Marek Biesiada 14. 11. 2006

Konspekt lekcji WOS

w klasie I D

Temat: Funkcje państwa

  1. Cele dydaktyczno-wychowawcze.

Po lekcji uczeń:

  1. Metody:

  1. Środki dydaktyczne:

  1. Tok lekcji:

  2. Czynności nauczyciela

    Czynności uczniów

    Uwagi

    1

    2

    3

    I. Czynności organizacyjno - porządkowe.

    • sprawdzenie listy obecności

    • zapisanie tematu lekcji do dziennika

    1. Rekapitulacja wtórna:

    • Kiedy i gdzie powstały pierwsze państwa?

    • Jakie czynniki są potrzebne do stworzenia państwa?

    • Co to jest państwo?

    • Co to jest suwerenność wewnętrzna?

    • Co to jest suwerenność zewnętrzna?

    • Jak może być zagrożona suwerenność zewnętrzna państwa?

    • Co należy uczynić w celu obrony suwerenności państwa?

    • Co zagraża suwerenności wewnętrznej państwa?

    • Co należy uczynić aby ochronić suwerenność wewnętrzną państwa?

    • Czy państwo w celu obrony suwerenności wewnętrznej może naruszać prawa obywateli?

    • Co oznacza słowo obywatel?

    • Jakie prawa i obowiązki ma obywatel?

    • Co to jest obywatelstwo?

    • Jaki artykuł Konstytucji RP mówi o obywatelstwie?

    • Jak można nabyć obywatelstwo?

    • Jak można utracić obywatelstwo?

    Odpowiadają wyznaczeni uczniowie

    1. Realizacja nowych treści:

    Temat: Funkcje państwa

    1. Funkcje państwa

    • Jakie są funkcje państwa?

    2. Podział państw ze względu na formę władzy

    • Jak możemy podzielić państwa ze względu na formę władzy?

    • Jakie mamy na świecie państwa, w których istnieją monarchie konstytucyjne i parlamentarne?

    • Jakie mamy na świecie państwa, które są republikami?

    • W jakich państwach istniej system prezydencki?

    • W jakich państwach istnieje system parlamentarno-gabinetowe?

    3. Podział państw ze względu na sposób sprawowania władzy

    • Jak można podzielić państwa ze względu na sposób sprawowania władzy?

    • W jakich państwach istnieje demokracja?

    • W jakich państwach istniej dyktatura?

    Uczniowie zapisują temat do zeszytu.

    Uczniowie czytają tekst z podręcznika: Wiedza..., Poznań 2002, s. 56-58.

    Uczniowie odpowiadają na zadane przez nauczyciela pytanie.

    1. Funkcje państwa

    • zapewnia bezpieczeństwo zewnętrzne,

    • chroni nasze życie i majątek, ścigając przestępców i oszustów,

    • organizuje życie gospodarcze,

    • organizuje inne sfery życia, np. ochronę zdrowia, edukację,

    • stara się zapewnić opiekę ludziom biednym niepełnosprawnym i bezrobotnym (opieka socjalna)

    • kultywuje tradycje narodowe, organizuje uroczystości państwowe

    Uczniowie czytają tekst z podręcznika: Wiedza..., Poznań 2002, s. 58-60.

    Uczniowie odpowiadają na zadane przez nauczyciela pytanie.

    2. Podział państw ze względu na formę władzy:

    a) monarchie

    • monarchie konstytucyjne

    • monarchie parlamentarne (np. Anglia, Belgia, Holandia, Dania, Szwecja, Norwegia, Hiszpania)

    b) republiki

    • system prezydencki (np. Francja, Stany Zjednoczone, Rosja)

    • system parlamentarno-gabinetowy (Niemcy, Włochy, Izrael)

    Uczniowie czytają tekst z podręcznika: Wiedza..., Poznań 2002, s. 60.

    Uczniowie odpowiadają na zadane przez nauczyciela pytanie.

    3. Podział państw ze względu na sposób sprawowania władzy:

    • demokrację

    • państwa dyktatorskie

    Poddać pod dyskusję kwestię - czy państwo jest potrzebne?

    Jakie korzyści, daje obywatelowi państwo?

    Uczniowie wskazują na mapie państwa, które są monarchiami, republikami oraz państwa demokratyczne i dyktatorskie

    1. Rekapitulacja pierwotna

    • Jakie są funkcje państwa?

    • Jak możemy podzielić państwa ze względu na formę władzy?

    • Jakie mamy na świecie państwa, w których istnieją monarchie konstytucyjne i parlamentarne?

    • Jakie mamy na świecie państwa, które są republikami?

    • W jakich państwach istniej system prezydencki?

    • W jakich państwach istnieje system parlamentarno-gabinetowe?

    • Jak można podzielić państwa ze względu na sposób sprawowania władzy?

    • W jakich państwach istnieje demokracja?

    • W jakich państwach istniej dyktatura?

    Odpowiadają wyznaczeni uczniowie

    V. Zadanie pracy domowej

    VI. Ocena pracy uczniów na lekcji.

    Odpowiadają wyznaczeni przez nauczyciela uczniowie, którzy mogą posługiwać się podręcznikiem i zapisem w zeszytach.

    Uczniowie aktywni otrzymują oceny.

    1