ciesla 712[02] z1 14 n

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”





MINISTERSTWO EDUKACJI

NARODOWEJ





Alicja Korobczak





Deskowanie schodów
712[02].Z1.14








Poradnik dla nauczyciela















Wydawca

Instytut Technologii Eksploatacji – Państwowy Instytut Badawczy
Radom 2006

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

1

Recenzenci:
mgr inż. Małgorzata Kapusta
mgr inż. Marta Bąk



Opracowanie redakcyjne:
inż. Alicja Korobczak



Konsultacja:
dr inż. Jacek Przepiórka



Korekta:






Poradnik stanowi obudowę dydaktyczną programu jednostki modułowej 712[02].Z1.14
Deskowanie schodów, zawartego w modułowym programie nauczania dla zawodu cieśla.























Wydawca

Instytut Technologii Eksploatacji

Państwowy Instytut Badawczy, Radom 2006

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

2

SPIS TREŚCI

1.

Wprowadzenie

3

2.

Wymagania wstępne

5

3.

Cele kształcenia

6

4.

Przykładowe scenariusze zajęć

7

5.

Ćwiczenia

11

5.1. Materiały na deskowanie schodów

5.1.1. Ćwiczenia

11
11

5.2. Rodzaje deskowanych schodów

5.2.1. Ćwiczenia

13
13

5.3. Deskowania schodów płytowych

5.3.1. Ćwiczenia

15
15

5.4. Deskowanie schodów policzkowych

5.4.1. Ćwiczenia

19
19

5.5. Deskowanie schodów zabiegowych

5.5.1. Ćwiczenia

23
23

5.6. Deskowanie schodów zewnętrznych

5.6.1. Ćwiczenia

26
26

6.

Ewaluacja osiągnięć ucznia

29

7.

Literatura

43

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

3

1. WPROWADZENIE

Przekazujemy Państwu Poradnik dla nauczyciela, który będzie pomocny w prowadzeniu

zajęć dydaktycznych w szkole kształcącej w zawodzie cieśla 712[02].

W poradniku zamieszczono:

wymagania wstępne,

wykaz umiejętności, jakie uczeń opanuje podczas zajęć,

propozycje ćwiczeń, które mają na celu wykształcenie u uczniów umiejętności
praktycznych,

wykaz literatury, z jakiej uczniowie modą korzystać podczas nauki.
Wskazane jest, aby zajęcia dydaktyczne były prowadzone różnymi metodami ze

szczególnym uwzględnieniem aktywizujących metod nauczania, np.: pokazu z objaśnieniem,
tekstu przewodniego, metody projektów, ćwiczeń praktycznych.

Formy organizacyjne pracy uczniów mogą być zróżnicowane, począwszy od samodzielnej

pracy uczniów do pracy zespołowej.

W celu przeprowadzenia sprawdzianu wiadomości i umiejętności ucznia, nauczyciel

może posłużyć się zamieszczonym w rozdziale 6 zestawem zadań testowych, zawierającym
różnego rodzaju zadania.

W tym rozdziale podano również:

plan testu w formie tabelarycznej,

punktacje zadań,

propozycję norm wymagań,

instrukcję dla nauczyciela,

instrukcję dla ucznia,

kartę odpowiedzi,

zestaw zadań testowych.
Jednostka modułowa „Deskowanie schodów” stanowi jeden z elementów modułu

712[02].Z1 i jest zaznaczona w jego strukturze na schemacie zamieszczonym na stronie 4.






background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

4





































Schemat układu jednostek modułowych

712[02].Z1 Technologia robót ciesielskich

71[02].Z1.01 Dobieranie narzędzi, sprzętu i

maszyn do robót ciesielskich

712[02].Z1.02 Wykonywanie podstawowych

pomiarów w robotach ciesielskich

712[02].Z1.03 Ręczna obróbka drewna

712[02].Z1.04 Mechaniczna obróbka drewna

712[02].Z1.05 Wykonywanie połączeń i złączy

ciesielskich

712[02].Z1.17

Zabezpieczenie drewna przed

szkodliwymi czynnikami

zewnętrznymi

712[02].Z1.16 Wykonywanie

napraw konstrukcji

ciesielskich

712[02].Z1.18 Rozliczanie

robót ciesielskich

712[02].Z1.06 Wykonywanie i demontaż rusztowań

drewnianych

712[02].Z1.07 Wykonywanie drewnianych ścian

szkieletowych

712[02].Z1.08 Wykonywanie ścian wieńcowych

712[02].Z1.09 Wykonywanie stropów drewnianych

712[02].Z1.10 Wykonywanie wiązarów i dźwigarów

dachowych

712[02].Z1.15

Zabezpieczanie ścian wykopów

712[02].Z1.14

Deskowanie schodów

712[02].Z1.13

Deskowanie stropów

712[02].Z1.12 Deskowanie ścian i słupów

712[02].Z1.11 Deskowanie fundamentów i stóp

fundamentowych

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

5

2. WYMAGANIA WSTĘPNE

Przystępując do realizacji programu jednostki modułowej uczeń powinien umieć:

rozpoznawać podstawowe materiały budowlane,

posługiwać się podstawowymi pojęciami z zakresu budownictwa,

wykonywać szkice podstawowymi technikami rysunkowymi,

dobierać narzędzia, sprzęt i maszyny do robót ciesielskich,

wykonywać podstawowe pomiary w robotach ciesielskich,

wykonywać ręczną obróbkę drewna,

wykonywać mechaniczną obróbkę drewna,

wykonywać połączenia i złącza ciesielskie,

wykonywać i demontować rusztowania drewniane,

wykonywać drewniane ściany szkieletowe,

wykonywać ściany wieńcowe,

wykonywać stropy drewniane,

wykonywać wiązary i dźwigary dachowe,

deskować fundamenty i stopy fundamentowe,

deskować ściany i słupy,

deskować stropy,

czytać rysunki konstrukcyjne,

czytać rysunki robocze,

stosować zasady bhp przy wykonywaniu robót ciesielskich,

przygotować stanowisko pracy cieśli,

korzystać z różnych źródeł informacji.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

6

3. CELE KSZTAŁCENIA

W wyniku realizacji programu jednostki modułowej uczeń powinien umieć:

dobrać narzędzia i sprzęt do deskowania schodów,

dobrać materiały do deskowania schodów,

wykonać deskowanie schodów płytowych,

wykonać deskowanie schodów policzkowych,

wykonać deskowanie schodów zabiegowych,

wykonać deskowanie schodów zewnętrznych opartych na gruncie,

wykonać deskowanie schodów z zachowaniem zasad bhp.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

7

4. PRZYKŁADOWE SCENARIUSZE ZAJĘĆ

Scenariusz zajęć 1

Osoba prowadząca ...........................................................................
Modułowy program nauczania:

Cieśla 712[02]

Moduł:

Technologia robót ciesielskich 712[02].Z1

Jednostka modułowa:

Deskowanie schodów 712[02].Z1.14

Temat: Materiały na deskowanie schodów.

Cel ogólny: kształtowanie umiejętności dobierania materiału do wykonania deskowania

schodów.

Po zakończeniu zajęć edukacyjnych uczeń powinien umieć:

rozpoznać rodzaj drewna nadający się do wykonania deskowania,

ocenić jakość drewna i jego przydatność do deskowania,

określić grubość desek przydatnych do deskowań,

określić szerokość desek przydatnych do deskowań,

dobrać stemple odpowiednie pod względem grubości,

dobrać stemple odpowiednie pod względem długości,

dobrać odpowiednią ilość materiału na podstawie rysunków roboczych,

przygotować niezbędną ilość gwoździ do łączenia drewna,

przygotować stanowisko robocze do obróbki drewna,

zaprezentować wykonaną pracę.


Metody nauczania:

ćwiczenia praktyczne.

Formy organizacyjne pracy uczniów:

praca w grupach 4 – 5 osobowych.


Czas: 120 min.

Środki dydaktyczne:

stos tarcicy obrzynanej różnych gatunków drewna,

stos tarcicy nieobrzynanej różnych gatunków drewna,

stos stempli różnych średnic i długości,

pojemniki z różnymi rodzajami gwoździ,

przykładowe modele deskowania schodów,

rysunki robocze przykładowych schodów,

zestaw narzędzi i sprzętu używanego w robotach ciesielskich.


