Plan pracy prowadzenie obserwacji, Plany pracy i konspekty


Warszawa, dnia …………

ZATWIERDZAM

.................………………………..

(pełna nazwa stanowiska służbowego)

.................………………………..

(stopień, imię i nazwisko, podpis)

PLAN PRACY

INSTRUKTORA NA PUNKCIE NAUCZANIA

I. ZAGADNIENIE: Prowadzenie obserwacji pola walki - ćwiczenie przygotowawcze Nr 4/O.

II. CEL: -Uczyć:

- określania odległości metodą porównania;

-Doskonalić:

- umiejętności prowadzenia szkolenia w roli instruktora na punkcie nauczania.

III.CZAS: 26 minut.

IV. MIEJSCE: Strzelnica Szkolna Wojskowej Akademii Technicznej, Punkt Nauczania nr 5.

V. LITERATURA:

„Metodyka szkolenia strzeleckiego”, Szkol. 730/89, Warszawa 1990;

„Teoria strzału” MON, Warszawa 1970;

„Zbiór ćwiczeń przygotowawczych i strzelań dla Wojskowej Akademii Technicznej na rok akademicki 2013/2014”.

VI. ZABEZPIECZENIE MATERIAŁOWO - TECHNICZNE:

Plan pracy - 1szt.

7,62 mm kbk AKMS -na stan szkolonych

Linijka (LD-1) - 1kpl

pudełko po zapałkach - 7

Lista wyników obserwacji - na stan szkolonych

VII. WARUNKI BEZPIECZEŃSTWA:

1. Zabraniam samodzielnego oddalania się z miejsca prowadzenia zajęć.

2. Zabraniam wykonywania jakichkolwiek innych czynności niż nakazane przez instruktora.

3. Nakazuję natychmiast meldować instruktorowi o urazach i pogorszeniu stanu zdrowia.

4. W przypadku powstania urazu udzielić pierwszej pomocy i zawiadomić lekarza.

5.Każde pobranie i przekazanie broni poprzedzić obowiązkowo sprawdzeniem i informacją o broni: ,,BROŃ - Rozładowana; Sprawdzona; Zabezpieczona”.

PRZEBIEG ZAJĘĆ :

Lp.

CZYNNOŚCI INSTRUKTORA

CZYNNOŚCI SZKOLONYCH

„BACZNOŚĆ” - Prowadzenie obserwacji pola walki - ćwiczenie przygotowawcze Nr 4/O

- „ SPOCZNIJ”

CEL

Celem szkolenia jest nauczyć Was określania odległości metodą porównania

Omawiam warunki ćwiczenia:

Ćwiczenie przygotowawcze Nr 4/O

Określanie odległości metodą porównania.

Cele: 10 - 15 różnych figur bojowych.

Odległość: 100—400 m.

Czas: 5 minut.

Warunki oceny: wykryć i poprawnie nazwać ( dopuszczalne błędy w ocenie odległości sposobem „na oko” - w dzień 15% w nocy 20%)

„bardzo dobrze” - 8 celów

„dobrze” - 7 celów

„dostatecznie” - 6 celów

OBJAŚNIAM

Odległość na oko określa się wg stopnia widoczności przedmiotów terenowych (Załącznik nr 1), bądź przez porównanie z utrwalonymi w pamięci wzrokowej typowymi odległościami w terenie np. 100, 200, 500m, 1000m.

Podczas określania odległości według utrwalonych w pamięci odcinków terenu po wykryciu celu lub przedmiotu do którego  trzeba określić odległości, należy porównać odcinek terenu do celu (przedmiotu) z poprzednio zapamiętanym odcinkiem lub myślowo odkładać ten odcinek do celu tyle razy, ile razy zmieści się on na tej odległości. Należy zwrócić uwagę, że  z zwiększeniem odległości pozorna wielkość odcinka stopniowo skraca się, i że nierówności przecinające określoną odległość skracają ją.

-          Małe przedmioty wydłużają odległość (kamienie, krzaki, drzewa) a więc wydają się dalsze niż w tej samej odległości przedmioty duże (las, osiedle, góra).

-          Przedmioty o konturach w kolorze jasnym wydają się bliższymi niż przedmioty w kolorze ciemnym, jeśli znajdują się na ciemnym tle.

