background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 

 

 

 

MINISTERSTWO EDUKACJI 
             NARODOWEJ

 

 

 

 

 

Ryszard Rozborski 

 

 

Czyszczenie pieców rzemieślniczych i przemysłowych 
714[02].Z2.04 

 

 

 
 
 
 
 

Poradnik dla nauczyciela 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Wydawca 

Instytut Technologii Eksploatacji – Państwowy Instytut Badawczy 
Radom  2006 

background image

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

1

Recenzenci: 
mgr inż. Lucja Zegadło 
mgr inż. Artur Kryczka 
 
 
Opracowanie redakcyjne: 
mgr inż. Barbara Olech 
 
 
Konsultacja: 
mgrr inż. Krzysztof Wojewoda 
 
 
Korekta: 
mgr 

 

 
 

Poradnik stanowi obudowę dydaktyczną programu jednostki modułowej 714[02].Z2.04 
Czyszczenie pieców rzemieślniczych i przemysłowych zawartego w modułowym programie 
nauczania dla zawodu kominiarz. 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 
 
 
 

 

Wydawca 

Instytut Technologii Eksploatacji – Państwowy Instytut Badawczy, Radom  2006

 

background image

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

2

SPIS TREŚCI 
 

1.  Wprowadzenie 

2.  Wymagania wstępne 

3.  Cele kształcenia 

4.  Przykładowe scenariusze zajęć 

5. Ćwiczenia  

11 

5.1. . Rodzaje przeznaczenie, budowa i zasada działania pieców ogrzewczych  

11 

   5.1.1. Ćwiczenia 11 
5.2. Rodzaje przeznaczenie, budowa i zasada działania pieców rzemieślniczych  

14 

   5.2.1. Ćwiczenia 14 
5.3. Rodzaje przeznaczenie, budowa i zasada działania pieców produkcyjnych  

18 

   5.3.1. Ćwiczenia 18 
6. Ewaluacja osiągnięć ucznia  

20 

7. Literatura 

33 

 
 
 
 
 
 
 
 
 

background image

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

3

1. WPROWADZENIE 

 

 Przekazujemy 

Państwu Poradnik dla nauczyciela „Czyszczenie pieców rzemieślniczych 

i przemysłowych”, który będzie pomocny w prowadzeniu zajęć dydaktycznych w szkole 
kształcącej w zawodzie kominiarz 714[02]. 
W poradniku zamieszczono: 

−  wymagania wstępne, 
−  wykaz umiejętności, jakie uczeń opanuje podczas zajęć, 
−  przykładowe scenariusze zajęć, 
−  propozycje  ćwiczeń, które mają na celu wykształcenie u uczniów umiejętności 

praktycznych, 

−  wykaz literatury, z jakiej uczniowie mogą korzystać podczas nauki, 

Wskazane jest, aby zajęcia dydaktyczne były prowadzone różnymi metodami ze szczególnym 
uwzględnieniem: 

−  pokazu z objaśnieniem, 
−  tekstu przewodniego, 
−  metody projektów, 
−  ćwiczeń praktycznych. 

Formy organizacyjne pracy uczniów mogą być zróżnicowane, począwszy od samodzielnej pracy 
uczniów do pracy zespołowej. 
W celu przeprowadzenia sprawdzianu wiadomości i umiejętności ucznia, nauczyciel może 
posłużyć się zamieszczonym w rozdziale 6 zestawem zadań testowych, zawierającym różnego 
rodzaju zadania. 
W tym rozdziale podano również: 

−  plan testu w formie tabelarycznej, 
−  punktacje zadań i uczenia się, 
−  propozycje norm wymagań, 
−  instrukcję dla nauczyciela, 
−  instrukcję dla ucznia, 
−  kartę odpowiedzi, 
−  zestaw zadań testowych. 

 

background image

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

4

 
 
 
 
 
 
 

 
 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

 

 

 

 
 
 

 
 

 
 
 
 
 
 
 

 

Schemat układu jednostek modułowych 

Moduł 714[02].Z2 

Technologia prac kominiarskich 

Moduł 714[02].Z2.01 

Wykonanie kominiarskich prac 

przygotowawczo zakończeniowych 

 

Moduł 714[02].Z2.02 

Czyszczenie przewodów kominowych i 

czopuchów 

Moduł 714[02].Z2.03 

Czyszczenie trzonów kuchennych pieców 

domowych 

Moduł 714[02].Z2.04 

Czyszczenie pieców rzemieślniczych i 

przemysłowych 

Moduł 714[02].Z2.05 

Czyszczenie kotłów 

Moduł 714[02].Z2.06 

Czyszczenie kominów przemysłowych 

Moduł 714[02].Z2.07 

Wypalanie przewodów dymowych i 

spalinowych 

Moduł 714[02].Z2.08 

Wykonywanie badań przewodów kominowych 

Moduł 714[02].Z2.09 

Prowadzenie dokumentacji prac kominiarskich 

background image

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

5

2. WYMAGANIA WSTĘPNE 

 

Przystępując do realizacji programu jednostki modułowej „Czyszczenie pieców 

rzemieślniczych i przemysłowych” uczeń powinien umieć: 
−  posługiwać się podstawowymi pojęciami z zakresu budownictwa, 
−  posługiwać się dokumentacją techniczną, 
−  przestrzegać przepisy bezpieczeństwa i higieny pracy, ochrony przeciwpożarowej i ochrony 

środowiska, 

−  magazynować, składować i transportować materiały budowlane, 
−  stosować przepisy bhp, ochrony przeciwpożarowej i przeciwporażeniowej obowiązujące 

podczas wykonywania kominiarskich prac przygotowawczo - zakończeniowych, 

−  organizować i likwidować stanowisko wykonywania kominiarskich prac przygotowawczo- 

zakończeniowych, 

−  planować kolejność prac kominiarskich, 
−  zabezpieczać pomieszczenia przed zaprószeniem sadzą, 
−  przygotowywać i prawidłowo użytkować narzędzia stosowane do prac kominiarskich, 
−  dobierać narzędzia kominiarskie odpowiednio do rozmiarów przewodów kominowych, 
−  wykonywać konserwację narzędzi kominiarskich, 
−  stosować kominiarski sprzęt pomocniczy, 
−  sporządzać przedmiary robót z wykorzystaniem dokumentacji, 
−  sporządzać przedmiary robót z wykorzystaniem pomiarów z natury, 
−  wykonywać pracę indywidualnie i w zespole, 
−  stosować zasady prawidłowej gospodarki odpadami, 
−  stosować zasady obsługi ciągomierza i innych aparatów do mierzenia ciągu, 
−  stosować zasady obsługi anemometru, 
−  stosować zasady obsługi analizatora spalin, 
−  stosować zasady obsługi pirometru, 
−  stosować zasady obsługi manowakuometru, 
−  stosować zasady obsługi urządzeń do wykrywania gazów, 
−  wykonywać obmiar prac kominiarskich, rozliczyć robociznę, materiały i sprzęt, 
−  wykonywać prace zgodnie z zasadami sztuki kominiarskiej. 

background image

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

6

3. CELE KSZTAŁCENIA 

 

W wyniku realizacji programu jednostki modułowej powinieneś umieć: 

