background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 
 

 

 

 

 

MINISTERSTWO EDUKACJI 

NARODOWEJ 

 

 
 
 
Radosław Krzyżanowski 
 
 
 
 
 
 

Wykonywanie rusztowań do robót montażowych 
712[02].Z2.08 

 
 
 
 
 
 

Poradnik dla nauczyciela 

 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Wydawca 

Instytut Technologii Eksploatacji – Państwowy Instytut Badawczy  
Radom 2006 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

  1 

Recenzenci: 
mgr inż. Sylwester Wesołowski 
inż. Andrzej Dygas 
 
 
 
Opracowanie redakcyjne: 
mgr inż. Radosław Krzyżanowski 
 
 
 
Konsultacja: 
dr inż. Jacek Przepiórka 
 
 
 
Korekta: 

 
 
 
 
 
 

Poradnik  stanowi  obudowę  dydaktyczną  programu  jednostki  modułowej  712[02].Z2.08 
„Wykonywanie  rusztowań  do  robót  montażowych”  zawartego  w  modułowym  programie 
nauczania dla zawodu cieśla. 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Wydawca 

Instytut Technologii Eksploatacji – Państwowy Instytut Badawczy, Radom 2006 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

  2 

SPIS TREŚCI

 

 

1.  Wprowadzenie 

2.  Wymagania wstępne 

3.  Cele kształcenia 

4.  Przykładowe scenariusze zajęć 

5.  Ćwiczenia 

11 

5.1. Rodzaje rusztowań i zakres ich stosowania 

11 

5.1.1. Ćwiczenia 

11 

5.2. Materiały na rusztowania 

13 

5.2.1. Ćwiczenia 

13 

5.3. Rusztowania na kozłach 

15 

5.3.1. Ćwiczenia 

15 

5.4. Rusztowania stolikowe 

17 

5.4.1. Ćwiczenia 

17 

5.5. Rusztowania z rur stalowych 

19 

5.5.1. Ćwiczenia 

19 

5.6. Rusztowania teleskopowe 

21 

5.6.1. Ćwiczenia 

21 

5.7. Rusztowania typu ”Warszawa” 

23 

5.7.1. Ćwiczenia 

23 

5.8. Rusztowania drabinowe 

25 

5.8.1. Ćwiczenia 

25 

5.9. Rusztowania ramowe 

27 

5.9.1. Ćwiczenia 

27 

5.10. Demontaż i składowanie rusztowań 

29 

5.10.1. Ćwiczenia 

29 

5.11. Bhp przy montażu i użytkowaniu rusztowań 

31 

5.11.1. Ćwiczenia 

31 

6.  Ewaluacja osiągnięć ucznia 

32 

7.  Literatura 

47 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

  3 

1.  WPROWADZENIE 

 

Przekazujemy Państwu Poradnik dla  nauczyciela, który  będzie pomocny w prowadzeniu 

zajęć dydaktycznych w szkole kształcącej w zawodzie cieśla 712[02]. 

W poradniku zamieszczono: 

 

wymagania wstępne, 

 

wykaz umiejętności, jakie uczeń opanuje podczas zajęć, 

 

przykładowe scenariusze zajęć, 

 

propozycje  ćwiczeń,  które  mają  na  celu  wykształcenie  u  uczniów  umiejętności 
praktycznych, 

 

wykaz literatury, z jakiej uczniowie mogą korzystać podczas nauki. 

 

Wskazane  jest,  aby  zajęcia  dydaktyczne  były  prowadzone  różnymi  metodami  ze 

szczególnym  uwzględnieniem:  aktywizujących  metod  nauczania:  pokazu  z  objaśnieniem, 
ćwiczeń praktycznych. 
 

Formy  organizacyjne  pracy  uczniów  mogą  być  zróżnicowane,  począwszy  od 

samodzielnej pracy uczniów do pracy zespołowej. 
 

W  celu  przeprowadzenia  sprawdzianu  wiadomości  i  umiejętności  ucznia,  nauczyciel 

może  posłużyć  się  zamieszczonym  w  rozdziale  6  zestawem  zadań  testowych,  zawierającym 
różnego rodzaju zadania. 
 

W tym rozdziale podano również: 

 

plan testu w formie tabelarycznej, 

 

punktacje zadań, 

 

propozycje norm wymagań, 

 

instrukcję dla nauczyciela, 

 

instrukcję dla ucznia, 

 

kartę odpowiedzi, 

 

zestaw zadań testowych. 
Jednostka  modułowa  „Wykonywanie  rusztowań  do  robót  montażowych”  stanowi  jeden 

z elementów modułu 712[02].Z2 i jest zaznaczona na schemacie zamieszczonym na stronie 4. 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

  4 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

 
 

Schemat układu jednostek modułowych 

 
 
 

712[02].Z2 

Montaż obiektów 

z elementów prefabrykowanych 

712[02].Z2.01 

Dobieranie narzędzi, sprzętu i maszyn 

do robót montażowych 

712[02].Z2.02 

Wykonywanie podstawowych pomiarów 

w robotach budowlanych 

712[02].Z2.09 

Rozliczanie robót montażowych 

712[02].Z2.03 

Montowanie elementów ściennych 

712[02].Z2.04 

Montowanie drewnianych konstrukcji dachowych 

712[02].Z2.05 

Wykonywanie montażu stopów i stropodachów 

712[02].Z2.06 

Wykonywanie montażu schodów drewnianych 

712[02].Z2.07 

Wykonywanie podłóg z gotowych elementów 

drewnianych 

712[02].Z2.08 

Wykonywanie rusztowań do robót montażowych 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

  5 

2.  WYMAGANIA WSTĘPNE 

 

Przystępując do realizacji programu jednostki modułowej uczeń powinien umieć: 

 

rozpoznawać podstawowe materiały budowlane, 

 

posługiwać się podstawowymi pojęciami z zakresu budownictwa, 

 

wykonywać szkice podstawowymi technikami rysunkowymi, 

 

dobierać narzędzia, maszyny i sprzęt do robót ciesielskich oraz montażowych, 

 

wykonywać podstawowe pomiary w robotach ciesielskich, 

 

wykonywać ręczną i mechaniczną obróbkę drewna, 

 

wykonywać połączenia i złącza ciesielskie, 

 

zabezpieczać drewno przed szkodliwymi czynnikami zewnętrznymi, 

 

rozliczać roboty ciesielskie, 

 

wykonywać naprawy konstrukcji ciesielskich, 

 

stosować podstawowe przepisy bezpieczeństwa i higieny pracy, 

 

korzystać z różnych źródeł informacji. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

  6 

3.  CELE KSZTAŁCENIA 

 

W wyniku realizacji programu jednostki modułowej uczeń powinien umieć: 

 

rozróżnić rusztowania do robót budowlanych, 

 

dobrać narzędzia i sprzęt do montażu rusztowań, 

 

zmontować rusztowania na kozłach, 

 

zmontować rusztowania stolikowe, 

 

zmontować rusztowania stojakowe, 

 

zmontować rusztowania stojakowe teleskopowe, 

 

zmontować rusztowania ramowe z rur, 

 

zmontować rusztowania rurowe, 

 

zmontować rusztowania drabinowe, 

 

zmontować rusztowania typu „Warszawa”, 

 

zastosować zabezpieczenia do pracy na wysokości, 

 

wykonać demontaż rusztowań, 

 

składować rusztowania, 

 

wykonać montaż rusztowań przestrzegając zasad bhp. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

  7 

4.  PRZYKŁADOWE SCENARIUSZE ZAJĘĆ 

 

Scenariusz zajęć 1 

 
Osoba prowadząca 

…………………………………………………………….. 

Modułowy program nauczania: 

Cieśla 712[02] 

Moduł: 

Montaż  obiektów  z  elementów  prefabrykowanych 
712[02].Z2. 

Jednostka modułowa: 

Wykonywanie 

rusztowań 

do 

robót 

montażowych 

712[02].Z2.08 

Temat: Rodzaje rusztowań i zakres ich stosowania. 

Cel ogólny: kształtowanie umiejętności rozpoznawania rusztowań i ich zastosowania. 

