Konspekt lekcji plecy wklęsłe

background image

MARTA SZCZERBI

ŃSKA

Konspekt lekcji- plecy wkl

ęsłe



1 . Wada - Plecy wkl

ęsłe

2 . Cel - nauka korekcji lokalnej (odcinek l

ędźwiowy ) kręgosłupa,

- rozci

ąganie mm. prostownika grzbietu odc. lędźwiowego i mm. czworobocznych lędźwi,

3 . Wiek - 10 lat
4 . Liczba

ćwiczących -12

5 . Czas trwania zaj

ęć – 45min.

6 . Pomoce - lustra na

ścianie do korygowania postawy z przodu i z boku, 12 drabinek, 12, ławeczek

szwedzkich, 12 krzeseł, 12 piłek lekarskich, r

ęczniki papierowe,


TOK LEKCJI

CEL

ĆWICZENIA

OPIS

ĆWICZENIA

DOZOWANIE

UWAGI

METODYCZNO-

ORGANIZACYJNE

CZ

ĘŚĆ WSTĘPNA


1 .Moment
organizacyjno-
porz

ądkowy-

Autokorekcja
postawy.














2 . Zabawy lub

ćwiczenie
o

żywiające.











3 .

Ćwiczenie

oddechowe (tor
piersiowy).



Zorganizowanie i
przygotowanie
grupy do zaj

ęć.

Kształtowanie
prawidłowej
postawy, wyrabianie

świadomego i
aktywnego stosunku
do procesu
korekcyjnego.
Pobudzenie układu
nerwowego
receptorów wzroku i
czucia gł

ębokiego.






Pobudzenie układu
kr

ążeniowo-

oddechowego,
zwi

ększanie

wydolno

ści

organizmu,
korekta odcinka
l

ędźwiowego

kr

ęgosłupa,





wzmacnianie mm.
oddechowych,




Zbiórka, powitanie,
podanie celu lekcji.
Dzieci przyjmuj

ą

prawidłow

ą postawę,

dotykaj

ąc plecami (część

l

ędźwiowa) ściany, stopy

wysuni

ęte nieco w przód,

Dzieci staraj

ą się

zmniejszy

ć wysunięcie

stóp do przodu z
równoczesnym
przyleganiem cz

ęści

l

ędźwiowej do ściany.







Zabawa "Uwaga lawina".
Dzieci biegaj

ą po sali w

dowolnych kierunkach ,
na hasło nauczyciela
"uwaga lawina", chroni

ą

si

ę przy drabinkach, lub

przy scianie, ,
przylegaj

ąc całym ciałem

do drabinki lub

ściany.

Na hasło "po lawinie"
dzieci swobodnie biegaj

ą

po sali.

p.w.: le

żenie tyłem,nn.

ugi

ęte w kolanach, rr.

wzdłu

ż tułowia, dłonie

kontroluj

ą ustawienie

miednicy i przywarcie
odcinka l

ędźwiowego do

podło

ża.



Czas trwania-2
min,

















Czas trwania:3
min,










Ćwiczący
powtarza 4x we
własnym
tempie,



Ustawienie w
szeregu,
Nauczyciel omawia
wad

ę postawy-plecy

wkl

ęsłe

(powi

ększenie

lordozy l

ędźwiowej),

oraz sposoby
korekcji tej wady.










Nauczyciel zwraca
uwag

ę właściwe

uło

żenie odc,

l

ędźwiowego.










Nauczycil zwraca
uwag

ę, aby odcinek

l

ędźwiowy cały czas

przylegał do
podlo

ża- szczególnie

podczas
przenoszenia r

ąk.

background image

R: wdech ustami-przenos
rr.gór

ą, położyć

wyprostowane za głow

ą,

wydech-poło

żyć dłonie

na klatce piersiowej,

CZ

ĘŚĆ GŁÓWNA


1 .

Ćwiczenie głowy

i szyi.


















2 .

Ćwiczenie

ramion i obr

ęczy

barkowej.






3 .

Ćwiczenie lub

zabawa kształtuj

ące

nawyk prawidłowej
postawy.



















Wzmacnianie mm.
szyi i karku
(

ćwiczenia

izometryczne),
















Wzmacnianie mm. rr
i obr

ęczy barkowej,








Doskonalenie
przyjmowania
postawy
skorygowanej.



















