background image

„Projekt współfinasowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 
 
 
 
 

 

MINISTERSTWO EDUKACJI 

NARODOWEJ 

 
 
 
 
 

Jan Komorowicz 

 
 
 
 
 
 

 
 
 

UŜytkowanie maszyn i urządzeń stosowanych w produkcji 
leśnej 833[02].Z1.06 

 
 
 
 
 
 
 
 
 

Poradnik dla nauczyciela 

 
 
 
 
 
 
 
 
 

Wydawca 

Instytut Technologii Eksploatacji – Państwowy Instytut Badawczy 
Radom 2007 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

Recenzenci: 
mgr inŜ. Zbigniew Tyrała  
mgr inŜ. Gabriel Zasada 
 
 
Opracowanie redakcyjne: 
mgr inŜ. Jan Komorowicz 
 
 
Konsultacja: 
mgr inŜ. Teresa Jaszczyk 
 
 
 
 
 
 
 
Poradnik  stanowi  obudowę  dydaktyczną  programu  jednostki  modułowej  833[02].  Z1.06 
UŜytkowanie  maszyn  i  urządzeń  stosowanych  w  produkcji  leśnej,  zawartego  w modułowym 
programie nauczania dla zawodu operator maszyn leśnych. 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Wydawca 

Instytut Technologii Eksploatacji – Państwowy Instytut Badawczy, Radom 2007 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

SPIS TREŚCI 

 
1.

 

Wprowadzenie 

2.

 

Wymagania wstępne 

3.

 

Cele kształcenia 

4.

 

Przykładowe scenariusze zajęć 

5.

 

Ćwiczenia 

12 

5.1.

 

Narzędzia, maszyny i urządzenia stosowane w hodowli lasu 

12 

5.1.1. Ćwiczenia 

12 

5.2.

 

Narzędzia, maszyny i urządzenia stosowane w ochronie lasu 

16 

5.2.1. Ćwiczenia 

16 

5.3.

 

Narzędzia, maszyny i urządzenia do pozyskiwania drewna 

19 

5.3.1. Ćwiczenia 

19 

5.3.

 

Narzędzia i maszyny stosowane do wykonywania robót 
melioracyjnych oraz dróg leśnych 

23 

5.4.1. Ćwiczenia 

23 

5.5.

 

Zapobieganie korozji 

25 

5.5.1. Ćwiczenia 

25 

5.6.

 

Gospodarka produktami naftowymi 

26 

5.6.1. Ćwiczenia 

26 

6.

 

Ewaluacja osiągnięć ucznia 

28 

7.

 

Literatura 

40 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

1.

 

WPROWADZENIE 

 

Przekazujemy Państwu Poradnik dla nauczyciela, który będzie pomocny w prowadzeniu 

zajęć dydaktycznych w szkole kształcącej w zawodzie operator maszyn leśnych.  

W poradniku zamieszczono: 

 

wymagania  wstępne,  jakie  uczeń  powinien  mieć juŜ  ukształtowane,  aby  bez  problemów 
korzystać z poradnika, 

 

cele  kształcenia,  wykaz  umiejętności,  jakie  uczeń  ukształtuje  podczas  pracy 
z poradnikiem, 

 

przykładowe scenariusze zajęć, 

 

przykładowe ćwiczenia ze wskazówkami do realizacji, zalecanymi metodami nauczania – 
uczenia oraz środkami dydaktycznymi, 

 

ewaluację osiągnięć ucznia, przykładowe narzędzie pomiaru dydaktycznego, 

 

literaturę uzupełniającą. 

 

Wskazane  jest,  aby  zajęcia  dydaktyczne  były  prowadzone  róŜnymi  metodami  ze 

szczególnym uwzględnieniem aktywizujących metod nauczania. 

Formy  organizacyjne  pracy  uczniów  mogą  być  zróŜnicowane,  począwszy  od 

samodzielnej pracy uczniów do pracy zespołowej. 

Jako  pomoc  w  realizacji  jednostki  modułowej  dla  uczniów  przeznaczony  jest  Poradnik 

dla ucznia. Nauczyciel powinien ukierunkować uczniów na właściwe korzystanie z poradnika 
do nich adresowanego. 

Materiał  nauczania  (w  Poradniku  dla  ucznia)  podzielony  jest  na  rozdziały,  które 

zawierają  podrozdziały.  Podczas  realizacji  poszczególnych  rozdziałów  wskazanym  jest 
zwrócenie uwagi na elementy: 

 

materiał  nauczania  –  w  miarę  moŜliwości  uczniowie  powinni  przeanalizować 
samodzielnie.  Obserwuje  się  niedocenianie  przez  nauczycieli  niezwykle  waŜnej 
umiejętności,  jaką  uczniowie  powinni  bezwzględnie  posiadać  –  czytanie  tekstu 
technicznego ze zrozumieniem. 

 

pytania sprawdzające mają wykazać na ile uczeń opanował materiał teoretyczny i czy jest 
przygotowany  do  wykonania  ćwiczeń.  W  zaleŜności  od  tematu  moŜna  zalecić  uczniom 
samodzielne  odpowiedzenie  na  pytania  lub  wspólnie  z  całą  grupą  uczniów  w  formie 
dyskusji opracowanie odpowiedzi na pytania. Druga forma jest korzystniejsza, poniewaŜ 
nauczyciel  sterując  dyskusją  moŜe  uaktywnić  wszystkich  uczniów  oraz  w  trakcie 
dyskusji usuwać wszelkie wątpliwości.  

 

dominująca  rolę  w  kształtowaniu  umiejętności  oraz  opanowaniu  materiału  spełniają 
ć

wiczenia.  W  trakcie  wykonywania  ćwiczeń  uczeń  powinien  zweryfikować  wiedzę 

teoretyczną  oraz  opanować  nowe  umiejętności.  Przedstawiono  dosyć  obszerną 
propozycje  ćwiczeń  wraz  ze  wskazówkami  o  sposobie  ich  przeprowadzenia, 
uwzględniając 

róŜne 

moŜliwości 

ich 

realizacji 

przy 

określonym 

zapleczu 

technodydaktycznym  szkoły.  Prowadzący  moŜe  równieŜ  zrealizować  ćwiczenia,  które 
sam opracował. 

 

sprawdzian  postępów  stanowi  podsumowanie  rozdziału,  zadaniem  uczniów  jest 
udzielenie odpowiedzi na pytania w nim zawarte. Uczeń powinien samodzielnie czytając 
zamieszczone  w  nim  stwierdzenia  potwierdzić  lub  zaprzeczyć  opanowanie  określonego 
zakresu materiału. JeŜeli wystąpią zaprzeczenia, nauczyciel powinien do tych zagadnień 
wrócić,  sprawdzając  czy  braki  w  opanowaniu  materiału  są  wynikiem  niezrozumienia 
przez  ucznia  tego  zagadnienia,  czy  niewłaściwej  postawy  ucznia  w  trakcie  nauczania. 
W tym  miejscu  jest  szczególnie  waŜna  rola  nauczyciela,  gdyŜ  od  postawy  nauczyciela 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

sposobu  prowadzenia  zajęć  zaleŜy  między  innymi  zainteresowania  ucznia.  Uczeń  nie 
zainteresowany  materiałem  nauczania,  wykonaniem  ćwiczeń  nie  nabędzie  w  pełni 
umiejętności  załoŜonych  w  jednostce  modułowej.  NaleŜy  rozbudzić  wśród  uczniów  tak 
zwaną  „ciekawość  wiedzy”.  Potwierdzenie  przez  ucznia  opanowania  wiedzy 
i umiejętności  nauczania  rozdziału  moŜe  stanowić  podstawę  dla  nauczyciela  do 
sprawdzenia  wiedzy  i  umiejętności  ucznia  z  tego  zakresu.  Nauczyciel  realizując 
jednostkę  modułową  powinien  zwracać  uwagę  na  predyspozycję  ucznia,  ocenić  czy 
uczeń ma większe uzdolnienia manualne, czy moŜe lepiej sobie radzi z rozwiązywaniem 
problemów teoretycznych. 

