Elżbieta Bowdur
Scenariusz zajęcia nr 10
grupa 0
Obszar IV Poznawanie i rozumienie świata przyrody
Temat: Pomagamy ptakom
I. Cele
• Kształtowanie wrażliwości i zrozumienia dla świata przyrody.
• Doskonalenie percepcji wzrokowej i koordynacji wzrokowo-ruchowej.
• Kształcenie słuchu fonemowgo poprzez wysłuchiwanie głosek w nagłosie.
• Doskonalenie słuchu, rozwijanie wrażliwości muzycznej.
Podstawa programowa (…):
Pkt 12. 3. „Dziecko potrafi wymienić zmiany zachodzące w życiu roślin i zwierząt w kolejnych porach roku; wie, w jaki sposób człowiek może je chronić i pomóc im, np. przetrwać zimę”.
II. Środki dydaktyczne
karty „Razem w przedszkolu” cz.1
komputer z projektorem
gra/plansza interaktywna „Fioletowy”
piosenka „Kochajmy ptaki”
karty cz. 2 str.34
plansze przedstawiające ptaki – wróbel, sikorka, gil, gawron wraz z podpisami
III. Przebieg zajęć
1. Rozmowa o ptakach zimą
Dzieci siedzą na dywanie i słuchają piosenki „Kochajmy ptaki”. Nauczycielka zadaje dzieciom pytania: o czym była piosenka?, w jaki sposób możemy pokazać ptakom, że je kochamy?, jak pomagamy im przetrwać zimę?
Nauczycielka pokazuje dzieciom ilustracje z ptakami – wróbel, sikorka, gil, gawron oraz podpisy do obrazków. Wspólnie z dziećmi układa podpisy pod odpowiednimi obrazkami. Dzieci opisują wygląd każdego ptaka.
2. Zabawa rytmiczna przy piosence „Kochajmy ptaki”
Dzieci maszerują w rymie piosenki. Podczas refrenu zatrzymują się i klaszczą rytmicznie w dłonie. Podczas zwrotki maszerują, a w czasie kolejnego refrenu stają parami i klaszczą w dłonie partnera.
1
Elżbieta Bowdur
3. Gra/plansza interaktywna „Fioletowy”
Uruchomienie gry
Po uruchomieniu programu ABC sześciolatka wybieramy obrazek naszego konta, a następnie klikamy kolejno:
→ Tęcza
→ Fioletowy
Opis interaktywności
Gra „Fioletowy” polegająca na doskonaleniu percepcji wzrokowej przez rozpoznawanie i dopasowanie fragmentów obrazków.
Omówienie gry
Dzieci siadają w półkolu na dywanie przed ekranem lub tablicą interaktywną.
Nauczyciel uruchamia planszę z aparatem fotograficznym. Zadaniem dzieci jest kliknięcie czerwonego przycisku aparatu i odnalezienie obrazka, którego fragment pokazał się w ekranie aparatu fotograficznego.
Po kliknięciu w pasujący obrazek ten pokazuje się w okienku aparatu fotograficznego.
Na planszy jest 6 obrazków, więc w tej części gry może wziąć udział sześcioro dzieci.
4. Kojarzenie litery z głoską „g” – Karty cz.2, str.34
Nauczycielka pokazuje dzieciom zdjęcia gila oraz gawrona. Pyta jaką głoskę słyszą na początku wyrazu – „g”, a następnie pokazuje napisy GIL, GAWRON.
Dzieci wspólnie czytają wyrazy. Wyszukują wyrazy zaczynające się głoską „g”
(np. garnek, glina, gniazdo…)
Dzieci otrzymują Karty cz.2. Opowiadają, co widzą na obrazku. Wykonują polecenie zapisane w karcie. Następnie kolorują guziki pod obrazkiem.
5. Podsumowanie zajęcia
Porządkowanie miejsc pracy.
Krótka rozmowa z dziećmi na temat zajęć oraz pokonywania trudności podczas wykonywanych zadań.
2