Przebieg zajęć:
1. Sprawy organizacyjne.
2. Nawiązanie do tematu, omówienie celów zajęć.
3. Zorganizowanie stanowiska pracy do wykonania ćwiczenia.
4. Realizacja tematu:

każda grupa uczniów wybiera, ze składowanego drewna, odpowiednią ilość materiału do
wykonania wskazanego przez nauczyciela elementu deskowania schodów

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

8

uczniowie przygotowują stanowisko robocze (stół ciesielski) i układają na nim wybrany
materiał,

uczniowie wybierają z zestawu narzędzi i sprzętu te, które są niezbędne do wykonania
tego ćwiczenia,

uczniowie sprawdzają przy pomocy dostępnych narzędzi grubość desek, ich długość oraz
przydatność materiału do robót ciesielskich (brak wad),

na podstawie rysunku roboczego uczniowie odmierzają i zaznaczają na wybranych
deskach wskazane przez nauczyciela elementy deskowania,

przy pomocy wybranych narzędzi uczniowie dokonują cięcia na wymiar,

ołówkiem ciesielskim uczniowie opisują wymiar i miejsce wmontowania poszczególnych
desek,

uczniowie sprawdzają, czy wszystkie deski tego samego elementu są równe,

uczniowie dobierają ilość i rodzaj gwoździ do łączenia desek,

ze stosu stempli uczniowie wybierają niezbędną ilość okrąglaków pod względem
średnicy, na podstawie rysunku roboczego uczniowie odmierzają właściwą długość
wynikającą z miejsca podparcia i zaznaczają ołówkiem ciesielskim miejsce przycięcia,

uczniowie dokonują przycięcia okrąglaka piłą ręczną,

uczniowie grupują materiał na stole ciesielskim pod względem rodzaju i miejsca
zamontowania

5. Po wykonaniu zadań wybrany uczeń z grupy prezentuje materiał, dobrany sprzęt

i narzędzia oraz przygotowane do łączenia gwoździe.

6. Nauczyciel sprawdza zgodność wymiarów z rysunkiem roboczym.
7. Uczniowie pozostałych grup oceniają jakość wybranego materiału.
8. Grupa wspólnie z nauczycielem dokonuje oceny wykonanego ćwiczenia.

Zakończenie zajęć

Praca domowa

Odszukaj w czasopismach fachowych fotografie deskowania dowolnych schodów lub

samodzielnie wykonaj zdjęcie deskowania schodów.

Sposób uzyskania informacji zwrotnej od ucznia po zakończonych zajęciach:

anonimowe ankiety ewaluacyjne dotyczące sposobu prowadzenia zajęć i zdobytych
umiejętności.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

9

Scenariusz zajęć 2


Osoba prowadząca ...........................................................................
Modułowy program nauczania:

Cieśla 712[02]

Moduł:

Technologia robót ciesielskich 712[02].Z1

Jednostka modułowa:

Deskowanie schodów 712[02].Z1.14

Temat: Rodzaje deskowanych schodów.

Cel ogólny: Rozpoznawanie różnych typów schodów monolitycznych.

Po zakończeniu zajęć edukacyjnych uczeń powinien umieć:

zdefiniować pojęcie schodów,

wymienić elementy z jakich składają się schody,

dokonać podziału schodów ze względu na kształt rzutu,

wymienić nazwy schodów monolitycznych wymagających deskowania,

wymienić elementy składowe schodów płytowych,

wymienić elementy składowe schodów policzkowych,

zdefiniować pojęcie „schody wspornikowe”,

rozpoznać na rysunku typ schodów,

wybrać model określonego typu schodów,

zaprezentować wykonaną pracę.


Metody nauczania:

pokaz z objaśnieniem,

ćwiczenia praktyczne.


Formy organizacyjne pracy uczniów

praca w grupach 4 – 5 osobowych.

Czas: 120 min.

Środki dydaktyczne:

modele różnych typów schodów,

plansze z podziałem schodów na elementy z ich nazwami (na oddzielnych kartkach),

rysunki rzutów schodów z różnym usytuowaniem biegu schodowego,

film poglądowy o schodach monolitycznych,

części składowe różnych typów schodów w podziałce 1:10 do samodzielnego zestawienia,

rysunki robocze różnych typów schodów.


Przebieg zajęć
1. Sprawy organizacyjne.
2. Nawiązanie do tematu, omówienie celów zajęć.
3. Zorganizowanie stanowiska pracy.
4. Realizacja tematu:

każda grupa uczniów otrzymuje planszę z narysowaną klatką schodową oraz kartkami
samoprzylepnymi z nazwami poszczególnych jej elementów,

każda grupa otrzymuje planszę z rysunkami i nazwami typów schodów wykonywanych
jako monolityczne (w deskowaniu),

uczniowie otrzymują elementy schodów różnych typów wykonane w podziałce 1:10
(modele do samodzielnego zestawienia),

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

10

na planszy uczniowie rozmieszczają kartki samoprzylepne z nazwami poszczególnych
elementów schodów we właściwych miejscach,

na podstawie części składowych schodów określają typ schodów i wpisują na planszy ich
nazwę,

porównują wyniki swojej pracy z rysunkiem roboczym schodów, które nazwali,

z ogólnego zestawu elementów wykonanych w podziałce 1:10 wybierają takie elementy,
których nazwy umieścili na planszy, z wybranych elementów zestawiają model schodów,
których nazwę umieścili na planszy, sprawdzają czy wszystkie elementy do siebie pasują
i czy wygląd schodów jest zgodny z przykładowym modelem.

8. Po wykonaniu ćwiczenia wybrany uczeń z grupy prezentuje model podając jego nazwę

i wymieniając części składowe. Dzieli się spostrzeżeniami na temat punktów ćwiczenia,
które sprawiały najwięcej trudności.

9. Nauczyciel ocenia prawidłowość wykonanego ćwiczenia i czas poświęcony na jego

wykonanie.

10. Uczniowie innych grup wspólnie dokonują oceny wykonanej pracy.

Zakończenie zajęć

Praca domowa

Poszukaj w dowolnym czasopiśmie zdjęcie schodów żelbetowych, wytnij, naklej na

białym arkuszu A-4. Podpisz zdjęcie nazwą schodów oraz wymień elementy składowe
widoczne na zdjęciu.

Sposób uzyskania informacji zwrotnej od ucznia po zakończonych zajęciach:
– anonimowe ankiety ewaluacyjne dotyczące sposobu prowadzenia zajęć i zdobytych

umiejętności.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

11

5. ĆWICZENIA

5.1. Materiały na deskowanie schodów

5.1.1. Ćwiczenia


Ćwiczenie 1

Wybierz ze stosu tarcicę obrzynaną sosnową do wykonania deskowania schodów

(10 desek o szerokości nie mniejszej niż 15 cm i grubości nie mniejszej niż 25 mm). Sprawdź
wymiary desek i dokonaj oceny ich przydatności do deskowania.


Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres

i techniki wykonania. Zapoznać wszystkich uczniów z zasadami bezpiecznej pracy.


Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1) zorganizować stanowisko pracy,
2) pobrać niezbędne narzędzia,
3) wybrać co najmniej 10 desek z właściwego stosu,
4) sprawdzić, czy wybrany materiał nie posiada widocznych wad,
5) sprawdzić wymiary desek,
6) zaprezentować wybrany materiał,
7) dokonać oceny jego przydatności do deskowania schodów,
8) zlikwidować stanowisko pracy.

Zalecane metody nauczania – uczenia się:

pokaz z objaśnieniem,

ćwiczenia praktyczne.

Środki dydaktyczne:

stos tarcicy obrzynanej różnej grubości i szerokości z drewna sosnowego,

stos tarcicy nieobrzynanej różnej grubości i szerokości z drewna sosnowego,

stos tarcicy obrzynanej z drewna drzewa liściastego,

miara drewniana składana długości 1 m,

miara stalowa zwijana długości 3 m,

ołówek ciesielski,

literatura z rozdziału 7.


Ćwiczenie 2

Wybierz ze stosu okrąglaki do stemplowania spocznika górnego schodów,

wykonywanego na wysokości 2,80 m i przygotuj je do zamontowania.


Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres

i techniki wykonania. Zapoznać wszystkich uczniów z zasadami bezpiecznej pracy.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

12

Sposób wykonania ćwiczenia:

Uczeń powinien:

1) przygotować stanowisko pracy,
2) pobrać niezbędne narzędzia i sprzęt,
3) wybrać odpowiednią ilość okrąglaków,
4) sprawdzić ich jakość pod względem przydatności do stemplowania,
5) zmierzyć długość i średnicę każdego okrąglaka,
6) opisać wymiary w widocznym miejscu,
7) sprawdzić prawidłowość wykonania ćwiczenia,
8) zaprezentować wybrany materiał,
9) dokonać oceny jego przydatności do stemplowania,
10) zlikwidować stanowisko pracy.

