background image

 

Elżbieta Bowdur

 

 

Scenariusz zajęcia nr 10 

 grupa 0 

Obszar IV  Poznawanie i rozumienie świata przyrody 

Temat: Pomagamy ptakom 

I.

 

Cele 

 

Kształtowanie wrażliwości i zrozumienia dla świata przyrody. 

 

Doskonalenie percepcji wzrokowej i koordynacji wzrokowo-ruchowej. 

 

Kształcenie słuchu fonemowgo poprzez wysłuchiwanie głosek w nagłosie. 

 

Doskonalenie słuchu, rozwijanie wrażliwości muzycznej. 

Podstawa programowa (…): 

Pkt 12. 3. „Dziecko potrafi wymienić zmiany zachodzące w życiu roślin i zwierząt w kolejnych porach 

roku; wie, w jaki sposób człowiek może je chronić i pomóc im, np. przetrwać zimę”. 

II.

 

Środki dydaktyczne 



 

karty „Razem w przedszkolu” cz.1 



 

komputer z projektorem 



 

gra/plansza interaktywna „Fioletowy” 



 

piosenka „Kochajmy ptaki” 



 

karty cz. 2 str.34 



 

plansze przedstawiające ptaki – wróbel, sikorka, gil, gawron wraz 
z podpisami 

III.

 

Przebieg zajęć 

1.

 

Rozmowa o ptakach zimą 

Dzieci siedzą na dywanie i słuchają piosenki „Kochajmy ptaki”. Nauczycielka 
zadaje dzieciom pytania: o czym była piosenka?, w jaki sposób możemy pokazać 
ptakom, że je kochamy?, jak pomagamy im przetrwać zimę? 

Nauczycielka pokazuje dzieciom ilustracje z ptakami – wróbel, sikorka, gil, 
gawron oraz podpisy do obrazków. Wspólnie z dziećmi układa podpisy pod 
odpowiednimi obrazkami. Dzieci opisują wygląd każdego ptaka. 

2.

 

Zabawa rytmiczna przy piosence „Kochajmy ptaki” 

Dzieci maszerują w rymie piosenki. Podczas refrenu zatrzymują się i klaszczą 
rytmicznie w dłonie. Podczas zwrotki maszerują, a w czasie kolejnego refrenu 
stają parami i klaszczą w dłonie partnera. 

 

background image

 

Elżbieta Bowdur

 

 

 

3.

 

Gra/plansza interaktywna „Fioletowy” 

Uruchomienie gry 

Po uruchomieniu programu ABC sześciolatka  wybieramy obrazek naszego konta, 
a następnie klikamy kolejno: 

 

Tęcza 

 

Fioletowy 

Opis interaktywności 

Gra „Fioletowy” polegająca na doskonaleniu percepcji wzrokowej przez 
rozpoznawanie i dopasowanie fragmentów obrazków. 

Omówienie gry 

Dzieci siadają w półkolu na dywanie przed ekranem lub tablicą interaktywną. 

Nauczyciel uruchamia planszę z aparatem fotograficznym. Zadaniem dzieci jest 
kliknięcie czerwonego przycisku aparatu i odnalezienie obrazka, którego 
fragment pokazał się w ekranie aparatu fotograficznego. 

Po kliknięciu w pasujący obrazek ten pokazuje się w okienku aparatu 
fotograficznego. 

Na planszy jest 6 obrazków, więc w tej części gry może wziąć udział sześcioro 
dzieci. 

4.

 

Kojarzenie litery z głoską „g” – Karty cz.2, str.34 

Nauczycielka pokazuje dzieciom zdjęcia gila oraz gawrona. Pyta jaką głoskę 
słyszą na początku wyrazu – „g”, a następnie pokazuje napisy GIL, GAWRON. 
Dzieci wspólnie czytają wyrazy. Wyszukują wyrazy zaczynające się głoską „g” 
(np. garnek, glina, gniazdo…) 

Dzieci otrzymują Karty cz.2. Opowiadają, co widzą na obrazku. Wykonują 
polecenie zapisane w karcie. Następnie kolorują guziki pod obrazkiem. 

5.

 

Podsumowanie zajęcia 

Porządkowanie miejsc pracy. 

Krótka rozmowa z dziećmi na temat zajęć oraz pokonywania trudności podczas 
wykonywanych zadań.