Projekt techniczny


PROJEKT TECHNICZNY Wariant 1 (rozstaw ram 7,9m)

  1. Zebranie obciążeń.

1.1. Schemat A. Obciążenia stałe:

obciążenie stałe

qk

q0

ciężar pokrycia dachowego

0,871

1,045

ciężar płatwi

0,086

0,095

obciążenie technologiczne

1,6

2,1

RAZEM

3,86

4,67

0x01 graphic
0x01 graphic

0x01 graphic

1.2. Schemat B. Obciążenie zmienne, śnieg.

0x01 graphic
0x01 graphic

1.3. Schemat C. Obciążenie zmienne, wiatr z lewej.

0x01 graphic
0x01 graphic

0x01 graphic
0x01 graphic

0x01 graphic
0x01 graphic

0x01 graphic
0x01 graphic

1.4. Schemat D. Obciążenie zmienne, wiatr z prawej.

0x01 graphic
0x01 graphic

0x01 graphic
0x01 graphic

0x01 graphic
0x01 graphic

0x01 graphic
0x01 graphic

1.5. Schemat E. Obciążenie zmienne, wiatr od czoła.

0x01 graphic
0x01 graphic

1.6. Schemat F. Obciążenie suwnicą, suwnica po lewej, hamowanie z lewej w lewo.

0x01 graphic
0x01 graphic
0x01 graphic

1.7. Schemat G. Obciążenie suwnicą, suwnica po lewej, hamowanie z lewej w prawo.

0x01 graphic
0x01 graphic
0x01 graphic

1.8. Schemat H. Obciążenie suwnicą, suwnica po lewej, hamowanie z prawej w lewo.

0x01 graphic
0x01 graphic
0x01 graphic

1.9. Schemat I. Obciążenie suwnicą, suwnica po lewej, hamowanie z prawej w prawo.

0x01 graphic
0x01 graphic
0x01 graphic

1.10. Schemat K. Obciążenie suwnicą, suwnica po prawej, hamowanie z lewej w lewo.

0x01 graphic
0x01 graphic
0x01 graphic

1.11. Schemat L. Obciążenie suwnicą, suwnica po prawej, hamowanie z lewej w prawo.

0x01 graphic
0x01 graphic
0x01 graphic

1.12. Schemat M. Obciążenie suwnicą, suwnica po prawej, hamowanie z prawej w lewo.

0x01 graphic
0x01 graphic
0x01 graphic

1.13. Schemat N. Obciążenie suwnicą, suwnica po prawej, hamowanie z prawej w prawo.

0x01 graphic
0x01 graphic
0x01 graphic

  1. Wstępne dobranie przekrojów.

    1. Elementy kratownicy - sprawdzenie nośności.

      1. Pas dolny - ściskanie.

Przyjęto rury stalowe bez szwu D = 101,6 mm; t = 14,2 mm; A = 39,0 cm2; i = 3,1 cm;

Nmax = 131,1 kN;

0x01 graphic
; 0x01 graphic
Ψ = 1,0 przekrój kl. 1

0x01 graphic
; 0x01 graphic
; 0x01 graphic
; 0x01 graphic
;

0x01 graphic
; 0x01 graphic
0x01 graphic
OK

      1. Pas górny - rozciąganie.

Przyjęto rury stalowe bez szwu D = 101,6 mm; t = 14,2 mm; A = 39,0 cm2; i = 3,1 cm;

Nmax = 157,0 kN;

0x01 graphic
; 0x01 graphic
OK

      1. Słupki kratownicy (23,25,27,29) ściskane.

Przyjęto rury stalowe bez szwu D = 63,5 mm; t = 5,0 mm; A = 9,19 cm2; i = 2,08 cm;

Nmax = 17,5 kN;

0x01 graphic
; 0x01 graphic

0x01 graphic
; 0x01 graphic
; 0x01 graphic
; 0x01 graphic
;

0x01 graphic
; 0x01 graphic
0x01 graphic
OK

      1. Słupki kratownicy (22,24,26,28,30) rozciągane.

Przyjęto rury stalowe bez szwu D = 63,5 mm; t = 5,0 mm; A = 9,19 cm2; i = 2,08 cm;

Nmax = 41,7 kN;

0x01 graphic
; 0x01 graphic
OK

      1. Krzyżulce kratownicy (39,41,42,43,44,46) rozciągane.

Przyjęto rury stalowe bez szwu D = 70 mm; t = 10,0 mm; A = 18,8 cm2; i = 2,15 cm;

Nmax = 91,2 kN;

0x01 graphic
; 0x01 graphic
OK

      1. Krzyżulce kratownicy (40,45) ściskane.

Przyjęto rury stalowe bez szwu D = 70 mm; t = 10,0 mm; A = 18,8 cm2; i = 2,15 cm;

