monter nawierzchni kolejowej 712[05] z2 03 n

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”



MINISTERSTWO EDUKACJI

NARODOWEJ



Andrzej Kilian








Wykonywanie naprawy podtorza i toru kolejowego
712

[05].Z2.03






Poradnik dla nauczyciela






Wydawca

Instytut Technologii Eksploatacji – Państwowy Instytut Badawczy
Radom 2007

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

1

Recenzenci:

inż. Andrzej Zieliński
inż. Artur Wilk



Opracowanie redakcyjne:
mgr inż. Andrzej Kilian



Konsultacja:
mgr inż. Krzysztof Wojewoda






Poradnik stanowi obudowę dydaktyczną programu jednostki modułowej 712[05].Z2.03
„Wykonywanie naprawy podtorza i toru kolejowego”, zawartego w modułowym programie
nauczania dla zawodu Monter nawierzchni kolejowej.


























Wydawca

Instytut Technologii Eksploatacji – Państwowy Instytut Badawczy Radom 2007

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

2

SPIS TREŚCI


1. Wprowadzenie

3

2. Wymagania wstępne

5

3. Cele kształcenia

6

4. Przykładowe scenariusze zajęć

7

5. Ćwiczenia

10

5.1. Podtorze kolejowe

10

5.1.1. Ćwiczenia

10

5.2. Nawierzchnia kolejowa

12

5.2.1. Ćwiczenia

12

5.3. Naprawa nawierzchni

15

5.3.1. Ćwiczenia

15

5. Ewaluacja osiągnięć ucznia

18

6. Literatura

35

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

3

1. WPROWADZENIE

Przekazujemy Państwu Poradnik dla nauczyciela „Wykonywanie naprawy podtorza i toru

kolejowego”, który będzie pomocny w prowadzeniu zajęć dydaktycznych w szkole
kształcącej w zawodzie monter nawierzchni kolejowej 712[05].

W poradniku zamieszczono:

wymagania wstępne,

wykaz umiejętności, jakie uczeń opanuje podczas zajęć,

przykładowe scenariusze zajęć,

propozycje ćwiczeń, które mają na celu ukształtowanie u uczniów umiejętności
praktycznych,

wykaz literatury, z jakiej uczniowie mogą korzystać podczas nauki.
Wskazane jest, aby zajęcia dydaktyczne były prowadzone metodą wykonywania ćwiczeń

praktycznych i poligonów terenowych.

Na końcu opracowania każdego z tematów znajduje się sprawdzian postępów, który

pozwoli uczniowi określić własne umiejętności i zakres poznanej wiedzy. Jeżeli uczeń uzyska
pozytywne wyniki, będzie mógł przejść do następnego tematu, a jeśli nie, to wiadomości
powinien powtórzyć i poprawić swoje umiejętności z pomocą nauczyciela.

W celu przeprowadzenia sprawdzianu wiadomości i umiejętności ucznia, nauczyciel

może posłużyć się zamieszczonym w rozdziale 6 zestawem zadań testowych.

W tym rozdziale podano również:

plan testu w formie tabelarycznej,

punktację zadań,

propozycje norm wymagań,

instrukcję dla nauczyciela,

instrukcję dla ucznia,

zestaw zadań.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

4


























Schemat układu jednostek modułowych

712[05].Z2.04

Wykonywanie naprawy rozjazdów

kolejowych

712[05].Z2.03

Wykonywanie naprawy podtorza

i toru kolejowego

712[05].Z2

Utrzymanie i naprawa drogi

kolejowej

712[05].Z2.01

Badanie i ocena stanu drogi

kolejowej

712[05].Z2.02

Wykonywanie prac

bieżącego utrzymania dróg

kolejowych

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

5

2. WYMAGANIA WSTĘPNE

Przystępując do realizacji programu jednostki modułowej powinieneś umieć:

korzystać z różnych źródeł informacji,

posługiwać się techniczną terminologią kolejową,

przestrzegać zasad bezpiecznej pracy, przewidywać i zapobiegać zagrożeniom,

dobrać odzież ochronną i sprzęt ochrony osobistej,

stosować procedury udzielania pierwszej pomocy osobom poszkodowanym,

posługiwać się dokumentacją techniczną,

rozpoznawać i charakteryzować podstawowe typy szyn i rozjazdów,

dobrać i zastosować narzędzia pomiarowe,

wykonywać podstawowe pomiary parametrów toru i rozjazdów,

stosować zasady transportu i składowania materiałów nawierzchni kolejowej,

określać zasady osygnalizowania miejsca robót,

określać zasady działania maszyn, urządzeń, i sprzętu znajdujących zastosowanie
w/w robotach,

określać zasady postępowania z materiałami odzyskanymi.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