 

testy  zamieszczane  w  rozdziale  ewulacja  osiągnięć  ucznia  zawierają  zadania  z  zakresu 
całej  jednostki  modułowej  i  naleŜy  je  wykorzystać  do  oceny  pracy  własnej  nauczyciela 
realizującego  tę  jednostkę  modułową.  KaŜdemu  zadaniu  testu  przypisano  określoną 
liczbę  moŜliwych  do  uzyskania  punktów  (0  lub  1  punkt).  Ocena  końcowa  uzaleŜniona 
jest  od  ilości  uzyskanych  punktów.  Nauczyciel  moŜe  zastosować  test  według  własnego 
projektu oraz zaproponować własną skalę ocen. NaleŜy pamiętać Ŝeby tak przeprowadzić 
proces  oceniania  ucznia,  aby  umoŜliwić  mu  najpełniejsze  wykazanie  swoich 
umiejętności.  

 
 

Metody polecane do stosowania podczas kształcenia modułowego to: 

 

wykład informacyjny, 

 

dyskusja dydaktyczna, 

 

pokaz z objaśnieniem, 

 

pokaz z instruktaŜem, 

 

wykład informacyjny, 

 

testu przewodniego, ćwiczeń praktycznych innych. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Schemat układu jednostek modułowych w module 

 
 

 

833[02].Z1.01 

Okre

ś

lanie budowy i zasad 

działania mechanizmów maszyn  

i urz

ą

dze

ń

 

 

833[02].Z1.03 

Stosowanie technik 

kierowania 

ci

ą

gnikiem rolniczym 

i wykonywanie 

czynno

ś

ci kontrolno-

obsługowych 

 

833[02].Z1.02 

Stosowanie przepisów ruchu 

drogowego 

 

833[02].Z1 

Mechanizacja prac le

ś

nych 

 

 

833[02].Z1.04 

Obsługiwanie 

pojazdów 

samochodowych

 

 

833[02].Z1.05 

U

Ŝ

ytkowanie pilarki 

spalinowej  

i wykonywanie 

czynno

ś

ci kontrolno-

obsługowych 

 

833[02].Z1.06 

U

Ŝ

ytkowanie 

maszyn i urz

ą

dze

ń

  

stosowanych  

w produkcji le

ś

nej 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

2.

 

WYMAGANIA WSTĘPNE  

 

Przystępując do realizacji programu jednostki modułowej uczeń powinien umieć: 

 

posługiwać  się  podstawowymi  pojęciami  i  schematami  z  zakresu  budowy  i  zasad 
działania mechanizmów maszyn i urządzeń, 

 

wyjaśniać działanie podstawowych mechanizmów i urządzeń, 

 

posługiwać się podstawowymi pojęciami z zakresu praw fizyki, 

 

wykorzystywać  wiadomości  i  umiejętności  opanowane  podczas  realizacji  programów 
nauczania innych jednostek modułowych, 

 

korzystać z róŜnych źródeł informacji, 

 

selekcjonować, porządkować i przechowywać informacje, 

 

oceniać jakość wykonanej pracy, 

 

zorganizować stanowisko pracy zgodnie z zasadami bhp, 

 

stosować  przepisy  bezpieczeństwa  i  higieny  pracy  oraz  przeciwpoŜarowe  przy  pracach 
leśnych. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

3.

 

CELE KSZTAŁCENIA 

 

W wyniku realizacji programu jednostki modułowej uczeń powinien umieć: 

 

odczytać dokumentację techniczną maszyn i urządzeń, 

 

określić budowę oraz zasady działania maszyn i urządzeń do prac leśnych, 

 

ocenić stan techniczny maszyn i urządzeń uŜytkowanych w pracach leśnych, 

 

wykonać obsługę techniczną i przygotować do pracy maszyny i urządzenia, 

 

rozpoznać rodzaje korozji oraz sposoby ochrony, 

 

określić zastosowanie maszyn i urządzeń do prac leśnych, 

 

wykonać konserwację maszyn i urządzeń do prac leśnych, 

 

dobrać narzędzia, maszyny i urządzenia stosowane w hodowli lasu, 

 

dobrać narzędzia, maszyny i urządzenia do pozyskiwania drewna, 

 

dobrać narzędzia, maszyny i urządzenia stosowane w ochronie lasu, 

 

dobrać  narzędzia  i  maszyny  do  wykonywania  i  konserwacji  systemów  wodno  – 
melioracyjnych oraz dróg leśnych, 

 

zastosować zasady agregatowania maszyn i narzędzi z ciągnikiem rolniczym,  

 

zastosować maszyny i urządzenia do prac leśnych, 

 

zastosować technologie najmniej szkodliwe dla środowiska, 

 

dobrać  materiały  do  prac  remontowych  konserwacyjnych  dróg  leśnych  i  urządzeń 
melioracyjnych, 

 

zastosować zasady gospodarowania produktami naftowymi, 

 

zastosować  przepisy  bezpieczeństwa  i  higieny  pracy  ochrony  przeciwpoŜarowej  oraz 
ochrony środowiska. 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

4.

 

PRZYKŁADOWE SCENARIUSZE ZAJĘĆ 

 

Scenariusz zajęć 1 

 
Osoba prowadząca 

 

 

………………………………………………………. 

Modułowy program nauczania: 

Operator maszyn leśnych 833[02]. 

Moduł: 

 

 

 

Mechanizacja prac leśnych 833[02].Z1  

Jednostka modułowa:  

UŜytkowanie 

maszyn 

urządzeń 

stosowanych 

w produkcji leśnej 833[02].Z1.06 

Temat:   Korozja i jej zapobieganie.  

Cel ogólny:  Kształtowanie umiejętności rozumienia zjawiska korozji i jej zapobieganiu. 
 
Po zakończeniu zajęć edukacyjnych uczeń powinien umieć: 

 

określić, co nazywamy korozją. 

 

wymienić rodzaje korozji, 

 

opisać zasady zabezpieczania materiałów przed korozją, 

 
W czasie zajęć będą kształtowane następujące umiejętności ponadzawodowe: 

 

organizowanie i planowanie zajęć, 

 

pracy w zespole, 

 

oceny pracy zespołu. 

 
Metody nauczania–uczenia się: 

 

wykład informacyjny, 

 

pokaz z objaśnieniami, 

 

dyskusja dydaktyczna. 

Formy organizacyjne pracy uczniów: 

 

praca indywidualna. 

 
Czas:1 godzina 30 minut. 
 
Środki dydaktyczne: 

 

tematyczny film edukacyjny, 

 

plansze tematyczne, 

 

notatnik, 

 

długopis/ołówek 

 

literatura z rozdziału 7 dla Poradnika dla nauczyciela. 

 
Uczestnicy: 

 

uczniowie kształcący się w zawodzie operator maszyn leśnych. 

 

Przebieg zajęć: 
1.

 

Powitanie uczniów. 

2.

 

Sprawy organizacyjne. 

3.

 

Nawiązanie do tematu zajęć, omówienie celów zajęć. 

4.

 

Przeprowadzenie  wykładu  uzupełnionego  pokazem  ilustracji,  fotografii,  plansz  i  filmu 
edukacyjnego z ich objaśnieniem. 

5.

 

Realizacja tematu: 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

dyskusja dydaktyczna związana z wykładem, 

 

uczniowie dyskutują na temat rodzajów korozji, 

 

kaŜdy uczeń wymienia rodzaje korozji, 

 

uczniowie określają zasady zabezpieczania materiałów przed korozją, 

 

podsumowanie przez nauczyciela wyników dyskusji, 

 

nauczyciel nadzoruje pracę uczniów i wyjaśnia wątpliwości. 

6.

 

Po  wykonaniu  wszystkich  poleceń  uczeń  dokonuje  analizy  wykonanych  opisów 
i rysunków. 

7.

 

Uczniowie określają swoje mocne i słabe strony. 

8.

 

Uczniowie prezentują swoje prace w kolejności alfabetycznej. 

9.

 

Nauczyciel analizuje pracę ucznia i stwierdza czy czyni postępy, ocenia jego aktywność 
oraz poprawność wykonania poleceń. 

10.

 

Podsumowanie zajęć – podziękowanie za aktywny udział w zajęciach. 

 
Zakończenie zajęć 
 
Praca domowa 
Opisać rodzaje korozji. 
 
Sposób uzyskania informacji zwrotnej od ucznia po zakończonych zajęciach:  

 

anonimowe  ankiety  ewaluacyjne  dotyczące  sposobu  prowadzenia  zajęć  i  zdobytych 
umiejętności. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

10 

Scenariusz zajęć 2 

 
Osoba prowadząca 

 

 

………………………………………………………. 

