![]() | Pobierz cały dokument scenariusz.zajecia.nasi.milusinscy.zabawy.dla.doc Rozmiar 40 KB |
Scenariusz zajęcia dla nauczycieli
Data:
Prowadząca: Krystyna Sztramska
Temat: Nasi milusińscy - zwierzęta domowe
Cele ogólny: Poznanie zwierząt domowych - pies i kot
Cele operacyjne
Dziecko:
zna potrzeby zwierząt i sposoby opiekowania się nimi
rozumie na czym polega odpowiedzialność za warunki życia psów i kotów domowych i bezdomnych
odróżnia i nazywa rasy psów i kotów
zna sposoby ich pielęgnacji i odżywiania
wie, z czym związana jest decyzja o przyjęciu nowego zwierzaka do domu
poda przykłady dobrego i złego traktowania zwierząt przez ludzi
posługuje się mową wielozdaniową
ćwiczy narząd mowy
potrafi rozpoznać zmieniony glos kolegi
potrafi ruchem, gestem, mimika i głosem naśladować zachowania zwierząt
umie odrysowywać podany kształt
poprawnie trzyma nożyczki, wycina i klei
Metody pracy :słowna, oglądowa, czynna,
Formy pracy: indywidualna, zbiorowa
Literatura: książki i czasopisma o kotach i psach, opowiadania L. Lechowicz ”Skąd się wzięły koty”, wiersz L. Łącz „Przyjaciel ze schroniska”
Pomoce: obrazki do opowiadania, zwierzęta -maskotki, parasole, flamastry, produkty żywnościowe (lub ich obrazki), taśma magnetofonowa z wierszem, film wideo, wstążeczki, sylwety psów, włóczka, klej, nożyczki, nagranie piosenki „A ja mam psa”
Przebieg:
1.Oglądanie obrazków przedstawiających koty i psy w książkach i czasopismach o zwierzętach. Zachęcanie do porównywania ich wyglądu. Określanie, w czym są podobne a czym się różnią, nazywanie różnych psich i kocich ras. Dzielenie się swoimi spostrzeżeniami i doświadczeniami z kontaktów z tymi zwierzętami. Budowanie kilkuzdaniowych wypowiedzi, słuchanie siebie nawzajem.
2. Ćwiczenie artykulacyjne „Hau, hau! Miau, miau!”(wg I Dudzińskiej)
Nauczyciel ustawia na Sali trzy duże parasole, pochylone w strone dzieci tak, aby nie było widać, kto jest za nimi. Sześcioro wybranych dzieci to pieski lub kotki, Spacerują one na czworakach wokół parasoli. Na hasło „Pada deszcz” dzieci chowają się po dwoje za parasolami. Teraz pojedynczo szczekają lub miauczą ( jak kto chce:grubo, cienko itp). Rozpoznane dzieci wychodzą z ukrycia, nierozpoznane powtarzają odgłosy lub ujawniają się po haśle „Deszcz przestał padać”. Zmiana ról.
3.Słuchanie opowiadania ilustrowanego obrazkami „Skąd się wzięły koty”
4. Rozmowa na temat opowiadania
skąd się wzięły koty
jakie mają zwyczaje
jak zdobywają pokarm
co lubią najbardziej
jak trzeba je pielęgnować
![]() | Pobierz cały dokument scenariusz.zajecia.nasi.milusinscy.zabawy.dla.doc rozmiar 40 KB |