6

3. CELE KSZTAŁCENIA

W wyniku realizacji programu jednostki modułowej uczeń powinien umieć:

zorganizować stanowiska pracy do naprawy toru kolejowego,

odczytać dokumentację napraw torów,

rozpoznać odkształcenia podtorza,

wykonać naprawy podtorza,

odczytać dokumentację montażową,

rozróżnić technologie montażu przęseł torowych,

wykonać montaż przęsła torowego bezpośrednio w torze oraz w bazie montażowej
sposobem ręcznym lub zmechanizowanym,

określić dopuszczalne tolerancje wymiarowe przy montażu nawierzchni kolejowej,

zerwać i ułożyć przęsła torowe ręcznie lub sposobem zmechanizowanym,

wymienić szyny na bezstykowe,

dobrać elementy i materiały nawierzchniowe,

obliczyć ilość elementów nawierzchni i materiałów potrzebnych do naprawy nawierzchni
kolejowej,

dobrać

maszyny

i

urządzenia

do

wykonania

prac

związanych

z naprawą główną drogi kolejowej,

zastosować nowoczesne technologie wymiany nawierzchni wykonywane zespołem do
potokowej wymiany nawierzchni kolejowej,

zastosować przepisy bezpieczeństwa i higieny pracy,

dobrać środki ochrony indywidualnej do wykonywania prac naprawy drogi kolejowej.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

7

4. PRZYKŁADOWE SCENARIUSZE ZAJĘĆ

Scenariusz zajęć 1


Osoba prowadząca

…………………………………….………….

Modułowy program nauczania:

Monter nawierzchni kolejowej 712[05]

Moduł:

Utrzymanie i naprawa dróg kolejowych 712[05].Z2

Jednostka modułowa:

Wykonywanie naprawy podtorza i toru kolejowego
712[05].Z2.03

Temat: Budowa i typy podtorzy kolejowych.

Cel ogólny: Kształtowanie umiejętności rozpoznawania różnych konstrukcji podtorza,

przyczyn powstawania wad i sposobów ich usuwania


Po zakończeniu zajęć edukacyjnych uczeń powinien umieć:

rozpoznać typy i rodzaje podtorza,

rozpoznać różne rodzaje wad, przyczyny ich powstawania,

rozpoznać metody remontów

określić przeznaczenie maszyn do napraw podtorza


Metody nauczania–uczenia się:

pogadanka,

pokaz z objaśnieniem,

ćwiczenie.


Formy organizacyjne pracy uczniów:

indywidualna,

grupowa.


Czas:
2 godziny dydaktyczne.

Środki dydaktyczne:

tablice poglądowe przedstawiające podtorze i nawierzchnię, ich montaż i zabudowę
w torze,

rysunki schematy podtorza i różnych typów nawierzchni

papier formatu A4,

poradnik dla ucznia.


Przebieg zajęć:
1. Sprawy organizacyjne.
2. Nawiązanie do tematu, omówienie celu zajęć.
3. Realizacja tematu

zapoznanie uczniów z podziałem podtorza ze względu na konstrukcję,

pokazanie poszczególnych rodzajów wad na zdjęciach,

omówienie wad podtorza i przyczyn ich powstawania

polecenie wykonania ćwiczenia 1 z poradnika dla ucznia rozdział 4.1.2.

4. Sprawdzenie poprawności wykonania i omówienie wykonania ćwiczenia.
5. Podsumowanie zajęć.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

8

Zakończenie zajęć

Na zakończenie zajęć nauczyciel wraz z uczniami powtarza zrealizowany materiał.


Praca domowa

Opracować plan montażu rozjazdu kolejowego.


Sposób uzyskania informacji zwrotnej od ucznia po zakończonych zajęciach:

ustne wypowiedzi uczniów,

pisemny sprawdzian wiadomości.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

9

Scenariusz zajęć 2


Osoba prowadząca

…………………………………….………….

Modułowy program nauczania:

Monter nawierzchni kolejowej 712[05]

Moduł:

Utrzymanie

i

naprawa

dróg

kolejowych

712[05].Z2

Jednostka modułowa:

Wykonywanie

naprawy

podtorza

i

toru

kolejowego 712[05].Z2.03

Temat: Budowa i rodzaje nawierzchni kolejowych.

Cel ogólny: Zapoznanie z różnymi elementami nawierzchni kolejowej.

Po zakończeniu zajęć edukacyjnych uczeń powinien umieć:

określić elementy toru kolejowego,

określić zasady doboru tych elementów,

określić zasady obliczania ilości potrzebnych elementów nawierzchni na jednostkę
długości,


Metody nauczania–uczenia się:

pokaz z objaśnieniem,

pogadanka,

ćwiczenie praktyczne.


Formy organizacyjne pracy uczniów:

indywidualna,

grupowa.


Czas:
2 godziny dydaktyczne.

Środki dydaktyczne:

zdjęcia i katalogi nawierzchni kolejowej,

instrukcja Id-1,

tablica poglądowa przedstawiająca typy konstrukcji toru kolejowego,

poradnik dla ucznia.


Przebieg zajęć:
1. Sprawy organizacyjne.
2. Nawiązanie do tematu, omówienie celu zajęć.
3. Realizacja tematu

zapoznanie uczniów z definicją toru kolejowego,

sklasyfikowanie typów torów ze względu na konstrukcję,

omówienie podstawowych różnic pomiędzy konstrukcjami,

polecenie wykonania ćwiczenia 2 z poradnika dla ucznia rozdział 4.2.2.