–  zastosować przepisy bhp, ochrony przeciwpożarowej i przeciwporażeniowej obowiązujące 

podczas czyszczenia pieców rzemieślniczych i przemysłowych, 

–  zorganizować i zlikwidować stanowisko czyszczenia pieców rzemieślniczych 

i przemysłowych, 

–  posłużyć się dokumentacją techniczną dotyczącą pieców rzemieślniczych i przemysłowych, 
–  dokonać oceny stanu technicznego pieców rzemieślniczych i przemysłowych, 
–  zaplanować kolejność prac, 
–  dobrać narzędzia i sprzęt do czyszczenia pieców rzemieślniczych i przemysłowych, 
–  czyścić komory wędzarnicze, 
–  wykonać czyszczenie pieców piekarskich, 
–  wykonać czyszczenie pieców cukierniczych, 
–  wykonać czyszczenie pieców lakierniczych, 
–  wykonać czyszczenie suszarni, 
–  wykonać czyszczenie pieców przemysłowych, 
–  sprawdzić poprawność wykonanych czynności kominiarskich, 
–  wykonać obmiar prac kominiarskich, 
–  rozliczyć robociznę, materiały i sprzęt, 
–  wykonać czyszczenie pieców rzemieślniczych i przemysłowych zgodnie z zasadami sztuki 

kominiarskiej. 

background image

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

7

4. PRZYKŁADOWE SCENARIUSZE ZAJĘĆ 

 

Scenariusz zajęć 1 

 

Osoba prowadząca ………………………………………………. 
Modułowy program nauczania:   Kominiarz 714[02] 
Moduł: 

    Technologia 

prac 

kominiarskich 

714[02].Z2. 

Jednostka modułowa: Czyszczenie pieców rzemieślniczych i przemysłowych 714[02].Z2.04 
 

Temat: Czyszczenie pieca piekarniczego. 
 

Cel ogólny: Wykonać czyszczenie pieca piekarniczego. 
Po zakończeniu zajęć edukacyjnych uczeń potrafi: 

−  dobrać sprzęt i narzędzia do czyszczenia pieców , 

−  zastosować przepisy bhp, ochrony ppoż. i przeciwporażeniowej obowiązujące na podczas 

czyszczenia pieców, 

−  zorganizować i zlikwidować stanowisko czyszczenia pieców, 
−  ocenić stan techniczny pieców , 
−  zaplanować kolejność prac, 
−  wykonać obmiar robót. 

 
Metody nauczania– uczenia się:  

−  pokaz z objaśnieniem, 
−  ćwiczenia praktyczne  

Formy organizacyjne pracy uczniów: 

−  grupowa. 

 

Czas: 90min. 
 

Środki dydaktyczne: 
–  maszyny i urządzenia właściwe dla zawodu kominiarz, 
–  sprzęt pomiarowo dydaktyczny, 
–  stanowisko dydaktyczne z piecem piekarniczym,  
−  środki do udzielania pomocy przedmedycznej, 
−  środki zapewniające przestrzeganie zasad bezpieczeństwa i higieny, 
−  przybory kreślarskie, 
−  papier formatu A4, 
−  katalogi producentów pieców piekarniczych. 

 
Przebieg zajęć: 

1)  Sprawy organizacyjne. 
2)  Nawiązanie do tematu, omówienie celów zajęć. 
3)  Zorganizowanie stanowiska pracy do wykonania ćwiczenia. 
4)  Realizacja tematu:  

−  nauczyciel dzieli uczniów na grupy 2-3 osobowe, 

background image

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

8

−  każda grupa zapoznaje się z zadaniem do wykonania oglądając między innymi 

dokumentacją techniczną pieca piekarniczego, 

−  każda grupa planuje przebieg wykonania ćwiczenia praktycznego wypisując kolejne 

operacje ,potrzebne materiały oraz narzędzia i urządzenia, 

−  grupy kolejno przygotowują stanowisko i wg wcześniej wykonanego planu, 
−  uczniowie wykonują czyszczenie pieca piekarniczego, 
−  uczniowie z pozostałych grup w tym czasie wykonują obmiar robót, 
−  każda grupa prezentuje wykonaną pracę uwzględniając jakość jej wykonania, 
−  nauczyciel nadzoruje pracę uczniów. 

5)  Po zakończeniu prezentacji uczniowie wskazują trudności jakie napotkali  
6)  Nauczyciel analizuje prace uczniów. 
 
Zakończenie zajęć 
Uporządkowanie stanowisk pracy i klasopracowni. 
Praca domowa 
Odszukaj materiałów technicznych na temat pieców piekarniczych i cukierniczych 
Sposób uzyskania informacji zwrotnej od ucznia po zakończonych zajęciach: 

−  anonimowe ankiety ewaluacyjne dotyczące sposobu prowadzenia zajęć i zdobytych 

umiejętności. 

background image

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

9

Scenariusz zajęć 2 

 
Osoba prowadząca ………………………………………………. 
Modułowy program nauczania:   Kominiarz 714[02] 
Moduł: 

    Technologia 

prac 

kominiarskich 

714[02].Z2. 

Jednostka modułowa: Czyszczenie pieców rzemieślniczych i przemysłowych 714[02].Z2.04 
 

Temat: Czyszczenie pieców przemysłowych. 
 

Cel ogólny: Przygotowanie planu działania dotyczącego czyszczenia pieców przemysłowych. 
Po zakończeniu zajęć edukacyjnych uczeń potrafi: 
 

−  dobrać sprzęt i narzędzia do czyszczenia pieców , 

−  zastosować przepisy bhp, ochrony ppoż. i przeciwporażeniowej obowiązujące na podczas 

czyszczenia pieców, 

−  zorganizować i zlikwidować stanowisko czyszczenia pieców, 
−  ocenić stan techniczny pieców , 
−   zaplanować kolejność prac, 

 
Metody nauczania– uczenia się:  

−  pokaz z objaśnieniem 
−  ćwiczenia praktyczne  

Formy organizacyjne pracy uczniów: 

−  indywidualna 

 

Czas: 90min. 

Środki dydaktyczne: 

−  dokumentacja techniczna ze schematami kanałów spalinowych różnych pieców 

przemysłowych, 

−  przybory kreślarskie, 
−  papier formatu A4, 
−  katalogi producentów pieców przemysłowych. 

 
Przebieg zajęć: 

1)  Sprawy organizacyjne. 
2)  Nawiązanie do tematu, omówienie celów zajęć. 
3)  Zorganizowanie stanowiska pracy do wykonania ćwiczenia. 
4)  Realizacja tematu:  

−  każdy uczeń zapoznaje się z zadaniem do wykonania, 
−  uczniowie losują dokumentację techniczną pieca przemysłowego, 
−  uczniowie zapoznają się z instrukcją obsługi i eksploatacji pieca, 
−  każdy uczeń wykonuje plan działania wypisując kolejne operacje, potrzebne materiały oraz 

narzędzia i urządzenia środki ochrony indywidualnej, 

−  uczniowie wypisują zagrożenia bhp i pożarowe związane z wykonywaniem tego zadania, 
−  nauczyciel nadzoruje pracę uczniów, 
−  uczniowie zamieniają się dokumentacja techniczną wykonując razem trzy plany działania, 
−  każda uczeń prezentuje wykonaną pracę. 

background image

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

10

5)  Nauczyciel analizuje prace uczniów. 
 
