Konspekt lekcji wychowawczej zachowaniazpieczne

Konspekt lekcji wychowawczej

Temat lekcji: Uczę się bezpiecznych zachowań.

Czas trwania: 45 minut

Cele:
Wiadomości – uczeń zna:
rozpoznaje sytuacje niebezpieczne

Umiejętności – uczeń :
umie poradzić sobie w trudnych sytuacjach
potrafi unikać zagrożeń, dokonuje bezpiecznych wyborów

Postawy – uczeń:
współpracuje w grupie
aktywnie uczestniczy w lekcji

Metody i formy pracy: burza mózgów, inscenizacja, rozmowa, praca w grupach
Środki dydaktyczne: rebus- załącznik 1, scenki- załącznik 2,

Przebieg lekcji:
I. Faza wstępna:
1. Sprawy organizacyjno – porządkowe
2. Podział klasy na sześć grup. Każda grupa otrzymuje rebus
którego rozwiązaniem jest hasło bezpieczeństwo.
3. Nauczyciel informuje uczniów, że na dzisiejszej lekcji będziemy rozmawiać o poczuciu bezpieczeństwa.
II. Faza realizacji:
4. Nauczyciel prosi, aby uczniowie metodą burzy mózgów podali skojarzenia do wyrazu bezpieczeństwo (zapisuje na tablicy skojarzenia uczniów)

hamulec bezpieczeństwa
pas bezpieczeństwa
bezpieczna droga
szkoły
bezpieczeństwo

bezpieczne schronienie wyjście bezpieczeństwa
bezpiecznik

Co to znaczy czuć się bezpiecznie?
( czuć się dobrze, pewnie, być zadowolonym, nie bać się)

5. Uczniowie pracują w grupach, przygotowują scenki – załącznik 2.
Scenka 1- dziecko jest samo w domu; ktoś obcy puka do drzwi
Scenka 2 – kolega przynosi do szkoły petardę; proponuje, oby odpalić ją w łazience
Scenka 3 – kłótnia pomiędzy dwoma kolegami na podwórku; za chwilę może dojść do bójki
6. Grupy kolejno prezentują scenki na forum klasy. Po każdej scence, pytamy uczniów , co czuli, odgrywając przydzielone role.
7. Wypowiedzi uczniów na temat „ Czy zdarzyło się wam uczestniczyć w sytuacjach, które zagrażały waszemu bezpieczeństwu?”
8. Co robić, gdy znajdę się w sytuacji niebezpiecznej dla siebie bądź dla swoich kolegów – zapisywanie pomysłów na kartkach papieru, które następnie przypinają na tablicy w formie słoneczka

wzywam na pomoc zwracam się o pomoc do
kolegów rodziców, nauczycieli, innej osoby dorosłej

Gdy czujemy nie ulegamy namowom
się zagrożeni: nieznanych osób
próbujemy przekonać
innych o grożącym
niebezpieczeństwie telefonujemy do głośno krzyczymy,
rodziców, sąsiadów wzywając pomocy

III. Faza podsumowująca:
9. Podsumowanie lekcji
Uświadamiamy uczniom, że w sytuacjach trudnych, zagrażających ich zdrowiu, a nawet życiu, powinni szukać pomocy u rodziców, wychowawcy, pedagoga szkolnego, policjanta.