1 . p.w.:siad na krze

śle,

dłonie na czole,
r: równocze

śnie

naciskanie głow

ą na

dłonie i dło

ńmi na

głow

ę- wytrzymać licząc

do 4,
p.w.:j.w., dłonie
splecione na karku,
r: równoczesne
naciskanie dło

ńmi na

kark i karku na dłonie-
wytrzyma

ć licząc do 4,

p.w.: j.w.prawa dło

ń na

prawym uchu
r: analogicznie-j.w.
p.w.: j.w.lewa dło

ń na

lewym uchu
r: analogicznie-j.w.

p.w./; w staniu naprzeciw
drabinki, chwyt dlo

ńmi

szczebla na wysoko

ści rr,

r: opad na drabink

ę przez

ugi

ęcie rr i powrót do

p.w.przez wyprost rr..



Zabawa "Paj

ąk i muchy".

Dzieci biegaj

ą po sali w

dowolnych kierunkach,
na umówiony sygnał -
"paj

ąk"- przyjmują

pozycj

ę skorygowaną:

le

żenie tyłem, nn.ugięte

stopy oparte na
podłodze,dłonie oparte
na biodrach (kolce
biodrowe przednie
górne) naciskaj

ą na

miednic

ę, dociskając

odcinek l

ędźwiowy

kr

ęgosłupa do podłogi,

brzuch wci

ągnięty,

Dziecko , któremu nie
udało si

ę przyjąć

postawy skorygowanej,
zostaje zabrane przez
"paj

ąka" do "matni"-tu

uczy si

ę skorygować


Ćwiczenie
powtórzy

ć po 2

x w ka

żdym

kierunku,
















10x2 powtórze

ń,









Zabawa trwa ok.
3 min.





















Nauczyciel
kontroluje
prawidłow

ą postawę

podczas
wykonywania

ćwiczeń,plecy
przylegaj

ą do

oparcia,












Nale

ży zwrócić

szczególn

ą uwagę,

aby

ćwiczący

utrzymywał
wyprostowan

ą

pozycj

ę i nie

pogł

ębiał lordozy

l

ędźwiowej.


Nale

ży zwrócić

uwag

ę , by łopatki

przylegały do
podło

ża.


















background image




4 .

Ćwiczenie

oddechowe (tor
brzuszny).












5 .

Ćwiczenie mm.

grzbietu.
i
6 .

Ćwiczenie mm.

po

śladkowych i nóg.













7 .

Ćwiczenie mm.

brzucha.













8 .

Ćwiczenie

elongacyjne
(sterowanie dolne )









Wzmacnianie mm.
oddechowych













Rozci

ąganie mm.

prostownika
grzbietu, odc
l

ędźwiowego i mm.

czworobocznych
l

ędźwi,

wzmacnianie mm.
po

śladkowych i

kulszowo-
goleniowych.







Wzmacnianie mm.
brzucha.













Elongacja
kr

ęgosłupa








postaw

ę wraz z

nauczycielem.

p.w.: le

żenie tyłem,

nn.ugi

ęte stopy oparte na

podłodze,dłonie le

żą na

brzuchu, odcinek
l

ędźwiowy przylega do

podło

ża,

r: wdech nosem- brzuch
kontrolowany przez
dłonie unosi si

ę do góry,

wydech ustami - brzuch
opada,




Jeden

ćwiczący z dwójki;

p.w.: przysiad podparty,
r: uniesienie bioder przez
wyprost nn. , bez
odrywania dłoni od
podło

ża,

Drugi

ćwiczący;

p.w. le

żenie tyłem,nn

ugi

ęte w kolanach, stopy

na podłodze,
r:odpychaj

ąc się stopami

od podło

ża przemieszcza

si

ę pod współćwiczącym,

Od razu nast

ępuje

zmiana w wykonywaniu

ćwiczenia.

p.w.:le

żenie tyłem,nn,

ączone i wyprostowane

do pionu, biodra ok.50
cm od drabinki. Przy
głowie

ćwiczącego stoi

partner.

Ćwiczący

trzyma go dło

ńmi za nogi

w okolicach kostek,
r.: Współ

ćwiczący

odpycha nn. kolegi na
drabink

ę, ćwiczący

oporuje, nie pozwalaj

ąc

by nn. dotkn

ęły drabinki,



p.w.:le

żenie tyłem na

sko

śnie zaczepionej

ławeczce, stopy pod
szczeblem
drabinki,kolana lekko
ugi

ęte, głowa niżej,

dłonie na biodrach,
r: wyci

ąganie tułowia w

dół,



Ćw. Powtórzyć
4 x, w
samodzielnie
regulowanym
tempie,










Ka

żdy z

ćwiczących

ćwiczy po 8 x,














8x2
powtórzenia,













Ka

żdy ćwiczy

po 4 x,










Nale

ży zwrócić

uwag

ę , łopatki

przylegały do
podło

ża,









Dzieci dobieraj

ą się

parami,


















Odległo

ść bioder od

drabinki musi
gwarantowa

ć

bezpieczny k

ąt

pracynn -
opuszczenie nn. nie
mo

że pogłębiać

lordozy l

ędźwiowej.

