ciesla 712[02] z1 07 n

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

MINISTERSTWO EDUKACJI

NARODOWEJ




Małgorzata Karbowiak





Wykonywanie drewnianych ścian szkieletowych
712[02].Z1.07





Poradnik dla nauczyciela


















Wydawca

Instytut Technologii Eksploatacji – Państwowy Instytut Badawczy
Radom 2006

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

1

Recenzenci:
mgr inż. Jolanta Skoczylas
mgr inż. Bogusław Staniszewski



Opracowanie redakcyjne:
mgr inż. Małgorzata Karbowiak



Konsultacja:
dr inż. Jacek Przepiórka



Korekta:




Poradnik stanowi obudowę dydaktyczną programu jednostki modułowej 712[02].Z1.07
„Wykonywanie drewnianych ścian szkieletowych” zawartego w modułowym programie
nauczania dla zawodu cieśla.
























Wydawca

Instytut Technologii Eksploatacji – Państwowy Instytut Badawczy, Radom 2006

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

2

SPIS TREŚCI


1. Wprowadzenie

3

2. Wymagania wstępne

5

3. Cele kształcenia

6

4. Przykładowe scenariusze zajęć

7

5. Ćwiczenia

11

5.1. Materiały na ściany szkieletowe drewniane

11

5.1.1. Ćwiczenia

11

5.2. Elementy ścian szkieletowych drewnianych

13

5.2.1. Ćwiczenia

13

5.3. Ściany drewniane ryglowe

16

5.3.1. Ćwiczenia

16

5.4. Deskowanie ścian szkieletowych

19

5.4.1. Ćwiczenia

19

5.5. Wypełnianie ścian izolacją

21

5.5.1. Ćwiczenia

21

6. Ewaluacja osiągnięć ucznia

23

7. Literatura

36









background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

3

1. WPROWADZENIE


Przekazujemy Państwu Poradnik dla nauczyciela, który będzie pomocny w prowadzeniu

zajęć dydaktycznych w szkole kształcącej w zawodzie cieśla 712[02].

W poradniku zamieszczono:

wymagania wstępne,

wykaz umiejętności, jakie uczeń opanuje podczas zajęć,

przykładowe scenariusze zajęć,

propozycje ćwiczeń, które mają na celu wykształcenie u uczniów umiejętności
praktycznych,

wykaz literatury, z jakiej uczniowie mogą korzystać podczas nauki.
Wskazane jest, aby zajęcia dydaktyczne były prowadzone różnymi metodami ze

szczególnym uwzględnieniem:

pokazu z objaśnieniem,

tekstu przewodniego,

ćwiczeń praktycznych.
Formy organizacyjne pracy uczniów mogą być zróżnicowane, począwszy od samodzielnej

pracy uczniów do pracy zespołowej.

W celu przeprowadzenia sprawdzianu wiadomości i umiejętności ucznia, nauczyciel może

posłużyć się zamieszczonym w rozdziale 6 zestawem zadań testowych, zawierającym różnego
rodzaju zadania.

W tym rozdziale podano również:

plan testu w formie tabelarycznej,

punktacje zadań,

propozycje norm wymagań,

instrukcję dla nauczyciela,

instrukcję dla ucznia,

kartę odpowiedzi,

zestaw zadań testowych.

Jednostka modułowa „Wykonywanie drewnianych ścian szkieletowych” stanowi jeden

z elementów modułu 712[02].Z1 i jest zaznaczona w jego strukturze na schemacie
zamieszczonym na stronie 4.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

4


Schemat układu jednostek modułowych

712[02].Z1

Technologia robót ciesielskich




























































712[02].Z1.01

Dobieranie narzędzi, sprzętu i maszyn

do robót ciesielskich

712[02].Z1.02

Wykonywanie podstawowych pomiarów

w robotach ciesielskich

712[02].Z1.03

Ręczna obróbka drewna

712[02].Z1.04

Mechaniczna obróbka drewna

712[02].Z1.05

Wykonywanie połączeń i złączy ciesielskich

712[02].Z1.17

Zabezpieczenie drewna

przed szkodliwymi

czynnikami zewnętrznymi

712[02].Z1.16

Wykonywanie napraw

konstrukcji ciesielskich

712[02].Z1.18

Rozliczanie

robót ciesielskich

712[02].Z1.06

Wykonywanie i demontaż rusztowań drewnianych

712[02].Z1.07

Wykonywanie drewnianych ścian szkieletowych

712[02].Z1.08

Wykonywanie ścian wieńcowych

712[02].Z1.09

Wykonywanie stropów drewnianych

712[02].Z1.10

Wykonywanie wiązarów i dźwigarów dachowych

712[02].Z1.15

Zabezpieczanie ścian wykopów

712[02].Z1.14

Deskowanie schodów

712[02].Z1.13

Deskowanie stropów

712[02].Z1.12

Deskowanie ścian i słupów

712[02].Z1.11

Deskowanie fundamentów i stóp fundamentowych

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

5

2. WYMAGANIA WSTĘPNE

Przystępując do realizacji programu jednostki modułowej uczeń powinien umieć:

korzystać z różnych źródeł informacji,

posługiwać się podstawowymi pojęciami z zakresu budownictwa,

wykonywać szkice podstawowymi technikami rysunkowymi,

rozróżniać narzędzia i sprzęt do robót ciesielskich,

rozróżniać maszyny do robót ciesielskich,

rozróżniać narzędzia i sprzęt do łączenia drewna,

przygotowywać narzędzia, sprzęt i maszyny do pracy,

wykonywać konserwację oraz drobne naprawy narzędzi i sprzętu,

dobierać narzędzia i sprzęt do określonych robót ciesielskich, zgodnie z zasadami bhp,

wykonywać podstawowe pomiary w robotach ciesielskich,

wykonywać ręczną obróbkę drewna zgodnie z zasadami bhp,

wykonywać mechaniczną obróbkę drewna zgodnie z zasadami bhp,

wykonywać połączenia i złącza ciesielskie,

wykonywać i demontować rusztowania drewniane,

organizować stanowisko pracy zgodnie z wymogami ergonomii.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

6

3. CELE KSZTAŁCENIA

W wyniku realizacji programu jednostki modułowej uczeń powinien umieć:

dobrać narzędzia i sprzęt do wykonania ścian,

dobrać materiały do wykonania ścian szkieletowych,

wykonać połączenie podwalin ze słupem w ścianie szkieletowej,

wykonać połączenie oczepów ze słupem,

wykonać połączenie słupów z ryglami,

wykonać połączenie mieczy lub zastrzałów z konstrukcją nośną,

wykonać deskowanie pionowe ściany szkieletowej zewnętrznej,

wykonać deskowanie poziome ściany szkieletowej wewnętrznej,

wykonać ocieplenie sypkimi materiałami izolacyjnymi,

wykonać ocieplenie matami izolacyjnymi,

wykonać konstrukcję ścian sumikowo-łątkowych,

wykonać konstrukcję ścian ryglowych,

wykonać szkielet ściany z desek,

wykonać poszycie ściany z desek,

wykonać zakotwienia podwaliny z fundamentami,

wykonać ściankę działową szkieletową,

wykonać pracę zgodnie z zasadami bhp, ochrony ppoż. i ochrony środowiska.




background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

7

4. PRZYKŁADOWE SCENARIUSZE ZAJĘĆ

Scenariusz zajęć 1

Osoba prowadząca ……………………………………………….
Modułowy program nauczania: Cieśla 712[02]
Moduł:

Technologia robót ciesielskich 712[02].Z1

Jednostka modułowa:

Wykonywanie drewnianych ścian szkieletowych
712[02].Z1.07

Temat: Konstrukcja szkieletowych ścian ryglowych.

