monter nawierzchni kolejowej 712[05] z2 01 n

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”


MINISTERSTWO EDUKACJI

NARODOWEJ



Andrzej Bochyński










Badanie i ocena stanu drogi kolejowej 712[05].Z2.01










Poradnik dla nauczyciela







Wydawca

Instytut Technologii Eksploatacji – Państwowy Instytut Badawczy
Radom 2007

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

1

Recenzenci:

inż. Artur Wilk
inż. Andrzej Zieliński



Opracowanie redakcyjne:
mgr inż. Andrzej Bochyński



Konsultacja:
mgr inż. Krzysztof Wojewoda






Poradnik stanowi obudowę dydaktyczną programu jednostki modułowej 712[05].Z2.01
„Badanie i ocena stanu drogi kolejowej”, zawartego w modułowym programie nauczania dla
zawodu Monter nawierzchni kolejowej.


























Wydawca

Instytut Technologii Eksploatacji – Państwowy Instytut Badawczy, Radom 2007

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

2

SPIS TREŚCI


1. Wprowadzenie

3

2. Wymagania wstępne

5

3. Cele kształcenia

6

4. Przykładowe scenariusze zajęć

7

5. Ćwiczenia

10

5.1. Metody wykonywania pomiarów, przyrządy pomiarowe

10

5.1.1. Ćwiczenia

10

5.2. Pomiar pełzania toków szynowych

13

5.2.1. Ćwiczenia

13

5.3. Diagnostyka nawierzchni

15

5.3.1. Ćwiczenia

15

6. Ewaluacja osiągnięć ucznia

17

7. Literatura

37

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

3

1. WPROWADZENIE

Przekazujemy Państwu Poradnik dla nauczyciela „Badania i ocena stanu drogi

kolejowej”, który będzie pomocny w prowadzeniu zajęć dydaktycznych w szkole kształcącej
w zawodzie monter nawierzchni kolejowej 712[05].

W poradniku zamieszczono:

wymagania wstępne,

wykaz umiejętności, jakie uczeń opanuje podczas zajęć,

przykładowe scenariusze zajęć,

propozycje ćwiczeń, które mają na celu ukształtowanie u uczniów umiejętności
praktycznych,

wykaz literatury, z jakiej uczniowie mogą korzystać podczas nauki.
Wskazane jest, aby zajęcia dydaktyczne były prowadzone przede wszystkim metodą

wykonywania ćwiczeń praktycznych.

Na końcu opracowania każdego z tematów znajduje się sprawdzian postępów, który

pozwoli uczniowi określić własne umiejętności i zakres poznanej wiedzy. Jeżeli uczeń uzyska
pozytywne wyniki, będzie mógł przejść do następnego tematu, a jeśli nie, to wiadomości
powinien powtórzyć i poprawić swoje umiejętności z pomocą nauczyciela.

W celu przeprowadzenia sprawdzianu wiadomości i umiejętności ucznia, nauczyciel

może posłużyć się zamieszczonym w rozdziale 6 zestawem zadań testowych.

W tym rozdziale podano również:

plan testu w formie tabelarycznej,

punktację zadań,

propozycje norm wymagań,

instrukcję dla nauczyciela,

instrukcję dla ucznia,

zestaw zadań.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

4
























Schemat układu jednostek modułowych

712[05].Z2.04

Wykonywanie naprawy

rozjazdów kolejowych

712[05].Z2.03

Wykonywanie naprawy

podtorza

i toru kolejowego

712[05].Z2

Utrzymanie i naprawa drogi

kolejowej

712[05].Z2.01

Badanie i ocena stanu drogi kolejowej

712[05].Z2.02

Wykonywanie prac

bieżącego utrzymania dróg

kolejowych

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

5

2. WYMAGANIA WSTĘPNE

Przystępując do realizacji programu jednostki modułowej uczeń powinien umieć:

stosować przepisy bezpieczeństwa i higieny pracy, ochrony środowiska i ochrony
przeciw pożarowej

charakteryzować podstawowe elementy drogi kolejowej,

rozpoznawać materiały stosowane do budowy nawierzchni kolejowej,

klasyfikować maszyny do budowy i utrzymania drogi kolejowej,

określać budowę podtorza kolejowego,

wykonywać prace ślusarskie i spawalnicze,

stosować ogólne zasady użytkowania urządzeń stacyjnych i przejazdowych,

prowadzić podstawowe prace miernicze,

charakteryzować dziedziny transportu kolejowego,

czytać rysunki techniczne,

sporządzać proste rysunki techniczne,

stosować zasady współpracy w grupie,

korzystać z różnych źródeł informacji,

oceniać własne możliwości pracy w zawodzie,

selekcjonować, porządkować, dokumentować i przechowywać informację,

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

6

3. CELE KSZTAŁCENIA

W wyniku realizacji programu jednostki modułowej uczeń powinien umieć:

