SCENARIUSZ ZAJĘCIA OTWARTEGO DLA RODZICÓW.

DATA: 10.11.2006

GRUPA IV

PROWADZĄCA: Krystyna Sztramska

TEMAT: Wystawienie inscenizacji „Ratujmy las” Krystyny Sztramskiej

Zapoznanie dzieci z literą D,d z wykorzystaniem metody dobrego startu M. Bogdanowicz oraz p.Majchrzak

CELE: - dziecko doskonali umiejętność dzielenia wyrazu na głoski

PRZEBIEG:

1.POWITANIE.

Dzieci i rodzice witają się wzajemnie prawymi częściami ciała wymienionymi

przez nauczycielkę np prawymi dłońmi, prawymi kolanami, prawymi łokciami

2. MOJE IMIĘ

Wyklejanie przez dzieci i rodziców swoich imion z rozsypanki literowej

3.”RATUJMY LAS”

Wystawienie inscenizacji przez dzieci

4. WOOGI BOOGI

Zabawa ruchowa.

5. MOJE GŁOSKI

Dziecko i rodzic wybrzmiewają kolejne głoski swojego imienia

6.MOJE LITERKI

Dziecko i rodzic wyszukiwaną swoje litery z imienia na tablicy z literami

7. MOJE I TWOJE LITERKI

Dziecko i rodzic porównują litery swoich imion . Doklejają do swojego imienia te litery ,których nie mają w swoim zestawie

8. WYRAZ DO WYRAZU

Na dywanie rozłożone obrazki i wyrazy. Dziecko wyszukuje i dopasowuje obrazek z podpisem z odpowiednim wyrazem - czytanie globalne

9. ZŁY DRWAL - ZABAWA

Połowa dzieci to drzewa ( stoją) , reszta dowolnie: zwierzęta, ptaki, owady. . Dzieci biegają od drzewa do drzewa bez oddychania. Dopiero odpoczywając pod drzewem mogą oddychać .Drwal kolejno wycina drzewa. Drzew jest coraz mniej, droga od jednego do drugiego coraz dłuższa. Gdy wszystkie drzewa zostają wycięte - zwierzęta umierają.....

10. POGADANKA

Rozmowa na temat wartości lasu dla zwierząt, ptaków, owadów, - odwołanie się do inscenizacji i zabawy. Wyciągnięcie wniosku, że las to ich wspólny dom

11. LEŚNA ZABAWA

Zabawa z woreczkami

Każdy uczestnik otrzymuje woreczek z grochem .Wykonuje ćwiczenia

zaproponowane przez prowadzącą w rytm dość szybkiej muzyki:

- wystukuje o woreczek palcami rąk, grzbietem dłoni, jedną ręką ,

obiema ,naprzemiennie rękami, łokciem itp.

8.POZNANIE LITER D, d (dom, Dionizy)

Dzieci siedzą przed tablicą literową.

9. PO PALCU - Zabawa z rodzicami

10. ODWZOROWYWANIE I PISANIE NOWEJ LITERY.

Dzieci piszą literę D d śpiewając piosenkę „Nasz las to dom”

-palcem w powietrzu,

-nogą na dywanie,

-patykiem po podłodze,

-palcem po szablonie z brystolu,

-palcem na plecach kolegi,

- palcem na tackach z kaszą,

- pędzelkiem i wodą na stolikach

- układają litery z sosnowych igiełek

11.WYKONANIE KARTY PRACY.

Dzieci wykonują zadanie na karcie pracy dołączonej do scenariusza.

12.POŻEGNANIE.

Taniec uspokajający „Śpij”