Zalecane metody nauczania – uczenia się:

pokaz z objaśnieniem,

ćwiczenia praktyczne.

Środki dydaktyczne:

stos okrąglaków różnej średnicy,

miara drewniana składana długości 1 m,

miara stalowa zwijana długości 3 m,

ołówek ciesielski,

literatura z rozdziału 7.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

13

5.2. Rodzaje deskowanych schodów

5.2.1. Ćwiczenia

Ćwiczenie 1

Na podstawie modelu schodów określ i opisz na kartkach ich konstrukcję oraz

poszczególne elementy. Kartki umieść na modelu w odpowiednich miejscach.

Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres

i techniki wykonania. Zapoznać wszystkich uczniów z zasadami bezpiecznej pracy.

Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1) obejrzeć model wskazanych schodów,
2) obejrzeć rysunki różnych schodów,
3) wybrać rysunek odpowiadający modelowi,
4) rozpoznać konstrukcję schodów przedstawionych na modelu,
5) zapisać na kartce nazwę konstrukcji schodów,
6) rozpoznać elementy schodów,
7) zapisać elementy schodów na oddzielnych kartkach samoprzylepnych,
8) przyczepić kartki z nazwami elementów w odpowiednich miejscach modelu,
9) sprawdzić prawidłowość wykonania ćwiczenia,
10) zaprezentować wykonane ćwiczenie,
11) dokonać oceny ćwiczenia.

Zalecane metody nauczania – uczenia się:

pokaz z objaśnieniem,

ćwiczenia praktyczne.

Środki dydaktyczne:

model schodów żelbetowych,

kartki samoprzylepne do opisywania,

przybory do pisania

rysunki różnych typów schodów,

literatura z rozdziału 7.

Ćwiczenie 2

Rozpoznaj konstrukcję i typ schodów prezentowany na filmie. Wybierz odpowiedni

model z przygotowanego zestawu, opisz jego elementy na kartkach i umieść na modelu.

Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres

i techniki wykonania. Zapoznać wszystkich uczniów z zasadami bezpiecznej pracy.

Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1) przygotować kartki i przybory do pisania,
2) obejrzeć film prezentujący schody żelbetowe,

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

14

3) wybrać model schodów, które rozpoznał na filmie,
4) zapisać na kartce nazwę konstrukcji schodów,
5) określić rodzaj schodów ze względu na kształt rzutu i liczbę biegów,
6) wypisać na kartkach samoprzylepnych nazwy elementów schodów,
7) umieścić kartki z nazwami elementów w odpowiednich miejscach na modelu,
8) sprawdzić prawidłowość wykonania ćwiczenia,
9) zaprezentować wykonane ćwiczenie,
10) dokonać oceny ćwiczenia.

Zalecane metody nauczania – uczenia się:

pokaz z objaśnieniem,

ćwiczenia praktyczne.

Środki dydaktyczne:

film prezentujący konkretny typ schodów,

modele różnych typów schodów żelbetowych,

kartki samoprzylepne,

przybory do pisania,

literatura z rozdziału 7.


Ćwiczenie 3

Rozpoznaj rodzaj schodów przedstawionych na planszy. Nazwij kształt rzutu biegu

schodowego i liczbę biegów schodowych. Zapisz na kartce rodzaj schodów i umieść na
planszy.


Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres

i techniki wykonania. Zapoznać wszystkich uczniów z zasadami bezpiecznej pracy.


Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1) przygotować kartki i przybory do pisania,
2) obejrzeć przygotowaną planszę przedstawiającą schody żelbetowe,
3) rozpoznać kształt rzutu schodów,
4) policzyć ilość biegów schodowych,
5) zapisać na kartce kształt schodów i liczbę biegów,
6) umieścić kartki na planszy,
7) zaprezentować efekty pracy,
8) dokonać oceny ćwiczenia.

Zalecane metody nauczania – uczenia się:

pokaz z objaśnieniem,

ćwiczenia praktyczne.

Środki dydaktyczne:

plansza z określonym typem schodów,

przybory do pisania,

kartki samoprzylepne,

literatura z rozdziału 7.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

15

5.3. Deskowanie schodów płytowych

5.3.1. Ćwiczenia


Ćwiczenie 1

Wykonaj deskowanie płyty spocznikowej.

Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres

i techniki wykonania. Zapoznać wszystkich uczniów z zasadami bezpiecznej pracy.


Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1) zorganizować stanowisko pracy,
2) wybrać materiał odpowiedni do deskowania,
3) wybrać narzędzia i sprzęt niezbędny do pracy,
4) dobrać gwoździe do połączenia elementów deskowania,
5) zapoznać się z rysunkiem konstrukcyjnym schodów płytowych,
6) odczytać wymiary z rysunku roboczego,
7) odznaczyć na deskach odpowiedni wymiar,
8) przyciąć deski według wymiarów,
9) zbić gwoździami skrzynię płyty,
10) sprawdzić prawidłowość wykonania ćwiczenia,
11) zaprezentować wykonaną pracę,
12) dokonać oceny wykonanego deskowania pod względem jakości,
13) zlikwidować stanowisko pracy.

Zalecane metody nauczania – uczenia się:

pokaz z objaśnieniem,

ćwiczenia praktyczne.

Środki dydaktyczne:

tarcica obrzynana sosnowa,

piła ręczna,

miara drewniana długości 1 m,

miara stalowa długości 3 m,

kątownik ciesielski,

ołówek ciesielski,

młotek 5 kg,

młot,

siekiera,

gwoździe,

łapka,

rysunek konstrukcyjny schodów płytowych,

rysunki robocze,

literatura z rozdziału 7.



background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

16

Ćwiczenie 2

Przygotuj komplet zastawek dla jednego biegu schodów płytowych o szerokości biegu

120 cm i wysokości stopnia h = 16cm. Ilość stopni w biegu 9.


Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres

i techniki wykonania. Zapoznać wszystkich uczniów z zasadami bezpiecznej pracy.


Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1) zorganizować stanowisko pracy,
2) zapoznać się z rysunkiem konstrukcyjnym schodów,
3) dobrać materiał na zastawki,
4) odczytać z rysunku wymiary stopni,
5) zaznaczyć wymiary stopni na deskach,
6) dobrać narzędzia i sprzęt do wykonania zastawek,
7) przyciąć deski na odpowiedni wymiar,
8) sprawdzić prawidłowość wykonania ćwiczenia,
9) zaprezentować wykonane elementy,
10) dokonać oceny przygotowanych elementów,
11) zlikwidować stanowisko pracy.

Zalecane metody nauczania – uczenia się

pokaz z objaśnieniem,

ćwiczenia praktyczne,

Środki dydaktyczne:

stos desek obrzynanych różnej grubości i szerokości,

miara drewniana składana długości 1 m,

miara stalowa zwijana długości 3 m,

ołówek ciesielski,

kątownik ciesielski,

piła ręczna,

rysunek konstrukcyjny schodów,

literatura z rozdziału 7.

Ćwiczenie 3

Dobierz stemple na stojaki do deskowania schodów płytowych składających się z płyty

spocznikowej dolnej (znajdującej się na wysokości 0,6 m), płyty spocznikowej górnej
(znajdującej się na wysokości 2,0 m) oraz płyty biegowej.

Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres

i techniki wykonania. Zapoznać wszystkich uczniów z zasadami bezpiecznej pracy.

Sposób wykonania ćwiczenia:

Uczeń powinien:

1) zorganizować stanowisko pracy,
2) zapoznać się z rysunkiem konstrukcyjnym schodów,

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

17

3) wybrać materiał potrzebny do wykonania ćwiczenia,
4) dobrać sprzęt do wykonania ćwiczenia,
5) odczytać z rysunków roboczych, poziom schodów w miejscach stemplowania,
6) odmierzyć niezbędne długości dla poszczególnych stempli,
7) przyciąć okrąglaki według wymiarów,
8) sprawdzić prawidłowość wykonania ćwiczenia,
9) zaprezentować efekt pracy,
10) dokonać oceny wykonanego ćwiczenia,
11) zlikwidować stanowisko pracy.

Zalecane metody nauczania – uczenia się:

pokaz z objaśnieniem,

ćwiczenia praktyczne.

