background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 

 

 

 

MINISTERSTWO EDUKACJI 
            NARODOWEJ

 

 

 

 

 

Barbara Olech 

 

 

Czyszczenie kominów przemysłowych 
714[02].Z2.06 

 

 

 
 
 
 
 

Poradnik dla nauczyciela 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Wydawca 

Instytut Technologii Eksploatacji – Państwowy Instytut Badawczy 
Radom  2006 

background image

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

1

Recenzenci: 
mgr inż. Aleksandra Chojnacka 
mgr inż. Ewa Korbut - Papciak 
 
 
 
Opracowanie redakcyjne: 
mgr inż. Barbara Olech 
 
 
Konsultacja: 
mgr inż. Krzysztof Wojewoda 
 
 
Korekta: 
mgr 

 

 
 

Poradnik stanowi obudowę dydaktyczną programu jednostki modułowej 714[02].Z2.06 
Czyszczenie kominów przemysłowych zawartego w modułowym programie nauczania dla 
zawodu kominiarz. 

 

 

 

 

 

 

 

 
 

 

 

 

 
 

 

Wydawca 
Instytut Technologii Eksploatacji – Państwowy Instytut Badawczy, Radom  2006

 

background image

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

2

SPIS TREŚCI 
 

1.  Wprowadzenie 

2.  Wymagania wstępne 

3.  Cele kształcenia 

4.  Przykładowe scenariusze zajęć 

5. Ćwiczenia  

11 

5.1. . Prace przygotowawcze do czyszczenia kominów przemysłowych  

11 

   5.1.1. Ćwiczenia 11 
5.2. Rodzaje kominów przemysłowych  

13 

   5.2.1. Ćwiczenia 13 
5.3. Technika czyszczenia kominów przemysłowych  

16 

   5.3.1. Ćwiczenia 16 
6. Ewaluacja osiągnięć ucznia  

21 

7. Literatura 

34 

 
 
 
 
 
 
 
 
 

background image

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

3

1. WPROWADZENIE 

 

 Przekazujemy 

Państwu Poradnik dla nauczyciela „Czyszczenie kominów przemysłowych”, 

który będzie pomocny w prowadzeniu zajęć dydaktycznych w szkole kształcącej w zawodzie 
kominiarz 714[02]. 
 W poradniku zamieszczono: 

−  wymagania wstępne, 
−  wykaz umiejętności, jakie uczeń opanuje podczas zajęć, 
−  przykładowe scenariusze zajęć, 
−  propozycje  ćwiczeń, które mają na celu wykształcenie u uczniów umiejętności 

praktycznych, 

−  wykaz literatury, z jakiej uczniowie mogą korzystać podczas nauki, 

Wskazane jest, aby zajęcia dydaktyczne były prowadzone różnymi metodami ze szczególnym 
uwzględnieniem: 

−  pokazu z objaśnieniem, 
−  tekstu przewodniego, 
−  metody projektów, 
−  ćwiczeń praktycznych. 

Formy organizacyjne pracy uczniów mogą być zróżnicowane, począwszy od samodzielnej pracy 
uczniów do pracy zespołowej. 
W celu przeprowadzenia sprawdzianu wiadomości i umiejętności ucznia, nauczyciel może 
posłużyć się zamieszczonym w rozdziale 6 zestawem zadań testowych, zawierającym różnego 
rodzaju zadania. 
W tym rozdziale podano również: 

−  plan testu w formie tabelarycznej, 
−  punktacje zadań, 
−  propozycje norm wymagań, 
−  instrukcję dla nauczyciela, 
−  instrukcję dla ucznia, 
−  kartę odpowiedzi, 
−  zestaw zadań testowych. 

 

background image

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

4

 
 
 
 
 
 
 

 
 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

 

 

 

 
 
 

 
 

 
 
 
 
 
 
 

 

Schemat układu jednostek modułowych 

Moduł 714[02].Z2 

Technologia prac kominiarskich 

Moduł 714[02].Z2.01 

Wykonanie kominiarskich prac 

przygotowawczo zakończeniowych 

 

Moduł 714[02].Z2.02 

Czyszczenie przewodów kominowych 

i czopuchów 

Moduł 714[02].Z2.03 

Czyszczenie trzonów kuchennych pieców 

domowych 

Moduł 714[02].Z2.04 

Czyszczenie pieców rzemieślniczych 

i przemysłowych 

Moduł 714[02].Z2.05 

Czyszczenie kotłów 

Moduł 714[02].Z2.06 

Czyszczenie kominów przemysłowych 

Moduł 714[02].Z2.07 

Wypalanie przewodów dymowych 

i spalinowych 

Moduł 714[02].Z2.08 

Wykonywanie badań przewodów kominowych 

Moduł 714[02].Z2.09 

Prowadzenie dokumentacji prac kominiarskich 

background image

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

5

2. WYMAGANIA WSTĘPNE 

 

Przystępując do realizacji programu jednostki modułowej„Czyszczenie kominów 

przemysłowych”  uczeń powinien umieć: 
−  posługiwać się podstawowymi pojęciami z zakresu budownictwa, 
−  posługiwać się dokumentacją techniczną, 
−  przestrzegać przepisy bezpieczeństwa i higieny pracy, ochrony przeciwpożarowej i ochrony 

środowiska, 

−  magazynować, składować i transportować materiały budowlane, 
−  stosować przepisy bhp, ochrony przeciwpożarowej i przeciwporażeniowej obowiązujące 

podczas wykonywania kominiarskich prac przygotowawczo-zakończeniowych, 

−  organizować i likwidować stanowisko wykonywania kominiarskich prac przygotowawczo-

zakończeniowych, 

−  planować kolejność prac kominiarskich, 
−  stosować zasady poruszania się po dachach płaskich i stromych, 
−  wchodzić i schodzić z dachów płaskich i stromych, 
−  stosować zasady poruszania się po różnego rodzaju strychach, 
−  stosować zasady wchodzenia, chodzenia i wspinania się na wysokie kominy, 
−  ustawić się na wysokim kominie, 
−  zamykać włazy z zachowaniem środków ostrożności, 
−  zabezpieczać pomieszczenia przed zaprószeniem sadzą, 
−  przygotowywać i prawidłowo użytkować narzędzia stosowane do prac kominiarskich, 
−  dobierać narzędzia kominiarskie odpowiednio do rozmiarów przewodów kominowych, 
−  łączyć końce liny za pomocą wyplatania, 
−  wykonywać konserwację narzędzi kominiarskich, 
−  stosować kominiarski sprzęt pomocniczy, 
−  korzystać z włazów dachowych zwykłych i samoczynnych, 
−  wykonywać rusztowania do prac kominiarskich, 
−  zakładać liny na dachy: płaskie, strome, kryte blachą, kryte dachówką, 
−  sporządzać przedmiary robót z wykorzystaniem dokumentacji, 
−  sporządzać przedmiary robót z wykorzystaniem pomiarów z natury, 
−  wykonać pracę indywidualnie i w zespole, 
−  stosować zasady prawidłowej gospodarki odpadami, 
−  stosować zasady obsługi ciągomierza i innych aparatów do mierzenia ciągu, 
−  stosować zasady obsługi kamery do prześwietlania kominów, 
−  posłużyć się sygnałami kominiarskimi, 
−  stosować zasady obsługi anemometru, 
−  stosować zasady obsługi analizatora spalin, 
−  stosować zasady obsługi pirometru, 
−  stosować zasady obsługi manowakuometru, 
−  stosować zasady obsługi urządzeń do wykrywania gazów, 
−  wykonywać obmiar prac kominiarskich, rozliczyć robociznę, materiały i sprzęt, 
−  wykonywać prace zgodnie z zasadami sztuki kominiarskiej. 

