Afryka - fizyczna, Nauki o Ziemi, Geografia, Metodyka - konspekty geografia


KONSPEKT

TEMAT: Położenie, linia brzegowa i ukształtowanie powierzchni Afryki

Hasło programowe: Kontynenty i wybrane państwa

Zakres treści: położenie, linia brzegowa i ukształtowanie powierzchni Afryki.

Cel ogólny: Poznanie charakterystycznych cech położenia, linii brzegowej i ukształtowania powierzchni .

Cele szczegółowe:

Wiadomości:

Kategoria A (zapamiętywanie);

Uczeń:

Kategoria B (rozumienie);

Uczeń:

Umiejętności:

Kategoria C (stosowanie wiedzy w sytuacjach typowych);

Uczeń:

Kategoria D (stosowanie wiedzy w sytuacjach problemowych);

Uczeń:

Postawy

Typ lekcji przeznaczona na realizację nowego materiału.

Formy nauczania lekcja w klasie

Formy organizacyjne zespołowa, indywidualna

Strategia operacyjna, problemowa

Metody operatywna (praca z mapą, obliczanie), problemowa

Środki dydaktyczne mapa hipsometryczna Afryki, atlas geograficzny, zeszyt                                            ćwiczeń, podręcznik

Przebieg lekcji:

Faza wprowadzająca

  1. Czynności organizacyjne. Sprawdzenie listy obecności.

  2. Omówienie zasad pracy przy realizacji tematyki geografii regionalnej

  3. Podanie tematu, celu ogólnego lekcji oraz krótkiej informacji o pochodzeniu nazwy „Afryka”.

Nazwa Afryka (Africa, czyli Kraj Afrów) używana była w starożytnym Rzymie początkowo tylko dla określenia terenów dzisiejszej Tunezji, zaś kontynent leżący na południowych brzegach M. Śródziemnego nosił miano Libii (Egipt zaliczany był do Azji). Po raz pierwszy nazwy „Afryka” dla określenia całego kontynentu użył rzymski geograf Pomponiusz Mela w 41 r. n.e., ale jeszcze przez kilka wieków używano zamiennie nazw Libia i Afryka, zasięg tej ostatniej bywał ograniczany do jednej z rzymskich prowincji.

Faza realizacyjna

  1. Uczniowie opisują położenie geograficzne Afryki na mapie świata:


na północy - przyl. Biały 37025'N na zachodzie - przyl. Zielony 17030'W

na południu - przyl. Igielny 34051'S na wschodzie - przyl. Hafun 51026'E

  1. Uczniowie obliczają rozciągłość południkową i równoleżnikową w stopniach

Wypowiedzi uczniów:

Duża rozciągłość południkowa kontynentu ma wpływ na ....................... (np. komunikację, występowanie wielu stref klimatycznych itp.).

Duża rozciągłość równoleżnikowa kontynentu wpływa na ................. (różnicę czasu miejscowego).

  1. Uczniowie obliczają wysokość Słońca w południe w pierwszych dniach kalendarzowych pór roku na krańcowych punktach Afryki


przyl. Biały 37025'N

21 III, 23 IX 900 - 37025' + 00 = 52035'

22 VI 900 - 37025' + 23027'= 76002'

22 XII 900 - 37025' - 23027'= 29008'

przyl. Igielny 34051'S

21 III, 23 IX 900 - 37025' + 00 = 52035'

22 VI 900 - 37025' - 23027'= 29008'

22 XII 900 - 37025' + 23027'= 76002


Sformułowanie wniosku: Słońce przez cały rok wznosi się wysoko nad horyzontem, w związku z tym silnie nagrzewa powierzchnie Ziemi i przez cały rok jest ciepło.

  1. Sformułowanie najważniejszych cech położenia Afryki:

Cechy położenia:

  1. Korzystając z atlasu uczniowie znają różnice między linią brzegową Afryki a linią brzegową Europy