Środki dydaktyczne:

stos stempli sosnowych różnych długości i średnic,

miara drewniana składana długości 1 m,

miara stalowa zwijana długości 3 m,

ołówek ciesielski,

piła ręczna lub mechaniczna,

rysunki konstrukcyjne schodów,

rysunki robocze,

literatura z rozdziału 7.


Ćwiczenie 4

Wykonaj deskowanie skrzyni biegu schodowego o szerokości 120 cm i wysokości 23 cm.

Różnica wysokości krawędzi dolnej i górnej skrzyni wynosi 140 cm. Skrzynia jest ukośna.


Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres

i techniki wykonania. Zapoznać wszystkich uczniów z zasadami bezpiecznej pracy.


Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1) zorganizować stanowisko pracy,
2) zapoznać się z rysunkami konstrukcyjnymi schodów płytowych,
3) wybrać materiał potrzebny do wykonania ćwiczenia,
4) dobrać sprzęt i narzędzia niezbędne do pracy,
5) wybrać gwoździe do połączenia elementów deskowania,
6) odczytać wymiary biegu schodowego z rysunku roboczego,
7) odznaczyć wymiary na wybranych deskach,
8) przyciąć deski według wymiarów,
9) zbić skrzynię płyty biegowej,
10) sprawdzić prawidłowość wykonania ćwiczenia,
11) zaprezentować wykonaną pracę,
12) dokonać oceny pracy pod względem jakości i estetyki,
13) zlikwidować stanowisko pracy.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

18

Zalecane metody nauczania – uczenia się:

pokaz z objaśnieniem,

ćwiczenia praktyczne.

Środki dydaktyczne:

tarcica sosnowa obrzynana,

piła ręczna,

miara drewniana długości 1 m,

miara stalowa zwijana długości 3 m,

kątownik ciesielski,

ołówek ciesielski,

młotek 5 kg,

młot,

siekiera,

gwoździe,

łapka,

rysunki konstrukcyjne schodów płytowych,

rysunki robocze,

literatura z rozdziału 7.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

19

5.4. Deskowanie schodów policzkowych

5.4.1. Ćwiczenia


Ćwiczenie 1

Wykonaj deskowanie płyty spocznika dolnego i koryta belki spocznikowej dolnej,

z desek łączonych na gwoździe.


Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres

i techniki wykonania. Zapoznać wszystkich uczniów z zasadami bezpiecznej pracy.


Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1) zorganizować stanowisko pracy,
2) wybrać potrzebny materiał,
3) wybrać narzędzia i sprzęt niezbędny do pracy,
4) odczytać wymiary z rysunku roboczego,
5) przenieść wymiary na wybrany materiał,
6) przyciąć deski według zaznaczonych wymiarów,
7) połączyć deski w skrzynię spocznika dolnego,
8) połączyć deski i ukształtować koryto belki spocznikowej,
9) połączyć obydwa elementy,
10) sprawdzić prawidłowość wykonania ćwiczenia,
11) zaprezentować wykonaną pracę,
12) dokonać oceny pracy pod względem jakości i estetyki,
13) zlikwidować stanowisko pracy.


Zalecane metody nauczania – uczenia się:

pokaz z objaśnieniem,

ćwiczenia praktyczne.

Środki dydaktyczne:

stos desek obrzynanych różnej grubości i szerokości,

miara drewniana składana długości 1 m,

miara stalowa zwijana długości 3 m,

ołówek ciesielski,

kątownik ciesielski,

piła ręczna lub mechaniczna,

rysunek roboczy schodów,

literatura z rozdziału 7.


Ćwiczenie 2

Wykonaj deski policzkowe z nacięciami na stopnie biegu schodowego w schodach

policzkowych, w których jedna belka policzkowa znajduje się w ścianie klatki schodowej.


Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres

i techniki wykonania. Zapoznać uczniów z zasadami bezpiecznej pracy.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

20

Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1) zorganizować stanowisko pracy,
2) wybrać potrzebny materiał,
3) wybrać niezbędne do pracy narzędzia i sprzęt,
4) dokonać odczytów niezbędnych wymiarów,
5) przenieść wymiary na wybrany materiał,
6) przyciąć materiał według wymiarów,
7) sprawdzić prawidłowość wykonania ćwiczenia,
8) zaprezentować wykonaną pracę,
9) dokonać oceny pracy pod względem jakości i estetyki,
10) zlikwidować stanowisko pracy.

Zalecane metody nauczania – uczenia się:

pokaz z objaśnieniem,

ćwiczenia praktyczne.

Środki dydaktyczne:

piła ręczna,

miara drewniana długości 1 m,

miara stalowa zwijana długości 3 m,

kątownik ciesielski,

ołówek ciesielski,

siekiera,

dłuta różnej szerokości,

rysunki robocze,

literatura z rozdziału 7.


Ćwiczenie 3

Wykonaj deskowanie płyty biegu schodowego z jednym korytem belki policzkowej od

strony duszy schodów, a drugą belką policzkową ukrytą w ścianie klatki schodowej.


Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres

i techniki wykonania. Zapoznać uczniów z zasadami bezpiecznej pracy.


Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1) zorganizować stanowisko pracy,
2) wybrać potrzebny materiał,
3) wybrać niezbędne do pracy narzędzia i sprzęt,
4) dobrać gwoździe,
5) przenieść wymiary na wybrany materiał,
6) przyciąć deski na odpowiedni wymiar,
7) zbić przy pomocy gwoździ płytę denną biegu schodowego,
8) ukształtować i zbić przy pomocy gwoździ koryto belki policzkowej,
9) sprawdzić prawidłowość wykonania ćwiczenia,
10) zaprezentować wykonaną pracę,

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

21

11) dokonać oceny pracy pod względem jakości i estetyki,
12) zlikwidować stanowisko pracy.


Zalecane metody nauczania – uczenia się:

pokaz z objaśnieniem,

ćwiczenia praktyczne.

Środki dydaktyczne:

tarcica obrzynana różnej grubości i szerokości,

piła ręczna,

miara drewniana długości 1 m,

miara stalowa zwijana długości 3 m,

kątownik ciesielski,

poziomnica,

ołówek ciesielski,

siekiera,

młotek 5 kg,

młot,

gwoździe,

dłuta różnej szerokości,

rysunki konstrukcyjne schodów policzkowych,

rysunki robocze,

literatura z rozdziału 7.


Ćwiczenie 4

Wykonaj deskowanie płyty biegu schodowego z dwoma belkami policzkowymi.

Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres

i techniki wykonania. Zapoznać uczniów z zasadami bezpiecznej pracy.


Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1) zorganizować stanowisko pracy,
2) wybrać materiał potrzebny do wykonania ćwiczenia,
3) wybrać niezbędne do pracy narzędzia i sprzęt,
4) dobrać gwoździe,
5) przyciąć na wymiar materiał na płytę denną,
6) przyciąć deski na koryta belek policzkowych,
7) ukształtować elementy według wymiarów,
8) zbić deskowanie przy pomocy gwoździ,
9) sprawdzić prawidłowość wykonania ćwiczenia,
10) zaprezentować wykonaną pracę,
11) dokonać oceny pracy pod względem jakości i estetyki,
12) zlikwidować stanowisko pracy.

Zalecane metody nauczania – uczenia się:

pokaz z objaśnieniem,

ćwiczenia praktyczne.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

22

Środki dydaktyczne:

tarcica obrzynana różnej grubości i szerokości,

piła ręczna,

miara drewniana długości 1 m,

miara stalowa zwijana długości 3 m,

kątownik ciesielski,

ołówek ciesielski,

siekiera,

młotek 5 kg,

młot,

gwoździe,

dłuta różnej szerokości,

rysunki robocze schodów policzkowych,

literatura z rozdziału 7.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

23

5.5. Deskowanie schodów zabiegowych

5.5.1. Ćwiczenia

Ćwiczenie 1

Dobierz i przygotuj materiał na wykonanie koryta belki policzkowej od poziomu zero do

wysokości słupka.

Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres

i techniki wykonania. Zapoznać uczniów z zasadami bezpiecznej pracy.

Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1) zorganizować stanowisko pracy,
2) dobrać deski na wykonanie koryta,
3) dobrać gwoździe do połączenia desek,
4) wybrać narzędzia i sprzęt niezbędny do wykonania ćwiczenia,
5) odczytać z rysunku roboczego wymiary belki policzkowej,
6) zaznaczyć na deskach odpowiedni wymiar i kształt,
7) zaprezentować efekty swojej pracy,
8) dokonać oceny ćwiczenia,
9) zlikwidować stanowisko pracy.

