Patryk Matys

III r. BiG

Konspekt lekcji biologii

Klasa: I

Dział: Powitanie biologii

Temat: Porządkowanie świata ożywionego-pięć królestw organizmów.

Zakres treści:

-cechy charakterystyczne organizmów zaliczanych do poszczególnych królestw,

-powszechnie stosowane, lecz nie ujęte jako jednostki systematyczne grupy organizmów-bezkręgowce, glony.

Cel ogólny:

Cele szczegółowe:

A. Zapamiętywanie wiadomości:

-zna zasady, na jakich dawniej opierał się podział na rośliny i zwierzęta,

-zna obecny podział świata ożywionego na królestwa,

-zna cechy charakterystyczne organizmów należących do poszczególnych królestw,

-zna miejsce bezkręgowców i glonów w obecnym podziale świata ożywionego.

B. Zrozumienie wiadomości:

-wyjaśnia, że podział organizmów na królestwa jest efektem przyjętej w danej chwili umowy i w przyszłości może się zmienić,

-potrafi wytłumaczyć w jaki sposób w toku ewolucji wykształciły się: bakterie, protisty, rośliny, zwierzęta i grzyby.

C. Stosuje wiadomości w sytuacjach typowych:

-

D. Stosowanie wiadomości w sytuacjach problemowych:

-

-

Postawy:

-wykazuje zainteresowanie otaczającym go środowiskiem,

-odczuwa potrzebę pogłębiania swojej wiedzy biologicznej i zachęca do tego innych.

Metody pracy:

pogadanka, miniwykład, praca z podręcznikiem.

Formy pracy:

praca indywidualna, praca grupowa.

Środki dydaktyczne:

-podręcznik,

-

-

Literatura dla nauczyciela:

-W. Kofta „Ciekawa biologia. Cz.1”. WSIP. Warszawa, 2009

-

Literatura dla ucznia:

-W. Kofta „Ciekawa biologia. Cz.1”. WSIP. Warszawa, 2009

-

Notatka:

Ogniwa lekcyjne

Czas

Czynności nauczyciela

Czynności ucznia

Sprawy organizacyjne

8min

Przywitanie uczniów. Sprawdzenie listy obecności i zapisanie tematu lekcji.

Sprawdzenie pracy domowej.

Odpytanie z lekcji poprzedniej.

Przywitanie nauczyciela.

Faza wprowadzająca

3min

Faza realizacyjna

25min

Faza podsumowująca

7min

Uczniowie odpowiadają.

Praca domowa

2min

Dla wszystkich:

Dla chętnych: