Co wiemy o mydle – wysłuchanie wiersza 3l

KONSPEKT ZAJĘĆ DYDAKTYCZNYCH

Temat zajęć: Co wiemy o mydle? – wysłuchanie wiersza Przedszkolaczek.

Rozmowa kierowana o higienie i zachowaniu zdrowia.

Data: 24.09.2012r
Grupa: II, 3- latki
Prowadzący zajęcia:

Cele ogólne:

Cele szczegółowe:

Dziecko:

Metody:

Formy pracy:

Środki dydaktyczne:

PRZEBIEG ZAJĘĆ

I Wprowadzenie do tematu zajęć

Przedstawienie dzieciom tematu zajęć. Prośba aby dokładnie słuchały o czym będzie mowa, gdyż pod koniec zajęć będziemy mieć gościa, który sprawdzi ich wiedzę.

II Realizacja założonych celów

  1. Nauczyciel rozkłada przed dziećmi różne przedmioty, takie jak: mydło, pasta i szczoteczka do zębów, ręcznik, grzebień, chusteczki, gąbka, szampon oraz kilka innych przedmiotów znajdujących się w sali przedszkolnej. Zadaje zagadki, a dzieci zgadują, o czym mówi:

Kwadratowa, kolorowa albo biała bywa.

W kieszeni ją nosisz, często ją używasz.

(chusteczka)

Dziurki w niej, jak w serze. Żyła w morzu na dnie.

Do wanny ją bierzesz, bo umie myć ładnie.

(gąbka)

Używasz go często, wieczorem i rano.

Przypomina przedmiot, którym grabią siano.

(ręcznik)

Przyjemnie pachnie, ładnie się pieni,

a brudne ręce w czyste zamieni.

(mydło)

Schowała się w tubie - używać jej lubię,

a i mała szczotka chętnie się z nią spotka.

(pasta do zębów)

Do suchej nitki moknie nieraz,

gdy po kąpieli nim się wycierasz.

(ręcznik)

Pieni się płyn z butelki. Zamienia się w bąbelki.

Nieraz głowę ci zmywa. Czy wiesz jak się nazywa?

(szampon)

Co to jest - na pewno wiesz, najeżona jest jak jeż.

Lecz nikogo nie ukłuje, tylko zęby wyszoruje.

(szczoteczka)

Mydła i wody pilnie unika.

Co weźmie do rąk, wszystko poplami.

A jak takiego nazwać chłopczyka?

Ja wiem, nie powiem. Nazwijcie go sami.

(brudas)

  1. Co będzie potrzebne? – ćwiczenia klasyfikacyjne.

Nauczyciel pokazuje dzieciom ilustrację brudnego chłopca. Dzieci spośród zgromadzonych przedmiotów wybierają te, które przydadzą się chłopcu, aby zmienił się w czyścioszka.

  1. Wysłuchanie wiersza J. Korczakowskiej, pt. Przedszkolaczek:

Przedszkolaczek mały, duży,
wie do czego mydło służy.
Płynie woda, plusk w łazience
i już czyste uszy, ręce.

Przedszkolaczek mały, duży,
wie do czego gąbka służy.
Gąbka, ręcznik, pasta, szczotka
i czyściejszy jest od kotka.

Przedszkolaczek proszę pana,
chętnie zęby myje z rana.
Patrzy w lustro roześmiany,
bo ma białe wąsy z piany.

  1. Rozmowa o okolicznościach, kiedy należy skorzystać z mydła i innych akcesoriów higienicznych.

Jakich przyborów do mycia używa przedszkolak w wierszu?

Jak ty dbasz o czystość?

Kiedy trzeba myć ręce?

Jak prawidłowo myć ręce?

Dlaczego trzeba myć zęby?

III Podsumowanie zajęć

Nauczyciel zakłada pacynkę. Pacynka wita się z dziećmi, a następnie zadaje pytania dotyczące konieczności przestrzegania higieny.

Leci woda – nauczyciel rozkłada na dywanie obręcze. Wyjaśnia dzieciom, że w tym miejscu możemy umyć ręce. Na hasło bawimy się dzieci maszerują w sali. Na hasło brudne ręce dzieci podbiegają do obręczy i udają że myją ręce. Nauczyciel obserwuje, czy dzieci wykonują czynność. Zabawę powtarzamy kilkakrotnie.