background image

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

6

3. CELE KSZTAŁCENIA 

 

W wyniku realizacji programu jednostki modułowej powinieneś umieć: 

−  zastosować przepisy bhp, ochrony ppoż. i przeciwporażeniowej obowiązujące na podczas 

czyszczenia kominów przemysłowych, 

−  zorganizować i zlikwidować stanowisko czyszczenia kominów, 
−  posłużyć się dokumentacją techniczną kominów przemysłowych, 
−  ocenić stan techniczny kominów przemysłowych, 
−   zaplanować kolejność prac, 
−  dobrać narzędzia i sprzęt do czyszczenia kominów, 
−  określić warunki wykonania pracy, 
−  wykonać zabezpieczenia przed upadkiem z komina, 
−  sprawdzić stan kominów przemysłowych, 
−  wykonać czyszczenie kominów przemysłowych wbudowanych, 
−  wykonać czyszczenie kominów przemysłowych wolnostojących, 
−  wykonać czyszczenie odnogi kanałowej w kominie przełazowym, 
−  usunąć sadzę z komina, 
−  usunąć narzędzia zablokowane w kominach, 
−  wykonać czyszczenie kanałów pieca cukierniczego, 
−  wykonać czyszczenie przewodów kominowych trzonów kuchennych w zakładach 

zbiorowego żywienia, 

−  wykonać czyszczenie kanałów połączeniowych nadziemnych, 
−  wykonać czyszczenie kanałów połączeniowych podziemnych, 
−  wykonać czyszczenie kominów osłoniętych i nieosłoniętych balustradą, 
−  wykonać obmiar prac, rozliczyć robociznę, materiały i sprzęt, 
−  wykonać czyszczenie kominów przemysłowych zgodnie z zasadami sztuki kominiarskiej. 

background image

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

7

4. PRZYKŁADOWE SCENARIUSZE ZAJĘĆ 

 

Scenariusz zajęć 1 

 

Osoba prowadząca ………………………………………………. 
Modułowy program nauczania:   Kominiarz 714[02] 
Moduł: 

    Technologia 

prac 

kominiarskich 

714[02].Z2. 

Jednostka modułowa: Czyszczenie kominów przemysłowych 714[02].Z2.06 
 

Temat: Czyszczenie komina stalowego dwuściennego. 
 

Cel ogólny: Wykonać czyszczenie komina stalowego dwuściennego. 
Po zakończeniu zajęć edukacyjnych uczeń potrafi: 

−  dobrać sprzęt i narzędzia do czyszczenia komina przemysłowego , 
−  zastosować przepisy bhp, ochrony ppoż. i przeciwporażeniowej obowiązujące na podczas 

czyszczenia kominów przemysłowych, 

−  zorganizować i zlikwidować stanowisko czyszczenia kominów, 
−  ocenić stan techniczny kominów przemysłowych, 
−  zaplanować kolejność prac, 
−  dobrać narzędzia i sprzęt do czyszczenia kominów, 
−  określić warunki wykonania pracy, 
−  wykonać zabezpieczenia przed upadkiem z komina. 
 
Metody nauczania– uczenia się:  

−  ćwiczenia praktyczne  
−  pokaz z objaśnieniem 

Formy organizacyjne pracy uczniów: 

−  grupowa. 

 

Czas: 90min. 

Środki dydaktyczne: 
–  maszyny i urządzenia właściwe dla zawodu kominiarz, 
–  sprzęt pomiarowo dydaktyczny, 
–  stanowisko dydaktyczne właściwe dla zawodu kominiarz,  
−  środki do udzielania pomocy przedmedycznej, 
−  środki zapewniające przestrzeganie zasad bezpieczeństwa i higieny, 
−  zestaw linowy z kula kominiarską gumowana i szczotkami z tworzyw sztucznych, 
−  elementy systemowe do wykonania kanału spalinowego,  
−  przybory kreślarskie, 
−  papier formatu A4, 
−  katalogi producentów przewodów stalowych dwuściennych. 

 
Przebieg zajęć: 

1)  Sprawy organizacyjne. 
2)  Nawiązanie do tematu, omówienie celów zajęć. 
3)  Zorganizowanie stanowiska pracy do wykonania ćwiczenia. 

background image

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

8

4)  Realizacja tematu: 

−  Nauczyciel dzieli uczniów na grupy 2-3 osobowe. 
−  Każda grupa zapoznaje się z zadaniem do wykonania oglądając między innymi elementy 

systemu dwuściennego. 

−  Każda grupa planuje przebieg wykonania ćwiczenia praktycznego wypisując kolejne 

operacje ,potrzebne materiały oraz narzędzia i urządzenia. 

−  Grupy kolejno przygotowują stanowisko i czyszczą przewód kominowy wg wcześniej 

wykonanego planu. 

−  Każda grupa prezentuje wykonaną pracę uwzględniając jakość jej wykonania. 
−  Uczniowie z pozostałych grup w tym czasie wykonują obmiar robót. 
−  Nauczyciel nadzoruje pracę uczniów. 

5)  Po zakończeniu prezentacji uczniowie wskazują trudności jakie napotkali  
6)  Nauczyciel analizuje prace uczniów. 
 
Zakończenie zajęć 
Uporządkowanie stanowisk pracy i klasopracowni. 
Praca domowa 
Odszukaj wiadomości na temat: Producenci systemów kominowych dwuściennych. 
Sposób uzyskania informacji zwrotnej od ucznia po zakończonych zajęciach: 

−  anonimowe ankiety ewaluacyjne dotyczące sposobu prowadzenia zajęć i zdobytych 

umiejętności. 

background image

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

9

Scenariusz zajęć 2 

 
Osoba prowadząca ………………………………………………. 
Modułowy program nauczania:   Kominiarz 714[02] 
Moduł: 

    Technologia 

prac 

kominiarskich 

714[02].Z2. 

Jednostka modułowa: Czyszczenie kominów przemysłowych 714[02].Z2.06 
 

Temat: Usuwanie narzędzi zablokowanych w kominach. 
 

Cel ogólny: Usuwać narzędzia zablokowane w kominach. 
Po zakończeniu zajęć edukacyjnych uczeń potrafi: 

−  zorganizować i zlikwidować stanowisko usuwania narzędzi zablokowanych w kominach, 
−  zaplanować kolejność prac, 
−  dobrać narzędzia i sprzęt do usuwana zablokowanych narzędzi, 
−  określić warunki wykonania pracy, 
−  wykonać zabezpieczenia przed upadkiem z komina, 

 
Metody nauczania– uczenia się:  

−  pokaz z objaśnieniem 
−  ćwiczenia praktyczne  

Formy organizacyjne pracy uczniów: 

−  grupowa. 

 

Czas: 90min. 

Środki dydaktyczne: 
–  maszyny i urządzenia właściwe dla zawodu kominiarz, 
–  sprzęt pomiarowo dydaktyczny, 
–  stanowisko dydaktyczne właściwe dla zawodu kominiarz, 
−  środki do udzielania pomocy przedmedycznej, 
−  środki zapewniające przestrzeganie zasad bezpieczeństwa i higieny, 
−  ołówek, 
−  papier formatu A4, 
−  katalogi producentów przewodów stalowych dwuściennych. 

