Edytor Word, ETI Edukacja technicyno inf,, KONSPEKTY, Konspekty


KONSPEKT nr1

I. METRYCZKA.

  1. Prowadzący - Paweł Jakubczyk

  2. Temat lekcji prowadzonej - Edytor tekstu - Word.

  1. Klasa - 2E/2 i 2E/1.

  2. Szkoła - V Liceum Ogólnokształcące w Rzeszowie.

  3. Czas trwania - 2*45 min.

  4. Miejsce realizacji - pracownia informatyczna.

  5. Data realizacji - 15.10.1999 r.

II. CELE LEKCJI.

Poziom wiadomości

Poziom umiejętności

Zapamiętanie wiadomości

Rozumienie wiadomości

Stosowanie wiadomości w sytuacjach typowych

Stosowanie wiadomości w sytuacjach problemowych

  • Uczeń wie do czego służy edytor Word

  • Potrafi napisać prosty tekst w Word

  • Potrafi narysować prostą tabelę

  • Uczeń zna i potrafi wykorzystać wiele opcji programu Word

  • Potrafi samodzielnie wykonać dokument zawierający tekst i grafikę

  • Uczeń potrafi samodzielnie zaprojektować wygląd dokumentu i wykonać go.

  • Uczeń potrafi samodzielnie, wykorzystując system pomocy Office, poznawać różne możliwości programu

  1. ŚRODKI DYDAKTYCZNE.

Pracownia komputerowa wyposażona w 10 komputerów (2*386DX, 3*486DX, 4*586MMX, 1*Celeron 300), drukarka (nie działa), książka.

  1. PRZEBIEG LEKCJI.

  1. Zadania

    Warunki

    Czynności nauczyciela

    Czynności ucznia

    Skutki

    Omówienie głównego okna.

    Uwaga, spostrzegawczość i dyscyplina uczniów, uruchomione okno główne programu Word.

    Dziś zajmiemy się edytorem tekstu Word w wersji 6.0 i 7.0. Proszę włączyć komputery i uruchomić program Word. Po uruchomieniu programu proszę uczniów o omówienie poszczególnych elementów ekranu.

    Opisuję im okno programu. Okno główne w standardowej wersji zawiera następujące elementy:

    • pasek tytułowy zawierający nazwę programu i dokumentu,

    • pasek menu zawierający nazwy grup poleceń,

    • pasek narzędzi z przyciskami w formie ikonek,

    • pasek formatowania z przyciskami umożliwiającymi szybką zmianę atrybutów znaków i akapitów,

    • pasek kreatora porad, który wyświetla wskazówki ułatwiające pracę,

    • linijka pozioma z marginesami i punktami tabulacji,

    • linijka pionowa z zaznaczonym górnym i dolnym marginesem oraz podziałką określającą położenie na stronie w kierunku pionowym,

    • obszar tekstowy, standardowo o wielkości 24 wierszy i maksymalnie 80 znaków w wierszu,

    • suwak poziomy , a także pionowy umożliwiający przesuwanie okna redakcyjnego,

    pasek stanu.

    Jeżeli uczniowie mają kłopoty pomagam im.

    Uczeń wie jak zabrać się do przcy z programem.

    Redagowanie prostego tekstu.

    Uruchomiony program Word.

    Następnie nauczyciel każe otworzyć nowy dokument i podpisać się w nagłówku strony (nauczyciel podaje kolejne czynności jakie uczniowie w tym celu mają wykonać). Później wpisują do niego wierszyk (niesformatowany):

    Proszę zwrócić uwagę, że cały tekst jest wyśrodkowany. W pierwszej linijce znajdują się zarówno wielkie jak i małe litery, ale również pojawia się indeks górny. Pouczam, jak utworzyć indeks? Możemy skorzystać z ikonki lub korzystamy z paska menu. Podświetlamy kolejno:

    Format/ czcionka/ efekty/ zaznaczamy indeks górny i akceptujemy OK. W ten sposób otrzymujemy indeks górny. Ponownie musimy powrócić do normalnego rozmiaru czcionki. Wchodzimy do /efektów/ i odznaczamy indeks. Następne wyrazy są dużych rozmiarów i pogrubione. Jak to wykonujemy? Kolejne linijki są pisane tylko wielkimi literami. W następnych linijkach zmieniamy wielkość oraz krój liter.

