Co wiemy o jesieni


SCENARIUSZ ZAJĘCIA OTWARTEGO W GR. DZIECI 5 LETNICH PROWADZONYCH METODĄ NAUKI CZYTANIA WG PROF. B. ROCŁAWSKIEGO

 

 

 

Opracowanie i prowadzenie - mgr Barbara Gawracz

Zajęcia z udziałem rodziców.

 

 

 

Temat : Co wiemy o jesieni ?” - gry i zabawy dydaktyczne i integracyjne

 

Cele ogólne :

 

Cel ogólny dla dzieci specjalnej troski :

 

Cele operacyjne : Dziecko

        Zna zjawiska atmosferyczne charakterystyczne dla jesieni

        Wie , jakie zmiany zachodzą w przyrodzie jesienią

        Zna ptaki odlatujące do ciepłych krajów i pozostające u nas

        Wie , jak zwierzęta przygotowują się do zimy

        Zna piosenki , zabawy i wiersz o tematyce jesiennej

        Dokonuje syntezy i analizy sylabowej , logotomowo - fonemowej , fonemowo - logotomowej i fonemowej

        Rozpoznaje przedmioty i materiały związane z jesienią za pomocą dotyku 

        Dostrzega podobieństwa w kształtach przedmiotów i rzeczy i potrafi je przekształcać

 

Cele operacyjne dla dzieci specjalnej troski :

        Rozpoznaje przedmioty za pomocą dotyku

        Bawi się ze swoimi rodzicami, naśladując rówieśników

        Wykonuje proste ćwiczenia gimnastyczne

        Dmucha na paski papieru

        Rysuje z pomocą rodziców

 

 

Metody :

czynne - zadań stawianych dziecku do wykonania

słowne - żywego słowa , objaśnienia , instrukcje 

oglądowe - pokaz

 

Formy :

praca z całą grupą , praca indywidualna

 

Pomoce : kukła wiatru i deszczu , plakietki z napisami TAK , NIE  ; czarodziejskie pudło , eksponaty związane z jesienią - liście , szyszki , kasztany , żołędzie itp. ; kaseta „Tańce integracyjne” wydana przez firmę muz. Synkopa - piosenki w wykonaniu i opracowaniu Beaty Wapińskiej ;   

 

 

Przebieg zajęcia :

  1. Powitanie

    1. Zabawa : „Witam ...”

Wszyscy - rodzice i dzieci - stoją w kole. Nauczycielka wymienia cechy charakterystyczne dla danej grupy osób, po czym te osoby robią mały krok do środka koła np. Witam wszystkie osoby , które mają uśmiechnięte buzie ; Witam wszystkie osoby, które mają więcej niż 5 lat itp.

    1. Zabawa integracyjna „Czy chudzi , czy grubi”.

Przy muzyce dzieci bawią się z rodzicami ilustrując treść piosenki odpowiednimi ruchami :   

Ref.:

„Czy chudzi, czy grubi,

czy mali, czy duzi,

wszyscy lubią bawić się, się, się,

więc kto jest tu razem z nami,

niech dobierze się parami

i niechaj weseli się

 

Nosek do noska ( 2x )

Mrugają oczka raz, dwa, trzy

Ref.:

Czy chudzi…

 

A teraz buźka ( 2x )

Słuchają uszka raz, dwa, trzy

Ref.:

Czy chudzi…

 

Ręka do ręki ( 2x )

I ukłon piękny raz, dwa, trzy.

Ref.:

Czy chudzi …

 

Noga do nogi ( 2x )

Wystają rogi raz, dwa, trzy.

 

  1. Słuchanie opowiadania nauczycielki pt. „Spotkanie z Wietrzykiem” ilustrowanego kukłą wiatru .

 

Wiatr - Czy wiecie dzieci kim jestem ?

Dzieci -Tak wiemy. Ty jesteś Wiatr.

Wiatr - Oczywiście, cieszę się, że mnie poznałyście. Latałem po świecie , dmuchałem, włosy sobie potargałem. A wiecie kogo w lesie spotkałem ?

Dzieci - Nie wiemy.

Wiatr - Panią Jesień, która powiedziała mi, że Zima za nią idzie , śniegiem sypie, chłodem mrozi. Chętnie by  Pani Jesień już odeszła , bo wszystko już zrobiła : ptaki za morze wygoniła , zwierzętom ciepłe futerka dała , ludziom piwnice warzywami zapełniła . Ale nie wie czy dzieci w przedszkolu już wszystko o jesieni wiedzą , więc mnie do przedszkola wysłała , koperty  z zadaniami dla dzieci mi dała i powiedziała , żebym sprawdził , co się dzieci  w przedszkolu o niej nauczyły .