4. Sprawdzenie poprawności wykonania i omówienie wykonania ćwiczenia.
5. Podsumowanie lekcji.

Zakończenie zajęć

Na zakończenie zajęć nauczyciel wraz z uczniami powtarza zrealizowany materiał.


Sposób uzyskania informacji zwrotnej od ucznia po zakończonych zajęciach:

ustne wypowiedzi uczniów,

pisemny sprawdzian wiadomości.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

10

5. ĆWICZENIA

5.1. Podtorze kolejowe

5.1.1. Ćwiczenia


Ćwiczenie 1

Na poniższych rysunkach przedstawione są przekroje poprzeczne nawierzchni i podtorza.

Rozpoznaj kategorię linii i nazwij części składowe.

Wskazówki do realizacji
Ćwiczenie należy realizować indywidualnie w trakcie zajęć. Przed przystąpieniem do

ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres i sposób wykonania.

Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1) przypomnieć sobie materiał dotyczący podtorza kolejowego.
2) zapoznać się z rysunkami przedstawiającymi przekroje poprzeczne nawierzchni

i podtorza,

3) rozpoznać przekroje poprzeczne nawierzchni i podtorza przedstawione na rysunkach,
4) scharakteryzować je,
5) rozpoznawać poszczególne elementy składowe,
6) dokonać oceny wykonania ćwiczenia.

Zalecane metody nauczania–uczenia się:

ćwiczenie praktyczne.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

11

Środki dydaktyczne:

tablice poglądowe z przekrojami poprzecznymi nawierzchni i podtorza,

instrukcje Id-1; Id-3,

zdjęcia przedstawiające różne typy tras kolejowych,

kartki papieru A4 i przybory do pisania,

poradnik dla ucznia,

literatura z rozdziału 7 poradnika dla nauczyciela.

Ćwiczenie 2

Na zdjęciach przedstawiono maszynę. Podaj jej nazwę i opisz fazy wykonywanych robót.

Wskazówki do realizacji

Ćwiczenie należy realizować indywidualnie w trakcie zajęć. Przed przystąpieniem do

ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres i sposób wykonania.


Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1) przypomnieć sobie materiał dotyczący podtorza kolejowego.
2) rozpoznawać maszyny do napraw potokowych podtorza kolejowego,
3) scharakteryzować je,
4) dokonać oceny wykonania ćwiczenia.

Zalecane metody nauczania–uczenia się:

ćwiczenie praktyczne.

Środki dydaktyczne:

zdjęcia przedstawiające naprawę potokową podtorza,

materiały instruktażowe do potokowej naprawy podtorza.

kartki papieru A4 i przybory do pisania,

poradnik dla ucznia,

literatura z rozdziału 7 poradnika dla nauczyciela.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

12

5.2. Nawierzchnia kolejowa

5.2.1. Ćwiczenia


Ćwiczenie 1

Oblicz ilość potrzebnych elementów nawierzchni do wykonania 750m toru

bezstykowego S49 dla standardu konstrukcyjnego nawierzchni dla torów klasy 2 wariant 2.4

Wskazówki do realizacji
Ćwiczenie należy realizować indywidualnie w trakcie zajęć. Przed przystąpieniem do

ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres i sposób wykonania.

Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1) przypomnieć sobie materiał dotyczący nawierzchni kolejowej,
2) rozpoznać standardy konstrukcyjne nawierzchni kolejowej,
3) scharakteryzować typy elementów nawierzchni kolejowej,
4) rozpoznawać poszczególne elementy składowe nawierzchni kolejowej,
5) obliczyć ilość potrzebnych elementów nawierzchni,
6) dokonać oceny wykonania ćwiczenia.


Zalecane metody nauczania–uczenia się:

ćwiczenie praktyczne.

Środki dydaktyczne:

tablica poglądowa z elementami składowymi nawierzchni kolejowej,

katalogi nawierzchni kolejowej,

instrukcja Id-1,

kartki papieru A4 i przybory do pisania,

poradnik dla ucznia,

literatura z rozdziału 7 poradnika dla nauczyciela.


Ćwiczenie 2

Na rysunku pokazano przytwierdzenie szyny UIC60 do podkładu. Określ jaki to podkład,

napisz jakie elementy występują w tym przytwierdzeniu. Oblicz ilość elementów stalowych
i ich wagę na jednym podkładzie.

Wskazówki do realizacji
Ćwiczenie należy realizować indywidualnie w czasie zajęć. Przed przystąpieniem do

ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres i sposób wykonania.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

13

Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1) przypomnieć sobie materiał dotyczący nawierzchni kolejowej,
2) scharakteryzować typy elementów nawierzchni kolejowej,
3) rozpoznawać poszczególne elementy składowe nawierzchni kolejowej,
4) dokonać oceny wykonania ćwiczenia.

Zalecane metody nauczania–uczenia się:

ćwiczenie praktyczne.

Środki dydaktyczne:

tablica poglądowa z elementami składowymi nawierzchni kolejowej,

katalogi nawierzchni kolejowej,

instrukcja Id-1,

kartki papieru A4 i przybory do pisania,

poradnik dla ucznia,

literatura z rozdziału 7 poradnika dla nauczyciela.