    TAŃCOwała IGŁA Z NITKĄ

    Tańcowała igła z nitką,

    Igła - pięknie, nitka - brzydko.

    Igła cała jak z igiełki,

    Nitce plączą się supełki.

    Igła naprzód - nitka za nią:

    „Ach jak cudnie tańczyć z panią!”

    Igła biegnie drobnym ściegiem,

    A za igłą - nitka biegiem.

    Igła górą, nitka bokiem,

    Igła zerka jednym okiem,

    Sunie zwinna, zręczna, śmigła.

    Nitka szepce: „Co za igła!”

    Tak ze sobą tańcowały,

    Aż uszyły fartuch cały!

    Uczniowie potrafią stworzyć prostry tekst i sformatować go.

    Tworzenie i formatowanie tabeli.

    Sprawnie działający program Word, uwaga i spostrzegawczość uczniów.

    Otwieramy nowy dokument. Będziemy w nim wykonywać podział godzin. Do tego będzie nam potrzebna tabelka. Aby ją wykonać na pasku narzędzi należy nacisnąć przycisk Wstawiania tabeli. Pojawia się wówczas kwadrat z komórkami, przeciągając po nim myszą można zaznaczyć potrzebną liczbę wierszy i kolumn. Wybieramy sześć kolumn i dziesięć wierszy. W takiej tabeli wszystkie kolumny mają taką samą szerokość nadawaną automatycznie. Można również z menu górnego wybrać Tabelka, a w nim Wstaw tabelę. Wówczas pojawi się okno dialogowe. Wstawianie tabeli. Standardowo jest proponowana tabela z dwoma wierszami i dwoma kolumnami o szerokości dobieranej automatycznie. W górnym wierszu w pierwszej kolumnie wpisujemy „Godzina”, a w następnych dni tygodnia. W kolumnie „Godzina” wpisujemy w każdym wierszu kiedy rozpoczyna się i kończy lekcja, a pod dniami tygodnia rozkład zajęć.W przypadku, gdy pozostały wolne wiersze usuwamy je w następujący sposób:

    1. zaznaczamy tabelę: ustawiamy wskaźnik myszy na początku komórki przyjmie on wówczas kształt strzałki. Kliknąć lewym przyciskiem myszy, wówczas komórka zostanie wyświetlona na czarno.

    2. Z paska narzędzi wybieramy ikonkę nożyczki. Wówczas komórka zostanie usunięta.

    Aby zaznaczyć cały wiersz tabeli należy ustawić kursor w jednej z komórek tego wiersza i menu Tabela wybieramy polecenie Zaznacz wiersz. Zaznaczony wiersz zostanie wyświetlony na czarno, a dalej już wiemy jak postępować.

    Aby nasz plan wyglądał w sposób elegancki należy zmienić układ strony. W tym celu z menu Plik, a w nim Ustawienia strony. Następnie z zakładki Rozmiar papieru wybieramy orientację Poziomą. Teraz spróbujemy zmienić wygląd tabeli. Do tego służy polecenie Autoformatowanie tabeli znajdujące się w menu Tabela Na karcie Formaty tabeli możemy wybrać:

    • obramowanie, cieniowanie, czcionka, kolor, autodopasowanie oraz wybrać sobie jeden z gotowych formatów tabeli (którego podgląd mamy w oknie po prawej stronie).

    Aby upiększyć nasz plan możemy wstawić sobie dostępne gotowe rysunki. Ustawiamy kursor w miejscu w którym chcemy wstawić rysunek. Następnie z menu Wstaw wybieramy polecenie Rysunek a w nim Autokształty i wybieramy potrzebny rysunek. Możemy rysunek zmodyfikować: zmniejszyć, powiększyć, przesunąć, zmienić kolor.

    Proszę zapisać dokument na dyskietce pod nazwą „PLAN”.

    Uczniowie pod kierunkiem prowadzącego wykonują tabelę z planem lekcji, realizując kolejne polecenia.

    Uczniowie potrafią wykonać tabelę.