 
Przebieg zajęć: 

1)  Sprawy organizacyjne. 
2)  Nawiązanie do tematu, omówienie celów zajęć. 
3)  Zorganizowanie stanowiska pracy do wykonania ćwiczenia. 
4)  Realizacja tematu:  

−  Każdy uczeń zapoznaje się z zadaniem do wykonania oglądając między innymi stanowisko 

dydaktyczne. 

−  Każdy uczeń planuje przebieg wykonania ćwiczenia praktycznego wypisując kolejne 

operacje ,potrzebne materiały oraz narzędzia i urządzenia. 

−  Uczniowie kolejno przygotowują stanowisko pracy. 
−  Uczniowie kolejno usuwają zablokowane narzędzia w kominach. 
−  Każda uczeń prezentuje wykonaną pracę uwzględniając jakość jej wykonania. 
−  Nauczyciel nadzoruje pracę uczniów. 

background image

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

10

5)  Po zakończeniu prezentacji uczniowie wskazują trudności jakie napotkali.  
6)  Nauczyciel analizuje prace uczniów. 
 
Zakończenie zajęć 
Uporządkowanie stanowisk pracy i klasopracowni. 
Praca domowa 
Odszukaj wiadomości na temat: Urządzenia do usuwania zatorów w kominach. 
Sposób uzyskania informacji zwrotnej od ucznia po zakończonych zajęciach: 

−  anonimowe ankiety ewaluacyjne dotyczące sposobu prowadzenia zajęć i zdobytych 

umiejętności. 

background image

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

11

5.ĆWICZENIA 

 
5.1.  Prace przygotowawcze do czyszczenia kominów 

przemysłowych 

 
5.1.1. Ćwiczenia 

 
Ćwiczenie 1 

Na podstawie informacji zawartych materiałach nauczania wykonaj plakat przedstawiający 

zasady pracy na wysokości. 

 

Wskazówki do realizacji: 
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres i technikę 

wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  zorganizować stanowisko pracy do wykonania ćwiczenia, 
2)  zapoznać się z zasadami zasady pracy na wysokości, 
3)  wykonać plakat prezentujący zasady pracy na wysokości, 
4)  zaprezentować efekty swojej pracy, 
5)  dokonać oceny ćwiczenia. 

 
Zalecane metody nauczania – uczenia się:  

–  pokaz z objaśnieniem, 
–  ćwiczenia praktyczne. 

 

Środki dydaktyczne: 

–  kartki papieru A3,  
–  przybory kreślarskie, 
–  literatura z rozdziału 7 poradnika dla nauczyciela. 
 
Ćwiczenie 2 

Spośród narzędzi i środków ochrony osobistej kominiarskich wskazanych przez nauczyciela 

wybierz i scharakteryzuj nieodzowne przy pracach związanych z czyszczeniem kominów 
przemysłowych. 

 
Wskazówki do realizacji: 

Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres i technikę 

wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  zorganizować stanowisko pracy, 

background image

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

12

2)  zapoznać się z informacjami dotyczącymi narzędzi kominiarskich i środków ochrony 

osobistej związanymi z czyszczeniem kominów przemysłowych, 

3)  wybrać i nazwać narzędzia i środki ochrony osobistej związane z czyszczeniem kominów 

przemysłowych, 

4)  dla wybranych narzędzi i środków ochrony osobistej wykonać instrukcję obsługi 

uwzględniającą zastosowanie oraz zasady bezpiecznej pracy, 

5)  zaprezentować efekty swojej pracy, 
6)  dokonać oceny wykonanej pracy. 

 
Zalecane metody nauczania – uczenia się:  

–  pokaz z objaśnieniem, 
–  ćwiczenia praktyczne. 

 

Środki dydaktyczne: 

–  maszyny i urządzenia właściwe dla zawodu kominiarz, 
–  sprzęt pomiarowo dydaktyczny, 

−  środki do udzielania pomocy przedmedycznej, 

−  środki zapewniające przestrzeganie zasad bezpieczeństwa i higieny, 

−  kartki papieru A4,  

−  długopis,  

−  literatura z rozdziału 7 poradnika dla nauczyciela. 

 

Ćwiczenie 3 

Na podstawie informacji zawartych w materiałach nauczania zademonstruj zasady 

ustawiania i użytkowania drabiny przenośnej zawieszanej, wieloczęściowej i przejezdnej 

 
Wskazówki do realizacji: 

Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres i technikę 

wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  zorganizować stanowisko pracy do wykonania ćwiczenia, 
2)  zapoznać się z zasadami pracy na wysokości, 
3)  zademonstrować zasady ustawiania i użytkowania drabiny przenośnej zawieszanej, 

wieloczęściowej i przejezdnej  

4)  zaprezentować efekty swojej pracy, 
5)  dokonać oceny ćwiczenia. 

 
Zalecane metody nauczania – uczenia się:  

–  pokaz z objaśnieniem, 
–  ćwiczenia praktyczne. 

 

Środki dydaktyczne: 

–  drabina przenośna, 
–  drabina wieloczęściowa 
–  drabina zawieszana, 
–  drabina przejezdna, 
–  literatura z rozdziału 7 poradnika dla nauczyciela. 

background image

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

13

5.2. Rodzaje kominów przemysłowych

 

 
5.2.1. Ćwiczenia 

 
Ćwiczenie 1 

Na podstawie informacji zawartych w materiałach nauczania, porównaj kominy murowane, 

stalowe i żelbetowe.   

 

Wskazówki do realizacji: 
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres i technikę 

wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  zorganizować stanowisko pracy do wykonania ćwiczenia, 
2)  zapoznać się z rodzajami kominów i ich charakterystyką, 
3)  porównać kominy murowane, stalowe i żelbetowe uwzględniając ich budowę, eksploatację, 

wady i zalety, 

4)  zaprezentować efekty swojej pracy, 
5)  dokonać oceny ćwiczenia. 

 
Zalecane metody nauczania – uczenia się:  

–  pokaz z objaśnieniem, 
–  ćwiczenia praktyczne. 

 

Środki dydaktyczne: 

–  dokumentacja techniczna kominów przemysłowych, 
–  plansze i prospekty kominów przemysłowych, 
–  zdjęcia, filmy przedstawiające kominy przemysłowe, 
–  kartki papieru A4,  
–  ołówki twardości HB, 
–  przybory kreślarskie, 
–  literatura z rozdziału7 poradnika dla nauczyciela. 
 
Ćwiczenie 2 

Na podstawie informacji zawartych w materiałach nauczania i katalogu producenta 

przygotuj plan działania związany z wykonaniem komina przemysłowego dwuściennego 
izolowanego mocowanego do konstrukcji budynku. Średnica nominalna 500mm ,wysokość 
komina 12m. 

 
Wskazówki do realizacji: 

Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres i technikę 

wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy. 

 

background image

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

14

Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  zorganizować stanowisko pracy do wykonania ćwiczenia, 
2)  zapoznać się ze schematem poglądowym komina dwuściennego izolowanego,  
3)  wykonać rysunki lub szkice pomocnicze do wykonania zadania 
4)  na podstawie katalogu producenta wypisać kolejne czynności związane z montażem komina, 
5)  na podstawie katalogu producenta wypisać elementy komina dwuściennego izolowanego 

z podaniem ich ilości , 

6)  wypisać narzędzia, sprzęt i urządzenia kontrolno pomiarowe niezbędne do wykonania 

działania, 

7)  zaprezentować efekty swojej pracy, 
8)  dokonać oceny ćwiczenia. 

