczy Radom  2006 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

2

SPIS TREŚCI

 

 
1.  Wprowadzenie 

2.  Wymagania wstępne 5 
3.  Cele kształcenia 6 
4.  Przykładowe scenariusze zajęć 7 
5. Ćwiczenia  

5.1. Budowa, rodzaje, zasady działania oraz technologia czyszczenia trzonów 

kuchennych 

 5.1.1. Ćwiczenia 9 
5.2. Budowa, rodzaje, zasady działania oraz technologia czyszczenia pieców 

grzewczych akumulacyjnych 

11 

 5.2.1. Ćwiczenia 11 
5.3. Budowa, rodzaje, zasady działania oraz technologia czyszczenia pieców 

grzewczych nieakumulacyjnych i kominków 

14 

5.3.1. Ćwiczenia 14 
6. Ewaluacja osiągnięć ucznia 

16 

7. Literatura 

30 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

3

1. WPROWADZENIE  

 

Przekazujemy Państwu Poradnik dla nauczyciela ,,Czyszczenie trzonów kuchennych 

pieców domowych”, który będzie pomocny w prowadzeniu zajęć dydaktycznych 

w zawodzie kominiarz 714[02]. 

W poradniku zamieszczono: 

−  wymagania wstępne, 

−  cele kształcenia, 

−  przykładowe scenariusze zajęć, 
−  propozycje  ćwiczeń, które mają na celu wykształcenie u uczniów umiejętności 

praktycznych i intelektualnych, 

−  przykładowe narzędzia pomiaru dydaktycznego, 

−  wykaz literatury. 

 

Wskazane jest, aby zajęcia dydaktyczne były prowadzone różnymi metodami ze 

szczególnym uwzględnieniem: 
−  pokazu z objaśnieniem, 

−  ćwiczeń praktycznych. 

Formy organizacyjne pracy uczniów mogą być zróżnicowane, począwszy od 

samodzielnej pracy uczniów do pracy zespołowej. Czas wykonania ćwiczeń należy ustalać 
w zależności od potrzeb i rozwoju grupy. 

W celu przeprowadzenia sprawdzianu wiadomości i umiejętności ucznia, nauczyciel 

może posłużyć się zamieszczonym w rozdziale 6 zestawem zadań testowych. 

W tym rozdziale podano również: 

−  plan testu w formie tabelarycznej, 
−  punktację zadań , 

−  propozycje norm wymagań, 

−  instrukcję dla nauczyciela, 
−  instrukcję dla ucznia, 

−  kartę odpowiedzi, 

−  zestaw zadań testowych. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

4

 

 
 
 
 
 
 
 

 
 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

 
 

 
 
 

 
 

 
 
 
 
 
 
 

 

 

Schemat układu jednostek modułowych 

 

Moduł 714[02].Z2 

Technologia prac kominiarskich 

Moduł 714[02].Z2.01 

Wykonanie kominiarskich prac 

przygotowawczo zakończeniowych 

Moduł 714[02].Z2.02 

Czyszczenie przewodów kominowych i 

czopuchów 

Moduł 714[02].Z2.03 

Czyszczenie trzonów kuchennych i pieców 

domowych 

Moduł 714[02].Z2.04 

Czyszczenie pieców rzemieślniczych  

i przemysłowych 

Moduł 714[02].Z2.05 

Czyszczenie kotłów 

Moduł 714[02].Z2.06 

Czyszczenie kominów przemysłowych 

Moduł 714[02].Z2.07 

Wypalanie przewodów dymowych  

i spalinowych 

Moduł 714[02].Z2.08 

Wykonywanie badań przewodów kominowych 

Moduł 714[02].Z2.09 

Prowadzenie dokumentacji prac kominiarskich 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

5

2. WYMAGANIA WSTĘPNE 
 

Przystępując do realizacji jednostki modułowej uczeń powinien umieć: 

−  posługiwać się podstawowymi pojęciami z zakresu budownictwa, 

−  rozpoznawać podstawowe materiały budowlane, 

−  posługiwać się dokumentacją techniczną, 
−  przestrzegać przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy, ochrony przeciwpożarowej 

i ochrony środowiska, 

−  magazynować, składować i transportować materiały budowlane, 

−  stosować przepisy bhp, ochrony przeciwpożarowej i przeciwporażeniowej obowiązujące 

na stanowisku pracy, 

−  wyjaśniać zasady ruchu powietrza i gazów spalinowych w przewodach kominowych, 

−  wyjaśniać zasady obliczania ciągu, 

−  wyjaśniać zasady osadzania się sadzy, 
−  wyjaśniać zjawisko ciągu, 

−  określać właściwości gazów, 

−  określać rodzaje paliw: stałych, gazowych i płynnych, 
−  porównywać właściwości paliw, 

−  charakteryzować proces spalania, 

−  określać wpływ paliwa na proces spalania, 
−  określać wpływ paliwa na akumulację ciepła, 

−  wyjaśniać wpływ gazów spalinowych na organizm człowieka, 

−  charakteryzować rodzaje gazów spalinowych, 
−  określać lepkość gazów spalinowych, 

−  wyjaśniać wpływ kształtu przewodu na ciąg, 

−  wyjaśniać wpływ materiału przewodu na ciąg, 
−  wyjaśniać wpływ zawilgocenia na ciąg, 

−  określać wpływ ciągu na zużycie paliwa, 

−  wyjaśniać zasady regulacji ciągu, 
−  wyjaśniać zasady przenikania ciepła przez ścianki przewodu kominowego, 

−  wyjaśniać wpływ temperatury na przewody kominowe, 

−  porównywać odporność ogniową elementów budynku, 
−  określać rodzaje sadzy, 

−  wykonywać pomiar ciągu komina. 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

6

3. CELE KSZTAŁCENIA 
 

W wyniku realizacji ćwiczeń podanych w poradniku uczeń powinien umieć: 