 

Po zakończeniu zajęć edukacyjnych uczeń potrafi: 

 

rozpoznać rusztowanie, 

 

dobrać odpowiednie rusztowanie do rodzaju wykonywanych robót, 

 

dokonać podziału rusztowań ze względu na zastosowany materiał, 

 

dokonać podziału rusztowań ze względu na przeznaczenie. 
 

Metody nauczania – uczenia się:  

 

pokaz z objaśnieniem, 

 

ćwiczenia praktyczne. 
 

Formy organizacyjne pracy uczniów: 

 

zespołowa, 

 

indywidualna. 

 
Czas: 2 godziny dydaktyczne. 

 

Środki dydaktyczne: 

 

film przedstawiający rusztowania do robót montażowych, 

 

modele rusztowań, 

 

arkusz papieru, 

 

przybory do pisania. 
 

Przebieg zajęć: 
1.  Sprawy organizacyjne. 
2.  Nawiązanie do tematu, omówienie celów zajęć. 
3.  Zorganizowanie stanowiska pracy do wykonania ćwiczenia. 
4.  Film o rusztowaniach. 
5.  Realizacja zajęć: 

 

uczniowie oglądają film i wypisują na kartkach nazwy rusztowań i ich zastosowanie. 

 

uczniowie  po  wypisaniu  na  kartkach  nazw  rusztowań  starają  się  przyporządkować  ich 
zastosowanie (w razie trudności korzysta z pomocy nauczyciela). 

 

nauczyciel pokazuje uczniom modele rusztowań i objaśnia zakres zastosowania rusztowań. 

 

uczniowie dokonują korekt w swoich pracach. 

6.  Uczniowie próbują dokonać analizy wykonanego ćwiczenia. 
7.  Nauczyciel analizuje pracę uczniów i stwierdza czy została poprawnie wykonana. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

  8 

8.  Uczniowie  prezentują  swoje  prace  na  dużych  arkuszach  papieru  w  kolejności 

wykonywania. 

9.  Uczniowie wspólnie z nauczycielem dokonuje oceny prac. 
 
Zakończenie zajęć 
 
Praca domowa 

Odszukaj w literaturze wiadomości na temat: Rodzaje i podział rusztowań. Na podstawie 

zgromadzonych  informacji  wyszukaj  rusztowania  wykonane  w  technologii  drewnianej 
i stalowej. 
 
Sposób uzyskania informacji zwrotnej od ucznia po zakończonych zajęciach: 

 

anonimowe  ankiety  ewaluacyjne  dotyczące  sposobu  prowadzenia  zajęć  i  zdobytych 
umiejętności. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

  9 

Scenariusz zajęć 2 
 

Osoba prowadząca 

……………………………………………………………. 

Modułowy program nauczania: 

Cieśla 712[02] 

Moduł: 

Montaż  obiektów  z  elementów  prefabrykowanych 
712[02].Z2. 

Jednostka modułowa: 

Wykonywanie 

rusztowań 

do 

robót 

montażowych 

712[02].Z2.08 

Temat: Materiały na rusztowania. 

Cel  ogólny:  kształtowanie  umiejętności  rozpoznawania  materiałów  do  wykonywania 

rusztowań i ich przyporządkowania do poszczególnych typów rusztowań. 

 

Po zakończeniu zajęć edukacyjnych uczeń potrafi: 

 

rozpoznać materiały do wykonywania rusztowań, 

 

stwierdzić  przydatność  poszczególnych  materiałów  do  wbudowania  w  danym  typie 
rusztowania, 

 

wskazać  sposoby  zabezpieczenia  materiałów  na  rusztowania  przed  czynnikami 
atmosferycznymi, 
 

Metody nauczania – uczenia się:  

 

pokaz z objaśnieniem, 

 

ćwiczenia praktyczne. 
 

Formy organizacyjne pracy uczniów: 

 

zespołowa, 

 

indywidualna. 

 
Czas: 2 godziny dydaktyczne. 

 

Środki dydaktyczne: 

 

arkusze papieru, 

 

przybory do pisania, 

 

film. 
 

Przebieg zajęć: 
1.  Sprawy organizacyjne. 
2.  Nawiązanie do tematu, omówienie celów zajęć. 
3.  Zorganizowanie stanowiska pracy do wykonania ćwiczenia. 
4.  Film o materiałach  stosowanych do wykonywania rusztowań przydatnych przy robotach 

montażowych. 

5.  Realizacja tematu: 

 

uczniowie  oglądają  film  i  wypisuje  na  kartkach  nazwy  rusztowań  i  materiałów 
stosowanych do ich wykonania. 

 

uczniowie  po  wypisaniu  na  kartkach  nazw  rusztowań  starają  się  zanotować,  jakie 
warunki muszą spełniać materiały stosowane do wykonania rusztowań (w razie trudności 
korzystają z pomocy nauczyciela). 

 

nauczyciel omawia materiały stosowane do wykonywania rusztowań. 

 

uczniowie dokonują korekt w swoich pracach. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 10 

6.  Uczeń próbuje dokonać analizy wykonanego ćwiczenia. 
7.  Nauczyciel analizuje pracę uczniów i stwierdza czy została poprawnie wykonana. 
8.  Uczniowie  prezentują  swoje  prace  na  dużych  arkuszach  papieru  w  kolejności 

wykonywania. 

9.  Uczniowie wspólnie z nauczycielem dokonuje oceny prac. 
 
Zakończenie zajęć 
 
Praca domowa 

Odszukaj  w  literaturze  wiadomości  na  temat:  Materiały  stosowane  do  wykonywania 

rusztowań.  
 
Sposób uzyskania informacji zwrotnej od ucznia po zakończonych zajęciach: 

 

anonimowe  ankiety  ewaluacyjne  dotyczące  sposobu  prowadzenia  zajęć  i  zdobytych 
umiejętności. 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 11 

5.  ĆWICZENIA

 

 

5.1.  Rodzaje rusztowań i zakres ich stosowania. 

 

5.1.1.  Ćwiczenia 

 
Ćwiczenie 1 

Rozpoznaj i wypisz wszystkie rodzaje rusztowań zaprezentowane na foliogramach. 
 
Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres 

i techniki wykonania. 
 

Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  obejrzeć foliogramy przedstawiające rusztowania do robot montażowych, 
2)  wypisać nazwy rusztowań, 
3)  zaprezentować wykonane ćwiczenie, 
 

Zalecane metody nauczania – uczenia się:  

 

pokaz z objaśnieniem, 

 

ćwiczenia praktyczne. 
 
Środki dydaktyczne: 

 

foliogramy przedstawiające rusztowania do robót montażowych, 

 

przybory do pisania, 

 

zeszyt, 

 

literatura z rozdziału 7. 

 
Ćwiczenie 2 

Do  kartek  z  wypisanymi  nazwami  rusztowań  przyporządkuj  kartki  z  możliwymi 

zastosowaniami. 

 

Wskazówki do realizacji 

Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres 

i techniki wykonania. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  wybrać spośród przygotowanych kartek te, które dotyczą nazw rusztowań, 
2)  zapoznać się z zastosowaniem rusztowań, 
3)  przyporządkować przeznaczenie rusztowania do nazwy, 
4)  zaprezentować wykonane ćwiczenie, 
5)  przepisać ćwiczenie do zeszytu. 
 
 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 12 

Zalecane metody nauczania – uczenia się:  

– 

pokaz z objaśnieniem, 

– 

ćwiczenia praktyczne. 

 

Środki dydaktyczne: 

 

samoprzylepne kartki z wydrukowanymi nazwami rusztowań, 

 

samoprzylepne kartki z wydrukowanymi możliwościami zastosowania rusztowań, 

 

przybory do pisania, 

 

zeszyt, 

 

literatura z rozdziału 7. 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 13 

5.2.  Materiały na rusztowania 
 

5.2.1.  Ćwiczenia 

 
Ćwiczenie 1 

Opisz,  jakie  parametry  techniczne  muszą  spełniać  rury  zastosowane  do  budowy 

rusztowania. 

 
Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres 

i techniki wykonania. Zapoznać uczniów z zasadami bezpiecznej pracy. 
 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien: 

1)  zapoznać się z wymaganiami stawianymi rurom przeznaczonym do montażu rusztowań, 
2)  opisać jakiego typu rury można zastosować do budowy rusztowania, 
3)  zaprezentować wykonane ćwiczenia. 
 