 
Zalecane metody nauczania – uczenia się:  

–  pokaz z objaśnieniem, 
–  ćwiczenia praktyczne. 

 

Środki dydaktyczne: 

–  katalogi producentów kominów dwuściennych, 
–  plansze i prospekty kominów przemysłowych, 
–  kartki papieru A4,  
–  długopis, 
–  ołówki twardości HB, 
–  literatura z rozdziału7 poradnika dla nauczyciela. 
 
Ćwiczenie 3 

Z drutu 

∅6 wykonaj zgodnie z zasadami model wejścia na komin przemysłowy złożony 

z pięciu szczebli w skali 1:1. 

 
Wskazówki do realizacji: 

Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres i technikę 

wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  sporządzić plan działania uwzględniający kolejne czynności  oraz niezbędne materiały  

i narzędzia, 

2)  określić zagrożenia bhp i pożarowe związane z wykonywaniem tego zadania, 
3)  dobrać środki ochrony indywidualnej, 
4)  zorganizować stanowisko pracy , 
5)  dobrać materiały potrzebne do wykonania zadania , 
6)  wykonać model wejścia na komin przemysłowy, 
7)  uporządkować stanowisko pracy, 
8)  wykonać obmiar robót, 
9)  rozliczyć materiały robociznę i sprzęt, 
10) zaprezentować efekty swojej pracy,  
11) dokonać oceny wykonanej pracy. 

Zalecane metody nauczania – uczenia się:  

background image

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

15

–  pokaz z objaśnieniem, 
–  ćwiczenia praktyczne. 

 

Środki dydaktyczne: 

−  środki do udzielania pomocy przedmedycznej, 
−  środki zapewniające przestrzeganie zasad bezpieczeństwa i higieny, 
−  kartki papieru A4,  
−  długopis, 
−  drut stalowy ∅6 do budowy szczebli, 
−  piłka do metalu, 
−  wiertarka z kompletem wierteł, 
−  literatura z rozdziału 7 poradnika dla nauczyciela. 

 

background image

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

16

5.3.  Technika czyszczenia kominów przemysłowych

 

 
5.3.1. Ćwiczenia 

 
Ćwiczenie 1 

Na podstawie informacji zawartych w materiałach nauczania przygotuj plan działania 

związany z czyszczeniem komina murowanego przemysłowego wbudowanego o wysokości 
32m. 

 
Wskazówki do realizacji: 

Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres i technikę 

wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  zorganizować stanowisko pracy do wykonania ćwiczenia, 
2)  zapoznać się z zasadami czyszczenia kominów fabrycznych, 
3)  scharakteryzować zespół kominiarzy do realizacji tego zadania wypisując liczebność 

i kwalifikacje, 

4)  wykonać rysunki lub szkice pomocnicze do wykonania zadania 
5)  wypisać kolejne czynności związane z czyszczeniem komina, 
6)  wypisać narzędzia, sprzęt i urządzenia kontrolno pomiarowe niezbędne do wykonania 

działania, 

7)  wypisać środki ochrony osobistej kominiarza niezbędne do wykonania działania, 
8)  wypisać środki zabezpieczenia przeciwpożarowego niezbędne do wykonania działania, 
9)  wypisać elementy które należy sprawdzić przed rozpoczęciem czyszczenia komina 

fabrycznego, 

10) zaprezentować efekty swojej pracy, 
11) dokonać oceny ćwiczenia. 

 
Zalecane metody nauczania – uczenia się:  

–  pokaz z objaśnieniem, 
–  ćwiczenia praktyczne. 

 

Środki dydaktyczne: 

–  kartki papieru A4,  
–  przybory kreślarskie, 
–  literatura z rozdziału 7 poradnika dla nauczyciela. 
 
Ćwiczenie 2 

Na podstawie informacji zawartych w materiałach nauczania przygotuj plan działania 

związany z czyszczeniem komina żelbetowego wolnostojącego. 

 
Wskazówki do realizacji: 

Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres i technikę 

wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy. 

 
 

background image

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

17

Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  zorganizować stanowisko pracy do wykonania ćwiczenia, 
2)  zapoznać się z zasadami czyszczenia kominów fabrycznych, 
3)  scharakteryzować zespół kominiarzy do realizacji tego zadania wypisując liczebność 

i kwalifikacje, 

4)  wykonać rysunki lub szkice pomocnicze do wykonania zadania, 
5)  wypisać kolejne czynności związane z czyszczeniem komina żelbetowego, 
6)  wypisać narzędzia, sprzęt i urządzenia kontrolno pomiarowe niezbędne do wykonania 

działania, 

7)  wypisać środki ochrony osobistej kominiarza niezbędne do wykonania działania, 
8)  wypisać środki zabezpieczenia przeciwpożarowego niezbędne do wykonania działania, 
9)  wypisać elementy które należy sprawdzić przed rozpoczęciem czyszczenia komina 

fabrycznego żelbetowego, 

10) zaprezentować efekty swojej pracy, 
11) dokonać oceny ćwiczenia. 

 
Zalecane metody nauczania – uczenia się:  

–  pokaz z objaśnieniem, 
–  ćwiczenia praktyczne. 

 

Środki dydaktyczne: 

–  kartki papieru A4,  
–  przybory kreślarskie, 
–  literatura z rozdziału 7 poradnika dla nauczyciela. 
 
Ćwiczenie 3 

Na podstawie informacji zawartych w materiałach nauczania przygotuj plan działania 

związanych z czyszczeniem komina stalowego kwasoodpornego dwupłaszczowego 
odprowadzającego spaliny trzonów kuchennych zakładu zbiorowego żywienia. 

 

Wskazówki do realizacji: 
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres i technikę 

wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  zorganizować stanowisko pracy do wykonania ćwiczenia, 
2)  zapoznać się z zasadami czyszczenia kominów stalowych kwasoodpornych, 
3)  scharakteryzować zespół kominiarzy do realizacji tego zadania wypisując liczebność 

i kwalifikacje, 

4)  zapoznać się z dokumentacją techniczną komina odprowadzającego spaliny z trzonów 

kuchennych zakładu zbiorowego żywienia, 

5)  wykonać rysunki lub szkice pomocnicze do wykonania zadania, 
6)  wypisać kolejne czynności związane z czyszczeniem komina ze stali kwasoodpornej, 
7)  wypisać narzędzia, sprzęt i urządzenia kontrolno pomiarowe niezbędne do wykonania 

działania, 

8)  wypisać środki ochrony osobistej kominiarza niezbędne do wykonania działania, 

background image

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

18

9)  wypisać środki zabezpieczenia przeciwpożarowego niezbędne do wykonania działania, 
10) wypisać elementy które należy sprawdzić  przed rozpoczęciem czyszczenia komina, 
11) zaprezentować efekty swojej pracy, 
12) dokonać oceny ćwiczenia. 

 
Zalecane metody nauczania – uczenia się:  

–  pokaz z objaśnieniem, 
–  ćwiczenia praktyczne. 

 

Środki dydaktyczne: 

–  dokumentacja techniczna komina odprowadzającego spaliny z trzonów kuchennych zakładu 

zbiorowego żywienia 

–  kartki papieru A4,  
–  przybory kreślarskie, 
–  literatura z rozdziału 7 poradnika dla nauczyciela. 

 

Ćwiczenie 4 

Wykonaj czyszczenie kanału połączeniowego 

podziemnego. 