−  zastosować przepisy bhp, ochrony ppoż. i przeciwporażeniowej obowiązujące podczas 

czyszczenia trzonów kuchennych  i pieców domowych, 

−  zorganizować i zlikwidować stanowisko czyszczenia trzonów kuchennych i pieców 

domowych, 

−  zaplanować kolejność prac, 
−  ocenić stan techniczny: trzonów kuchennych, pieców kuchennych, palenisk, przewodów 

łączących paleniska z przewodami dymowymi, 

−  dobrać narzędzia i sprzęt do czyszczenia trzonów kuchennych i pieców domowych, 

−  wykonać czyszczenie trzonów kuchennych: mieszkaniowych zwykłych, 

prefabrykowanych, stołówkowych, połączonych z piecem chlebowym, połączonych 
z ogrzewaczem, 

−  wykonać czyszczenie trzonów z podgrzewaczami, 

−  wykonać czyszczenie pieców grzewczych akumulacyjnych: jednokomorowych, 

wachlarzowych, komorowych, kanałowych z podgrzewaczami, 

−  wykonać czyszczenie pieców grzewczych nieakumulacyjnych: żeliwnych, stałopalnych, 

trociniaków i kominków, 

−  wykonać czyszczenie rur łączących piece z przewodami dymowymi, 

−  wykonać czyszczenie trzonów restauracyjnych, 

−  sprawdzić poprawność wykonanych prac kominiarskich, 
−  uruchomić trzony kuchenne i piece domowe po czyszczeniu, 

−  dokonać obmiaru prac, rozliczyć robociznę, materiały i sprzęt, 

−  wykonać prace zgodnie ze sztuką kominiarską. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

7

4. PRZYKŁADOWE SCENARIUSZE ZAJĘĆ 
 

Scenariusz zajęć 1 

 

Osoba prowadząca: ……………………………………………………………… 
Modułowy program nauczania:      Kominiarz 714[02] 
Moduł:                                            Technologia prac kominiarskich714[02].Z2 
Jednostka modułowa:                      Czyszczenie trzonów kuchennych i pieców domowych            
714[02].Z2.03 
Temat: Budowa trzonu kuchennego.. 
Cel ogólny: kształtowanie umiejętności  rozpoznawania elementów budowy trzonu 
kuchennego.  
 
Po zakończeniu zajęć edukacyjnych uczeń potrafi: 

−  określić elementy trzonu kuchennego, 
−  rozróżnić elementy trzonu kuchennego. 
 
Metody nauczania:  

−  pokaz z objaśnieniem. 

 

Formy organizacyjne pracy uczniów: 

−  zbiorowa. 

 

Czas: 90 min 
Środki dydaktyczne: 

−  model trzonu kuchennego, 
−  plansze. 
 
Przebieg zajęć: 
1.  Sprawy organizacyjne. 
2.  Omówienie tematu i celów zajęć. 
3.   Realizacja tematu:  

−  nauczyciel  wskazuje kolejno elementy trzonu kuchennego, 

−  nauczyciel  charakteryzuje elementy trzonu kuchennego i ich funkcję, 
−  uczniowie rozpoznają wskazane elementy trzonu kuchennego. 

4.Nauczyciel wspólnie z uczniami dokonuje podsumowania zajęć. 
 
Zakończenie zajęć 
Uporządkowanie klasopracowni. 
 
Praca domowa 
Narysuj przekrój poprzeczny trzonu kuchennego z ogrzewaczem. 
Sposób uzyskania informacji zwrotnej od ucznia po zakończonych zajęciach: 

−  anonimowe ankiety ewaluacyjne dotyczące sposobu prowadzenia zajęć i zdobytych 

umiejętności. 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

8

Scenariusz zajęć 2 

 

Osoba prowadząca: ……………………………………………………………… 
Modułowy program nauczania:      Kominiarz 714[02] 
Moduł:                                            Technologia prac kominiarskich714[02].Z2 
Jednostka modułowa:                      Czyszczenie trzonów kuchennych i pieców domowych            
714[02].Z2.03 

Temat: Czyszczenie paleniska w trzonie kuchennym 
Cel ogólny: kształtowanie umiejętności  czyszczenia paleniska w trzonie kuchennym. 
 
Po zakończeniu zajęć edukacyjnych uczeń potrafi: 

−  dobrać odpowiedni sprzęt i narzędzia, 
−  wykonać czyszczenie paleniska w trzonie kuchennym, 

−  sprawdzić trzon kuchenny po czyszczeniu. 

 

Metody nauczania:  

−  instruktaż i pokaz, 
−  ćwiczenie praktyczne. 

 

Formy organizacyjne pracy uczniów: 

−  indywidualna 

 

Czas: 135 min 
Środki dydaktyczne: 

−  odzież ochronna i sprzęt ochrony osobistej, 

−  stanowisko z trzonem kuchennym, 
−  podstawowe narzędzia kominiarskie. 

 

Przebieg zajęć: 
1.  Sprawy organizacyjne. 
2.  Podanie tematu i objaśnienie zadania.   
3.  Realizacja tematu:  

−  uczniowie organizują stanowisko pracy, 

−  uczniowie wykonują czyszczenie paleniska w trzonie kuchennym, 
−  uczniowie sprawdzają trzon kuchenny po czyszczeniu, 

−  uczniowie sprzątają stanowisko. 

4.   Nauczyciel na bieżąco ocenia pracę uczniów. 
5.   Uczniowie prezentują wykonane ćwiczenie. 
 
Zakończenie zajęć 
Uporządkowanie pracowni. 
 
Praca domowa 
Wyjaśnij pojecie piec grzewczy akumulacyjny. 
 