Cel ogólny: zapoznanie uczniów z konstrukcją ściany szkieletowej ryglowej.

Po zakończeniu zajęć edukacyjnych uczeń potrafi:

określić materiały, narzędzia i sprzęt do wykonania ściany szkieletowej ryglowej,

zorganizować stanowisko do wykonywania pracy zgodnie z zasadami bezpieczeństwa
i higieny pracy,

wykonać szkic konstrukcji ściany,

scharakteryzować konstrukcję ściany szkieletowej ryglowej,

Metody nauczania–uczenia się:

ćwiczenia praktyczne,

pokaz z objaśnieniem.

Formy organizacyjne pracy uczniów:

indywidualna i grupowa.

Czas: 1 godzina 30 minut

Środki dydaktyczne:

plansze i rysunki z połączeniami elementów ścian,

plansze z przekrojami ścian,

model ściany szkieletowej ryglowej,

blok rysunkowy formatu A4,

przybory kreślarskie, gumka.

Przebieg zajęć:
1. Sprawy organizacyjne.
2. Nawiązanie do tematu, omówienie celów zajęć.
3. Realizacja zajęć:

nauczyciel przedstawia uczniom budowę ściany szkieletowej ryglowej, kolejno
omawia każdy element ściany, pokazując go na planszach z przekrojami,

nauczyciel charakteryzuje połączenia poszczególnych elementów ściany, rysuje je na
tablicy lub przedstawia na planszach,

nauczyciel zwraca uwagę uczniów na projektowanie elementów konstrukcji ściany,
których wymiary zależą od obciążeń stałych (ciężar własny) i zmiennych budynku
(obciążenie śniegiem i wiatrem),

uczniowie wykonują szkic konstrukcji ściany szkieletowej ryglowej,

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

8

nauczyciel nadzoruje pracę uczniów i pomaga w rozwiązaniu zadań, podpowiada
najlepsze rozwiązania,

nauczyciel wyjaśnia sposób izolowania ściany szkieletowej, przedstawiając go na
przykładowym modelu,

nauczyciel przedstawia sposób deskowania ściany szkieletowej.

4. Nauczyciel analizuje prace poszczególnych uczniów.
5. Uczniowie prezentują swoje prace w kolejności wykonywania.
6. Grupa wspólnie z nauczycielem dokonuje oceny prac.

Zakończenie zajęć

Praca domowa

Opisz konstrukcję ściany szkieletowej ryglowej.


Sposób uzyskania informacji zwrotnej od ucznia po zakończonych zajęciach:

anonimowe ankiety ewaluacyjne dotyczące sposobu prowadzenia zajęć i zdobytych
umiejętności.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

9

Scenariusz zajęć 2

Osoba prowadząca ……………………………………………….
Modułowy program nauczania: Cieśla 712[02]
Moduł:

Technologia robót ciesielskich 712[02].Z1

Jednostka modułowa:

Wykonywanie drewnianych ścian szkieletowych
712[02].Z1.07

Temat: Zapoznanie się z konstrukcją ściany szkieletowej z desek.

Cel ogólny: zapoznanie uczniów z konstrukcją ściany szkieletowej drewnianej.

Po zakończeniu zajęć edukacyjnych uczeń potrafi:

dobrać narzędzia, materiały i sprzęt do wykonywania ścian szkieletowych drewnianych,

zorganizować stanowisko do wykonywania pracy zgodnie z zasadami bezpieczeństwa
i higieny pracy,

zdefiniować pojęcie: ściana szkieletowa drewniana,

określić kolejność wykonywanych prac związanych z wykonywaniem ściany szkieletowej
drewnianej,

wykonać szkic konstrukcji ściany,

wykonać konstrukcję ściany szkieletowej drewnianej.


Metody nauczania–uczenia się:

ćwiczenia praktyczne.

Formy organizacyjne pracy uczniów:

indywidualna,

grupowa.

Czas: 1 godzina 30 minut

Środki dydaktyczne:

blok rysunkowy formatu A4,

przybory kreślarskie,

plansze i rysunki z połączeniami elementów ścian,

plansze z przekrojami ścian,

model ściany szkieletowej drewnianej.


Przebieg zajęć:

Zadanie dla ucznia

Przedmiotem zadania jest wykonanie fragmentu ściany szkieletowej drewnianej.


FAZA WSTĘPNA

Czynności organizacyjno-porządkowe, podanie tematu lekcji, zapoznanie uczniów z pracą

metodą przewodniego tekstu.



background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

10

FAZA WŁAŚCIWA

INFORMACJE
1. Na czym polega dobór materiałów i sprzętu do wykonania ściany szkieletowej

drewnianej?

2. Jakie rozróżniamy narzędzia i materiały do wykonania ściany szkieletowej drewnianej?
3. Gdzie w budownictwie wykonuje się ściany drewniane szkieletowe?
4. Czy potrafisz zgromadzić odpowiednie narzędzia i materiały do wykonania ścian

drewnianych?

5. Czy potrafisz wykonać model ściany szkieletowej drewnianej?

PLANOWANIE
1. Wykonaj szkic ściany.
2. Zaplanuj kolejność czynności wykonania modelu ściany.

UZGODNIENIE
1. Scharakteryzuj wszystkie punkty z fazy planowania z nauczycielem.
2. Odnieś się do uwag i propozycji nauczyciela.

WYKONANIE
1. Przygotuj narzędzia, sprzęt i materiały do wykonania zadania.
2. Wykonaj zgodnie z zaplanowanymi czynnościami szkic ściany.
3. Sprawdź sprawność działania narzędzi do wykonania zadania.
4. Wykonaj zadane i zaplanowane ćwiczenie zgodnie z zasadami bhp.
5. Dotnij elementy ściany według zaplanowanego szkicu.
6. Połącz docięte elementy według zasad wykonywania drewnianych ścian szkieletowych.
7. Zwróć uwagę na estetykę i dokładność twojej pracy.
8. Przygotuj się do zaprezentowania swojej pracy.