 

  1. Rozwiązywanie zadań.

Nauczycielka otwiera kolejne koperty , dzieci odczytują zadania zapisane tekstem ( dzieci , które potrafią czytać )  lub znakiem graficznym i wykonują je. Polecenia do przeczytania techniką „ślizgania”, znajdujące się w kolejnych kopertach z nr 1 - 4 brzmią : Odpowiedz na pytanie; Zaśpiewaj piosenkę; Powiedz wiersz; Gimnastykuj się. W kopercie z nr 5 znajduje się zadanie zapisane rysunkiem ( czarodziejskiego pudełka ) dla dzieci, które jeszcze nie potrafią czytać.

 

    1. Zadanie 1 - Quiz -  dzieci rozpoznają zdania jako prawdziwe lub fałszywe i potwierdzają je lub im zaprzeczają podnosząc plakietki z napisami TAK , NIE 

 

        Jesienią często pada deszcz i wieje wiatr .

        Jesienią jest tak ciepło, że chodzimy w krótkich spodenkach.

        Jesienią przydają się parasole.

        Jesienią liście drzew zmieniają kolor.

        Liście na drzewach mogą być niebieskie ..

        Drzewa zrzucają jesienią liście, ponieważ przygotowują się do zimowego odpoczynku.

        Jaskółki i bociany odlatują do ciepłych krajów.

        Sójka wybierała się za może, ale się nie wybrała.  

        Lisy zbierają szyszki .

        Niedźwiedzie, borsuki i jeże zasypiają na zimę.

        Dziki jedzą ser.

        Wszystkie grzyby można jeść.

        Ogrzana przez słońce woda zamienia się w parę .

        Słowo „sowa” ma dwie sylaby.

        Słowo „zając” kończy się na „b”.

        „Kasz (trzy klaśnięcia) ta (trzy klaśnięcia) no (trzy klaśnięcia) wiec” znaczy kasztanowiec.

        Słowo „lis” zaczyna się na „r”.

        „K - l - o - n” oznacza klon.

itp.

 

    1. Zadanie 2 - muzyczne . Wybrane dziecko odczytuje polecenie znajdujące się w kopercie, a następnie dzieci śpiewają wybraną piosenkę o tematyce jesiennej np. „Kasztanek” lub „Pada deszcz” 

 

    1. Zadanie 3 . Po odczytaniu polecenia dzieci wspólnie recytują wiersz „Jesienny deszcz”, który poprzedzony jest ćw. logopedycznymi - Dmuchanie na „Wiatr”.

 

    1. Zadanie 3 polega na wykonaniu wspólnie z rodzicami prostych ćw. gimnastycznych przy muzyce - zabawa „Bawię się”.

 

    1. Zadanie 4. Nauczycielka wybiera dziecko, które nie potrafi czytać. Jego zadaniem jest odczytanie polecenia zapisanego za pomocą rysunku. „Czarodziejskie pudło” na rysunku oznacza rozpoznawanie przedmiotów związanych z jesienią na podstawie dotyku . Dzieci wkładają rękę do pudła i odgadują, co się w nim znajduje tylko za pomocą dotyku.

 

  1. Słuchanie opowiadanie nauczycielki pt. „Spotkanie z Deszczykiem”  ilustrowanego kukłą.

Deszcz - Ach witaj bracie Wietrzyku !

Po cały kraju wędrowałem za Panią Jesienią i ciebie szukałem. A ty w przedszkolu sobie siedzisz i z dziećmi się bawisz. Ładnie to tak ?

Wiatr - Nie gniewaj się Deszczyku , bo ja tu jestem z polecenia Pani Jesieni . Egzamin przeprowadzam .. Sprawdzam, czy dzieci wszystko o jesieni już się nauczyły i czy Jesień może Zimie ustąpić.                                                                                                                

Deszcz - Ach tak ! A wiesz ja też mam dla dzieci zadanie.

 

5.      Zadanie 6 - kreatywne - ekspresja plastyczna. Dzieci otwierają ostatnią kopertę i odczytują polecenie. Ich zadaniem jest przekształcenie kropli deszczu w „coś” .

Praca dzieci przy stolikach - rysowanie kredkami.

 

  1. Wystawa prac dzieci i wypowiedzi na ich temat.

 

  1. Wręczenie dzieciom nagród za udział w zajęciach - dyplomy. Rodzice otrzymują gazetkę „Co słychać u Zajączków ?” , zawierającą m.in. „jesienny masaż”

 

  1. Zakończenie -„Jesienny masaż”

Przyszła jesień z deszczowymi chmurami

A po parku chodzą dzieci parami

Na alejkach ścielą się z liści dywany

I brązowe spadają kasztany

My zbieramy te dary jesieni

Układamy je w rządkach na ziemi

W domu tato wywierci w nich dziurki

Nawleczemy je wtedy na sznurki .

 

Rodzice masują plecy swojego dziecka, tak jak mówi tekst .

 

  1. Pożegnanie. Ewaluacja zajęć - ankieta dla rodziców. 