Zakończenie zajęć 
Uporządkowanie stanowisk pracy i klasopracowni. 
Praca domowa 
Odszukaj materiałów technicznych na temat pieców przemysłowych. 
Sposób uzyskania informacji zwrotnej od ucznia po zakończonych zajęciach: 

−  anonimowe ankiety ewaluacyjne dotyczące sposobu prowadzenia zajęć i zdobytych 

umiejętności. 

background image

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

11

5.ĆWICZENIA 

 
5.1.  Rodzaje, przeznaczenie, budowa i zasada działania pieców 

ogrzewczych 

 
5.1.1. Ćwiczenia 

 
Ćwiczenie 1 
 

Wykonaj czyszczenia pieca kaflowego. 
 
Wskazówki do realizacji: 

Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres i technikę 

wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  przeprowadzić działania przygotowawcze przed rozpoczęciem czyszczenia, 
2)  zapoznać się z budową pieca kaflowego, 
3)  sporządzić plan działania zawierający szkic kanałów dymowych pieca, kolejne czynności 

oraz niezbędne materiały i narzędzia, 

4)  określić zagrożenia bhp i pożarowe związane z wykonywaniem tego zadania, 
5)  dobrać środki ochrony indywidualnej, 
6)  zorganizować stanowisko pracy , 
7)  dobrać materiały potrzebne przy czyszczeniu pieca kaflowego, 
8)  wykonać czyszczenie pieca zgodnie z zasadami sztuki kominiarskiej, 
9)  uporządkować stanowisko pracy, 
10) wykonać obmiar robót, 
11) rozliczyć materiały robociznę i sprzęt, 
12) zaprezentować efekty swojej pracy,  
13) dokonać oceny wykonanej pracy. 

 
Zalecane metody nauczania – uczenia się:  

–  pokaz z objaśnieniem, 
–  ćwiczenia praktyczne. 

 

Środki dydaktyczne: 

–  miotły trzonowe, 
–  zmiotki, 
–  szczotki druciane, 
–  łopaty, 
–  przepychacze odpowiednich długości z głowicami o rozmiarach uzależnionych od potrzeb, 
–  grace różnych wielkości i kształtów, 
–  szuflady kanałowe, skrzynie lub wiadra i worki, 
–  latarka elektryczna, 
–  środek transportu do wywozu popiołu i sadzy na zewnątrz obiektu, 

background image

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

12

–  kartki papieru formatu A4, 
–  przybory kreślarskie, 
–  literatura z rozdziału 7 poradnika dla nauczyciela. 
 
Ćwiczenie 2 

Wykonaj czyszczenie pieca żelaznego.   

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Wskazówki do realizacji: 
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres i technikę 

wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  przeprowadzić działania przygotowawcze przed rozpoczęciem czyszczenia, 
2)  zapoznać się z budową pieca żelaznego, 
3)  sporządzić plan działania uwzględniający kolejne czynności oraz niezbędne materiały 

i narzędzia, 

4)  określić zagrożenia bhp i pożarowe związane z wykonywaniem tego zadania, 
5)  dobrać środki ochrony indywidualnej, 
6)  zorganizować stanowisko pracy , 
7)  dobrać materiały potrzebne przy czyszczeniu pieca żelaznego, 
8)  wykonać czyszczenie pieca żelaznego zgodnie z zasadami sztuki kominiarskiej, 
9)  uporządkować stanowisko pracy, 
10) wykonać obmiar robót, 
11) rozliczyć materiały robociznę i sprzęt, 
12) zaprezentować efekty swojej pracy,  
13) dokonać oceny wykonanej pracy. 

 
Zalecane metody nauczania – uczenia się:  

–  pokaz z objaśnieniem, 
–  ćwiczenia praktyczne. 

 

Środki dydaktyczne: 

–  miotły trzonowe, 
–  zmiotki, 
–  szczotki druciane, 
–  łopaty, 
–  przepychacze odpowiednich długości z głowicami o rozmiarach uzależnionych od potrzeb, 
–  grace różnych wielkości i kształtów, 
–  szuflady kanałowe, skrzynie lub wiadra i worki, 
–  latarka elektryczna, 
–  środek transportu do wywozu popiołu i sadzy na zewnątrz obiektu, 
–  kartki papieru formatu A4, 
–  długopis , 
–  ołówek twardości HB, 
–  literatura z rozdziału 7 poradnika dla nauczyciela. 
 
 
 

background image

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

13

Ćwiczenie 3 

Wykonaj 

czyszczenie 

promiennika 

gazowego. 

           

 

Wskazówki do realizacji: 
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres i technikę 

wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  przeprowadzić działania przygotowawcze przed rozpoczęciem czyszczenia, 
2)  zapoznać się z instrukcją obsługi promiennika gazowego, 
3)  sporządzić plan działania uwzględniający kolejne czynności oraz niezbędne materiały 

i narzędzia, 

4)  określić zagrożenia bhp i pożarowe związane z wykonywaniem tego zadania, 
5)  dobrać środki ochrony indywidualnej, 
6)  zorganizować stanowisko pracy, 
7)  dobrać materiały potrzebne przy czyszczeniu promiennika gazowego, 
8)  wykonać czyszczenie urządzenia gazowego zgodnie z zasadami sztuki kominiarskiej, 
9)  uporządkować stanowisko pracy, 
10) wykonać obmiar robót, 
11) rozliczyć materiały robociznę i sprzęt, 
12) zaprezentować efekty swojej pracy, 
13) dokonać oceny wykonanej pracy. 

 
Zalecane metody nauczania – uczenia się:  

–  pokaz z objaśnieniem, 
–  ćwiczenia praktyczne. 

 
Środki dydaktyczne: 

–  miotły trzonowe, 
–  zmiotki, 
–  szczotki druciane, 
–  łopaty, 
–  przepychacze odpowiednich długości z głowicami o rozmiarach uzależnionych od potrzeb, 
–  grace różnych wielkości i kształtów, 
–  szuflady kanałowe, skrzynie lub wiadra i worki, 
–  latarka elektryczna, 
–  środek transportu do wywozu popiołu i sadzy na zewnątrz obiektu, 
–  kartki papieru formatu A4, 
–  Przybory kreślarskie, 
–  literatura z rozdziału 7 poradnika dla nauczyciela. 
 
Ćwiczenie 4 

Wykonaj czyszczenie kanałów spalinowych olejowego ogrzewacza konwekcyjnego.  

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Wskazówki do realizacji: 

Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres i technikę 

wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy. 

 

background image

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

14

Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  przeprowadzić działania przygotowawcze przed rozpoczęciem czyszczenia, 
2)  zapoznać się instrukcją obsługi olejowego ogrzewacza konwekcyjnego, 
3)  sporządzić plan działania uwzględniający kolejne czynności oraz niezbędne materiały 

i narzędzia, 

4)  określić zagrożenia bhp i pożarowe związane z wykonywaniem tego zadania, 
5)  dobrać środki ochrony indywidualnej, 
6)  zorganizować stanowisko pracy , 
7)  dobrać materiały potrzebne przy czyszczeniu olejowego ogrzewacza konwekcyjnego, 
8)  wykonać czyszczenie olejowego ogrzewacza konwekcyjnego zgodnie z zasadami sztuki 

kominiarskiej, 

9)  uporządkować stanowisko pracy, 
10) wykonać obmiar robót, 
11) rozliczyć materiały robociznę i sprzęt, 
12) zaprezentować efekty swojej pracy,  
13) dokonać oceny wykonanej pracy. 

 
Zalecane metody nauczania – uczenia się:  

–  pokaz z objaśnieniem, 
–  ćwiczenia praktyczne. 

