I.JESTEM ŚWIADOMYM DEMOKRATĄ, 1.Konstytucja, Marek Biesiada


Marek Biesiada 10. 09. 2006

Konspekt lekcji WOS

w klasie II A

Temat: Konstytucja i jej szczególna moc prawna

  1. Cele dydaktyczno-wychowawcze.

Po lekcji uczniowie powinni:

  1. Metody:

  1. Środki dydaktyczne:

  1. Tok lekcji:

  2. Czynności nauczyciela

    Czynności uczniów

    Uwagi

    1

    2

    3

    I. Czynności organizacyjno - porządkowe.

    • sprawdzenie listy obecności

    • zapisanie tematu lekcji do dziennika

    1. Rekapitulacja wtórna:

    Odpowiadają wyznaczeni uczniowie

    1. Realizacja nowych treści:

    Temat: Konstytucja i jej szczególna moc prawna

    1. Konstytucja i jej szczególna moc prawna

    Nauczyciel zadaję pytania:

    • Jaki organ władzy w Polsce może uchwalić konstytucję?

    • Co to jest konstytucja?

    • Jak ważną rolę odgrywa konstytucja w państwie?

    • Jaka instytucja sprawdza zgodność ustaw i innych aktów prawnych z konstytucją?

    • Jakie zasady reguluje konstytucja?

    2. Rola i znaczenie konstytucji w państwie demokratycznym

    Nauczyciel zadaję pytania:

    • Jakie znaczenie ma konstytucja?

    3. Historia konstytucji

    Nauczyciel zadaję pytania:

    • Co oznacza słowo „konstytucja”?

    • Wymienić pierwsze trzy konstytucje na Świecie

    • Z czyjej woli jest powołana konstytucja we współczesnych państwach?

    4. Polskie konstytucje

    Nauczyciel zadaję pytania:

    • Ile było konstytucji w historii Polski?

    Uczniowie zapisują temat do zeszytu.

    Uczniowie czytają tekst z podręcznika: Wiedza..., Poznań 2002, s. 11.

    Uczniowie odpowiadają na zadane przez nauczyciela pytanie.

    Uczniowie zapisują notatkę do zeszytu:

    1. Konstytucja i jej szczególna moc prawna

    Konstytucja - najważniejszy akt prawny w państwie czyli ustawa zasadnicza.

    Konstytucja, określając ustrój państwa definiuje podstawowe zasady organizacji i funkcjonowania władz państwowych. Jest również źródłem porządku prawnego w państwie, ponieważ wyznacza władzę i określa ich uprawnienia

    Uczniowie czytają tekst z podręcznika: Wiedza..., Poznań 2002, s. 11.

    Uczniowie odpowiadają na zadane przez nauczyciela pytanie.

    Uczniowie zapisują notatkę do zeszytu:

    2. Rola i znaczenie konstytucji w państwie demokratycznym

    • wyznacza kompetencje instytucji państwowych

    • ochrania społeczeństwo przed nadużywaniem władzy przez rządzących

    • wyposaża społeczeństwo w prawa niezbędne dla zachowania ludzkiej godności i wolności

    • daje społeczeństwu poczucie bezpieczeństwa i sprawiedliwości

    • określa granice wolności i egzekwuje obowiązki obywatelskie

    Uczniowie czytają tekst z podręcznika: Wiedza..., Poznań 2002, s. 12-13.

    Uczniowie odpowiadają na zadane przez nauczyciela pytanie.

    Uczniowie zapisują notatkę do zeszytu:

    3. Historia konstytucji

    Uczniowie czytają tekst z podręcznika: Wiedza..., Poznań 2002, s. 13-16.

    Uczniowie odpowiadają na zadane przez nauczyciela pytanie.

    Uczniowie zapisują notatkę do zeszytu:

    4. Polskie konstytucje

    a) Konstytucja 3 Maja - 1791 r.

    b) Konstytucja Księstwa Warszawskiego - 1807 r.

    c) Konstytucja Królestwa Polskiego - 1815 r.

    d) Mała Konstytucja - 1919 r.

    e) Konstytucja Marcowa - 1921 r.

    f) Konstytucja Kwietniowa - 1935 r.

    g) Mała Konstytucja - 1947 r.

    f) Konstytucja PRL - 1952 r.

    g) Mała Konstytucja - 1992

    h) Konstytucja III Rzeczypospolitej - 1997 r.

    Zwrócić uwagę na kwestię zachowania równowagi pomiędzy interesem instytucji państwowych z interesem ludzi.

    1. Rekapitulacja pierwotna

    • Co to jest konstytucja?

    • Na czym polega szczególna rola konstytucji w funkcjonowaniu państwa?

    • Wyjaśnić, na czym polega trójpodział władz.

    • Z których praw zagwarantowanych w konstytucji już korzystasz, a z których jeszcze nie?

    • Który obowiązek obywatelski uważasz za najbardziej uciążliwy i dlaczego?

    • Jaki zapis chciałbyś wprowadzić do konstytucji?

    Odpowiadają wyznaczeni uczniowie

    V. Zadanie pracy domowej

    Uczniowie mają za zadanie uzupełnić tekst rozdany im przez nauczyciela. Uzupełniony tekst należy wkleić do zeszytu.

    Wymienić wszystkie konstytucje w historii Polski - daty ich uchwalenia, nazwy konstytucji

    VI. Ocena pracy uczniów na lekcji.

    Odpowiadają wyznaczeni przez nauczyciela uczniowie, którzy mogą posługiwać się podręcznikiem i zapisem w zeszytach.

    Uczniowie aktywni otrzymują oceny.

    1