określić wpływ eksploatacji na trwałość i niezawodność nawierzchni kolejowej oraz
zużywanie się podstawowych jej elementów,

określić zakres poszczególnych rodzajów naprawy torów i rozjazdów,

określić dopuszczalne tolerancje wymiarowe podczas eksploatacji toru,

zorganizować stanowisko pracy do wykonywania pomiarów,

posłużyć się podstawowym sprzętem pomiarowym, maszynami i urządzeniami do
kontroli stanu toru,

wykonać podstawowe pomiary parametrów toru i rozjazdów,

udokumentować wykonane pomiary,

odczytać pomiary torów wykonywane przy pomocy wagonów pomiarowych,

wykorzystać wyniki pomiarów do sporządzania pełnej dokumentacji eksploatacyjnej toru
bezstykowego,

dokonać oględzin rozjazdów i skrzyżowań torów oraz stabilizatorów iglicy,

sprawdzić stan techniczny torów i rozjazdów,

określić stan techniczny nawierzchni na obiektach mostowych,

zastosować przepisy bezpieczeństwa i higieny pracy podczas wykonywania pomiarów
i badań stanu drogi kolejowej,

posłużyć się sprzętem ochrony osobistej,

udzielić pierwszej pomocy w razie wypadku.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

7

4. PRZYKŁADOWE SCENARIUSZE ZAJĘĆ

Scenariusz zajęć 1

Osoba prowadząca

…………………………………….………….

Modułowy program nauczania:

Monter nawierzchni kolejowej 712[05]

Moduł:

Budowa drogi kolejowej 712[05].Z2

Jednostka modułowa:

Badanie i ocena stanu drogi kolejowej.712[05].Z2.01

Temat: Metody wykonywania pomiarów, przyrządy pomiarowe.

Cel ogólny: Kształtowanie umiejętności rozpoznawania przyrządów pomiarowych,

zapoznanie z metodami oceny stanu nawierzchni kolejowej.


Po zakończeniu zajęć edukacyjnych uczeń powinien:

rozpoznać podstawowe instrumenty i przyrządy pomiarowe,

znać metody oceny stanu toru,

umieć definicje parametrów geometrycznych toru kolejowego,

rozpoznać dokumentację toru bezstykowego,

określić zakres badań technicznych toru,

znać zasady wykonywania oględzin rozjazdów.


Metody nauczania–uczenia się:

pogadanka,

pokaz z objaśnieniem,

ćwiczenie.

Formy organizacyjne pracy uczniów:

indywidualna,

grupowa.

Czas: 2 godziny dydaktyczne.

Środki dydaktyczne:

tablice poglądowe przedstawiające instrumenty i przyrządy pomiarowe,

tablica poglądowa przedstawiająca książkę kontroli stanu toru,

tablice poglądowe przedstawiające wydruki pomiarowe z toromierza elektronicznego
TEC-1435 oraz drezyny pomiarowej EM-120,

papier formatu A4,

poradnik dla ucznia.


Przebieg zajęć:
1. Sprawy organizacyjne.
2. Nawiązanie do tematu, omówienie celu zajęć.
3. Realizacja tematu

zapoznanie uczniów z metodami oceny stanu toru,

pokazanie przyrządów oraz instrumentów pomiarowych na tablicach poglądowych,

przedstawienie wyglądu książki kontroli stanu toru na tablicach poglądowych,

pokazanie wydruków pomiarowych z toromierza TEC-1435 oraz z drezyny
pomiarowej EM-120,

polecenie wykonania ćwiczeń z poradnika dla ucznia rozdział 4.1.1.1.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

8

4. Sprawdzenie poprawności wykonania i omówienie wykonania ćwiczenia.
5. Podsumowanie zajęć.

Zakończenie zajęć

Na zakończenie zajęć nauczyciel wraz z uczniami powtarza zrealizowany materiał.


Praca domowa

Na kopii wydruku z drezyny pomiarowej EM-120 przygotowanej przez nauczyciela

zaznaczyć usterki przekraczające dopuszczalne tolerancje.

Sposób uzyskania informacji zwrotnej od ucznia po zakończonych zajęciach:

ustne wypowiedzi uczniów

pisemny sprawdzian wiadomości.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

9

Scenariusz zajęć 2


Osoba prowadząca

…………………………………….………….

Modułowy program nauczania:

Monter nawierzchni kolejowej 712[05]

Moduł:

Budowa drogi kolejowej 712[05].Z2

Jednostka modułowa:

Badanie i ocena stanu drogi kolejowej.712[05].Z2.01

Temat: Pomiary pełzania toków szynowych.