-          Teren równinny pozornie skraca odległość. Doliny, wąwozy i jary pozornie ją zmniejszają.

Przedmioty terenowe obserwowane od podnóża wzniesienia do wierzchołka wydają się bliższe niż obserwowane z góry.

ĆWICZENIE PRAKTYCZNE

Wydaję komendę do zajęcia przez grupę szkolonych nakazanych stanowisk obserwacyjnych i rozdaję listy wyników obserwacji (Załącznik nr 2). Nakazuję wypełnienie rubryk znajdujących się ponad tabelą wyników obserwacji. Wskazuję sektor obserwacji i podaję komendę ,,Obserwować”. Po upływie określonego czasu (zależnie od czasu pozostałego na realizację zagadnienia) podaję komendę ,,Przerwać obserwację”, odbieram listę wyników obserwacji. Ustawiam szkolonych na zbiórce w miejscu rozpoczęcia zagadnienia.

OMÓWIENIE ZAGADNIENIA

- wskazuję najlepiej ćwiczących,

- wymieniam najczęściej popełniane błędy,

- sugeruję samodzielne doskonalenie nauczanych umiejętności w czasie wolnym.

-odpowiadam na ewentualne pytania.

Stoją na zbiórce i słuchają.

Stoją na zbiórce i słuchają.

Szkoleni na komendę instruktora zajmują stanowiska obserwacji. Odbierają od instruktora listy wyników obserwacji i wypełniają wskazane rubryki. Po usłyszeniu komendy „Obserwować” rozpoczynają obserwację. Wykrywają rozpoznają i obliczają odległości do celów, zapisują wyniki odpowiednio na otrzymanej liście. Po usłyszeniu komendy „Przerwać obserwację” oddają kartę

instruktorowi. Na komendę instruktora ustawiają się na zbiórce w miejscu rozpoczęcia zagadnienia.

Stoją na zbiórce, słuchają, zadają pytania

OPRACOWAŁ:

Załącznik nr 1

Lp.

Rodzaj przedmiotów i stopień ich widoczności

Odległość

1

Widoczne pojedyncze wiejskie domy

5 km

2

Widoczne okna w domach

4 km

3

Widoczne kominy na dachach

3 km

4

Widoczny czołg na ziemi

1,2 km

5

Widoczne pnie drzew, słup kilometrowe i telefoniczne, odróżnić można kolumnę piechoty od kolumny samochodów i czołgów, widoczne są kontury człowieka

1 km

6

Widoczny ogólny zarys człowieka, na drzewach grube gałęzie, ruch nóg i rąk biegnącego człowieka

700-800 m

7

Widoczne ruchy rąk i nóg, na drzewach rozróżnia się gałęzie

500-600 m

8

Widoczne ckm-y, moździerze, działa ppanc, kołki płotu z drutu kolczastego, wiązania ram okiennych

500 m

9

Odróżnia się rkm-y, karabiny, kolor i części umundurowania

250-300 m

10

Odróżnia się dachówki na dachach, liście na drzewach

200 m

11

Odróżnia się guziki i pasy, szczegóły ubioru i uzbrojenia żołnierzy

150-170 m

12

Rozróżnia się części twarzy: oczy, nos, usta; szczegóły broni strzeleckiej, na drzewach kształt liści i korę pni

100 m

Załącznik nr 2

LISTA WYNIKÓW OBSERWACJI

Ćwiczenia w obserwacji nr .............................................................................................................................

Stanowisko, stopień, imię i nazwisko .............................................................................................................

Pododdział i funkcja strzelających .................................................................................................................

Data ćwiczenia ...............................................................................................................................................

Warunki obserwacji ........................................................................................................................................

Lp.

Nazwa wykrytego i rozpoznanego celu oraz jego położenie względem dozorów lub rubieży

Odległość do celu

Uwagi kierownika ćwiczenia

Określona przez szkolonego

Rzeczywista

Ogólna liczba celów, które wykryto, rozpoznano i prawidłowo wskazano oraz określono do nich odległość z dopuszczalnym błędem : ...................................................................................................................................

Ocena wykonania ćwiczenia: .............................................................................................................................. 0x08 graphic
....................................................

Kierownik ćwiczenia