Zalecane metody nauczania – uczenia się:  

– 

pokaz z objaśnieniem, 

– 

ćwiczenia praktyczne. 

 

Środki dydaktyczne: 

 

przybory do pisania, 

 

zeszyt, 

 

literatura z rozdziału 7. 

 
Ćwiczenie 2 

Opisz,  na  podstawie  PN-B-03163-2  jakie  parametry  techniczne  musi  spełniać  drewno 

wbudowane w rusztowanie. 

 
Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres 

i techniki wykonania. 
 

Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  zapoznać  się  z  wymaganiami  technicznymi,  jakim  musi  odpowiadać  drewno  stosowane 

do wznoszenia rusztowań, 

2)  opisać parametry drewna zastosowanego do budowy rusztowań, 
3)  zaprezentować wykonane ćwiczenia. 
 

Zalecane metody nauczania – uczenia się:  

– 

pokaz z objaśnieniem, 

– 

ćwiczenia praktyczne. 
 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 14 

Środki dydaktyczne: 

– 

norma PN-B-03163-2 

– 

przybory do pisania, 

– 

zeszyt, 

– 

literatura z rozdziału 6. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 15 

5.3.  Rusztowania na kozłach

 

 

5.3.1.  Ćwiczenia

 

 
Ćwiczenie 1 

Wykonaj rusztowanie na kozłach, na wysokość jednej kondygnacji. 
 
Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres 

i techniki wykonania. Zapoznać uczniów z zasadami bezpiecznej pracy. 
 

Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien:  

1)  zorganizować stanowisko pracy do wykonania ćwiczenia zgodnie z zasadami bhp, 
2)  zapisać na kartce nazwy wszystkich materiałów potrzebnych do wykonania rusztowania, 
3)  zapisać na kartce nazwy narzędzi do wykonania rusztowania, 
4)  zapisać na kartce kolejność czynności wykonywanych podczas budowy rusztowania,  
5)  przygotować wszystkie materiały i narzędzia niezbędne do wykonania ćwiczenia, 
6)  wykonać kozły, 
7)  zmontować rusztowanie, 
8)  zlikwidować stanowisko pracy, 
9)  zaprezentować efekty swojej pracy, 
10)  dokonać oceny ćwiczenia. 
 

Zalecane metody nauczania – uczenia się:  

– 

pokaz z objaśnieniem, 

– 

ćwiczenia praktyczne. 

 

Środki dydaktyczne:  

 

kartka papieru, 

 

przybory do pisania, 

 

deski o przekroju 3,2x18 cm oraz 3,2x 12 cm, 

 

gwoździe długości 100 mm, 

 

piła lub pilarka, 

 

młotek, 

 

kątownik, 

 

żabka, 

 

miara metrowa, 

 

ołówek stolarski, 

 

literatura z rozdziału 7. 

 
Ćwiczenie 2 

Wykonaj rusztowanie na kozłach, na wysokość dwóch kondygnacji do robót murarskich. 
 
Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres 

i techniki wykonania. Zapoznać uczniów z zasadami bezpiecznej pracy. 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 16 

Sposób wykonania ćwiczenia 
 

 

Uczeń powinien:  

1)  zorganizować stanowisko pracy do wykonania ćwiczenia zgodnie z zasadami bhp, 
2)  przygotować wszystkie materiały i narzędzia niezbędne do wykonania ćwiczenia, 
3)  wykonać kozły, 
4)  zmontować rusztowanie, 
5)  zaprezentować efekty swojej pracy, 
6)  dokonać oceny ćwiczenia. 
 

Zalecane metody nauczania – uczenia się:  

– 

pokaz z objaśnieniem, 

– 

ćwiczenia praktyczne. 

 
 

Środki dydaktyczne:  

 

deski o przekroju 3,2x18 cm oraz 3,2x 12cm, 

 

krawędziaki o przekroju 12x12 cm oraz 7,6x7,6 cm, 

 

gwoździe długości 100mm, 

 

piła lub pilarka, 

 

młotek, 

 

kątownik, 

 

żabka, 

 

miara metrowa, 

 

ołówek stolarski, 

 

literatura z rozdziału 7. 

 
 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 17 

5.4.  Rusztowania stolikowe 

 

5.4.1.  Ćwiczenia 

 
Ćwiczenie 1 

Wykonaj pomost a następnie zmontuj i ustaw rusztowanie stolikowe na wysokość jednej 

kondygnacji. 
 

Wskazówki do realizacji 

Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres 

i techniki wykonania. Zapoznać uczniów z zasadami bezpiecznej pracy. 

Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  zorganizować stanowisko pracy do wykonania ćwiczenia zgodnie z zasadami bhp,  
2)  przygotować wszystkie materiały i narzędzia niezbędne do wykonania ćwiczenia, 
3)  wykonać pomost 
4)  zmontować rusztowanie, 
5)  zaprezentować efekty swojej pracy, 
6)  dokonać oceny ćwiczenia. 

 
Zalecane metody nauczania – uczenia się:  

– 

pokaz z objaśnieniem, 

– 

ćwiczenia praktyczne. 

 
 

Środki dydaktyczne: 

 

ramy rusztowania, 

 

deski grubości 32 mm, 

 

gwoździe, 

 

piła do cięcia drewna, 

 

młotek, 

 

żabka, 

 

literatura z rozdziału 7. 

 
Ćwiczenie 2 

Dobierz  materiały  i  wykonaj  pomost  dla  wskazanej  ramy  rusztowania  stolikowego, 

a następnie zmontuj rusztowanie.  

 
Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres 

i techniki wykonania. Zapoznać uczniów z zasadami bezpiecznej pracy. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  zapoznać się z wymogami bhp dotyczącymi wykonania rusztowania stolikowego, 
2)  dokonać niezbędnych pomiarów ramy, 
3)  wykonać rysunek roboczy, 
4)  zgromadzić narzędzia, materiały, 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 18 

5)  wykonać pomost, 
6)  złożyć rusztowanie, 
7)  zaprezentować efekty swojej pracy, 
8)  dokonać oceny ćwiczenia. 
 

Zalecane metody nauczania – uczenia się:  

– 

pokaz z objaśnieniem, 

– 

ćwiczenia praktyczne. 

 

Środki dydaktyczne: 

 

rama rusztowania stolikowego, 

 

instrukcja montażu rusztowania, 

 

kartka papieru, 

 

przybory do pisania, 

 

deski, 

 

gwoździe, 

 

piła lub pilarka, 

 

młotek, 

 

kątownik, 

 

żabka, 

 

miara metrowa, 

 

ołówek stolarski, 

 

literatura z rozdziału 7. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 19 

5.5.  Rusztowania z rur stalowych 

 
5.5.1.  Ćwiczenia 

 
Ćwiczenie 1 

Wykonaj  fragment  rusztowania  rurowego  wysokości  3,6  m,  składającego  się  z  czterech 

par stojaków. 

 
Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres 

i techniki wykonania. Zapoznać uczniów z zasadami bezpiecznej pracy. 
 

Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  przygotować stanowisko pracy zgodnie z przepisami bhp, 
2)  przygotować materiały, 
3)  przygotować narzędzia, 
4)  ustawić rusztowanie, 
5)  dokonać prezentacji wykonanego ćwiczenia. 
 

Zalecane metody nauczania – uczenia się:  

– 

pokaz z objaśnieniem, 

– 

ćwiczenia praktyczne. 

 

Środki dydaktyczne: 

 

rury stalowe średnicy 48 mm, 

 

tarcze na pomosty, 

 

podstawy pod stojaki, 

 

krawędziaki o wymiarach 180x250x42 mm, 

 

złącza wszystkie typy, 

 

klucze płaskie, 

 

literatura z rozdziału 7. 

 
Ćwiczenie 2 

Wykonaj fragment rusztowania rurowego o wysokości 3,6 m, składającego się z czterech 

par stojaków. Na rusztowaniu zamontuj bloczek do wciągania materiałów. 
 