Cel ogólny: Kształtowanie umiejętności rozpoznawania części rozjazdowych

Po zakończeniu zajęć edukacyjnych uczeń powinien umieć:

rozpoznać dokumentację toru bezstykowego,

sklasyfikować przyczyny pełzania szyn,

znać zasady instalowania punktów stałych toru bezstykowego,


Metody nauczania–uczenia się:

pokaz z objaśnieniem,

pogadanka,

ćwiczenie praktyczne.


Formy organizacyjne pracy uczniów:

indywidualna,

grupowa.


Czas:
2 godziny dydaktyczne.

Środki dydaktyczne:

tablica poglądowa przedstawiająca dokumentację toru bezstykowego,

kopie dokumentacji toru bezstykowego,

poradnik dla ucznia.


Przebieg zajęć:
1. Sprawy organizacyjne.
2. Nawiązanie do tematu, omówienie celu zajęć.
3. Realizacja tematu

zapoznanie uczniów z właściwościami toru bezstykowego,

pokazanie i omówienie dokumentacji dotyczącej toru bezstykowego,

omówienie zasad instalowania punktów stałych,

polecenie wykonania ćwiczeń z poradnika dla ucznia rozdział 4.2.2.

4. Sprawdzenie poprawności wykonania i omówienie wykonania ćwiczenia.
5. Podsumowanie lekcji.

Zakończenie zajęć

Na zakończenie zajęć nauczyciel wraz z uczniami powtarza zrealizowany materiał.


Praca domowa

Na kopii dziennika przemieszczeń szyn z podanymi przez wykładowcę pomiarami po

obliczeniu wpisać wartości pełzania.

Sposób uzyskania informacji zwrotnej od ucznia po zakończonych zajęciach:

ustne wypowiedzi uczniów,

pisemny sprawdzian wiadomości.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

10

5. ĆWICZENIA

5.1. Metody wykonywania pomiarów, przyrządy pomiarowe

5.1.1. Ćwiczenia


Ćwiczenie 1

Na rysunku pokazany jest przyrząd do pomiaru rozjazdów wraz z przystawkami.

1. Podaj jego nazwę.









?

2.

Do czego służy ta
przystawka
toromierza?

……………………………
……………………………

3.

Do czego służy ta
przystawka
toromierza?

……………………………
……………………………

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

11

Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres

i technikę wykonania ćwiczenia.


Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1) zapoznać się z przyrządami pomiarowymi omówionymi w rozdziale 4.1.1,
2) rozpoznać poszczególne przyrządy,
3) w ramce pod rysunkiem wpisać za znakiem? odpowiednią nazwę przyrządu,
4) przedyskutować rozwiązanie na forum grupy.

Zalecane metody nauczania–uczenia się:

pokaz z objaśnieniem,

ćwiczenie.

Środki dydaktyczne:

kopie powyższego rysunku przygotowane przez wykładowcę,

poradnik.


Ćwiczenie 2

Na rysunku pokazane jest urządzenie do pomiaru toru.

1. Podaj jego nazwę.


2. Jakie parametry toru to urządzenie mierzy?....................................................................


3. Jakie parametry toru to urządzenie wylicza?....................................................................

Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres

i technikę wykonania ćwiczenia.

1?

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

12

Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1) zapoznać się z przyrządami i urządzeniami pomiarowymi omówionymi w rozdziale

4.1.1.,

2) rozpoznać urządzenie,
3) w ramce pod rysunkiem wpisać za znakiem? odpowiednią nazwę urządzenia,
4) w miejsce kropek wpisać odpowiednie parametry geometryczne toru,
5) przedyskutować rozwiązanie na forum grupy.


Zalecane metody nauczania–uczenia się:

pokaz z objaśnieniem,

ćwiczenie

Środki dydaktyczne:

kopie powyższego rysunku przygotowane przez wykładowcę,

poradnik.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

13

5.2. Pomiary pełzania toków szynowych

5.2.1. Ćwiczenia


Ćwiczenie 1

Na rysunku pokazany jest wzór metryki toru bezstykowego.


1. Jakie dane wpisujemy w rubryki oznaczone znakiem?

2. Jakie podstawowe dane zawiera metryka toru bezstykowego?

…………………………………………………

………………………………………………….

………………………………………………….

………………………………………………….

Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres

i technikę wykonania ćwiczenia.


Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1) zapoznać się z metryką toru bezstykowego zamieszczoną w rozdziale 4.1.2.,
2) w ramce ze znakiem? wpisać odpowiednie określeni danych,
3) w miejsce kropek wpisać podstawowe dane jakie zawiera metryka toru bezstykowego,
4) przedyskutować rozwiązanie na forum grupy.