 

Środki dydaktyczne: 

–  miotły trzonowe, 
–  zmiotki, 
–  szczotki druciane, 
–  łopaty, 
–  przepychacze odpowiednich długości z głowicami o rozmiarach uzależnionych od potrzeb, 
–  grace różnych wielkości i kształtów, 
–  szuflady kanałowe, skrzynie lub wiadra i worki, 
–  latarka elektryczna, 
–  środek transportu do wywozu popiołu i sadzy na zewnątrz obiektu, 
–  kartki papieru formatu A4, 
–  przybory kreślarskie, 
–  literatura z rozdziału 7 poradnika dla nauczyciela. 

 

background image

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

15

5.2. Rodzaje, przeznaczenie, budowa i zasada działania pieców 

rzemieślniczych

 

 
5.2.1. Ćwiczenia 

 
Ćwiczenie 1 

Wykonaj czyszczenie wędzarni rzemieślniczej. 

           

 

Wskazówki do realizacji: 
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres i technikę 

wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  przeprowadzić działania przygotowawcze przed rozpoczęciem czyszczenia, 
2)  zapoznać się z instrukcją obsługi wędzarni, 
3)  sporządzić plan działania uwzględniający kolejne czynności oraz niezbędne materiały 

i narzędzia, 

4)  określić zagrożenia bhp i pożarowe związane z wykonywaniem tego zadania, 
5)  dobrać środki ochrony indywidualnej, 
6)  zorganizować stanowisko pracy, 
7)  dobrać materiały potrzebne przy czyszczeniu wędzarni, 
8)  wykonać czyszczenie wędzarni zgodnie z zasadami sztuki kominiarskiej, 
9)  uporządkować stanowisko pracy, 
10) wykonać obmiar robót, 
11) rozliczyć materiały robociznę i sprzęt, 
12) zaprezentować efekty swojej pracy,  
13) dokonać oceny wykonanej pracy. 

 
Zalecane metody nauczania – uczenia się:  

–  pokaz z objaśnieniem, 
–  ćwiczenia praktyczne. 

 

Środki dydaktyczne: 

–  miotły trzonowe, 
–  zmiotki, 
–  szczotki druciane, 
–  łopaty, 
–  przepychacze odpowiednich długości z głowicami o rozmiarach uzależnionych od potrzeb, 
–  grace różnych wielkości i kształtów, 
–  szuflady kanałowe, skrzynie lub wiadra i worki, 
–  latarka elektryczna, 
–  środek transportu do wywozu popiołu i sadzy na zewnątrz obiektu, 
–  kartki papieru formatu A4, 
–  przybory kreślarskie, 
–  literatura z rozdziału 7 poradnika dla nauczyciela. 
 
 

background image

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

16

Ćwiczenie 2 

Wykonaj 

czyszczenie 

pieca 

piekarniczego. 

           

 

Wskazówki do realizacji: 
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres i technikę 

wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  przeprowadzić działania przygotowawcze  przed rozpoczęciem czyszczenia, 
2)  zapoznać się z instrukcją obsługi pieca piekarniczego, 
3)  sporządzić plan działania uwzględniający kolejne czynności oraz niezbędne materiały 

i narzędzia, 

4)  określić zagrożenia bhp i pożarowe związane z wykonywaniem tego zadania, 
5)  dobrać środki ochrony indywidualnej, 
6)  zorganizować stanowisko pracy , 
7)  dobrać materiały potrzebne przy czyszczeniu pieca piekarniczego, 
8)  wykonać czyszczenie pieca piekarniczego zgodnie z zasadami sztuki kominiarskiej, 
9)  uporządkować stanowisko pracy, 
10) wykonać obmiar robót, 
11) rozliczyć materiały robociznę i sprzęt, 
12) zaprezentować efekty swojej pracy,  
13) dokonać oceny wykonanej pracy. 

 
Zalecane metody nauczania – uczenia się:  

–  pokaz z objaśnieniem, 
–  ćwiczenia praktyczne. 

 
Środki dydaktyczne: 

–  miotły trzonowe, 
–  zmiotki, 
–  szczotki druciane, 
–  łopaty, 
–  przepychacze odpowiednich długości z głowicami o rozmiarach uzależnionych od potrzeb, 
–  grace różnych wielkości i kształtów, 
–  szuflady kanałowe, skrzynie lub wiadra i worki, 
–  latarka elektryczna, 
–  środek transportu do wywozu popiołu i sadzy na zewnątrz obiektu, 
–  kartki papieru formatu A4, 
–  przybory kreślarskie, 
–  literatura z rozdziału 7 poradnika dla nauczyciela. 
 
Ćwiczenie 3 

Wykonaj 

czyszczenie 

kabiny 

lakierniczej. 

           

 

Wskazówki do realizacji: 
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres i technikę 

wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy. 

 

background image

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

17

Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  przeprowadzić działania przygotowawcze przed rozpoczęciem czyszczenia, 
2)  zapoznać się z instrukcją obsługi kabiny lakierniczej, 
3)  sporządzić plan działania uwzględniający kolejne czynności oraz niezbędne materiały 

i narzędzia, 

4)  określić zagrożenia bhp i pożarowe związane z wykonywaniem tego zadania, 
5)  dobrać środki ochrony indywidualnej, 
6)  zorganizować stanowisko pracy , 
7)  dobrać materiały potrzebne przy czyszczeniu kabiny lakierniczej, 
8)  wykonać czyszczenie kabiny lakierniczej zgodnie z zasadami sztuki kominiarskiej, 
9)  uporządkować stanowisko pracy, 
10) wykonać obmiar robót, 
11) rozliczyć materiały robociznę i sprzęt, 
12) zaprezentować efekty swojej pracy,  
13) dokonać oceny wykonanej pracy. 

 
Zalecane metody nauczania – uczenia się:  

–  pokaz z objaśnieniem, 
–  ćwiczenia praktyczne. 

 

Środki dydaktyczne: 

–  miotły trzonowe, 
–  zmiotki, 
–  szczotki druciane, 
–  łopaty, 
–  przepychacze odpowiednich  długości z głowicami o rozmiarach uzależnionych od potrzeb, 
–  grace różnych wielkości i kształtów, 
–  szuflady kanałowe, skrzynie lub wiadra i worki, 
–  latarka elektryczna, 
–  środek transportu do wywozu popiołu i sadzy na zewnątrz obiektu, 
–  kartki papieru formatu A4, 
–  długopis , 
–  ołówek twardości HB, 
–  literatura z rozdziału 7 poradnika dla nauczyciela. 
 
Ćwiczenie 4 

Wykonaj czyszczenie suszarni kanałowej.   

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Wskazówki do realizacji: 
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres i technikę 

wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  przeprowadzić działania przygotowawcze przed rozpoczęciem czyszczenia, 
2)  zapoznać się instrukcją obsługi suszarni kanałowej, 

background image

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

18

3)  sporządzić plan działania uwzględniający kolejne czynności oraz niezbędne materiały 

i narzędzia, 

4)  określić zagrożenia bhp i pożarowe związane z wykonywaniem tego zadania, 
5)  dobrać środki ochrony indywidualnej, 
6)  zorganizować stanowisko pracy , 
7)  dobrać materiały potrzebne przy czyszczeniu suszarni kanałowej, 
8)  wykonać czyszczenie suszarni kanałowej zgodnie z zasadami sztuki kominiarskiej, 
9)  uporządkować stanowisko pracy, 
10) wykonać obmiar robót, 
11) rozliczyć materiały robociznę i sprzęt, 
12) zaprezentować efekty swojej pracy,  
13) dokonać oceny wykonanej pracy. 