Sposób uzyskania informacji zwrotnej od ucznia po zakończonych zajęciach: 

−  anonimowe ankiety ewaluacyjne dotyczące sposobu prowadzenia zajęć i zdobytych 

umiejętności. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

9

5. ĆWICZENIA 
 

5.1. Budowa, rodzaje, zasady działania oraz technologia 

czyszczenia trzonów kuchennych 

 
5.1.1. Ćwiczenia 

 
Ćwiczenie 1 

Scharakteryzuj trzony kuchenne stosowane w gospodarstwie domowym. 

 

Wskazówki do realizacji 
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres 

i technikę wykonania ćwiczenia. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  zapoznać się z materiałem nauczania( poradnik dla ucznia rozdział 4.1.1), 
2)  zapisać wiadomości wymagane w ćwiczeniu uwzględniając budowę i rodzaje trzonów, 
3)  zaprezentować efekty swojej pracy, 
4)  dokonać oceny wykonania ćwiczenia. 

 
Zalecane metody nauczania-uczenia się: 

–  metoda tekstu przewodniego. 
 

Środki dydaktyczne: 

–  arkusz papieru, 
–  ołówki lub długopis, 
–  literatura z rozdziału 7 poradnika dla nauczyciela. 

    

Ćwiczenie 2 

Wykonaj czyszczenie murowanych trzonów kuchennych zgodnie z zasadami sztuki 

kominiarskiej. 

 

Wskazówki do realizacji 
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres 

i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy. 

 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien: 

1)  zgromadzić sprzęt i narzędzia potrzebne do wykonania czyszczenia, 
2)  przygotować stanowisko robocze, 
3)  sprawdzić ciąg, 
4)  oczyścić trzon kuchenny zgodnie z zasadami,  
5)  oczyścić sprzęt i narzędzia, 
6)  posprzątać stanowisko pracy, 
7)  zaprezentować efekty swojej pracy, 
8)  dokonać oceny wykonania ćwiczenia. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

10

Zalecane metody nauczania-uczenia się: 

–  instruktaż i pokaz, 
–  ćwiczenia praktyczne. 
 

Środki dydaktyczne: 

–  odzież ochronna i sprzęt ochrony osobistej, 
–  stanowisko robocze z trzonem kuchennym, 
–  narzędzia i sprzęt  kominiarski, 
–  literatura z rozdziału 7 poradnika dla nauczyciela. 
 
Ćwiczenie 3 

Wykonaj czyszczenie trzonu kuchennego przenośnego zgodnie z zasadami sztuki 

kominiarskiej. 

 

Wskazówki do realizacji 
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres 

i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  zgromadzić sprzęt i narzędzia potrzebny do wykonania czyszczenia, 
2)  przygotować stanowisko robocze, 
3)  sprawdzić ciąg, 
4)  oczyścić trzon kuchenny zgodnie z zasadami,  
5)  oczyścić sprzęt i narzędzia, 
6)  posprzątać stanowisko pracy, 
7)  zaprezentować efekty swojej pracy, 
8)  dokonać oceny wykonania ćwiczenia. 

 
Zalecane metody nauczania-uczenia się: 

–  instruktaż i pokaz, 
–  ćwiczenia praktyczne. 
 

Środki dydaktyczne: 

–  odzież ochronna i sprzęt ochrony osobistej, 
–  stanowisko robocze z trzonem kuchennym, 
–  narzędzia i sprzęt kominiarski, 
–  literatura z rozdziału 7 poradnika dla nauczyciela. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

11

5.2. Budowa, rodzaje, zasady działania oraz technologia 

czyszczenia pieców grzewczych akumulacyjnych 

 

5.2.1. Ćwiczenia 

 
Ćwiczenie 1 

Scharakteryzuj piece  akumulacyjne stosowane w gospodarstwie domowym. 

 

Wskazówki do realizacji 
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres 

i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)   zapoznać się z materiałem nauczania, 
2)  zapisać wiadomości wymagane w ćwiczeniu uwzględniając budowę i rodzaje pieców 

akumulacyjnych, 

3)  zaprezentować efekty swojej pracy, 
4)  dokonać oceny wykonania ćwiczenia. 

 
Zalecane metody nauczania-uczenia się: 

–  instruktaż i pokaz, 
–  ćwiczenia praktyczne. 
 

Środki dydaktyczne: 

–  arkusz papieru, 
–  ołówki lub długopis, 
–  literatura z rozdziału 7 poradnika dla nauczyciela. 
 
Ćwiczenie 2 

Wykonaj czyszczenie pieca wachlarzowego zgodnie z zasadami sztuki kominiarskiej. 

 

Wskazówki do realizacji 
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres 

i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  zgromadzić sprzęt i narzędzia potrzebne do wykonania czyszczenia, 
2)  przygotować stanowisko robocze, 
3)  sprawdzić ciąg, 
4)  rozpocząć czyszczenie zaczynając od komory spalania,  
5)  oczyścić sprzęt i narzędzia, 
6)  posprzątać stanowisko pracy, 
7)  zaprezentować efekty swojej pracy, 
8)  dokonać oceny wykonania ćwiczenia. 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

12

Zalecane metody nauczania-uczenia się: 

–  instruktaż i pokaz, 
–  ćwiczenia praktyczne. 
 

Środki dydaktyczne: 

–  odzież ochronna i sprzęt ochrony osobistej, 
–  stanowisko robocze z piecem wachlarzowym, 
–  narzędzia i sprzęt kominiarski, 
–  literatura z rozdziału 7 poradnika dla nauczyciela. 
 
Ćwiczenie 3 

Wykonaj czyszczenie pieca komorowego zgodnie z zasadami sztuki kominiarskiej. 
 
Wskazówki do realizacji 
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres 

i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  zgromadzić sprzęt i narzędzia potrzebne do wykonania czyszczenia, 
2)  przygotować stanowisko robocze, 
3)  sprawdzić ciąg, 
4)  rozpocząć czyszczenie zaczynając od komory spalania,  
5)  oczyścić sprzęt i narzędzia, 
6)  posprzątać stanowisko pracy, 
7)  zaprezentować efekty swojej pracy, 
8)  dokonać oceny wykonania ćwiczenia. 

