background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 
 

 

 

 

MINISTERSTWO EDUKACJI 

NARODOWEJ 

 
 

 
Elżbieta Worobik 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Wykonywanie zabiegów zoohigienicznych 612[01].Z1.04 

 
 
 
 
 
 
 
 

Poradnik dla nauczyciela

 

 
 
 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Wydawca

 

Instytut Technologii Eksploatacji  Państwowy Instytut Badawczy 
Radom 2007  

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

 

 

Recenzenci: 

mgr inż. Beata Wawryn-Żmuda 
mgr inż. Bożena Stępień 

 
 
 
Opracowanie redakcyjne: 
mgr Edyta Kozieł 
 
 
 
 
Konsultacja: 
dr inż. Jacek Przepiórka 
 
 
 
 
 
 
 
Poradnik  stanowi  obudowę  dydaktyczną  programu  jednostki  modułowej  612[01].Z1.04 
Wykonywanie zabiegów zoohigienicznych”, zawartego w modułowym programie nauczania 
dla zawodu pszczelarz. 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Wydawca 

Instytut Technologii Eksploatacji – Państwowy Instytut Badawczy, Radom 2007

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

 

 

SPIS TREŚCI

  

 
1.  Wprowadzenie 

2.  Wymagania wstępne 

3.  Cele kształcenia 

4.  Przykładowe scenariusze zajęć 

5.  Ćwiczenia 

11 

5.1.  Czynniki wpływające na zdrowie i produkcyjność zwierząt 

11 

5.1.1.  Ćwiczenia 

11 

5.2.  Lokalizacja budynków inwentarskich 

13 

5.2.1.  Ćwiczenia 

13 

5.3.  Przyczyny chorób zwierząt i profilaktyka 

15 

5.3.1.  Ćwiczenia 

15 

6.  Ewaluacja osiągnięć ucznia 

17 

7.  Literatura 

26 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

 

 

1.  WPROWADZENIE

 

 

 

Przekazujemy Państwu Poradnik dla  nauczyciela, który będzie pomocny w prowadzeniu 

zajęć dydaktycznych w szkole kształcącej w zawodzie pszczelarz. 

W poradniku zamieszczono: 

 

wymagania wstępne, 

 

cele kształcenia, 

 

przykładowe scenariusze zajęć, 

 

ćwiczenia  ze  wskazówkami  do  realizacji,  zalecanymi  metodami  nauczania-uczenia  się 
oraz środkami dydaktycznymi, 

 

ewaluację osiągnięć ucznia, przykładowe narzędzie pomiaru dydaktycznego, 

 

literaturę. 
Wskazane  jest,  aby  zajęcia  dydaktyczne  były  prowadzone  różnymi  metodami  ze 

szczególnym  uwzględnieniem  aktywizujących  metod  nauczania,  np.  samokształcenia 
kierowanego, tekstu przewodniego. 

Formy  organizacyjne  pracy  uczniów  mogą  być  zróżnicowane,  począwszy  od 

samodzielnej pracy uczniów do pracy zespołowej.  

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

 

 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Schemat układu jednostek modułowych 

612[01].Z1.01 

Wykonywanie zabiegów 

agrotechnicznych 

612[01].Z1.02 

Prowadzenie produkcji ro

ślin

 

uprawnych 

Moduł 612[01].Z1 

Produkcja rolnicza 

612[01].Z1.03 

Żywienie zwierząt gospodarskich 

612[01].Z1.04 

Wykonywanie zabiegów 

zoohigienicznych 

612[01].Z1.05 

Prowadzenie produkcji zwierz

ęcej 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

 

 

2.  WYMAGANIA WSTĘPNE

 

 

Przystępując do realizacji programu nauczania jednostki modułowej powinieneś umieć: 

 

korzystać z różnych źródeł informacji,

 

 

 

zastosować odpowiednie zabezpieczenia terenu gospodarstwa rolnego, 

 

określić czynniki wpływające na rozwój produkcji zwierzęcej w Polsce, 

 

określić cechy charakterystyczne gatunków zwierząt gospodarskich, 

 

scharakteryzować  instalację  wodociągową  i  elektryczną  w  budynkach  inwentarskich 
i pasiecznych oraz określić sposoby ich zabezpieczania, 

 

scharakteryzować  budowę,  zasady  działania,  obsługi  i  konserwacji  silników 
elektrycznych oraz spalinowych stosowanych w rolnictwie, 

 

określać topografię ważniejszych narządów u zwierząt, 

 

charakteryzować rolę poszczególnych narządów zmysłu, 

 

określać czynniki wpływające na rozwój zwierząt, 

 

stosować zasady zachowania się przy zwierzętach, 

 

dostrzegać zagrożenia związane z wykonywaną pracą, 

 

zastosować zasady ochrony środowiska, 

 

dobierać  i  zastosować  odzież  ochronną  oraz  środki  ochrony  osobistej  do  określonych 
prac. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

 

 

3.  CELE KSZTAŁCENIA

  

 
W wyniku realizacji programu jednostki modułowej powinieneś umieć: 

 

scharakteryzować czynniki klimatyczne i mikroklimatyczne wpływające na zdrowie oraz 
produkcyjność zwierząt, 

 

scharakteryzować  wpływ  higieny  żywienia  i  pojenia  na  zdrowie  oraz  produkcyjność 
zwierząt, 

