Doskonalimy wytrzymałość - zabawy lekkoatletyczne, Konspekty lekcji wychowania fizycznego, LA


PLAN METODYCZNY LEKCJI WYCHOWANIA FIZYCZNEGO W UJĘCIU CZYNNOŚCIOWYM

Klasa: 5 SP

Liczba ćwiczących: 16

Miejsce ćwiczeń: sala gimnastyczna

Czas trwania: 45 min.

Data: 09.09.2010

Zadanie główne: Doskonalimy wytrzymałość - zabawy lekkoatletyczne.

Zadania dodatkowe: Wzmacnianie mięśni posturalnych, kształtowanie zwinności, skoczności, koordynacji ruchowej.

Motywacje: Motywowanie do aktywności fizycznej w czasie wolnym.

Cele operacyjne:

Umiejętności: potrafi doskonalić swoją wytrzymałość poprzez zabawy, potrafi wymienić kilka zabaw lekkoatletycznych.

Wiadomości: wie, jakie zabawy poprawiają jego wytrzymałość, zna zasady różnych zabaw lekkoatletycznych

Motoryczność: doskonalenie szybkości, zwinności, skoczności.

Wychowanie: doskonali pracę w grupach, uczy się dopingować i kształtuje postawę współzawodnictwa

Przyrządy i przybory: szarfy, pachołki, piłka siatkowa, bramki hokejowe, piłeczka ping-pongowa.

TOK LEKCJI

CZYNNOŚCI UCZNIÓW

CZYNNOŚCI NAUCZYCIELA

METODY I FORMY

DOCELOWE

ZADANIA

CZĘŚĆ WSTĘPNA

- poznają cele i zadania lekcji;

- przygotowują organizm do aktywności fizycznej;

- ustawiają się w dwuszeregu, słuchają n-la;

- biorą udział w zabawie „Berek z piłką”. Berek goni uciekających. Uciekający posiadają piłkę, która chroni ich przed złapaniem. Aby uniknąć schwytania przez berka należy podać piłkę osobie, która jest „zagrożona”.

- organizuje zbiórkę, wita uczniów, sprawdza obecność, podaje cele i zadania lekcji;

- omawia zabawę, zwraca uwagę na bezpieczeństwo, podaję piłkę;

pogadanka

zabawowa - klasyczna

CZĘŚĆ GŁÓWNA A

- wzmacniają mm. RR i obręczy barkowej

- wzmacniają mm. NN

- rozgrzewają nadgarstki i stawy skokowe

- rozciągają mm. tułowia i skośne brzucha

- rozciągają mm. NN

- rozciągają m. trójgłowy łydki

W dwóch rzędach wzdłuż boiska wykonują:

- krążenia RR w przód, w tył, wymachy sprzed klatki piersiowej

- skip A, C

- krok odstawno-dostawny

- przeplatankę

- szybki bieg

W rozsypce:

- krążenia nadgarstków i stawów skokowych

- skłony do boków

- krążenia kolan do wewnątrz, na zewnątrz

- podpór przodem z oparciem jednej stopy na łydce drugiej, dociskanie stopy ćwiczącej do podłoża;

- wydaje polecenia, zwraca uwagę na poprawność, dba o bezpieczeństwo;

zadaniowa - ścisła

CZĘŚĆ GŁÓWNA B

- wzmacniają mm. NN, uczą się rywalizować ze sobą, kształtują zasadę fair-play

- wzmacniają mm NN, doskonalą skoczność, szybkość, wytrzymałość, współpracują w zespołach;

- doskonalą szybkość, pracę w grupach;

- wzmacniają mm obręczy barkowej, wzmacniają wytrzymałość, doskonalą pracę w grupach;

- biorą udział w zabawie „Kto szybciej do mety” - dwa zespoły ustawione są naprzeciwko siebie na liniach końcowych boiska. Na sygnał zawodnicy biegną jak najszybciej na swoje linie końcowe (czyli linie startowe przeciwników) i wykonują siad skrzyżny twarzą do startu. Wygrywa zespół, który wykona to zadanie najszybciej;

- biorą udział w „Wyścigu urozmaiconym” - uczniowie podzieleni są na 2 rzędy. Na sygnał zawodnicy pierwszy odcinek pokonują biegiem, następny skokami na lewej nodze, potem na prawej nodze i wracają do swojej drużyny, aby umożliwić następnemu zawodnikowi start. Wygrywa zespół, który wykona to zadanie najszybciej;

- w tych samych drużynach biorą udział w zabawie „Rozwieś pranie”. Pierwsza osoba z rzędu otrzymuje 3 szarfy. Na sygnał rusza i na każdym pachołku zostawia po jednej szarfie, a następnie wraca do rzędu. Kolejna osoba zbiera rozwieszone „szarfy - pranie” i wraca do rzędu. Wygrywa drużyna, która szybciej ukończy zabawę.

- biorą udział w grze „piłka japońska” - uczniowie podzieleni na dwie drużyny grają w piłkę nożną, jednak mogą poruszać się tylko jak „pająki”. Wygrywa zespół który zdobędzie więcej bramek w określonym czasie;

- dzieli uczniów na 2 zespoły, daje sygnał do startu, pełni rolę sędziego;

- objaśnia zabawę, sygnalizuje rozpoczęcie i zakończenie zabawy, wyróżnia zwycięzców;

- objaśnia zasady zabawy, rozstawia potrzebne przybory, pełni rolę sędziego, ogłasza zwycięzców;

- objaśnia zasady zabawy, rozstawia potrzebne przybory, pełni rolę sędziego, ogłasza zwycięzców;

zabawowa - klasyczna

zabawowa - klasyczna

zabawowa - klasyczna

zabawowa - klasyczna

CZĘŚĆ KOŃCOWA

- uspokajają organizm

- utrwalają wiadomości zdobyte podczas zajęć

- biorą udział w zabawie „Znajdź piłeczkę”. Uczniowie siedzą w kole w siadzie skrzyżnym. Jedna osoba znajduje się w środku. Pozostali przekazują sobie za plecami z ręki do ręki piłeczkę do ping-ponga w taki sposób, aby osoba stojąca w środku nie zorientowała się kto jest w posiadaniu piłeczki;

- siedzą w kole, słuchają n-la, odpowiadają na pytania;

- tłumaczy zabawę, wybiera osobę stojącą w kole;

- organizuje zbiórkę, podsumowuje lekcje, żegna się z uczniami

zabawowa - klasyczna

pogadanka

1