 
Zalecane metody nauczania-uczenia się: 

–  instruktaż i pokaz, 
–  ćwiczenia praktyczne. 
 

Środki dydaktyczne: 

–  odzież ochronna i sprzęt ochrony osobistej, 
–  stanowisko robocze z piecem komorowym, 
–  narzędzia i sprzęt kominiarski,  
–  literatura z rozdziału 7 poradnika dla nauczyciela. 

 

Ćwiczenie 4 

Wykonaj czyszczenie pieca kanałowego zgodnie z zasadami sztuki kominiarskiej. 

 

Wskazówki do realizacji 
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres 

i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  zgromadzić sprzęt i narzędzia potrzebny do wykonania czyszczenia, 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

13

2)  przygotować stanowisko robocze, 
3)  sprawdzić ciąg, 
4)  rozpocząć czyszczenie zaczynając od komory spalania,  
5)  oczyścić sprzęt i narzędzia, 
6)  posprzątać stanowisko pracy, 
7)  zaprezentować efekty swojej pracy, 
8)  dokonać oceny wykonania ćwiczenia. 

 
Zalecane metody nauczania-uczenia się: 

–  instruktaż i pokaz, 
–  ćwiczenia praktyczne. 
 

Środki dydaktyczne: 

–  odzież ochronna i sprzęt ochrony osobistej, 
–  stanowisko robocze z piecem kanałowym, 
–  narzędzia i sprzęt kominiarski,  
–  literatura z rozdziału 7 poradnika dla nauczyciela. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

14

5.3. Budowa, rodzaje, zasady działania oraz technologia 

czyszczenia pieców grzewczych nieakumulacyjnych 
i kominków 

 
5.3.1. Ćwiczenia 
 

Ćwiczenie 1 

Scharakteryzuj piece nieakumulacyjne stosowane w gospodarstwie domowym . 

 

Wskazówki do realizacji 
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres 

i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  zapoznać się z materiałem nauczania, 
2)  zapisać wiadomości wymagane w ćwiczeniu uwzględniając budowę i rodzaje pieców 

akumulacyjnych, 

3)  zaprezentować efekty swojej pracy, 
4)  dokonać oceny wykonania ćwiczenia. 

 
Zalecane metody nauczania-uczenia się: 

–  instruktaż i pokaz, 
–  ćwiczenia praktyczne. 
 

Środki dydaktyczne: 

–   arkusz papieru, 
–  ołówki lub długopis, 
–  literatura z rozdziału 7 poradnika dla nauczyciela. 

 

Ćwiczenie 2 

Wykonaj czyszczenie pieca nieakumulacyjnego zgodnie z zasadami sztuki kominiarskiej. 

 

Wskazówki do realizacji 
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres 

i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy. 

 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien: 

1)  zgromadzić sprzęt i narzędzia potrzebny do wykonania czyszczenia, 
2)  przygotować stanowisko robocze, 
3)  sprawdzić ciąg, 
4)  rozpocząć czyszczenie zaczynając od komory spalania,  
5)  oczyścić sprzęt i narzędzia, 
6)  posprzątać stanowisko pracy, 
7)  zaprezentować efekty swojej pracy, 
8)  dokonać oceny wykonania ćwiczenia. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

15

Zalecane metody nauczania-uczenia się: 

–  instruktaż i pokaz, 
–  ćwiczenia praktyczne. 
 

Środki dydaktyczne: 

–   odzież ochronna i sprzęt ochrony osobistej, 
–  stanowisko robocze z piecem nieakumulacyjnych, 
–  narzędzia i sprzęt kominiarski,  
–  literatura z rozdziału 7 poradnika dla nauczyciela 

 

Ćwiczenie 3 

Wykonaj czyszczenie kominka otwartego zgodnie z zasadami sztuki kominiarskiej. 

 

Wskazówki do realizacji 
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres 

i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)   zgromadzić sprzęt i narzędzia potrzebny do wykonania czyszczenia, 
2)  przygotować stanowisko robocze, 
3)  sprawdzić ciąg, 
4)  rozpocząć czyszczenie zaczynając od komory spalania,  
5)  oczyścić sprzęt i narzędzia, 
6)  posprzątać stanowisko pracy, 
7)  zaprezentować efekty swojej pracy, 
8)  dokonać oceny wykonania ćwiczenia. 

 
Zalecane metody nauczania-uczenia się: 

–  instruktaż i pokaz, 
–  ćwiczenia praktyczne. 
 

Środki dydaktyczne: 

–  odzież ochronna i sprzęt ochrony osobistej, 
–  stanowisko robocze z kominkiem, 
–  narzędzia i sprzęt kominiarski,  
–  literatura z rozdziału 7 poradnika dla nauczyciela. 

 
 
 
 
 
 
 
 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

16

6. EWALUACJA OSIĄGNIĘĆ UCZNIA 
 

Przykłady narzędzi pomiaru dydaktycznego 
 

TEST I 
Test dwustopniowy do jednostki modułowej  
,,
 Czyszczenie trzonów kuchennych i pieców domowych 
 
Test składa się z  20 zadań, z których:  
−  zadania 1-16są z poziomu podstawowego, 
−  zadania 17-20 są z poziomu ponadpodstawowego. 
 

Punktacja zadań 0 lub 1 punkt 
 

Za każdą prawidłową odpowiedź uczeń otrzymuje 1 punkt.  
Za złą odpowiedź lub jej brak uczeń otrzymuje 0 punktów. 
 
Proponuje się następujące normy wymagań – uczeń otrzyma następujące oceny szkolne:

 

-

  dopuszczający - za rozwiązanie co najmniej 6 zadań z poziomu podstawowego,  

-

  dostateczny - za rozwiązanie co najmniej 8 zadań z poziomu podstawowego, 

-

  dobry -  za rozwiązanie 10 zadań, w tym co najmniej 1 z poziomu ponadpodstawowego, 

-

  bardzo dobry - za rozwiązanie 13 zadań, w tym co najmniej 3 z poziomu 

ponadpodstawowego. 

