ciesla 712[02] z1 12 n

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”


MINISTERSTWO EDUKACJI
NARODOWEJ





Jolanta Skoczylas





Deskowanie ścian i słupów 712[02].Z1.12











Poradnik dla nauczyciela







Wydawca

Instytut Technologii Eksploatacji – Państwowy Instytut Badawczy
Radom 2006

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

1

Recenzenci:
mgr inż. Lidia Staniszewska
mgr inż. Sylwester Karbowiak


Opracowanie redakcyjne:
mgr inż. Jolanta Skoczylas


Konsultacja:
dr inż. Jacek Przepiórka


Korekta:





Poradnik stanowi obudowę dydaktyczną programu jednostki modułowej 712[02].Z1.12
„Deskowanie ścian i słupów”, zawartego w modułowym programie nauczania dla zawodu
cieśla.


























Wydawca

Instytut Technologii Eksploatacji – Państwowy Instytut Badawczy, Radom 2006

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

2

SPIS TREŚCI

1. Wprowadzenie

3

2. Wymagania wstępne

5

3. Cele kształcenia

6

4. Przykładowe scenariusze zajęć

7

5. Ćwiczenia

11

5.1. Materiały do deskowania ścian i słupów

11

5.1.1. Ćwiczenia

11

5.2. Deskowanie ścian prostych

13

5.2.1. Ćwiczenia

13

5.3. Deskowanie ścian krzywoliniowych

15

5.3.1. Ćwiczenia

15

5.4. Deskowanie z zastosowaniem tarcz systemowych drewnianych, metalowych

i z tworzyw sztucznych

18

5.4.1. Ćwiczenia

18

5.5. Deskowanie słupów o różnym kształcie

21

5.5.1. Ćwiczenia

21

6. Ewaluacja osiągnięć ucznia

27

7. Literatura

41




























background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

3

1. WPROWADZENIE

Przekazujemy Państwu Poradnik dla nauczyciela, który będzie pomocny w prowadzeniu

zajęć dydaktycznych w szkole kształcącej w zawodzie cieśla 712[02].

W poradniku zamieszczono:

wymagania wstępne,

wykaz umiejętności, jakie uczeń opanuje podczas zajęć,

przykładowe scenariusze zajęć,

propozycje ćwiczeń, które mają na celu wykształcenie u uczniów umiejętności
praktycznych,

wykaz literatury, z jakiej uczniowie mogą korzystać podczas nauki.
Wskazane jest, aby zajęcia dydaktyczne były prowadzone różnymi metodami ze

szczególnym uwzględnieniem aktywizujących metod nauczania, np. pokazu z objaśnieniem,
tekstu przewodniego, metody projektów, ćwiczeń praktycznych.

Formy organizacyjne pracy uczniów mogą być zróżnicowane, począwszy od

samodzielnej pracy uczniów do pracy zespołowej.

W celu przeprowadzenia sprawdzianu wiadomości i umiejętności ucznia, nauczyciel

może posłużyć się zamieszczonym w rozdziale 6 zestawem zadań testowych, zawierającym
różnego rodzaju zadania.

W tym rozdziale podano również:

plan testu w formie tabelarycznej,

punktacje zadań,

propozycje norm wymagań,

instrukcję dla nauczyciela,

instrukcję dla ucznia,

kartę odpowiedzi,

zestaw zadań testowych.

Jednostka modułowa „Deskowanie ścian i słupów” stanowi jeden z elementów modułu

712[02].Z1 i jest zaznaczona na zamieszczonym schemacie na stronie 4.



















background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

4

712[02].Z1

Technologia robót ciesielskich
















































Schemat jednostek modułowych

712[02].Z1.01

Dobieranie narzędzi, sprzętu i maszyn

do robót ciesielskich

712[02].Z1.02

Wykonywanie podstawowych pomiarów

w robotach ciesielskich

712[02].Z1.03

Ręczna obróbka drewna

712[02].Z1.04

Mechaniczna obróbka drewna

712[02].Z1.05

Wykonywanie połączeń i złączy ciesielskich

712[02].Z1.17

Zabezpieczanie drewna

przed szkodliwymi

czynnikami zewnętrznymi

712[02].Z1.16

Wykonywanie napraw

konstrukcji ciesielskich

712[02].Z1.18

Rozliczanie

robót ciesielskich

712[02].Z1.06

Wykonywanie i demontaż rusztowań drewnianych

712[02].Z1.07

Wykonywanie drewnianych ścian szkieletowych

712[02].Z1.08

Wykonywanie ścian wieńcowych

712[02].Z1.09

Wykonywanie stropów drewnianych

712[02].Z1.10

Wykonywanie wiązarów i dźwigarów dachowych

712[02].Z1.15

Zabezpieczanie ścian wykopów

712[02].Z1.14

Deskowanie schodów

712[02].Z1.13

Deskowanie stropów

712[02].Z1.12

Deskowanie ścian i słupów

712[02].Z1.11

Deskowanie fundamentów i stóp fundamentowych

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

5

2. WYMAGANIA WSTĘPNE

Przystępując do realizacji programu jednostki modułowej uczeń powinien umieć:

rozpoznawać podstawowe materiały budowlane,

posługiwać się podstawowymi pojęciami z zakresu budownictwa,

wykonywać szkice podstawowymi technikami rysunkowymi,

dobierać narzędzia, maszyny i sprzęt do robót ciesielskich,

wykonywać podstawowe pomiary w robotach ciesielskich,

wykonywać ręczną i mechaniczną obróbkę drewna,

wykonywać połączenia i złącza ciesielskie,

wykonywać i demontować rusztowania,

wykonywać drewniane ściany szkieletowe,

wykonywać ściany wieńcowe,

wykonywać stropy drewniane,

wykonywać wiązary i dźwigary dachowe,

wykonywać deskowanie fundamentów,

stosować podstawowe przepisy bezpieczeństwa i higieny pracy,

korzystać z różnych źródeł informacji.





















background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

6

3. CELE KSZTAŁCENIA

W wyniku realizacji programu jednostki modułowej uczeń powinien umieć:

dobrać narzędzia i sprzęt do deskowania ścian i słupów,

dobrać materiały do deskowania ścian i słupów,

wykonać deskowanie ścian prostych,

wykonać deskowanie ścian o małej krzywiźnie,

wykonać deskowanie ścian o dużej krzywiźnie,

wykonać deskowanie ścian przy zastosowaniu systemowych tarcz drewnianych,

wykonać deskowanie ścian przy użyciu systemowych tarcz metalowych,

wykonać deskowanie ścian przy użyciu systemowych tarcz z tworzyw sztucznych,

wykonać deskowanie słupów prostokątnych i kwadratowych,

wykonać deskowanie słupów sześciokątnych,

wykonać deskowanie słupów okrągłych,

wykonać deskowanie słupów o kształtach złożonych,

wykonać pracę przestrzegając zasad bhp i ochrony ppoż.







background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

7

4. PRZYKŁADOWE SCENARIUSZE ZAJĘĆ

Scenariusz zajęć 1


Osoba prowadząca ……………………………………………….
Modułowy program nauczania: Cieśla 712[02]
Moduł:Technologia robót ciesielskich 712[02].Z1
Jednostka modułowa: Deskowanie ścian i słupów. 712[02].Z1.12

Temat: Deskowanie ścian prostych.

Cel ogólny: kształtowanie umiejętności wykonywania deskowania ścian prostych.