Wskazówki do realizacji 

Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres 

i techniki wykonania. Zapoznać uczniów z zasadami bezpiecznej pracy. 
 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 
 

Uczeń powinien: 

2)  zorganizować stanowisko pracy zgodnie z zasadami bhp, 
3)  przygotować materiały, 
4)  przygotować narzędzia, 
5)  wykonać rusztowanie, 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 20 

6)  zamocować bloczek, 
7)  zaprezentować wykonane ćwiczenie. 

 
Zalecane metody nauczania – uczenia się:  

– 

pokaz z objaśnieniem, 

– 

ćwiczenia praktyczne. 

 

Środki dydaktyczne: 

 

rury stalowe średnicy 48 mm, 

 

tarcze na pomosty, 

 

podstawy pod stojaki, 

 

krawędziaki o wymiarach 180x250x42 mm, 

 

złącza wszystkie typy, 

 

bloczek, 

 

klucze płaskie, 

 

literatura z rozdziału 7. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 21 

5.6.  Rusztowania teleskopowe 

 
5.6.1.  Ćwiczenia 

 
Ćwiczenie 1 
 

Opisz wszystkie elementy rusztowania teleskopowego. 

 

Wskazówki do realizacji 

Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres 

i techniki wykonania. Zapoznać uczniów z zasadami bezpiecznej pracy. 

 

 

Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  zapoznać się z budową rusztowania, 
2)  wypisać w punktach elementy składowe rusztowania teleskopowego, 
3)  zaprezentować efekty swojej pracy. 
 

Zalecane metody nauczania – uczenia się:  

– 

pokaz z objaśnieniem, 

– 

ćwiczenia praktyczne. 

 

Środki dydaktyczne: 

 

model rusztowania, 

 

kartka papieru, 

 

przybory do pisania, 

 

literatura z rozdziału 7. 

 
Ćwiczenie 2 

Dobierz  materiały  i  narzędzia oraz zmontuj i ustaw we wskazanym  miejscu rusztowanie 

teleskopowe.  

 

Wskazówki do realizacji 

Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres 

i techniki wykonania. Zapoznać uczniów z zasadami bezpiecznej pracy. 
 
 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 
 

Uczeń powinien:  

1)  zapoznać się z dokumentacją techniczno – ruchową rusztowania teleskopowego, 
2)  zorganizować stanowisko pracy do wykonania ćwiczenia zgodnie z zasadami bhp, 
3)  zgromadzić wszystkie elementy rusztowania, 
4)  zgromadzić narzędzia, 
5)  zmontować rusztowanie, 
6)  ustawić rusztowanie we wskazanym miejscu, 
7)  zaprezentować efekty swojej pracy, 
8)  dokonać oceny ćwiczenia. 
 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 22 

Zalecane metody nauczania – uczenia się:  

– 

pokaz z objaśnieniem, 

– 

ćwiczenia praktyczne. 

 

 

Środki dydaktyczne:  

 

dokumentacja techniczno – ruchowa rusztowania teleskopowego, 

 

narzędzia potrzebne do montażu, 

 

elementy rusztowania, 

 

literatura z rozdziału 7. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 23 

5.7.  Rusztowania typu „Warszawa” 
 

5.7.1.  Ćwiczenia 

 
Ćwiczenie 1 

Wykonaj w grupie trzyosobowej montaż rusztowania typu „Warszawa” na wysokość 3 m 

(rusztowanie wolnostojące).  
 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres 

i techniki wykonania. Zapoznać uczniów z zasadami bezpiecznej pracy. 
 
 

Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  zapoznać się z instrukcją montażu rusztowania, 
2)  zgromadzić wszystkie elementy rusztowania, 
3)  przeprowadzić montaż, 
4)  zaprezentować efekty swojej pracy. 

 
Zalecane metody nauczania – uczenia się:  

– 

pokaz z objaśnieniem, 

– 

ćwiczenia praktyczne. 

 
 

Środki dydaktyczne: 

 

elementy rusztowania, 

 

podkłady z drewna, 

 

literatura z rozdziału 7. 

 
Ćwiczenie 2 

Wykonaj  w  grupie  trzyosobowej  montaż  rusztowania  typu  „Warszawa”  na  wysokość 

3 m, kotwiąc co 1 m do ściany. 

 

Wskazówki do realizacji 

Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres 

i techniki wykonania. Zapoznać uczniów z zasadami bezpiecznej pracy. 
 
 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 
 

Uczeń powinien:  

1)  zapoznać się z instrukcją montażu rusztowania, 
2)  zgromadzić wszystkie elementy rusztowania, 
3)  przeprowadzić montaż, 
4)  zakotwić rusztowanie do ściany, 
5)  zaprezentować efekty swojej pracy, 
 

Zalecane metody nauczania – uczenia się:  

– 

pokaz z objaśnieniem, 

– 

ćwiczenia praktyczne. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 24 

 

Środki dydaktyczne:  

 

elementy rusztowania, 

 

haki, 

 

drut o średnicy 2 mm, 

 

młotek, 

 

przymiar metrowy, 

 

literatura z rozdziału 7. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 25 

5.8.  Rusztowania drabinowe 

 
5.8.1.  Ćwiczenia 

 
Ćwiczenie 1 
 

Wykonaj połączenie trzech drabin rusztowania drabinowego. 

 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres 

i techniki wykonania. Zapoznać uczniów z zasadami bezpiecznej pracy. 
 
 

Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  zorganizować stanowisko pracy do wykonania ćwiczenia zgodnie z zasadami bhp, 
2)  zapoznać się ze sposobem połączenia drabin, 
3)  zgromadzić materiały i narzędzia, 
4)  połączyć drabiny, 
5)  zaprezentować efekty swojej pracy. 
 

Zalecane metody nauczania – uczenia się:  

– 

pokaz z objaśnieniem, 

– 

ćwiczenia praktyczne. 

 

Środki dydaktyczne: 

 

drabiny rusztowania drabinowego, 

 

jarzma, 

 

kliny, 

 

przymiar metrowy, 

 

młotek, 

 

literatura z rozdziału 7. 

 
Ćwiczenie 2 

Wykonaj  w  grupie  trzyosobowej  rusztowanie  drabinowe  z  trzech  segmentów  drabin  na 

wysokość 3 m z zakotwieniem do muru i wzmocnieniem krzyżulcami. 
 

Wskazówki do realizacji 

Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres 

i techniki wykonania. Zapoznać uczniów z zasadami bezpiecznej pracy. 
 
 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 
 

Uczeń powinien:  

1)  zorganizować stanowisko pracy do wykonania ćwiczenia zgodnie z zasadami bhp, 
2)  zgromadzić materiały, 
3)  zgromadzić narzędzia i sprzęt, 
4)  ustawić podkładki, 
5)  zmontować rusztowanie, 
6)  zaprezentować efekty swojej pracy. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 26 

Zalecane metody nauczania – uczenia się:  

– 

pokaz z objaśnieniem, 

– 

ćwiczenia praktyczne. 

 
 

Środki dydaktyczne:  

 

drabiny, 

 

bale do wykonania pomostu o przekroju 50x250 mm, 

 

deski do wykonania podkładek o wymiarach podkładki 25x120x1000 mm, 

 

deski do wykonania krzyżulców o przekroju 25x140 mm, 

 

jarzma, 

 

kliny, 

 

haki, 

 

drut o średnicy 3mm, 

 

młotek, 

 

piła lub pilarka, 

 

przymiar metrowy, 

 

ołówek stolarski, 

 

literatura z rozdziału 7. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 27 

5.9.  Rusztowania ramowe

 

 

5.9.1.  Ćwiczenia 

 
Ćwiczenie 1 

Zmontuj  w  grupie  trzyosobowej  rusztowanie  ramowe  na  wysokość  2,5  m  z  elementem 

komunikacji pionowej. 

 

Wskazówki do realizacji 

Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres 

i techniki wykonania. Zapoznać uczniów z zasadami bezpiecznej pracy. 
 

Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  zorganizować stanowisko pracy do wykonania ćwiczenia zgodnie z zasadami bhp, 
2)  zapoznać się z instrukcją montażu rusztowania, 
3)  zgromadzić wszystkie potrzebne elementy rusztowania, 
4)  wykonać montaż rusztowania, 
5)  zaprezentować efekty swojej pracy. 

 
Zalecane metody nauczania – uczenia się:  

– 

pokaz z objaśnieniem,

 

– 

ćwiczenia praktyczne. 
 