     

 
Wskazówki do realizacji: 
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres i technikę 

wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  przeprowadzić działania przygotowawcze przed rozpoczęciem czyszczenia, 
2)  zapoznać się z dokumentacją techniczną kanału podziemnego, 
3)  wykonać oględziny kanału podziemnego, 
4)  sporządzić plan działania uwzględniający kolejne czynności oraz niezbędne materiały 

i narzędzia, 

5)  określić zagrożenia bhp i pożarowe związane z wykonywaniem tego zadania, 
6)  dobrać środki ochrony indywidualnej, 
7)  zorganizować stanowisko pracy, 
8)  dobrać materiały potrzebne przy czyszczeniu czopucha podziemnego, 
9)  wykonać czyszczenie kanału połączeniowego podziemnego zgodnie z zasadami sztuki 

kominiarskiej, 

10) uporządkować stanowisko pracy, 
11) wykonać obmiar robót, 
12) rozliczyć materiały robociznę i sprzęt, 
13) zaprezentować efekty swojej pracy,  
14) dokonać oceny wykonanej pracy. 

 
Zalecane metody nauczania – uczenia się:  

–  pokaz z objaśnieniem, 
–  ćwiczenia praktyczne. 

 
 
 

background image

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

19

Środki dydaktyczne: 

–  dokumentacja techniczna kanału podziemnego, 
–  maszyny i urządzenia właściwe dla zawodu kominiarz, 
–  maszyny i urządzenia pomocnicze, 
–  sprzęt pomiarowo dydaktyczny, 
–  stanowisko dydaktyczne właściwe dla zawodu kominiarz,  
−  środki do udzielania pomocy przedmedycznej, 
–  środki zapewniające przestrzeganie zasad bezpieczeństwa i higieny, 
–  środek transportu do wywozu popiołu i sadzy na zewnątrz obiektu, 
–  kartki papieru formatu A4, 
–  przybory kreślarskie, 
–  literatura z rozdziału 7 poradnika dla nauczyciela. 
 
Ćwiczenie 5 

Wykonaj czyszczenie kanału połączeniowego 

nadziemnego. 

       

 
Wskazówki do realizacji: 
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres i technikę 

wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  przeprowadzić działania przygotowawcze przed rozpoczęciem czyszczenia, 
2)  zapoznać się z dokumentacją techniczną kanału nadziemnego, 
3)  wykonać oględziny kanału nadziemnego, 
4)  sporządzić plan działania uwzględniający kolejne czynności oraz niezbędne materiały 

i narzędzia, 

5)  określić zagrożenia bhp i pożarowe związane z wykonywaniem tego zadania, 
6)  dobrać środki ochrony indywidualnej, 
7)  zorganizować stanowisko pracy, 
8)  dobrać materiały potrzebne przy czyszczeniu czopucha nadziemnego, 
9)  wykonać czyszczenie kanału połączeniowego nadziemnego zgodnie z zasadami sztuki 

kominiarskiej, 

10) uporządkować stanowisko pracy, 
11) wykonać obmiar robót, 
12) rozliczyć materiały robociznę i sprzęt, 
13) zaprezentować efekty swojej pracy,  
14) dokonać oceny wykonanej pracy. 

 
Zalecane metody nauczania – uczenia się:  

–  pokaz z objaśnieniem, 
–  ćwiczenia praktyczne. 

 

Środki dydaktyczne: 

–  dokumentacja techniczna kanału nadziemnego 
–  maszyny i urządzenia właściwe dla zawodu kominiarz, 
–  maszyny i urządzenia pomocnicze, 
–  sprzęt pomiarowo dydaktyczny, 
–  stanowisko dydaktyczne właściwe dla zawodu kominiarz,  

background image

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

20

−  środki do udzielania pomocy przedmedycznej, 
−  środki zapewniające przestrzeganie zasad bezpieczeństwa i higieny, 
−  środek transportu do wywozu popiołu i sadzy na zewnątrz obiektu, 
−  kartki papieru formatu A4, 
−  przybory kreślarskie, 

− 

literatura z rozdziału 7 poradnika dla nauczyciela.

 

background image

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

21

6.EWALUACJA OSIĄGNIĘĆ UCZNIA

 

 

Przykłady narzędzi pomiaru dydaktycznego 

 
TEST I 
Test dwustopniowy do jednostki modułowej ,,Czyszczenie kominów 
przemysłowych

” 

 
Test składa się z  21 zadań, z których:  
–  zadania 1-15 są z poziomu podstawowego, 
–  zadania 16-21 są z poziomu ponadpodstawowego

 

Punktacja zadań 0 lub 1 punkt 
 

Za każdą prawidłową odpowiedź uczeń otrzymuje 1 punkt.  Za złą odpowiedź lub jej brak 

uczeń otrzymuje 0 punktów. 
 

Proponuje się następujące normy wymagań – uczeń otrzyma następujące 

oceny szkolne: 

-

  dopuszczający – za rozwiązanie co najmniej 7 zadań z poziomu podstawowego,  

-

  dostateczny – za rozwiązanie co najmniej 11 zadań z poziomu podstawowego, 

-

  dobry – za rozwiązanie 15 zadań, w tym co najmniej 2 z poziomu ponadpodstawowego, 

-

  bardzo dobry – za rozwiązanie 18 zadań, w tym co najmniej 4 z poziomu 

ponadpodstawowego, 

 
Klucz odpowiedzi: 1.
 b, 2. c, 3. b, 4. b, 5. c, 6. a, 7. b, 8. d, 9. c, 10. c, 11. b, 12. a, 
13.
 c, 14. a, 15. d, 16. c, 17. c, 18. b, 19. d, 20. b, 21. c 
Plan testu 

Nr 

pytania 

Cel operacyjny 

Kategoria 

celu 

Poziom 

wymagań 

Poprawne 

odpowiedzi  

1 Określić minimalną szerokość szczebli 

włazowych 

A P  b 

2 Określić wysokość osadzania szczebli 

włazowych nad terenem 

A P 

3 Określić wysokość zamontowania drabiny 

wewnętrznej w kominie przemysłowym 

B 

P 

b 

4 Obliczyć wysokość komina 

5 Rozróżnić elementy komina 

P 

6 Określić zasady bezpiecznej pracy na 

nasadzie komina 

A P 

7 Przeliczyć jednostki temperatury 

C 

P 

b 

8 Określić głębokość zamocowania szczebli 

włazowych na komin przemysłowy 

A P  d 

9 Obliczyć ilość popiołu nagromadzonego 

w kominie przemysłowym 

C P 

10 Podać przyczynę konieczności usuwania 

B 

P 

c 

background image

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

22

sadzy w trakcie czyszczenia komina  

11 Określić kogo należy powiadomić o 

nieprawidłowościach stwierdzonych 

czasie czyszczenia komina 

przemysłowego  

B 

P 

b 

12 Określić zasady bhp po wejściu na komin 

przemysłowy 

B 

P 

a 

13 Określić zasady czyszczenia komina 

przemysłowego przez dwóch 

pracowników 

B 

 

14 Rozpoznać urządzenie oczyszczające 

spaliny 

B P 

 

15 Obliczyć minimalną ilość szczebli 

ochronnych na kominie przemysłowym 

C 

P 

d 

16 Obliczyć ilość sadzy w kominie 

D 

P P 

c 

17 Obliczyć wynagrodzenie kominiarza 

czyszczącego komin przemysłowy 

D P 

P 

18 Obliczyć długość odcinka komina 

przemysłowego czyszczonego przez 

drugiego z kominiarzy 

C 

P P 

b 

19 Obliczyć procentowe zmniejszenie 

przekroju komina  

C 

P P 

d 

20 Obliczyć sprawność urządzenia 

odpylającego spaliny 

D 

P P 

b 

21 Obliczyć wysokość komina 

przemysłowego 

D 

P P 

c 

 

background image

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

23

Przebieg testowania 
 

Instrukcja dla nauczyciela 

1.  Ustal z uczniami termin przeprowadzenia sprawdzianu, z co najmniej jednotygodniowym 

wyprzedzeniem. 

