Elżbieta Bowdur

Scenariusz lekcji nr 17

klasa 2

Blok tematyczny: Spotkanie z Nowym Rokiem

Temat: Kalendarz

I. Cele

• Korzystanie z kalendarza jako ważnego źródła informacji.

• Poznawanie różnych miar czasu.

• Poznanie rzymskiego zapisu liczb.

• Ćwiczenia w pisaniu nazw miesięcy i znaków rzymskich.

Podstawa programowa – wymagania szczegółowe na koniec klasy III szkoły podstawowej: Pkt 7.13 i 14 „Uczeń odczytuje i zapisuje liczby w systemie rzymskim od I do XII; podaje i zapisuje daty; zna kolejność dni tygodnia i miesięcy; porządkuje chronologicznie daty”.

II. Środki dydaktyczne

podręcznik „Razem w szkole” cz.5

komputer z projektorem

gra/plansza „Kalendarz”

egzemplarze różnych kalendarzy – kieszonkowy, ścienny, plakatowy, biurowy itp.

dwustronne kartoniki z zapisem słownym miesiąca z jednej strony i zapisem rzymskim z drugiej:

22 GRUDNIA / 22. XII

22 CZERWCA / 22. VI

21 MARCA / 21. III

23 WRZEŚNIA / 23. IX

III. Przebieg zajęć

1. Rozmowa na temat korzystania z kalendarza jako źródła informacji.

Nauczyciel umieszcza na stoliku zgromadzone kalendarze. Dzieci oglądają kalendarze zapoznają się z ich budową, podziałem na kwartalne, miesięczne, tygodniowe i dzienne. Wypowiadają się na roli kalendarza w życiu. Szukają w kalendarzach swojej daty urodzin.

Czy potraficie wymienić wszystkie miesiące po kolei?

Proszę wymienić miesiące należące do pory roku: ZIMA (WIOSNA, LATO, JESIEŃ).

1

Elżbieta Bowdur

Czy ktoś zna dokładną datę, kiedy rozpoczyna się wiosna (lato, jesień, zima)?

Nauczyciel umieszcza kartoniki na tablicy z datami ze słownym zapisem miesiąca. Następnie kolejno odwraca kartoniki i informuje uczniów o rzymskim zapisie miesięcy.

Następnie zaznacza daty rozpoczynające kolejną porę roku w wybranym kalendarzu, który zawiesza w klasie na ścianie.

2. Zapisanie daty swoich urodzin – podręcznik cz.5, ćw.7, str.19

3. Pisanie w zeszycie kolejno nazw miesięcy, przyporządkowanie im znaków rzymskich.

4. Przyporządkowanie miesiącom nalepek z właściwymi znakami rzymskimi –

podręcznik cz.5, ćw.2, str.21

5. Gra / plansza „Kalendarz”

Uruchomienie gry

Po uruchomieniu programu Razem w szkole klasa 2 wybieramy obrazek naszego konta, a następnie klikamy kolejno:

→ Kraina podróżnika (3)

→ Kalendarz (2)

Opis interaktywności

Gra „Kalendarz” polegająca na utrwaleniu nazw miesięcy i pór roku oraz dat rozpoczynających kolejną porę roku.

Omówienie gry

Gra składa się z trzech części. W pierwszej należy odczytać i dopasować daty rozpoczynające kolejną porę roku. W drugiej części należy dopasować miesiące do pór roku, a w trzeciej części należy dopasować różne wydarzenia i święta do odpowiedniej pory roku. Należy dobrze wykonać jedną część, aby przejść do następnej.

Dzieci analizują obrazek na ekranie. Odczytują nazwy miesięcy, pór roku i dni.

Nauczyciel wybiera ucznia, aby podszedł do tablicy i przeciągnął karteczki z napisami na właściwe miejsca obrazka przedstawiającego cztery pory roku.

6. Czytanie informacji Poli i Oskara – podręcznik cz.5, str.21

7. Słowny, cyfrowy i rzymski zapis liczb w zakresie 12 – podręcznik cz.5, ćw.1, str.20

2