Po zakończeniu zajęć edukacyjnych uczeń powinien umieć:

zorganizować stanowisko do wykonywania deskowania ściany prostej zgodnie
z zasadami bezpieczeństwa i higieny pracy,

dobrać materiały i narzędzia do wykonania deskowania,

wykonać deskowanie ściany prostej,

zaprezentować wykonaną pracę.

Metody nauczania-uczenia się:

ćwiczenia praktyczne,

metoda przewodniego tekstu.


Formy organizacyjne pracy uczniów:

indywidualna.

Czas: 1 godzina 30 minut.

Strategia: uczenie się przez doświadczenie.

Środki dydaktyczne:

krawędziaki,

deski,

gwoździe,

młotek,

piła lub pilarka,

składana miarka drewniana lub stalowa,

ołówek.


Przebieg zajęć:

Zadanie dla ucznia

Przedmiotem zadania jest wykonanie deskowania ściany prostej.

FAZA WSTĘPNA

Czynności organizacyjno-porządkowe, wyjaśnienie tematu zajęć, zaznajomienie uczniów

z pracą metodą przewodniego tekstu.

FAZA WŁAŚCIWA

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

8

INFORMACJE
1. Z jakich materiałów wykonuje się deskowanie ściany prostej?
2. Z jakich elementów składa się deskowanie ściany prostej?
3. Czy potrafisz przygotować materiały do wykonania deskowania?
4. Czy potrafisz zgromadzić odpowiednie narzędzia do wykonania deskowania?

PLANOWANIE
1. Określ miejsce wykonania ćwiczenia.
2. Zaplanuj materiały do wykonania ćwiczenia.
3. Zaplanuj narzędzia i sprzęt do wykonania ćwiczenia.
4. Zaplanuj kolejność czynności wykonania deskowania ściany prostej.

UZGODNIENIE
1. Omów wszystkie punkty z fazy planowania z nauczycielem.
2. Odnieś się do uwag i propozycji nauczyciela.

WYKONANIE
1. Sprawdź poziom powierzchni.
2. Wykonaj słupki.
3. Ustaw deski kierunkowe.
4. Ustaw słupki zgodnie z zasadami (sprawdzając pion).
5. Połącz słupki z deskami.
6. Umocuj nakładki.
7. Umocuj rozpórki.
8. Zwróć uwagę na dokładność i estetykę swojej pracy.
9. Przygotuj się do zaprezentowania efektów swojej pracy.

SPRAWDZANIE
1. Czy poprawnie zostały wykonane słupki?
2. Czy poprawnie zostały wykonane tarcze?
3. Czy prawidłowo zostały połączone elementy?
4. Czy prawidłowo zostało wykonane deskowanie?

ANALIZA

Uczniowie wskazują, które etapy ćwiczenia sprawiły im najwięcej trudności. Nauczyciel

podsumowuje całe ćwiczenie, określa jakie nowe umiejętności zostały ukształtowane, jakie
wystąpiły nieprawidłowości i proponuje sposoby ich unikania w przyszłości.

FAZA KOŃCOWA

Zakończenie zajęć

Praca domowa

Odszukaj w literaturze wiadomości na temat: Deskowanie ściany prostej. Na podstawie

zgromadzonych informacji wyszukaj nazwy elementów do wykonywania deskowań ścian
prostych i napisz je w zeszycie.

Sposób uzyskania informacji zwrotnej od ucznia po zakończonych zajęciach:

anonimowe ankiety ewaluacyjne dotyczące sposobu prowadzenia zajęć, trudności
podczas realizowania zadania i nabytych umiejętności.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

9

Scenariusz zajęć 2

Osoba prowadząca ……………………………………………….
Modułowy program nauczania: Cieśla 712[02]
Moduł: Technologia robót ciesielskich 712[02].Z1
Jednostka modułowa: Deskowanie ścian i słupów 712[02].Z1.12

Temat: Deskowanie słupów okrągłych

Cel ogólny: kształtowanie umiejętności wykonywania deskowania słupów.

Po zakończeniu zajęć edukacyjnych uczeń powinien umieć:

zorganizować stanowisko do wykonywania deskowania słupów zgodnie z zasadami
bezpieczeństwa i higieny pracy,

określić czynności robót przy wykonywaniu deskowania słupów,

scharakteryzować elementy do wykonania deskowania słupa,

dobrać materiały do wykonania deskowania słupa okrągłego,

dobrać narzędzia do wykonania słupa,

wykonać deskowanie słupa zgodnie z przepisami bhp,

zaprezentować wykonaną pracę.


Metody nauczania-uczenia się:

ćwiczenia praktyczne.


Formy organizacyjne pracy uczniów:

indywidualna.


Czas: 1 godzina 15 minut

Środki dydaktyczne:

listewki na tarcze,

jarzma,

gwoździe,

młotek,

drut na obręcze,

składana miarka drewniana lub stalowa,

nożyce do cięcia drutu.


Przebieg zajęć:
1. Sprawy organizacyjne.
2. Nawiązanie do tematu, omówienie celów i przebiegu zajęć.
3. Omówienie sposobu wykonania deskowania słupa okrągłego.
4. Zorganizowanie stanowiska pracy do wykonania ćwiczenia.
5. Realizacja tematu:

uczeń otrzymuje instrukcję montażu deskowania,

uczeń po zapoznaniu się z instrukcją przystępuje do czynności technologicznych

związanych z wykonaniem deskowania (w razie trudności korzysta z pomocy
nauczyciela),

na przygotowanym miejscu uczeń ustawia zbite z listewek tarcze,

uczeń łączy tarcze obręczami z drutu,

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

10

nauczyciel nadzoruje pracę uczniów i pomaga w poprawnym wykonaniu zadania.

6. Po wykonaniu pracy uczeń dokonuje analizy wykonanego ćwiczenia.
7. Uczeń próbuje dokonać analizy wykonanego ćwiczenia.
8. Nauczyciel analizuje pracę ucznia i stwierdza czy została poprawnie wykonana.

2. Uczniowie prezentują pracę w kolejności jej wykonywania.
3. Grupa wspólnie z nauczycielem dokonuje oceny prac.


Zakończenie zajęć

Praca domowa

Na podstawie ćwiczenia wykonanego w pracowni sporządź w zeszycie opis wykonania

deskowania słupa okrągłego.

Sposób uzyskania informacji zwrotnej od ucznia po zakończonych zajęciach:

anonimowe ankiety ewaluacyjne dotyczące sposobu prowadzenia zajęć, trudności
podczas realizowania zadania i nabytych umiejętności.


































background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

11

5. ĆWICZENIA

5.1. Materiały na deskowania ścian i słupów

5.1.1. Ćwiczenia


Ćwiczenie 1

Rozpoznaj i pogrupuj wszystkie rodzaje deskowań przedstawione na filmie.

Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres

i techniki wykonania oraz zapoznać uczniów z zasadami bezpiecznej pracy.

Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1) obejrzeć film instruktażowy o stosowanych rodzajach deskowań ścian i słupów,
2) odszukać na przygotowanych wcześniej kartkach nazwy deskowań, które obejrzał na

filmie,

3) przyporządkować wybrane kartki z nazwami do rodzaju deskowań,
4) przepisać rozwiązanie do zeszytu przedmiotowego,
5) zaprezentować wykonane ćwiczenie.

Zalecane metody nauczania-uczenia się:

pokaz z objaśnieniem,

ćwiczenia praktyczne.

Środki dydaktyczne:

film instruktażowy o stosowanych rodzajach deskowań ścian i słupów,

kartki samoprzylepne z nazwami deskowań,

przybory do pisania,

zeszyt przedmiotowy,

literatura z rozdziału 7.

Ćwiczenie 2

Przyporządkuj nazwy deskowań zapisane na kartkach samoprzylepnych do ich

zastosowania.


Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres

i techniki wykonania oraz zapoznać uczniów z zasadami bezpiecznej pracy.


Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1) wybrać spośród przygotowanych kartek te, które dotyczą nazw deskowań,
2) zapoznać się z zastosowaniem deskowań,
3) przyporządkować przeznaczenie deskowania do nazwy,
4) zaprezentować wykonane ćwiczenie,
5) przepisać ćwiczenie do zeszytu.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

12

Zalecane metody nauczania-uczenia się:

pokaz z objaśnieniem,

ćwiczenia praktyczne.

Środki dydaktyczne:

samoprzylepne kartki z wydrukowanymi nazwami deskowań,

samoprzylepne kartki z wydrukowanymi możliwościami zastosowania deskowań,

przybory do pisania,

zeszyt,

literatura z rozdziału 7.








































background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

13

5.2. Deskowanie ścian prostych

5.2.1. Ćwiczenia


Ćwiczenie 1

Opisz elementy deskowania ściany prostej na podstawie rysunku otrzymanego od

nauczyciela.

Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres

i techniki wykonania oraz zapoznać uczniów z zasadami bezpiecznej pracy.

Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1) przeanalizować rysunkiem przedstawiający deskowanie,
2) podpisać wszystkie zaznaczone elementy deskowania,
3) zaprezentować wykonane ćwiczenia.

Zalecane metody nauczania–uczenia się:

pokaz z objaśnieniem,

ćwiczenia praktyczne, tekst przewodni.

Środki dydaktyczne:

rysunek deskowania,

przybory do pisania,

literatura z rozdziału 7.


Ćwiczenie 2

Omów sposób wykonania deskowania ściany monolitycznej prostej na podstawie

planszy.

Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres

i techniki wykonania oraz zapoznać uczniów z zasadami bezpiecznej pracy.

Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1) zapoznać się z planszą przedstawiającą deskowanie ściany prostej,
2) napisać kolejność czynności związanych z wykonaniem deskowania,
3) zaprezentować wykonane ćwiczenie.

Zalecane metody nauczania–uczenia się:

pokaz z objaśnieniem,

ćwiczenia praktyczne, tekst przewodni.

Środki dydaktyczne:

– plansza,
– zeszyt,

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

14

– przybory do pisania,
– literatura z rozdziału 7.

Ćwiczenie 3

Wykonaj deskowanie ściany monolitycznej z pojedynczych desek z wykorzystaniem

słupków, nakładek i rozpór łączonych na gwoździe.

Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres

i techniki wykonania oraz zapoznać uczniów z zasadami bezpiecznej pracy.

Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1) zorganizować stanowisko pracy do wykonania ćwiczenia zgodnie z zasadami bhp,
2) dobrać krawędziaki na słupki,
3) dobrać deski do wykonania tarcz, nakładek i rozpór deskowania,
4) dobrać gwoździe,
5) dobrać narzędzia i sprzęt,
6) przyciąć na wymiar krawędziaki,
7) wykonać słupki,
8) ustawić deski kierunkowe,
9) ustawić słupki zgodnie z zasadami (sprawdzając pion),
10) połączyć słupki z deskami,
11) umocować nakładki,
12) umocować rozpórki,
13) zaprezentować efekty swojej pracy,
14) dokonać samooceny ćwiczenia,
15) zlikwidować stanowisko pracy.

Zalecane metody nauczania-uczenia się:

pokaz z objaśnieniem,

ćwiczenia praktyczne.

Środki dydaktyczne:

krawędziaki,

deski,

gwoździe,

młotek,

piła lub pilarka,

składana miarka drewniana lub stalowa,

ołówek,

literatura z rozdziału 7.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

15

5.3. Deskowanie ścian krzywoliniowych

5.3.1. Ćwiczenia


Ćwiczenie 1

Opisz wykonanie deskowania ścian monolitycznych krzywoliniowych na podstawie

modelu deskowania ścian.


Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres

i techniki wykonania oraz zapoznać uczniów z zasadami bezpiecznej pracy.

Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1) zorganizować stanowisko pracy do wykonania ćwiczenia zgodnie z zasadami bhp,
2) obejrzeć model deskowania,
3) rozpoznać wszystkie elementy deskowania,
4) zapisać na kartce wszystkie materiały potrzebne do wykonania deskowania,
5) zapisać na kartce narzędzia do wykonania deskowania,
6) zapisać na kartce kolejność czynności podczas wykonania deskowania,
7) zaprezentować efekty swojej pracy,
8) dokonać samooceny ćwiczenia.

Zalecane metody nauczania-uczenia się:

ćwiczenia praktyczne,

metoda projektów.

Środki dydaktyczne:

model deskowania ściany krzywoliniowej,

kartka papieru,

przybory do pisania,

literatura z rozdziału 7.


Ćwiczenie 2

Wykonaj deskowanie ściany krzywoliniowej o małej krzywiźnie z wykorzystaniem

pojedynczych desek, krążyn, słupków i rozpór łączonych na gwoździe i wzmocnionych
ściągami z drutów.

Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres

i techniki wykonania oraz zapoznać uczniów z zasadami bezpiecznej pracy.

Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1) zorganizować stanowisko pracy do wykonania ćwiczenia zgodnie z zasadami bhp,
2) dobrać krawędziaki na słupki,
3) dobrać narzędzia i sprzęt do wykonania ćwiczenia,
4) dobrać deski,

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

16

5) dobrać drut i gwoździe,
6) przyciąć na wymiar krawędziaki,
7) przyciąć deski,
8) przyciąć słupki,
9) ustawić deski kierunkowe,
10) ustawić słupki zgodnie z promieniem krzywizny,
11) połączyć słupki z deskami,
12) umocować rozpórki,
13) zaprezentować wykonane ćwiczenie,
14) dokonać samooceny ćwiczenia,
15) zlikwidować stanowisko pracy.

Zalecane metody nauczania – uczenia się:

pokaz z objaśnieniem,

ćwiczenia praktyczne.

Środki dydaktyczne:

krawędziaki,

deski,

drut i gwoździe,

piła lub pilarka,

składana miarka drewniana lub stalowa,

młotek,

ołówek,

literatura z rozdziału 7.


Ćwiczenie 3

Wykonaj deskowanie ściany krzywoliniowej o dużej krzywiźnie z wykorzystaniem

pojedynczych desek, krążyn, słupków i rozpór łączonych na gwoździe i wzmocnionych
ściągami z drutów.

Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres

i techniki wykonania oraz zapoznać uczniów z zasadami bezpiecznej pracy.

Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1) zorganizować stanowisko pracy do wykonania ćwiczenia zgodnie z zasadami bhp,
2) dobrać krawędziaki na słupki,
3) dobrać narzędzia i sprzęt do wykonania ćwiczenia,
4) dobrać deski,
5) dobrać drut i gwoździe,
6) przyciąć na wymiar krawędziaki,
7) przyciąć deski,
8) przyciąć słupki,
9) przybić deski pionowo do poziomo umieszczonych krążyn,
10) połączyć słupki z deskami,
11) umocować rozpórki,
12) zaprezentować wykonane ćwiczenie,

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

17

13) dokonać samooceny ćwiczenia,
14) zlikwidować stanowisko pracy.

Zalecane metody nauczania – uczenia się:

pokaz z objaśnieniem,

ćwiczenia praktyczne.