 

określić  wymagania  dotyczące  warunków  zoohigienicznych  i  lokalizacji  budynków 
inwentarskich, 

 

wykonać prace porządkowe w budynkach inwentarskich, 

 

określić zasady transportu zwierząt, 

 

zorganizować transport zwierząt gospodarskich, 

 

wymienić drobnoustroje oraz pasożyty wywołujące choroby zwierząt, 

 

rozróżnić rodzaje chorób zwierząt oraz określić przyczyny i drogi zakażenia, 

 

zapobiec zachorowaniom oraz udzielić pierwszej pomocy chorym zwierzętom, 

 

scharakteryzować zasady zapewnienia dobrostanu zwierząt, 

 

wykonać  zabiegi  zoohigieniczne  zgodnie  z  przepisami  bezpieczeństwa  i  higieny  pracy, 
ochrony  przeciwpożarowej,  ochrony  środowiska  oraz  przepisami  weterynaryjnymi 
dotyczącymi zwalczania chorób zwierząt. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

 

 

4.  PRZYKŁADOWE SCENARIUSZE ZAJĘĆ

 

 

Scenariusz zajęć 1  

 
Osoba prowadząca    

 

…………………………………….…………. 

Modułowy program nauczania:  

Pszczelarz 612[01] 

Moduł: 

 Produkcja rolnicza 612[01].Z1 

Jednostka modułowa: 

Wykonywanie 

zabiegów 

zoohigienicznych 

612[01].Z1.04 

Temat: Udzielenie pierwszej pomocy zwierzętom gospodarskim w sytuacjach zagrożenia 

zdrowia i życia. 

Cel ogólny: Charakteryzować sposoby udzielania pierwszej pomocy. 

 

Po zakończeniu zajęć edukacyjnych uczeń powinien umieć: 

 

znać  zasady  udzielania  pierwszej  pomocy  w  przypadku:  krwawienia  tętniczego, 
krwawienia żylnego, zadławienia oraz wzdęcia, 

 

zaprezentować na modelu założenia opatrunku w przypadku różnych urazów: krwawienia 
tętniczego i żylnego kończyn i innych krwawień, 

 

dokonać na modelu prezentacji udzielania pomocy w przypadku wzdęcia, 

 

dokonać na modelu prezentacji udzielania pomocy w przypadku zadławienia, 

 

ocenić zagrożenia dla zwierzęcia w przypadku nieudzielania im pierwszej pomocy. 

 
Metody nauczania–uczenia się:  

 

wykład informacyjny, 

 

dyskusja dydaktyczna, 

 

ćwiczenie praktyczne. 

 
Formy organizacyjne pracy uczniów: 

 

praca indywidualna, 

 

praca w grupach 3–4 osobowych. 

 
Czas:  2 godziny dydaktyczne. 
 
Środki dydaktyczne: 

 

zestaw multimedialny, 

 

materiały opatrunkowe, 

 

trójgraniec (trokar), 

 

modele zwierząt, 

 

sonda przełykowa, 

 

środki odkażające (jodyna, rywanol), 

 

nożyczki. 

 
Przebieg zajęć: 
1.  Czynności organizacyjne: sprawdzenie listy obecności, sprawdzenie gotowości do zajęć. 
2.  Podanie tematu zajęć, uświadomienie celu zajęć. 
3.  wprowadzenie do tematu: 

 

nauczyciel  przeprowadza  wykład  informacyjny  na  temat  najczęstszych  nagłych 
wypadków u zwierząt inwentarskich,  

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

 

 

 

nauczyciel omawia poszczególne wypadki, 

 

nauczyciel  po  wykładzie  zadaje  pytanie:  Jakie  potrzebne  są  środki  i  narzędzia,  aby 
można było udzielić pierwszej pomocy? 

 

uczniowie udzielają odpowiedzi, nauczyciel weryfikuje odpowiedzi, 

 

nauczyciel  zadaje  dwa  pytania:  Czy  ktoś spotkał  się  z sytuacją  udzielania  pierwszej 
pomocy zwierzętom? 

 

uczniowie udzielają różnych odpowiedzi, nauczyciel weryfikuje odpowiedzi, 

 

nauczyciel  omawia  i  prezentuje  na  modelach  udzielanie  pierwszej  pomocy 
w przypadku krwawienia tętniczego, żylnego, zadławienia i wzdęcia. 

4.  Realizacja ćwiczenia. 

 
Praca w grupach 3–4 osobowych 

 

nauczyciel wyjaśnia cel ćwiczenia, jego zakres, 

 

uczniowie zapoznają się z treścią przydzielonego zadania, 

 

uczniowie  dyskutują  i  przygotowują  się  do  prezentacji  udzielania  pierwszej  pomocy  na 
modelu, 

 

nauczyciel obserwuje pracę uczniów, udziela rad i wskazówek oraz kontroluje: 
a)  czy uczniowie zrozumieli zadanie, 
b)  czy uczniowie prawidłowo wykonują zadanie. 

 
Zakończenie zajęć 

 

przedstawiciel  grupy  omawia  i  prezentuje  na  modelu  przydzielone  zadanie  z  zakresu 
udzielania pierwszej pomocy, 

 

uczniowie  dyskutują  na  forum  klasy  na  temat  ważności  udzielania  pierwszej  pomocy 
zwierzętom.  