SPRAWDZANIE
1. Czy poprawnie zostały wykonane pomiary ściany?
2. Czy prawidłowo został wykonany rysunek ściany?
3. Czy rysunek jest czytelny i estetyczny?
4. Czy wszystkie cechy charakterystyczne (detale) ściany zostały zaznaczone na szkicu?
5. Czy poprawnie została wykonana ściana?

ANALIZA

Uczniowie wskazują, które etapy ćwiczenia sprawiły im najwięcej trudności. Nauczyciel

podsumowuje całe ćwiczenie, wskazuje jakie nowe, ważne umiejętności zostały wykształcone,
jakie wystąpiły nieprawidłowości i jak ich unikać w przyszłości.

FAZA KOŃCOWA

Zakończenie zajęć

Praca domowa

Napisz w zeszycie, jakie rodzaje drewna można zastosować do wykonywania ścian
szkieletowych? Jakie występują fazy obróbki elementów drewnianych?


Sposób uzyskania informacji zwrotnej od ucznia po zakończonych zajęciach:
– anonimowe ankiety ewaluacyjne dotyczące sposobu prowadzenia zajęć, trudności podczas

realizowania zadania i zdobytych umiejętności.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

11

5. ĆWICZENIA

5.1. Materiały na ściany szkieletowe drewniane

5.1.1. Ćwiczenia

Ćwiczenie 1

Spośród przedstawionych materiałów budowlanych wybierz te, które zastosowałbyś do

budowy ściany szkieletowej.


Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres

i techniki wykonania. Zapoznać uczniów z zasadami bezpiecznej pracy.


Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1) obejrzeć materiały budowlane znajdujące się w pracowni,
2) wybrać materiały mogące służyć do budowy szkieletowej ściany drewnianej,
3) uzasadnić wybór materiałów.

Zalecane metody nauczania-uczenia się:

ćwiczenia praktyczne,

pokaz z objaśnieniem.

Środki dydaktyczne:

zestawy różnego rodzaju materiałów budowlanych,

literatura z rozdziału 7.


Ćwiczenie 2

Spośród przedstawionych krawędziaków drewnianych wybierz te, które posiadają wady

naturalne. Scharakteryzuj wady drewna.

Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres

i techniki wykonania. Zapoznać uczniów z zasadami bezpiecznej pracy.

Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1) obejrzeć dokładnie krawędziaki,
2) wybrać kawałki z widocznymi wadami naturalnymi,
3) omówić poszczególne wady.

Zalecane metody nauczania-uczenia się:

ćwiczenia praktyczne,

tekst przewodni,

pokaz z objaśnieniem.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

12

Środki dydaktyczne:

kawałki krawędziaków z widocznymi wadami naturalnymi,

literatura z rozdziału 7.


Ćwiczenie 3

Spośród pokazanych materiałów budowlanych wybierz tworzywa drzewne. Opisz ich

właściwości.

Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres

i techniki wykonania. Zapoznać uczniów z zasadami bezpiecznej pracy.

Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1) obejrzeć materiały budowlane znajdujące się w pracowni,
2) wybrać tworzywa drzewne),
3) opisać właściwości poszczególnych tworzyw drzewnych.

Zalecane metody nauczania-uczenia się:

ćwiczenia praktyczne,

tekst przewodni,

pokaz z objaśnieniem.

Środki dydaktyczne:

zestawy różnego rodzaju materiałów budowlanych, w tym kawałki tworzyw drzewnych,

długopis lub ołówek,

zeszyt przedmiotowy,

literatura z rozdziału 7.



background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

13

5.2. Elementy ścian szkieletowych drewnianych

5.2.1. Ćwiczenia

Ćwiczenie 1

Na planszach znajdują się zdjęcia budynków drewnianych, wykonanych różnymi metodami.

Na podstawie uzyskanych wiadomości rozpoznaj i omów te metody.

Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres

i techniki wykonania. Zapoznać uczniów z zasadami bezpiecznej pracy.

Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1) przeczytać treść ćwiczenia,
2) dokładnie obejrzeć budynki zamieszczone na zdjęciach,
3) ułożyć grupami zdjęcia budynków wg technologii wykonania,
4) omówić każdą z technologii.

Zalecane metody nauczania-uczenia się:

tekst przewodni,

pokaz z objaśnieniem.


Środki dydaktyczne:

plansze ze zdjęciami budynków drewnianych,

wykonanych w różnych technologiach,

literatura z rozdziału 7.


Ćwiczenie 2

Wykonaj połączenie sumika ze słupem w ścianie sumikowo-łątkowej.

Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres

i techniki wykonania. Zapoznać uczniów z zasadami bezpiecznej pracy.

Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1) przygotować stanowisko pracy zgodnie z zasadami bhp,
2) przygotować odpowiednie narzędzia i sprzęt,
3) wykonać pomiar grubości deski sumikowej,
4) wykonać w słupie wyżłobienia podłużne,
5) wsunąć sumik w wyżłobienie w słupie,
6) sprawdzić jakość wykonanej pracy,
7) zaprezentować wykonane zadanie,
8) uporządkować stanowisko pracy.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

14

Zalecane metody nauczania-uczenia się:

ćwiczenia praktyczne,

pokaz z objaśnieniem.

Środki dydaktyczne:

narzędzia i sprzęt do robót ciesielskich,

fragment słupa drewnianego o wymiarach np. 120 x 120 mm,

deska drewniana strugana o grubości np. 40 mm,

literatura z rozdziału 7.


Ćwiczenie 3

Wykonaj fragment ściany zewnętrznej sumikowo-łątkowej o wymiarach 1200x1500 mm

z desek o grubości 32 mm obustronnie wsuniętych w słup o wymiarach 160x160 mm,
docieplonej zasypką z trocin i wapna.

Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres

i techniki wykonania. Zapoznać uczniów z zasadami bezpiecznej pracy.

Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1) przygotować stanowisko pracy zgodnie z zasadami bhp,
2) przygotować odpowiednie narzędzia i sprzęt,
3) wykonać w słupach wyżłobienia podłużne,
4) przyciąć deski na równy wymiar,
5) wsunąć deski w wyżłobienia w słupach,
6) przygotować zasypkę z trocin i wapna,
7) wsypać zasypkę w przestrzeń między deskami,
8) sprawdzić jakość wykonanej pracy,
9) uporządkować stanowisko pracy.

Zalecane metody nauczania-uczenia się:

ćwiczenia praktyczne,

pokaz z objaśnieniem.

Środki dydaktyczne:

narzędzia i sprzęt do robót ciesielskich,

fragmenty słupa drewnianego o wymiarach 160x160 mm,

deski drewniane strugane o grubości 32 mm,

trociny,

wapno gaszone,

literatura z rozdziału 7.


Ćwiczenie 4

Wykonaj fragment szkieletu ściany z desek grubości 40

mm. Wymiary konstrukcji:

1400x1000 mm.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

15

Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres

i techniki wykonania. Zapoznać uczniów z zasadami bezpiecznej pracy.

Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1) przygotować stanowisko pracy zgodnie z zasadami bhp,
2) przygotować odpowiednie narzędzia i sprzęt,
3) dociąć deski na żądane wymiary,
4) wykonać połączenia wg zasad wykonywania ścian z desek,
5) sprawdzić i ocenić jakość wykonanej pracy,
6) uporządkować stanowisko pracy.

Zalecane metody nauczania-uczenia się:

ćwiczenia praktyczne,

pokaz z objaśnieniem.

Środki dydaktyczne:

narzędzia i sprzęt do robót ciesielskich,

deski strugane gr.40 mm,

gwoździe,

literatura z rozdziału 7.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

16

5.3. Ściany drewniane ryglowe


5.3.1. Ćwiczenia

Ćwiczenie 1

Wykonaj zakotwienie fragmentu podwaliny w ścianie fundamentowej.


Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres

i techniki wykonania. Zapoznać uczniów z zasadami bezpiecznej pracy.


Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1) przygotować narzędzia i sprzęt,
2) przygotować stanowisko pracy,
3) ocenić sposób przygotowania podwaliny pod względem impregnacji drewna,
4) przygotować papę i lepik,
5) przykleić izolację przeciwwilgociową,
6) osadzić fragment podwaliny na izolacji,
7) przymocować podwalinę kotwą,
8) sprawdzić poprawność wykonanej pracy,
9) zaprezentować wykonane zadanie,
10) uporządkować stanowisko pracy.

Zalecane metody nauczania-uczenia się:

ćwiczenia praktyczne,

pokaz z objaśnieniem.

Środki dydaktyczne:

fragment ściany fundamentowej,

fragment podwaliny o wymiarach 60 x 120mm,

papa asfaltowa,

lepik asfaltowy,

kotew stalowa,

narzędzia i sprzęt potrzebny do wykonania ćwiczenia,

literatura z rozdziału 7.


Ćwiczenie 2

Wykonaj połączenie narożne podwaliny na zamek francuski.

Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres

i techniki wykonania. Zapoznać uczniów z zasadami bezpiecznej pracy.



background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

17

Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1) zorganizować stanowisko pracy do wykonania ćwiczenia zgodnie z zasadami bhp,
2) dobrać narzędzia,
3) sprawdzić wymiary podwaliny podane w instrukcji,
4) wykonać nacięcia wg zasad wykonywania połączeń na zamek francuski,
5) połączyć obie części podwaliny,
6) sprawdzić poprawność wykonanego ćwiczenia,
7) zaprezentować wykonane zadanie.

Zalecane metody nauczania-uczenia się:

ćwiczenia praktyczne,

pokaz z objaśnieniem.

Środki dydaktyczne:

zestawy narzędzi i sprzętu do wykonywania połączeń ciesielskich,

odcinki podwaliny o określonym wymiarze,

literatura z rozdziału 7.


Ćwiczenie 3

Wykonaj połączenie podwaliny ściany zewnętrznej z podwaliną ściany wewnętrznej.

Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres

i techniki wykonania.

Sposób wykonania ćwiczenia


Uczeń powinien:

1) zorganizować stanowisko pracy do wykonania ćwiczenia zgodnie z zasadami bhp,
2) dobrać narzędzia,
3) wykonać nacięcia wg zasad wykonywania połączeń na jaskółczy ogon,
4) połączyć obie części podwaliny,
5) sprawdzić poprawność wykonanego ćwiczenia,
6) zaprezentować wykonane zadanie.
7) uporządkować stanowisko pracy.

Zalecane metody nauczania-uczenia się:

ćwiczenia praktyczne,

pokaz z objaśnieniem.

Środki dydaktyczne:

instrukcja wykonania połączenia,

zestawy narzędzi i sprzętu do wykonywania połączeń ciesielskich,

odcinki podwaliny o określonym wymiarze,

literatura z rozdziału 7.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

18

Ćwiczenie 4

Wykonaj połączenie podwaliny ze słupem środkowym.

Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres

i techniki wykonania. Zapoznać uczniów z zasadami bezpiecznej pracy.

Sposób wykonania ćwiczenia


Uczeń powinien:

1) zorganizować stanowisko pracy do wykonania ćwiczenia zgodnie z zasadami bhp,
2) dobrać narzędzia,
3) sprawdzić wymiary podwaliny i słupa,
4) wykonać nacięcia wg zasad wykonywania połączeń na czop,
5) połączyć słupa z podwaliną,
6) sprawdzić poprawność wykonanego ćwiczenia,
7) zaprezentować wykonane zadanie,
8) uporządkować stanowisko pracy.

Zalecane metody nauczania-uczenia się:

ćwiczenia praktyczne,

pokaz z objaśnieniem.


Środki dydaktyczne:

instrukcja wykonania zadania,

zestawy narzędzi i sprzętu do wykonywania połączeń ciesielskich,

odcinek podwaliny o określonym wymiarze,

odcinek słupa o określonym wymiarze,

literatura z rozdziału 7.















background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

19

5.4. Deskowanie ścian szkieletowych

5.4.1. Ćwiczenia


Ćwiczenie 1

Wykonaj deskowanie poziome modelu ściany szkieletowej ryglowej. Użyj połączenia na

wpust.


Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres

i techniki wykonania. Zapoznać uczniów z zasadami bezpiecznej pracy.


Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1) wybrać narzędzia do wykonania deskowania,
2) przygotować stanowisko pracy zgodnie z zasadami bhp,
3) dociąć deski na potrzebny wymiar,
4) przybić deski, sprawdzając poziomnicą właściwe ustawienie desek,
5) sprawdzić jakość wykonanej pracy,
6) zaprezentować wykonane zadanie,
7) uporządkować stanowisko pracy.

Zalecane metody nauczania-uczenia się:

ćwiczenia praktyczne,

pokaz z objaśnieniem.


Środki dydaktyczne:

zestawy narzędzi i sprzętu do robót ciesielskich,

fragment ściany szkieletowej ryglowej,

deski przygotowane do połączenia na wpust,

gwoździe,

literatura z rozdziału 7.


Ćwiczenie 2

Wykonaj deskowanie pionowe ściany szkieletowej na styk z olistwowaniem.

Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres

i techniki wykonania. Zapoznać uczniów z zasadami bezpiecznej pracy.


Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1) przeczytać treść ćwiczenia,
2) wybrać narzędzia,
3) przygotować stanowisko pracy zgodnie z zasadami bhp,
4) dociąć deski i listwy na potrzebny wymiar,

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

20

5) sprawdzić dokładność wykonania krawędzi desek,
6) przybić deski, uważając na uzyskanie pionów,
7) przybić listwy na połączeniach,
8) sprawdzić jakość wykonanej pracy,
9) zaprezentować wykonane zadanie,
10) uporządkować stanowisko pracy.

Zalecane metody nauczania-uczenia się:

ćwiczenia praktyczne,

pokaz z objaśnieniem.