Środki dydaktyczne:

krawędziaki,

deski,

drut i gwoździe,

piła lub pilarka,

składana miarka drewniana lub stalowa,

młotek,

ołówek,

literatura z rozdziału 7.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

18

5.4. Deskowanie z zastosowaniem tarcz systemowych

drewnianych, metalowych i z tworzyw sztucznych

5.4.1. Ćwiczenia


Ćwiczenie 1

Wykonaj deskowanie ściany z systemowych tarcz ze sklejki przy wykorzystaniu stężeń

poziomych i pionowych oraz sworzni łączących tarcze.

Wskazówki do realizacji

Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres

i techniki wykonania oraz zapoznać uczniów z zasadami bezpiecznej pracy.

Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1) zorganizować stanowisko pracy do wykonania ćwiczenia zgodnie z zasadami bhp,
2) dobrać tarcze ze sklejki,
3) dobrać stężenia poziome i pionowe,
4) dobrać sworznie,
5) dobrać narzędzia i sprzęt,
6) ustawić tarcze,
7) usztywnić tarcze stężeniami poziomymi i pionowymi (sprawdzając pion),
8) połączyć tarcze sworzniami,
9) zaprezentować efekty swojej pracy,
10) dokonać samooceny ćwiczenia,
11) zlikwidować stanowisko pracy.

Zalecane metody nauczania–uczenia się:

pokaz z objaśnieniem,

ćwiczenia praktyczne.

Środki dydaktyczne:

– tarcze ze sklejki,
– stężenia poziome,
– stężenia pionowe,
– sworznie,
– młotek,
– składana miarka drewniana lub stalowa,
– ołówek,
– instrukcja montażu deskowania,
– literatura z rozdziału 7.

Ćwiczenie 2

Opisz wszystkie elementy deskowania ścian przy użyciu systemowych tarcz z tworzyw

sztucznych na przedstawionym schemacie.



background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

19

Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres

i techniki wykonania oraz zapoznać uczniów z zasadami bezpiecznej pracy.


Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1) obejrzeć schemat deskowania ścian,
2) zapisać w odpowiednich miejscach na rysunku nazwy rozpoznanych elementów,
3) zaprezentować efekty swojej pracy,
4) dokonać samooceny ćwiczenia

Zalecane metody nauczania-uczenia się:

metoda projektów,

ćwiczenia praktyczne.

Środki dydaktyczne:

schemat przedstawiający deskowanie ścian przy użyciu systemowych tarcz z tworzyw
sztucznych,

przybory do pisania,

literatura z rozdziału 7.


Ćwiczenie 3

Wykonaj deskowanie ściany z systemowych tarcz metalowych przy zastosowaniu

elementów naroży, łączników i sworzni.

Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres

i techniki wykonania oraz zapoznać uczniów z zasadami bezpiecznej pracy.

Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1) zorganizować stanowisko pracy do wykonania ćwiczenia zgodnie z zasadami bhp,
2) dobrać tarcze z metalu,
3) dobrać elementy kątowe naroży,
4) dobrać łączniki tarcz,
5) dobrać sworznie,
6) dobrać narzędzia i sprzęt,
7) ustawić tarcze,
8) połączyć tarcze łącznikami,
9) usztywnić tarcze elementami narożnymi (sprawdzając pion),
10) połączyć przeciwległe ściany tarcz sworzniami,
11) zaprezentować efekty swojej pracy,
12) dokonać samooceny ćwiczenia.
13) zlikwidować stanowisko pracy.

Zalecane metody nauczania-uczenia się:

metoda projektów,

ćwiczenia praktyczne.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

20

Środki dydaktyczne:

tarcze metalowe,

elementy kątowe naroży,

łączniki tarcz,

sworznie,

młotek,

składana miarka drewniana lub stalowa,

ołówek,

instrukcja montażu deskowania,

literatura z rozdziału 7.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

21

5.5. Deskowanie słupów o różnym kształcie

5.5.1. Ćwiczenia


Ćwiczenie 1

Wykonaj deskowanie słupa prostokątnego z gotowych tarcz przy zastosowaniu jarzm

drewnianych.

Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres

i techniki wykonania oraz zapoznać uczniów z zasadami bezpiecznej pracy.

Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1) przygotować stanowisko pracy zgodnie z przepisami bhp,
2) przygotować jarzma prostokątne,
3) przygotować tarcze z desek,
4) przygotować gwoździe,
5) przygotować narzędzia,
6) połączyć tarcze gwoździami,
7) związać tarcze jarzmami,
8) sprawdzić poprawność wykonanej pracy,
9) zaprezentować efekty swojej pracy,
10) dokonać samooceny ćwiczenia,
11) zlikwidować stanowisko pracy.


Zalecane metody nauczania-uczenia się:

metoda projektów,

ćwiczenia praktyczne.

Środki dydaktyczne:

tarcze z desek,

jarzma prostokątne,

składana miarka drewniana lub stalowa,

młotek,

gwoździe,

literatura z rozdziału 7.


Ćwiczenie 2

Wykonaj deskowanie słupa z deskami wsuwanymi z wykorzystaniem ramki

stabilizującej położenie skrzyni słupa.


Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres

i techniki wykonania oraz zapoznać uczniów z zasadami bezpiecznej pracy.


background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

22

Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1) przygotować stanowisko pracy zgodnie z przepisami bhp,
2) przygotować deski na ramkę stabilizującą,
3) wykonać ramkę stabilizującą,
4) przygotować tarcze z desek,
5) przygotować deski do wsuwania w otwory tarcz,
6) przygotować gwoździe,
7) przygotować narzędzia,
8) ustawić ramkę,
9) ustawić tarcze słupa na ramce,
10) połączyć trzy ściany tarcz gwoździami,
11) wypełnić ostatnią ścianę poziomymi deskami,
12) sprawdzić poprawność wykonanej pracy,
13) zaprezentować efekty swojej pracy,
14) dokonać samooceny ćwiczenia,
15) zlikwidować stanowisko pracy.

Zalecane metody nauczania-uczenia się:

pokaz z objaśnieniem,

ćwiczenia praktyczne.

Środki dydaktyczne:

deski,

tarcze,

gwoździe,

składana miarka drewniana lub stalowa,

piłka lub pilarka,

młotek,

literatura z rozdziału 7.


Ćwiczenie 3

Wykonaj deskowanie słupa sześciokątnego z pojedynczych desek wykorzystując jarzma

drewniane.

Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres

i techniki wykonania oraz zapoznać uczniów z zasadami bezpiecznej pracy.

Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1) przygotować stanowisko pracy zgodnie z przepisami bhp,
2) przygotować jarzma trójkątne,
3) przygotować deski na tarcze,
4) przygotować gwoździe,
5) przygotować narzędzia,
6) zbić tarcze z desek (2 zewnętrzne i 2 wewnętrzne),
7) połączyć tarcze gwoździami,

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

23

8) związać tarcze jarzmami,
9) sprawdzić poprawność wykonanej pracy,
10) zaprezentować efekty swojej pracy,
11) dokonać samooceny ćwiczenia,
12) zlikwidować stanowisko pracy.

Zalecane metody nauczania-uczenia się:

pokaz z objaśnieniem,

ćwiczenia praktyczne.

Środki dydaktyczne:

deski,

jarzma trójkątne,

składana miarka drewniana lub stalowa,

młotek,

gwoździe,

literatura z rozdziału 7.

Ćwiczenie 4

Wykonaj deskowanie słupa okrągłego z inwentaryzowanych dwóch połówek tarcz

wzmocnionych jarzmami.

Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres

i techniki wykonania oraz zapoznać uczniów z zasadami bezpiecznej pracy.

Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1) przygotować stanowisko pracy zgodnie z przepisami bhp,
2) przygotować obręcze z drutu o średnicy 5 mm,
3) przygotować dwie połówki tarcz,
4) przygotować narzędzia,
5) zestawić obie połówki,
6) połączyć połówki obręczami z drutu,
7) sprawdzić poprawność wykonanej pracy,
8) zaprezentować efekty swojej pracy,
9) dokonać samooceny ćwiczenia,
10) zlikwidować stanowisko pracy.

Zalecane metody nauczania-uczenia się:

pokaz z objaśnieniem,

ćwiczenia praktyczne.

Środki dydaktyczne:

dwie połówki tarcz półokrągłych,

drut na obręcze,

składana miarka drewniana lub stalowa,

nożyce do cięcia drutu,

literatura z rozdziału 7.


Ćwiczenie 5

Wykonaj deskowanie słupa okrągłego z pojedynczych listew wzmocnionych jarzmami

kwadratowymi.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

24

Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres

i techniki wykonania oraz zapoznać uczniów z zasadami bezpiecznej pracy.

Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1) przygotować stanowisko pracy zgodnie z przepisami bhp,
2) przygotować listewki na tarcze,
3) przygotować jarzma kwadratowe,
4) przygotować narzędzia,
5) przybić listewki do jarzm,
6) zestawić obie połówki deskowania,
7) połączyć połówki obręczami z drutu,
8) sprawdzić poprawność wykonanej pracy,
9) zaprezentować efekty swojej pracy,
10) dokonać samooceny ćwiczenia,
11) zlikwidować stanowisko pracy.

Zalecane metody nauczania-uczenia się:

pokaz z objaśnieniem,

ćwiczenia praktyczne.

Środki dydaktyczne:

listewki na tarcze,

jarzma kwadratowe,

gwoździe,

młotek,

drut na obręcze,

składana miarka drewniana lub stalowa,

nożyce do cięcia drutu,

literatura z rozdziału 7.


Ćwiczenie 6

Wykonaj deskowanie słupa okrągłego z pojedynczych listew wzmocnionych jarzmami

wielokątnymi.

Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres

i techniki wykonania oraz zapoznać uczniów z zasadami bezpiecznej pracy.

Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1) przygotować stanowisko pracy zgodnie z przepisami bhp,
2) przygotować listewki na tarcze,
3) przygotować jarzma wielokątne,
4) przygotować narzędzia,
5) przybić listewki do jarzm,
6) zestawić obie połówki,

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

25

7) połączyć połówki obręczami z drutu,
8) sprawdzić poprawność wykonanej pracy,
9) zaprezentować efekty swojej pracy,
10) dokonać samooceny ćwiczenia,
11) zlikwidować stanowisko pracy.

Zalecane metody nauczania-uczenia się:

pokaz z objaśnieniem,

ćwiczenia praktyczne.

Środki dydaktyczne:

listewki na tarcze,

jarzma wielokątne,

drut na obręcze,

gwoździe,

młotek,

składana miarka drewniana lub stalowa,

nożyce do cięcia drutu,

literatura z rozdziału 7.


Ćwiczenie 7

Wykonaj deskowanie słupa o kształcie złożonym przy wykorzystaniu wkładek z desek

wzmocnionych jarzmami stalowymi.

Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres

i techniki wykonania oraz zapoznać uczniów z zasadami bezpiecznej pracy.

Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1) przygotować stanowisko pracy zgodnie z przepisami bhp,
2) przygotować deski na tarcze,
3) przygotować skrzynkę kwadratową,
4) przygotować wkładki drewniane,
5) przygotować narzędzia,
6) zbić tarcze z desek,
7) ustawić skrzynkę drewnianą,
8) wstawić w skrzynkę wkładki drewniane,
9) połączyć tarcze gwoździami,
10) sprawdzić poprawność wykonanej pracy,
11) zaprezentować efekty swojej pracy,
12) dokonać samooceny ćwiczenia,
13) zlikwidować stanowisko pracy.

Zalecane metody nauczania-uczenia się:

pokaz z objaśnieniem,

ćwiczenia praktyczne.


background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

26

Środki dydaktyczne:

deski na tarcze i skrzynkę,

wkładki drewniane,

składana miarka drewniana lub stalowa,

gwoździe,

młotek,

literatura z rozdziału 7.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

27

6. EWALUACJA OSIĄGNIĘĆ UCZNIA

Przykłady narzędzi pomiaru dydaktycznego


Test dwustopniowy do jednostki modułowej „Deskowanie ścian i słupów”.

Test składa się z 20 zadań wielokrotnego wyboru, z których:

zadania 1÷15 są z poziomu podstawowego,

zadania 16÷20 są z poziomu ponadpodstawowego.

Punktacja zadań: 0 lub 1 punkt

Za każdą prawidłową odpowiedź uczeń otrzymuje 1 punkt. Za złą odpowiedź lub jej brak

uczeń otrzymuje 0 punktów.

Proponuje się następujące normy wymagań – uczeń otrzyma następujące
oceny szkolne:

-

dopuszczający – za rozwiązanie co najmniej 8 zadań z poziomu podstawowego,

-

dostateczny – za rozwiązanie co najmniej 10 zadań z poziomu podstawowego,

-

dobry – za rozwiązanie 12 zadań, w tym co najmniej 3 z poziomu ponadpodstawowego,

-

bardzo dobry – za rozwiązanie 14 zadań, w tym co najmniej 4 z poziomu

ponadpodstawowego.

Klucz odpowiedzi: 1. d, 2. c, 3. d, 4. c, 5. a, 6. b, 7. b, 8. d, 9. c, 10. d, 11. b, 12.
a, 13. a, 14. a, 15. c, 16. b, 17. d, 18. a, 19. b, 20. c.

Plan testu

Nr
zad.

Cel operacyjny
(mierzone osiągnięcia ucznia)

Kategoria

celu

Poziom

wymagań

Poprawna

odpowiedź

1

Określić nazwę deskowania ścian wielokrotnego
użytku.

B

P

d

2

Określić rodzaje desek stosowanych do
wykonywania tarcz.

C

P

c

3

Sklasyfikować sklejkę w zależności od stopnia
odporności na działanie wody.

C

P

d

4

Wymienić elementy ścian zwykłych.

A

P

c

5

Ustalić materiał do wykonania ściągów do
deskowań.

C

P

a

6

Rozróżnić elementy do deskowań ścian o dużej
krzywiźnie.

B

P

b

7

Ustalić element do usztywniania deskowania
tarczowego.

C

P

b

8

Ustalić elementy, z jakich składa się deskowanie
S-1.

C

P

d

9

Ustalić, czym łączy się przeciwległe ścianki
deskowania ścian.

C

P

c

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

28

10

Ustalić grubości desek, z których są zbijane tarcze
do deskowania słupów.

C

P

d

11

Ustalić ilość ramek do wykonania deskowania
słupa ośmiokątnego.

C

P

b

12

Rozróżnić element do wykonywania deskowania o
dużym zarysie krzywizny.

B

P

a

13

Rozróżnić i opisać elementy deskowania słupa
przedstawione na schemacie.

C

P

a

14

Ustalić średnicę jarzma kwadratowego
stosowanego do słupów okrągłych.

B

P

a

15

Wskazać środek ochrony osobistej stosowany
podczas pracy na wysokości.

B

P

c

16

Określić przekrój słupa do zastosowania jarzma
przedstawionego na rysunku.

C

PP

b

17

Określić element wzmacniający deskowanie ścian
wysokich gotowymi tarczami.

C

PP

d

18

Obliczyć zużycie desek do wykonania deskowania
ściany słupa.

D

PP

a

19

Obliczyć ilość sztuk desek do wykonania
deskowania słupa kwadratowego.

