Marek Biesiada 15. 11. 2006

Konspekt lekcji WOS

w klasie III B

Temat: Popyt, podaż, cena

  1. Cele dydaktyczno-wychowawcze.

Po lekcji uczeń:

  1. Metody:

  1. Środki dydaktyczne:

  1. Tok lekcji:

  2. Czynności nauczyciela

    Czynności uczniów

    Uwagi

    1

    2

    3

    I. Czynności organizacyjno - porządkowe.

    • sprawdzenie listy obecności

    • zapisanie tematu lekcji do dziennika

    1. Rekapitulacja wtórna:

    Odpowiadają wyznaczeni uczniowie

    1. Realizacja nowych treści:

    Temat: Popyt, podaż, cena.

    1. Popyt

    • Co to jest popyt?

    • Jaki może być popyt?

    2. Czynniki kształtujące popyt

    • Jakie są najważniejsze czynniki kształtujące popyt?

    3. Podaż

    • Co to jest podaż?

    4. Czynniki kształtujące podaż

    • Jakie są najważniejsze czynniki kształtujące?

    5. Cena

    • Co to jest cena?

    • Jakie występują zależności pomiędzy popytem, podażą i ceną?

    Uczniowie zapisują temat do zeszytu.

    Uczniowie czytają tekst z podręcznika: Wiedza..., Poznań 2002, s. 71-72.

    Uczniowie odpowiadają na zadane przez nauczyciela pytanie.

    1. Popyt

    Popytem nazywamy zapotrzebowanie na dany towar, zgłaszane przez kupujących w danym miejscu, czasie i po danej cenie

    Popyt może być:

    • potencjalny - zapotrzebowanie na dany towar

    • efektywny - zapotrzebowanie, które ma pokrycie w pieniądzu

    Uczniowie czytają tekst z podręcznika: Wiedza..., Poznań 2002, s. 72-74.

    Uczniowie odpowiadają na zadane przez nauczyciela pytanie.

    2. Czynniki kształtujące popyt

    • potrzeby i gusty konsumentów

    • poziom i struktura cen towarów i usług

    • poziom dochodów konsumentów

    • polityka gospodarcza państwa

    Uczniowie czytają tekst z podręcznika: Wiedza..., Poznań 2002, s. 74-78.

    Uczniowie odpowiadają na zadane przez nauczyciela pytanie.

    3. Podaż

    Podażą nazywamy ilość dóbr i usług oferowaną do sprzedaży w danym miejscu, czasie i po danej cenie

    Uczniowie czytają tekst z podręcznika: Wiedza..., Poznań 2002, s. 74-78.

    Uczniowie odpowiadają na zadane przez nauczyciela pytanie.

    4. Czynniki kształtujące podaż

    • popyt na dobra i usługi,

    • cena dóbr i usług,

    • możliwości wytwórcze jednostek gospodarczych,

    • cena czynników produkcji, która wpływa na koszty produkcji,

    • polityka gospodarcza państw,

    • ryzyko produkcyjne

    Uczniowie czytają tekst z podręcznika: Wiedza..., Poznań 2002, s. 78-81.

    Uczniowie odpowiadają na zadane przez nauczyciela pytanie.

    5. Cena

    Cena jest to wartość towaru wyrażona w pieniądzu

    Cena równowagi jest taka cena, która odpowiada zarówno kupującym jaki i sprzedającym, czyli cena, która równoważy popyt z podażą.

    • prawo popytu - jeżeli spada cena rośnie popyt

    Cena równowagi zapewnia zrównanie popytu z podażą, czyli powstanie takiej sytuacji, w której zapotrzebowanie na dany towar (po cenie równowagi) jest takie samo jak oferta sprzedaży towarów (po tejże cenie równowagi). Cena wyższa od ceny równowagi powoduje powstanie niedoboru towarów.

    Wyjaśnić pojęcie:

    towary substytucyjne

    Wyjaśnić pojęcie: dobra komplementarnymi

    1. Rekapitulacja pierwotna

    • Co to jest popyt?

    • Jaki może być popyt?

    • Jakie są najważniejsze czynniki kształtujące popyt?

    • Co to jest podaż?

    • Jakie są najważniejsze czynniki kształtujące?

    • Co to jest cena?

    • Jakie występują zależności pomiędzy popytem, podażą i ceną?

    Odpowiadają wyznaczeni uczniowie

    V. Zadanie pracy domowej

    VI. Ocena pracy uczniów na lekcji.

    Odpowiadają wyznaczeni przez nauczyciela uczniowie, którzy mogą posługiwać się podręcznikiem i zapisem w zeszytach.

    Uczniowie aktywni otrzymują oceny.

    3