Środki dydaktyczne:

zestawy narzędzi i sprzętu do robót ciesielskich,

fragment ściany szkieletowej,

deski przygotowane do połączenia na styk,

listwy do maskowania połączeń,

gwoździe,

literatura z rozdziału 7.












background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

21

5.5. Wypełnianie ścian izolacją

5.5.1. Ćwiczenia


Ćwiczenie 1

Spośród różnych materiałów budowlanych przedstawionych przez nauczyciela wybierz te,

które stosowane są do izolacji ścian szkieletowych.


Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres

i techniki wykonania.


Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1) obejrzeć próbki materiałów budowlanych znajdujące się w pracowni,
2) wybrać materiały służące do izolacji ścian szkieletowych,
3) zapisać na kartce nazwy wybranych materiałów.

Zalecane metody nauczania-uczenia się:

tekst przewodni,

pokaz z objaśnieniem.


Środki dydaktyczne:

próbki różnych materiałów budowlanych,

kartka papieru,

przybory do pisania,

literatura z rozdziału 7


Ćwiczenie 2

Wykonaj izolację płytami z wełny mineralnej fragmentu ściany szkieletowej.

Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres

i techniki wykonania. Zapoznać uczniów z zasadami bezpiecznej pracy.


Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1) przygotować stanowisko pracy zgodnie z zasadami bhp,
2) sprawdzić grubość przestrzeni między deskowaniem,
3) przyciąć płyty na odpowiedni wymiar,
4) włożyć płyty wełny mineralnej między szkielet konstrukcji,
5) przymocować deski,
6) zaprezentować wykonane zadanie,
7) uporządkować stanowisko pracy.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

22

Zalecane metody nauczania-uczenia się:

ćwiczenia praktyczne,

pokaz z objaśnieniem.


Środki dydaktyczne:

fragment ściany szkieletowej ryglowej,

płyty z wełny mineralnej,

gwoździe,

narzędzia i sprzęt,

literatura z rozdziału 7.
























background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

23

6. EWALUACJA OSIĄGNIĘĆ UCZNIA

Przykłady narzędzi pomiaru dydaktycznego

Test dwustopniowy do jednostki modułowej „Wykonywanie drewnianych
ścian szkieletowych”

Test składa się z 25 zadań otwartych, z luką i wielokrotnego wyboru, z których:

zadania: 1 - 16 są z poziomu podstawowego,

zadania: 17 - 25 są z poziomu ponadpodstawowego.

Punktacja zadań: 0 lub 1 punkt

Za każdą prawidłową odpowiedź uczeń otrzymuje 1 punkt. Za złą odpowiedź lub jej brak

uczeń otrzymuje 0 punktów.

Proponuje się następujące normy wymagań – uczeń otrzyma następujące
oceny szkolne:

dopuszczający – za rozwiązanie co najmniej 10 zadań z poziomu podstawowego,

dostateczny – za rozwiązanie co najmniej 14 zadań z poziomu podstawowego,

dobry – za rozwiązanie 20 zadań, w tym co najmniej 6 z poziomu ponadpodstawowego,

bardzo dobry – za rozwiązanie 23 zadań, w tym co najmniej 8 z poziomu
ponadpodstawowego.

Plan testu

Klucz odpowiedzi

Nr
zad.

Cel operacyjny
(mierzone osiągnięcia ucznia)

Kategoria

celu

Poziom

wymagań

Poprawna

odpowiedź

1

Określić graniczną wilgotność tarcicy
przeznaczonej do budowy ścian
szkieletowych.

B

P

c

2

Określić do jakiej grupy właściwości

zaliczamy gęstość.

B

P

fizyczna

3

Wymienić najczęściej wykorzystywane do
budowy szkieletu ścian, gatunki drewna.

A

P

świerk, sosna,

jodła

4

Rozróżnić mechaniczne właściwości drewna.

B

P

a

5

Określić, czym są sęki w drewnie.

B

P

wady

6

Określić zastosowanie wełny mineralnej
w budownictwie.

C

P

izolacyjny

7

Wskazać nazwę elementu ściany drewnianej,
zamocowanego na fundamencie.

A

P

a

8

Wskazać nazwę elementu w ścianie
sumikowo-łątkowej układanego poziomo.

A

P

b

9

Zdefiniować ściany utworzone ze szkieletu
i wypełnienia montowanego miedzy

B

P

sumikowo-

łątkowymi

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

24

elementami szkieletu.

10 Ustalić zadania słupów.


C


P

obciążenia

11

Ustalić sposób połączenia oczepu ściany
zewnętrznej z oczepem ściany wewnętrznej.

C

P

b

12

Rozróżnić rodzaje deskowań ścian
szkieletowych.

B

P

ukośne

13

Ustalić sposoby łączenia desek w deskowaniu
poziomym

C

P

na nakładkę,

przylgę lub

wpust

14

Wyjaśnić cel wykonywania izolacji w ścianie
drewnianej szkieletowej.

C

P

poprawienie

właściwości

cieplnych

ściany.

15

Rozróżnić materiały sypkie stosowane do
izolacji ścian.

B

P

a

16 Określić palność styropianu.

B

P

tak

17 Ustalić tworzywa drzewne.

C

PP

c

18 Określić wady płyt wiórowych.

C

PP

wilgoć

19 Określić cechy techniczne sklejki.

B

PP

pękanie

20

Określić rodzaj materiału służącego do
wypełnienia muru pruskiego.

C

PP

d

21. Ustalić połączenia elementów ścian z desek.

C

PP

a

22

Ustalić funkcję, jaką pełnią zastrzały
w ścianie.

C

PP

wiatru

23

Określić maksymalną szerokość desek na
deskowanie pionowe.

C

PP

c

24

Ustalić miejsce łączenia pionowego desek
przy deskowaniu.

C

PP

d

25

Określić maksymalną szerokość szczeliny
powietrznej w ścianie szkieletowej
drewnianej.

C

PP

c






background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

25

Przebieg testowania

Instrukcja dla nauczyciela

1. Ustal z uczniami termin przeprowadzenia sprawdzianu z co najmniej jednotygodniowym

wyprzedzeniem.

2. Omów z uczniami cel stosowania pomiaru dydaktycznego.
3. Zapoznaj uczniów z rodzajem zadań podanych w zestawie oraz z zasadami punktowania.
4. Omów z uczniami sposób udzielania odpowiedzi (karta odpowiedzi).
5. Zapewnij uczniom możliwość samodzielnej pracy.
6. Rozdaj uczniom zestawy zadań testowych i karty odpowiedzi, podaj czas przeznaczony na

udzielanie odpowiedzi.

7. Postaraj się stworzyć odpowiednią atmosferę podczas przeprowadzania pomiaru

dydaktycznego (rozładuj niepokój, zachęć do sprawdzenia swoich możliwości).