Ćwiczenie 3

Na rysunku pokazano przytwierdzenie szyny UIC60 do podkładu. Określ jaki to podkład,

napisz jakie elementy występują w tym przytwierdzeniu. Oblicz ilość elementów stalowych
i ich wagę na jednym podkładzie.

Wskazówki do realizacji
Ćwiczenie należy realizować indywidualnie w czasie zajęć. Przed przystąpieniem do

ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres i sposób wykonania.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

14

Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1) przypomnieć sobie materiał dotyczący nawierzchni kolejowej,
2) scharakteryzować typy elementów nawierzchni kolejowej,
3) rozpoznawać poszczególne elementy składowe nawierzchni kolejowej,
4) dokonać oceny wykonania ćwiczenia.

Zalecane metody nauczania–uczenia się:

ćwiczenie praktyczne.

Środki dydaktyczne:

tablica poglądowa z elementami składowymi nawierzchni kolejowej,

katalogi nawierzchni kolejowej,

instrukcja Id-1,

kartki papieru A4 i przybory do pisania,

poradnik dla ucznia,

literatura z rozdziału 7 poradnika dla nauczyciela.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

15

5.3.

Naprawa nawierzchni

5.3.1. Ćwiczenia


Ćwiczenie 1

Na zdjęciach przedstawiono maszyny. Podaj ich nazwy i powiedz do jakich robót służą

?

Wskazówki do realizacji
Ćwiczenie należy realizować indywidualnie w trakcie zajęć. Przed przystąpieniem do

ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres i sposób wykonania.

Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1) przypomnieć sobie materiał dotyczący napraw nawierzchni.
2) rozpoznać maszyny do napraw toru kolejowego i podać ich nazwy,
3) scharakteryzować je,
4) dokonać oceny wykonania ćwiczenia.

Zalecane metody nauczania–uczenia się:

ćwiczenie praktyczne.

Środki dydaktyczne:

zdjęcia przedstawiające naprawę potokową podtorza,

materiały instruktażowe do potokowej naprawy podtorza.

kartki papieru A4 i przybory do pisania,

poradnik dla ucznia,

literatura z rozdziału 7 poradnika dla nauczyciela.


Ćwiczenie 2

Na zdjęciach przedstawiono maszynę. Podaj jej nazwę i powiedz do jakich robót służy

?

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

16

Wskazówki do realizacji
Ćwiczenie należy realizować indywidualnie w czasie zajęć. Przed przystąpieniem do

ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres i sposób wykonania.

Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1) przypomnieć sobie materiał dotyczący napraw nawierzchni.
2) rozpoznać maszyny do napraw toru kolejowego,
3) scharakteryzować je,
4) dokonać oceny wykonania ćwiczenia.

Zalecane metody nauczania–uczenia się:

ćwiczenie praktyczne.

Środki dydaktyczne:

zdjęcia przedstawiające naprawę potokową podtorza,

materiały instruktażowe do potokowej naprawy podtorza.

kartki papieru A4 i przybory do pisania,

poradnik dla ucznia,

literatura z rozdziału 7 poradnika dla nauczyciela.


Ćwiczenie 3

Na zdjęciach przedstawiono maszynę. Podaj jej nazwę i powiedz jakie czynności

technologiczne może wykonywać.

Wskazówki do realizacji
Ćwiczenie należy realizować indywidualnie w czasie zajęć. Przed przystąpieniem do

ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres i sposób wykonania.


Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1) przypomnieć sobie materiał dotyczący napraw nawierzchni.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

17

2) rozpoznawać maszyny do napraw toru kolejowego i podać ich nazwy,
3) scharakteryzować je,
4) dokonać oceny wykonania ćwiczenia.


Zalecane metody nauczania–uczenia się:

ćwiczenie praktyczne.

Środki dydaktyczne:

zdjęcia przedstawiające naprawę potokową podtorza,

materiały instruktażowe do potokowej naprawy podtorza.

kartki papieru A4 i przybory do pisania,

poradnik dla ucznia,

literatura z rozdziału 7 poradnika dla nauczyciela.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

18

6. EWALUACJA OSIĄGNIĘĆ UCZNIA

Przykłady narzędzi pomiaru dydaktycznego


Test dwustopniowy do jednostki modułowej

„Wykonywanie naprawy

podtorza i toru kolejowego”

Test składa się z 20 zadań wielokrotnego wyboru, z których:

zadania 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 17, 19, są z poziomu podstawowego,

zadania 8, 16, 18, 20 są z poziomu ponadpodstawowego.

Punktacja zadań: 0 lub 1 punkt

Za każdą prawidłową odpowiedź uczeń otrzymuje 1 punkt. Za złą odpowiedź lub jej brak

uczeń otrzymuje 0 punktów.

Proponuje się następujące normy wymagań – uczeń otrzyma następujące
oceny szkolne:

dopuszczający – za rozwiązanie co najmniej 6 zadań z poziomu podstawowego,

dostateczny – za rozwiązanie co najmniej 10 zadań z poziomu podstawowego,

dobry – za rozwiązanie co najmniej 12 zadań z poziomu podstawowego oraz rozwiązanie
3 zadań z poziomu ponad podstawowego,

bardzo dobry – za rozwiązanie co najmniej 14 zadań z poziomu podstawowego oraz
rozwiązanie 4 zadań z poziomu ponadpodstawowego.