Ćwiczący trzyma
łokcie przy
podłodze.
Współ

ćwiczący

musi zachowywa

ć

prawidłow

ą postawę.

Ćwiczący muszą
zachowac ostro

żność

podczas

ćwiczeń,







background image



9 .

Ćwiczenie

kształtuj

ące nawyk

prawidłowej
postawy.














10 .

Ćwiczenie mm.

grzbietu i po

śladków

na przyrz

ądach

(dolny odcinek
grzbietu).










11 .

Ćwiczenie mm.

brzucha.














12 .

Ćwiczenie

oddechowe (tor
brzuszny).







Kształtowanie
nawyku prawidlowej
postawy, Pobudzenie
układu nerwowego
receptorów wzroku i
czucia gł

ębokiego.













Wzmacnianie mm.
grzbietu odcinka
l

ędźwiowego przy

oddalonych
przyczepach,
wzmacnianie mm
po

śladkowych,









Wzmacnianie mm.
brzucha,
Elongacja
kr

ęgosłupa,

wzmacnianie mm.
wysklepiaj

ących

stopy,








Ćwiczenie
wzmacnij

ące mm.

oddechowe,







p.w. stanie w postawie
skorygowanej twarz

ą do

lustra-(obserwacja
postawy z przodu i z
boku). Po wzrokowej
kontroli poprawno

ści

postawy

ćwiczący

zamyka oczy i rozlu

źnia

mm, nast

ępnie( przy

zamkni

ętych oczach)

stara si

ę przyjąć

prawidłow

ą postawę, gdy

ćwiczą uważa , że przyjął
prawidłow

ą postawę

otwiera oczy i kontroluje
w lustrze poprawno

ść

swojej postawy.

p.w.;le

żenie w poprzek

na dwóch ustawionych
jedna na drugiej
ławeczkach, dłonie
trzymaj

ą za szczebel

drabinki poni

żej

płaszczyzny podparcia,
nn wyprostowane,

ączone opuszczone na

podłog

ę,

r: uniesienie nn. do
poziomu- wytrzyma

ć

licz

ąc do 4, powrót do

p.w.,

p.w. zwis tyłem na
drabince, głowa
przyci

ągnieta do mostka,

mi

ędzy stopami piłka

lekarska,
przed

ćwiczącym stoją

ławeczki z poprzedniego

ćwiczenia,
r: ugi

ęcie nn., przenos

piłki na ławeczki, powrót
bez piłki do zwisu.
Ugi

ęcie nn bez pilki ,

chwyt piłki z ławeczek,
przenos do pozycji zwisu
pionowego.

p.w.: le

żenie tyłem, nn.

ugi

ęte w kolanch, stopy

le

żą na podłodze, jedna

dło

ń leży na klatce

piersiowej druga na
brzuchu,
r.: wdech nosem- dło

ń na

brzuchu unosi si

ę,

wydech ustami - dło

ń na



4x,

















8x,














4x 2
powtórzenia,














4x, w
samodzielnie
regulowanym
tempie,






Nauczyciel
przypomina,

że

prawidlowa postaw

ę

przyjmujemy od
ustabilizowania
miednicy.












Nauczyciel zwraca
uwag

ę, aby

ćwiczący nie unosili
nn powy

żej

poziomu- ze
wzgl

ędu na

lordozowanie,







Dzieci pobieraj

ą

piłki lekarskie.
Chwyt drabinki
podchwytem,













Nale

ży zwrócić

uwag

ę ćwiczącym ,

aby odcinek
l

ędźwiowy

kr

ęgosłupa przylegał

do podło

ża,



background image




13 .

Ćwiczenie mm.

grzbietu na
przyrz

ądach (dolny

odcinek grzbietu).







14 .

Ćwiczenie mm.

po

śladkowych.






15 .

Ćwiczenie

mm.brzucha.



Ćwiczenie
rozci

ągające mm.

prostownika grzbietu
odc. l

ędźwiowego

czworoboczne
l

ędźwi,





Ćwiczenie
wzmacniajace mm.
po

śladkowe i

kulszowo goleniowe,


Ćwiczenie
wzmacniaj

ące mm.

sko

śne brzucha,

korekcja lokalna
cz

ęści lędźwiowej

kr

ęgosłupa,

brzuchu opada wraz z
brzuchem,

le

żenie tyłem na skośnie

zaczepionej ławce o
drabinki szeroki chwyt
dło

ńmi za szczebel,

r.: wznos ugi

ętych, a

nast

ępnie

wyprostowanych nn, do
le

żenia przerzutnego,

powrót do pozycji
wyj

ściowej,


p.w. niska pozycja
Klappa,jedna nn.
wyprostowana, uniesiona
nad podłog

ą,

r.: kr

ążenie

wyprostowan

ą nn.,


p.w. le

żenie tyłem, nn.

ugi

ęte w kolanch , pod

pierwszym szczeblem
drabinki, rr wzdłu

ż

tułowia, cz

ęść lędźwiowa

kr

ęgosłupa przylega do

podło

ża,

r.:1 - uniesienie głowy,
rr. i tułowia nad podło

że

w kierunku pn,
2- powrót do p.w.
3=1, lecz do l.n.
4=2,




8x,










3 kr

ążenia w

prawo, 3
kr

ążenia w

lewo- ka

żda nn,

ćwiczy 3x,


4x do p.n., 4x
do l.n.-
powtórzy

ć 2x,








Zwróci

ć uwagę na

konieczno

ść

uginania nn. w
kolanach w
momencie unoszenia
ich z podło

ża,







Nale

ży zwrócić

uwag

ę, by nn. była

przedłu

żeniem

tułowia- nie
nast

ępowało

pogł

ębienie l.l.,


Cz

ęść lędźwiowa

kr

ęgosłupa cały czas

przylega do podło

ża,












Dzieci zabieraj

ą

sobie krzesła i
ustawiaja w szeregu,
w odleglo

ści ok1,5

m.

background image

CZ

ĘŚC

KO

ŃCOWA


1 .

Ćwiczenia

przeciw
płaskostopiu.











2 .

Ćwiczenia

kształtujace nawyk
prawidlowej
postawy.




3 .

Ćwiczenie

oddechowe (tor
piersiowy)









4 . Moment
organizacyjno-
porz

ądkowy.

Korekcja postawy.




wzmacnianie mm.
wysklepiaj

ących

stop

ę,

wzmacnianie mm.
brzucha,









Korekcja postawy
siedz

ąc na krześle,







Wzmacnianie mm.
oddechowych,
zwi

ększanie

ruchomo

ści klatki

piersiowej,







Kształtowanie
nawyku
przyjmowania
prawidlowej
postawy,wzmacnia-
nie mm.
Wysklepiaj

ących

stopy, wzmacnianie
mm. brzucha,
korekcja w siadzie.




p.w: siad na
krze

śle,dłonie trzymają

boki siedzenia krzesła,
przed krzesłem na
podłodze le

ży kawałek

r

ęcznika papierowego,

r.:chwytanie palcami
papieru i "darcie" go na
jak najmniejsze
kawałki,a nast

ępnie

zbieranie podartych
kawałków palcami stóp i
podawanie ich do r

ąk,


p.w: siad na krze

śle

r: napi

ęcie mm. brzucha,

z doci

śnięciem odcinka

l

ędźwiowego do krzesła,

Jedna dło

ń pod

odcinkiem l

ędźwiowym

kr

ęgosłupa,


p.w: siad na krze

śle, rr.

wzdłu

ż tułowia,

r.: wdech nosem , rr. z
rotacja zewn

ętrzną w dół

w skos,
wydech ustami, powrót
rr. do p.w.,





Wyró

żnienie i

pochwalenie dzieci.
Zadanie zadania
domowego-
przyjmowanie
prawidłowej postawy
rano i wieczorem ( po 4
x) stoj

ąc przy ścianie, z

jedn

ą ręką pod odc.

l

ędźwiowym.

Po

żegnanie.




Czas trwania ok.
1 min,












4x,







4x, tempo
oddychania
reguluje sobie

ćwiczący,








Prowadz

ący zwraca

uwag

ę na

utrzymywanie przez

ćwiczących postawy
skorygowanej (cz

ęść

l

ędźwiowa przylega

do oparcia krzesła),







Nale

ży zwrócić

uwag

ę również na

prawidlowe
poło

żenie odcinka

piersiowego,



Prowadz

ący zwraca

uwage na
utrzymanie
prawidlowej
postawy, ze
szczególnym
uwzgl

ędnieniem

niedopuszczania do
pogł

ębiania się

lordozy l

ędźwiowej

podczas wdechu,

Dzieci siedz

ą na

krzesłach,
zachowuj

ąc

poprawn

ą postawę.