2.  Omów z uczniami cel stosowania pomiaru dydaktycznego. 

3.  Zapoznaj uczniów z rodzajem zadań podanych w zestawie oraz z zasadami punktowania. 

4.  Przeprowadź z uczniami próbę udzielania odpowiedzi na takie typy zadań testowych, jakie 

będą w teście. 

5.  Omów z uczniami sposób udzielania odpowiedzi (karta odpowiedzi). 

6.  Uczeń powinien otrzymać również oddzielną kartkę na brudnopis, w niektórych pytaniach 

należy dokonać obliczeń. 

7.  Zapewnij uczniom możliwość samodzielnej pracy. 

8.  Rozdaj uczniom zestawy zadań testowych i karty odpowiedzi, podaj czas przeznaczony na 

udzielanie odpowiedzi. 

9.  Postaraj się stworzyć odpowiednią atmosferę podczas przeprowadzania pomiaru 

dydaktycznego (rozładuj niepokój, zachęć do sprawdzenia swoich możliwości). 

10.  Kilka minut przed zakończeniem sprawdzianu przypomnij uczniom o zbliżającym się czasie 

zakończenia udzielania odpowiedzi. 

11.  Zbierz karty odpowiedzi oraz zestawy zadań testowych. 

12.  Sprawdź wyniki i wpisz do arkusza zbiorczego. 

13.  Przeprowadź analizę uzyskanych wyników sprawdzianu i wybierz te zadania, które  

sprawiły uczniom największe trudności. 

14.  Ustal przyczyny trudności uczniów w opanowaniu wiadomości i umiejętności. 

15.  Opracuj wnioski do dalszego postępowania, mającego na celu uniknięcie niepowodzeń 

dydaktycznych. 

 
Instrukcja dla ucznia 

1.  Przeczytaj uważnie instrukcję. 

2.  Podpisz imieniem i nazwiskiem kartę odpowiedzi. 

3.  Zapoznaj się z zestawem zadań testowych. 

4.  Dodatkowo otrzymałeś oddzielną kartkę na brudnopis, ponieważ w niektórych zadaniach 

musisz dokonać obliczeń. 

5.  Test zawiera 21 zadań dotyczących czyszczenia kominów przemysłowych. Są to zadania 

wielokrotnego wyboru i tylko jedna odpowiedź jest prawidłowa.  

6.  Udzielaj odpowiedzi tylko na załączonej karcie odpowiedzi, prawidłową odpowiedź zaznacz 

X (w przypadku pomyłki należy błędną odpowiedź zaznaczyć kółkiem, a następnie 

ponownie zakreślić odpowiedź prawidłową). 

7.  Pracuj samodzielnie, bo tylko wtedy będziesz miał satysfakcję z wykonanego zadania. 

8.  Kiedy udzielenie odpowiedzi będzie Ci sprawiało trudność, wtedy odłóż jego rozwiązanie  

na później . 

9.  Na rozwiązanie 

testu 

masz 

45 

min. 

      

Powodzenia

 

Materiały dla ucznia:

 

– 

instrukcja, 

– 

zestaw zadań testowych, 

– 

karta odpowiedzi. 

 

 
 

background image

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

24

ZESTAW ZADAŃ TESTOWYCH 
 

1.  Minimalna szerokość szczebli włazowych powinna wynosić: 

a)  30cm, 
b)  40cm, 
c)  50cm, 
d)  60cm. 
 

2.  Szczeble włazowe zewnętrzne osadza się nad terenem co najmniej: 

a)  1m, 
b)  2m, 
c)  3m, 
d)  4m. 
 

3.  Przy kominach fabrycznych o małej średnicy wewnętrznej można się ograniczyć do szczebli 

wewnętrznych umieszczonych przy wlocie czopuchów i od góry na długości: 
a)  2m, 
b)  5m, 
c)  7m, 
d)  10m. 
 

4.  Wysokość komina składającego się z 4 elementów po 3,2m każdy wynosi : 

a)  9,6m, 
b)  12,8m, 
c)  16,6m, 
d)  18,4m. 
 

5.  Masywna, odpowiednio krzyżowo zbrojona płyta  żelbetowa, na której wznoszona jest 

konstrukcja komina to: 
a)  cokół, 
b)  podszycie, 
c)  fundament, 
d)  płaszcz. 
 

6.  Chodzenie po nasadzie kominowej jest : 

a)  zabronione, 
b)  dozwolone, 
c)  dozwolone przy asekuracji graca naramienna, 
d)  dozwolone przy asekuracji zestawem linowym. 
 

7.  200

°C to: 

a)  200K, 
b)  473K, 
c)  373K, 
d)  400K. 
 
 
 
 

background image

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

25

8.  Szczeble włazowe na komin przemysłowy powinny być osadzone w ścianie na głębokości: 

a)  50 mm, 
b)  150 mm, 
c)  200 mm, 
d)  250 mm. 
 

9.  Ilość 25 cm warstwy popiołu nagromadzonego w 15 m kominie o wymiarach 100x100cm 

wynosi: 
a)  0,15m

3

b)  15m

3

c)  0,25m

3

d)  25m

3

 

10. Przy czyszczeniu komina przemysłowego należy usuwać sadze w odpowiednich odstępach 

ponieważ: 
a)  może nastąpić samozapłon sadzy, 
b)  istnieje niebezpieczeństwo zaczadzenia, 
c)   nie można dopuścić do całkowitego zatkania otworu włazowego, 
d)  może dojść do zawalenia komina. 
 

11. Przy czyszczeniu komina fabrycznego o stwierdzonych nieprawidłowościach należy 

powiadomić: 
a)  straż pożarną, 
b)  właściciela lub nadzorcę budynku, 
c)  policję, 
d)  nadzór budowlany. 

 

12.  Po osiągnięciu wylotu komina należy: 

a)  odpocząć, zdjąć maskę przeciwpyłową i okulary, 
b)  niezwłocznie przystąpić do pracy, 
c)  odpocząć, nie zdejmując maski przeciwpyłowej i okularów, 
d)  przystąpić do pracy po zdjęciu maski przeciwpyłowej i okularów. 

 

13. Pierwszy z dwóch pracowników czyszczących wysoki komin czyści: 

a)  około 1/3 długości od dołu komina, 
b)  około 2/3 długości od dołu komina, 
c)  około 1/3 długości od góry komina, 
d)  około 2/3 długości od góry komina. 

 

14. Urządzenie odpylające spaliny w którym wykorzystuje się siłę odśrodkową to 

a)  cyklon, 
b)  elektrofiltr, 
c)  sprzęgło, 
d)  filtr działkowy. 