Klucz odpowiedzi: 1. a, 2. a, 3. c, 4. a, 5. b, 6. d, 7. c, 8. a, 9. b, 10. a, 11. b,
12. b, 13. d, 14. c, 15. b, 16. c, 17. d, 18. c, 19. a, 20. b.

Plan testu

Nr
zad.

Cel operacyjny
(mierzone osiągnięcia ucznia)

Kategoria

celu

Poziom

wymagań

Poprawna

odpowiedź

1

Rozpoznać elementy budowy toru
kolejowego

A

P

a

2

Rozpoznać oznaczenia materiałów
kolejowych

B

P

a

3

Określić zawartość instrukcji kolejowych

C

P

c

4

Określić zakres napraw

B

P

a

5

Określić terminy napraw podtorza

A

P

b

6

Określić wady podtorza

A

P

d

7

Ustalić metodę wykonywania napraw

A

P

c

8

Scharakteryzować metody napraw

C

PP

a

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

19

9

Rozpoznać stosowane maszyny

B

P

b

10

Określić zakres stosowania maszyn do
naprawy

B

P

a

11

Rozpoznać materiały stosowane
w budowie toru kolejowego

B

P

b

12

Określić zastosowanie materiałów
kolejowych

B

P

b

13

Określić oznaczenia materiałów
kolejowych

B

P

d

14

Scharakteryzować materiały kolejowe

C

P

c

15

Określić zastosowanie materiałów
kolejowych

C

P

b

16

Określić sposób przytwierdzeń

C

PP

c

17

Rozpoznać stosowane maszyny

B

P

d

18

Określić zakres temperatur przy
wykonywaniu robót

C

PP

c

19

Określić zastosowanie maszyn

C

P

a

20

Rozpoznać stosowane maszyny

C

PP

b

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

20

Przebieg testowania

Instrukcja dla nauczyciela

1. Ustalić z uczniami termin przeprowadzenia sprawdzianu z wyprzedzeniem co najmniej

jednotygodniowym.

2. Omówić z uczniami cel stosowania pomiaru dydaktycznego.
3. Zapoznać uczniów z rodzajem zadań zawartych w zestawie oraz z zasadami

punktowania.

4. Przygotować odpowiednią liczbę testów.
5. Zapewnić samodzielność podczas rozwiązywania zadań.
6. Przed rozpoczęciem testu przeczytać uczniom instrukcję dla ucznia.
7. Zapytać, czy uczniowie wszystko zrozumieli. Wszelkie wątpliwości wyjaśnić.
8. Nie przekraczać czasu przeznaczonego na test.
9. Kilka minut przed zakończeniem testu przypomnieć uczniom o zbliżającym się czasie

zakończenia udzielania odpowiedzi.

Instrukcja dla ucznia

1. Przeczytaj uważnie instrukcję.
2. Podpisz imieniem i nazwiskiem kartę odpowiedzi.
3. Zapoznaj się z zestawem zadań testowych.
4. Test zawiera 20 zadań. Do każdego zadania dołączone są 4 możliwości odpowiedzi.

Tylko jedna jest prawidłowa.

5. Udzielaj odpowiedzi na załączonej karcie odpowiedzi, stawiając w odpowiedniej rubryce

znak X. W przypadku pomyłki należy błędną odpowiedź zaznaczyć kółkiem, a następnie
ponownie zakreślić odpowiedź prawidłową.

6. Pracuj samodzielnie, bo tylko wtedy będziesz miał satysfakcję z wykonanego zadania.
7. Jeśli udzielenie odpowiedzi będzie Ci sprawiało trudność, wtedy odłóż jego rozwiązanie

na później i wróć do niego, gdy zostanie Ci wolny czas.

8. Na rozwiązanie testu masz 45 minut.

Powodzenia!


Materiały dla ucznia:

instrukcja,

zestaw zadań testowych,

karta odpowiedzi.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

21

ZESTAW ZADAŃ TESTOWYCH


1. Rowy boczne stosowane są do

a) odprowadzania wód gruntowych z podtorza.
b) doprowadzania wód gruntowych do podtorza.
c) zatrzymywania gwałtownego spływu wody.
d) do ozdoby.

2. Symbol typu szyny określa

a) przybliżoną masę.
b) szerokość stopki.
c) wysokość szyny.
d) wytwórcę.


3. Warunki techniczne utrzymania podtorza kolejowego to

a) Id – 1.
b) Id – 2.
c) Id – 3.
d) Id – 8.


4. Naprawa główna ma na celu

a) przywrócenie w całości lub w części pierwotnej zdolności użytkowej podtorza.
b) poprawę własności podtorza.
c) usunięcie wad.
d) naprawę usterek stwierdzonych w trakcie przeglądu.


5. Dla podtorza remonty wykonuje się

a) ustalają cykle remontowe.
b) nie ustalają cykli remontowych.
c) co roku.
d) co pięć lat.


6. Wady podtorza klasyfikuje się na podstawie

a) katalogu.
b) instrukcji.
c) oględzin.
d) objawów zewnętrznych oraz przyczyn.