8. Kilka minut przed zakończeniem sprawdzianu przypomnij uczniom o zbliżającym się

czasie zakończenia udzielania odpowiedzi.

9. Zbierz karty odpowiedzi oraz zestawy zadań testowych.
10. Sprawdź wyniki i wpisz do arkusza zbiorczego.
11. Przeprowadź analizę uzyskanych wyników sprawdzianu i wybierz te zadania, które

sprawiły uczniom największe trudności.

12. Ustal przyczyny trudności uczniów w opanowaniu wiadomości i umiejętności.
13. Opracuj wnioski do dalszego postępowania, mającego na celu uniknięcie niepowodzeń

dydaktycznych – niskie wyniki przeprowadzonego sprawdzianu.

Instrukcja dla ucznia

1. Przeczytaj uważnie instrukcję.
2. Podpisz imieniem i nazwiskiem kartę odpowiedzi.
3. Zapoznaj się z zestawem zadań testowych.
4. Test zawiera 25 zadań o różnym stopniu trudności. Są to zadania: wielokrotnego wyboru,

otwarte i do uzupełnienia z luką.

5. Za każdą poprawną odpowiedź możesz uzyskać 1 punkt.
6. Udzielaj odpowiedzi tylko na załączonej karcie odpowiedzi według przyjętych zasad:

w zadaniach wielokrotnego wyboru (1,4,7,8,11,15,17,20,21,23,24,25) są cztery możliwe
odpowiedzi a, b, c, d, ale tylko jedna odpowiedź jest poprawna, zaznacz ją znakiem X,
w zadaniach otwartych (13,14,16) wpisz odpowiedź w wyznaczone pole, w zadaniach
do uzupełnienia z luką (2,3,5,6,9,10,12,18,19,22) wpisz brakujące wyrazy.

7. Staraj się wyraźnie zaznaczać odpowiedzi. Jeśli się pomylisz i błędnie zaznaczysz

odpowiedź, otocz ją kółkiem i zaznacz odpowiedź, którą uważasz za poprawną.

8. Test składa się z dwóch części. Część I zawiera zadania z poziomu podstawowego,

natomiast w części II są zadania z poziomu ponadpodstawowego i te mogą przysporzyć
Ci trudności, gdyż są one na poziomie wyższym niż pozostałe (dotyczy to zadań od
17÷25).

9. Pracuj samodzielnie, bo tylko wtedy będziesz miał satysfakcję z wykonanego zadania.
10. Kiedy udzielenie odpowiedzi będzie Ci sprawiało trudności, wtedy odłóż jego rozwiązanie

na później i wróć do niego, gdy zostanie Ci wolny czas.

11. Po rozwiązaniu testu sprawdź czy zaznaczyłeś wszystkie odpowiedzi na karcie

odpowiedzi.

12. Na rozwiązanie testu masz 45 min.

Powodzenia!

Materiały dla ucznia:

instrukcja,

zestaw zadań testowych,

karta odpowiedzi.



background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

26

ZESTAW ZADAŃ TESTOWYCH


1. Wilgotność tarcicy do wykonywania ścian szkieletowych nie powinna przekraczać:

a) 37%.
b) 25%.
c) 19%.
d) 10%.

2. Gęstość to ..........................właściwość drewna.

3. Najczęściej wykorzystywane do budowy szkieletu ścian gatunki drewna to:

........................

4. Jedną z mechanicznych właściwości drewna jest:

a) wytrzymałość na ściskanie.
b) nasiąkliwość.
c) szczelność.
d) gęstość.

5. Sęki to ...................... pierwotne drewna.

6. Wełnę mineralną stosuje się w budownictwie drewnianym jako materiał

................................

7. Element ściany drewnianej, który jest mocowany do fundamentu to:

a) podwalina.
b) zastrzał.
c) rygiel.
d) oczep.

8. Poziomo układane elementy w ścianie sumikowo-łątkowej to:

a) podwaliny.
b) sumiki.
c) rygle.
d) bale.


9. Ściany utworzone ze szkieletu i wypełnienia montowanego między elementami szkieletu,

nazywamy ............................................

10. Słupy przenoszą ................................ z wyższych kondygnacji i dachu.

11. Oczep ściany zewnętrznej z oczepem ściany wewnętrznej łączy się:

a) na styk i wkręty podwójne.
b) na jaskółczy ogon.
c) gwoździami.
d) klejem.

12. Deskowanie ścian szkieletowych może być pionowe, poziome lub....................................

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

27

13. W jaki sposób łączone są deski w deskowaniu poziomym?

14. Wyjaśnij cel wykonywania izolacji w ścianie drewnianej szkieletowej.

15. Materiały sypkie stosowane do izolacji ścian to:

a) trociny z wapnem.
b) cement.
c) piasek.
d) wapno.


16. Czy styropian jest materiałem palnym?

17. Do tworzyw drzewnych zaliczamy:

a) drewno sosnowe.
b) drewno dębowe.
c) sklejkę.
d) tarcicę

.


18. Wadą płyt wiórowych jest............................... odporność na wilgoć.

19. Sklejka jest wytrzymała na ................................ i mniej od drewna podatna

na.....................

20. Wypełnienie szkieletu w murze pruskim stanowią:

a) płyty wiórowe.
b) sumiki.
c) deski.
d) cegły.


21. Elementy ścian z desek łączy się:

a) gwoździami.
b) na czopy.
c) na wręby.
d) klejem.


22. Zastrzały usztywniają ścianę głównie od działania siły .....................................

23. Deskowanie pionowe wykonuje się z desek o szerokości nie większej niż:

a) cm.
b) 24cm.
c) 16cm.
d) cm.


24. Przy deskowaniu poziomym łączenia pionowe desek powinny wypaść:

a) z prawej strony słupa.
b) między słupami.
c) na podwalinie.
d) na słupie.

25. Szczelina powietrzna w ścianie szkieletowej drewnianej nie powinna przekraczać:

a) cm.
b) 10cm.
c) 7cm.
d) cm.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

28

KARTA ODPOWIEDZI

Imię i nazwisko...................................................................

Wykonywanie drewnianych ścian szkieletowych

Zakreśl poprawną odpowiedź , wpisz brakujące części zdania lub wykonaj rysunek.

Nr

zadania

Odpowiedź

Punkty

1.

a

b

c

d

2.

3.

4.

a

b

c

d

5.

6.

7.

a

b

c

d

8.

a

b

c

d

9.

10.

11.

a

b

c

d

12.

13.

14.

15.

a

b

c

d

16.

17.

a

b

c

d

18.

19.

20.

a

b

c

d

21.

a

b

c

d

22.

23.

a

b

c

d

24.

a

b

c

d

25.

a

b

c

d

Razem:






background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

29

Test 2

Test dwustopniowy do jednostki modułowej „Wykonywanie drewnianych
ścian szkieletowych”


Test składa się z 25 zadań otwartych, z luką i wielokrotnego wyboru, z których:

zadania: 1 – 16 są z poziomu podstawowego,

zadania: 17 - 25 są z poziomu ponadpodstawowego.