 
Praca domowa 

Opisz czynności, które należy wykonać w przypadku krwotoku tętniczego. 

 
Sposób uzyskania informacji zwrotnej od ucznia po zakończonych zajęciach: 

  nauczyciel  ocenia  metodą obserwacji  indywidualnie  ucznia  i  grupę,  na  bieżąco  podczas 

dyskusji, podczas prezentacji ćwiczenia. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

 

 

Scenariusz zajęć 2  

 
Osoba prowadząca    

 

…………………………………….…………. 

Modułowy program nauczania:  

Pszczelarz 612[01] 

Moduł: 

 Produkcja rolnicza 612[01].Z1 

Jednostka modułowa: 

Wykonywanie 

zabiegów 

zoohigienicznych 

612[01].Z1.04 

Temat: Lokalizacja budynków inwentarskich. 

Cel ogólny: Określać lokalizację budynku inwentarskiego.  
 
Po zakończeniu zajęć edukacyjnych uczeń powinien umieć: 

 

dokonać analizy uwarunkowań terenu i innych czynników klimatycznych, 

 

zaprojektować  położenie  budynku  inwentarskiego,  wraz  z  silosem,  paszarnią, 
zbiornikiem na gnojówkę i gnojowicę, oraz płytą gnojową, 

 

dokonać analizy planu zabudowy, 

 

określać rolę światła, temperatury i wilgotności, 

 

przewidywać skutki niewłaściwej temperatury, światła i wilgotności, 

 

przewidywać skutki niewłaściwego zaprojektowania budowli inwentarskich. 

 
Metody nauczania–uczenia się:  

 

pokaz z objaśnieniem, 

 

ćwiczenie praktyczne. 

 
Formy organizacyjne pracy uczniów: 

 

praca indywidualna, 

 

praca w grupach 3–4 osobowych. 

 
Czas:  2 godziny dydaktyczne. 
 
Środki dydaktyczne: 

 

zestaw multimedialny, 

 

rysunki, 

 

arkusze papieru, 

 

linijka, 

 

przybory do rysunku. 

 
Przebieg zajęć: 
1.  Czynności organizacyjne: sprawdzenie listy obecności, sprawdzenie gotowości do zajęć. 
2.  Podanie tematu zajęć, uświadomienie celu zajęć. 
3.  wprowadzenie do tematu: 

 

nauczyciel  przeprowadza  wykład  informacyjny  na  temat  lokalizacji  budynków 
inwentarskich i przyległych budowli,  

 

nauczyciel omawia wymagania terenu oraz czynników klimatycznych, 

 

nauczyciel po wykładzie poleca: dokonaj analizy terenu i czynników klimatycznych 
w twoim miejscu zamieszkania? 

 

nauczyciel  do  odpowiedzi  typuje  ucznia.  Uczeń  udziela  odpowiedzi.  Nauczyciel 
weryfikuje odpowiedzi, 

 

nauczyciel  zadaje  drugie  pytanie:  Jak  zaprojektowałbyś  oborę  w  twoim  miejscu 
zamieszkania?   

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

 

 

10 

 

nauczyciel  do  odpowiedzi  typuje  ucznia.  Uczeń  udziela  odpowiedzi.  Nauczyciel 
weryfikuje odpowiedzi. 

4.  Realizacja ćwiczenia 

 
Praca w grupach 3–4 osobowych 

 

nauczyciel wyjaśnia cel ćwiczenia, jego zakres, 

 

uczniowie zapoznają się z treścią przydzielonego zadania, 

 

uczniowie dyskutują i przygotowują się do prezentacji swojego projekt. 
 
Nauczyciel obserwuje pracę uczniów, udziela rad i wskazówek oraz kontroluje: 

 

czy uczniowie zrozumieli zadanie, 

 

czy uczniowie prawidłowo wykonują zadanie. 

 
Zakończenie zajęć 

 

przedstawiciel  grupy  omawia  i  prezentuje  na  arkuszu  papieru  zaprojektowany  budynek 
inwentarski wraz z przyległymi budowlami, 

 

uczniowie dyskutują na forum klasy na temat przedstawianych projektów. 

 
Praca domowa 

Zaprojektuj  położenie  obory  dla  50  krów,  wraz  silosem,  paszarnią,  zbiornikiem  na 

gnojówkę i gnojowicę, oraz płytą gnojową. 
 
Sposób uzyskania informacji zwrotnej od ucznia po zakończonych zajęciach: 

  nauczyciel  ocenia  metodą obserwacji  indywidualnie  ucznia  i  grupę,  na  bieżąco  podczas 

dyskusji, podczas prezentacji ćwiczenia. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

 

 

11 

5.  ĆWICZENIA

 

 

 

5.1.  Czynniki wpływające na zdrowie i produkcyjność zwierząt

 

 

5.1.1. Ćwiczenia 

 

 

Ćwiczenie 1 

Rozpoznawanie szkodliwych czynników klimatycznych w gospodarstwie. 
 
Wskazówki do realizacji

 

Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres 

i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy. 

Nauczyciel  powinien  zaprezentować  foliogramy,  rysunki  i  przeźrocza  szkodliwych 

czynników 

klimatycznych, 

działanie 

higrometru, 

termometru, 

omówić 

wpływ 

nasłonecznienia oraz ruch powietrza. 