7. Metodę tradycyjną naprawy podtorza stosujemy gdy naprawiamy

a) linię.
b) cały szlak.
c) krótki odcinek.
d) długi odcinek.


8. Metoda potokowa naprawy podtorza prowadzona jest

a) bez demontażu toru.
b) z demontażem toru.
c) z częściowym demontażem toru.
d) w trakcie ruchu pociągów.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

22

9. Przedstawiona maszyna to

a) PLM.
b) AHM.
c) ZTU.
d) zgrzewarka.


10. AHM – 800R służy do

a) naprawy podtorza.
b) podbicia toru.
c) regulacji położenia toru w planie i profilu.
d) uzupełnieniu tłucznia.

11. Na zdjęciach zabudowywana jest

a)

folia nieprzepuszczalna.

b)

geowłóknina.

c)

masa bitumiczna.

d)

papier.

12. Szyny oznaczone symbolem S przeznaczone są do

a) toru klasycznego.
b) toru bezstykowego.
c) do regeneracji.
d) na złom.


13. Oznaczenie INBK – 8 określa

a) podkład z drewna twardego.
b) podkład z drewna miękkiego.
c) podkład belkowy.
d) podkład strunobetonowy.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

23

14. Masa podkładu strunobetonowego wynosi około

a) 50 kg.
b) 65kg.
c) 250kg.
d) 450kg.


15. Na liniach pierwszorzędnych jako podsypkę stosuje się

a) żwir.
b) tłuczeń 31,5/50.
c) kliniec.
d) tłuczeń wapienny.

16. Przytwierdzenie sprężyste SB stosuje się w podkładach

a) INBK7.
b) BL.
c) PS – 94.
d) stalowych.

17. Przedstawiona na zdjęciu maszyna to

a) podbijarka.
b) oczyszczarka.
c) lokomotywa spalinowa.
d) dźwig UK.


18. Temperatury neutralne zawierają się w przedziale

a) (0

0

C,+30

0

C).

b) (+15

0

C,+50

0

C).

c) (+15

0

C,+30

0

C).

d) (0

0

C+15

0

C).


19. Do potokowej układki nawierzchni stosuje się

a) pociąg P93.
b) profilarkę USP3000.
c) pociąg sieciowy.
d) dźwigi UK.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

24

20. Przedstawiona na zdjęciu maszyna to

a) profilarka tłucznia.
b) profilarka ławy torowiska.
c) oczyszczarka tłucznia.
d) maszyna do stawiania słupów trakcyjnych.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

25

KARTA ODPOWIEDZI


Imię i nazwisko..........................................................................................

Wykonywanie naprawy podtorza i toru kolejowego


Zakreśl poprawną odpowiedź

.

Nr

zadania

Odpowiedź

Punkty

1

a

b

c

d

2

a

b

c

d

3

a

b

c

d

4

a

b

c

d

5

a

b

c

d

6

a

b

c

d

7

a

b

c

d

8

a

b

c

d

9

a

b

c

d

10

a

b

c

d

11

a

b

c

d

12

a

b

c

d

13

a

b

c

d

14

a

b

c

d

15

a

b

c

d

16

a

b

c

d

17

a

b

c

d

18

a

b

c

d

19

a

b

c

d

20

a

b

c

d

Razem:

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

26

Test II

Test dwustopniowy do jednostki modułowej

„Wykonywanie naprawy

podtorza i toru kolejowego”

Test składa się z 20 zadań wielokrotnego wyboru, z których:

zadania 3, 4, 5, 7, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 17, 19 są z poziomu podstawowego,

zadania 16, 17, 18, 19, 20 są z poziomu ponadpodstawowego.

Punktacja zadań: 0 lub 1 punkt

Za każdą prawidłową odpowiedź uczeń otrzymuje 1 punkt. Za złą odpowiedź lub jej brak

uczeń otrzymuje 0 punktów.

Proponuje się następujące normy wymagań – uczeń otrzyma następujące
oceny szkolne:

dopuszczający – za rozwiązanie co najmniej 6 zadań z poziomu podstawowego,

dostateczny – za rozwiązanie co najmniej 10 zadań z poziomu podstawowego,

dobry – za rozwiązanie co najmniej 12 zadań z poziomu podstawowego oraz rozwiązanie
3 zadań z poziomu ponad podstawowego,

bardzo dobry – za rozwiązanie co najmniej 14 zadań z poziomu podstawowego oraz
rozwiązanie 4 zadań z poziomu ponad podstawowego.

Klucz odpowiedzi: 1. c, 2. a, 3. b, 4. d, 5. c, 6. a, 7. a, 8. b, 9. c, 10. a, 11. b,
12. b, 13. a, 14. a, 15. b, 16. b, 17. b, 18. a, 19. c, 20. b.

Plan testu

Nr
zad.