Punktacja zadań: 0 lub 1 punkt

Za każdą prawidłową odpowiedź uczeń otrzymuje 1 punkt. Za złą odpowiedź lub jej brak

uczeń otrzymuje 0 punktów.

Proponuje się następujące normy wymagań – uczeń otrzyma następujące
oceny szkolne:

dopuszczający – za rozwiązanie co najmniej 9 zadań z poziomu podstawowego,

dostateczny – za rozwiązanie co najmniej 14 zadań z poziomu podstawowego,

dobry – za rozwiązanie 17 zadań, w tym co najmniej 4 z poziomu ponadpodstawowego,

bardzo dobry – za rozwiązanie 20 zadań, w tym co najmniej 6 z poziomu
ponadpodstawowego.

Klucz odpowiedzi: 1. a, 2. b, 3. d, 4. d, 5. a, 6. c, 7. d, 8. a, 9. d, 10. a, 11. d, 12.
a, 13. c, 14. a, 15. a, 16. b, 17. c, 18. b, 19. d, 20. b, 21. d, 22. a.

Plan testu

Nr
zad.

Cel operacyjny
(mierzone osiągnięcia ucznia)

Kategoria

celu

Poziom

wymagań

Poprawna

odpowiedź

1

Określić budowę ściany szkieletowej.

B

P

a

2

Określić zastosowanie sklejki.

B

P

b

3

Określić zastosowanie wełny mineralnej.

B

P

d

4

Ustalić budowę muru pruskiego.

C

P

d

5

Ustalić zadanie, jakie spełnia podwalina.

C

P

a

6

Rozróżnić grubość desek na deskowanie
pionowe.

B

P

c

7

Rozróżnić grubość desek na deskowanie
poziome.

B

P

d

8

Ustalić sposób łączenia deskowania
poziomego.

C

P

a

9

Ustalić miejsce łączenia desek.

C

P

d

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

30

10

Ustalić sposób zwiększenia właściwości
cieplnych w ścianach szkieletowych.

C

P

a

11

Określić grubość pustki powietrznej
w ścianie szkieletowej.

B

P

d

12

Określić maksymalną wysokość pustki
powietrznej w ścianie szkieletowej.

B

P

a

13

Ustalić cel stosowania pustki powietrznej
w ścianie szkieletowej.

C

P

c

14

Wskazać sposób określania wymiarów
elementów konstrukcyjnych w ścianach
szkieletowych.

B

P

a

15

Ustalić rodzaj postępowania podczas pracy
z niesprawnym urządzeniem.

C

P

a

16

Ustalić rodzaj drewna do budowy ścian
szkieletowych.

C

PP

b

17

Określić maksymalną wilgotność drewna do
budowy ścian szkieletowych.

C

PP

c

18

Ustalić rodzaj materiału do wykonywania
płyt wiórowych.

C

PP

b

19

Określić budowę ściany sumikowo-
łątkowej.

C

PP

d

20

Określić sposób mocowania desek w
ścianach sumikowo-łątkowych.

C

PP

b

21

Określić sposób łączenia słupów z
podwaliną i oczepem.

C

PP

d

22

Ustalić maksymalną szerokość desek na
deskowanie.

C

PP

a
























background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

31

Przebieg testowania

Instrukcja dla nauczyciela

1. Ustal z uczniami termin przeprowadzenia sprawdzianu z co najmniej jednotygodniowym

wyprzedzeniem.

2. Omów z uczniami cel stosowania pomiaru dydaktycznego.
3. Zapoznaj uczniów z rodzajem zadań podanych w zestawie oraz z zasadami punktowania.
4. Omów z uczniami sposób udzielania odpowiedzi (karta odpowiedzi).
5. Zapewnij uczniom możliwość samodzielnej pracy.
6. Rozdaj uczniom zestawy zadań testowych i karty odpowiedzi, podaj czas przeznaczony na

udzielanie odpowiedzi.

7. Postaraj się stworzyć odpowiednią atmosferę podczas przeprowadzania pomiaru

dydaktycznego (rozładuj niepokój, zachęć do sprawdzenia swoich możliwości).

8. Kilka minut przed zakończeniem sprawdzianu przypomnij uczniom o zbliżającym się

czasie zakończenia udzielania odpowiedzi.

9. Zbierz karty odpowiedzi oraz zestawy zadań testowych.
10. Sprawdź wyniki i wpisz do arkusza zbiorczego.
11. Przeprowadź analizę uzyskanych wyników sprawdzianu i wybierz te zadania, które

sprawiły uczniom największe trudności.

12. Ustal przyczyny trudności uczniów w opanowaniu wiadomości i umiejętności.
13. Opracuj wnioski do dalszego postępowania, mającego na celu uniknięcie niepowodzeń

dydaktycznych – niskie wyniki przeprowadzonego sprawdzianu.

Instrukcja dla ucznia

1. Przeczytaj uważnie instrukcję.
2. Podpisz imieniem i nazwiskiem kartę odpowiedzi.
3. Zapoznaj się z zestawem zadań testowych.
4. Test zawiera 22 zadania o różnym stopniu trudności. Są to zadania typu wielokrotnego

wyboru.

5. Za każdą poprawną odpowiedź możesz uzyskać 1 punkt.
6. Udzielaj odpowiedzi tylko na załączonej karcie odpowiedzi. Dla każdego zadania podane

są cztery możliwe odpowiedzi: A, B, C, D. Tylko jedna odpowiedź jest poprawna;
wybierz ją i zaznacz kratkę z odpowiadającą jej literą znakiem X.

7. Staraj się wyraźnie zaznaczać odpowiedzi. Jeśli się pomylisz i błędnie zaznaczysz

odpowiedź, otocz ją kółkiem i zaznacz odpowiedź, którą uważasz za poprawną.

8. Test składa się z dwóch części. Część I zawiera zadania z poziomu podstawowego,

natomiast w części II są zadania z poziomu ponadpodstawowego i te mogą przysporzyć
Ci trudności, gdyż są one na poziomie wyższym niż pozostałe (dotyczy to zadań od 16 do
22).

9. Pracuj samodzielnie, bo tylko wtedy będziesz miał satysfakcję z wykonanego zadania.
10. Kiedy udzielenie odpowiedzi będzie Ci sprawiało trudności, wtedy odłóż jego rozwiązanie

na później i wróć do niego, gdy zostanie Ci wolny czas.

11. Po rozwiązaniu testu sprawdź czy zaznaczyłeś wszystkie odpowiedzi na KARCIE

ODPOWIEDZI.

12. Na rozwiązanie testu masz 45 min.

Powodzenia!

