I.JESTEM ŚWIADOMYM DEMOKRATĄ, 6.Godność jako źródło praw człowieka, Marek Biesiada


Marek Biesiada 16. 10. 2006

Konspekt lekcji WOS

w klasie II A

Temat: Godność jako źródło praw człowieka

  1. Cele dydaktyczno-wychowawcze.

Po lekcji uczeń:

  1. Metody:

  1. Środki dydaktyczne:

  1. Tok lekcji:

  2. Czynności nauczyciela

    Czynności uczniów

    Uwagi

    1

    2

    3

    I. Czynności organizacyjno - porządkowe.

    • sprawdzenie listy obecności

    • zapisanie tematu lekcji do dziennika

    1. Rekapitulacja wtórna:

    • Co to jest prawo?

    • Jakie mamy prawa?

    • Do czego jest potrzebne prawo?

    • Do czego może być wykorzystane prawo?

    • Kiedy pojawiła się pierwsza Deklaracja Praw Człowieka i Obywatela?

    • Jakie były główne idee i zasady zawarte w Deklaracji...?

    • Dlaczego Deklaracja... jest ważna dla nas dzisiaj?

    Odpowiadają wyznaczeni uczniowie

    1. Realizacja nowych treści:

    Temat: Godność jako źródło praw człowieka

    1. Prawa naturalne

    • Co to są prawa naturalne?

    • Co to są prawa powszechne?

    • Co to są prawa niezbywalne?

    • Co to są prawa nienaruszalne?

    2. Międzynarodowe dokumenty ochrony praw człowieka

    • Jakie mamy historyczne i współczesne dokumenty ochrony praw człowieka?

    • Które prawa uważane są za fundamentalne?

    Uczniowie zapisują temat do zeszytu.

    Uczniowie czytają tekst z podręcznika: Wiedza..., Poznań 2002, s. 28-29.

    Uczniowie odpowiadają na zadane przez nauczyciela pytanie.

    Uczniowie przepisują tekst z strony 28.

    1. Prawa naturalne

    • Prawo do życia, równości, wolności, własności i szczęścia są podstawowymi, naturalnymi prawami człowieka. Prawa te są

    a) powszechne - przysługują wszystkim ludziom, bez względu na miejsce zamieszkania (przysługują one również mieszkańcom państw, które ich nie znają);

    b) niezbywalne - nikt nie może się ich zrzec ani przenieść na inną osobę;

    c) nienaruszalne - państwo ani żadna osoba nie może pozbawić człowieka tych praw.

    Uczniowie czytają tekst z podręcznika: Wiedza..., Poznań 2002, s. 29.

    Uczniowie odpowiadają na zadane przez nauczyciela pytanie.

    Uczniowie przepisują tekst z strony 29.

    2. Międzynarodowe dokumenty ochrony praw człowieka

    a) Powszechna Deklaracja Praw Człowieka ONZ - 1948 r.

    b) Europejska Konwencja Praw Człowieka i Podstawowych Wolności - 1950 r.

    c) Europejska Karta Społeczna - 1968 r.

    1. Rekapitulacja pierwotna

    • Co to są prawa naturalne?

    • Co to są prawa powszechne?

    • Co to są prawa niezbywalne?

    • Co to są prawa nienaruszalne?

    • Jakie mamy historyczne i współczesne dokumenty ochrony praw człowieka?

    • Które prawa uważane są za fundamentalne?

    Odpowiadają wyznaczeni uczniowie

    V. Zadanie pracy domowej

    VI. Ocena pracy uczniów na lekcji.

    Odpowiadają wyznaczeni przez nauczyciela uczniowie, którzy mogą posługiwać się podręcznikiem i zapisem w zeszytach.

    Uczniowie aktywni otrzymują oceny.