Modułowy program nauczania: 

Operator maszyn leśnych

 

833[02]

 

Moduł: 

 

 

 

Mechanizacja prac leśnych 833[02].Z21  

Jednostka modułowa:  

UŜytkowanie 

maszyn 

urządzeń 

stosowanych 

w produkcji leśnej 833[02].Z1.06 

Temat:  Narzędzia ręczne do pozyskiwania drewna. 

Cel ogólny:  Kształtowanie  umiejętności  rozpoznania  i  dobór  ręcznych  narzędzi  do 

pozyskiwania drewna.. 

 
Po zakończeniu zajęć edukacyjnych uczeń powinien umieć: 

 

rozpoznać narzędzia ręczne do pozyskiwania drewna. 

 

znać budowę i cel uŜycia narzędzi, 

 

znać zasady posługiwania się narzędziami do pozyskiwania drewna, 

 
W czasie zajęć będą kształtowane następujące umiejętności ponadzawodowe: 

 

organizowanie i planowanie zajęć, 

 

pracy w zespole, 

 

oceny pracy zespołu. 

 
Metody nauczania–uczenia się: 

 

wykład informacyjny, 

 

pokaz z objaśnieniami, 

 

dyskusja dydaktyczna. 

Formy organizacyjne pracy uczniów: 

 

- praca indywidualna. 

 

Czas: 1 godzina 30 minut 
 
Środki dydaktyczne: 

 

tematyczny film edukacyjny, 

 

plansze tematyczne, 

 

przykładowe narzędzia do pozyskiwania drewna, 

 

notatnik, 

 

długopis/ołówek, 

 

literatura z rozdziału 7 dla Poradnika dla nauczyciela. 

 
Uczestnicy: 

 

uczniowie kształcący się w zawodzie operator maszyn leśnych. 

 
Przebieg zajęć: 
1.

 

Powitanie uczniów. 

2.

 

Sprawy organizacyjne. 

3.

 

Nawiązanie do tematu zajęć, omówienie celów zajęć. 

4.

 

Przeprowadzenie  wykładu  uzupełnionego  pokazem  ilustracji,  fotografii,  plansz  i  filmu 
edukacyjnego z ich objaśnieniem. 

5.

 

Realizacja tematu: 

 

dyskusja dydaktyczna związana z wykładem, 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

11 

 

uczniowie dyskutują na temat rodzajów narzędzi ręcznych do pozyskiwania drewna, 

 

kaŜdy uczeń wymienia rodzaje ręcznych narzędzi, 

 

uczniowie określają zasady posługiwania się narzędziami, 

 

kaŜdy uczeń omawia wybrane przez siebie narzędzie do pozyskiwania drewna, 

 

podsumowanie przez nauczyciela wyników dyskusji, 

 

nauczyciel nadzoruje pracę uczniów i wyjaśnia wątpliwości. 

6.

 

Po  wykonaniu  wszystkich  poleceń  uczeń  dokonuje  analizy  wykonanych  opisów 
i rysunków. 

7.

 

Uczniowie określają swoje mocne i słabe strony. 

8.

 

Uczniowie prezentują swoje prace w kolejności alfabetycznej. 

9.

 

Nauczyciel analizuje pracę ucznia i stwierdza czy czyni postępy, ocenia jego aktywność 
oraz poprawność wykonania poleceń. 

10.

 

Podsumowanie zajęć – podziękowanie za aktywny udział w zajęciach. 

 
Zakończenie zajęć.  
 
Praca domowa 
Opisz budowę i zastosowanie pilarek spalinowych. 
 
Sposób uzyskania informacji zwrotnej od ucznia po zakończonych zajęciach:  

 

anonimowe  ankiety  ewaluacyjne  dotyczące  sposobu  prowadzenia  zajęć  i  zdobytych 
umiejętności. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

12 

5.

 

ĆWICZENIA 

 

5.1. Narzędzia, maszyny i urządzenia stosowane w hodowli lasu

 

 

5.1.1. Ćwiczenia 
 

Ćwiczenie 1 

Scharakteryzuj urządzenie do wykonywania orki gleby.  
 
Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  nauczyciel  powinien  omówić  zakres  i  technikę 

wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)

 

obejrzeć tematyczny film edukacyjny lub plansze poglądowe, zdjęcia, rysunki, 

2)

 

przedstawić podział pługów, 

3)

 

opisać elementy składowe pługów lemieszowych i talerzowych, 

4)

 

opisać sposób regulacji pługów. 

 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

ć

wiczenie. 

 

Ś

rodki dydaktyczne: 

 

tematyczny film edukacyjny lub plansze poglądowe, zdjęcia, rysunki, 

 

notatnik, 

 

długopis/ołówek, 

 

literatura z rozdziału 7 Poradnika dla nauczyciela. 

 
Ćwiczenie 2 

Scharakteryzuj urządzenie do wyrównania zaoranych powierzchni.  
 
Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  nauczyciel  powinien  omówić  zakres  i  technikę 

wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia. 
 
Uczeń powinien: 

1)

 

obejrzeć tematyczny film edukacyjny lub plansze poglądowe, zdjęcia, rysunki, 

2)

 

przedstawić podział bron, 

3)

 

opisać elementy składowe bron, 

4)

 

dokonać oceny poprawności wykonania ćwiczenia.  

 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

ć

wiczenie. 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

13 

Ś

rodki dydaktyczne: 

 

tematyczny film edukacyjny lub plansze poglądowe, zdjęcia, rysunki, 

 

notatnik, 

 

długopis/ołówek, 

 

literatura z rozdziału 7 Poradnika dla nauczyciela. 

 
Ćwiczenie 3 

Scharakteryzuj maszyny do wysiewu nasion. 
 
Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  nauczyciel  powinien  omówić  zakres  i  technikę 

wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)

 

obejrzeć tematyczny film edukacyjny lub plansze poglądowe, zdjęcia, rysunki, 

2)

 

opisać rodzaje siewników, 

3)

 

wymienić elementy składowe siewnika, 

4)

 

scharakteryzować zespoły wysiewające, 

5)

 

opisać rodzaje przewodów nasiennych, 

6)

 

dokonać oceny poprawności wykonania ćwiczenia.  

 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

ć

wiczenie. 

 

Ś

rodki dydaktyczne: 

 

tematyczny film edukacyjny, lub plansze poglądowe, zdjęcia, rysunki, 

 

notatnik, 

 

długopis/ołówek, 

 

literatura z rozdziału 7 Poradnika dla nauczyciela. 

 
Ćwiczenie 4 

Scharakteryzuj deszczownie. 
 
Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  nauczyciel  powinien  omówić  zakres  i  technikę 

wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)

 

obejrzeć tematyczny film edukacyjny lub plansze poglądowe, zdjęcia, rysunki, 

2)

 

opisać, jakie elementy wchodzą w skład deszczowni, 

3)

 

scharakteryzować rodzaje zraszaczy, 

4)

 

dokonać oceny poprawności wykonania ćwiczenia.  

 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

ć

wiczenie. 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

14 

Ś

rodki dydaktyczne: 

 

tematyczny film edukacyjny lub plansze poglądowe, zdjęcia, rysunki, 

 

notatnik, 

 

długopis/ołówek, 

 

literatura z rozdziału 7 Poradnika dla nauczyciela. 

 
Ćwiczenie 5 

Wykonaj czynności konserwujące pług leśny. 

 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  nauczyciel  powinien  omówić  zakres  i  technikę 

wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)

 

odszukać w materiałach dydaktycznych informacje na temat pługa leśnego, 

2)

 

sprawdzić stan połączeń poszczególnych elementów ze sobą, 

3)

 

oczyścić elementy skorodowane pługa szczotką drucianą, 

4)

 

oczyścić pług z pyłu, 

5)

 

pomalować elementy pługa farba olejną, 

6)

 

dokonać oceny poprawności wykonania ćwiczenia. 

 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

ć

wiczenie. 

 

Ś

rodki dydaktyczne: 

 

przygotowane stanowisko z pługiem leśnym,  

 

ubranie robocze, 

 

szczotka druciana,  

 

szmatka, 

 

farba, 

 

pędzel, 

 

poradnik dla ucznia, 

 

literatura z rozdziału 7 Poradnika dla nauczyciela. 