Plan testu                                                                              Klucz odpowiedzi 

Nr 

zad 

Cel operacyjny 

Kategoria 

celu 

Poziom 

wymagań 

Poprawna 

odpowiedzi 

Wyjaśnić na czym polega środkowe 

ustawienie  trzonu kuchennego 

B P  a 

Określić wysokość trzonu kuchennego 

P 

Dobrać rodzaj opału do rozwiązania 

trzonu kuchennego 

D 

P 

Wskazać element umożliwiający 

oczyszczanie wnętrza trzonu kuchennego 

B P  d 

Określić wysokość paleniska 

P 

Określić elementy nawierzchni trzonu 

kuchennego 

C P 

Określić średnice prętów na galeryjki  

C 

P 

Określić grubość blachy na piekarnik 

 Określić wysokość przelotu płomiennego 

C P 

10 

Określić sposób wykonania podmurówki 

pod trzon kuchenny 

C 

P 

11 

 Określić wysokość licowania ścian 

przylegających do trzonu kuchennego 

C 

P 

12 

Rozróżnić rodzaj narzędzia do 

czyszczenia trzonów kuchennych 

B 

P 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

17

13 

 Określić prace zakończeniowe przy 

czyszczeniu trzonów kuchennych 

C 

P   

14 

Określić czas utrzymania ciepła pieca 

akumulacyjnego 

C P 

 

15 

Określić materiał współcześnie stosowany 

na płyty grzewcze 

C 

P  

16 

Rozróżnić element pieca 

P 

17 

Określić funkcję przegród krzyżowych 

C PP 

18 

Określić piece bezpojemnościowe  

C 

PP b 

19 

Określić rodzaj elementu pieca 

bezpojemnościowego 

C 

PP 

a  

20 

Określić przekrój komina dla kominka 

otwartego  

C 

PP b 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

18

Przebieg testowania 
 

Instrukcja dla nauczyciela 

1.  Ustalić z uczniami termin przeprowadzenia sprawdzianu z co najmniej 

jednotygodniowym wyprzedzeniem. 

2.  Omówić z uczniami cel stosowania pomiaru dydaktycznego. 

3.  Zapoznać uczniów z rodzajem zadań podanych w zestawie oraz z zasadami punktowania. 

4.  Przeprowadzić z uczniami próbę udzielania odpowiedzi na takie typy zadań testowych, 

jakie będą w teście. 

5.  Omówić z uczniami sposób udzielania odpowiedzi (karta odpowiedzi). 

6.  Zapewnić uczniom możliwość samodzielnej pracy. 

7.  Rozdać uczniom zestawy zadań testowych i karty odpowiedzi, podać czas przeznaczony 

na udzielanie odpowiedzi. 

8.  Stworzyć odpowiednią atmosferę podczas przeprowadzania pomiaru dydaktycznego 

(rozładować niepokój, zachęcić do sprawdzenia swoich możliwości). 

9.  Kilka minut przed zakończeniem sprawdzianu przypomnieć uczniom o zbliżającym się 

czasie zakończenia udzielania odpowiedzi. 

10. Zebrać karty odpowiedzi oraz zestawy zadań testowych. 

11. Sprawdzić wyniki i wpisać do arkusza zbiorczego. 

12. Przeprowadzić analizę uzyskanych wyników sprawdzianu i wybrać te zadania, które  

sprawiły uczniom największe trudności. 

13. Ustalić przyczyny trudności uczniów w opanowaniu wiadomości i umiejętności. 

14. Opracować wnioski do dalszego postępowania, mającego na celu uniknięcie niepowodzeń 

dydaktycznych –ewentualne niskie wyniki przeprowadzonego sprawdzianu. 

 

Instrukcja dla ucznia 

1.  Przeczytaj uważnie instrukcję. 

2.  Podpisz imieniem i nazwiskiem kartę odpowiedzi. 

3.  Zapoznaj się z zestawem zadań testowych. 

4.  Test zawiera 20 zadań dotyczących czyszczenia trzonów kuchennych i 

pieców 

domowych. Zarówno w części podstawowej jak i ponadpodstawowej  znajdują się zadania  

wielokrotnego wyboru( jedna odpowiedź jest prawidłowa).   

5.  Udzielaj odpowiedzi tylko na załączonej karcie odpowiedzi, prawidłową odpowiedź 

w zadaniach wielokrotnego wyboru zaznacz X (w przypadku pomyłki należy błędną 

odpowiedź zaznaczyć kółkiem, a następnie ponownie zakreślić odpowiedź prawidłową). 

6.  Pracuj samodzielnie, bo tylko wtedy będziesz miał satysfakcję z wykonanego zadania. 

7.  Kiedy udzielenie odpowiedzi będzie Ci sprawiało trudność, wtedy odłóż rozwiązanie  

na później i wróć do zadania gdy zostanie Ci wolny czas.   

8.  Na rozwiązanie testu masz 45 min. 

Powodzenia 

Materiały dla ucznia:

 

−  instrukcja, 

−  zestaw zadań testowych, 

−  karta odpowiedzi. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

19

Zestaw zadań testowych 

1.  Ustawienie trzonu określa się jako środkowe jeżeli trzon kuchenny: 

a)  przystawiony jest jednym bokiem do ściany, 
b)  ma dwa boki stykające się ze ścianą, 
c)  ustawiony jest na środku pomieszczenia, 
d)  ustawiony jest przy środkowej ścianie. 

2.  Wysokość trzonu nie powinna przekraczać:   

a)  1,25m,   
b)  0,50m,  
c)  0,75m,  
d)  1,50m. 

3.  Drzwiczki paleniskowe są zbędne przy opalaniu trzonu: 

a)  węglem, 
b)  drewnem, 
c)  torfem, 
d)  olejem. 