C

PP

b

20

Obliczyć ilość drutu do wykonania obręczy
ściskających do wykonania deskowania słupa
okrągłego.

D

PP

c




















background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

29

Przebieg testowania

Instrukcja dla nauczyciela

1. Ustal z uczniami termin przeprowadzenia sprawdzianu z co najmniej jednotygodniowym

wyprzedzeniem.

2. Omów z uczniami cel stosowania pomiaru dydaktycznego.
3. Zapoznaj uczniów z rodzajem zadań zawartych w zestawie oraz z zasadami punktowania.
4. Omów z uczniami sposób udzielania odpowiedzi (karta odpowiedzi).
5. Zapewnij uczniom możliwość samodzielnej pracy.
6. Rozdaj uczniom zestawy zadań testowych i karty odpowiedzi, określ czas przeznaczony

na udzielanie odpowiedzi.

7. Postaraj się stworzyć odpowiednią atmosferę podczas przeprowadzania pomiaru
8. dydaktycznego (rozładuj niepokój, zachęć do sprawdzenia swoich możliwości).
9. Kilka minut przed zakończeniem sprawdzianu przypomnij uczniom o zbliżającym się

czasie zakończenia udzielania odpowiedzi.

10. Zbierz karty odpowiedzi oraz zestawy zadań testowych.
11. Sprawdź wyniki i wpisz do arkusza zbiorczego.
12. Przeprowadź analizę uzyskanych wyników sprawdzianu i wybierz te zadania, które

sprawiły uczniom największe trudności.

13. Ustal przyczyny trudności uczniów w opanowaniu wiadomości i umiejętności.
14. Opracuj wnioski do dalszego postępowania, mającego na celu uniknięcie niepowodzeń

dydaktycznych – niskie wyniki przeprowadzonego sprawdzianu.

Instrukcja dla ucznia

1. Przeczytaj uważnie instrukcję.
2. Podpisz imieniem i nazwiskiem kartę odpowiedzi.
3. Zapoznaj się z zestawem zadań testowych.
4. Test zawiera 20 zadań o różnym stopniu trudności. Są to zadania wielokrotnego wyboru.
5. Za każdą poprawną odpowiedź możesz uzyskać 1 punkt.
6. Udzielaj odpowiedzi tylko na załączonej karcie odpowiedzi. Dla każdego zadania podane

są cztery możliwe odpowiedzi: a, b, c, d. Tylko jedna odpowiedź jest poprawna; zaznacz
ją znakiem X.

7. Staraj się wyraźnie zaznaczać odpowiedzi. Jeżeli się pomylisz i błędnie zaznaczysz

odpowiedź, otocz ją kółkiem i zaznacz ponownie odpowiedź, którą uważasz za
poprawną.

8. Test składa się z dwóch części. Część I zawiera zadania z poziomu podstawowego,

natomiast w części II są zadania z poziomu ponadpodstawowego i te mogą przysporzyć
Ci trudności, gdyż są one na poziomie wyższym niż pozostałe (dotyczy to zadań
o numerach od16 do20).

9. Pracuj samodzielnie, bo tylko wtedy będziesz miał satysfakcję z wykonanego zadania.
10. Kiedy udzielenie odpowiedzi będzie sprawiało Ci trudność, wtedy odłóż rozwiązanie

zadania na później i wróć do niego, gdy zostanie Ci czas wolny.

11. Po rozwiązaniu testu sprawdź, czy zaznaczyłeś wszystkie odpowiedzi na KARCIE

ODPOWIEDZI.

12. Na rozwiązanie testu masz 45 minut.

Powodzenia!

Materiały dla ucznia:

instrukcja,

zestaw zadań testowych,

karta odpowiedzi.


background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

30

ZESTAW ZADAŃ TESTOWYCH

1. Deskowania ścian do wielokrotnego użytku nazywamy:

a) trwałymi.
b) drewnianymi.
c) powtarzalnymi.
d) inwentaryzowanymi.

2. Tarcze deskowań wykonuje się najczęściej z desek:

a) dębowych, sosnowych i bukowych.
b) brzozowych, bukowych i jodłowych.
c) sosnowych, świerkowych i jodłowych.
d) jesionowych, brzozowych i sosnowych.

3. W zależności od stopnia odporności na działanie wody sklejkę dzieli się na:

a) suchą, nasiąkliwą i wodoodporną.
b) suchą, powietrzno-suchą i nasiąkliwą.
c) nasiąkliwą, półwodoodporną i wodoodporną.
d) suchotrwałą, półwodoodporną i wodoodporną.

4. Deskowanie ścian zwykłych składa się ze słupków oraz:

a) ram, desek, i wykroju.
b) ram, desek i rozpórek.
c) tarcz, rozpórek i ściągów.
d) sworzni, ściągów i tarcz.

5. Ściągi do deskowań najczęściej wykonywane są z:

a) drutu.
b) blachy.
c) drewna.
d) tworzyw sztucznych.

6. Do deskowania ścian o dużej krzywiźnie stosuje się słupki oraz:

a) deski, ramy, ściągi i zastrzały.
b) tarcze, krążyny, rozpórki i ściągi.
c) rozpórki, krążyny, zworniki, śruby.
d) rozpórki, ściągi, sworznie, krawędziaki.

7. Deskowanie tarczowe usztywnia się:

a) kołkami.
b) stężeniami.
c) nakładkami.
d) zastrzałami.

8. Drobnowymiarowe deskowanie S-1 jest wyposażone w tarcze oraz:

a) kliny, ramki i progi przyścienne.
b) zastrzały, tuleje i podpory uchylne
c) dźwigarki śrubowe, stężenia i pomosty.
d) elementy narożne, łączniki tarcz i sworznie.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

31

9. Przeciwległe ścianki deskowania ścian łączy się:

a) ceownikami.
b) gwoździami.
c) sworzniami.
d) kątownikami.

10. Do deskowania słupów wykorzystuje się tarcze, które najczęściej są zbijane z desek

grubości:
a) 8÷15 mm.
b) 15÷20 mm.
c) 20÷25 mm.
d) 25÷38 mm.

11. Ile ramek kwadratowych należy nałożyć na siebie, aby wykonać deskowanie słupa

ośmiokątnego?
a) 1.
b) 2.
c) 3.
d) 4.

12. Do deskowania ściany o dużym zarysie krzywizny należy zastosować:

a) krążynę.
b) listewkę.
c) łącznik tarcz.
d) wygiętą deskę.

13. Schemat zamieszczony na rysunku przedstawia deskowanie słupa, które składa się

z następujących elementów:

a) 1- jarzma, 2- deski, 3- nakładka, 4- okienko.
b) 1- uchwytu, 2- ramki, 3- wkładki, 4- słupka
c) 1- jarzma, 2- okienka, 3- zapadki, 4- tarczy.
d) 1- obejmy 2- nakładki, 3- otworu, 4- listewki.

14. Jarzma kwadratowe można stosować do słupów okrągłych o średnicy:

a) do 50 cm.
b) do 50÷60 cm.
c) do 60÷70 cm.
d) powyżej 70 cm.

15. Pracownik wykonujący deskowanie na wysokości powyżej 3 m powinien używać:

a) okulary.
b) rękawice.
c) pas ochronny.
d) maskę ochronną.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

32

16. Jarzmo przedstawione na rysunku można wykorzystać do deskowania słupów:

a) kwadratowych.
b) pięciokątnych.
c) sześciokątnych.
d) ośmiokątnych.

17. Do wzmacniania deskowania ścian wysokich gotowymi tarczami służą:

a) słupki.
b) stężenia.
c) sworznie.
d) konstrukcje kratowe.