 
Ćwiczenie 6 

Oceń stan techniczny narzędzi i maszyn do uprawy gleby. 

 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  nauczyciel  powinien  omówić  zakres  i  technikę 

wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)

 

odszukać w materiałach dydaktycznych informacje na temat maszyn i narzędzi do uprawy 
gleby, 

2)

 

wybrać i scharakteryzować maszyny i narzędzia stosowane do uprawy gleby, 

3)

 

określić stan techniczny elementów roboczych maszyn i narzędzi do uprawy gleby, 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

15 

4)

 

kreślić  stan  połączeń  poszczególnych  elementów  między  sobą  w  maszynach  
i w narzędziach stosowanych do uprawy gleby,  

5)

 

przedstawić powyŜsze w formie pisemnej, 

6)

 

dokonać oceny poprawności wykonania ćwiczenia. 

 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

ć

wiczenie. 

 

Ś

rodki dydaktyczne: 

 

przygotowane stanowisko z maszynami i narzędziami do uprawy gleby, 

 

ubranie robocze, 

 

notatnik, 

 

długopis/ołówek, 

 

poradnik dla ucznia, 

 

literatura z rozdziału 7 Poradnika dla nauczyciela. 

 
Ćwiczenie 7 

Dokonaj regulacji urządzeń do uprawy gleby. 

 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  nauczyciel  powinien  omówić  zakres  i  technikę 

wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)   odszukać w materiałach dydaktycznych informacje na temat urządzeń do uprawy gleby. 
2)   wskazać elementy do regulacji urządzeń.  
3)   wykonaj regulacje elementami odpowiadającymi za ustawienie i wyregulowanie 

urządzenia, 

4)   dokonać oceny poprawności wykonania ćwiczenia. 

 
Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

ć

wiczenie. 

 
Ś

rodki dydaktyczne: 

 

przygotowane stanowisko z urządzeniami do uprawy gleby, 

 

ubranie robocze, 

 

notatnik, 

 

długopis/ołówek, 

 

poradnik dla ucznia, 

 

literatura z rozdziału 7 Poradnika dla nauczyciela. 

 
Ćwiczenie 8 

Dobierz maszyny, narzędzia i urządzenia do prac hodowlanych. 

 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  nauczyciel  powinien  omówić  zakres  i  technikę 

wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy. 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

16 

Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)   odszukać w materiałach dydaktycznych informacje na temat maszyn, narzędzi i urządzeń 

do prac hodowlanych, 

2)   wybrać i scharakteryzować narzędzia i urządzenia stosowane w do pracach hodowlanych, 
3)   przedstawić powyŜsze w formie pisemnej, 
4)   dokonać oceny poprawności wykonania ćwiczenia. 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

ć

wiczenie. 

 
Ś

rodki dydaktyczne: 

 

notatnik, 

 

długopis/ołówek, 

 

poradnik dla ucznia, 

 

literatura z rozdziału 7 Poradnika dla nauczyciela. 

 
Ćwiczenie 9 

Scharakteryzuj agregatowanie maszyn do prac leśnych z ciągnikiem rolniczym. 

 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  nauczyciel  powinien  omówić  zakres  i  technikę 

wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)

 

odszukać  w  materiałach  dydaktycznych  informacje  na  temat  agregatowania  maszyn  
z ciągnikiem rolniczym, 

2)

 

obejrzeć tematyczny film edukacyjny, lub plansze poglądowe, zdjęcia, rysunki, 

3)

 

opisać sposób agregatowania poszczególnych maszyn z ciągnikiem rolniczym, 

4)

 

przedstawić powyŜsze w formie pisemnej, 

5)

 

dokonać oceny poprawności wykonania ćwiczenia. 

 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

ć

wiczenie. 

 

Ś

rodki dydaktyczne: 

 

tematyczny film edukacyjny lub plansze poglądowe, zdjęcia, rysunki, 

 

notatnik, 

 

długopis/ołówek, 

 

poradnik dla ucznia, 

 

literatura z rozdziału 7 Poradnika dla nauczyciela, 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

17 

5.2. Narzędzia, maszyny i urządzenia stosowane w ochronie lasu 

 

5.2.1. Ćwiczenia 

 
Ćwiczenie 1 

Scharakteryzuj  urządzenia  słuŜące  do  rozpylania  cieczy  i  nanoszenia  jej  na  chronione 

rośliny. 

 
Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  nauczyciel  powinien  omówić  zakres  i  technikę 

wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)

 

odszukać informacje, które będą pomocne przy wykonaniu ćwiczenia, 

2)

 

przedstawić rodzaje opryskiwaczy, 

3)

 

opisać zespoły robocze opryskiwaczy, 

4)

 

dokonać oceny poprawności wykonania ćwiczenia.  

 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

– 

ć

wiczenie. 

 

Ś

rodki dydaktyczne: 

 

notatnik, 

 

długopis/ołówek, 

 

literatura z rozdziału 7 Poradnika dla nauczyciela. 

 
Ćwiczenie 2 

Scharakteryzuj urządzenia przystosowane do rozpylania drobno zmielonych substancji. 
 
Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  nauczyciel  powinien  omówić  zakres  i  technikę 

wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)

 

obejrzeć tematyczny film edukacyjny lub plansze poglądowe, zdjęcia, rysunki, 

2)

 

przedstawić podział opylaczy, 

3)

 

opisać podstawowe zespoły robocze opylaczy, 

4)

 

przedstawić rodzaje końcówek opylaczy, 

5)

 

dokonać oceny poprawności wykonania ćwiczenia. 

 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

ć

wiczenie. 

 

Ś

rodki dydaktyczne: 

 

tematyczny film edukacyjny lub plansze poglądowe, zdjęcia, rysunki, 

 

notatnik, 

 

długopis/ołówek, 

 

literatura z rozdziału 7 Poradnika dla nauczyciela. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

18 

Ćwiczenie 3 

Dobierz maszyny i urządzenia do rodzaju prac wykonywanych w ochronie lasu.  

 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  nauczyciel  powinien  omówić  zakres  i  technikę 

wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1).  odszukać  w  materiałach  dydaktycznych  informacje  na  temat  maszyn  i  urządzeń 

stosowanych w gospodarce leśnej,  

2).   obejrzeć tematyczny film edukacyjny, 
3).   wybrać i scharakteryzować maszyny i urządzenia stosowane w ochronie lasu, 
4).   przedstawić powyŜsze w formie pisemnej, 
5).   dokonać oceny poprawności wykonania ćwiczenia. 

 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

ć

wiczenie. 

 

Ś

rodki dydaktyczne: 

 

tematyczny film edukacyjny, 

 

notatnik, 

 

długopis/ołówek, 

 

literatura z rozdziału 7 Poradnika dla nauczyciela. 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

19 

5.3. Narzędzia, maszyny i urządzenia do pozyskiwania drewna 
 

5.3.1. Ćwiczenia 
 

Ćwiczenie 1 

Omów budowę pilarki. 
 
Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  nauczyciel  powinien  omówić  zakres  i  technikę 

wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)

 

obejrzeć tematyczny film edukacyjny lub plansze poglądowe, zdjęcia, rysunki, 

2)

 

przedstawić podział pilarek, 

3)

 

opisać podstawowe zespoły robocze pilarki, 

4)

 

dokonać oceny poprawności wykonania ćwiczenia 

 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

ć

wiczenie, 

 

pokaz z objaśnieniem. 

 

Ś

rodki dydaktyczne: 

 

tematyczny film edukacyjny lub plansze poglądowe, zdjęcia, rysunki, 

 

pilarka, 

 

wskaźnik, 

 

notatnik, 

 

długopis/ołówek, 

 

literatura z rozdziału 7 Poradnika dla nauczyciela. 

 
Ćwiczenie 2 

Scharakteryzuj maszyny do rozdrabniania pozostałości zrębowych. 
 
Wskazówki do realizacji. 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  nauczyciel  powinien  omówić  zakres  i  technikę 

wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia. 
 
Uczeń powinien: 

1)

 

obejrzeć tematyczny film edukacyjny lub plansze poglądowe, zdjęcia, rysunki, 

2)

 

przedstawić podział rębarek, 

3)

 

opisać budowę rębarki, 

4)

 

dokonać oceny poprawności wykonania ćwiczenia. 