4.  Dla umożliwienia oczyszczania wnętrza trzonu kuchennego z sadzy i popiołu należy 

osadzać pod piekarnikiem: 
a)  galeryjki, 
b)  ruszty, 
c)  szybry, 
d)  drzwiczki rewizyjne. 

5.  Wysokość paleniska w świetle między rusztem a spodem płyt żeliwnych nawierzchni 

wynosi:  
a)  10÷14cm, 
b)  5÷8cm, 
c)  15÷30cm, 
d)  20÷40cm. 

6.  Nawierzchnia trzonów może składać się z płyt żeliwnych pełnych, lub płyt z otworami, 

ramy opasującej oraz : 
a)  rusztów,   
b)  galeryjki, 
c)  drzwiczek rewizyjnych, 
d)  szybrów. 

7.  Na galeryjki stosuje się pręty stalowe ocynkowane o średnicy:  

a)  4÷8mm, 
b)  8÷12mm, 
c)  18÷20mm, 
d)  12÷16mm. 

8.  Piekarnik w trzonie kuchennym wykonuje się z blachy o grubości:  

a)  2,0÷5,5mm, 
b)  1,0÷4,5mm, 
c)  1,0÷2,5mm, 
d)  1,0÷1,5mm. 

9.  Przelot płomienny pod płytami powinien wynosić:  

a)  20÷40cm, 
b)  5÷8cm, 
c)  8÷12cm, 
d)  15÷30cm. 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

20

10. Trzony kuchenne ustawia się na podmurówce z: 

a)  jednej warstwy cegieł na rąb na zaprawie cementowej,     
b)  jednej warstwy cegieł na płask na zaprawie zduńskiej, 
c)  jednej warstwy cegieł na rąb na zaprawie zduńskiej, 
d)  jednej warstwy cegieł na płask na zaprawie cementowej. 

11. Ściany, do których przylegają trzony kuchenne powinny być od nawierzchni trzonu 

licowane kaflami lub płytkami szkliwionymi na ok.: 
a)  120cm, 
b)  30cm, 
c)  60cm, 
d)  20cm. 

12. Na rysunku obok przedstawione jest narzędzie: 

a)  przebijak sprężynowy,  
b)  przepychacz składany, 
c)  przepychacz tradycyjny, 
d)  graca składana wieloczynnościowa. 

 
 
13. Czyszczenie paleniska kończy się sprawdzeniem ciągu i: 

a)  oczyszczeniem płyty grzewczej, 
b)  zamknięciem szybrów, 
c)  próbą palenia,  
d)  zamontowaniem galeryjki. 

14. Piece akumulacyjne o dużej pojemności, utrzymują ciepło:  

a)  36godz, 
b)  19÷24godz, 
c)  9÷18godz, 
a)  8godz. 

15. Współczesne trzony kuchenne mogą mieć płyty grzewcze żeliwne lub:  

a)  ceramiczne, 
b)  aluminiowe, 
c)  blaszane, 
d)  szamotowe. 

16. Na rzucie pieca kanałowego jednozwrotnego  numerem 3 oznaczony jest element:  

a)  przegroda, 
b)   ruszt, 
c)  komora zbiorcza,  
d)  popielnik. 

 
 
 
 
 
 
17. Krzyżowe przegrody w piecach wielozwrotnych wykonuje się w celu: 

a)  zwiększenia powierzchni grzejnej lub usztywnienia konstrukcji,  
b)  lepszego wymieszania spalin oraz zwiększenia powierzchni grzejnej,  
c)  lepszego wymieszania spalin oraz powiększenia zdolności akumulacyjnej, 
d)  usztywnienia konstrukcji pieca i zwiększenia powierzchni grzejnej. 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

21

18. Piece bezpojemnościowe to inaczej piece: 

a)  akumulacyjne, 
b)  nieakumulacyjne, 
c)  wachlarzowe, 
d)  kanałowe. 

19. Na przekroju pieca numerem 7 oznaczony jest 

element: 
a)  wykładzina szamotowa, 
b)  wlot zimnego powietrza, 
c)  wylot nagrzanego powietrza, 
d)  popielnik. 

 
 
 
 
 
 
 
 
20. Typowy przekrój komina dla kominka otwartego wynosi: 

a)  100x100mm, 
b)  250mm x 250mm, 
c)  120x120mm, 
d)  150x150mm. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

22

KARTA ODPOWIEDZI 

 

Imię i nazwisko …………………………………………………….. 

 

Czyszczenie trzonów kuchennych i pieców domowych 
 

Zakreśl poprawną odpowiedź. 
 

Nr 

zadania 

Odpowiedź Punkty 

1 a 

  d 

 

2 a 

  d   

3 a 

  d   

4 a 

  d   

5 a 

  d   

6 a 

  d   

7 a 

  d   

8 a 

  d   

9 a 

  d   

10 a 

 

 

11 a 

 

 

12 a 

 

 

13 a 

 

 

14 a 

 

 

15 a 

 

 

16 a 

 

 

17 a 

 

 

18 a 

 

 

19 a 

 

 

20 a 

 

 

 

∑ punktów  

 

 

………………………………………… 

Ocena 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

23

TEST 2 
Test dwustopniowy do jednostki modułowej  
,,
 Czyszczenie trzonów kuchennych i pieców domowych 
 
Test składa się z  20 zadań, z których:  
−  zadania 1-16są z poziomu podstawowego, 

−  zadania 17-20 są z poziomu ponadpodstawowego. 
 

Punktacja zadań 0 lub 1 punkt 
 

Za każdą prawidłową odpowiedź uczeń otrzymuje 1 punkt.  
Za złą odpowiedź lub jej brak uczeń otrzymuje 0 punktów. 
 