Zalecane metody nauczania–uczenia się:

pokaz z objaśnieniem,

ćwiczenie.

?

?

?

?

?

?

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

14

Środki dydaktyczne:

kopie powyższego rysunku przygotowane przez wykładowcę,

poradnik.


Ćwiczenie 2

Na rysunku pokazany jest przykład zainstalowania punktów stałych.


1. Jaka jest zasadnicza odległość między tymi punktami?

2. W jakim celu zakładane są punkty stałe? …………………………………….

…………………………………………………………………………………………

Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres

i technikę wykonania ćwiczenia.

Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1) zapoznać się z zasadą instalowania punktów stałych toru bezstykowego zamieszczoną

w rozdziale 4.1.2.

2) w ramce ze znakiem? wpisać zasadniczą odległość pomiędzy punktami,
3) w miejsce kropek wpisać cel zakładania punktów stałych,
4) przedyskutować rozwiązanie na forum grupy.


Zalecane metody nauczania–uczenia się:

pokaz z objaśnieniem,

ćwiczenie.

Środki dydaktyczne:

kopie powyższego rysunku przygotowane przez wykładowcę,

poradnik.

?

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

15

5.3.

Diagnostyka nawierzchni

5.3.1. Ćwiczenia


Ćwiczenie 1

Na rysunku pokazana jest fotografia szyny z zużyciem pionowym.

1. Określ, czy zużycie pionowe szyn jest wadą?

……………………………….

2. Podaj podstawowe wady szyn?

…………………………………………………

………………………………………………….

………………………………………………….

………………………………………………….

Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres

i technikę wykonania ćwiczenia.


Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1) zapoznać się z rozdziałem 4.1.3. – diagnostyka nawierzchni,
2) w miejsce kropek za znakiem?

wpisać prawidłową odpowiedź,

3) przedyskutować rozwiązanie na forum klasy.

Zalecane metody nauczania–uczenia się:

pokaz z objaśnieniem,

ćwiczenie.

Środki dydaktyczne:

kopie powyższego rysunku przygotowane przez wykładowcę,

poradnik.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

16

Ćwiczenie 2

Na rysunku pokazany jest przyrząd stosowany na mostach.

1. Jaki przyrząd ukazuje powyższa fotografia?

………………………….…………….

2. W jakim celu stosuje się ten przyrząd

?……………………………………………….

3. Z jakich części się składa się ten przyrząd?

………………………………………….

4. Jaki jest zakres temperatur swobodnej pracy tego urządzenia?………..………..

Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres

i technikę wykonania ćwiczenia.

Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1) zapoznać się z rozdziałem 4.1.3. diagnostyka nawierzchni,
2) w miejsce kropek za znakiem?

wpisać prawidłową odpowiedź,

3) przedyskutować rozwiązanie na forum grupy.

Zalecane metody nauczania–uczenia się:

pokaz z objaśnieniem,

ćwiczenie.

Środki dydaktyczne:

kopie powyższego rysunku przygotowane przez wykładowcę,

poradnik.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

17

6. EWALUACJA OSIĄGNIĘĆ UCZNIA

Przykłady narzędzi pomiaru dydaktycznego


Test dwustopniowy do jednostki modułowej

„Badanie i ocena stanu drogi

kolejowej”

Test składa się z 20 zadań wielokrotnego wyboru, z których:

zadania 1, 2, 3, 4, 5, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 17, 18, 19, 20 są z poziomu podstawowego,

zadanie 6,7, 15,16 jest z poziomu ponadpodstawowego.

Punktacja zadań: 0 lub 1 punkt

Za każdą prawidłową odpowiedź uczeń otrzymuje 1 punkt. Za złą odpowiedź lub jej brak

uczeń otrzymuje 0 punktów.


Proponuje się następujące normy wymagań – uczeń otrzyma następujące
oceny szkolne:

dopuszczający – za rozwiązanie co najmniej 6 zadań z poziomu podstawowego,

dostateczny – za rozwiązanie co najmniej 10 zadań z poziomu podstawowego,

dobry – za rozwiązanie co najmniej 13 zadań z poziomu podstawowego oraz 2 z poziomu
ponadpodstawowego.

bardzo dobry – za rozwiązanie co najmniej 15 zadań z poziomu podstawowego oraz co
najmniej 3 zadań z poziomu ponadpodstawowego.

Klucz odpowiedzi: 1. d, 2. b, 3. c, 4. b, 5. b, 6. a, 7. c, 8. a, 9. a, 10. b, 11. a,
12. c, 13. b, 14. d, 15. c, 16. b, 17. d, 18. a, 19. d, 20. c.

Plan testu

Nr
zad.