Zalecane metody nauczania – uczenia się:

pokaz z objaśnieniem,

ćwiczenia praktyczne.

Środki dydaktyczne:

tarcica sosnowa obrzynana różnej szerokości i grubości,

gwoździe różnych rodzajów,

miara składana drewniana długości 1 m,

miara stalowa zwijana długości 3 m,

ołówek ciesielski,

kątownik ciesielski,

rysunki robocze deskowania schodów zabiegowych,

literatura z rozdziału 7.

Ćwiczenie 2

Wykonaj deski policzkowe dolnej części biegu schodów zabiegowych z nacięciami

kształtującymi stopnie.

Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres

i techniki wykonania. Zapoznać uczniów z zasadami bezpiecznej pracy.





background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

24

Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1) przygotować stanowisko pracy,
2) wybrać materiał do wykonania ćwiczenia,
3) wybrać niezbędne narzędzia i sprzęt,
4) odczytać wymiary stopni z rysunku roboczego,
5) przenieść wymiar na deskę rozrysowując kształt stopni dla deski zewnętrznej,
6) przyciąć deskę zgodnie z rozrysowaniem,
7) przenieść wymiar na drugą deskę rozrysowując kształt stopni przyściennych,
8) zaprezentować efekty pracy,
9) dokonać oceny wykonanego ćwiczenia,
10) zlikwidować stanowisko pracy.

Zalecane metody nauczania – uczenia się:

pokaz z objaśnieniem,

ćwiczenia praktyczne.

Środki dydaktyczne:

tarcica sosnowa obrzynana,

miara drewniana składana długości 1 m,

miara stalowa zwijana długości 3 m,

piła ręczna,

dłuta różnej szerokości,

ołówek ciesielski,

kątownik ciesielski,

siekiera,

rysunki robocze schodów,

literatura z rozdziału 7.


Ćwiczenie 3

Wykonaj zastawki dla części łamanej schodów zabiegowych.

Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres

i techniki wykonania. Zapoznać uczniów z zasadami bezpiecznej pracy.


Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1) przygotować stanowisko pracy,
2) wybrać niezbędne narzędzia i sprzęt,
3) wybrać materiał potrzebny do wykonania ćwiczenia,
4) odczytać z rysunków roboczych niezbędne wymiary,
5) przenieść wymiary na wybrany materiał,
6) przyciąć materiał według wymiarów,
7) sprawdzić prawidłowość wykonania ćwiczenia,
8) zaprezentować wykonaną pracę,
9) dokonać oceny wykonanego ćwiczenia,
10) zlikwidować stanowisko pracy.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

25

Zalecane metody nauczania – uczenia się:

pokaz z objaśnieniem,

ćwiczenia praktyczne.

Środki dydaktyczne:

deski sosnowe różnej szerokości i grubości,

miara składana drewniana długości 1 m,

miara stalowa zwijana długości 3 m,

ołówek ciesielski,

kątownik ciesielski,

piła ręczna,

siekiera,

rysunki robocze schodów,

literatura z rozdziału 7.


Ćwiczenie 4

Opisz kolejność czynności przy wykonywaniu deskowania schodów zabiegowych

przedstawionych na filmie instruktażowym.


Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres

i techniki wykonania. Zapoznać uczniów z zasadami bezpiecznej pracy.


Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1) obejrzeć film instruktażowy o deskowaniu schodów zabiegowych,
2) przygotować materiały piśmiennicze,
3) zapisać w zeszycie kolejność wykonywanych na filmie czynności,
4) zaprezentować efekty swojej pracy,
5) dokonać oceny prawidłowości wykonania ćwiczenia.

Zalecane metody nauczania – uczenia się:

pokaz z objaśnieniem,

ćwiczenia praktyczne.

Środki dydaktyczne:

film instruktażowy o deskowaniu schodów zabiegowych,

przybory do pisania,

zeszyt,

literatura z rozdziału 7.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

26

5.6. Deskowanie schodów zewnętrznych


5.6.1. Ćwiczenia


Ćwiczenie 1

Przygotuj materiał na płytę denną deskowania biegu schodów policzkowych

zewnętrznych.


Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres

i techniki wykonania. Zapoznać uczniów z zasadami bezpiecznej pracy.


Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1) przygotować stanowisko pracy,
2) wybrać materiał niezbędny do wykonania ćwiczenia,
3) dobrać narzędzia i sprzęt do wykonania ćwiczenia,
4) odczytać wymiary płyty dennej z rysunku roboczego,
5) przenieść wymiary na wybrany materiał,
6) sprawdzić prawidłowość wykonania ćwiczenia,
7) zaprezentować wykonaną pracę,
8) dokonać oceny wykonania ćwiczenia,
9) zlikwidować stanowisko pracy.

Zalecane metody nauczania – uczenia się:

pokaz z objaśnieniem,

ćwiczenia praktyczne.

Środki dydaktyczne:

tarcica sosnowa obrzynana,

miara drewniana składana długości 1 m,

miara stalowa zwijana długości 3 m,

ołówek ciesielski,

kątownik ciesielski,

rysunki robocze,

literatura z rozdziału 7.


Ćwiczenie 2

Wykonaj nacięcia na stopnie w deskach policzkowych schodów zewnętrznych.

Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres

i techniki wykonania. Zapoznać uczniów z zasadami bezpiecznej pracy.


Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1) przygotować stanowisko pracy,
2) wybrać materiał niezbędny do wykonania ćwiczenia,

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

27

3) dobrać narzędzia i sprzęt,
4) odczytać wymiary i ilość stopni z rysunku roboczego,
5) przenieść wymiary na wybrany materiał,
6) przyciąć deski zgodnie z rysunkiem stopni,
7) sprawdzić prawidłowość wykonania ćwiczenia,
8) zaprezentować wykonaną pracę,
9) dokonać oceny wykonania ćwiczenia,
10) zlikwidować stanowisko pracy.

Zalecane metody nauczania – uczenia się:

pokaz z objaśnieniem,

ćwiczenia praktyczne.

Środki dydaktyczne:

tarcica sosnowa obrzynana,

piła ręczna,

miara drewniana składana długości 1 m,

miara stalowa zwijana długości 3 m,

ołówek ciesielski,

kątownik ciesielski,

dłuta różnej szerokości,

siekiera,

rysunki robocze,

literatura z rozdziału 7.


Ćwiczenie 3

Wykonaj deskowanie schodów zewnętrznych.

Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres

i techniki wykonania. Zapoznać uczniów z zasadami bezpiecznej pracy.


Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1) przygotować stanowisko pracy,
2) wybrać materiał niezbędny do wykonania ćwiczenia,
3) dobrać narzędzia i sprzęt,
4) dokonać odczytów niezbędnych wymiarów z rysunku roboczego,
5) przenieść wymiary na wybrany materiał,
6) dociąć materiał zgodnie z wymiarami,
7) wykonać deskowanie schodów,
8) sprawdzić prawidłowość wykonania ćwiczenia,
9) zaprezentować wykonaną pracę
10) zlikwidować stanowisko pracy.

Zalecane metody nauczania – uczenia się:

pokaz z objaśnieniem,

ćwiczenia praktyczne.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

28

Środki dydaktyczne:

tarcica sosnowa obrzynana,

piła ręczna,

miara drewniana składana długości 1 m,

miara stalowa zwijana długości 3 m,

ołówek ciesielski,

kątownik ciesielski,

dłuta różnej szerokości,

siekiera,

młotek,

młot 5 kg,

gwoździe,

rysunki robocze schodów zewnętrznych,

literatura z rozdziału 7.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

29

6. EWALUACJA OSIĄGNIĘĆ UCZNIA

Przykłady narzędzi pomiaru dydaktycznego

Test 1
Test dwustopniowy do jednostki modułowej „Deskowanie schodów”

Test składa się z 23 zadań wielokrotnego wyboru, z których:

zadania 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17 są z poziomu podstawowego,

zadania 18, 19, 20, 21, 22, 23 są z poziomu ponadpodstawowego.

Punktacja zadań: 0 lub 1 punkt


Za każdą prawidłową odpowiedź uczeń otrzymuje 1 punkt. Za złą odpowiedź lub jej brak

uczeń otrzymuje 0 punktów.

