Scenariusz zajęć z edukacji matematycznej

Grupa: klasa 3

Data: 10.04.2008

Prowadząca:

Temat: Doskonalenie mnożenia sposobem pisemnym z uwzględnieniem liczb zawierających cyfrę „0”

Cele ogólne:

- organizowanie warunków do rozwijania pamięci, logicznego myślenia, zdolności kojarzenia i skupienia uwagi

- tworzenie sytuacji doskonalących umiejętność określania wyniku dodawania i mnożenia

- stwarzanie dzieciom sytuacji do osiągania indywidualnych sukcesów

Cele operacyjne:

Uczeń potrafi:

- dodawać i mnożyć sposobem pisemnym

- rozwiązać zadanie matematyczne z zastosowaniem tabliczki mnożenia

- dopasowywać wynik do działania

Metody:

- oglądowa

- słowna

- praktyczno-ćwiczeniowa

- aktywizująca

Formy pracy:

- indywidualna

Środki dydaktyczne:

- kartoniki z cyframi i liczbami

- karta pracy z zadaniem matematycznym

- kartony z iloczynami i wynikami

- papierowe „Ordery Aktywnego Ucznia”

Przebieg zajęć:

1. Rozwiązywanie zadań na tablicy, które utrwalą tabliczkę mnożenia.

Uczniowie losują dwa kartoniki (jeden z liczbą, drugi z cyfrą), następnie wykonują

mnożenie sposobem pisemnym wylosowanych liczb na tablicy. Bezbłędne obliczenie

nagradzane jest papierowym kwadracikiem.

2. Indywidualna praca z książką ( ćw.1,2,3 str. 41 )

3. Łączenie działań z wynikami na tablicy. Bezbłędne połączenia są nagradzane papierowym kwadracikiem.

4. Uczniowie otrzymują kartę pracy z treścią zadania do rozwiązania.

Zad.

W sklepie zoologicznym było kilkaset rybek pływających w akwariach. W ciągu tygodnia sprzedano 90 skalarów , trzy razy więcej niż skalarów sprzedano glonojadów i dwa razy więcej niż glonojadów sprzedano welonek.

Oblicz sposobem pisemnym:

5. Indywidualna praca z książką ( 5,6 str.42 )

6. Zadanie pracy domowej ( ćw.4 str.40 , ćw.7 str.42 )

7. Nagrodzenie najaktywniejszych uczniów (posiadaczy największej ilości kwadracików) „Orderem Aktywnego Ucznia”

1