Podczas  wykonania  ćwiczenia  szczególną  uwagę  uczeń  powinien  zwrócić  na 

temperaturę, wilgotność, nasłenecznienie, ruch powietrza. 

Ćwiczenie powinno być wykonywane w grupach 3–4 osobowych. 

 

Sposób wykonania ćwiczenia  

 

Uczeń powinien:  

1)  obejrzeć  foliogramy,  rysunki  i  przeźrocza  szkodliwych  czynników  klimatycznych 

w przykładowym gospodarstwie, 

2)  dokonać pomiaru temperatury, 
3)  dokonać pomiaru wilgotności, 
4)  dokonać analizy nasłonecznienia i ruchu powietrza,  
5)  określić szkodliwość czynników klimatycznych,  
6)  zaprezentować wyniki ćwiczenia. 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

– 

pokaz z objaśnieniem, 

– 

ćwiczenie praktyczne. 

 

Środki dydaktyczne: 

– 

foliogramy, 

– 

rysunki i przeźrocza, 

– 

rzutnik, 

– 

termometr, 

– 

higrometr. 

 
Ćwiczenie 2 

Ocenianie stanu zdrowia zwierząt. 
 
Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres 

i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

 

 

12 

Nauczyciel  powinien  zaprezentować  foliogramy,  przeźrocza,  rysunki,  film  pokazujące 

objawy wskazujące na chorobę oraz zwierzęta zdrowe. 

Podczas  wykonania  ćwiczenia  szczególną  uwagę  uczeń  powinien  zwrócić  na  apetyt 

zwierzęcia, częstotliwość oddechu, tętno, stan skóry oraz zachowanie. 

Ćwiczenie powinno być wykonywane w grupach 3–4 osobowych. 

 

Sposób wykonania ćwiczenia  

 

Uczeń powinien: 

1)  zgromadzić materiały i przybory potrzebne do wykonania ćwiczenia, 
2)  sporządzić arkusz oceny stanu zdrowia, 
3)  dokonać obserwacji wybranych zwierząt, 
4)  zanotować zauważone objawy: 

a)  stan apetytu, 
b)  częstotliwość oddechu, 
c)  tętno, 
d)  stan skóry, 
e)  zachowanie zwierzęcia, 
f)  inne zauważone zachowania niepożądane, 

5)  omówić wyniki obserwacji. 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

– 

pokaz z objaśnieniem, 

– 

ćwiczenie praktyczne. 

 

Środki dydaktyczne: 

– 

film, 

– 

przeźrocza, 

– 

foliogramy, 

– 

rysunki, 

– 

arkusz papieru, 

– 

ubranie ochronne, 

– 

rękawice, 

– 

przybory pisania. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

 

 

13 

5.2.  Lokalizacja budynków inwentarskich 

 

 
5.2.1. Ćwiczenia 

 

 

Ćwiczenie 1 

Określenie wymagań dotyczących lokalizacji budynków inwentarskich. 
 
Wskazówki do realizacji

 

Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres  

i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy. 

Nauczyciel  powinien  zaprezentować  foliogramy,  przeźrocza,  rysunki,  film  pokazujące 

prawidłowe  oraz  nieprawidłowe  położenie  budynków  inwentarskich  a  także  skutki  złego 
usytuowania budynków. 

Podczas  wykonania  ćwiczenia  szczególną  uwagę  uczeń  powinien  zwrócić  na 

ukształtowanie  terenu,  istniejącą  zabudowę  oraz  prawidłową  lokalizację  budowli 
towarzyszących. 

Ćwiczenie powinno być wykonywane w grupach 3–4 osobowych. 

 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien:

 

1)  zgromadzić materiały i przybory potrzebne do wykonania ćwiczeń, 
2)  zgromadzić przepisy dotyczące lokalizacji budynków inwentarskich, 
3)  dokonać analizy planu istniejącej zabudowy, 
4)  dokonać analizy uwarunkowań terenu i innych czynników klimatycznych, 
5)  zaprojektować  położenie  obory  dla  20  krów,  wraz  silosem,  paszarnią,  zbiornikiem  na 

gnojówkę i gnojowicę, oraz płytą gnojową, 

6)  zaprezentować swój projekt i uzasadnić zastosowane rozwiązania. 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

– 

pokaz z objaśnieniem, 

– 

dyskusja, 

– 

ćwiczenie. 

 

Środki dydaktyczne: 

– 

filmy, przeźrocza, 

– 

plansze, 

– 

plany istniejącej zabudowy. 

 

Ćwiczenie 2 

Określenie wymagań dotyczących lokalizacji chlewni. 
 
Wskazówki do realizacji

 

Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres  

i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy. 

Nauczyciel  powinien  zaprezentować  foliogramy,  przeźrocza,  rysunki,  film  pokazujące 

prawidłowe  oraz  nieprawidłowe  położenie  budynków  inwentarskich  a  także  skutki  złego 
usytuowania budynków. 

Podczas  wykonania  ćwiczenia  szczególną  uwagę  uczeń  powinien  zwrócić  na 

ukształtowanie  terenu,  istniejącą  zabudowę  oraz  prawidłową  lokalizację  budowli 
towarzyszących. 