 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

ć

wiczenie. 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

20 

Ś

rodki dydaktyczne: 

 

tematyczny film edukacyjny lub plansze poglądowe, zdjęcia, rysunki, 

 

notatnik, 

 

długopis/ołówek, 

 

literatura z rozdziału 7 Poradnika dla nauczyciela. 

 
Ćwiczenie 3 

Scharakteryzuj korowarki. 
 
Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  nauczyciel  powinien  omówić  zakres  i  technikę 

wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)

 

odszukać informacje które będą pomocne przy wykonaniu ćwiczenia, 

2)

 

opisać podział korowarek, 

3)

 

opisać korowanie za pomocą głowicy noŜowej, 

4)

 

opisać korowanie korowarkami młoteczkowymi, 

5)

 

dokonać oceny poprawności wykonania ćwiczenia. 

 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

ć

wiczenie. 

 

Ś

rodki dydaktyczne: 

 

plansze edukacyjne, 

 

notatnik, 

 

długopis/ołówek, 

 

literatura z rozdziału 7 Poradnika dla nauczyciela. 

 
Ćwiczenie 4 

Scharakteryzuj konną zrywkę drewna. 
 
Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  nauczyciel  powinien  omówić  zakres  i  technikę 

wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)

 

obejrzeć tematyczny film edukacyjny lub plansze poglądowe, zdjęcia, rysunki, 

2)

 

określić sprzęt do zrywki konnej, 

3)

 

określić drzewostan, w jakim wykonuje się zrywkę konną, 

4)

 

dokonać oceny poprawności wykonania ćwiczenia. 

 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

ć

wiczenie. 

 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

21 

Ś

rodki dydaktyczne: 

 

tematyczny film edukacyjny lub plansze poglądowe, zdjęcia, rysunki, 

 

notatnik, 

 

długopis/ołówek, 

 

literatura z rozdziału 7 Poradnika dla nauczyciela. 

 
Ćwiczenie 5 

Opisz maszyny uŜywane do zrywki półpodwieszonej. 
 
Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  nauczyciel  powinien  omówić  zakres  i  technikę 

wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy. 

 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien: 

1)

 

obejrzeć tematyczny film edukacyjny lub plansze poglądowe, zdjęcia, rysunki, 

2)

 

dobrać maszyny do zrywki półpodwieszonej, 

3)

 

opisać budowę skindera, 

4)

 

opisać zespoły robocze klembanka, 

5)

 

scharakteryzować urządzenia zamontowane na podnośniku ciągnika, 

6)

 

dokonać oceny poprawności wykonania ćwiczenia. 

 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

ć

wiczenie. 

 

Ś

rodki dydaktyczne: 

 

tematyczny film edukacyjny lub plansze poglądowe, zdjęcia, rysunki, 

 

notatnik, 

 

długopis/ołówek, 

 

literatura z rozdziału 7 Poradnika dla nauczyciela. 

 

Ćwiczenie 6 

Dobierz maszyny, narzędzia i urządzenia stosowane do pozyskiwania drewna.  
 
Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  nauczyciel  powinien  omówić  zakres  i  technikę 

wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien: 

1)   odszukać w materiałach dydaktycznych informacje na temat maszyn, narzędzi i urządzeń 

stosowany do pozyskiwaniu drewna, 

2)   wybrać i scharakteryzować narzędzia i urządzenia stosowane w pozyskiwaniu drewna, 
3)   przedstawić powyŜsze w formie pisemnej, 
4)   dokonać oceny poprawności wykonania ćwiczenia. 

 

Ś

rodki dydaktyczne: 

 

notatnik, 

 

długopis/ołówek, 

 

literatura z rozdziału 7 Poradnika dla nauczyciela. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

22 

5.4.  Narzędzia  i  maszyny  stosowane  do  wykonywania  robót 

melioracyjnych oraz dróg leśnych 

 

5.4.1. Ćwiczenia 

 
Ćwiczenie 1 

Scharakteryzuj  maszyny  do  odspajania,  wydobywania  i  przemieszczania  gruntu  na  nie 

znaczne odległości – spycharka. 

 
Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  nauczyciel  powinien  omówić  zakres  i  technikę 

wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)

 

obejrzeć tematyczny film edukacyjny lub plansze poglądowe, zdjęcia, rysunki, 

2)

 

przedstawić maszyny do robót ziemnych, 

3)

 

opisać czynności, które wykonuje spycharka, 

4)

 

przedstawić główne podzespoły budowy spycharki, 

5)

 

dokonać oceny poprawności wykonania ćwiczenia. 

 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

ć

wiczenie. 

 

Ś

rodki dydaktyczne: 

 

tematyczny film edukacyjny lub plansze poglądowe, zdjęcia, rysunki, 

 

notatnik, 

 

długopis/ołówek, 

 

literatura z rozdziału 7 Poradnika dla nauczyciela. 

 
Ćwiczenie 2. 

Scharakteryzuj maszynę przystosowaną do profilowania robót ziemnych. 
 
Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  nauczyciel  powinien  omówić  zakres  i  technikę 

wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)

 

obejrzeć tematyczny film edukacyjny lub plansze poglądowe, zdjęcia, rysunki, 

2)

 

przedstawić budowę równiarki, 

3)

 

opisać zastosowanie równiarek, 

4)

 

dokonać oceny poprawności wykonania ćwiczenia. 

 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

ć

wiczenie. 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

23 

Ś

rodki dydaktyczne: 

 

tematyczny film edukacyjny lub plansze poglądowe, zdjęcia, rysunki, 

 

notatnik, 

 

długopis/ołówek, 

 

literatura z rozdziału 7 Poradnika dla nauczyciela. 

 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

24 

5.5. Zapobieganie korozji 

 

5.5.1. Ćwiczenia 

 
Ćwiczenie 1 

Scharakteryzuj zjawisko korozji. 
 
Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  nauczyciel  powinien  omówić  zakres  i  technikę 

wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)

 

odszukać informacje, które będą pomocnicze przy wykonaniu ćwiczenia, 

2)

 

opisać, co to jest korozja, 

3)

 

scharakteryzować rodzaje korozji, 

4)

 

dokonać oceny poprawności wykonania ćwiczenia. 

 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

ć

wiczenie. 

 

Ś

rodki dydaktyczne: 

 

notatnik, 

 

długopis/ołówek, 

 

literatura z rozdziału 7 Poradnika dla nauczyciela. 

 
Ćwiczenie 2 

Określ sposoby ochrony przed korozją. 
 
Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  nauczyciel  powinien  omówić  zakres  i  technikę 

wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)

 

odszukać informacje, które będą pomocne przy wykonaniu ćwiczenia, 

2)

 

przedstawić sposoby zabezpieczenia przed korozją, 

3)

 

opisać powłoki ochronne,  

4)

 

dokonać oceny poprawności wykonania ćwiczenia. 

 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

ć

wiczenie. 

 

Ś

rodki dydaktyczne: 

 

notatnik, 

 

długopis/ołówek, 

 

literatura z rozdziału 7 Poradnika dla nauczyciela. 

 

 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

25 

5.6. Gospodarka produktami naftowymi 

 

5.6.1. Ćwiczenia 

 
Ćwiczenie 1 

Scharakteryzuj paliwa silnikowe. 
 
Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  nauczyciel  powinien  omówić  zakres  i  technikę 

wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)

 

odszukać informacje, które będą pomocne przy wykonaniu ćwiczenia, 

2)

 

opisać benzynę, 

3)

 

opisać olej napędowy, 

4)

 

przedstawić paliwa zastępcze, 

5)

 

dokonać oceny poprawności wykonania ćwiczenia. 

 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

ć

wiczenie. 

 

Ś

rodki dydaktyczne: 

 

notatnik, 

 

długopis/ołówek, 

 

literatura z rozdziału 7 Poradnika dla nauczyciela. 

 
Ćwiczenie 2 

Scharakteryzuj oleje smarowe. 
 
Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  nauczyciel  powinien  omówić  zakres  i  technikę 

wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)

 

odszukać informacje, które będą pomocne przy wykonaniu ćwiczenia, 

2)

 

przedstawić cechy olejów silnikowych, 

3)

 

opisać oznaczenia olejów silnikowych, 

4)

 

scharakteryzować oleje przekładniowe, 

5)

 

opisać smary plastyczne, 

6)

 

dokonać oceny poprawności wykonania ćwiczenia. 