Cel operacyjny
(mierzone osiągnięcia ucznia)

Kategoria

celu

Poziom

wymagań

Poprawna

odpowiedź

1

Wybrać

przyrządy

pomiarowe

do

pomiaru torów

B

P

d

2

Rozpoznać przyrządy pomiarowe

B

P

b

3

Określić gradient szerokości toru

B

P

c

4

Rozpoznać przyrządy pomiarowe

A

P

c

5

Określić

przeznaczenie

przyrządu

pomiarowego

A

P

b

6

Rozpoznać instrumenty pomiarowe

C

PP

a

7

Określić jednostkę miary wichrowatości
toru

C

PP

c

8

Rozpoznać

pojazd

do

pomiaru

pośredniego toru

A

P

a

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

18

9

Określić w jakiej dokumentacji zapisuje
się wyniki pomiarów bezpośrednich

A

P

a

10

Rozpoznać urządzenia do pomiaru
bezpośredniego toru

B

P

b

11

Scharakteryzować

do

czego

służy

badanie defeskopowe

B

P

a

12

Określić zakres oględzin rozjazdów

B

P

c

13

Określić zakres przeglądu przyrządów
wyrównawczych

B

P

b

14

Rozpoznać

dokumentację

toru

bezstykowego

A

P

d

15

Określić przyczynę pełzania toru

C

PP

c

16

Rozpoznać przyrządy pomiarowe

C

PP

b

17

Określić terminy pomiarów toków
szynowych

A

P

d

18

Rozpoznać wady szyn

C

P

a

19

Określić zasady instalowania punktów
stałych

A

P

d

20

Rozpoznać elementy toru kolejowego na
mostach

B

P

c

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

19

Przebieg testowania

Instrukcja dla nauczyciela

1. Ustalić z uczniami termin przeprowadzenia sprawdzianu z wyprzedzeniem co najmniej

jednotygodniowym.

2. Omówić z uczniami cel stosowania pomiaru dydaktycznego.
3. Zapoznać uczniów z rodzajem zadań zawartych w zestawie oraz z zasadami

punktowania.

4. Przygotować odpowiednią liczbę testów.
5. Zapewnić samodzielność podczas rozwiązywania zadań.
6. Przed rozpoczęciem testu przeczytać uczniom instrukcję dla ucznia.
7. Zapytać, czy uczniowie wszystko zrozumieli. Wszelkie wątpliwości należy wyjaśnić.
8. Nie przekraczać czasu przeznaczonego na test.
9. Kilka minut przed zakończeniem testu należy przypomnieć uczniom o zbliżającym się

czasie zakończenia udzielania odpowiedzi.

Instrukcja dla ucznia

1. Przeczytaj uważnie instrukcję.
2. Podpisz imieniem i nazwiskiem kartę odpowiedzi.
3. Zapoznaj się z zestawem zadań testowych.
4. Test zawiera 20 zadań. Do każdego zadania dołączone są 4 możliwości odpowiedzi.

Tylko jedna jest prawidłowa.

5. Udzielaj odpowiedzi na załączonej karcie odpowiedzi, stawiając w odpowiedniej rubryce

znak X. W przypadku pomyłki należy błędną odpowiedź zaznaczyć kółkiem, a następnie
ponownie zakreślić odpowiedź prawidłową.

6. Pracuj samodzielnie, bo tylko wtedy będziesz miał satysfakcję z wykonanego zadania.
7. Jeśli udzielenie odpowiedzi będzie Ci sprawiało trudność, wtedy odłóż jego rozwiązanie

na później i wróć do niego, gdy zostanie Ci wolny czas.

8. Na rozwiązanie testu masz 45 minut.

Powodzenia!

Materiały dla ucznia:

instrukcja,

zestaw zadań testowych,

karta odpowiedzi.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

20

ZESTAW ZADAŃ TESTOWYCH


1. Do pomiarów pośrednich toru używa się

a) profilomierzy.
b) klinów pomiarowych.
c) strzałkomierzy.
d) wagonów pomiarowych.

2. Przedstawiony na rysunku przyrząd to

a) profilomierz.
b) toromierz uniwersalny.
c) zwrotnica.
d) węgielnica

3. Gradient szerokości toru mierzony jest na bazie

a) 1 m.
b) 10 m.
c) 5 m.
d) 100 m.

4. Przedstawiona na rysunku przystawka toromierza to

a) profilomierz.
b) dalmierz.
c) poziomica.
d) niwelator.







5. Toromierzem uniwersalnym mierzymy między innymi

a) temperaturę szyn.
b) szerokość toru.
c) krzywizny toru.
d) wyboczenia toru.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

21

6. Pokazany na rysunku przyrząd pomiarowy to

a) niwelator.
b) dalmierz.
c)

kątomierz.

d) skaner.