Ćwiczenie powinno być wykonywane w grupach 3–4 osobowych. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

 

 

14 

Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien:

 

1)  zgromadzić materiały i przybory potrzebne do wykonania ćwiczeń, 
2)  zgromadzić przepisy dotyczące lokalizacji budynków inwentarskich, 
3)  dokonać analizy planu istniejącej zabudowy, 
4)  dokonać analizy uwarunkowań terenu i innych czynników klimatycznych, 
5)  zaprojektować położenie chlewni dla stu tuczników, 
6)  zaprezentować swój projekt i uzasadnić zastosowane rozwiązania. 

 
Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

– 

pokaz z objaśnieniem, 

– 

dyskusja, 

– 

ćwiczenie. 

 

Środki dydaktyczne: 

– 

arkusz papieru, 

– 

filmy, przeźrocza, 

– 

plan gospodarstwa z istniejącą zabudową na arkuszu papieru,  

– 

linijka, przybory do pisania. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

 

 

15 

5.3.  Przyczyny chorób zwierząt i profilaktyka

 

 
5.3.1. Ćwiczenia 

 

 

Ćwiczenie 1 

Analizowanie warunków higienicznych żywienia i pojenia zwierząt. 
 
Wskazówki do realizacji

 

Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres 

i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy. 

Nauczyciel  powinien  zaprezentować  próbki  paszy  i  wody  zawierające  różne 

zanieczyszczenia.  

Podczas  wykonania  ćwiczenia  szczególną  uwagę  uczeń  powinien  zwrócić  na  wygląd 

i zapach paszy oraz wody. 

Ćwiczenie powinno być wykonywane w grupach 3–4 osobowych. 
 
Sposób wykonania ćwiczenia  
 
Uczeń powinien:  

1)  ocenić  czystość  wody  pod  względem  zanieczyszczeń  mechanicznych  oraz  innych 

widocznych zanieczyszczeń, 

2)  ocenić zapach wody, 
3)  ocenić czystość poideł, żłobów i pojemników na paszę, 
4)  ocenić stan paszy,  
5)  omówić wyniki. 

 
Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

– 

pokaz z objaśnieniem, 

– 

dyskusja, 

– 

ćwiczenie praktyczne. 

 

Środki dydaktyczne: 

 

arkusz papieru, 

 

przybory do pisania, 

 

menzurka do pobrania wody, 

 

próbki paszy, 

 

próbki wody. 

 
Ćwiczenie 2 

Planowanie  wyposażenia  apteczki  weterynaryjnej  w  podręczne  leki  i  materiały 

opatrunkowe. 
 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres 

i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy. 

Nauczyciel powinien zaprezentować przykładową apteczkę. 
Podczas wykonania ćwiczenia szczególną uwagę uczeń powinien zwrócić na odpowiedni 

dobór leków, materiałów opatrunkowych i przyrządów weterynaryjnych. 

Ćwiczenie powinno być wykonywane w grupach 3–4 osobowych. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

 

 

16 

Sposób wykonania ćwiczenia  

 

Uczeń powinien: 

1)  obejrzeć przykładową apteczkę, 
2)  dokonać analizy niezbędnych leków, materiałów opatrunkowych, 
3)  określić  wygląd  i  zastosowanie  przyrządów  weterynaryjnych:  sondy  przełykowej, 

trójgrańca, 

4)  zaprezentować zaproponowane wyposażenie apteczki weterynaryjnej. 

 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

– 

pokaz z objaśnieniem, 

– 

ćwiczenie. 
 
Środki dydaktyczne: 

– 

arkusz papieru, 

– 

przybory do pisania, 

– 

przykładowa apteczka wetenaryjna. 

 
Ćwiczenie 3 

Udzielanie  pierwszej  pomocy  zwierzętom  gospodarskim  w  stanach  zagrożenia  ich 

zdrowia i życia

 
Wskazówki do realizacji

 

Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres 

i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy. 

Nauczyciel  powinien  zaprezentować  na  modelach  udzielanie  pierwszej  pomocy 

w różnych przypadkach. 

Podczas  wykonania  ćwiczenia  szczególną  uwagę  uczeń  powinien  zwrócić  sposób 

udzielania pomocy zwierzętom w różnych sytuacjach. 

Ćwiczenie powinno być wykonywane w grupach 3–4 osobowych. 

 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien: 

1)  obejrzeć  film  dotyczący  udzielania  pierwszej  pomocy  zwierzętom  gospodarskim 

w stanach zagrożenia ich zdrowia i życia, 

2)  dokonać  prezentacji  na  modelu  założenia  opatrunku  w  przypadku  różnych    urazów: 

krwawienia tętniczego i żylnego kończyn, innych krwawień, 

3)  dokonać na modelu prezentacji udzielania pomocy w przypadku wzdęcia, 
4)  dokonać na modelu prezentacji udzielania pomocy w przypadku zadławienia.  

 
Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

– 

pokaz z objaśnieniem, 

– 

ćwiczenia praktyczne na modelach.

 

 
Środki dydaktyczne:

 

– 

materiały opatrunkowe, 

– 

trójgraniec, 

– 

sonda przełykowa, 

– 

modele zwierząt. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

 

 

17 

6.  EWALUACJA OSIĄGNIĘĆ UCZNIA

  

 

Przykłady narzędzi pomiaru dydaktycznego  

 
Test  dwustopniowy  do  jednostki  modułowej

 

„Wykonywanie  zabiegów 

zoohigienicznych” 

 

Test składa się z 20, z których: 

 

zadania 1, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 12, 13, 14, 18, 20, są z poziomu podstawowego, 

 

zadania 2, 3, 10, 11, 15, 16, 17, 19 są z poziomu ponadpodstawowego. 