Środki dydaktyczne: 

 

elementy rusztowania ramowego, 

 

podkład drewniany, 

 

instrukcja montażu rusztowania, 

 

literatura z rozdziału 7. 

 
Ćwiczenie 2 

Zmontuj  w  grupie  trzyosobowej  rusztowanie  ramowe  na  wysokość  2,5m  z  zastosowaniem 

podstawek, tężników i barier ochronnych. 

 
Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres 

i techniki wykonania. Zapoznać uczniów z zasadami bezpiecznej pracy. 
 

Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  zorganizować stanowisko pracy do wykonania ćwiczenia zgodnie z zasadami bhp, 
2)  zapoznać się z instrukcją montażu rusztowania, 
3)  zgromadzić wszystkie potrzebne elementy rusztowania, 
4)  wykonać montaż rusztowania, 
5)  zaprezentować efekty swojej pracy. 

 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 28 

Zalecane metody nauczania – uczenia się:  

– 

pokaz z objaśnieniem, 

– 

ćwiczenia praktyczne. 
 
Środki dydaktyczne: 

 

elementy rusztowania ramowego, 

 

podkład drewniany, 

 

instrukcja montażu rusztowania, 

 

zeszyt przedmiotowy, 

 

literatura z rozdziału 7. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 29 

5.10.  Demontaż i składowanie rusztowań  

 
5.10.1. Ćwiczenia 

 
Ćwiczenie 1 

Podaj  kolejność  robót  podczas  demontażu  rusztowania  z  rur  stalowych.  Do  wykonania 

ćwiczenia skorzystaj z planszy przedstawiającej rysunek rusztowania. 

 

Wskazówki do realizacji 

Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres 

i techniki wykonania. Zapoznać uczniów z zasadami bezpiecznej pracy. 
 

Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  zapoznać się z rysunkiem na planszy, 
2)  wypisać na kartce nazwy wszystkich elementów rusztowania, 
3)  zapoznać się z instrukcją demontażu, 
4)  podać kolejność demontażu elementów rusztowania, 
5)  zaprezentować efekty swojej pracy. 
 

Zalecane metody nauczania – uczenia się:  

– 

pokaz z objaśnieniem, 

– 

ćwiczenia praktyczne. 

 

Środki dydaktyczne: 

 

plansza z rysunkiem, 

 

instrukcja demontażu, 

 

kartka papieru, 

 

przybory do pisania. 

 
Ćwiczenie 2 

Dobierz narzędzia i zdemontuj rusztowanie z rur stalowych o wysokości 4 m. 

 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres 

i techniki wykonania. Zapoznać uczniów z zasadami bezpiecznej pracy. 
 

Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  zapoznać się z instrukcją demontażu rusztowania, 
2)  przestrzegać zasady bhp podczas robot, 
3)  przygotować narzędzia do wykonania pracy, 
4)  zdemontować rusztowanie, 
5)  zaprezentować wykonanie ćwiczenia. 
 
 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 30 

Zalecane metody nauczania – uczenia się:  

– 

pokaz z objaśnieniem, 

– 

ćwiczenia praktyczne. 

 
 

Środki dydaktyczne: 

 

rusztowanie, 

 

instrukcja demontażu rusztowania, 

 

narzędzia do demontażu rusztowania. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 31 

5.11.  Bhp przy montażu i użytkowaniu rusztowań 
 

5.11.1. Ćwiczenia 

 
Ćwiczenie 1 

Opisz zagrożenia, jakie występują podczas prac przy montażu rusztowań. 

 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres 

i techniki wykonania. Zapoznać uczniów z zasadami bezpiecznej pracy. 
 

Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  zapoznać się z zagrożeniami, jakie występują podczas pracy przy montażu rusztowania, 
2)  obejrzeć film przedstawiający montaż rusztowania, 
3)  wypisać zagrożenia zauważone podczas oglądania filmu, 
4)  zaprezentować efekty swojej pracy. 
 

Zalecane metody nauczania – uczenia się:  

– 

pokaz z objaśnieniem, 

– 

ćwiczenia praktyczne. 

 

Środki dydaktyczne: 

 

film przedstawiający montaż rusztowania, 

 

kartka papieru, 

 

przybory do pisania, 

 

literatura z rozdziału 7. 

 

Ćwiczenie 2 

Dobierz odzież roboczą i środki ochrony osobistej dla cieśli wykonującego rusztowania. 

 

Wskazówki do realizacji 

Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres 

i techniki wykonania. Zapoznać uczniów z zasadami bezpiecznej pracy. 
 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien: 

1)  dobrać części odzieży ochronnej i środki ochrony osobistej, 
2)  przykleić  wybrane  nazwy  części  odzieży  i  ochrony  osobistej  wypisane  na  kartkach 

samoprzylepnych do właściwych eksponatów, 

3)  zaprezentować efekty swojej pracy. 
 

Zalecane metody nauczania – uczenia się:  

– 

pokaz z objaśnieniem, ćwiczenia praktyczne. 

 

Środki dydaktyczne: 

 

arkusz papieru, 

 

samoprzylepne kartki z nazwami odzieży i środków ochrony osobistej, 

 

literatura z rozdziału 7. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 32 

6.  EWALUACJA OSIĄGNIĘĆ UCZNIA 

 

Przykłady narzędzi pomiaru dydaktycznego 

 

Test 1 
Test  wielokrotnego  wyboru  do  jednostki  modułowej  „Wykonywanie 
rusztowań do robót montażowych”. 

Test składa się z 22 zadań wielokrotnego wyboru z których:  

 

zadania 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17 są z poziomu podstawowego, 

 

zadania 18, 19, 20, 21, 22 są z poziomu ponadpodstawowego. 

 
Punktacja zadań: 0 lub 1 punkt
 

 
Za każdą prawidłową odpowiedź uczeń otrzymuje 1 punkt. Za złą odpowiedź lub jej brak 

uczeń otrzymuje 0 punktów. 
 

Proponuje  się  następujące  normy  wymagań  –  uczeń  otrzyma  następujące 
oceny szkolne: 

 

dopuszczający – za rozwiązanie co najmniej 9 zadań z poziomu podstawowego,  

 

dostateczny – za rozwiązanie co najmniej 13 zadań z poziomu podstawowego, 

 

dobry – za rozwiązanie 17 zadań, w tym co najmniej 2 z poziomu ponadpodstawowego, 

 

bardzo  dobry  –  za  rozwiązanie  20  zadań,  w  tym  co  najmniej  4  z  poziomu 
ponadpodstawowego. 

 

Klucz  odpowiedzi: 1. b, 2. b, 3. d, 4. c, 5. c, 6. b, 7. b, 8. c, 9. a, 10. b, 11. a, 
12. a, 13. d, 14. c, 15. a, 16. b, 17.b, 18. a, 19. a, 20. c, 21. c, 22. b. 

 

Plan testu 
 

Nr 

zad. 

Cel operacyjny 

(mierzone osiągnięcia ucznia) 

Kategoria 

celu 

Poziom 

wymagań 

Poprawna 

odpowiedź 

1.  Opisać zastosowanie rusztowań na kozłach. 

2. 

Zidentyfikować rusztowanie zamieszczone na 
rysunku. 

3. 

Wskazać rodzaje łączników stosowanych do 
montowania rusztowania ramowego. 

4. 

Zidentyfikować średnicę rur stosowaną na 
rusztowania rurowe. 

5. 

Ustalić maksymalną wysokość kozłów 
używanych na rusztowania. 

6. 

Ustalić zakład stosowany przy łączeniu drabin 
rusztowania drabinowego. 

7. 

Zidentyfikować rodzaj łącznika stosowanego 
do łączenia drabin w rusztowaniu drabinowym. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 33 

8. 

Zidentyfikować rodzaj łącznika 
przedstawionego na rysunku. 

9. 

Określić maksymalną wysokość, na jaką można 
wykonać rusztowanie ramowe. 

10. 

Wskazać nazwę zamienną stosowaną do 
rusztowania wiedeńskiego. 

11.  Określić kolejność demontażu rusztowań. 

12. 

Ustalić szerokość pomostu roboczego 
rusztowania drabinowego. 

13. 

Ustalić grubość leżni będącej częścią składową 
kozłów przeznaczonych do robót murarskich. 