 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

ć

wiczenie. 

 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

26 

Ś

rodki dydaktyczne: 

 

notatnik, 

 

długopis/ołówek, 

 

literatura z rozdziału 7 Poradnika dla nauczyciela. 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

27 

6.

 

EWALUACJA OSIĄGNIĘĆ UCZNIA 

 

Przykład narzędzi pomiaru dydaktycznego 

 
Test  dwustopniowy  do  jednostki  modułowej  „UŜytkowanie  maszyn 
i urządzeń stosowanych w produkcji leśnej” 

Test składa się z 20 zadań wielokrotnego wyboru, z których: 

 

zadania 1, 2, 3, 4, 6, 7, 8,  9, 13, 14, 15, 16, 17, 19, 20 są poziomu podstawowego. 

 

zadania 5, 10, 11, 12, 18 są poziomu ponadpodstawowego. 

 

Punktacja zadań: 0 lub 1 punkt 

Za kaŜdą prawidłową odpowiedź uczeń otrzymuje 1 punkt. Za złą odpowiedź lub jej brak 

uczeń otrzymuje 0 punktów.  

 

Proponuje się następujące normy wymagań – uczeń otrzymuje następujące 
oceny szkolne: 

 

dopuszczający - za rozwiązanie, co najmniej 8 zadań z poziomu podstawowego, 

 

dostateczny – za rozwiązanie, co najmniej 12 zadań z poziomu podstawowego, 

 

dobry – za rozwiązanie, 15 zdań w tym, co najmniej 2 z poziomu ponadpodstawowego, 

 

bardzo dobry – za rozwiązanie 18 zadań, w tym, co najmniej 4 z poziomu ponadpodstawowego. 

 
 

Klucz odpowiedzi:1. b, 2. c, 3. a, 4. a, 5. c, 6.b, 7. a, 8.d, 9. d, 10. a, 11.b, 12. a, 
13. d, 14. c, 15. c, 16. b, 17. a, 18. c, 19. a, 20. a.

 

 

Plan testu 
 

Nr 

zad. 

Cel operacyjny 
(mierzone osiągnięciami ucznia) 

Kategoria 

celu 

Poziom 

wymagań 

Poprawna 

odpowiedź. 

Nazwać pług do wyorywania 
rabatowałków  

Określić głębokość orki pługiem PTL -2 

Nazwać pług do konserwacji pasów 
poŜarowych  

Rozpoznać komorę niskiego ciśnienia 

Porównać brony talerzowe 

PP 

Nazwać bronę do spulchniania gleby 
i niszczenia chwastów 

Rozpoznać elementy zraszacza 
wolnoobrotowego 

Rozpoznać siewnik do nasion drobnych. 

Określić, jakie sadzonki wyorywuje 
wyorywacz N – 21 

10 

Wyjaśnić, jakie sadzonki wyorywuje 
wyorywacz W – 126 
 

PP 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

28 

11 

Zastosować podajniki w sadzarkach. 

PP 

12 

Scharakteryzować sadzarki GNKp 

PP 

13 

Wymienić rodzaje pilarek spalinowych 

14 

Podać masę siekiery uniwersalnej 

15 

Określić ilość noŜy w rębarce tarczowej  

16 

Podać odległość zrywki ręcznej. 

17 

Określić, do jakiej zrywki słuŜą skidery. 

18 

Scharakteryzować  korozję 
elektrochemiczną 

PP 

19 

Określić maszynę do zrywki 
półpodwieszonej. 

20 

Określić olej ochronny 

 
 

Przebieg testowania.  

 

Instrukcja dla nauczyciela 

1.

 

Ustal  z  uczniami  termin  przeprowadzenia  sprawdzianu  z  wyprzedzeniem,  co  najmniej 
jednotygodniowym. 

2.

 

Omów z uczniami cel stosowania pomiaru dydaktycznego. 

3.

 

Zapoznaj uczniów rodzajem zadań zawartych w zestawie oraz zasadami punktowania. 

4.

 

Przygotuj odpowiednia liczbę testów. 

5.

 

Zapewnij samodzielność rozwiązywania zadań. 

6.

 

Przed rozpoczęciem testu przeczytaj uczniom instrukcje dla ucznia. 

7.

 

Zapytaj czy uczniowie wszystko zrozumieli. Wyjaśnij wszystkie wątpliwości. 

8.

 

Nie przekraczaj czasu przeznaczonego na test. 

9.

 

Kilka  minut  przed  zakończeniem  testu  przypomnij  uczniom  o  zbliŜającym  się  czasie 
zakończenia udzielania odpowiedzi. 

 

Instrukcja dla ucznia 

1.

 

Przeczytaj uwaŜnie instrukcję. 

2.

 

Podpisz imieniem i nazwiskiem kartę odpowiedzi. 

3.

 

Zapoznaj się z zestawem zadań testowych. 

4.

 

Test zawiera 20 zadań. Do kaŜdego zadania dołączone są cztery moŜliwości odpowiedzi. 
Tylko jedna jest poprawna odpowiedz. 

5.

 

Udzielaj  odpowiedzi  tylko  na  załączonej  karcie  odpowiedzi,  stawiając  w  odpowiedniej 
rubryce  znak  X.  W  przypadku  pomyłki  naleŜy  błędną  odpowiedź  zaznaczyć  kółkiem 
a następnie ponownie zakreślić odpowiedź prawidłową.  

6.

 

Pracuj samodzielnie. 

7.

 

Jeśli udzielenie odpowiedzi będzie ci sprawiało trudność, wtedy  odłóŜ jego  rozwiązanie 
na później i wróć do niego, gdy zostanie Ci wolny czas. 

8.

 

Na rozwiązanie testu masz 45 minut. 

Powodzenia! 

Materiały dla ucznia: 

 

instrukcja, 

 

zestaw zadań testowych, 

 

karta odpowiedzi. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

29 

ZESTAW ZADAŃ TESTOWYCH 

 
1.

 

Do wyorywania rabatowałków słuŜy pług 
a)

 

LPz – 75. 

b)

 

Matuszczyka. 

c)

 

PTL – 2. 

d)

 

Ŝ

aden z wymienionych. 

 

2.

 

Głębokość orki pługiem PTL -2 wynosi 
a)

 

10 cm. 

b)

 

12 cm. 

c)

 

15 cm. 

d)

 

25 cm. 

 

3.

 

Do konserwacji pasów poŜarowych słuŜy pług 
a)

 

L – 32. 

b)

 

BZL – 2. 

c)

 

LPz – 75. 

d)

 

L – 82. 

 

4.

 

Na poniŜszym rysunku „2” oznacza:  
a)

 

komorę niskiego ciśnienia. 

b)

 

komorę wysokiego ciśnienia. 

c)

 

zbiornik wyrównawczy. 

d)

 

komorę zbiorczą.  

 
 
 
5.

 

Brona Nizińskiego posiada 
a)

 

8 talerzy. 

b)

 

10 talerzy. 

c)

 

14 talerzy. 

d)

 

16 talerzy. 

 

6.

 

Do spulchniania gleby i niszczenia chwastów słuŜy brona 
a)

 

BZL – 2. 

b)

 

BL – 1. 

c)

 

BLz – 4. 

d)

 

Ŝ

adna z wymienionych. 

 

7.

 

Na poniŜszym rysunku (zraszacz wolnoobrotowy) „1” oznacza 
a)

 

młotek. 

b)

 

skrzydełko. 

c)

 

odbojnik. 

d)

 

Ŝ

adne z wymienionych. 

 
 
 
 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

30 

8.

 

Do wysiewu nasion drobnych słuŜy siewnik 
a)

 

PSA – 1. 

b)

 

SPA – 1. 

c)

 

PNTL Przeworsk. 

d)

 

ASP – 1. 

 

9.

 

Wyorywacz N – 21 wyorywuje sadzonki 
a)

 

tylko dwuletnie. 

b)

 

tylko jednoroczne. 

c)

 

sadzonki duŜe. 

d)

 

jedno – lub, dwuletnie. 

 

10.

 

Wyorywacz W – 126 wyorywuje sadzonki 
a)

 

trzyletnie. 

b)

 

jednoroczne. 

c)

 

dwuletnie. 

d)

 

małe. 

 

11.