Proponuje się następujące normy wymagań – uczeń otrzyma następujące
oceny szkolne:

– dopuszczający – za rozwiązanie co najmniej 9 zadań z poziomu podstawowego,
– dostateczny – za rozwiązanie co najmniej 13 zadań z poziomu podstawowego,
– dobry – za rozwiązanie 17 zadań, w tym co najmniej 3 z poziomu ponadpodstawowego,
– bardzo dobry – za rozwiązanie 20 zadań, w tym co najmniej 5 z poziomu

ponadpodstawowego.

Klucz odpowiedzi : 1 a, 2 d, 3 c, 4 c, 5 c, 6 b, 7 d, 8 b, 9 d, 10 a, 11 b, 12 b, 13 a,
14
b, 15 a, 16 d, 17 a, 18 a, 19 a, 20 d, 21 b, 22 c, 23 a.

Plan testu

Nr

zad.

Cel operacyjny

(mierzone osiągnięcia ucznia)

Kategoria

celu

Poziom

wymagań

Poprawna

odpowiedź

1.

Określić krotność wykorzystania materiału
drzewnego na deskowania.

B

P

a

2.

Wskazać rodzaj drewna, którego nie stosuje się
do wykonywania deskowania.

A

P

d

3.

Wskazać rodzaj drewna stosowany do
wykonywania deskowania.

B

P

c

4.

Określić wady drewna używanego w robotach
ciesielskich.

B

P

c

5.

Ustalić grubość materiału do deskowania
schodów.

B

P

c

6.

Wskazać rodzaj materiału, który można
stosować do deskowania zamiast drewna.

A

P

b

7.

Rozróżnić element podtrzymujący deskowanie
płyty spocznikowej w poziomie.

B

P

d

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

30

8.

Wskazać element deskowania wykonywany
z okrąglaków.

B

P

b

9.

Określić minimalną ilość stopni w biegu
schodowym.

B

P

d

10. Nazwać element klatki schodowej.

A

P

a

11. Zdefiniować pojęcie stopnicy.

B

P

b

12.

Określić nazwę schodów zmieniających
kierunek bez spocznika.

B

P

b

13.

Określić wymiar okrąglaków stosowanych
w deskowaniach schodów.

C

P

a

14.

Określić szerokość desek stosowanych do
wykonania skrzyni biegu schodowego.

B

P

b

15.

Wybrać zestaw elementów podtrzymujących
deskowanie schodów.

C

P

a

16.

Określić przeznaczenie elementu deskowania
jakimi są zastawki.

C

P

d

17.

Dokonać wyboru właściwej podziałki do
rozrysowania deskowania na materiale.

C

P

a

18.

Określić miejsce zamocowania schodów
wspornikowych.

C

PP

a

19.

Określić, które elementy deskowania łączą się
ze sobą w schodach policzkowych.

D

PP

a

20.

Ustalić elementy wzmocnienia deskowania
schodów zewnętrznych.

D

PP

d

21.

Ustalić ilość stopni i ich wysokość w biegu
schodowym.

C

PP

b

22.

Określić wysokość zamontowania skrzyni
spocznika zgodnie z treścią zadania.

D

PP

c

23.

Obliczyć odległość między belkami
spocznikowymi zgodnie z treścią zadania.

D

PP

a

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

31

Przebieg testowania

Instrukcja dla nauczyciela

1. Ustal z uczniami termin przeprowadzenia sprawdzianu z co najmniej jednotygodniowym

wyprzedzeniem.

2. Omów z uczniami cel stosowania pomiaru dydaktycznego.
3. Zapoznaj uczniów z rodzajem zadań podanych w zestawie oraz z zasadami punktowania.
4. Przeprowadź z uczniami próbę udzielania odpowiedzi na takie typy zadań testowych,

jakie będą w teście.

5. Omów z uczniami sposób udzielania odpowiedzi (karta odpowiedzi).
6. Zapewnij uczniom możliwość samodzielnej pracy.
7. Rozdaj uczniom zestawy zadań testowych i karty odpowiedzi, podaj czas przeznaczony

na udzielanie odpowiedzi.

8. Postaraj się stworzyć odpowiednią atmosferę podczas przeprowadzania pomiaru

dydaktycznego (rozładuj niepokój, zachęć do sprawdzenia swoich możliwości).

9. Kilka minut przed zakończeniem sprawdzianu przypomnij uczniom o zbliżającym się

czasie zakończenia udzielania odpowiedzi.

10. Zbierz karty odpowiedzi oraz zestawy zadań testowych.
11. Sprawdź wyniki i wpisz do arkusza zbiorczego.
12. Przeprowadź analizę uzyskanych wyników sprawdzianu i wybierz te zadania, które

sprawiły uczniom największe trudności.

13. Ustal przyczyny trudności uczniów w opanowaniu wiadomości i umiejętności.
14. Opracuj wnioski do dalszego postępowania, mającego na celu uniknięcie niepowodzeń

dydaktycznych – niskie wyniki przeprowadzonego sprawdzianu.

Instrukcja dla ucznia

1. Przeczytaj uważnie instrukcję.
2. Podpisz imieniem i nazwiskiem kartę odpowiedzi.
3. Zapoznaj się z zestawem zadań testowych.
4. Test zawiera 23 zadania o różnym stopniu trudności. Są to zadania wielokrotnego wyboru.
5. Za każdą poprawną odpowiedź możesz uzyskać 1 punkt.
6. Udzielaj odpowiedzi tylko na załączonej karcie odpowiedzi. Dla każdego zadania podane

są cztery możliwe odpowiedzi: A, B, C, D. Tylko jedna odpowiedź jest poprawna;
wybierz ją i zaznacz kratkę z odpowiadającą jej literą znakiem X.

7. Staraj się wyraźnie zaznaczać odpowiedzi. Jeżeli się pomylisz i błędnie zaznaczysz

odpowiedź, otocz ją kółkiem i zaznacz ponownie odpowiedź, którą uważasz za poprawną.

8. Test składa się z dwóch części. Część I zawiera zadania z poziomu podstawowego.

Natomiast w części II są zadania z poziomu ponadpodstawowego i te mogą przysporzyć Ci
trudności, gdyż są one na poziomie wyższym niż pozostałe (dotyczy to zadań od 18 do 23).

9. Pracuj samodzielnie, bo tylko wtedy będziesz miał satysfakcję z wykonanego zadania.
10. Kiedy udzielenie odpowiedzi będzie sprawiało Ci trudność, wtedy odłóż rozwiązanie

zadania na później i wróć do niego, gdy zostanie Ci czas wolny.

11. Po rozwiązaniu testu sprawdź czy zaznaczyłeś wszystkie odpowiedzi na KARCIE

ODPOWIEDZI.

12. Na rozwiązanie testu masz 45 minut.


Materiały dla ucznia:

instrukcja,

zestaw zadań testowych,

karta odpowiedzi.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

32

ZESTAW ZADAŃ TESTOWYCH 1


CZĘŚĆ I

1. Materiał na deskowanie można wykorzystać

a) czterokrotnie.
b) siedmiokrotnie.
c) dziesięciokrotnie.
d) piętnastokrotnie.


2. Do wykonywania deskowania nie stosuje się drewna

a) świerkowego.
b) sosnowego.
c) jodłowego.
d) lipowego.


3. Do wykonywania deskowań stosuje się najczęściej

a) łaty.
b) deski strugane.
c) tarcica obrzynana.
d) tarcica nieobrzynana.


4. Wady drewna eliminujące materiał w robotach ciesielskich to

a) widoczne sęki.
b) szarożółty kolor.
c) krętowłóknistość.
d) znaczna wilgotność.


5. Grubość desek do deskowania schodów wynosi

a) 5 mm.
b) 10 mm.
c) 25 mm.
d) 50 mm.


6. Do deskowania można stosować zamiennie z drewnem

a) płyty gipsowo–kartonowe.
b) sklejkę wodoodporną.
c) styropian.
d) szkło.


7. Element podtrzymujący w poziomie skrzynię płyty spocznikowej to

a) stempel.
b) rozpora.
c) zastrzał.
d) leżeń.


8. W deskowaniach używa się okrąglaków do wykonania

a) leżni.
b) stempli
c) zastawek.
d) policzków.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

33

9. Minimalna ilość stopni tworzących bieg schodowy wynosi

a) 14 stopni
b) 9 stopni.
c) 5 stopni.
d) 2 stopnie.


10. Pionowa przestrzeń pomiędzy dwoma płytami biegu schodowego to

a) dusza
b) uskok.
c) krawędź.
d) dylatacja.


11. Stopnica jest to

a) płaszczyzna pionowa stopnia.
b) płaszczyzna pozioma stopnia.
c) pierwszy stopień biegu.
d) krawędź stopnia.