 

15. Przy 82 szczeblach włazowych ilość szczebli ochronnych powinna wynosić co najmniej: 

a)  10, 
b)  16, 
c)  20, 
d)  21. 

background image

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

26

16. Ilość 20mm warstwy sadzy nagromadzonej w 20 m kominie o wymiarach 50x50cm wynosi: 

a)  0,008m

3

b)  0,08m

3

c)  0,8m

3

d)  8m

3

 

17. Zgodnie z kalkulacją, gdy całkowita wartość robot związanych z czyszczeniem komina 

przemysłowego wyniosła 1640zł przy 25% udziale robocizny to wynagrodzenie za pracę 
kominiarza wyniesie: 
a)  164zł, 
b)  328zł, 
c)  410zł, 
d)  820zł. 
 

18. Drugi z pracowników czyszczących komin o wysokości 60m czyści: 

a)  około 20m od dołu komina, 
b)  około 40m od dołu komina, 
c)  około 20m od góry komina, 
d)  około 40m od góry komina. 
 

19. Zmniejszenie przekroju w kominie o wymiarach 100x100cm na 50x50cm oznacza 

zmniejszenie powierzchni o: 
a)  10%, 
b)  25%, 
c)  50%, 
d)  75%. 
 

20. Sprawność urządzenia odpylającego ,zatrzymującego 44kg pyłów w stosunku do 50kg 

zawartych w spalinach wynosi 
a)  44%, 
b)  88%, 
c)  144%, 
d)  112%. 
 

21. Wysokość komina posiadającego 74 stopnie włazowe co 30cm wynosi około: 

a)  15m, 
b)  20m, 
c)  25m, 
d)  30m. 

background image

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

27

 

KARTA ODPOWIEDZI 

 

Imię i nazwisko …………………………………………………….. 

 

Czyszczenie kominów przemysłowych 

Zakreśl poprawną odpowiedź . 

Nr 

zadania 

Odpowiedź Punkty 

a b c  d 

 

a b c  d 

 

a b c  d 

 

a b c  d 

 

a b c  d 

 

a b c  d 

 

a b c  d 

 

a b c  d 

 

a b c  d 

 

10 

a b c  d 

 

11 

a b c  d 

 

12 

a b c  d 

 

13 

a b c  d 

 

14 

a b c  d 

 

15 

a b c  d 

 

16 

a b c  d 

 

17 

a b c  d 

 

18 

a b c  d 

 

19 

a b c  d 

 

20 

a b c  d 

 

21 

a b c  d 

 

Razem:  

 
 

………………………………………… 

Ocena 

  

 

background image

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

28

TEST II 
 
Test dwustopniowy do jednostki modułowej  ,,Czyszczenie kominów 
przemysłowych” 

 
Test składa się z  20 zadań, z których:  
– zadania 1-14 są z poziomu podstawowego, 
– zadania 15-20 są z poziomu ponadpodstawowego

 
Punktacja zadań 0 lub 1 punkt 

Za każdą prawidłową odpowiedź uczeń otrzymuje 1 punkt. Za złą odpowiedź lub jej brak uczeń 

otrzymuje 0 punktów. 

 
Proponuje się następujące normy wymagań – uczeń otrzyma następujące 
oceny szkolne: 

-

  dopuszczający – za rozwiązanie co najmniej 6 zadań z poziomu podstawowego,  

-

  dostateczny – za rozwiązanie co najmniej 10 zadań z poziomu podstawowego, 

-

  dobry – za rozwiązanie 13 zadań, w tym co najmniej 2 z poziomu ponadpodstawowego, 

-

  bardzo dobry – za rozwiązanie 15 zadań, w tym co najmniej 4 z poziomu 

ponadpodstawowego, 

 

 

 

Plan testu                                                                                Klucz odpowiedzi 

Nr 

 

zad.

 

Cel operacyjny

 

Kategoria 

celu

 

Poziom 

wymag

 

Poprawna 

odpowiedzi

 

1 Określić minimalną wysokość komina 

przemysłowego który wymaga metryki 

A P  30m 

2 Rozróżnić elementy komina  

B 

P 

3 Określić ilość osób czyszczących kominy 

przemysłowe  

B 

P 

4 Określić miejsce rozpoczęcia czyszczenia 

łączników dymowych 

A 

P 

paleniska 

5 Rozróżniać liny stosowane przy pracach 

na wysokości 

B 

P 

bezpieczeństwa 

6 Określić odległości w jakich czyści się 

kominy przełazowe 

B 

P 

7 Obliczyć długość czopucha 

C 

P 

8 Określić zabezpieczenie komina 

murowanego przed pękaniem 

B P 

obręcze 

9 Scharakteryzować rolę jaką pełni bolec 

przy uwalnianiu zaklinowanego kompletu 

linowego  

C 

P 

10 Określić narzędzia do czyszczenia komina 

ze stali kwasoodpornej  

B 

P 

11 Scharakteryzować zasady czyszczenia 

kominów przełazowych 

B 

P 

background image

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

29

12 Obliczyć wysokość komina 

C P 

13 Obliczyć powierzchnię wewnętrzną 

komina 

C 

P 

120m

14 Określić średnicę szczebli włazowych na 

komin 

B P 

2cm 

15 Obliczyć ilość szczebli ochronnych 

C 

PP 

13sztuk 

16 Obliczyć długość odcinka komina 

przemysłowego czyszczonego przez 

pierwszego z kominiarzy  

C PP 

15m 

17 Obliczyć ilość sadzy znajdującej się w 

kominie 

D PP 

1,8m

3

 

18 Obliczyć procentowe zmniejszenie 

przekroju komina  

D PP 

36% 

19 Obliczyć wysokość komina na podstawie 

ilości szczebli włazowych 

C PP 

36m 

20 Obliczyć sprawność urządzenia 

odpylającego spaliny 

D 

PP 

84% 

 

background image

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

30

Przebieg testowania 

 
Instrukcja dla nauczyciela 

1.  Ustalić z uczniami termin przeprowadzenia sprawdzianu z co najmniej jednotygodniowym 

wyprzedzeniem. 

2.  Omówić z uczniami cel stosowania pomiaru dydaktycznego. 

3.  Zapoznać uczniów z rodzajem zadań podanych w zestawie oraz z zasadami punktowania. 

4.  Przeprowadzić z uczniami próbę udzielania odpowiedzi na takie typy zadań testowych, jakie 

będą w teście. 

5.  Omówić z uczniami sposób udzielania odpowiedzi (karta odpowiedzi). 

6.  Zapewnić uczniom możliwość samodzielnej pracy. 

7.  Rozdać uczniom zestawy zadań testowych i karty odpowiedzi, podać czas przeznaczony na 

udzielanie odpowiedzi. 

8.  Stworzyć odpowiednią atmosferę podczas przeprowadzania pomiaru dydaktycznego 

(rozładować niepokój, zachęcić do sprawdzenia swoich możliwości). 

9.  Kilka minut przed zakończeniem sprawdzianu przypomnieć uczniom o zbliżającym się 

czasie zakończenia udzielania odpowiedzi. 

10.  Zebrać karty odpowiedzi oraz zestawy zadań testowych. 

11.  Sprawdzić wyniki i wpisać do arkusza zbiorczego. 

12.  Przeprowadzić analizę uzyskanych wyników sprawdzianu i wybrać te zadania, które  

sprawiły uczniom największe trudności. 

13.  Ustalić przyczyny trudności uczniów w opanowaniu wiadomości i umiejętności. 

14. 

