Elżbieta Bowdur

Scenariusz lekcji nr 17

klasa 1

Blok tematyczny: Dbamy o swoje zdrowie

Temat: Owoce i warzywa dla zdrowia

I. Cele

• Ćwiczenia w mówieniu i słuchaniu.

• Analiza słuchowa wyrazów.

• Podział wyrazów na litery, głoski, sylaby.

• Kształtowanie umiejętności klasyfikowania obiektów.

• Rozwijanie kreatywnego myślenia.

• Rozumienie zasad bezpiecznego korzystania z przyborów szkolnych.

Podstawa programowa (…):

Pkt 1.1.d „Uczeń posługuje się ze zrozumieniem określeniami: wyraz, głoska, litera, sylaba, zdanie”

II. Środki dydaktyczne

podręcznik „Razem w szkole” cz.2

komputer z projektorem

plansza interaktywna/gra „Dziwny stwór”

egzemplarze owoców i warzyw (np. ziemniak, burak, seler, groch, fasola, cebula, kukurydza, marchew, por, sałata, śliwka, jabłko, gruszka, ananas, cytryna, banan) oraz dwa pojemniki z napisami: OWOCE i WARZYWA

III. Przebieg zajęć

1. Tworzenie zbiorów owoców i warzyw

Nauczyciel przygotowuje dwa pojemniki (kosze) i umieszcza przy nich napisy WARZYWA i OWOCE.

Dzieci dokonują klasyfikacji wrzucając do jednego kosza warzywa, a do drugiego owoce.

Jakie znacie jeszcze owoce? ( pomarańcze, agrest, porzeczki, maliny) Które owoce rosną w Polsce, a które nie?

Jakie znacie przepisy dań z owocami i warzywami?

Czy wiecie, dlaczego należy jeść warzywa i owoce?

1

Elżbieta Bowdur

Co należy zrobić przed jedzeniem owoców?

2. Plansza interaktywna „Dziwny stwór”

Uruchomienie gry

Po uruchomieniu programu Razem w szkole. Bawię się i uczę w klasie 1

wybieramy obrazek naszego konta, a następnie klikamy kolejno:

→ Domek na kurzej łapce (5)

→ Pajęczyna (2)

→ Dziwny stwór (4)

Opis interaktywności

Cztery odsłony gry „Dziwny stwór”, polegającej na kolorowaniu przedmiotu, który nie pasuje do pozostałych.

Omówienie gry

Należy wpisać nazwy warzyw i owoców w odpowiednie pola krzyżówki. Dzieci zgadują nazwy warzyw i owoców, z których zbudowany jest Dziwny stwór.

Następnie przeliczają liczbę liter w wyrazie i wybierają odpowiednie miejsce w krzyżówce. Nauczyciel wpisuje wyrazy. Krzyżówka jest dość trudna.

3. Swobodne wypowiedzi na temat zdrowego odżywiania

Co to znaczy zdrowe odżywianie?

Jakie posiłki jadamy codziennie?

Jakie produkty są potrzebne, żeby przygotować zdrowy posiłek?

4. Wprowadzenie litery O,o – podręcznik cz.2, ćw.1, str.64

Słuchanie tekstu. Rozmowa na temat ilustracji i tekstu w podręczniku.

Co to jest jadłospis i kto go przygotowuje?

Co będzie na obiad i na kolację w domu Oli i Olka?

5. Wyróżnianie litery O,o w wyrazach – podręcznik cz.2, ćw.2, str.64

6. Pisanie litery O,o – podręcznik cz.2, str.65

7. Zabawa ruchowa „Sałatka owocowa”

Dzieci stoją w kole. Nauczyciel nadaje każdemu dziecku nazwę owocu: jabłko, gruszka, śliwka, wiśnia. Dzieci zapamiętują swoje nazwy. Na hasło nauczyciela, np. jabłka – dzieci zamieniają się miejscami. Nauczyciel może podać hasło: jabłka, gruszki lub śliwki, wiśnie. Na hasło: sałatka owocowa, wszystkie dzieci

zamieniają się miejscami.

2

Elżbieta Bowdur

8. Ćwiczenia analizy i syntezy głoskowej wyrazów. Wpisywanie litery o we właściwe miejsca – podręcznik cz.2, ćw.3, str.65

9. Ćwiczenia analizy i syntezy głoskowej wyrazów. Wyróżnianie litery O,o w wyrazach – podręcznik cz.2, ćw.4, str.65

10. Praca plastyczna „Kosz pełen owoców”

Przygotowanie stanowiska pracy oraz potrzebnych przyborów.

Przypomnienie zasad bezpiecznego posługiwania się nożyczkami podczas pracy (podawaj koledze nożyczki zawsze ostrymi końcami w dół, nie machaj

nożyczkami, nie wstawaj z miejsca, nie wkładaj do buzi).

Omówienie pracy. Określenie kształtów, kolorów i wielkości wybranych do pracy owoców.

Twórcza praca dzieci – wycinanie i naklejanie na kartkę owoców z kolorowego papieru.

Uporządkowanie miejsca pracy.

Omówienie prac i wykonanie wystawki.

3