12. Schody zmieniające kierunek bez spocznika nazywają się

a) proste.
b) zespolone.
c) zabiegowe.
d) rozdzielone.


13. Okrąglaki stosowane do podtrzymywania deskowania schodów powinny mieć średnicę

a) 5÷10 cm.
b) 10÷15 cm.
c) 15÷25 cm.
d) powyżej 25 cm.


14. Szerokość desek stosowana do wykonania deskowania skrzyni biegu schodowego

powinna wynosić
a) 5÷10 cm.
b) 10÷15 cm.
c) 15÷25 cm.
d) powyżej 25 cm.


15. Zestaw elementów podtrzymujących deskowanie schodów składa się z:

a) stojaka i rygla.
b) rygla i policzka.
c) stojaka i zastawki.
d) rygla i zastawki.


16. W deskowaniu schodów zastawka służy do

a) zabezpieczenia skrzyni płyty spocznikowej przed obsunięciem.
b) zabezpieczenie deskowania przed osiadaniem.
c) podparcia płyty biegu schodowego.
d) ukształtowania stopni.


background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

34

17. Elementy deskowania rozrysowujemy na materiale w podziałce

a) 1:1.
b) 1:2.
c) 1:5.
d) 2:1.


CZĘŚĆ II

18. Schody wspornikowe klatki schodowej są zamocowane w

a) ścianie klatki schodowej.
b) belce policzkowej.
c) płycie biegowej.
d) spoczniku.


19. W deskowaniu schodów policzkowych łączą się ze sobą

a) płyta spocznikowa i belka policzkowa.
b) belka spocznikowa i płyta biegowa.
c) płyta biegowa i płyta spocznikowa.
d) dwie belki spocznikowe.

20. Elementy wzmocnienia deskowania dla schodów zewnętrznych opartych na gruncie to

a) policzki i podpory.
b) leżnie i policzki.
c) pale i policzki.
d) leżnie i pale.

21. Jeśli wysokość biegu schodowego wynosi 144 cm, to wysokość stopnia wynosi

a) 17,5 cm – 7 szt.
b) 18,0 cm – 8 szt.
c) 17,0 cm – 9 szt.
d) 16,0 cm – 10 szt.

22. Jeśli schody zewnętrzne składają się z 6 stopni o wysokości 16 cm, to poziom górnej

krawędzi tarczy bocznej skrzyni płyty spocznikowej górnej wynosi
a) 110 cm.
b) 102 cm.
c) 96 cm.
d) 80 cm.

23. Odległość między belkami spocznikowymi (dolną i górną) biegu schodowego składającego

się z 9 stopni szerokości 32 cm wynosi
a) 256 cm.
b) 270 cm.
c) 288 cm.
d) 316 cm.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

35

KARTA ODPOWIEDZI

Imię i nazwisko ……………………………………………………..


Deskowanie schodów


Zgodnie z instrukcją zakreśl poprawną odpowiedź

Nr

zadania

Odpowiedź

Punkty

1.

a

b

c

d

2.

a

b

c

d

3.

a

b

c

d

4.

a

b

c

d

5.

a

b

c

d

6.

a

b

c

d

7.

a

b

c

d

8.

a

b

c

d

9.

a

b

c

d

10.

a

b

c

d

11.

a

b

c

d

12.

a

b

c

d

13.

a

b

c

d

14.

a

b

c

d

15.

a

b

c

d

16.

a

b

c

d

17.

a

b

c

d

18.

a

b

c

d

19.

a

b

c

d

20.

a

b

c

d

21.

a

b

c

d

22.

a

b

c

d

23.

a

b

c

d

Razem:

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

36

Test 2
Test dwustopniowy do jednostki modułowej „Deskowanie schodów”

Test składa się z 23 zadań wielokrotnego wyboru z których:

zadania 1÷17 są z poziomu podstawowego,

zadania 18÷23 są z poziomu ponadpodstawowego.

Punktacja zadań: 0 lub 1 punkt


Za każdą prawidłową odpowiedź uczeń otrzymuje 1 punkt. Za złą odpowiedź lub jej brak

uczeń otrzymuje 0 punktów.

Proponuje się następujące normy wymagań – uczeń otrzyma następujące
oceny szkolne:

dopuszczający – za rozwiązanie co najmniej 9 zadań z poziomu podstawowego,

dostateczny – za rozwiązanie co najmniej 13 zadań z poziomu podstawowego,

dobry – za rozwiązanie 17 zadań, w tym co najmniej 3 z poziomu ponadpodstawowego,

bardzo dobry – za rozwiązanie 20 zadań, w tym co najmniej 5 z poziomu
ponadpodstawowego.


Klucz odpowiedzi : 1
b, 2 d, 3 b, 4 b, 5 b, 6 a, 7 c, 8 b, 9 b, 10 a, 11 a, 12 c,
13
d, 14 d, 15 a, 16 c, 17 a, 18 b, 19 c, 20 a, 21 c, 22 a, 23 a.

Plan testu

Nr

zad.

Cel operacyjny

(mierzone osiągnięcia ucznia)

Kategoria

celu

Poziom

wymagań

Poprawna

odpowiedź

1.

Określić rodzaj materiału, z którego wykonuje
się deskowania.

B

P

b

2.

Wskazać cechy charakterystyczne drewna
sosnowego.

A

P

d

3.

Rozróżnić

szerokość

desek

stosowanych

w robotach ciesielskich.

B

P

b

4.

Wskazać wymiary materiału zastępczego dla
stempli.

B

P

b

5. Określić grubość deski stosowanej na leżnie.

A

P

b

6. Zdefiniować pojęcie „dusza schodów”.

B

P

a

7.

Wskazać

schody, które nie

mogą

być

powrotnymi.

B

P

c

8.

Ustalić materiał odpowiedni na deskowanie
schodów.

B

P

b

9. Wskazać zastosowanie okrąglaków.

A

P

b

10. Określić elementy podtrzymujące deskowanie.

B

P

a

11.

Ustalić nazwę schodów o zmiennej szerokości
stopni.

B

P

a

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

37

12. Wskazać narzędzia niezbędne do deskowania.

A

P

c

13.

Wskazać

sposób

zamontowania

schodów

wspornikowych.

C

P

d

14.

Wskazać elementy tworzące deskowanie płyty
spocznikowej

C

P

d

15.

Określić, od czego zależy wysokość okrąglaka
na stemple.

B

P

a

16.

Wskazać

sposób

połączenia

elementów

deskowania.

A

P

c

17.

Wskazać przyrząd do pomiaru kąta prostego
w deskowaniu.

C

P

a

18.

Wskazać

miejsce

sprawdzania

poziomu

deskowania.

B

PP

b

19.

Ustalić elementy łączące deskowanie belki
policzkowej.

D

PP

c

20.

Wskazać element nie występujący w schodach
zewnętrznych

C

PP

a

21.

Obliczyć

ilość

zastawek

w

deskowaniu

schodów zewnętrznych zgodnie z warunkami
zadania.

C

PP

c

22.

Porównać szerokość biegu schodowego do
innych elementów schodów.

D

PP

a

23.

Porównać szerokość belki policzkowej do
innych elementów schodów.

D

PP

a

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

38

Przebieg testowania

Instrukcja dla nauczyciela

1. Ustal z uczniami termin przeprowadzenia sprawdzianu z co najmniej jednotygodniowym

wyprzedzeniem.

2. Omów z uczniami cel stosowania pomiaru dydaktycznego.
3. Zapoznaj uczniów z rodzajem zadań podanych w zestawie oraz z zasadami punktowania.
4. Przeprowadź z uczniami próbę udzielania odpowiedzi na takie typy zadań testowych,

jakie będą w teście.

5. Omów z uczniami sposób udzielania odpowiedzi (karta odpowiedzi).
6. Zapewnij uczniom możliwość samodzielnej pracy.
7. Rozdaj uczniom zestawy zadań testowych i karty odpowiedzi, podaj czas przeznaczony

na udzielanie odpowiedzi.

8. Postaraj się stworzyć odpowiednią atmosferę podczas przeprowadzania pomiaru

dydaktycznego (rozładuj niepokój, zachęć do sprawdzenia swoich możliwości).

9. Kilka minut przed zakończeniem sprawdzianu przypomnij uczniom o zbliżającym się

czasie zakończenia udzielania odpowiedzi.