Nmax = 75,8 kN; l = 3,31 m

0x01 graphic
; 0x01 graphic

0x01 graphic
; 0x01 graphic
; 0x01 graphic
; 0x01 graphic
0x01 graphic
OK

      1. Krzyżulce kratownicy (38,47) ściskane.

Przyjęto rury stalowe bez szwu D = 76,1 mm; t = 10,0 mm; A = 20,8 cm2; i = 2,36 cm;

Nmax = 144,8 kN; l = 3,31 m

0x01 graphic
; 0x01 graphic

0x01 graphic
; 0x01 graphic
; 0x01 graphic
; 0x01 graphic
0x01 graphic
OK

RAZEM:

Pas dolny - D = 101,6 mm; t = 14,2 mm;

Pas górny - D = 101,6 mm; t = 14,2 mm;

Słupki (23,25,27,29) - D = 63,5 mm; t = 5,0 mm;

Słupki (22,24,26,28,30) - D = 63,5 mm; t = 5,0 mm;

Krzyżulce (39,41,42,43,44,46) - D = 70,0 mm; t = 10,0 mm;

Krzyżulce(40,45) - D = 70,0 mm; t = 10,0 mm;

Krzyżulce(38,47) - D = 76,1 mm; t = 10,0 mm;

  1. Styki montażowe.

0x01 graphic

    1. Styk przy podporze.

      1. Spoina na długości krzyżulca.

0x01 graphic
0x01 graphic
0x01 graphic
a = 3 mm

0x01 graphic

      1. Spoina na długości słupka N = 1,1 kN.

0x01 graphic

      1. Spoina na długości słupka N = 17,5kN.

0x01 graphic

dla pozostałych też

      1. Spoina na długości słupka środkowego N =41,7kN.

0x01 graphic

      1. Grubość blachy węzłowej.

0x01 graphic
gr. blachy 8mm

0x01 graphic
w pionie 0x01 graphic
wszystkie

0x01 graphic
w poziomie 0x01 graphic
wszystkie pas dolny

0x01 graphic
w poziomie 0x01 graphic
wszystkie pas górny

    1. Połączenia na śruby sprężone, pasy - słup, pasy - pasy.

      1. Pasy - słup.

Obliczenie połączenia sztywnego, doczołowego kratownicy ze słupem IPBS 500. Moment zginający obliczeniowy M = 263,4 kNm, charakterystyczny M = 239,4 kNm, siła poprzeczna V = 150,2 kN. Kategoria połączenia E na śruby M20, klasy 8,8 o Rm = 830 MPa, wstępnie sprężone. Połączenie oblicza się na zerwanie śrub i rozwarcie styku.

Siła V przekazana przez docisk na stołeczek przyspawany do pasa słupa.

nośność śrub na rozciąganie: SRt = 132 kN; SRr,s = 112 kN

minimalna grubość blachy czołowej:

0x01 graphic

grubość pasa tf = 30 > 20 mm

0x01 graphic

odległości śrub: y1 = 200 + 950 + 390 + 260 + 130 = 1930 mm

y3 = 200 + 950 = 1150 mm > 0,6ho = 0,6 × 1800 = 1080mm

współczynniki rozdziału w styku zginanym:

ωt1 = 0,8; ωt2 = 1,0;

stan graniczny nośności styku zginanego:

0x01 graphic

0x01 graphic

współczynniki rozdziału do sprawdzania rozwarcia styku :

ωr1 = 0,7; ωr2 = 1,0;

zredukowane wartości ramion sił wewnętrznych:

y1red = 1930 - 1800/6 = 1630 mm;

y2red = 1150 - 1800/6 = 850 mm;

stan graniczny nośności styku zginanego:

0x01 graphic

0x01 graphic

siła sprężająca : 0x01 graphic

      1. Pasy - pasy. Rozciąganie.

0x01 graphic

Kategoria połączenia D na śruby M20, klasy 6,8 (8) o Rm = 600 MPa.

nośność śrub na rozciąganie: SRt = 95,6 kN; SRv = 84,8 kN

minimalna grubość blachy czołowej:

0x01 graphic

nośność połączenia: 0x01 graphic

0x01 graphic
SR = SRt = 95,6 kN - zerwanie śruby

SR = SRv = 84,8 kN - rozwarcie styku

0x01 graphic

nośność połączenia określana z warunku zerwania śruby:

0x01 graphic

nośność połączenia określana z warunku rozwarcia styku doczołowego:

0x01 graphic

  1. Obliczenie nośności słupa.

    1. Słup części nadsuwnicowej.

Dane dla IPBS 500:

A = 184,2 cm2; m = 184,2kg/m;

Ix = 103 891 cm4; Iy = 12 610 cm4; Wx = 4 156 cm3; Wy = 841 cm3;

ix = 21,3 cm; iy = 7,40cm; β = 1,0

      1. Klasyfikacja przekroju.

0x01 graphic

cały przekrój - klasa 2

      1. Nośność elementów ściskanych i zginanych.

0x01 graphic
Mmax = 291,1 kNm; Nmax = 105,4 kN;

l = 3,70 m; le = 1,4 × 3,70 = 5,18 m;

0x01 graphic
; 0x01 graphic
; 0x01 graphic

0x01 graphic
; 0x01 graphic
; 0x01 graphic

0x01 graphic

0x01 graphic

Smukłość względna przy zwichrzeniu.