7. Wichrowatość toru wyrażamy w następujących jednostkach miary

a) mb.
b) m/km.
c)

mm/m.

d) procętach.


8. Pokazany na rysunku pojazd to

a) drezyna awaryjna.
b) drezyna do wymiany podkładów.
c) pociąg szybkiej wymiany szyn.
d) drezyna pomiarowa.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

22

9. Wyniki pomiarów bezpośrednich torów odnotowujemy w

a) książce kontroli stanu toru.
b) dzienniku D – 831.
c) dzienniku D – 830.
d) wykazie D – 21.


10. Pokazane na rysunku urządzenie to

a) suwmiarka laserowa.
b) toromierz elektroniczny.
c) defektoskop.
d) profilomierz komputerowy.

11. Badania defektoskopowe mają na celu

a) wykrywanie wad w szynach.
b) wykrywanie wad podtorza.
c) pomiar zużycia pionowego szyn.
d) pomiar zużycia poziomego szyn.


12. Oględziny rozjazdów mają na celu

a) sprawdzenie szerokości.
b) pomiar przechyłki.
c)

wzrokową ocenę stanu rozjazdu.

d) pomiar zanieczyszczenia podsypki.


13. Podczas. przeglądu przyrządów wyrównawczych sprawdzamy

a) stan łożysk mostu.
b) położenie części składowych.
c)

stan przyczółków mostu.

d) poziom stanu wody.






background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

23

14. Poniższy dokument to


a) książka kontroli stanu toru.
b) wykres. pełzania toków szynowych.
c) analiza temperatur przytwierdzeni szyn.
d) metryka toru bezstykowego.

15. Przyczyną pełzania może być

a) długość szlaku kolejowego.
b) wysokość nasypów.
c) zmiana temperatury.
d) rodzaj podkładów.















background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

24

16. Pokazany na rysunku przyrząd to

a) strzałkomierz.
b) profilomierz.
c) suwmiarka rozjazdowa.

d) szczelinomierz.


17. Pomiary przesunięć toków szynowych wykonuje się

a) raz na 5 lat.
b) raz na 3 lata.
c) 4 razy w roku.

d) co najmniej raz w roku.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

25

18. Pokazana na rysunku wada szyny to

a)

zużycie boczne.

b)

zużycie pionowe.

c)

wgniecenie.

d)

wytopienie.


19. Zasadnicza odległość pomiędzy punktami stałymi toru wynosi

a) 1000 m.
b) 2000 m.
c) 10 m.
d) 200 m.


20. Pokazany na rysunku przyrząd to

a) zwrotnica.
b) wyrzutnia płóz hamulcowych.
c) przyrząd wyrównawczy.
d) hamulec torowy.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

26

KARTA ODPOWIEDZI


Imię i nazwisko..........................................................................................

Badanie i ocena stanu drogi kolejowej


Zakreśl poprawną odpowiedź

.

Nr

zadania

Odpowiedź

Punkty

1

a

b

c

d

2

a

b

c

d

3

a

b

c

d

4

a

b

c

d

5

a

b

c

d

6

a

b

c

d

7

a

b

c

d

8

a

b

c

d

9

a

b

c

d

10

a

b

c

d

11

a

b

c

d

12

a

b

c

d

13

a

b

c

d

14

a

b

c

d

15

a

b

c

d

16

a

b

c

d

17

a

b

c

d

18

a

b

c

d

19

a

b

c

d

20

a

b

c

d

Razem:

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

27

Test II

Test dwustopniowy do jednostki modułowej

„Badanie i ocena stanu drogi

kolejowej”

Test składa się z 20 zadań wielokrotnego wyboru, z których:

zadania 3,4, 5, 6,7, 8, 9,10, 11, 12,13,14, 17, 18, 19, 20 są z poziomu podstawowego,

zadanie 1,2,15,16 jest z poziomu ponadpodstawowego.

Punktacja zadań: 0 lub 1 punkt

Za każdą prawidłową odpowiedź uczeń otrzymuje 1 punkt. Za złą odpowiedź lub jej brak

uczeń otrzymuje 0 punktów.


Proponuje się następujące normy wymagań – uczeń otrzyma następujące
oceny szkolne:

dopuszczający – za rozwiązanie co najmniej 6 zadań z poziomu podstawowego,

dostateczny – za rozwiązanie co najmniej 10 zadań z poziomu podstawowego,

dobry – za rozwiązanie co najmniej 13 zadań z poziomu podstawowego oraz 2 z poziomu
ponadpodstawowego.

bardzo dobry – za rozwiązanie co najmniej 15 zadań z poziomu podstawowego oraz co
najmniej 3 zadań z poziomu ponadpodstawowego.

