Marek Biesiada 18. 10. 2006

Konspekt lekcji WOS

w klasie III B

Temat: Partie polityczne

  1. Cele dydaktyczno-wychowawcze.

Po lekcji uczeń:

  1. Metody:

  1. Środki dydaktyczne:

  1. Tok lekcji:

  2. Czynności nauczyciela

    Czynności uczniów

    Uwagi

    1

    2

    3

    I. Czynności organizacyjno - porządkowe.

    • sprawdzenie listy obecności

    • zapisanie tematu lekcji do dziennika

    1. Rekapitulacja wtórna:

    • Kogo uważano za obywatela w dawnych czasach?

    • Jakie były cechy dobrego obywatela w dawnych czasach?

    • Jakie cechy dobrego obywatela z dawnych czasów pozostały do dzisiaj?

    • Jakie wydarzenia spowodowały, że wszyscy ludzie żyjący w państwie są uważani za obywateli i mogą korzystać z praw obywatelskich?

    • Kto może być świadomym obywatelem?

    • Jakie są dzisiaj cechy dobrego obywatela?

    • Jakie prawa polityczne i publiczne gwarantuje Konstytucja RP?

    • Jak obywatele mogą korzystać ze swoich praw obywatelskich?

    Odpowiadają wyznaczeni uczniowie

    1. Realizacja nowych treści:

    Temat: Partie polityczne

    1. Zasada pluralizmu politycznego

    • Jakie muszą być spełnione warunki w państwie demokratycznym aby podjąć działalność polityczną i publiczną?

    • Co to jest pluralizm polityczny?

    • Od kiedy mamy w Polsce pluralizm polityczny?

    • Jakie nie mogą działać w Polsce partie polityczne?

    • Gdzie na świecie istnieją tylko dwie partie polityczne?

    • Czy istnienie dużej liczby partii politycznych jest czymś pozytywnym czy negatywnym?

    2. Układ partii politycznych w RP

    • Co to jest partia polityczna?

    • Jakie są funkcje partii politycznych?

    • Jak możemy podzielić partie polityczne ze względu na programy ideologiczne?

    • Jaką ideologię głoszą partie liberalne?

    • Jaką ideologię głoszą partie konserwatywne?

    • Jaką ideologię głoszą partie socjaldemokratyczne?

    • Jaką ideologię głoszą partie chrześcijańsko-demokaratyczne?

    3. Główne partie polityczne, ich program i zakres działania.

    • Jakie partie mają miejsca w Sejmie i Senacie RP?

    • Jakie programy polityczne głoszą partie polityczne?

    Uczniowie zapisują temat do zeszytu.

    Uczniowie czytają tekst z podręcznika: Wiedza..., Poznań 2002, s. 37-38.

    Uczniowie odpowiadają na zadane przez nauczyciela pytanie.

    Uczniowie zapisują notatkę do zeszytu:

    1. Zasada pluralizmu politycznego

    • Pluralizm polityczny, koncepcja funkcjonowania systemu politycznego, charakterystyczna dla współczesnej demokracji. Sprowadza się do swobody ujawniania różnorodnych opinii dotyczących całego spektrum życia społecznego. O rzeczywistym pluralizmie politycznym można mówić dopiero wtedy, gdy istnieje konstytucyjnie zagwarantowana wolność zrzeszania się w partie polityczne, związki zawodowe, stowarzyszenia, organizacje społeczne. Dopiero w takich prawnych granicach naturalne zróżnicowanie poglądów politycznych przekształca się w pluralizm polityczny. Istotna jest również wolność słowa i druku, dzięki której w społeczeństwie może następować swobodny przepływ idei i myśli.

    Uczniowie czytają tekst z podręcznika: Wiedza..., Poznań 2002, s. 40.

    Uczniowie odpowiadają na zadane przez nauczyciela pytanie.

    Uczniowie zapisują notatkę do zeszytu:

    2. Układ partii politycznych w RP

    a) partia polityczna

    Partia to dobrowolna organizacja, reprezentująca interesy określonej grupy społecznej, zmierzająca do zdobycia lub utrzymania władzy państwowej w celu realizacji swojego programu politycznego

    b) funkcje partii politycznych

    • kształtująca opinie i postawy polityczne,

    • wyborcza (tworzenie programu politycznego i dobór kandydatów)

    • rządząca (kierowanie organami państwowymi i kontrola rządu

    c) podział partii politycznych ze względu na programy ideologiczne

    • partie liberalne

    • partie konserwatywne

    • partie socjaldemokratyczne

    • partie chrześcijańsko-demokratyczne

    Uczniowie czytają tekst z podręcznika: Wiedza..., Poznań 2002, s. 41-53.

    Uczniowie odpowiadają na zadane przez nauczyciela pytanie.

    Uczniowie zapisują notatkę do zeszytu:

    3. Główne partie polityczne, ich program i zakres działania.

    • PiS

    • PO

    • Samoobrona

    • SLD

    • LPR

    • PSL

    1. Rekapitulacja pierwotna

    • Jakie muszą być spełnione warunki w państwie demokratycznym aby podjąć działalność polityczną i publiczną?

    • Co to jest pluralizm polityczny?

    • Od kiedy mamy w Polsce pluralizm polityczny?

    • Jakie nie mogą działać w Polsce partie polityczne?

    • Gdzie na świecie istnieją tylko dwie partie polityczne?

    • Czy istnienie dużej liczby partii politycznych jest czymś pozytywnym czy negatywnym?

    • Co to jest partia polityczna?

    • Jakie są funkcje partii politycznych?

    • Jak możemy podzielić partie polityczne ze względu na programy ideologiczne?

    • Jaką ideologię głoszą partie liberalne?

    • Jaką ideologię głoszą partie konserwatywne?

    • Jaką ideologię głoszą partie socjaldemokratyczne?

    • Jaką ideologię głoszą partie chrześcijańsko-demokaratyczne?

    • Jakie partie mają miejsca w Sejmie i Senacie RP?

    • Jakie programy polityczne głoszą partie polityczne?

    Odpowiadają wyznaczeni uczniowie

    V. Zadanie pracy domowej

    Wymień polskie partie polityczne, które mają miejsca w Sejmie i Senacie oraz przedstaw ich programy polityczne.

    VI. Ocena pracy uczniów na lekcji.

    Odpowiadają wyznaczeni przez nauczyciela uczniowie, którzy mogą posługiwać się podręcznikiem i zapisem w zeszytach.

    Uczniowie aktywni otrzymują oceny.

    1