Cel

operacyjny

(mierzone osiągnięcia ucznia)

Kategoria

celu

Poziom

wymagań

Poprawna

odpowiedź

1

Czytać dokumentację techniczną

A

P

c

2

Określić zakres robót

C

P

a

3

Scharakteryzować elementy
budowli kolejowych

C

P

b

4

Rozpoznać materiały
nawierzchniowe

B

P

d

5

Określić zastosowanie maszyn

C

P

c

6

Scharakteryzować metody napraw

C

P

a

7

Rozpoznać materiały
nawierzchniowe

B

P

a

8

Rozpoznać materiały
nawierzchniowe

B

P

b

9

Określić zastosowanie materiałów
nawierzchniowych

C

P

c

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

27

10

Określić przeznaczenie instrukcji

B

P

a

11

Rozpoznać stosowane maszyny

B

P

b

12

Określić sposoby przytwierdzania
szyn

C

P

b

13

Określić zastosowanie instrukcji

C

P

a

14

Rozpoznać stosowane maszyny

B

P

a

15

Określić zakresy temperatur do
wykonywania robót

B

P

b

16

Określić terminy odbioru robót

C

PP

b

17

Rozpoznać zastosowanie maszyn

C

PP

b

18

Rozpoznać stosowane maszyny

B

P

a

19

Rozróżnić zastosowanie rodzajów
przytwierdzeń szyn

C

PP

c

20

Rozpoznać stosowane maszyny

C

PP

b

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

28

Przebieg testowania

Instrukcja dla nauczyciela

1. Ustalić z uczniami termin przeprowadzenia sprawdzianu z wyprzedzeniem co najmniej

jednotygodniowym.

2. Omówić z uczniami cel stosowania pomiaru dydaktycznego.
3. Zapoznać uczniów z rodzajem zadań zawartych w zestawie oraz z zasadami

punktowania.

4. Przygotować odpowiednią liczbę testów.
5. Zapewnić samodzielność podczas rozwiązywania zadań.
6. Przed rozpoczęciem testu przeczytać uczniom instrukcję dla ucznia.
7. Zapytać, czy uczniowie wszystko zrozumieli. Wszelkie wątpliwości wyjaśnić.
8. Nie przekraczać czasu przeznaczonego na test.
9. Kilka minut przed zakończeniem testu przypomnieć uczniom o zbliżającym się czasie

zakończenia udzielania odpowiedzi.

Instrukcja dla ucznia

1. Przeczytaj uważnie instrukcję.
2. Podpisz imieniem i nazwiskiem kartę odpowiedzi.
3. Zapoznaj się z zestawem zadań testowych.
4. Test zawiera 20 zadań. Do każdego zadania dołączone są 4 możliwości odpowiedzi.

Tylko jedna jest prawidłowa.

5. Udzielaj odpowiedzi na załączonej karcie odpowiedzi, stawiając w odpowiedniej rubryce

znak X. W przypadku pomyłki należy błędną odpowiedź zaznaczyć kółkiem, a następnie
ponownie zakreślić odpowiedź prawidłową.

6. Pracuj samodzielnie, bo tylko wtedy będziesz miał satysfakcję z wykonanego zadania.
7. Jeśli udzielenie odpowiedzi będzie Ci sprawiało trudność, wtedy odłóż jego rozwiązanie

na później i wróć do niego, gdy zostanie Ci wolny czas.

8. Na rozwiązanie testu masz 45 minut.

Powodzenia!


Materiały dla ucznia:

instrukcja,

zestaw zadań testowych,

karta odpowiedzi.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

29

ZESTAW ZADAŃ TESTOWYCH


1. Na rysunku przedstawiono

a) rozjazd zwyczajny prawy.
b) przekrój poprzeczny nawierzchni i podtorza dwutorowej linii drugorzędnej.
c) przekrój poprzeczny nawierzchni i podtorza jednotorowej linii znaczenia

miejscowego.

d) skrzyżowanie o małym skosie.


2. Modernizacja podtorza ma na celu

a) przystosowanie

go

do

wyższych

niż

dotychczasowe

parametrów

techniczno-eksploatacyjnych.

b) usunięcie wad.
c) naprawa po przeglądzie.
d) poprawienie odwodnienia.

3. Przekopy wykonuje się do głębokości

a) 22 m.
b) 12 m.
c) 30 m.
d) 32 m.


4. Przedstawiony na zdjęciu element to

a) izolacja akustyczna.
b) izolacja termiczna.
c) warstwa tłucznia wapiennego.
d) geowłóknina.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

30

5. Zasadniczym elementem PNP jest

a) zespół podbijarek torowych.
b) profilarki tłucznia.
c) „kombajn podtorzowy maszyna AHM - 800R.
d) zespół wagonów samowyładowczych.


6. Metoda potokowa naprawy podtorza prowadzona jest

a) bez demontażu toru.
b) z demontażem toru.
c) z częściowym demontażem toru.
d) w trakcie ruchu pociągów.


7. Szyny oznaczone symbolem K przeznaczone są do

a) toru klasycznego.
b) toru bezstykowego.
c) do regeneracji.
d) do złomowania.

8. Szyny o normalnych właściwościach tworzywa, o normalnych odchyłkach wymiarów

i o normalnej jakości powierzchni to
a) klasa II.
b) klasa I.
c) klasa III.
d) klasa 0.