0x01 graphic
; 0x01 graphic
;

0x01 graphic

0x01 graphic

Z normy PN-90/B-03200:

A1 = 1,0; A2 = 0; B = 1,0; 0x01 graphic

0x01 graphic
0x01 graphic
0x01 graphic

0x01 graphic

0x01 graphic

0x01 graphic

0x01 graphic
0x01 graphic
0x01 graphic
0x01 graphic

0x01 graphic
OK!

    1. Słup części podsuwnicowej IPS 600

Dane dla IPBS 600:

A = 261,0 cm2; m = 208,8kg/m;

Ix = 166 023 cm4; Iy = 13 515 cm4; Wx = 5 534 cm3; Wy = 901 cm3;

ix = 25,2 cm; iy = 7,20cm; β = 1,0

      1. Klasyfikacja przekroju.

0x01 graphic

cały przekrój - klasa 2

      1. Nośność elementów ściskanych i zginanych.

Stateczność miejscowa. Nośność w stanie krytycznym; 0x01 graphic
;

0x01 graphic
0x01 graphic

0x01 graphic
0x01 graphic

Nośność ściskanego pasa w stanie krytycznym:

0x01 graphic

0x01 graphic

Smukłość przy wyboczeniu:

0x01 graphic
; 0x01 graphic

Nośność przekroju na zginanie:

0x01 graphic

wzór przybliżony -

0x01 graphic
0x01 graphic

0x01 graphic
Mmax = 878,4 kNm; Nmax = 413,9 kN;

0x01 graphic
OK!

    1. Obliczenie podstawy słupa.

      1. Obliczenie powierzchni stopy.

Stopa fundamentowa B20, fcd = 10,6 MPa

0x01 graphic

Wytrzymałość obliczeniowa betonu na docisk: fcud = ωd fcd

0x01 graphic
; 0x01 graphic
;

Sprawdzenie wytrzymałości betonu na docisk:

0x01 graphic
;

0x01 graphic
; 0x01 graphic
;

0x01 graphic
Warunek nie spełniony.

l × b = 0,9 × 0,5; ls × bs = 1,1 × 0,7

0x01 graphic
; 0x01 graphic
;

0x01 graphic
; 0x01 graphic
;

0x01 graphic
OK.

0x01 graphic

0x01 graphic

0x01 graphic
; 0x01 graphic
;

0x01 graphic

0x01 graphic
stąd 0x01 graphic

Przyjęto blachę 900 × 500 × 45.

      1. Dobór i nośność śrub fundamentowych.

Mimośród obciążenia: 0x01 graphic

0x01 graphic

Śruby fundamentowe poza zarysem fundamentu: 0x01 graphic

Rzeczywiste naprężenie docisku σd: 0x01 graphic

0x01 graphic
p = e - l/2 = 2,1 - 0,9/2 = 1,65 m

0x08 graphic
Zasięg strefy docisku: 0x01 graphic

0x01 graphic

x = 0,98 m

0x01 graphic

Przyjęto śruby młotkowe T64 As = 2675mm2, SRt = 695,0kN

0x01 graphic

0x01 graphic

Długość zakotwienia lz = 1400mm, długość dokręcenia ld = 110 mm.

      1. Sprawdzenie spoin pachwinowych między blachą trapezową a słupem.

Siła ścinająca spoinę 413,9 kN.

0x01 graphic
0x01 graphic

Przyjęto blachę trapezową h = 15 cm, ceownik 150.

1

27

0x01 graphic



Wyszukiwarka

Podobne podstrony:
28, Projekt techniczny budynku wielorodzinnego
57, Projekt techniczny budynku wielorodzinnego
Projekt 2 Technika obliczen i sposob przedstawienia wynikow w sprawozdaniu
Projekt techniczny instalacji elektrycznej
52, Projekt techniczny budynku wielorodzinnego
Moj projekt projekt techniczny słupa
Wojtek PROJEKT TECHNICZNY
PROJEKT TECHNICZNY projekt domku jednorodzinnego brak rysunku, budownictwo ogólne
projekt technik zarzadzania, zarzadzanie
PROJEKT TECHNICZNY PODCIĄGU
ROZPORZĄDZENIE - PROJEKT TECHNICZNY, PWR WBLiW, Podziemne - podstawy
50, Projekt techniczny budynku wielorodzinnego
projekt techniczny, Budownictwo - studia, I stopień, III rok, Konstrukcje metalowe
53, Projekt techniczny budynku wielorodzinnego
Projekt techniczny chwytaka przykład v03
Projekt techniczny PLYTY MIĘDZYKONDYGNACYJNEJ
Projekt techniczny ŻEBRO
Moj projekt Projekt techniczny żebra

więcej podobnych podstron