Klucz odpowiedzi: 1. c, 2. c, 3. a, 4. b, 5. c, 6. b, 7. b, 8. c, 9. b, 10. c, 11. a,
12. d, 13. a, 14. d, 15. d, 16. c, 17. d, 18. a, 19. a, 20. d.

Plan testu

Nr
zad.

Cel operacyjny
(mierzone osiągnięcia ucznia)

Kategoria

celu

Poziom

wymagań

Poprawna

odpowiedź

1

Rozpoznać przyrządy pomiarowe

C

PP

c

2

Określić

zasady

pomiaru

bezpośredniego toru

C

PP

c

3

Określić

urządzenia

do

pomiarów

bezpośrednich

A

P

a

4

Określić parametry geometryczne toru

A

P

b

5

Określić

przeznaczenie

przyrządów

pomiarowych

B

P

c

6

Określić

zawartość

wydruków

z przyrządów pomiarowych

B

P

b

7

Określić

przeznaczenie

przyrządów

pomiarowych

B

P

b

8

Scharakteryzować

zawartość

dokumentacji pomiarów pośrednich

B

P

c

9

Wybrać

dokumentację

do

zapisu

pomiarów bezpośrednich

A

P

b

10

Rozpoznać urządzenie do pomiarów
bezpośrednich

B

P

c

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

28

11

Określić terminy badań technicznych
torów

A

P

a

12

Określić zakres przeglądów

B

P

d

13

Rozpoznać wady szyn

C

P

a

14

Rozpoznać dokumentację toru

B

P

d

15

Określić

luz

między

elementami

rozjazdów

C

PP

d

16

Określić metodę oceny stanu utrzymania
toru

C

PP

c

17

Określić zakres przeglądów toru

B

P

d

18

Rozpoznać przyrządy pomiarowe

B

P

a

19

Określić terminy pomiarów toru

A

P

a

20

Określić zastosowanie przyrządów

B

P

d

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

29

Przebieg testowania

Instrukcja dla nauczyciela

1. Ustalić z uczniami termin przeprowadzenia sprawdzianu z wyprzedzeniem co najmniej

jednotygodniowym.

2. Omówić z uczniami cel stosowania pomiaru dydaktycznego.
3. Zapoznać uczniów z rodzajem zadań zawartych w zestawie oraz z zasadami

punktowania.

4. Przygotować odpowiednią liczbę testów.
5. Zapewnić samodzielność podczas rozwiązywania zadań.
6. Przed rozpoczęciem testu przeczytać uczniom instrukcję dla ucznia.
7. Zapytać, czy uczniowie wszystko zrozumieli. Wszelkie wątpliwości należy wyjaśnić.
8. Nie przekraczać czasu przeznaczonego na test.
9. Kilka minut przed zakończeniem testu należy przypomnieć uczniom o zbliżającym się

czasie zakończenia udzielania odpowiedzi.

Instrukcja dla ucznia

1. Przeczytaj uważnie instrukcję.
2. Podpisz imieniem i nazwiskiem kartę odpowiedzi.
3. Zapoznaj się z zestawem zadań testowych.
4. Test zawiera 20 zadań. Do każdego zadania dołączone są 4 możliwości odpowiedzi.

Tylko jedna jest prawidłowa.

5. Udzielaj odpowiedzi na załączonej karcie odpowiedzi, stawiając w odpowiedniej rubryce

znak X. W przypadku pomyłki należy błędną odpowiedź zaznaczyć kółkiem, a następnie
ponownie zakreślić odpowiedź prawidłową.

6. Pracuj samodzielnie, bo tylko wtedy będziesz miał satysfakcję z wykonanego zadania.
7. Jeśli udzielenie odpowiedzi będzie Ci sprawiało trudność, wtedy odłóż jego rozwiązanie

na później i wróć do niego, gdy zostanie Ci wolny czas.

8. Na rozwiązanie testu masz 45 minut.

Powodzenia!

Materiały dla ucznia:

instrukcja,

zestaw zadań testowych,

karta odpowiedzi.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

30

ZESTAW ZADAŃ TESTOWYCH


1. Pokazany na rysunku przyrząd to


a) profilomierz.
b) noktowizor.
c) teodolit.
d) węgielnica.

2. Nierówności toków szynowych mierzymy na bazie

a) 1 m.
b) 10 m.
c) 5 m.
d) 100 m.

3. Pokazany na rysunku pojazd służy do

a) pomiaru pośredniego parametrów geometrycznych toru.
b) pomiaru temperatury szyn.
c) pomiaru zużycia szyn.
d) pomiaru twardości szyn wraz z określeniem gatunku stali.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

31

4. Różnica w wysokości toków szynowych to

a) gradient szerokości.
b) przechyłka.
c) nierówności poziome.
d) wysadziny.