9. W torze klasycznym z podkładami betonowymi jako podkłady podzłączowe stosuje się

a) wyłącznie podkłady strunobetonowe.
b) podkłady betonowe.
c) wyłącznie podkłady drewniane.
d) dowolnie.


10. Przekrój poprzeczny podsypki jest podany w normalnych przekrojach poprzecznych

podtorza i nawierzchni poszczególnych kategorii linii w instrukcji
a) Id –1.
b) Id –4.
c) Id –8.
d) Ir –1.


11. Do zabudowy przęseł 30m na podkładach strunobetonowych używa się

a) dźwigów UK.
b) suwnic zmechanizowanych typu SBT-5A.
c) żurawi EDK 300.
d) montaż mieszany.







background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

31

12. Przedstawiony na rysunku sposób przytwierdzenia szyny dotyczy podkładu

a) z drewna twardego.
b) strunobetonowego.
c) stalowego.
d) z drewna miękkiego.


13. Instrukcja „Warunki techniczne utrzymania nawierzchni na liniach kolejowych” to

?

a) Id –1.
b) Id –4.
c) Id –8.
d) Ir –1.

14. Na zdjęciu przedstawiono maszynę

a) podbijarkę torową MD.
b) żuraw EDK 300.
c) lokomotywę manewrową.
d) drezynę.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

32

15. Temperatury neutralne zawierają się w przedziale

a) (-5

0

C;+30

0

C).

b) (0

0

C;+50

0

C).

c) (+15

0

C;+30

0

C).

d) (0

0

C;+15

0

C).

16. Kiedy dokonujemy odbioru ostatecznego toru po naprawie

a) po zakończeniu robót i otwarciu dla ruchu taboru.
b) po upływie dwóch tygodni od odbioru eksploatacyjnego, wykonaniu stabilizacji

mechanicznej lub po przeniesieniu obciążenia co najmniej 0,6 Tg.

c) po miesiącu bezawaryjnej eksploatacji.
d) po zgłoszeniu przez wykonawcę zakończenia wszystkich robót.


17. Przedstawiony na zdjęciu proces to

a) przewożenie części stalowych.
b) zgrzewanie szyn.
c) wyładunek tłucznia z wagonów samowyładowczych.
d) podbijanie toru.


18. Na zdjęciu przedstawiono

a) zestaw TMS.
b) oczyszczarkę tłucznia.
c) profilarkę tłucznia.
d) podbijarkę torową Unimat.

19. Przytwierdzenie sprężyste SB stosuje się w podkładach

a) INBK7.
b) drewnianych z drewna twardego.
c) PS-94.
d) stalowych typu Y.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

33

20. Przedstawiona na zdjęciu maszyna to

a) podbijarka MD.
b) profilarka ławy torowiska.
c) zgrzewarka szyn.
d) maszyna do stawiania słupów trakcyjnych.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

34

KARTA ODPOWIEDZI


Imię i nazwisko..........................................................................................

Wykonywanie naprawy podtorza i toru kolejowego


Zakreśl poprawną odpowiedź

.

Nr

zadania

Odpowiedź

Punkty

1

a

b

c

d

2

a

b

c

d

3

a

b

c

d

4

a

b

c

d

5

a

b

c

d

6

a

b

c

d

7

a

b

c

d

8

a

b

c

d

9

a

b

c

d

10

a

b

c

d

11

a

b

c

d

12

a

b

c

d

13

a

b

c

d

14

a

b

c

d

15

a

b

c

d

16

a

b

c

d

17

a

b

c

d

18

a

b

c

d

19

a

b

c

d

20

a

b

c

d

Razem:

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

35

7. LITERATURA


1. Zamięcki H.: Budowa i utrzymanie dróg kolejowych. Tom I WKŁ 1978
2. Towpik K.: Utrzymanie nawierzchni klejowej. WKŁ 1990
3. Bernaś M. Koktysz B.: Maszyny i urządzenia do robót torowych. WKŁ 1992
4. Materiały konferencyjne: Technologie naprawy toru kolejowego z zastosowaniem

nowoczesnych maszyn – XX lecie Zakładu Maszyn Torowych w Krakowie. Kraków
2005

5. Kędra Z.: Inżynier Budownictwa 1/2008 Mechanizacja napraw głównych dróg

kolejowych.

6. Id-1 (D-1) Warunki techniczne utrzymania nawierzchni na liniach kolejowych.

Warszawa 2005

7. Id-3 (D-4) Warunki techniczne utrzymania podtorza kolejowego. Warszawa 2004
8. www.pni.net.pl
9. www. plsseramerican.com
10. www.austria-eksport.at/plasser
11. Materiały ze szkolenia LOIIB. Lublin 2007
12. Potokowa układka nawierzchni zespołem PUN. PKP ZMT Kraków 1995
13. Regulamin pracy zespołu do napraw podtorza (PNP) oraz poszczególnych jego maszyn

z maszyną wiodąca AHM 800R. PKP PLK S.A. Warszawa 2005


Literatura uzupełniająca

Rozporządzenie Ministra Transportu i Gospodarki Morskiej z dnia 10.09.1998 r.

w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budowle kolejowe i ich
usytuowanie. Dz.U. RP nr 151 z 15.12.1998 r