 
Zalecane metody nauczania – uczenia się:  

–  pokaz z objaśnieniem, 
–  ćwiczenia praktyczne. 

 

Środki dydaktyczne: 

–  miotły trzonowe, 
–  zmiotki, 
–  szczotki druciane, 
–  łopaty, 
–  przepychacze odpowiednich długości z głowicami o rozmiarach uzależnionych od potrzeb, 
–  grace różnych wielkości i kształtów, 
–  szuflady kanałowe, skrzynie lub wiadra i worki, 
–  latarka elektryczna, 
–  środek transportu do wywozu popiołu i sadzy na zewnątrz obiektu, 
–  kartki papieru formatu A4, 
–  długopis, 
–  ołówek twardości HB, 
–  literatura z rozdziału 7 poradnika dla nauczyciela. 

 

background image

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

19

5.3.  Rodzaje, przeznaczenie, budowa i zasada działania pieców 

produkcyjnych

 

 
5.3.1. Ćwiczenia 

 
Ćwiczenie 1 

Na podstawie dokumentacji technicznej wykonaj plan działania związany z czyszczeniem 

pieca przemysłowego. 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 
Wskazówki do realizacji: 

Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres i technikę 

wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  przygotować stanowisko pracy, 
2)  zapoznać się z instrukcją obsługi i eksploatacji pieca, 
3)  sporządzić plan działania uwzględniający kolejne czynności  oraz niezbędne materiały 

i narzędzia, 

4)  określić zagrożenia bhp i pożarowe związane z wykonywaniem tego zadania, 
5)  dobrać środki ochrony indywidualnej, 
6)  zaprezentować efekty swojej pracy,  
7)  dokonać oceny wykonanej pracy. 

 
Zalecane metody nauczania – uczenia się:  

–  pokaz z objaśnieniem, 
–  ćwiczenia praktyczne. 

 
Środki dydaktyczne: 

–  dokumentacja techniczna ze schematami kanałów spalinowych różnych pieców 

przemysłowych, 

–  kartki papieru formatu A4, 
–  przybory kreślarskie, 
–  literatura z rozdziału 7 poradnika dla nauczyciela. 
 
Ćwiczenie 2 

Wykonaj czyszczenie dowolnego pieca przemysłowego.   

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 
Wskazówki do realizacji: 

Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres i technikę 

wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  przeprowadzić działania przygotowawcze przed rozpoczęciem czyszczenia, 
2)  zapoznać się z instrukcją obsługi i eksploatacji pieca, 

background image

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

20

3)  sporządzić plan działania uwzględniający kolejne czynności  oraz niezbędne materiały 

i narzędzia, 

4)  określić zagrożenia bhp i pożarowe związane z wykonywaniem tego zadania, 
5)  dobrać środki ochrony indywidualnej, 
6)  zorganizować stanowisko pracy , 
7)  dobrać materiały potrzebne przy czyszczeniu pieca przemysłowego, 
8)  wykonać czyszczenie pieca zgodnie z zasadami sztuki kominiarskiej, 
9)  uporządkować stanowisko pracy, 
10) wykonać obmiar robót, 
11) rozliczyć materiały robociznę i sprzęt, 
12) zaprezentować efekty swojej pracy,  
13) dokonać oceny wykonanej pracy. 

 
Zalecane metody nauczania – uczenia się:  

–  pokaz z objaśnieniem, 
–  ćwiczenia praktyczne. 

 

Środki dydaktyczne: 

–  miotły trzonowe, 
–  zmiotki, 
–  szczotki druciane, 
–  łopaty, 
–  przepychacze odpowiednich  długości z głowicami o rozmiarach uzależnionych od potrzeb, 
–  grace różnych wielkości i kształtów, 
–  szuflady kanałowe, skrzynie lub wiadra i worki, 
–  latarka elektryczna, 
–  środek transportu do wywozu popiołu i sadzy na zewnątrz obiektu, 
–  kartki papieru formatu A4, 
–  długopis ,ołówek twardości HB, 
–  literatura z rozdziału 7 poradnika dla nauczyciela. 

 

background image

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

21

6.EWALUACJA OSIĄGNIĘĆ UCZNIA

 

 

Przykłady narzędzi pomiaru dydaktycznego 

 
TEST 1 
Test dwustopniowy do jednostki modułowej ,,Czyszczenie pieców 

rzemieślniczych i przemysłowych

”. 

 
Test składa się z  21 zadań, z których:  
– zadania 1-15 są z poziomu podstawowego, 
– zadania 16-21 są z poziomu ponadpodstawowego

 

Punktacja zadań 0 lub 1 punkt 
 

Za każdą prawidłową odpowiedź uczeń otrzymuje 1 punkt.  
Za złą odpowiedź lub jej brak uczeń otrzymuje 0 punktów. 
 

Proponuje się następujące normy wymagań – uczeń otrzyma następujące 

oceny szkolne: 

-

  dopuszczający – za rozwiązanie co najmniej 7 zadań z poziomu podstawowego,  

-

  dostateczny – za rozwiązanie co najmniej 11 zadań z poziomu podstawowego, 

-

  dobry – za rozwiązanie 15 zadań, w tym co najmniej 2 z poziomu ponadpodstawowego, 

-

  bardzo dobry – za rozwiązanie 18 zadań, w tym co najmniej 4 z poziomu 

ponadpodstawowego. 

 
Klucz odpowiedzi: 1.
 b, 2. b, 3. b, 4. a, 5. a, 6. b, 7. b, 8. d, 9. c, 10. c, 11. c, 12. b, 
13.
 c, 14. a, 15. a, 16. b, 17. d, 18. c, 19. b, 20. d, 21. d 

 

Plan testu 

Nr 

pytania 

Cel operacyjny 

Kategoria 

celu 

Poziom 

wymagań 

Poprawne 

odpowiedzi  

1 Scharakteryzować piece 

2 Określić sposób oddawania ciepła przez 

piece kaflowe 

B P 

3 Scharakteryzować piec ze spalaniem 

dolnym 

B 

P 

b 

4 Rozróżnić wielkości charakteryzujące 

piece 

B P  a 

5 Obliczyć długość kanału dymowego  

P 

6 Określić od czego zaczyna się 

czyszczenie pieców 

B P 

7 Określić wpływ sadzy na przekazywanie 

ciepła przez piec 

B 

P 

b 

8 Przeliczyć jednostki temperatury 

9 Dobrać narzędzia do czyszczenia 

elementów ze stali nierdzewnej 

C P 

background image

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

22

10 Obliczyć koszt oczyszczenia wędzarni  

B 

P 

c 

11 Scharakteryzować proces czyszczenia 

pieców piekarniczych. 

B 

P 

c 

12 Obliczyć powierzchnię pieca kaflowego 

B 

P 

b 

13 Określić zasady czyszczenia kanałów 

pieca  

B 

 

14 Scharakteryzować proces usuwania sadzy 

szklistej z kanałów spalinowych pieca 

B P 

 

15 Określić usytuowanie wędzarni 

tradycyjnej 

B 

P 

a 

16 Obliczyć objętość sadzy na ścianach 

wędzarni  

C 

P P 

17 Obliczyć procentowe zmniejszenie 

przekroju kanałów pieca  

D P 

P 

18 Obliczyć masę sadzy na ściankach 

kanałów suszarni 

D 

P P 

c 

19 Obliczyć koszt usługi czyszczenia pieca  

C 

P P 

b 

20 Obliczyć zwiększenie zużycia paliwa przy 

spadku sprawności pieca  

D 

P P 

21 Rozpoznać wielkości charakteryzujące 

piec 

C 

P P 

d 

 
Przebieg testowania 
 

Instrukcja dla nauczyciela 

1.  Ustal z uczniami termin przeprowadzenia sprawdzianu, z co najmniej jednotygodniowym 

wyprzedzeniem. 