 

Punktacja zadań: 0 lub 1 punkt  

 
Za każdą prawidłową odpowiedź uczeń otrzymuje 1 punkt. Za złą odpowiedź lub jej brak 

uczeń otrzymuje 0 punktów. 
 

Proponuje  się  następujące  normy  wymagań  –  uczeń  otrzyma  następujące 
oceny szkolne: 

 

 

dopuszczający – za rozwiązanie co najmniej 8 zadań z poziomu podstawowego, 

 

dostateczny – za rozwiązanie co najmniej 12 zadań z poziomu podstawowego,  

 

dobry – za rozwiązanie 16 zadań, w tym co najmniej 4 z poziomu ponadpodstawowego,  

 

bardzo  dobry  –  za  rozwiązanie  18  zadań,  w  tym  co  najmniej  7  z  poziomu 
ponadpodstawowego. 

 

Klucz  odpowiedzi: 1. c, 2. b, 3. a, 4. b, 5. d, 6. d, 7. a, 8. b, 9. a, 10. b, 11. c, 
12. d, 13. a, 14. b, 15. a, 16. b, 17. d, 18. a, 19. a, 20. c.

 

 
Plan testu  

 

Nr 
zad. 

Cel operacyjny  
(mierzone osiągnięcia ucznia) 

Kategoria 

celu 

Poziom 

wymagań 

Poprawna 

odpowiedź 

Zdefiniować pojęcie zoohigieny 

Przewidywać skutki niewłaściwej 
wilgotności i temperatury 

PP 

Scharakteryzować warunki wychowu 
prosiąt 

PP 

Określić zawartość tlenu w powietrzu 

Określić rolę światła 

Rozpoznać elementy składowe układu 
ośrodkowego 

Rozróżnić gatunki zwierząt na 
podstawie zdolności odkładania 
tłuszczu 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

 

 

18 

Określić skład runa owiec 

Opisać budowę kopyta 

10 

Zaplanować położenie budynku 
inwentarskiego 

PP 

11  Zidentyfikować hormon laktogenny 

PP 

12 

Wskazać miejsce syntetyzowania 
wazopresyny 

13 

Rozróżnić gatunki zwierząt na 
podstawie chorób 

14  Wskazać choroby koni 

15 

Scharakteryzować przyczyny wzdęć u 
krów 

PP 

16  Posługiwać się trokarem  

PP 

17  Scharakteryzować przyczyny ochwatu 

PP 

18  Zdefiniować chorobę poświąteczną 

19 

Opisać miejsce założenia opaski 
uciskowej przy krwotoku tętniczym 

PP 

20 

Ustalić czas pozostawienia opaski 
uciskowej 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

 

 

19 

Przebieg testowania  

 

Instrukcja dla nauczyciela 

 

1.  Ustal  z  uczniami  termin  przeprowadzenia  sprawdzianu  z  wyprzedzeniem  co  najmniej 

jednotygodniowym. 

2.  Przygotuj odpowiednią ilość testów. 
3.  Zapewnij samodzielność podczas rozwiązywania zadań. 
4.  Przed rozpoczęciem testu przeczytaj uczniom instrukcję dla ucznia. 
5.  Zapytaj, czy uczniowie wszystko zrozumieli. Wszelkie wątpliwości wyjaśnij. 
6.  Nie przekraczaj przeznaczonego czasu na test. 
 

Instrukcja dla ucznia  

1.  Przeczytaj uważnie instrukcję. 
2.  Zapoznaj się z zestawem zadań testowych.  
3.  Udzielaj odpowiedzi tylko na załączonej karcie odpowiedzi. 
4.  Podpisz imieniem i nazwiskiem kartę odpowiedzi. 
5.  Test  zawiera  20  zadań.  Do  każdego  zadania  dołączone  są  4  możliwości  odpowiedzi. 

Tylko jedna jest prawidłowa. 

6.  Pracuj samodzielnie, bo tylko wtedy będziesz miał satysfakcję z wykonanego zadania. 
7.  Jeśli udzielenie odpowiedzi  będzie Ci sprawiało trudność, wtedy odłóż  jego rozwiązanie 

na później i wróć do niego, gdy zostanie Ci wolny czas. 

8.  Na rozwiązanie testu masz 30 minut. 

Powodzenia!

 

 

Materiały dla ucznia

 

– 

instrukcja, 

– 

zestaw zadań testowych, 

– 

karta odpowiedzi. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

 

 

20 

ZESTAW ZADAŃ TESTOWYCH

 

 

 
1.  Zoohigiena to 

a)  nauka zajmująca się budową komórek. 
b)  metoda oceny genetycznej. 
c)  nauka zajmująca się zdrowiem zwierząt. 
d)  proces ewolucyjny. 
 

2.  Duża wilgotność w połączeniu z niską temperaturą powoduje 

a)  utrudnienia w oddawaniu ciepła. 
b)  wychładzanie organizmu. 
c)  zwiększenie wydajności u krów. 
d)  urazowe zapalenia czepca. 
 