10. Zbierz karty odpowiedzi oraz zestawy zadań testowych.
11. Sprawdź wyniki i wpisz do arkusza zbiorczego.
12. Przeprowadź analizę uzyskanych wyników sprawdzianu i wybierz te zadania, które

sprawiły uczniom największe trudności.

13. Ustal przyczyny trudności uczniów w opanowaniu wiadomości i umiejętności.
14. Opracuj wnioski do dalszego postępowania, mającego na celu uniknięcie niepowodzeń

dydaktycznych – niskie wyniki przeprowadzonego sprawdzianu.

Instrukcja dla ucznia

1. Przeczytaj uważnie instrukcję.
2. Podpisz imieniem i nazwiskiem kartę odpowiedzi.
3. Zapoznaj się z zestawem pytań testowych.
4. Test zawiera 23 zadania o różnym stopniu trudności. Są to zadania wielokrotnego wyboru.
5. Za każdą poprawną odpowiedź możesz uzyskać 1 punkt.
6. Udzielaj odpowiedzi tylko na załączonej karcie odpowiedzi. Dla każdego zadania podane są

cztery możliwe odpowiedzi: A, B, C, D. Tylko jedna odpowiedź jest poprawna; wybierz ją
i zaznacz kratkę z odpowiadającą jej literą znakiem X.

7. Staraj się wyraźnie zaznaczać odpowiedzi. Jeżeli się pomylisz i błędnie zaznaczysz

odpowiedź, otocz ją kółkiem i zaznacz ponownie odpowiedź, którą uważasz za poprawną.

8. Test składa się z dwóch części. Część I zawiera zadania z poziomu podstawowego.

Natomiast w części II są zadania z poziomu ponadpodstawowego i te mogą przysporzyć Ci
trudności, gdyż są one na poziomie wyższym niż pozostałe (dotyczy to zadań od 18 do 23).

9. Pracuj samodzielnie, bo tylko wtedy będziesz miał satysfakcję z wykonanego zadania.
10. Kiedy udzielenie odpowiedzi będzie sprawiało Ci trudność, wtedy odłóż rozwiązanie

zadania na później i wróć do niego, gdy zostanie Ci czas wolny.

11. Po rozwiązaniu testu sprawdź czy zaznaczyłeś wszystkie odpowiedzi na KARCIE

ODPOWIEDZI.

12. Na rozwiązanie testu masz 45 minut.


Materiały dla ucznia:

instrukcja,

zestaw zadań testowych,

karta odpowiedzi.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

39

ZESTAW ZADAŃ TESTOWYCH


CZĘŚĆ I

1. Do deskowania schodów stosuje się

a) stal.
b) drewno.
c) styropian.
d) płytę gipsowo – kartonową.


2. Cechy charakteryzujące drewno sosnowe to:

a) żółty kolor, brak sęków.
b) biały kolor, duża ilość sęków.
c) brunatny kolor, duża ilość sęków.
d) szarożółty kolor, mała ilość sęków.


3. Najczęściej stosowana szerokość desek w robotach ciesielskich wynosi

a) do 10 cm.
b) 10 ÷ 15 cm.
c) 15 ÷ 40 cm.
d) ponad 40 cm.


4. Stemple można zastąpić krawędziakami o wymiarach

a) do 10 x 10 cm.
b) 10 x 10 – 17,5 x 17,5 cm.
c) 17,5 x 17,5 – 24 x 24 cm.
d) powyżej 25 x 25 cm.


5. Na leżnie stosuje się deski o grubości

a) do 10 mm.
b) 10

÷

19 mm.

c) 25

÷

40 mm.

d) powyżej 40 mm.


6. Duszą schodów nazywamy

a) odległość między sąsiednimi biegami.
b) Szerokość biegu schodowego.
c) wysokość klatki schodowej.
d) szerokość spocznika.

7. Schodami powrotnymi nie mogą być schody

a) czterobiegowe równoległe.
b) dwubiegowe równoległe.
c) zabiegowe.
d) kręte.


8. Deskowanie schodów wykonuje się z

a) bali grubości 50 mm.
b) desek grubości 25 mm.
c) listew grubości 12,5 mm.
d) kantówek o przekroju 25x25 mm.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

40

9. Okrąglaki służą do wykonania

a) leżni.
b) stempli.
c) zastawek.
d) tarczy bocznej.


10. Deskowanie na odpowiedniej wysokości utrzymują

a) stojaki i leżnie.
b) leżnie i zastawki.
c) zastawki i stojaki.
d) stojaki i tarcze boczne.


11. Schody o zmiennej szerokości stopni nazywamy schodami

a) jednobiegowymi łamanymi.
b) dwubiegowymi łamanymi.
c) jednobiegowymi prostymi.
d) rozdzielonymi.


12. Zestaw niezbędnych narzędzi do deskowania to

a) siekiera, łapka, pion.
b) siekiera, łopata pion.
c) siekiera, młotek, piła.
d) młotek łopata, poziomnica.


13. Schodami wspornikowymi nazywamy schody

a) wsparte na belce policzkowej.
b) wsparte na belce wspornikowej.
c) wsparte na płycie spocznikowej.
d) zamocowane w ścianie klatki schodowej.


14. Deskowanie płyty spocznika tworzą płyta denna i:

a) leżeń.
b) stojak.
c) zastawki.
d) tarcze boczne.


15. Wysokość okrąglaka do stemplowania schodów zależy od

a) miejsca zamontowania.
b) średnicy okrąglaka.
c) rodzaju drewna.
d) ilości stempli.


16. Elementy deskowania łączymy na

a) wkręty do drewna.
b) pióro i wpust.
c) gwoździe.
d) klej.



background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

41

17. Kąty proste deskowania płyty spocznikowej sprawdzamy przy pomocy

a) kątownika ciesielskiego.
b) poziomnicy.
c) kątomierza.
d) pionu.


CZĘŚĆ II

18. Ustawienie poziomu deskowania sprawdzamy na

a) płytach spocznikowych.
b) belkach policzkowych.
c) płycie biegowej.
d) stojakach.


19. Koryto deskowania belki policzkowej łączy się z deskowaniem

a) dwóch równoległych płyt biegu schodowego.
b) płyty spocznikowej i belki policzkowej.
c) dwóch płyt spocznikowych.
d) drugiej belki policzkowej.


20. Schody zewnętrzne oparte na gruncie nie posiadają

a) spocznika dolnego.
b) spocznika górnego.
c) płyty biegowej.
d) stopnicy.

21. Ile sztuk zastawek należy zamontować na deskowaniu schodów zewnętrznych

o wysokości 80 cm i wysokości 1 stopnia równej 16 cm?
a) 2.
b) 4.
c) 5.
d) 8.


22. Szerokość biegu schodowego schodów dwubiegowych powrotnych jest równa

a) szerokości stopni.
b) długości spocznika.
c) szerokości spocznika.
d) długości belki policzkowej.


23. Belki policzkowe mają długość równą

a) długości biegu schodowego.
b) sumie długości poszczególnych stopni.
c) odległości między ścianami klatki schodowej.
d) odległości w rzucie między belkami spocznikowymi.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

42

KARTA ODPOWIEDZI


Imię i nazwisko ……………………………………………………..


Deskowanie schodów


Zgodnie z instrukcją zakreśl poprawną odpowiedź

Nr

zadania

Odpowiedź

Punkty

1.

a

b

c

d

2.

a

b

c

d

3.

a

b

c

d

4.

a

b

c

d

5.

a

b

c

d

6.

a

b

c

d

7.

a

b

c

d

8.

a

b

c

d

9.

a

b

c

d

10.

a

b

c

d

11.

a

b

c

d

12.

a

b

c

d

13.

a

b

c

d

14.

a

b

c

d

15.

a

b

c

d

16.

a

b

c

d

17.

a

b

c

d

18.

a

b

c

d

19.

a

b

c

d

20.

a

b

c

d

21.

a

b

c

d

22.

a

b

c

d

23.

a

b

c

d

Razem:

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

43

7. LITERATURA


1. Lenkiewicz W., Zdziarska –Wis I.: Ciesielstwo.WSiP, Warszawa 1998
2. Mirski J. Z., Łącki K.: Budownictwo z technologią 1. WSiP, Warszawa 1994
3. Poradnik majstra budowlanego. Arkady, Warszawa 1992
4. Słowiński Z.: Technologia budownictwa 3. WSiP, Warszawa 1994
5. Tauszyński K.: Budownictwo z technologią 1. WSiP, Warszawa 1994
6. Żenczykowski W.: Budownictwo ogólne tom 2/1. Arkady, Warszawa 1981