2.  Omów z uczniami cel stosowania pomiaru dydaktycznego. 

3.  Zapoznaj uczniów z rodzajem zadań podanych w zestawie oraz z zasadami punktowania. 

4.  Przeprowadź z uczniami próbę udzielania odpowiedzi na takie typy zadań testowych, jakie 

będą w teście. 

5.  Omów z uczniami sposób udzielania odpowiedzi (karta odpowiedzi). 

6.  Uczeń powinien otrzymać również oddzielną kartkę na brudnopis, w niektórych pytaniach 

należy dokonać obliczeń. 

7.  Zapewnij uczniom możliwość samodzielnej pracy. 

8.  Rozdaj uczniom zestawy zadań testowych i karty odpowiedzi, podaj czas przeznaczony na 

udzielanie odpowiedzi. 

9.  Postaraj się stworzyć odpowiednią atmosferę podczas przeprowadzania pomiaru 

dydaktycznego (rozładuj niepokój, zachęć do sprawdzenia swoich możliwości). 

10.  Kilka minut przed zakończeniem sprawdzianu przypomnij uczniom o zbliżającym się czasie 

zakończenia udzielania odpowiedzi. 

11.  Zbierz karty odpowiedzi oraz zestawy zadań testowych. 

12.  Sprawdź wyniki i wpisz do arkusza zbiorczego. 

13.  Przeprowadź analizę uzyskanych wyników sprawdzianu i wybierz te zadania, które  

sprawiły uczniom największe trudności. 

14.  Ustal przyczyny trudności uczniów w opanowaniu wiadomości i umiejętności. 

15.  Opracuj wnioski do dalszego postępowania, mającego na celu uniknięcie niepowodzeń 

dydaktycznych. 

Instrukcja dla ucznia 

background image

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

23

1.  Przeczytaj uważnie instrukcję. 

2.  Podpisz imieniem i nazwiskiem kartę odpowiedzi. 

3.  Zapoznaj się z zestawem zadań testowych. 

4.  Dodatkowo otrzymałeś oddzielną kartkę na brudnopis, ponieważ w niektórych pytaniach 

musisz dokonać obliczeń. 

5.  Test zawiera 21 zadań dotyczących czyszczenia pieców rzemieślniczych i przemysłowych. 

Są to zadania wielokrotnego wyboru i tylko jedna odpowiedź jest prawidłowa.  

6.  Udzielaj odpowiedzi tylko na załączonej karcie odpowiedzi, prawidłową odpowiedź zaznacz 

X (w przypadku pomyłki należy błędną odpowiedź zaznaczyć kółkiem, a następnie 

ponownie zakreślić odpowiedź prawidłową). 

7.  Pracuj samodzielnie, bo tylko wtedy będziesz miał satysfakcję z wykonanego zadania. 

8.  Kiedy udzielenie odpowiedzi będzie Ci sprawiało trudność, wtedy odłóż jego rozwiązanie  

na później . 

9.  Na rozwiązanie 

testu 

masz 

45 

min. 

      

Powodzenia

 

Materiały dla ucznia:

 

•  instrukcja, 

•  zestaw zadań testowych, 

•  karta odpowiedzi. 

 

 
 
 

background image

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

24

ZESTAW ZADAŃ TESTOWYCH 
 

1.  Urządzenie spalające paliwo i oddające ciepło do jednego pomieszczenia nazywamy: 

a) kotłem, 
b) piecem, 
c) grzejnikiem, 
d) wędzarnią. 

 

2.  Duże tradycyjne piece kaflowe oddają większość ciepła na drodze: 

a) konwekcji, 
b) promieniowania, 
c) przewodzenia, 
d) unoszenia. 

 

3.  Piec w którym powietrze do spalania nie przechodzi przez warstwę paliwa określany jest 

jako: 
a) ze spalaniem górnym, 
b) ze spalaniem dolnym, 
c) kondensacyjny, 
d) z zamkniętą komora spalania. 

 

4.  Ilość ciepła wytworzona w piecu w określonym czasie to: 

a) moc, 
b) sprawność pieca, 
c) ciepło spalania, 
d) wartość opałowa. 

 

5.  Długość kanału dymowego zbudowanego z 6 kafli o długości 18cm wynosi: 

a) 108cm, 
b) 118cm, 
c) 82cm, 
d) 120cm. 

 

6.  Przy niedostatecznym ciągu czyszczenie pieców rozpoczynamy od: 

a) komory spalania,  
b) wylotu spalin,  
c) rusztu, 
d) kanałów dymowych lub spalinowych. 

 

7.  Nagromadzona w piecu sadza: 

a) zwiększa ilość ciepła przekazywanego do pomieszczenia, 
b) zmniejsza ilość ciepła przekazywanego do pomieszczenia, 
c) podnosi sprawność pieca, 
d) zmniejsza ilość ciepła uchodzącego ze spalinami. 

 

8.  200

°C to: 

a) 200K, 
b) 373K, 
c) 400K, 
d) 473K. 

background image

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

25

9.  Elementy pieców wykonane ze stali nierdzewnej czyścimy za pomocą: 

a) papieru ściernego małego uziarnienia, 
b) szczotki drucianej, 
c) szczotki z tworzywa sztucznego, 
d) papieru ściernego dużego uziarnienia. 
 

10. Wynagrodzenie za oczyszczenie wędzarni o powierzchni 7m

2

 przy stawce 6 zł/m

2

 wyniesie: 

a) 30zł, 
b) 40zł, 
c) 42zł, 
d) 48zł. 
 

11. Czyszczenie pieców piekarniczych wielopoziomowych zaczynamy od: 

a) od środka najpierw do dołu, 
b) od dołu, 
c) od góry, 
d) od środka najpierw do góry. 
 

12. Powierzchnia zewnętrzna pieca kaflowego zbudowanego w rogu pomieszczenia 

o wymiarach 2x1x1m wynosi: 
a) 4m

2

b) 5 m

2

c) 10 m

2

d) 12 m

2

 

13. Przy czyszczeniu kanałów pieca: 

a) otwieramy wszystkie wyczystki, 
b) otwieramy wyczystkę tylko tam gdzie czyścimy, 
c) otwieramy wyczystki w miejscu  czyszczenia i na wlocie do komina, 
d) otwieramy wyczystkę pierwszą i w miejscu czyszczenia. 
 

14. Usuwanie sadzy szklistej w kanałach kominowych pieca żelaznego polega na : 

a) gracowaniu ścian, 
b) wysuszaniu sadzy, 
c) zwilżaniu sadzy, 
d) linowaniu wędzarni. 
 

15. Wędzarnia  tradycyjna powinna być usytuowana od strony: 

a) nawietrznej, 
b) zawietrznej, 
c) wschodniej, 
d)  zachodniej. 
 