18. Do wykonania ściany słupa kwadratowego o szerokości 1 m i wysokości 3

m w deskowaniu z deskami wsuwanymi należy przygotować deski grubości 25 mm.
Oblicz ile m³desek należy przygotować do wykonania deskowania jednej ściany?
a) 0,075 m³.
b) 0,75 m³.
c) 7,5 m³.
d) 75 m³.

19. Oblicz ile desek o długości 200 cm i szerokości 10 cm należy przygotować do wykonania

tarcz do deskowania słupa kwadratowego o wysokości 200 cm i boku 50 cm?
a) 10 sztuk.
b) 20 sztuk.
c) 30 sztuk.
d) 40 sztuk.

20. Oblicz ile mb drutu o średnicy 5 mm należy przygotować do wykonania obręczy

ściskających deskowanie słupa okrągłego o średnicy 500 mm. Do obliczeń przyjmij
3 obręcze i naddatek drutu 100 mm na jedną obręcz.
a) 1,67 mb.
b) 4,71 mb.
c) 5,01 mb.
d) 6,20 mb.









background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

33

KARTA ODPOWIEDZI



Imię i nazwisko ……………………………………………………..


Deskowanie ścian i słupów

Zakreśl poprawną odpowiedź , wpisz brakujące części zdania lub wykonaj rysunek.

Nr

zadania

Odpowiedź

Punkty

1.

a

b

c

d

2.

a

b

c

d

3.

a

b

c

d

4.

a

b

c

d

5.

a

b

c

d

6.

a

b

c

d

7.

a

b

c

d

8.

a

b

c

d

9.

a

b

c

d

10.

a

b

c

d

11.

a

b

c

d

12.

a

b

c

d

13.

a

b

c

d

14.

a

b

c

d

15.

a

b

c

d

16.

a

b

c

d

17.

a

b

c

d

18.

a

b

c

d

19.

a

b

c

d

20.

a

b

c

d

Razem

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

34

TEST 2

Test dwustopniowy do jednostki modułowej „Deskowanie ścian i słupów”.

Test składa się z 20 zadań wielokrotnego wyboru, z których:

zadania 1÷15 są z poziomu podstawowego,

zadania 16÷20 są z poziomu ponadpodstawowego.

Punktacja zadań: 0 lub 1 punkt

Za każdą prawidłową odpowiedź uczeń otrzymuje 1 punkt. Za złą odpowiedź lub jej brak

uczeń otrzymuje 0 punktów.

Proponuje się następujące normy wymagań – uczeń otrzyma następujące
oceny szkolne:

-

dopuszczający – za rozwiązanie co najmniej 8 zadań z poziomu podstawowego,

-

dostateczny – za rozwiązanie co najmniej 10 zadań z poziomu podstawowego,

-

dobry – za rozwiązanie 12 zadań, w tym co najmniej 3 z poziomu ponadpodstawowego,

-

bardzo dobry – za rozwiązanie 14 zadań, w tym co najmniej 4 z poziomu

ponadpodstawowego.

Klucz odpowiedzi: 1. c, 2. b, 3. a, 4. b, 5. d, 6. d, 7. c, 8. d, 9. c, 10. a, 11. d, 12.
d, 13. d, 14. d, 15. c, 16. d, 17. c, 18. d, 19. c, 20. b.

Plan testu

Nr
zad.

Cel operacyjny
(mierzone osiągnięcia ucznia)

Kategoria

celu

Poziom

wymagań

Poprawna

odpowiedź

1

Określić krotność zużycia deskowania
inwentaryzowanego.

B

P

c

2

Określić rodzaj drewna, z jakiego najczęściej
wykonuje się deskowania ścian i słupów.

C

P

b

3

Określić zastosowanie słupków do deskowań ścian.

A

P

a

4

Ustalić rozstaw słupków do deskowania ścian
w zależności od wysokości ściany.

C

P

b

5

Rozpoznać element do deskowania ścian o dużej

krzywiźnie.

A

P

d

6

Określić krotność użycia deskowania
inwentaryzowanego.

B

P

d

7

Określić rodzaj drewna z jakiego najczęściej
wykonuje się deskowania ścian i słupów.

C

P

c

8

Rozpoznać na rysunku, z jakiego materiału
wykonane jest jarzmo.

A

P

d

9

Ustalić grubości desek, z których są zbijane tarcze
do deskowania ścian.

C

P

c

10

Określić w jakich deskowaniach najczęściej
wykonuje się wysokie, jednakowej grubości ściany.

C

P

a

11

Ustalić sposób wzmocnienia tarcz deskowania

słupów bardzo wysokich.

C

P

d

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

35

12

Określić średnicę słupa okrągłego w której należy
stosować jarzma kwadratowe.

C

P

d

13

Określić przekrój słupa do zastosowania jarzma
przedstawionego na rysunku.

C

P

d

14

Określ sposób wykonania deskowania słupów
wysokich.

C

P

d

15 Rozróżnić elementy deskowania ścian prostych.

B

P

c

16

Ustalić długość gwoździ do łączenia desek ze
słupami.

C

PP

d

17

Obliczyć ilość m² desek do wykonania deskowania
słupa kwadratowego.

C

PP

c

18

Obliczyć ilość drutu do wykonania obręczy
ściskających do wykonania deskowania słupa
okrągłego.

D

PP

d

19

Obliczyć ilość sztuk desek do wykonania
deskowania słupa ośmiokątnego.

C

PP

c

20

Obliczyć zużycie desek do wykonania deskowania
ściany prostej.

D

PP

b
























background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

36

Przebieg testowania

Instrukcja dla nauczyciela

1. Ustal z uczniami termin przeprowadzenia sprawdzianu z co najmniej jednotygodniowym

wyprzedzeniem.

2. Omów z uczniami cel stosowania pomiaru dydaktycznego.
3. Zapoznaj uczniów z rodzajem zadań zawartych w zestawie oraz z zasadami punktowania.
4. Omów z uczniami sposób udzielania odpowiedzi (karta odpowiedzi).
5. Zapewnij uczniom możliwość samodzielnej pracy.
6. Rozdaj uczniom zestawy zadań testowych i karty odpowiedzi, określ czas przeznaczony

na udzielanie odpowiedzi.

7. Postaraj się stworzyć odpowiednią atmosferę podczas przeprowadzania pomiaru
8. dydaktycznego (rozładuj niepokój, zachęć do sprawdzenia swoich możliwości).
9. Kilka minut przed zakończeniem sprawdzianu przypomnij uczniom o zbliżającym się

czasie zakończenia udzielania odpowiedzi.

10. Zbierz karty odpowiedzi oraz zestawy zadań testowych.
11. Sprawdź wyniki i wpisz do arkusza zbiorczego.
12. Przeprowadź analizę uzyskanych wyników sprawdzianu i wybierz te zadania, które

sprawiły uczniom największe trudności.

13. Ustal przyczyny trudności uczniów w opanowaniu wiadomości i umiejętności.
14. Opracuj wnioski do dalszego postępowania, mającego na celu uniknięcie niepowodzeń

dydaktycznych – niskie wyniki przeprowadzonego sprawdzianu.

Instrukcja dla ucznia

1. Przeczytaj uważnie instrukcję.
2. Podpisz imieniem i nazwiskiem kartę odpowiedzi.
3. Zapoznaj się z zestawem zadań testowych.
4. Test zawiera 20 zadań o różnym stopniu trudności. Są to zadania wielokrotnego wyboru.
5. Za każdą poprawną odpowiedź możesz uzyskać 1 punkt.
6. Udzielaj odpowiedzi tylko na załączonej karcie odpowiedzi. Dla każdego zadania podane

są cztery możliwe odpowiedzi: a, b, c, d. Tylko jedna odpowiedź jest poprawna; zaznacz
ją znakiem X.

