Marek Biesiada 07. 11. 2006

Konspekt lekcji WOS

w klasie I D

Temat: Cechy państwa

  1. Cele dydaktyczno-wychowawcze.

Po lekcji uczeń:

  1. Metody:

  1. Środki dydaktyczne:

  1. Tok lekcji:

  2. Czynności nauczyciela

    Czynności uczniów

    Uwagi

    1

    2

    3

    I. Czynności organizacyjno - porządkowe.

    • sprawdzenie listy obecności

    • zapisanie tematu lekcji do dziennika

    1. Rekapitulacja wtórna:

    • Jakie były przyczyny emigracji Polaków na przestrzeni dziejów?

    • Jakie są obecne przyczyny emigracji?

    • Ile liczy Światowa Polonia?

    • Gdzie na świecie znajdują się największe skupiska ludności polskiej?

    • W których krajach mamy organizacje polonijne?

    • Jakie mamy organizacje polonijne?

    • Jaką działalność prowadzą organizacje polonijne?

    • Czy organizacje polonijne utrzymują kontakty z krajem?

    • Jakie problemy ma Polonia mieszkająca w byłych republikach radzieckich?

    Odpowiadają wyznaczeni uczniowie

    1. Realizacja nowych treści:

    Temat: Cechy państwa

    1. Geneza państwa

    • Kiedy i gdzie powstały pierwsze państwa?

    2. Pojęcie państwa

    • Jakie czynniki są potrzebne do stworzenia państwa?

    • Co to jest państwo?

    3. Suwerenność wewnętrzna i zewnętrzna

    • Co to jest suwerenność wewnętrzna?

    • Co to jest suwerenność zewnętrzna?

    • Jak może być zagrożona suwerenność zewnętrzna państwa?

    • Co należy uczynić w celu obrony suwerenności państwa?

    • Co zagraża suwerenności wewnętrznej państwa?

    • Co należy uczynić aby ochronić suwerenność wewnętrzną państwa?

    • Czy państwo w celu obrony suwerenności wewnętrznej może naruszać prawa obywateli?

    4. Obywatel i obywatelstwo

    • Co oznacza słowo obywatel?

    • Jakie prawa i obowiązki ma obywatel?

    • Co to jest obywatelstwo?

    • Jaki artykuł Konstytucji RP mówi o obywatelstwie?

    • Jak można nabyć obywatelstwo?

    • Jak można utracić obywatelstwo?

    Uczniowie zapisują temat do zeszytu.

    Uczniowie czytają tekst z podręcznika: Wiedza..., Poznań 2002, s. 51.

    Uczniowie odpowiadają na zadane przez nauczyciela pytanie.

    1. Geneza państwa

    Uczniowie czytają tekst z podręcznika: Wiedza..., Poznań 2002, s. 52.

    Uczniowie odpowiadają na zadane przez nauczyciela pytanie.

    2. Pojęcie państwa

    a) czynniki państwotwórcze - do utworzenia państwa potrzeba trzech rzeczy:

    • terytorium

    • ludzi

    • władzy

    b) państwo to suwerenna (niezależna) organizacja polityczna społeczeństwa, zamieszkującego dane terytorium. Rządzi się określonymi prawami. Dysponując aparatem władzy i środkami przymusu (wojsko, policja, sądy) spełnia wobec obywateli określone funkcje.

    Uczniowie czytają tekst z podręcznika: Wiedza..., Poznań 2002, s. 53-55.

    Uczniowie odpowiadają na zadane przez nauczyciela pytanie.

    3. Suwerenność wewnętrzna i zewnętrzna

    • Suwerenność zewnętrzna to niezależność państwa od woli i interesów innych państw.

    • Suwerenność wewnętrzna to niezależność państwa w decydowaniu i działaniu wobec własnych obywateli bez ulegania jakimkolwiek wpływom i naciskom wewnątrz państwa

    Uczniowie czytają tekst z podręcznika: Wiedza..., Poznań 2002, s. 55.

    Uczniowie odpowiadają na zadane przez nauczyciela pytanie.

    4. Obywatel i obywatelstwo

    • Obywatel to człowiek mający określoną przynależność państwową czyli tzw. obywatelstwo. Przepisy prawne określają, kto jest a kto nie może być obywatelem danego państwa. Obywatel jest chroniony przez prawo i korzysta z praw i wolności obowiązujących w danym kraju. Z drugiej strony sam jest zobowiązany do przestrzegania przepisów i wykonywania obowiązków wobec państwa.

    • Obywatelstwo polskie nabywa się przez urodzenie z rodziców będących obywatelami polskimi. Inne przypadki nabycia obywatelstwa określa ustawa. Obywatel polski nie może utracić obywatelstwa polskiego, chyba że sam się go zrzeknie.

    1. Rekapitulacja pierwotna

    • Kiedy i gdzie powstały pierwsze państwa?

    • Jakie czynniki są potrzebne do stworzenia państwa?

    • Co to jest państwo?

    • Co to jest suwerenność wewnętrzna?

    • Co to jest suwerenność zewnętrzna?

    • Jak może być zagrożona suwerenność zewnętrzna państwa?

    • Co należy uczynić w celu obrony suwerenności państwa?

    • Co zagraża suwerenności wewnętrznej państwa?

    • Co należy uczynić aby ochronić suwerenność wewnętrzną państwa?

    • Czy państwo w celu obrony suwerenności wewnętrznej może naruszać prawa obywateli?

    • Co oznacza słowo obywatel?

    • Jakie prawa i obowiązki ma obywatel?

    • Co to jest obywatelstwo?

    • Jaki artykuł Konstytucji RP mówi o obywatelstwie?

    • Jak można nabyć obywatelstwo?

    • Jak można utracić obywatelstwo?

    Odpowiadają wyznaczeni uczniowie

    V. Zadanie pracy domowej

    VI. Ocena pracy uczniów na lekcji.

    Odpowiadają wyznaczeni przez nauczyciela uczniowie, którzy mogą posługiwać się podręcznikiem i zapisem w zeszytach.

    Uczniowie aktywni otrzymują oceny.

    3