SCENARIUSZ ZAJĘĆ Z EDUKACJI MATEMATYCZNEJ W GR. 5-LATKÓW

DATA: 8.06.2010

OPRACOWAŁA: Iwona Paniczko

GRUPA: 5- latki

TEMAT ZAJĘCIA: „Kto pierwszy do mety”- konstruujemy pierwszą grę- ścigankę”

CELE OGÓLNE:

CELE OPERACYJNE:

Dziecko potrafi:

FORMA PRACY: zajęcia z całą grupą

METODY PRACY: gra dydaktyczna, elementy metody E. Gruszczyk-Kolczyńskiej

POMOCE: dwie duże kostki do gry, arkusz papieru, 2 duże pinezki z kolorowymi kartonami, grube markery, sylwety misiów, klocki do odmierzania chodnika, pionki, małe kostki,

PRZEBIEG ZAJĘCIA:

  1. Rozmowa z dziećmi o tym, czy lubią grać w różne gry i dlaczego. Oglądanie gier znajdujących się w przedszkolu. Zachęcanie do dzielenia się własnymi doświadczeniami.

  1. „Kto pierwszy do mety”- konstruowanie gry planszowej. Nauczycielka mocuje na tablicy arkusz papieru. Wyjaśnia dzieciom, jak się konstruuje grę: rysuje trasę, po której misie będą się ścigać, jedno z dzieci odmierza klockiem płytki, a pozostałe głośno liczą. Zaznacza na trasie start i metę oraz strzałkę, która będzie wskazywać kierunek ścigania się. Dzieci zostają podzielone na dwa zespoły, które znów wybierają swoich przedstawicieli. Dzieci po kolei rzucają kostką, liczą kropki, a przedstawiciele przesuwają pionki-pinezki z kartonem o odpowiednią ilość pól do przodu. Po skończonej grze następuje rewanż. Aby szybciej się ścigać dzieci rzucają dwiema kostkami jednocześnie i dodają oczka do siebie.

  1. Gry w parach- każda para rysuje sobie planszę na arkuszach papieru. Nauczycielka przypomina reguły gry (podchodzi do każdej pary, podpowiada, pomaga, wyjaśnia).

  1. Rozmowa z dziećmi po skończonej grze, dzielenie się uwagami i spostrzeżeniami. Zachęcanie dzieci do skonstruowania gry- ściganki w domu i zaangażowania rodziców do wspólnej zabawy.