14. 

Określić odległość pierwszego rzędu stojaków 
rusztowania rurowego od ściany. 

15. 

Ustalić wysokość na jaką można ustawiać 
rusztowanie typu „Warszawa” jako 
wolnostojące. 

16. 

Określić jak gęsto należy kotwić drabiny 
rusztowania drabinowego. 

17. 

Ustalić niezbędne środki zabezpieczające 
pracownika podczas demontażu rusztowania. 

18. 

Określić wilgotność drewna stosowanego do 
budowy rusztowań. 

PP 

19. 

Ustalić ilość potrzebnych desek na wykonanie 
pomostu rusztowania stolikowego. 

PP 

20. 

Ustalić kiedy można rozpocząć pracę na 
rusztowaniu. 

PP 

21. 

Określić ilość potrzebnych desek na wykonanie 
pomostu roboczego. 

PP 

22. 

Ustalić ile śrub znajduje się w łączniku 
wzdłużnym rusztowania rurowego. 

PP 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 34 

Przebieg testowania 

 

Instrukcja dla nauczyciela

 

Ustal z uczniami termin przeprowadzenia sprawdzianu z co najmniej jednotygodniowym 
wyprzedzeniem. 

Omów z uczniami cel stosowania pomiaru dydaktycznego. 

Zapoznaj uczniów z rodzajem zadań podanych w zestawie oraz z zasadami punktowania. 

Przeprowadź z uczniami próbę udzielania odpowiedzi na takie typ zadań testowych, jakie 
będą w teście. 

Omów z uczniami sposób udzielania odpowiedzi (karta odpowiedzi). 

Zapewnij uczniom możliwość samodzielnej pracy. 

Rozdaj  uczniom  zestawy  zadań  testowych  i  karty  odpowiedzi,  podaj  czas przeznaczony 
na udzielanie odpowiedzi. 

Postaraj  się  stworzyć  odpowiednią  atmosferę  podczas  przeprowadzania  pomiaru 
dydaktycznego (rozładuj niepokój, zachęć do sprawdzenia swoich możliwości). 

Kilka  minut  przed  zakończeniem  sprawdzianu  przypomnij  uczniom  o  zbliżającym  się 
czasie zakończenia udzielania odpowiedzi. 

10  Zbierz karty odpowiedzi oraz zestawy zadań testowych. 
11  Sprawdź wyniki i wpisz do arkusza zbiorczego. 
12  Przeprowadź  analizę  uzyskanych  wyników  sprawdzianu  i  wybierz  te  zadania,  które 

sprawiły uczniom największe trudności. 

13  Ustal przyczyny trudności uczniów w opanowaniu wiadomości i umiejętności. 
14  Opracuj  wnioski  do  dalszego  postępowania,  mającego  na  celu  uniknięcie  niepowodzeń 

dydaktycznych – niskie wyniki przeprowadzonego sprawdzianu. 

 

Instrukcja dla ucznia 

1.  Przeczytaj uważnie instrukcję. 
2.  Podpisz imieniem i nazwiskiem kartę odpowiedzi. 
3.  Zapoznaj się z zestawem zadań testowych. 
4.  Test  zawiera  22  zadania  o  różnym  stopniu  trudności.  Są  to  pytania  wielokrotnego 

wyboru. 

5.  Udzielaj  odpowiedzi  tylko  na  załączonej  karcie  odpowiedzi,  stawiając  w  odpowiedniej 

rubryce  znak  X.  W  przypadku  pomyłki  należy  błędną  odpowiedź  zaznaczyć  kółkiem, 
a następnie ponownie zakreślić odpowiedź prawidłową. 

6.  Test składa się z zadań o różnym stopniu trudności. 
7.  Pracuj samodzielnie, bo tylko wtedy będziesz miał satysfakcję z wykonanego zadania. 
8.  Kiedy  udzielenie  odpowiedzi  będzie  Ci  sprawiało  trudność,  wtedy  odłóż  jego 

rozwiązanie  na  później  i  wróć  do  niego,  gdy  zostanie  Ci  czas  wolny.  Trudności  mogą 
przysporzyć Ci pytania: 18 – 22, gdyż są one na poziomie trudniejszym niż pozostałe. 

9.  Po  rozwiązaniu  testu  sprawdź  czy  zaznaczyłeś  wszystkie  odpowiedzi  na  KARCIE 

ODPOWIEDZI. 

10.  Na rozwiązanie testu masz 45 min. 

Powodzenia 

 

Materiały dla ucznia:

 

 

instrukcja, 

 

zestaw zadań testowych, 

 

karta odpowiedzi. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 35 

ZESTAW ZADAŃ TESTOWYCH 

 
CZĘŚĆ I 
 
1.  Rusztowania na kozłach stosujemy do wykonywania robót: 

a)  elewacyjnych i konserwacyjnych. 
b)  murowych i licowania ścian zewnętrznych. 
c)  wykończeniowych i obróbek blacharskich. 
d)  na wyższych i niedostępnych kondygnacjach budynku.  

 
2.  Na rysunku przedstawione jest rusztowanie 

a)  rurowe. 
b)  ramowe. 
c)  drabinowe. 
d)  na wysuwnicach. 

 

 

 

3.  Do łączenia elementów rusztowania ramowego używamy: 

a)  gwoździ. 
b)  śrub stalowych. 
c)  jarzm i klinów. 
d)  systemu trzpieniowo-zapadkowego. 

 

4.  Średnica rur stalowych stosowanych na rusztowania wynosi: 

a)  28 mm. 
b)  38 mm. 
c)  48 mm. 
d)  58 mm. 

 

5.  Wysokość maksymalna kozłów rusztowania wewnętrznego wynosi 

a)  1,8 m. 
b)  2,1 m. 
c)  2,5 m. 
d)  3,0 m.  

 

6.  Zakład łączonych drabin rusztowania drabinowego wynosi: 

a)  1,5 m.  
b)  2,0 m. 
c)  2,5 m. 
d)  3,0 m.  

 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 36 

7.  Łączenie drabin rusztowania drabinowego wykonuje się za pomocą: 

a)  gwoździ. 
b)  jarzm i klinów. 
c)  śrub stalowych. 
d)  systemu trzpieniowo-zapadkowego. 

 

8.  Przedstawiony na rysunku element to: 

a)  krzyżulec. 
b)  złącze wzdłużne. 
c)  złącze krzyżowe. 
d)  D. złącze krzyżowo-obrotowe. 

 

  

9.  Maksymalna wysokość na jaką można ustawić rusztowanie ramowe wynosi: 

a)  30 m. 
b)  25 m. 
c)  20 m. 
d)  15m. 

 

10.  Inna nazwa rusztowania wiedeńskiego to rusztowanie: 

a)  teleskopowe  
b)  drabinowe.  
c)  na kozłach.  
d)  ramowe.  

 
11.  Demontaż rusztowań należy rozpocząć od zdjęcia w kolejności: 

a)  poręczy, odbojnicy i krzyżulców.  
b)  odbojnicy, pomostu i krzyżulców.  
c)  pomostu, krzyżulców i poręczy.  
d)  krzyżulców, poręczy i pomostu.  

 
12.  Szerokość pomostu w rusztowaniu drabinowym wynosi: 

a)  50 cm. 
b)  70 cm. 
c)  75 cm. 
d)  60 cm. 

 
13.  Leżnie w kozłach przeznaczonych do robót murarskich wykonywane są z: 

a)  desek gr. 25 mm. 
b)  desek gr. 32 mm. 
c)  desek gr. 38 mm. 
d)  krawędziaków 120 x 120 mm 

 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 37 

14.  Pierwszy rząd stojaków rusztowania rurowego oddalony jest od ściany o: 

a)  10 do 15 cm. 
b)  15 do 20 cm. 
c)  20 do 30 cm. 
d)  20 do 35 cm. 

 

15.  Rusztowanie typu „Warszawa” można montować jako wolnostojące do wysokości: 

a)  5 m. 
b)  7,5 m. 
c)  10 m. 
d)  12,5 m. 

 
16.  Drabiny rusztowania drabinowego kotwi się do ściany co: 

a)  3 m. 
b)  4 m. 
c)  5 m. 
d)  6 m. 