16. Objętość sadzy o grubości warstwy średnio 5mm w wędzarni o powierzchni 2m

2

 wynosi 

a) 5 litrów, 
b) 10 litrów, 
c) 15 litrów,  
d) 20 litrów. 
 

background image

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

26

17. Zmniejszenie przekroju w  kanale dymowym o wymiarach 20x20cm na 18x18cm oznacza 

zmniejszenie powierzchni o: 
a) 2%, 
b) 9%, 
c) 18%, 
d) 19%. 
 

18. Ilość sadzy o gęstości 1000kg/m

3

 znajdujących się na ściankach kanałów w suszarni 

o powierzchni 10m

2

 tworzących 1cm warstwę wynosi: 

a) 1kg, 
b) 10kg, 
c) 100kg, 
d) 1000kg. 
 

19. Jeżeli koszt  robocizny wynosi 7,20 zł 1m

2

 to całkowity koszt czyszczenia kanałów pieca 

suszarniczego  o powierzchni 5m

2

 wyniesie: 

a) 30zł, 
b) 36zł, 
c) 42zł, 
d) 48zł. 
 

20. Jeżeli sprawność pieca czystego wynosiła 60% a zanieczyszczonego 45% to zużycie paliwa 

wzrasta o: 
a) 10%, 
b) 15%, 
c) 20%, 
d) 25%. 
 

21. Ilość ciepła przekazywana wodzie w kotle w jednostce czasu to: 

a) sprawność kotła, 
b) odporność ogniowa, 
c) pojemność wodna kotła, 
d) moc kotła. 

background image

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

27

 

KARTA ODPOWIEDZI 

 

Imię i nazwisko …………………………………………………….. 

 

Czyszczenie pieców rzemieślniczych i  przemysłowych 

Zakreśl poprawną odpowiedź . 

Nr 

zadania 

Odpowiedź Punkty 

a b c  d 

 

a b c  d 

 

a b c  d 

 

a b c  d 

 

a b c  d 

 

a b c  d 

 

a b c  d 

 

a b c  d 

 

a b c  d 

 

10 

a b c  d 

 

11 

a b c  d 

 

12 

a b c  d 

 

13 

a b c  d 

 

14 

a b c  d 

 

15 

a b c  d 

 

16 

a b c  d 

 

17 

a b c  d 

 

18 

a b c  d 

 

19 

a b c  d 

 

20 

a b c  d 

 

21 

a b c  d 

 

Razem:  

 
 

………………………………………… 

Ocena 

  

 

background image

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

28

TEST II 
Test dwustopniowy do jednostki modułowej  
,, Czyszczenie pieców rzemieślniczych i przemysłowych” 

 
Test składa się z  20 zadań, z których:  
–  zadania 1-14 są z poziomu podstawowego, 
–  zadania 15-20 są z poziomu ponadpodstawowego

 
Punktacja zadań 0 lub 1 punkt 

Za każdą prawidłową odpowiedź uczeń otrzymuje 1 punkt.  
Za złą odpowiedź lub jej brak uczeń otrzymuje 0 punktów. 

 
Proponuje się następujące normy wymagań – uczeń otrzyma następujące 

oceny szkolne: 

-

  dopuszczający – za rozwiązanie co najmniej 6 zadań z poziomu podstawowego,  

-

  dostateczny – za rozwiązanie co najmniej 10 zadań z poziomu podstawowego, 

-

  dobry – za rozwiązanie 13 zadań, w tym co najmniej 2 z poziomu ponadpodstawowego, 

-

  bardzo dobry – za rozwiązanie 15 zadań, w tym co najmniej 4 z poziomu 

ponadpodstawowego, 

 

 

 

Plan testu                                                                                Klucz odpowiedzi 

Nr 

 

zad.

 

Cel operacyjny

 

Kategoria 

celu

 

Poziom 

wymag

 

Poprawna 

odpowiedzi

 

1 Rozróżnić elementy pieca 

rusztem 

2 Rozróżnić elementy wędzarni B 

P 

3 Przeliczyć temperaturę w suszarni ze 

stopni Kelwina na stopnie Celcjusza  

B 

P 

4 Rozróżniać rodzaje wędzarni A 

P 

jednoczęściowe 

5 Określić miejsce rozpoczęcia czyszczenia 

pieca przy dobrym ciągu 

B 

P 

paleniska 

,komory 

spalania 

6 Rozróżnić elementy suszarni 

B 

P 

7 Rozróżniać rodzaje pieców ze względu na 

przekazywanie ciepła przez spaliny. 

B 

P 

8 Scharakteryzować zespół czyszczący 

piece przemysłowe 

A P 

wykwalifikowa

ny mistrz 

kominiarski 

9 Określić zjawisko wytwarzania dymu 

z trocin drzewnych  

B 

P 

10 Rozpoznać piec ze spalaniem górnym 

B 

P 

11 Określić maksymalną temperaturę 

powierzchni pieca przy której można go 

czyścić  

B 

P 

12 Przeliczyć objętość z m

3

 na litry 

P 

13 Porównać naturalny ciąg w piecach 

B 

P 

mniejszy

 

background image

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

29

kondensacyjnych i tradycyjnych  

14 rozróznić wartość opałową paliwa 

Wartość 

opałowa 

15 Określić narzędzie do usuwania twardych 

nalotów na kanałach pieca  

C 

PP 

16 Obliczyć objętość sadzy  

PP 

24 litry 

17 Obliczyć masę sadzy 

PP 

1000kg 

18 Obliczyć koszt oczyszczenia suszarni  

PP 

584zł 

19 Obliczyć procentowe zwiększenie zużycia 

paliwa przy wzroście sprawności. 

D PP 

12,5% 

20 Określić co sprawdza się po wykonaniu 

czyszczenia pieca 

C P 

sprawdzeniem 

ciągu  

 
Przebieg testowania 

 
Instrukcja dla nauczyciela 

1.  Ustalić z uczniami termin przeprowadzenia sprawdzianu z co najmniej jednotygodniowym 

wyprzedzeniem. 

2.  Omówić z uczniami cel stosowania pomiaru dydaktycznego. 

3.  Zapoznać uczniów z rodzajem zadań podanych w zestawie oraz z zasadami punktowania. 

4.  Przeprowadzić z uczniami próbę udzielania odpowiedzi na takie typy zadań testowych, jakie 

będą w teście. 

5.  Omówić z uczniami sposób udzielania odpowiedzi (karta odpowiedzi). 

6.  Zapewnić uczniom możliwość samodzielnej pracy. 

7.  Rozdać uczniom zestawy zadań testowych i karty odpowiedzi, podać czas przeznaczony na 

udzielanie odpowiedzi. 

8.  Stworzyć odpowiednią atmosferę podczas przeprowadzania pomiaru dydaktycznego 

(rozładować niepokój, zachęcić do sprawdzenia swoich możliwości). 

9.  Kilka minut przed zakończeniem sprawdzianu przypomnieć uczniom o zbliżającym się 

czasie zakończenia udzielania odpowiedzi. 

10.  Zebrać karty odpowiedzi oraz zestawy zadań testowych. 

11.  Sprawdzić wyniki i wpisać do arkusza zbiorczego. 

12.  Przeprowadzić analizę uzyskanych wyników sprawdzianu i wybrać te zadania, które  

sprawiły uczniom największe trudności. 

13.  Ustalić przyczyny trudności uczniów w opanowaniu wiadomości i umiejętności. 

14. 