5. Przedstawiony na rysunku przyrząd pomiarowy służy do

a) twardości szyn.
b) temperatury szyn.
c) zużycia szyn.
d) gatunku szyn.


6. Wydruki z toromierza elektronicznego zawierają między innymi

a) położenie toru względem toru zasadniczego.
b) szerokość toru.
c)

wielkość zużycia szyn.

d) wysokość nad poziomem morza.


7. Pokazana na rysunku przystawka toromierza służy do pomiaru

a) wichrowatości.
b) przechyłki.
c)

gradientu szerokości toru.

d) żłobków w rozjazdach.






8. Wydruk z drezyny pomiarowej zawiera między innymi

a) pochylenie toru.
b) wysokość nasypów.
c) szerokość toru.
d) przeniesione obciążenie brutto.



background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

32

9. Wyniki pomiarów bezpośrednich torów odnotowujemy w

a) dzienniku D-831.
b) książce kontroli stanu toru.
c) metryce toru.
d) profilu toru.


10. Pokazane na rysunku urządzenie to

a) kątomierz laserowy.
b) defektoskop.
c) toromierz elektroniczny.
d) profilomierz komputerowy.


11. Badania techniczne (przeglądy) torów wykonuje się

a) wiosną.
b) latem.
c) jesienią.
d) zimą


12. Podczas przeglądu wstawek międzyrozjazdowych sprawdzamy między innymi

a) położenie względem reperów.
b) strukturę podrozjazdnic.
c)

grubość warstwy filtrującej.

d) stan przytwierdzenia.










background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

33

13. Pokazana na rysunku wada szyny to

a) pęknięcie.
b) złamanie.
c)

zgniecenie.

d) wybuksowanie.


14. Poniższy dokument to strona z

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

34

a) metryki toru bezstykowego.
b) wykresu pełzania toków szynowych.
c) analizy temperatur przytwierdzeni szyn.
d) książki kontroli stanu toru.

15. Luz pomiędzy opornicą a iglicą rozjazdu powinien wynosić

a) 5 mm.
b) 10 mm.
c) 0.1 mm.
d) 0.5 mm.

16. Objazd linii w kabinie maszynisty wykonuje sięw celu:

a) sprawdzenia wysokości wiaduktów.
b) pomiaru wysokości sieci trakcyjnej.
c) oceny spokojności jazdy pociągów.

d) sprawdzenia działania urządzeń nastawczych rozjazdów.


17. W ramach przeglądów torów określamy między innymi

a) długość wykopów.
b) wytrzymałość szyn na zginanie.
c) naprężenia występujące w podsypce.

d) stan zanieczyszczenia podsypki.


18. Pokazane na rysunku urządzenie to część składowa

a) profilomierza elektronicznego.
b) skanera komputerowego.
c) toromierza elektronicznego.
d) dalmierza mikroprocesorowego.


19. Pomiary zużycia szyn wykonujemy

a) wiosną.
b) latem.
c) jesienią.
d) zimą.




background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

35

20. Pokazany na rysunku przyrząd stosuje się na

a) górkach rozrządowych.
b) stacjach końcowych.
c) łukach o promieniu mniejszym niż 300m.
d) mostach.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

36

KARTA ODPOWIEDZI


Imię i nazwisko..........................................................................................

Badanie i ocena drogi kolejowej


Zakreśl poprawną odpowiedź.

Nr

zadania

Odpowiedź

Punkty

1

a

b

c

d

2

a

b

c

d

3

a

b

c

d

4

a

b

c

d

5

a

b

c

d

6

a

b

c

d

7

a

b

c

d

8

a

b

c

d

9

a

b

c

d

10

a

b

c

d

11

a

b

c

d

12

a

b

c

d

13

a

b

c

d

14

a

b

c

d

15

a

b

c

d

16

a

b

c

d

17

a

b

c

d

18

a

b

c

d

19

a

b

c

d

20

a

b

c

d

Razem:

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

37

7. LITERATURA


1. Załącznik nr 1 do Uchwały nr 173 Zarządu PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. z dn.

18.05.2005r. (Id-1)

2. Załącznik nr 2 do Uchwały nr 173 Zarządu PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. z dn.

18.05.2005r. (Id-4)

3. Załącznik nr 2 do Uchwały nr 90 Zarządu PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. z dn.

10.03.2005r. (Id-8)

4. Załącznik nr 2 do Uchwały nr 232 Zarządu PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. z dn.

12.07.2005r. (Id-14)

5. Katalog wad w szynach PKP PLK S. A. Warszawa 2005 r.
6. www.inżynieria-kolejowa.dl.pl
7. www.prossper.pl