7. Staraj się wyraźnie zaznaczać odpowiedzi. Jeżeli się pomylisz i błędnie zaznaczysz

odpowiedź, otocz ją kółkiem i zaznacz ponownie odpowiedź, którą uważasz za
poprawną.

8. Test składa się z dwóch części. Część I zawiera zadania z poziomu podstawowego,

natomiast w części II są zadania z poziomu ponadpodstawowego i te mogą przysporzyć
Ci trudności, gdyż są one na poziomie wyższym niż pozostałe (dotyczy to zadań
o numerach od16 do20).

9. Pracuj samodzielnie, bo tylko wtedy będziesz miał satysfakcję z wykonanego zadania.
10. Kiedy udzielenie odpowiedzi będzie sprawiało Ci trudność, wtedy odłóż rozwiązanie

zadania na później i wróć do niego, gdy zostanie Ci czas wolny.

11. Po rozwiązaniu testu sprawdź, czy zaznaczyłeś wszystkie odpowiedzi na KARCIE

ODPOWIEDZI.

12. Na rozwiązanie testu masz 45 minut.

Powodzenia!

Materiały dla ucznia:

instrukcja,

zestaw zadań testowych,

karta odpowiedzi.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

37

ZESTAW ZADAŃ TESTOWYCH


1 Deskowania inwentaryzowane nadają się do:

a)

jednokrotnego użycia.

b)

dwukrotnego użycia.

c)

wielokrotnego użycia.

d)

wykonywania deskowań nietypowych.


2. Deskowania ścian i słupów wykonuje się najczęściej z drewna:

a)

dębowego.

b)

sosnowego.

c)

brzozowego.

d)

jesionowego.


3. Deskowanie ścian prostych składa się ze słupków, które:

a)

usztywniają tarcze.

b)

przeciwdziałają wypaczeniu.

c)

podtrzymują deski poziome lub tarcze.

d)

rozpierają deskowanie na żądaną grubość.

4. Słupki rozstawia się w zależności od wysokości ściany w odstępach co:

a)

0,6 ÷ 1,0 m.

b)

1,2 ÷ 2,0 m.

c)

1,6 ÷ 2,5 m.

d)

2,0 ÷ 3,0 m.


5. Do deskowania ścian o dużej krzywiźnie należy zastosować element oznaczony na

rysunku cyfrą 1, którym jest:

a) rama.
b) krążyna.
c) wkładka.

d) deska wygięta.


6. Deskowanie ścian podpiera się:

a)

kołkami.

b)

tarczami.

c)

zastrzałami.

d)

podpórkami.


7. Tarcze deskowań wielkowymiarowych są przenoszone:

a)

ręcznie.

b)

na linach.

c)

za pomocą żurawia.

d)

za pomocą podnośnika.



background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

38


8. Na schemacie przedstawione jest jarzmo:

a) z drewna.
b) ze sklejki.
c) z metalu.
d) z tworzywa sztucznego.

9. Deskowanie ścian prostych wykonuje się z desek, których grubość najczęściej wynosi:

a)

10÷15 mm.

b)

15÷25 mm.

c)

25÷38 mm.

d)

38÷45 mm.

10. Najczęściej wysokie, jednakowej grubości ściany wykonuje się w deskowaniach:

a)

ślizgowych.

b)

przesuwnych.

c)

zbijanych z tarcz.

d)

drobnowymiarowych.

11. Tarcze deskowania słupów bardzo wysokich należy :

a)

wiązać jarzmami.

b)

zbijać gwoździami.

c)

skręcać sworzniami.

d)

podpierać zastrzałami.


12. Jarzma wielokątne należy stosować do słupów okrągłych o średnicy:

a)

do 300 mm.

b)

powyżej 300 mm.

c)

do 500 mm.

d)

powyżej 500 mm.


13. Jarzmo przedstawione na rysunku można wykorzystać do deskowania słupów:

a) kwadratowych.
b) pięciokątnych.
c) sześciokątnych.
d) ośmiokątnych.


14. W deskowaniach słupów wysokich:

a)

wszystkie tarcze zbija się nakładkami.

b)

zbija się dwie tarcze wewnętrzne i dwie zewnętrzne.

c)

wszystkie tarcze wzmacnia się jarzmami stalowymi.

d)

jednej ściany nie zakrywa się tarczą, lecz zakłada kawałkami desek układanych
poziomo.

15. Deskowanie ściany prostej składa się z wykroju, tarczy oraz:

a)

rozpórki i nakładki.

b)

rozpórki i słupa.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

39

c)

słupka i ściągu drucianego.

d)

desek i ściągu drucianego.

16. Do łączenia desek ze słupami używa się gwoździ o długości:

a)

30÷40 mm.

b)

40÷50 mm.

c)

50÷60 mm.

d)

60÷70 mm.

17. Ile m² desek zużyto do wykonania deskowania słupa kwadratowego o wysokości 3 m

i boku 0,6 m?
a)

3,6 m².

b)

5,4 m².

c)

7,2 m².

d)

8,4 m².

18. Oblicz, ile mb drutu należy przygotować do wykonania obręczy ściskających do

deskowania słupa okrągłego o średnicy 600mm. Do obliczeń przyjmij 5 obręczy
i naddatek drutu 10 cm na jedną obręcz:
a)

9,42 mb.

b)

9,92 mb.

c)

18,84 mb.

d)

19,34 mb.


19. Do deskowania słupa ośmiokątnego o szerokości boku 0,60 m i wysokości 2,5 m należy

przygotować tarcze z desek. Oblicz, ile desek o długości 2,5 m i szerokości 150 mm
należy przygotować do wykonania tarcz?
a)

24 sztuk.

b)

30 sztuk.

c)

32 sztuk.

d)

36 sztuk.


20. Ile m³ desek należy przygotować do wykonania tarcz do deskowania prostej ściany

o wymiarach 2x3 m, jeśli grubość zastosowanej deski wynosi 25 mm?
a)

0,015 m³.

b)

0,15 m³.

c)

0,18 m³.

d)

0,25 m³.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

40

KARTA ODPOWIEDZI



Imię i nazwisko ……………………………………………………..


Deskowanie ścian i słupów

Zakreśl poprawną odpowiedź, wpisz brakujące części zdania lub wykonaj rysunek.

Nr

zadania

Odpowiedź

Punkty

1.

a

b

c

d

2.

a

b

c

d

3.

a

b

c

d

4.

a

b

c

d

5.

a

b

c

d

6.

a

b

c

d

7.

a

b

c

d

8.

a

b

c

d

9.

a

b

c

d

10.

a

b

c

d

11.

a

b

c

d

12.

a

b

c

d

13.

a

b

c

d

14.

a

b

c

d

15.

a

b

c

d

16.

a

b

c

d

17.

a

b

c

d

18.

a

b

c

d

19.

a

b

c

d

20.

a

b

c

d

Razem

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

41

7. LITERATURA


1. Kuczyński A., Lenkiewicz W.: Zarys budownictwa ogólnego. WSiP, Warszawa 1998
2. Lenkiewicz W., Zdziarska Wis I.: Ciesielstwo. WSiP, Warszawa 1998
3. Panas J. ( red): Poradnik majstra budowlanego. ARKADY, Warszawa 2005
4. Czasopisma: „Materiały budowlane”, „Murator”.