3.  Optymalna temperatura dla prosiąt 1–3 dni wynosi

 

a)  25–34

0

b)  10–15

0

c)  15–20

0

d)  39

0

 

4.  Jaka jest zawartość tlenu w powietrzu 

a)

 

78% 

b)  21% 
c)  50% 
d)  15% 
 

5.  Pod wpływem światła powstaje 

a)  kwas foliowy. 
b)  prowitamina A 
c)  witamina C. 
d)  witamina D. 

 

6.  Układ ośrodkowy składa się 

a)  narządów zmysłu. 
b)  włókna surowego. 
c)  nerwów rdzeniowych. 
d)  mózgowia i rdzenia kręgowego. 

 

7.  Największą zdolność odkładania tłuszczu pod skórą mają 

a)  świnie. 
b)  bydło. 
c)  owce. 
d)  konie. 
 

8.  Runo owiec składa głównie z włosów 

a)  pokrywowych. 
b)  wełnistych. 
c)  długich. 
d)  dotykowych. 
 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

 

 

21 

9.  Do narządów kopyta będących pochodnymi skóry należą

 

a)  puszka kopytowa. 
b)  kość kopytowa. 
c)  nasada dolna kości koronnej. 
d)  chrząstki kopytowe. 
 

10.  Budynek inwentarski powinien być ustawiony na osi 

a)  wschód-zachód. 
b)  północ-południe. 
c)  nie ma żadnego znaczenia. 
d)  okna od strony północnej. 

 

11.  Hormon laktogenny to 

a)  insulina. 
b)  parathormon. 
c)  prolaktyna. 
d)  androsteron. 
 

12.  Hormon wazopresyna wytwarzany jest przez 

a)  tarczycę. 
b)  szyszynkę. 
c)  grasicę. 
d)  przysadkę. 
 

13.  Ochwat jest to choroba 

a)  koni. 
b)  kóz. 
c)  owiec. 
d)  bydła. 
 

14.  Nosacizna jest chorobą 

a)  wszystkich zwierząt. 
b)  koni. 
c)  bydła. 
d)  zwierząt futerkowych. 
 

15.  Przyczyną wzdęć u krów jest 

a)  zjedzenie nadmiernej ilości paszy szybko fermentującej. 
b)  napojenie zimną wodą. 
c)  nadmierna ilość siana. 
d)  zjedzenie pasz treściwych. 
 

16.  Trokar jest to 

a)  narzędzie do usuwania pokarmu w przypadku zadławienia. 
b)  narzędzie służące do przebijania żwacza w przypadku silnego wzdęcia. 
c)  środek przeciw fermentacyjny. 
d)  lek stosowany przy ochwacie. 
 
 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

 

 

22 

17.  Ochwat jest wynikiem 

a)  karmienia zwierzęcia ziarnem świeżo zebranych zbóż. 
b)  karmieniem zwierzęcia ziarnem bezpośrednio po wysiłku.  
c)  napojenie zwierzęcia zimną wodą bezpośrednio po wysiłku. 
d)  wszystkie w/w odpowiedzi są poprawne. 
 

18.  Choroba poświąteczna to 

a)  mięśniochwat porażenny. 
b)  influenza koni.  
c)  gnicie strzałki kopytnej. 
d)  Ochwat. 
 

19.  W  przypadku  silnie  krwawiącej  kończyny  przy  krwotoku  tętniczym,  opaskę  uciskową 

należy założyć 
a)  powyżej rany. 
b)  poniżej rany. 
c)  zakłada się dwie opaski, jedną powyżej rany a drugą poniżej. 
d)  żadna z w/w odpowiedzi nie jest prawidłowa. 
 

20.  Opaska uciskowa może pozostawać na ranie 

a)  5 min. 
b)  0.5 godziny. 
c)  1 godzina. 
d)  12 godzin. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

 

 

23 

KARTA ODPOWIEDZI 

 
Imię i nazwisko.......................................................................................... 
 

Wykonywanie zabiegów zoohigienicznych

 

 
Zakreśl poprawną odpowiedź.
 
 

Nr 

zadania 

Odpowiedź 

Punkty 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

10 

 

11 

 

12 

 

13 

 

14 

 

15 

 

16 

 

17 

 

18 

 

19 

 

20 

 

Razem: 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

 

 

24 

Test 2 

 

Test praktyczny typu – „próba pracy” do jednostki modułowej  
„Wykonywanie zabiegów zoohigienicznych” 

 

Treść zadania  

Wykonaj  czynności  organizacyjne  i  przeprowadź  prace  związane  z  oceną  stanu 

higienicznego pomieszczeń inwentarskich. 
 

Wykonaj  czynności  organizacyjne  i  przeprowadź  prace  związane  z  oceną  stanu 

higienicznego  pomieszczeń  inwentarskich.  Pobierz  próbki  pasz  i wody,  które  zwierzęta 
otrzymują  w  gospodarstwie  szkolnym.  Sprawdź  czystość  podłogi,  ścian,  żłobów,  poideł. 
Zwróć  uwagę  czy  w  oborze  znajdują  się  zanieczyszczenia  pochodzące  od  myszy,  szczurów 
i innych szkodników. Odczytaj wilgotność powietrza i temperaturę.  
 