Materiały dla ucznia:

instrukcja,

zestaw zadań testowych,

karta odpowiedzi.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

32

ZESTAW ZADAŃ TESTOWYCH


1. Ściana szkieletowa składa się:

a) ze szkieletu konstrukcyjnego, okładziny zewnętrznej i wewnętrznej oraz wypełnienia

izolacyjnego.

b) z dwóch warstw blachy aluminiowej i wypełnienia z pianki poliuretanowej.
c) z elementów pionowych i przybitych do nich desek.
d) ze szkieletu drewnianego i wypełnienia z cegły pełnej.


2. Sklejkę stosuje się głównie do:

a) wykonywania konstrukcji stropów.
b) okładania ścian i sufitów.
c) wykonywania posadzek.
d) robót dekarskich.


3. Wełnę mineralną stosuje się do:

a) wykonywania podkładu pod podłogi pływające.
b) izolacji przeciwwilgociowej fundamentów

.

c) wypełniania ścianek działowych.
d) izolacji cieplnej budynków

.

4. Mur pruski to:

a) szkielet drewniany z deskowaniem zewnętrznym oraz okładziną z płyt gipsowo-
kartonowych od wewnątrz.
b) szkielet drewniany wypełniony materiałem izolacyjnym, obłożony z obu stron
tworzywem drzewnym.
c) bale drewniane układane jeden na drugim.
d) szkielet drewniany wypełniony cegłą.


5. Zadaniem podwaliny jest:

a) przeniesienie ciężaru ściany na fundament.
b) izolacja ściany od obciążeń gruntowych.
c) odciążenie słupów konstrukcyjnych.
d) wykończenie ściany od wewnątrz.


6. Deskowanie pionowe wykonuje się z desek o grubości:

a) 10

÷

20 mm.

b) 12

÷

25 mm.

c) 25

÷

38 mm.

d) 40

÷

45 mm.


7. Deskowanie poziome wykonuje się z desek o grubości:

a) 8

÷

10 mm.

b) 10

÷

12 mm.

c) 12

÷

14 mm.

d) 16

÷

32 mm.


background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

33

8. Deskowanie poziome wykonuje się:

a) na przylgę lub w dotyk z listwą.
b) na pióro i wpust.
c) na nakładkę.
d) na zakładkę.


9. Łączenia desek powinny wypadać:

a) z prawej strony słupa.
b) z lewej strony słupa.
c) między przęsłami.
d) na słupie.


10. Dla zapewnienia odpowiednich właściwości cieplnych ścian szkieletowych:

a) umieszcza się płyty izolacyjne między deskowaniem zewnętrznym i wewnętrznym.
b) wykorzystuje się gatunki drewna o lepszych parametrach cieplnych.
c) montuje się dodatkowe ogrzewanie w pomieszczeniu.
d) stosuje się grubsze elementy.


11. Grubość pustki powietrznej w ścianie szkieletowej nie powinna przekraczać:

a) 12 cm.
b) 10 cm.
c) 8 cm.
d) 7 cm.

12. Wysokość pustki powietrznej w ścianie szkieletowej nie powinna przekraczać:

a) 100 cm.
b) 120 cm.
c) 140 cm.
d) 160 cm.


13. Pustka powietrzna w ścianie szkieletowej:

a) podwyższa parametry wytrzymałościowe ściany.
b) nie wpływa na parametry cieplne ściany.
c) podwyższa parametry cieplne ściany.
d) obniża parametry cieplne ściany.


14. Wymiary elementów konstrukcyjnych ścian szkieletowych:

a) są ustalone obliczeniowo.
b) są dobierane przez cieślę.
c) zależą od przekroju drewna.
d) mają przekrój 80x80 mm.


15. Podczas obsługi ręcznej piły elektrycznej zauważyłeś iskrzenie w silniku, powinieneś:

a) natychmiast przerwać pracę i oddać narzędzie do naprawy.
b) dokończyć pracę i oddać narzędzie do naprawy.
c) przedmuchać silnik przez otwory wentylacyjne.
d) sprawdzić wyłącznik piły.

16. Najczęściej do budowy ścian szkieletowych wykorzystuje się drewno:

a) akacjowe.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

34

b) sosnowe.
c) bukowe.
d) dębowe.


17. Maksymalna wilgotność drewna stosowanego do budowy ścian szkieletowych wynosi:

a) 24%.
b) 22%.
c) 19%.
d) 17%.


18. Płyty wiórowe wykonane są z:

a) drewna iglastego, rozwłóknionego w procesie produkcji.
b) prasowanych pod ciśnieniem wiórów, spojonych klejem.
c) drewna klejonego warstwowo.
d) fornirowanych desek.


19. Ściana sumikowi – łątkowa składa się:

a) bali drewnianych układanych jeden na drugim.
b) ze słupów i okładzin konstrukcyjnych.
c) słupów drewnianych i wypełnienia z cegły.
d) ze słupów, podwalin, oczepów i mieczy.

20. Sposób mocowania desek w ścianach sumikowi – łątkowych to:

a) przykręcanie drewnowkrętami do słupów, podwalin i oczepów.
b) wsuwanie w wyżłobienia podłużne słupów.
c) przybijanie do słupów pionowych.
d) przybijanie do podwaliny i oczepu.


21. Słupy łączy się z podwaliną i oczepem na:

a) styk z wcięciem podwójnym.
b) styk prosty.
c) nakładkę.
d) czopy.


22. Deskowanie wykonuje się z desek o szerokości nie większej niż:

a) 16 cm.
b) 18 cm.
c) 20 cm.
d) 22 cm.







background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

35

KARTA ODPOWIEDZI


Imię i nazwisko.................

Wykonywanie drewnianych ścian szkieletowych

Zakreśl poprawną odpowiedź , wpisz brakujące części zdania lub wykonaj rysunek.

Nr

zadania

Odpowiedź

Punkty

1.

a

b

c

d

2.

a

b

c

d

3.

a

b

c

d

4.

a

b

c

d

5.

a

b

c

d

6.

a

b

c

d

7.

a

b

c

d

8.

a

b

c

d

9.

a

b

c

d

10.

a

b

c

d

11.

a

b

c

d

12.

a

b

c

d

13.

a

b

c

d

14.

a

b

c

d

15.

a

b

c

d

16.

a

b

c

d

17.

a

b

c

d

18.

a

b

c

d

19.

a

b

c

d

20.

a

b

c

d

21.

a

b

c

d

22.

a

b

c

d

Razem:




background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

36

7. LITERATURA


1. Kopkowicz F.: Ciesiołka wiejska i małomiasteczkowa. Automa, Warszawa 1948
2. Lenkiewicz W., Zdziarska-Wis I.: Technologia. Ciesielstwo. WSiP, Warszawa 1998
3. Michniewicz W.: Konstrukcje drewniane. Arkady, Warszawa 1958
4. Olczak S., Jędrejek W.: Roboty ciesielskie, stolarskie i dekarskie. Arkady, Warszawa 1961
5. www.cbs.szkielet.pl 2007.07.04

