Edytor Write, ETI Edukacja technicyno inf,, KONSPEKTY, Konspekty


III Liceum Ogólnokształcące w RZESZOWIE

Klasa: 2e

PRZEDMIOT: Elementy informatyki

DATA: 13.11.98

Prowadzący: Tomasz Bielec

Konspekt do lekcji: Edytor tekstowy WRITE.

CELE:

-utrwalenie ogólnych wiadomości o pisaniu tekstu

-pogłębienie wiadomości na temat pisania tekstu w edytorze tekstowym(środkowanie, justowanie, zaznaczanie bloku tekstu)

-nabycie przez uczniów umiejętności pisania w edytorze WRITE,

-nabycie przez uczniów umiejętności redagowania tekstów.

CZYNNOŚCI NAUCZYCIELA

CZYNNOŚCI UCZNIÓW

Usadawiam uczniów przy stole i sprawdzam obecność .

Na poprzedniej lekcji zapoznaliście się z edytorem

Tekstowym WRITE.

Na dzisiejszej lekcji będziemy kontynuować pracę w tym edytorze.

Tematem naszej pracy jest plan lekcji. Proszę zapisać temat lekcji w zeszytach: Edytor tekstowy WRITE- Plan lekcji.

Dyktuję uczniom notatkę:

1.Edytor tekstowy WRITE:

  1. Środkowanie,

  2. wyrównywanie do lewej lub prawej strony,

  3. znak podniesiony i opuszczony,

  4. tabulatory.

2.Redagowanie planu lekcji.

Proszę jedną osobę o włączenie monitorów i uruchomienie WINDOWS.

Proszę wszystkich o zajęcie miejsc przy komputerach.

Proszę uruchomić edytor WRITE, który znajduje się w AKCESORIACH.

Po uruchomieniu aplikacji WRITE na ekranie pojawia się okno z menu. Dla ułatwienia pracy proszę wybrać z menu opcję DOKUMENT, a następnie Z LINIJKĄ.

Proszę powiedzieć, co pojawiło się na ekranie.

Dwa pierwsze symbole to tabulatory.Za pomocą trzech kolejnych możemy zmieniać odstępy między wierszami. Odstępy te możemy także zmienić wybierając z menu opcję AKAPIT.

Trzy ostatnie ikonki oznaczają kolejno:

-wyrównaj do lewej,

-wyśrodkuj,

-wyrównaj do prawej.

Te same działania możemy wykonać wybierając z menu górnego opcję AKAPIT.

Proszę umieścić kursor z lewej strony ekranu,

a następnie napisać nagłówek: PLAN LEKCJI.

Proszę teraz wyśrodkować napis.

Pod nagłówkiem proszę napisać: Poniedziałek innym rodzajem czcionki niż nagłówek.

Plan lekcji napiszemy według następującego schematu:

Godzina Przedmiot Sala

Odstępy między wyrazami robimy przy pomocy „spacji”.

Proszę zaznaczyć napisaną linijkę tekstu myszką,

a następnie wybrać z menu opcję ZNAK, a z jej rozwinięcia, PODKREŚLONY. Proszę powiedzieć, co się stało z zaznaczonym tekstem.

Proszę przejść do nowej linii. Teraz według schematu będziemy wpisywać konkretne godziny i odpowiadające im przedmioty.

Aby ułatwić sobie prasę, za pomocą tabulatorów zaznaczymy miejsca, w których będzie zaczynać się tekst w każdej kolejnej linijce.

Tabulator oznaczony strzałką z ogonkiem zaznacza miejsce, od którego znaki wpisywane są w prawą stronę. Natomiast tabulator oznaczony strzałką z kropką wyznacza miejsce, od którego znaki wpisywane są w lewą stronę.

Tabulatory ustawiamy na linijce na menu górnym przy pomoce myszki. Aby przejść z jednego zaznaczonego miejsca do drugiego, należy posłużyć się klawiszem TAB.

Proszę wpisać godzinę, o której zaczyna się pierwsza lekcja, np. 710 .

Aby to zrobić, piszemy najpierw cyfrę 7, a następnie wybieramy z menu opcję ZNAK / PODNIESIONY i wówczas wpisujemy 10.

Aby powrócić do normalnego zapisu należy ponownie wybrać ZNAK / PODNIESIONY .

Po napisaniu godziny proszę przejść do kolumny Przedmiot, wpisać jego nazwę i na koniec przejść do kolumny ostatniej i wpisać nr sali, w której lekcja się odbywa.

Proszę przejść do nowej linii i postępować analogicznie jak w przypadku lekcji pierwszej.

Po napisaniu tekstu każdy zapisze swój tekst na dysk przez wybranie w górnym menu opcji PLIK a w niej pola ZACHOWAJ JAKO.

W zaznaczonym polu każdy wpisze swoje imię i zatwierdzi klawiszem ENTER.

Uczniowie siadają przy stole.

Uczniowie zapisują temat lekcji i notatkę w zeszytach.

Wskazany uczeń po włączeniu monitorów uruchamia WINDOWS.

Uczniowie siadają przy stolikach z komputerami.

Uczniowie uruchamiają edytor WRITE.

Uczniowie wykonują polecenie.

Pod menu górnym została zaznaczona linia z podziałką oraz ikonki.

Uczniowie wybierają opcję AKAPIT i sprawdzają, co znajduje się w jej rozwinięciu.

Uczniowie piszą nagłówek dowolną czcionką.

Uczniowie myszką wybierają z rozwinięcia pliku AKAPIT opcję WYŚRODKÓJ lub odpowiednią ikonkę pod menu.

Uczniowie piszą

Uczniowie piszą wybraną czcionką.

Tekst został podkreślony.

Uczniowie ustawiają odpowiednie symbole tabulatorów w wybranych miejscach na linijce. Naciskają klawisz TAB i kursor ustawia się w zaznaczonym miejscu, pod hasłem „Godzina”.

Uczniowie wpisują dane w odpowiednich kolumnach, przechodząc z jednej kolumny do drugiej przy pomocy klawisza TAB.

Uczniowie wciskają ENTER, a następnie TAB i wpisują kolejne dane w odpowiednich kolumnach.

Uczniowie zachowują.