Proponuje się następujące normy wymagań – uczeń otrzyma następujące oceny szkolne:

 

-

  dopuszczający - za rozwiązanie co najmniej 6 zadań z poziomu podstawowego,  

-

  dostateczny - za rozwiązanie co najmniej 8 zadań z poziomu podstawowego, 

-

  dobry -  za rozwiązanie 10 zadań, w tym co najmniej 1 z poziomu ponadpodstawowego, 

-

  bardzo dobry - za rozwiązanie 13 zadań, w tym co najmniej 3 z poziomu 

ponadpodstawowego. 

Plan testu                                                                              Klucz odpowiedzi 

Nr 

zad 

Cel operacyjny 

Kategoria 

celu 

Poziom 

wymagań 

Poprawna 

odpowiedzi 

Wyjaśnić na czym polega węgłowe 

ustawienie  trzonu kuchennego 

B P  b 

Określić wysokość trzonu kuchennego 

P 

Określić sposób wykonania odcinków 

kanałowych 

C 

P 

Określić funkcję szybrów  

Określić wysokość paleniska 

P 

Określić elementy nawierzchni trzonu 

kuchennego 

C P 

Określić materiał z którego wykonuje się 

galeryjki  

C 

P 

Określić grubość blachy na piekarnik 

 Określić wysokość przelotu płomiennego 

C P 

10 

Określić rodzaj zaprawy na podmurówkę 

pod trzon kuchenny 

C 

P 

11 

 Określić wysokość licowania ścian 

przylegających do trzonu kuchennego 

C 

P 

12 

Rozróżnić rodzaj narzędzia do 

czyszczenia trzonów kuchennych 

B 

P 

13 

 Określić prace zakończeniowe przy 

czyszczeniu trzonów kuchennych 

C 

P   

14 

Określić czas utrzymania ciepła pieca 

akumulacyjnego 

C P 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

24

15 

Określić materiał współcześnie stosowany 

na płyty grzewcze 

C 

P  

16 

Rozróżnić element pieca 

P 

17 

Określić funkcję przegród krzyżowych 

C PP 

18 

Określić piece nieakumulacyjne 

C 

PP b 

19 

Określić rodzaj elementu  

C 

PP 

20 

Określić przekrój komina dla kominka 

otwartego  

C 

PP b 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

25

Przebieg testowania 
  

Instrukcja dla nauczyciela 

1.  Ustalić z uczniami termin przeprowadzenia sprawdzianu z co najmniej 

jednotygodniowym wyprzedzeniem. 

2.  Omówić z uczniami cel stosowania pomiaru dydaktycznego. 

3.  Zapoznać uczniów z rodzajem zadań podanych w zestawie oraz z zasadami punktowania. 

4.  Przeprowadzić z uczniami próbę udzielania odpowiedzi na takie typy zadań testowych, 

jakie będą w teście. 

5.  Omówić z uczniami sposób udzielania odpowiedzi (karta odpowiedzi). 

6.  Zapewnić uczniom możliwość samodzielnej pracy. 

7.  Rozdać uczniom zestawy zadań testowych i karty odpowiedzi, podać czas przeznaczony 

na udzielanie odpowiedzi. 

8.  Stworzyć odpowiednią atmosferę podczas przeprowadzania pomiaru dydaktycznego 

(rozładować niepokój, zachęcić do sprawdzenia swoich możliwości). 

9.  Kilka minut przed zakończeniem sprawdzianu przypomnieć uczniom o zbliżającym się 

czasie zakończenia udzielania odpowiedzi. 

10. Zebrać karty odpowiedzi oraz zestawy zadań testowych. 

11. Sprawdzić wyniki i wpisać do arkusza zbiorczego. 

12. Przeprowadzić analizę uzyskanych wyników sprawdzianu i wybrać te zadania, które  

sprawiły uczniom największe trudności. 

13. Ustalić przyczyny trudności uczniów w opanowaniu wiadomości i umiejętności. 

14. Opracować wnioski do dalszego postępowania, mającego na celu uniknięcie niepowodzeń 

dydaktycznych –ewentualne niskie wyniki przeprowadzonego sprawdzianu. 

 

Instrukcja dla ucznia 

1.  Przeczytaj uważnie instrukcję. 

2.  Podpisz imieniem i nazwiskiem kartę odpowiedzi. 

3.  Zapoznaj się z zestawem zadań testowych. 

4.  Test zawiera 20 zadań dotyczących czyszczenia trzonów kuchennych i 

pieców 

domowych. Zarówno w części podstawowej jak i ponadpodstawowej  znajdują się zadania  

wielokrotnego wyboru( jedna odpowiedź jest prawidłowa).   

5.  Udzielaj odpowiedzi tylko na załączonej karcie odpowiedzi, prawidłową odpowiedź 

w zadaniach wielokrotnego wyboru zaznacz X (w przypadku pomyłki należy błędną 

odpowiedź zaznaczyć kółkiem, a następnie ponownie zakreślić odpowiedź prawidłową). 

6.  Pracuj samodzielnie, bo tylko wtedy będziesz miał satysfakcję z wykonanego zadania. 

7.  Kiedy udzielenie odpowiedzi będzie Ci sprawiało trudność, wtedy odłóż rozwiązanie  

na później i wróć do zadania gdy zostanie Ci wolny czas.   

8.  Na rozwiązanie testu masz 24 min. 

Powodzenia 

Materiały dla ucznia:

 

−  instrukcja, 

−  zestaw zadań testowych, 

−  karta odpowiedzi. 

 
 
 
 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

26

Zestaw zadań testowych 

1.  Ustawienie trzonu określa się jako węgłowe jeżeli trzon kuchenny: 

a)  przystawiony jest jednym bokiem do ściany, 
b)  ma dwa boki stykające się ze ścianą, 
c)  ustawiony jest na środku pomieszczenia, 
d)  ustawiony jest przy środkowej ścianie. 

2.  Wysokość trzonu nie powinna przekraczać:   

a)  1,25m,   
b)  0,50m,  
c)  0,75m,  
d)  1,50m. 