 

W sadzarkach najczęściej stosowane są podajniki 
a)

 

cięgnowe. 

b)

 

tarczowe. 

c)

 

stoŜkowe. 

d)

 

kołeczkowe. 

 

12.

 

Sadzarka GNKp jest 
a)

 

jednorzędowa. 

b)

 

dwurzędowa. 

c)

 

trzyrzędowa. 

d)

 

pięciorzędowa. 

 

13.

 

Pilarki spalinowe moŜna podzielić na 
a)

 

profesjonalne i amatorskie. 

b)

 

półprofesjonalne i zawodowe. 

c)

 

zawodowe i amatorskie. 

d)

 

profesjonalne i półprofesjonalne. 

 

14.

 

Masa siekiery uniwersalnej wynosi 
a)

 

0,5–1 kg. 

b)

 

1,2–1,4 kg. 

c)

 

2–3 kg. 

d)

 

1–1,2 kg. 

 
15.

 

Rębarki tarczowe posiadają 
a)

 

2 noŜe. 

b)

 

1 nóŜ. 

c)

 

3 i więcej noŜy. 

d)

 

Tylko 2 lub 3 noŜe. 

 
 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

31 

16.

 

Przy ręcznej zrywce drewna 
a)

 

masa drewna przy wynoszeniu nie większa niŜ 60 kg. 

b)

 

odległość zrywki nie moŜe być większa niŜ 50 m. 

c)

 

odległość zrywki nie moŜe być większa niŜ 75 m. 

d)

 

nie wolno zrywać ręcznie. 

 

17.

 

Skidery słuŜą do zrywki 
a)

 

półpodwieszonej. 

b)

 

podwieszonej. 

c)

 

wleczonej. 

d)

 

nasiębiernej. 

 

18.

 

Korozja elektrochemiczna 
a)

 

obejmuje reakcje między metalami i gazami lub metalami i cieczami. 

b)

 

zachodzi 

przypadku 

współdziałania 

czynników 

elektrochemicznych  

z napręŜeniami mechanicznymi. 

c)

 

powstaje,  gdy  w  elektrolicie  występuje  róŜnica  potencjałów  między  równymi 
obszarami metalu lub stopu. 

d)

 

zachodzi  na  powierzchniach  granicznych  dwu  ściśle  dopasowanych  płaszczyzn 
metali. 

 

19.

 

Do półpodwieszonej zrywki słuŜy 
a)

 

Skider.  

b)

 

Koń. 

c)

 

Forwarder. 

d)

 

Harvester. 

 

20.

 

Do olejów ochronnych naleŜą 
a)

 

Antykol 50 S. 

b)

 

Dipol. 

c)

 

Selektor. 

d)

 

Antykol 10 S. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

32 

KARTA ODPOWIEDZI 

 
 
Imię i nazwisko ……………………………………………………………………………… 
 
 

UŜytkowanie maszyn i urządzeń stosowanych w produkcji leśnej 
 

Zakreśl poprawną odpowiedź. 

 

Nr zadania 

Odpowiedź 

Punkty 

1. 

 

2. 

 

3. 

 

4. 

 

5. 

 

6. 

 

7. 

 

8. 

 

9. 

 

10. 

 

11. 

 

12. 

 

13. 

 

14. 

 

15. 

 

16. 

 

17. 

 

18. 

 

19. 

 

20. 

 

Razem: 

 

 

 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

33 

Przykład narzędzi pomiaru dydaktycznego 2 
 

Test  dwustopniowy  do  jednostki  modułowej  „UŜytkowanie  maszyn 
i urządzeń stosowanych w produkcji leśnej” 

Test składa się z 20 zadań wielokrotnego wyboru, z których: 

 

zadania 2, 3, 4, 7, 8. 11, 12, 13, 14, 15,16, 17, 18, 19, 20 są poziomu podstawowego, 

 

zadania 1, 5, 6, 9, 10 są poziomu ponadpodstawowego. 

 

Punktacja zadań: 0 lub 1 punkt 

Za kaŜdą prawidłową odpowiedź uczeń otrzymuje 1 punkt. Za złą odpowiedź lub jej brak 

uczeń otrzymuje 0 punktów.  

 

Proponuje się następujące normy wymagań – uczeń otrzymuje następujące 
oceny szkolne: 

 

dopuszczający - za rozwiązanie, co najmniej 8 zadań z poziomu podstawowego, 

 

dostateczny – za rozwiązanie, co najmniej 12 zadań z poziomu podstawowego, 

 

dobry – za rozwiązanie, 15 zadań w tym, co najmniej 2 z poziomu ponadpodstawowego, 

 

bardzo dobry – za rozwiązanie 18 zadań, w tym, co najmniej 4 z poziomu ponadpodstawowego. 

 

Klucz odpowiedzi: 1. a, 2. b, 3. c, 4. d, 5. c, 6. a, 7. d, 8. a, 9. c, 10. d, 11. d, 12. 
c, 13. b, 14. d, 15. a, 16. c, 17. b, 18. d, 19. a, 20. b. 

 

Plan testu 

 

Nr 

zad. 

Cel operacyjny 
(mierzone osiągnięciami ucznia) 

Kategoria 

celu 

Poziom 

wymagań 

Poprawna 

odpowiedź. 

Porównać regulację głębokości orki 
pługów. 

PP 

Rozpoznać element pługa. 

Określić rodzaje redlic w siewnikach. 

Podać ile talerzy posiada brona Henicza 

Zastosować zraszacze polowe. 

PP 

Sklasyfikować elementy pługa 

PP 

Określić metodę zaprawiania nasion. 

Określić czynności zgarniarki leśnej. 

Sklasyfikować lepkości oleju  

PP 

10 

Sklasyfikować lepkości oleju  

PP 

11 

RozróŜnić łapy kultywatora. 

12 

Określić wiertło świdra glebowego. 

13 

Określić średnią wydajność sadzarki  

14 

Określić pompy stosowane 
w opryskiwaczach. 

15 

RozróŜnić końcówki stosowane 
w opylaczach. 

16 

Określić długość wysięgnika 
podkrzesywarek. 

17 

Określić długość tyczki kierunkowej. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

34 

18 

RozróŜnić maszyny ścinkowo – 
okrzesująco-przerzynające. 

19 

Rozpoznać olej oznaczony 
symbolem.15W/40 

20 

Określić długość kłód zrywanych przez 
Forwardery. 

 

Przebieg testowania 

 

Instrukcja dla nauczyciela 

1.

 

Ustal  z  uczniami  termin  przeprowadzenia  sprawdzianu  z  wyprzedzeniem  co  najmniej 
jednotygodniowym. 

2.

 

Omów z uczniami cel stosowania pomiaru dydaktycznego. 

3.

 

Zapoznaj uczniów rodzajem zadań zawartych w zestawie oraz zasadami punktowania. 

4.

 

Przygotuj odpowiednia liczbę testów. 

5.

 

Zapewnij samodzielność rozwiązywania zadań. 

6.

 

Przed rozpoczęciem testu przeczytaj uczniom instrukcje dla ucznia. 

7.

 

Zapytaj czy uczniowie wszystko zrozumieli. Wyjaśnij wszystkie wątpliwości. 

8.

 

Nie przekraczaj czasu przeznaczonego na test. 

9.

 

Kilka  minut  przed  zakończeniem  testu  przypomnij  uczniom  o  zbliŜającym  się  czasie 
zakończenia udzielania odpowiedzi. 

 

Instrukcja dla ucznia 

1.

 

Przeczytaj uwaŜnie instrukcję. 

2.

 

Podpisz imieniem i nazwiskiem kartę odpowiedzi. 

3.

 

Zapoznaj się z zestawem zadań testowych. 

4.

 

Test zawiera 20 zadań. Do kaŜdego zadania dołączone są cztery moŜliwości odpowiedzi. 
Tylko jedna jest poprawna odpowiedz. 

5.

 

Udzielaj  odpowiedzi  tylko  na  załączonej  karcie  odpowiedzi,  stawiając  w  odpowiedniej 
rubryce  znak  X.  W  przypadku  pomyłki  naleŜy  błędną  odpowiedź  zaznaczyć  kółkiem, 
a następnie ponownie zakreślić odpowiedź prawidłową.  

6.

 

Pracuj samodzielnie. 

7.