 
17.  Podczas montażu rusztowań należy stosować oprócz odzieży ochronnej: 

a)  maski przeciwpyłowe. 
b)  kaski i pasy ochronne. 
c)  kaski i okulary ochronne. 
d)  rękawice i maski ochronne. 

 

 
CZĘŚĆ II 
 
18.  Wilgotność drewna do wykonania rusztowania nie powinna być większa niż: 

a)  23%. 
b)  25%. 
c)  28%. 
d)  30%. 

 
19.  Ile  desek  o  grubości  32  mm  i  szerokości  120  mm,  potrzeba  na  wykonanie  pomostu 

rusztowania stolikowego o wymiarach 4 x 2 m?  
a)  42 szt. 
b)  40 szt. 
c)  38 szt. 
d)  16 szt. 

 
20.  Prace na rusztowaniu przerwane na 12 dni można rozpocząć po: 

a)  odbiorze przez brygadzistę. 
b)  zakończeniu montażu rusztowania. 
c)  sprawdzeniu przez kierownika budowy. 
d)  sprawdzeniu rusztowania przez nadzór budowlany. 

 
 
 
 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 38 

21.  Ile  desek  o  wymiarach:  grubość  32  mm,  szerokość  18  cm,  długość  2,5  m,  potrzeba  na 

wykonanie pomostu o wymiarach 2,5 x 1,8 m.? 
a)  6 szt. 
b)  9 szt. 
c)  10 szt. 
d)  13 szt. 

 
22.  Ile śrub występuje w złączce wzdłużnej stosowanej w rusztowaniu rurowym? 

a)  1 szt. 
b)  2 szt. 
c)  3 szt. 
d)  4 szt. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 39 

KARTA ODPOWIEDZI 

 
Imię i nazwisko …………………………………………………….. 

 
Wykonywanie rusztowań do robót montażowych 

 
Zgodnie z instrukcją zakreśl poprawną odpowiedź 

 

Nr 

zadania 

Odpowiedź 

Punkty 

1. 

 

 

2. 

 

 

3. 

 

 

4. 

 

 

5. 

 

 

6. 

 

 

7. 

 

 

8. 

 

 

9. 

 

 

10. 

 

 

11. 

 

 

12. 

 

 

13. 

 

 

14. 

 

 

15. 

 

 

16. 

 

 

17. 

 

 

18. 

 

 

19. 

 

 

20. 

 

 

21. 

 

 

22. 

 

 

Razem: 

 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 40 

Test 2 
Test  wielokrotnego  wyboru  do  jednostki  modułowej  „Wykonywanie 
rusztowań do robót montażowych”. 

Test składa się z 22 zadań wielokrotnego wyboru z których:  

 

zadania 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17 są z poziomu podstawowego, 

 

zadania 18, 19, 20, 21, 22 są z poziomu ponadpodstawowego. 

 

Punktacja zadań: 0 lub 1 punkt 

 
Za każdą prawidłową odpowiedź uczeń otrzymuje 1 punkt. Za złą odpowiedź lub jej brak 

uczeń otrzymuje 0 punktów. 
 

Proponuje  się  następujące  normy  wymagań  –  uczeń  otrzyma  następujące 
oceny szkolne: 

 

dopuszczający – za rozwiązanie co najmniej 9 zadań z poziomu podstawowego,  

 

dostateczny – za rozwiązanie co najmniej 13 zadań z poziomu podstawowego, 

 

dobry – za rozwiązanie 17 zadań, w tym co najmniej 2 z poziomu ponadpodstawowego, 

 

bardzo  dobry  –  za  rozwiązanie  20  zadań,  w  tym  co  najmniej  4  z  poziomu 
ponadpodstawowego. 

 
Klucz  odpowiedzi:  1. 
d, 2. d, 3. c, 4. c, 5. a, 6. c, 7. d, 8. b, 9. b, 10. b, 11. b, 
12. c, 13. a, 14. c, 15. a, 16. a, 17.b, 18. d, 19. b, 20. b, 21. b, 22. c. 

 

Plan testu 
 

Nr 

zad. 

Cel operacyjny 

(mierzone osiągnięcia ucznia) 

Kategoria 

celu 

Poziom 

wymagań 

Poprawna 

odpowiedź 

1.  Opisać zastosowanie rusztowań na kozłach. 

2.  Zidentyfikować typy rusztowań stalowych. 

3.  Ustalić szerokość bortnic. 

4. 

Wskazać gatunek drzewa z którego 
wykonywane są bortnice. 

5. 

Ustalić długość kozłów stosowanych na 
rusztowania. 

6. 

Ustalić przekrój leżni kozłów rusztowań 
stosowanych do robót murarskich. 

7. 

Ustalić jakim elementem jest rama rusztowania 
stolikowego. 

8. 

Zidentyfikować długość pomostu roboczego 
stosowanego do budowy rusztowania rurowego. 

9. 

Wskazać rodzaj złącza stojaków i podłużnic w 
rusztowaniu rurowym. 

10. 

Ustalić wysokość poręczy montowanych na 
rusztowaniu rurowym. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 41 

11. 

Ustalić maksymalną wysokość na jaka można 
podnieść rusztowanie typu RT1. 

12. 

Ustalić na jaką wysokość można ustawić 
rusztowanie typu „Warszawa” kotwiąc je do 
ściany. 

13. 

Określić maksymalne obciążenie pomost 
rusztowania typu „Warszawa”. 

14. 

Zidentyfikować główny element rusztowania 
wiedeńskiego. 

15.  Określić rozstaw ram rusztowania ramowego. 

16. 

Zidentyfikować jaki element stosowany jest na 
leżnie rusztowania rurowego. 

17. 

Wskazać grubość desek stosowanych na 
pomosty robocze i zabezpieczające. 

18. 

Określić jakim rodzajem urządzeń są 
rusztowania. 

PP 

19. 

Określić grubość ścianki rur stosowanych do 
wykonania rusztowań rurowych. 

PP 

20. 

Określić maksymalną masę elementów 
podnoszonych przy pomocy bloczka 
mocowanego do rusztowania rurowego. 

PP 

21. 

Ustalić przy jakiej prędkości wiatru należy 
zaprzestać demontażu rusztowań. 

PP 

22. 

Ustalić kiedy kierownik budowy lub osoba 
uprawniona powinna sprawdzić stan 
rusztowania. 

PP 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 42 

Przebieg testowania 

 

Instrukcja dla nauczyciela

 

1.  Ustal z uczniami termin przeprowadzenia sprawdzianu z co najmniej jednotygodniowym 

wyprzedzeniem. 

2.  Omów z uczniami cel stosowania pomiaru dydaktycznego. 
3.  Zapoznaj uczniów z rodzajem zadań podanych w zestawie oraz z zasadami punktowania. 
4.  Przeprowadź  z  uczniami  próbę  udzielania  odpowiedzi  na  takie  typy  zadań  testowych, 

jakie będą w teście. 

5.  Omów z uczniami sposób udzielania odpowiedzi (karta odpowiedzi). 
6.  Zapewnij uczniom możliwość samodzielnej pracy. 
7.  Rozdaj  uczniom  zestawy  zadań  testowych  i  karty odpowiedzi,  podaj czas  przeznaczony 

na udzielanie odpowiedzi. 

8.  Postaraj się stworzyć odpowiednią atmosferę podczas przeprowadzania pomiaru  
9.  dydaktycznego (rozładuj niepokój, zachęć do sprawdzenia swoich możliwości). 
10.  Kilka  minut  przed  zakończeniem  sprawdzianu  przypomnij  uczniom  o  zbliżającym  się 

czasie zakończenia udzielania odpowiedzi. 

11.  Zbierz karty odpowiedzi oraz zestawy zadań testowych. 
12.  Sprawdź wyniki i wpisz do arkusza zbiorczego. 
13.  Przeprowadź  analizę  uzyskanych  wyników  sprawdzianu  i  wybierz  te  zadania,  które 

sprawiły uczniom największe trudności. 

14.  Ustal przyczyny trudności uczniów w opanowaniu wiadomości i umiejętności. 
15.  Opracuj  wnioski  do  dalszego  postępowania,  mającego  na  celu  uniknięcie  niepowodzeń 

dydaktycznych – niskie wyniki przeprowadzonego sprawdzianu. 