Instrukcja dla nauczyciela  

W  badaniu  osiągnięć  ucznia  w  nabywaniu  umiejętności  praktycznych  przewidzianych 

w celach  jednostki  modułowej  zaleca  się  przeprowadzenie  zadania  testowego  typu  „próba 
pracy”.  Zadanie  jest  tak  dobrane  aby  pozwoliło  sprawdzić  poziom  ukształtowanych 
umiejętności  w  zakresie  wiedzy  teoretycznej  i  praktycznego  przeprowadzenia  prac 
związanych z oceną stanu higienicznego pomieszczeń inwentarskich.

 

Uczniowie  powinni  wykonać  zadanie  indywidualnie.  Jest  to  jednocześnie  możliwość 

samodzielnego  sprawdzenia  przez  ucznia  poziomu  nabywania  umiejętności  i  dokonania 
analizy podjętych działań praktycznych.  

Zadaniem  nauczyciela  jest  stworzenie  warunków  umożliwiających  uczniowi  wykonanie 

zadania  zgodnie  z  obowiązującymi  zasadami  i  w  określonym  czasie.  Uczeń  powinien 
wykonać  zadanie  pod  nadzorem  pracownika  odpowiedzialnego  za  oborę,  który  zapewni 
uczniowi: 

 

możliwość  praktycznego  przeprowadzenia  przygotowania  oceny  stanu  higienicznego 
pomieszczeń inwentarskich,

 

 

możliwość praktycznego pobrania próbek paszy, wody do oceny jakości,

 

 

możliwość indywidualnego odczytania wskaźników wilgotności, temperatury.

 

Nauczyciel powinien: 

 

uzgodnić  z  pracownikiem  odpowiedzialnym  za  oborę,  możliwość  i  termin 
przeprowadzenia ćwiczeń, 

 

zadbać  o  przygotowanie  stanowiska  pracy  dla  uczniów  pod  względem  bezpieczeństwa 
pracy,  

 

przypomnieć uczniom zasady bezpieczeństwa i higieny pracy i nakazać bezwzględne ich 
przestrzeganie,  

 

skontrolować użycie właściwego ubioru ochronnego,  

 

przydzielić uczniom kolejność i zakres wykonywania zadania, 

 

określić kryteria oceny wykonywanego zadania,  

 

na bieżąco nadzorować pracę uczniów,  

 

dokonać oceny wykonanej pracy. 

 

Instrukcja dla ucznia 

Uczeń powinien wykonać następujące czynności: 

 

dobrać i założyć odzież ochronną, 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

 

 

25 

 

zapisać  w  dzienniczku  praktyki  plan działania  oraz  kolejność  wykonywanych  czynności 
zgodnie z regulaminem gospodarstwa. Plan przedstawić do zatwierdzenia nauczycielowi,  

 

przygotować do analizy próbki pasz i wody,

 

 

odczytać temperaturę powietrza, wilgotność i ruch powietrza, 

 

sprawdzić  czy  znajduje  się  apteczka  weterynaryjna  i  czy  jest  zaopatrzona  w  środki 
i sprzęt,  

 

zmierzyć powierzchnię przypadającą na  krowę mleczną, 

 

sprawdzić suchość i czystość korytarzy, 

 

skontrolować czystość skóry, wymion i racic, 

 

uporządkować stanowisko, oczyścić narzędzia i odłożyć na miejsce przechowywania. 

 

Umiejętności podlegające ocenie 

 

Lp. 

Czynność wykonywana przez ucznia 

Punkty 

do 

uzyskania 

 

Dobranie odzieży ochronnej 

 

Pobranie i ocena wizualna próbek paszy i wody. 

 

Odczytanie  i  zanotowanie  wskaźników  temperatury 
powietrza i wilgotności. 

10 

 

Zmierzenie powierzchni stanowiska: 

  krowy mlecznej, 

  jałówki, 

  cielaka. 

15 

 

Skontrolować czystość:  

  skóry,  

  wymion,  

  racic. 

25 

 

Skontrolować czystość: 

  podłogi, 

 

ścian, 

  poideł. 

10 

 

Sprawdzić stan i zawartość apteczki 

10 

 

Uporządkować stanowisko 

20 

 

Razem 

100 

 

 

Normy wymagań na poszczególne oceny szkolne: 

 

Ocena 

Liczba uzyskanych punktów 

dopuszczający 

70 

dostateczna 

85 

dobry 

90 

Bardzo dobry 

100 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

 

 

26 

7.  LITERATURA

 

 

 
1.  Piotrowska K. (red.): Hodowla zwierząt. PWR i L, Warszawa 1996 
2.  Raczyk W. (red): Zootechnika. PWR i L, Warszawa 1973 
3.  Praca  zbiorowa:  Systemy  utrzymania  bydła.  Poradnik.  Instytut  Budownictwa 

Mechanizacji i Elektryfikacji Rolnictwa; Duńskie Służby Doradztwa Rolniczego 2004 

4.  Praca  zbiorowa:  Systemy  utrzymania  koni.  Poradnik.  Instytut  Budownictwa 

Mechanizacji i Elektryfikacji Rolnictwa; Duńskie Służby Doradztwa Rolniczego 2004 

5.  Praca  zbiorowa:  Systemy  utrzymania  drobiu.  Poradnik.  Instytut  Budownictwa 

Mechanizacji i Elektryfikacji Rolnictwa; Duńskie Służby Doradztwa Rolniczego 2004 

6.  Praca zbiorowa: Hodowla zwierząt. PWR i L, Warszawa 1996