Opracować wnioski do dalszego postępowania, mającego na celu uniknięcie niepowodzeń 

dydaktycznych – ewentualne niskie wyniki przeprowadzonego sprawdzianu

 
Instrukcja dla ucznia 

1.  Przeczytaj uważnie instrukcję. 

2.  Podpisz imieniem i nazwiskiem kartę odpowiedzi. 

3.  Zapoznaj się z zestawem pytań testowych. 

4.  Test zawiera 20 zadań dotyczących czyszczenia kominów przemysłowych. 

5.  Zarówno w części podstawowej jak i ponadpodstawowej znajdują się zadania wielokrotnego 

wyboru( jedna odpowiedź jest prawidłowa) oraz zadania z luką. Zadania z luką wymagają 

wpisania krótkiej odpowiedzi.   

6.  Udzielaj odpowiedzi tylko na załączonej karcie odpowiedzi, prawidłową odpowiedź 

w zadaniach wielokrotnego wyboru zaznacz X (w przypadku pomyłki należy błędną 

odpowiedź zaznaczyć kółkiem, a następnie ponownie zakreślić odpowiedź prawidłową). 

7.  Pracuj samodzielnie, bo tylko wtedy będziesz miał satysfakcję z wykonanego zadania. 

8.  Kiedy udzielenie odpowiedzi będzie Ci sprawiało trudność, wtedy odłóż jego rozwiązanie  

na później i wróć do niego, gdy zostanie Ci wolny czas.   

9.  Na rozwiązanie 

testu 

masz 

60 

min. 

      

 

Materiały dla ucznia:

 

– 

instrukcja, 

– 

zestaw zadań testowych, 

– 

karta odpowiedzi. 

background image

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

31

ZESTAW ZADAŃ TESTOWYCH 
 

1.  Komin o wysokości powyżej ……….. m powinien posiadać metrykę, która jest dowodem 

jego stanu technicznego. 

 

2.  Wewnętrzna część komina przemysłowego to: 
a)  fundament, 
b)  cokół, 
c)  płaszcz, 
d)  podszycie. 
 
3.  Zespół czyszczący komin przemysłowy składa się co najmniej z : 
a)  2 osób, 
b)  3osób, 
c)  4osób, 
d)  5osób. 
 
4.  Czyszczenie  łączników dymowych rozpoczyna się od strony ……………w kierunku 

przewodu kominowego. 

 
5.  Systemy wejścia z wykorzystaniem lin oraz sprzęt do ustalania pozycji pracownika powinny 

składać się co najmniej z liny roboczej i liny ……………………. 

 
6.  Czyszczenie kominów przełazowych odbywa się stopniowo podczas zatrzymywania się 

w odstępach około: 

a)  0,5m, 
b)  1m, 
c)  2m, 
d)  5m. 
 
7.  Wiedząc że długość czopucha dymowego nie może przekraczać 40% wysokości komina to 

dla komina o wysokości 30m czopuch nie może być dłuższy niż: 

a)  4m, 
b)  10m, 
c)  12m, 
d)  20m. 
 
8.  Dla zabezpieczenia przed pękaniem w kominach murowanych zakłada się na płaszcz 

w odległości co l-2 m ……………… wzmacniające, wykonane z płaskownika, składające 
się z 3-4 segmentów łączonych śrubami. 

 
9.  Użycie bolca zamiast kuli do odblokowywania kompletu linowego: 
a)  zwiększa siłę uderzeniową, 
b)  zmniejsza siłę uderzeniowa, 
c)  powoduje uderzenie na całej szerokości komina, 
d)  powoduje bardziej dokładne uderzenie. 
 
 
 

background image

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

32

10.  Komin przemysłowy ze stali kwasoodpornej czyścimy za pomocą: 
a)  zestawu linowego z kula kominiarską gumowana i szczotkami z tworzyw sztucznych, 
b)  zestawu linowego z kula kominiarską i szczotkami, 
c)  bolca, 
d)  szczotki drucianej. 
 
11.  Czyszcząc kominy przełazowe opuszczamy się w kominie obmiatając przyległe do siebie 

ściany: 

a)  każdą trzykrotnym tarciem miotły w przód, w tył i ponownie w przód, 
b)  każdą trzykrotnym tarciem miotły w tył, w przód, w tył i ponownie w tył, 
c)  każdą trzykrotnym tarciem miotły do tyłu, 
d)  każdą trzykrotnym tarciem miotły do przodu. 
 
12.  Wysokość komina stalowego zbudowanego 8 elementów o długości 4,2m wynosi około: 
a)  32m, 
b)  33,6m, 
c)  34,6m, 
d)  48m. 
 
13.  Powierzchnia wewnętrzna komina o wysokości 20m i wymiarach 150x150cm 

wynosi……..m

2

 
14.  Średnica szczebla włazowego na komin przemysłowy powinna wynosić minimum …..cm. 
 
15.  Przy 65 szczeblach włazowych ilość szczebli ochronnych powinna wynosić co 

najmniej…..sztuk. 

 
16.  Pierwszy z pracowników czyszczących komin o wysokości 45m czyści ……….m od góry. 
 
17.  Ilość 15mm warstwy sadzy nagromadzonej w 30 m kominie o wymiarach 100x100cm 

wynosi  …………..m

3

 
18.  Zmniejszenie przekroju w kominie o wymiarach 100x100cm na 80x80cm oznacza 

zmniejszenie powierzchni o……………%. 

 
19.  Wysokość komina posiadającego 110 stopnie włazowe co 30cm wynosi około ………m. 
 
20.  Sprawność urządzenia odpylającego zatrzymującego 21kg pyłów w stosunku do 25kg 

zawartych w spalinach wynosi………….%. 

 

background image

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

33

KARTA ODPOWIEDZI 

 

Imię i nazwisko …………………………………………………….. 

 

Czyszczenie kominów przemysłowych 

Zakreśl poprawną odpowiedź, uzupełnij brakujące zdanie. 

 
 

Nr 

zadania 

Odpowiedź Punkty 

1  

 

2 a 

  d 

 

3 a 

  d 

 

4    
5    
6 a 

  d 

 

7 a 

  d 

 

8    
9 a 

  d 

 

10 a 

 

 

11 a 

 

 

12 a 

 

 

13    
14    
15    
16    
17    
18    
19    
20    

 

∑ punktów  

 

 

………………………………………… 

Ocena 

 

background image

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

34

7. LITERATURA 
 

1.  Fenkann.O. ,Meller M: Kominy stalowe. Wydawnictwo Uczelniane Politechniki 

Koszalińskiej,  Koszalin 1994 

2.  Heryszek A.: Kominiarz i jego wiedza zawodowa. Wydawnictwo Spółdzielcze, Warszawa 

1985  

3.  Krygier K., Klinke T., Sewerynik J.: Ogrzewnictwo wentylacja klimatyzacja. WSiP, 

Warszawa 1991 

4.  Krygier K. , Kieślowski S.: Technologia Instalacje sanitarne cz.2. WSiP, Warszawa 1998 
5.  Meller M. ,Pożoga T. Wybrane zagadnienia korozji i utrzymania kominów przemysłowych. 

Wydawnictwo Uczelniane Politechniki Koszalińskiej,  Koszalin 2003 

6.  Mrozek W.: Budownictwo przemysłowe cz.1 Wybrane zagadnienia Skrypt Politechniki 

Białostockiej, Białystok 1990 

7.  PN-89/B-10425 Przewody dymowe, spalinowe i wentylacyjne murowane z cegły. 

Wymagania techniczne i badania przy odbiorze 

8.  PN-EN 1443 Kominy – wymagania ogólne 
9.  Katalogi producentów 
10.  Czasopismo: ”Kominiarz Polski”