Opracować wnioski do dalszego postępowania, mającego na celu uniknięcie niepowodzeń 

dydaktycznych – ewentualne niskie wyniki przeprowadzonego sprawdzianu

 
Instrukcja dla ucznia 

1.  Przeczytaj uważnie instrukcję. 

2.  Podpisz imieniem i nazwiskiem kartę odpowiedzi. 

3.  Zapoznaj się z zestawem pytań testowych. 

4.  Test zawiera 20 zadań dotyczących czyszczenia pieców rzemieślniczych i przemysłowych. 

5.  Zarówno w części podstawowej jak i ponadpodstawowej  znajdują się pytania 

wielokrotnego wyboru( jedna odpowiedź jest prawidłowa) oraz pytania z luką. Pytania 

z luką wymagają wpisania krótkiej odpowiedzi.   

6.  Udzielaj odpowiedzi tylko na załączonej karcie odpowiedzi, prawidłową odpowiedź 

w pytaniach wielokrotnego wyboru zaznacz X (w przypadku pomyłki należy błędną 

odpowiedź zaznaczyć kółkiem, a następnie ponownie zakreślić odpowiedź prawidłową). 

7.  Pracuj samodzielnie, bo tylko wtedy będziesz miał satysfakcję z wykonanego zadania. 

background image

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

30

8.  Kiedy udzielenie odpowiedzi będzie Ci sprawiało trudność, wtedy odłóż jego rozwiązanie  

na później i wróć do niego, gdy zostanie Ci wolny czas.   

9.  Na rozwiązanie 

testu 

masz 

60 

min. 

      

 

Materiały dla ucznia:

 

•  instrukcja, 

•  zestaw zadań testowych, 

•  karta odpowiedzi. 

background image

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

31

ZESTAW ZADAŃ TESTOWYCH 
 

1.  Element oddzielający palenisko od popielnika, który ma za zadanie podtrzymanie palenia 

warstwy paliwa i zapewnienie dostępu powietrza do spalania nazywany jest ………….. 

 

2.  Do regulacji ilości dymu jaka ulatnia się z komina oraz ciągu kominowego służy: 
a)  popielnik, 
b)  szyber, 
c)  czopuch, 
d)  miarkownik ciągu. 
 
3.  Wymagana temperatura w suszarni wynosi 350K oznacza to, że powinna wynosić : 
a)  350

°C, 

b)  77

°C, 

c)  177

°C, 

d)  623

°C. 

 
4.  Wędzarnie w których palenisko jest poniżej komory wędzarniczej nazywane są……….. 
 
5.  Przy dobrym ciągu, który zabezpiecza dostateczny odpływ pyłów i sadzy do komina, 

czyszczenie paleniska zaczyna się od ……………….. 

 
6.  Element w którym spaliny schładzając się oddają ciepło do komory suszarni to: 
a)  wymiennik ciepła, 
b)  szyber, 
c)  popielnik, 
d)  przerywacz ciągu. 
 
7.  Dodatkowa ilość ciepła uzyskiwana z pary wodnej zawartej w spalinach jest w piecach: 
a)  konwekcyjnych, 
b)  promiennikowych, 
c)  akumulacyjnych, 
d)  kondensacyjnych. 
 
8.  Czyszczenie pieców przemysłowych przeprowadza zespół dwu lub trzy osobowy ,w skład 

którego wchodzi …………………….. 

 
9.  Zjawisko wytwarzania dymu z kawałków uprzednio sprasowanych trocin drzewa 

umieszczanych na gorącej płycie to: 

a)  elektroliza, 
b)  homogenizacja, 
c)  piroliza, 
d)  konwekcja. 
 
10.  Na rysunku przedstawiony jest schemat: 
a)  pieca ze spalaniem dolnym, 
b)  pieca ze spalaniem górnym, 
c)  kotła  kondensacyjnego 
d)  pieca akumulacyjnego. 

background image

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

32

 

11.  Podczas czyszczenia temperatura wewnątrz pieca nie powinna przekraczać: 
a)  20°C, 
b)  40°C, 
c)  60°C, 
d)  80°C. 
 
12.  2m

 to: 

a)  20litrów, 
b)  200litrów, 
c)  2000litrów, 
d)  20000litrów. 
 
13.  Naturalny ciąg kominowy pieców kondensacyjnych jest ………jak pieców tradycyjnych. 
 
14.  Ilość ciepła zawarta w paliwie zmniejszona o ciepło potrzebne do odparowania pary wodnej 

określona w warunkach laboratoryjnych to ......... 

 
15.  Twardy nalot na elementach kanałów spalinowych pieca usuwa się: 
a)  miotłą trzonową, 
b)  gracami, 
c)  zmiotkami, 
d)  bolcem kominiarskim. 
 
16.  Objętość sadzy o grubości warstwy średnio 2mm na kanałach pieca piekarniczego 

powierzchni 12m

2

 wynosi………………litrów. 

 
17.  Ilość sadzy o gęstości 1000kg/m

3

 znajdujących się na ściankach kanałów pieca 

produkcyjnego o powierzchni 200m

2

 tworzących 0,5cm warstwę wynosi…………kg. 

 
18.  Jeżeli koszt robocizny wynosi 7 zł 1m

2

 to całkowity koszt czyszczenia kanałów pieca do 

wypalania ceramiki o powierzchni 84m

2

 wyniesie………….zł. 

 
19.  Jeżeli sprawność pieca czystego wynosiła 80% a zanieczyszczonego 70% to zużycie paliwa 

wzrasta o………………….% 

 
20.  Czyszczenie paleniska kończy się ………………., próbą palenia i usunięciem wszelkich 

niepożądanych skutków powstałych w wyniku przeprowadzania robót  

.

background image

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

33

KARTA ODPOWIEDZI 

 

Imię i nazwisko …………………………………………………….. 

 

Czyszczenie pieców rzemieślniczych i przemysłowych 

Zakreśl poprawną odpowiedź, uzupełnij brakujące zdanie. 

 
 

Nr 

zadania 

Odpowiedź Punkty 

1  

 

2 a 

  d 

 

3 a 

  d 

 

4    
5    
6 a 

  d 

 

7 a 

  d 

 

8    
9 a 

  d 

 

10 a 

 

 

11 a 

 

 

12 a 

 

 

13    
14    
15 a 

 

 

16    
17    
18    
19    
20    

 

∑ punktów  

 

 

………………………………………… 

Ocena 

 

background image

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

34

7. LITERATURA 
 

1.  Birszenk A.: Roboty zduńskie. Arkady, Warszawa 1973 
2.  Heryszek A.:  Kominiarz i jego wiedza zawodowa. Wydawnictwo Spółdzielcze, Warszawa 

1985  

3.  Krygier K. , Klinke T., Sewerynik J.: Ogrzewnictwo wentylacja klimatyzacja. WSiP, 

Warszawa 1991 

4.  Krygier K. , Kieślowski S.: Technologia Instalacje sanitarne  cz.2. WSiP, Warszawa 1998 
5.  Meller M. ,Pożoga t. Wybrane zagadnienia korozji i utrzymania kominów przemysłowych. 

Wydawnictwo Uczelniane Politechniki Koszalińskie Koszalin 2003 

6.  PN-89/B-10425 Przewody dymowe, spalinowe i wentylacyjne murowane z cegły. 

Wymagania techniczne i badania przy odbiorze 

7.  PN-EN 1443 Kominy -wymagania ogólne 
8.  Czasopismo: ”Kominiarz Polski” 
9.  Katalogi producentów