 

Instrukcja dla ucznia 

1.  Przeczytaj uważnie instrukcję. 
2.  Podpisz imieniem i nazwiskiem kartę odpowiedzi. 
3.  Zapoznaj się z zestawem pytań testowych. 
4.  Test zawiera 22 pytania o różnym stopniu trudności. Są to pytania wielokrotnego wyboru. 
5.  Udzielaj  odpowiedzi  tylko  na  załączonej  karcie  odpowiedzi,  stawiając  w  odpowiedniej 

rubryce  znak  X.  W  przypadku  pomyłki  należy  błędną  odpowiedź  zaznaczyć  kółkiem, 
a następnie ponownie zakreślić odpowiedź prawidłową. 

6.  Test składa się z zadań o różnym stopniu trudności. 
7.  Pracuj samodzielnie, bo tylko wtedy będziesz miał satysfakcję z wykonanego zadania. 
8.  Kiedy  udzielenie  odpowiedzi  będzie  Ci  sprawiało  trudność,  wtedy  odłóż  jego 

rozwiązanie  na  później  i  wróć  do  niego,  gdy  zostanie  Ci  czas  wolny.  Trudności  mogą 
przysporzyć Ci pytania: 18 – 22, gdyż są one na poziomie trudniejszym niż pozostałe. 

9.  Po  rozwiązaniu  testu  sprawdź  czy  zaznaczyłeś  wszystkie  odpowiedzi  na  KARCIE 

ODPOWIEDZI. 

10.  Na rozwiązanie testu masz 45 min. 
 

Powodzenia 

 

Materiały dla ucznia:

 

 

instrukcja, 

 

zestaw zadań testowych, 

 

karta odpowiedzi. 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 43 

ZESTAW ZADAŃ TESTOWYCH 

 
CZĘŚĆ I 

 

1.  Rusztowania na kozłach stosowane są do wykonywania robót: 

a)  elewacyjnych i murowych. 
b)  malarskich i licowania płytkami. 
c)  montażowych i konserwacyjnych. 
d)  murowych, tynkarskich i okładzinowych.  

 
2.  Do rusztowań stalowych zaliczamy rusztowania: 

a)  weneckie. 
b)  na kozłach. 
c)  drabinowe. 
d)  ramowe. 

 

3.  Bortnice wykonywane są z desek o szerokości: 

a)  160 mm. 
b)  170 mm. 
c)  180 mm. 
d)  190 mm.  

 

4.  Na bortnice stosowane są deski z drewna: 

a)  dębowego. 
b)  lipowego. 
c)  sosnowego. 
d)  bukowego. 

 

5.  Długość kozłów stosowanych na rusztowania powinna wynosić: 

a)  120% wysokości kozła. 
b)  140% wysokości kozła. 
c)  120 cm. 
d)  140 cm.  

 

6.  Leżnie kozłów stosowanych do robót murarskich mają przekrój: 

a)  80 x 80 mm. 
b)  100 x 100 mm. 
c)  120 x 120 mm. 
d)  140 x 140 mm.  

 

7.  Rama rusztowania stolikowego jest elementem: 

a)  drewnianym. 
b)  nierozbieralnym. 
c)  z krawędziaków. 
d)  który można złożyć. 

 

8.  Tarcza pomostu roboczego rusztowania rurowego ma długość: 

a)  206 cm. 
b)  216 cm. 
c)  226 cm. 
d)  236 cm. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 44 

9.  Stojaki i podłużnice rusztowania rurowego łączy się złączem: 

a)  klinowym. 

 

 

b)  wzdłużnym. 
c)  krzyżowym. 
d)  krzyżowo obrotowym. 

 

10.  Poręcze przy rusztowaniu rurowym umieszcza się na wysokości: 

a)  650 i 1150 mm. 
b)  600 i 1100 mm. 
c)  650 i 1100 mm. 
d)  600 i 1200 mm. 

 
11.  Rusztowanie teleskopowe typu RT1 można podnieść maksymalnie na wysokość: 

a)  3.75 m. 
b)  4.75 m. 
c)  5.50 m. 
d)  5.75 m. 

 
12.  Rusztowanie typu „Warszawa” jako kotwione można ustawić do wysokości: 

a)  5 m. 
b)  7,5 m. 
c)  10 m. 
d)  12,5 m. 

 
13.  Maksymalne dopuszczalne obciążenie pomostu rusztowania typu „Warszawa” wynosi: 

a)  280 kg. 
b)  270 kg. 
c)  260 kg. 
d)  240 kg. 

 
14.  Główny elementem rusztowania wiedeńskiego są: 

a)  leżnie.   
b)  stojaki.   
c)  drabiny. 
d)  rury stalowe. 

 

 

15.  Rozstaw ram rusztowania ramowego wynosi: 

a)  250 cm. 
b)  260 cm. 
c)  270 cm. 
d)  280 cm. 

 
16.  Na leżnie rusztowania rurowego stosuje się: 

a)  rury o długości 1,8 m. 
b)  rury o średnicy 52 mm. 

 

c)  krawędziaki o przekroju 100 x 100 mm. 
d)  krawędziaki o przekroju 120 x 120 mm. 

 
 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 45 

17.  Na pomosty robocze i zabezpieczające stosuje się deski o grubości: 

a)  28 mm. 
b)  38 mm. 
c)  48 mm. 
d)  50 mm. 

 
CZĘŚĆ II 
 
18.  Rusztowania są to urządzenia: 

a)  pomocnicze. 

 

b)  tymczasowe. 
c)  służące do komunikacji.   
d)  tymczasowe i pomocnicze. 

 

 
19.  Grubość ścianki rur stosowanych do wykonania rusztowań rurowych wynosi: 

a)  2,35 mm. 
b)  3,25 mm. 
c)  5,32 mm. 
d)  32,5 mm. 

 
20.  Przy  pomocy  bloczka  mocowanego  do  rusztowania  rurowego  można  podnosić  ciężary 

o masie: 
a)  do 100 kg. 
b)  do 150 kg. 
c)  do 160 kg. 
d)  do 200 kg. 

 
21.  Demontaż rusztowań należy wstrzymać, gdy prędkość wiatru przekracza: 

a)  9 m/s. 
b)  10 m/s. 
c)  11 m/s. 
d)  12 m/s.   

 
22.  Rusztowanie powinno być sprawdzane każdorazowo przez kierownika budowy lub osobę 

uprawnioną jeśli prace przerwano na okres dłuższy niż: 
a)  8 dni. 
b)  9 dni. 
c)  10 dni. 
d)  11 dni. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 46 

KARTA ODPOWIEDZI

 

 
Imię i nazwisko …………………………………………………….. 
 

Wykonywanie rusztowań do robót montażowych 

 

Zgodnie z instrukcją zakreśl poprawną odpowiedź 

 

Nr 

zadania 

Odpowiedź 

Punkty 

1. 

 

 

2. 

 

 

3. 

 

 

4. 

 

 

5. 

 

 

6. 

 

 

7. 

 

 

8. 

 

 

9. 

 

 

10. 

 

 

11. 

 

 

12. 

 

 

13. 

 

 

14. 

 

 

15. 

 

 

16. 

 

 

17. 

 

 

18. 

 

 

19. 

 

 

20. 

 

 

21. 

 

 

22. 

 

 

Razem: 

 

 

 
 
 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 47 

7.  LITERATURA 

 
1.  Lenkiewicz W., Zdziarska Wis I.: Ciesielstwo. WSiP, Warszawa 1998 
2.  Martinek W., Szymański. E.: Murarstwo i tynkarstwo. WSiP, Warszawa 1996 
3.  Poradnik inżyniera i technika budowlanego T. 6. ARKADY Warszawa 1986 
4.  Poradnik majstra budowlanego. ARKADY, Warszawa 1992 
5.  Poradnik techniczny kierownika budowy. ARKADY Warszawa 1970 
6.  Roboty ciesielskie. Materiały do nauczania w ZSZ. WSiP, Warszawa 1980  
7.  Rozporządzenie Ministra Infrastruktury z 6 lutego 2003 w sprawie bezpieczeństwa i higieny 

pracy podczas wykonywania robót budowlanych.