3.  Odcinki kanałowe  powinny być wykonane tak aby: 

a)  wznosiły się w kierunku pieca, 
b)  ich ułożenie było poziome, 
c)  wznosiły się w kierunku przewodu, 
d)  opadały się w kierunku przewodu. 

4.  Zasuwy w formie wysuwanych płytek żeliwnych(szybry) służą do: 

a)  regulacji ssania komina, 
b)  regulacji dopływu paliwa, 
c)  regulacji dopływu powietrza, 
d)  poprawy estetyki. 

5.  Wysokość paleniska w świetle między rusztem a spodem płyt żeliwnych nawierzchni 

wynosi:  
a)  10÷14cm, 
b)  5÷8cm, 
c)  15÷30cm, 
d)  20÷40cm. 

6.  Nawierzchnia trzonów może składać się z płyt żeliwnych pełnych, lub płyt z otworami, 

galeryjki oraz : 
a)  rusztów,   
b)  ramy opasującej, 
c)  drzwiczek rewizyjnych, 
d)  szybrów. 

7.  Na galeryjki stosuje się pręty:  

a)  aluminiowe, 
b)  stalowe ocynkowane, 
c)  żebrowane, 
d)  szamotowe. 

8.  Piekarnik w trzonie kuchennym wykonuje się z blachy o grubości:  

a)  2,0÷5,5mm, 
b)  1,0÷4,5mm, 
c)  1,0÷2,5mm, 
d)  1,0÷1,5mm. 

9.  Przelot płomienny pod płytami powinien wynosić:  

a)  20÷40cm, 
b)  5÷8cm, 
c)  8÷12cm, 
d)  15÷30cm. 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

27

10. Trzony kuchenne ustawia się na podmurówce z jednej warstwy cegieł na płask na 

zaprawie: 
a)  cementowej,     
b)  wapiennej, 
c)  zduńskiej, 
d)  cementowo-wapiennej. 

11. Ściany, do których przylegają trzony kuchenne powinny być od nawierzchni trzonu 

licowane kaflami lub płytkami szkliwionymi na ok.: 
a)  120cm, 
b)  30cm, 
c)  60cm, 
d)  20cm. 

12. Na rysunku obok przedstawione jest narzędzie: 

a)  przebijak sprężynowy,  
b)  przepychacz składany, 
c)  przepychacz tradycyjny, 
d)  graca składana wieloczynnościowa. 

 

 
 
 

13. Czyszczenie paleniska kończy się sprawdzeniem: 

a)  ciągu i oczyszczeniem płyty grzewczej, 
b)  ciągu i zamknięciem szybrów, 
c)  ciągu i próbą palenia,  
d)  ciągu i zamontowaniem galeryjki. 

14. Piece akumulacyjne o średniej  pojemności, utrzymują ciepło:  

a)  36godz, 
b)  19÷24godz, 
c)  9÷18godz, 
d)  8godz. 

15. Współczesne trzony kuchenne mogą mieć płyty grzewcze:  

a)  żeliwne lub ceramiczne, 
b)  żeliwne lub aluminiowe, 
c)  żeliwne lub blaszane, 
d)  żeliwne lub szamotowe. 

16. Na rzucie pieca kanałowego jednozwrotnego  numerem 8 oznaczony jest element:  

a)  przegroda, 
b)  korek w otworze do czyszczenia pieca, 
c)  komora zbiorcza,  
d)  popielnik. 

 

 
 

17. W piecach wielozwrotnych w celu lepszego wymieszania spalin oraz powiększenia 

zdolności akumulacyjnej wykonuje się: 
a)  multiplikatory,  
b)  większe komory,  
c)  drzwiczki rewizyjne, 
d)  przegrody krzyżowe. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

28

18. Piece nieakumulacyjne to inaczej piece: 

a)  akumulacyjne, 
b)  bezpojemnościowe, 
c)  wachlarzowe, 
d)  kanałowe. 

19. Na przekroju pieca numerem 4 oznaczony jest element: 

a)  wykładzina szamotowa, 
b)   ruszt potrząsany, 
c)  wylot nagrzanego powietrza, 
d)  popielnik. 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
20. Typowy przekrój komina dla kominka otwartego wynosi: 

a)  100mm x 100mm, 
b)  250mm x 250mm, 
c)  120mm x 120mm, 
d)  150mm x 150mm. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

29

KARTA ODPOWIEDZI 

 

Imię i nazwisko …………………………………………………….. 

 

Czyszczenie trzonów kuchennych i pieców domowych 
 

Zakreśl poprawną odpowiedź. 
 

Nr 

zadania 

Odpowiedź Punkty 

1 a 

  d 

 

2 a 

  d   

3 a 

  d   

4 a 

  d   

5 a 

  d   

6 a 

  d   

7 a 

  d   

8 a 

  d   

9 a 

  d   

10 a 

 

 

11 a 

 

 

12 a 

 

 

13 a 

 

 

14 a 

 

 

15 a 

 

 

16 a 

 

 

17 a 

 

 

18 a 

 

 

19 a 

 

 

20 a 

 

 

 

∑ punktów  

 

 

………………………………………… 

Ocena 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

30

7. LITERATURA  

 

1.  Birszenk A.: Roboty zduńskie. Arkady, Warszawa 1973 
2.  Heryszek A.:  Kominiarz i jego wiedza zawodowa. Wydawnictwo Spółdzielcze, 

Warszawa 1985  

3.  Krygier K. , Klinke T., Sewerynik J.: Ogrzewnictwo wentylacja klimatyzacja. WSiP, 

Warszawa 1991 

4.  Warunki techniczne wykonania i odbioru robót budowlano-montażowych ITB Warszawa 

1997r. 

5.  Żenczykowski w.: Budownictwo ogólne Tom IV Arkady 1970 
6.  Katalogi producentów