 

Jeśli udzielenie odpowiedzi będzie ci sprawiało trudność, wtedy  odłóŜ jego  rozwiązanie 
na później i wróć do niego, gdy zostanie Ci wolny czas. 

8.

 

Na rozwiązanie testu masz 45 minut. 

 

Powodzenia! 

 
Materiały dla ucznia: 

 

instrukcja, 

 

zestaw zadań testowych, 

 

karta odpowiedzi. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

35 

ZESTAW ZADAŃ TESTOWYCH 

 
1.

 

Głębokość orki pługa bezkoleśnego reguluje się przez 

a)

 

zmianę połoŜenia haka zaczepowego.  

b)

 

zmianę połoŜenia koła podporowego. 

c)

 

za pomocą jarzma zaczepu. 

d)

 

zrojem noŜowym. 

 

2.

 

Na rysunku, „2” oznacza: 

a)

 

krój noŜowy. 

b)

 

odbojnica.  

c)

 

krój wzdłuŜny. 

d)

 

ochronnik tarczowy.  

 
 
3.

 

Rowki na nasiona w siewnikach wykonują redlice. WyróŜnić moŜna 

a)

 

sztywne. 

b)

 

spiralne. 

c)

 

stopkowe  

d)

 

kołeczkowe. 

 

4.

 

Brona Henicza składa się z 

a)

 

10 talerzy. 

b)

 

15 talerzy. 

c)

 

20 talerzy.  

d)

 

nie posiada w ogóle talerzy. 

 

5.

 

Stosowane  głównie  w  deszczowniach  polowych,  najbardziej  rozpowszechnione  są 
zraszacze 

a)

 

wolnoobrotowe. 

b)

 

pulsacyjne. 

c)

 

obrotowe. 

d)

 

kombinowane. 

 

6.

 

W korpusie pługa wyróŜniamy między innymi 

a)

 

lemiesz, słupicę, zastrzał.  

b)

 

odkładnicę, lemiesz, cięgła. 

c)

 

piętkę, płozę, wieszaki. 

d)

 

wszystkie odpowiedzi są prawidłowe. 

 

7.

 

Najczęściej stosuje się zaprawianie nasion 

a)

 

półsuchych. 

b)

 

mokrych i termicznych. 

c)

 

suchych i termicznych. 

d)

 

suchych i półsuchych. 

 

8.

 

Przy wykonywaniu dróg leśnych zgarniarka wykonuje 

a)

 

przewóz urobku. 

b)

 

oczyszczanie terenu z drzew i krzewów. 

c)

 

wyrównanie i rozgarnianie gruntów nasypach. 

d)

 

odhumusowanie. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

36 

9.

 

Dla  olejów  zimowych  za  kryterium  przyjmuje  się  przedział  lepkości  oleju  w  niskiej 
temperaturze i wynosi 

a)

 

-15,3°C. 

b)

 

-15,9°C. 

c)

 

-17,8°C.  

d)

 

-29,8 °C. 

 

10.

 

Dla  olejów  letnich  za  kryterium  przyjmuje  się  przedział  lepkości  oleju  w  wysokiej 
temperaturze i wynosi 

a)

 

68,3°C. 

b)

 

75°C. 

c)

 

88,4°C. 

d)

 

98,9°C. 

 

11.

 

Rysunek przedstawia łapę kultywatora 

a)

 

radełkową. 

b)

 

stopkową. 

c)

 

płaskotnacą dwustronną. 

d)

 

dłutową.  

 
 
12.

 

Które wiertła świdrów glebowych spulchniają glebę, nie wyrzucając jej na powierzchnię 

a)

 

wiertło spiralne. 

b)

 

wiertła spiralne i łopatkowe. 

c)

 

wiertła łopatkowe i strzemiączkowe. 

d)

 

strzemiączkowe i spiralne. 

 

13.

 

Sadzarka jednorzędowa GNKp ma średnią wydajność 

a)

 

ok. 500 szt. /ha. 

b)

 

ok.1000 szt. /ha.  

c)

 

ok. 1500 szt. /ha. 

d)

 

ok. 2000 szt. /ha. 

 

14.

 

W opryskiwaczach stosuje się pompy 

a)

 

nurnikowe,  

b)

 

obrotowe, 

c)

 

przeponowe i tłokowe, 

d)

 

wszystkie wyŜej wymienione. 

 

15.

 

W opylaczach moŜna wyróŜnić końcówki 

a)

 

łoŜyskowe i dyfuzorowe. 

b)

 

walcowe i siateczkowe. 

c)

 

pierścieniowe. 

d)

 

siateczkowe. 

 

16.

 

Pilarki słuŜące do podkrzesywania drzew, mają wysięgnik o długości 

a)

 

4 m. 

b)

 

5 m. 

c)

 

6 m.  

d)

 

8 m. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

37 

17.

 

Do  nadawania  właściwego  kierunku  obalania  drzew  moŜna  uŜyć  tyczki  kierunkowej  
o długości: 

a)

 

4–5 m. 

b)

 

5–6 m.  

c)

 

6–7 m. 

d)

 

7–8 m. 

 

18.

 

Maszyny ścinkowo-okrzesująco – przerzynające to: 

a)

 

Forwarder. 

b)

 

Skider kleszczowy. 

c)

 

Klembank. 

d)

 

Harvester . 

 

19.

 

Olej oznaczony symbolem np.15W/40 to: 

a)

 

olej wielosezonowy. 

b)

 

olej letni. 

c)

 

olej zimowy. 

d)

 

Ŝ

aden z wyŜej wymienionych. 

 

20.

 

Forwardery zrywają drewno w postaci kłód o długości: 

a)

 

do 5m. 

b)

 

do 6m. 

c)

 

do 8m. 

d)

 

do 9m. 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

38 

KARTA ODPOWIEDZI 

 

 
Imię i nazwisko ……………………………………………………………………………… 
 

UŜytkowanie maszyn i urządzeń stosowanych w produkcji leśnej 
 

Zakreśl poprawną odpowiedź. 

 

Nr zadania 

Odpowiedź 

Punkty 

1. 

 

2. 

 

3. 

 

4. 

 

5. 

 

6. 

 

7. 

 

8. 

 

9. 

 

10. 

 

11. 

 

12. 

 

13. 

 

14. 

 

15. 

 

16. 

 

17. 

 

18. 

 

19. 

 

20. 

 

Razem: 

 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

39 

7.

 

LITERATURA 

 

1.

 

Botwin  M.  Botwin  J.  Maszynoznawstwo  Leśne.  Państwowe  Wydawnictwo  Rolnicze 
i Leśne. Warszawa 1990 

2.

 

Kwiatkowski  S.  Kształcenie  zawodowe  –  wyzwania,  priorytety,  standardy.  Instytut 
Badań Edukacyjnych. Warszawa 2006 

3.

 

Laurow Z. Pozyskiwanie Drewna. „Wydawnictwo SGGW”. Warszawa 1999 

4.

 

Mieczkowski  A.  Transport  Drewna  –  dla  techników  leśnych.  „Wydawnictwo  Świat” 
Warszawa 1993 

5.

 

Ornatowski  T.  Figurki  J.  Praktyczna  nauka  zawodu.  Instytut  Technologii  Eksploatacji. 
Radom 2000 

6.

 

Steckewicz C. InŜynieria Leśna. Państwowe Wydawnictwo Rolnicze i Leśne 

7.

 

Stelmaszyk F.J. Roboty ziemne i drogi gruntowe. Warszawa 1979 

8.

 

Poradnik Leśniczego. „Wydawnictwo Świat” Warszawa 1991 

9.

 

Więsik J. Maszyny Leśne. „Wydawnictwo SGGW”. Warszawa 1991 

 
Czasopisma: 

 

Głos Lasu 

 

Las Polski 

 

Drwal 

 

Biblioteczka Leśniczego 

 
Literatura metodyczna 
1.

 

Niemierko B.: Pomiar wyników kształcenia zawodowego. Biuro Koordynacji Kształcenia 
Kadr, Fundusz Współpracy, Warszawa 1997 

2.

 

Ornatowski T., Figurski J.: Praktyczna nauka zawodu. ITeE, Radom 2000 

3.

 

Szlosek  F.:  Wstęp  do  dydaktyki  przedmiotów  zawodowych.  ITeE,  WyŜsza  Szkoła 
InŜynierska, Radom 1998